FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.01.2026 klo 12:20:51 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 31
 
Kirjoittaja Aihe: Blackburn Rovers FC 2010-11: Safe, but for how long?  (Luettu 47402 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #75 : 12.08.2010 klo 23:28:17

Lauantaina sitten mennään, kun Ewood Parkille saapuu Everton. Roversin avauskokoonpanossa ei pitäisi olla kuin yksi kysymysmerkki: oikea laituri. Robinson on maalissa, ja olisi yllätys, jos puolustuslinja ei olisi viime kauden permanentissaan Salgado, Samba, Nelsen, Givet. Givet on pelannut harjoitusotteluissa lähinnä topparina, mutta on vaikea uskoa, että Nelsen tai Samba putoaisi penkille, tai että Allardyce aloittaisi kauden kolmen topparin linjalla. Keskikentän pohjalla makaa N'Zonzi, hitusen ylempänä Pedersen, kärjen alapuolella Dunn, ja vasemmalla Olsson. Everton-ottelu taitaa tulla Kalinicille liian nopeasti, ja Roberts taitaa olla niin pahasti Allardycen koirakopissa, että M. Diouf aloittaa kärjessä. Oikealla laidalla nähdään joko Emerton, E. Diouf tai Hoilett. Viimeisessä viidessä harjoitusottelussa Emerton on aloittanut oikealla laidalla kolmesti, ja E. Diouf ja Hoilett kerran. E. Diouf ja Hoilett ovat kuitenkin aloittaneet myös vasemmalla. Veikataan nyt vaikka sitten E. Diouf. Eli jotenkin näin:

---------Robinson
Salgado-Samba-Nelsen-Givet
----------N'Zonzi
E. Diouf--Pedersen--Olsson
----------Dunn
---------M. Diouf

Bunn, Emerton, Kalinic, Jones, Andrews, Chimbonda, Hoilett.

Sivullekirjoittanut ottaisi ainakin etukäteen tasurin avosylin vastaan. Ristin tueksi kannattanee kuitenkin hakea myös kakkosta. Tulosvetoon 1-1,2. Roversin maali M. Dioufille.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #76 : 13.08.2010 klo 08:59:45

Piiri pieni pyörii, ja Mirror (Nixon) raportoi tänään, että Allardyce yrittäisi kaapata James Beattien Rangersin nenän edestä. Jutun mukaan Rangers olisi tarjonnut Rovers-kasvatista £1M, johon Rovers olisi valmis vastaamaan. Skottiseuran talousongelmat rajoittavat seuran palkanmaksukykyä, joten kerrankin Rovers pystyisi halutessaan nokittamaan pelaajan henkilökohtaisissa ehdoissa. Jos jutussa on päätä ja häntää, niin saa nähdä valitseeko Beattie skottiliigan loiston ja pokaalit vai kasvattiseuransa hieman paremmilla taloudellisilla ehdoilla. Daily Mail puolestaan kertoo Stoken hylänneen Roversin tarjouksen Beattiesta, koska ei halua myydä hyökkääjää samoista sijoista kilpailevalle seuralle.

LT:n mukaan alkukesän tavoite oli löytää nuori, lupaava ja jälleenmyyntiarvoa omaava hyökkääjä, mutta M. Dioufin lainasiirron ja Robertsin mahdollisen siirron myötä fokus olisikin siirtynyt kokeneeseen, fyysiseen hyökkääjään. Step up Beattie or Benjani. Saman jutun mukaan Teymourianin siirto odottaa vain työlupaa. Blackman on puolestaan siirtymässä lainasopimuksella Motherwelliin. Incen seuraan tuoma englantilainen on hyökkääjien nokkimisjärjestyksessä, Roberts poislukien, noin kolmas, joten täytyy toivoa, että hyökkääjiä on vielä tosiaan tulossa.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #77 : 13.08.2010 klo 10:09:27

talkSPORT kertoo Roversin olevan yksi Arsenalin 19-vuotiaan keskikenttämeiehen Henri Lansburyn perässä olevista seuroista. Kyseessä olisi tietysti siis lainasopimus. Muut kiinnostuneet seurat jutun mukaan ovat WBA, Newcastle ja kasa Championship-nippuja. Lansbury taitaa pärjätä sekä keskikentän keskustassa että oikealla laidalla. Kuinkakohan innoissaan Arsenal olisi pelaajansa päästämisessä Ewood Parkille?

Ja seuraava lehtien Roversiin liittämä norjalainen on Brannin Erik Huseklepp. 25-vuotias norjalainen taitaa ainakin maalisaldonsa perusteella olevan enemmänkin laituri kuin hyökkääjä, mutta tuskin £1,5M arvoiseksi arvioitu Huseklepp kovin valtavaa eteenpäinmenoa E. Dioufiin, Emertoniin tai Hoilettiin verrattuna olisi. Kuka näistä tietää?
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #78 : 13.08.2010 klo 13:39:28

Vaikka siirtomarkkinoilla sataa tyhjiä arpoja, niin omistajarintamalla asiat tuntuvat etenevän. LT:n mukaan Syed on aloittanut due dilligence -prosessin, mikä taas tarkoittaa sitä, että ainakin jonkinlainen esisopimus on olemassa, ja jos Roversin kirjoista ja tileistä ei löydy mitään erikoista, on omistajanvaihdos todennäköistä. Seuraavat neljä viikkoa Rovers on ikäänkuin varauksessa Syedille, eikä Rovers voi avata kirjojaan, saatikka sitten Trust myydä seuraa, toiselle taholle tämän aikana. Timesin mukaan Syedin agendaan kuuluisi, kaupan mahdollisen toteutumisen jälkeen, mm. nykyisen valmennusjohdon jatkaminen, akatemiaan investoiminen ja uusien ihmisten tuomista seuran markkinointipuolelle.

Tämän siirtoikkunan osalta peli on kuitenkin mahdollisten pelaajainvestointien osalta menetetty.
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #79 : 13.08.2010 klo 14:12:36

Ja seuraava lehtien Roversiin liittämä norjalainen on Brannin Erik Huseklepp. 25-vuotias norjalainen taitaa ainakin maalisaldonsa perusteella olevan enemmänkin laituri kuin hyökkääjä, mutta tuskin £1,5M arvoiseksi arvioitu Huseklepp kovin valtavaa eteenpäinmenoa E. Dioufiin, Emertoniin tai Hoilettiin verrattuna olisi. Kuka näistä tietää?

FM10:n scoutit. Taannoin nimittäin Burnin scoutit huusivat kilpaa Husekleppin hankinnan puolesta, joten eihän tuo huono voi olla missään nimessä.

Jos FM-maailmasta pitää jostain syystä laskeutua pois, niin voin vain todeta, että ei vitunkaan käryä, mikä tämä Huseklepp on miehiään.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #80 : 13.08.2010 klo 14:21:11

FM10:n scoutit. Taannoin nimittäin Burnin scoutit huusivat kilpaa Husekleppin hankinnan puolesta, joten eihän tuo huono voi olla missään nimessä.

Rahat tiskiin, Sam & Williams!!!
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #81 : 13.08.2010 klo 14:59:08

Daily Mailin mukaan Roversin ainoa loukkaantumisen takia sivussa huomisesta ottelusta oleva pelaaja on .. wait for it, wait for it, wait for it .. Vince Grella, joka on onnistunut loukkaamaan pohkeensa. Samba ja Kalinic ovat Allardycen mukaan vielä kysymysmerkkejä pelituntuman puutteen vuoksi. Daily Rover tietää kertoa Teymourianin hankinnan olevan vastatuulessa työlupavaikeuksien takia, ja Allardyce on kertonut lehdistötilaisuudessa olevansa todella hämmästynyt, kun seuran toimiston puhelimet eivät ole soineet taukoamatta sen jälkeen, kun Roberts ja Rovers ilmoittivat etsivänsä hyökkääjälle uutta seuraa. Todella yllättävää, että kukaan ei ole kiinnostunut £30k/vk sopimusta tavoittelevasta 32-vuotiaasta köntyksestä. Tai saman palkkaluokan Zurabista. Tai luultavasti vielä astetta kovemmalla sopimuksella kotona istuvasta Grellasta.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #82 : 13.08.2010 klo 18:08:10

Rangers on vahvistanut Beattien siirron. Seuraavaksi katseet sitten varmaan kääntyvät harjoituksissa rullatuolilla kruisailevaan Benjaniin. Jippii.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #83 : 13.08.2010 klo 19:19:24

Lainaus
1 Paul Robinson (HG)
2 Lars Jacobsen
3 Martin Olsson (HG)
4 Chris Samba
5 Gael Givet
6 Ryan Nelsen
7 Brett Emerton
8 David Dunn (HG)
9 Nikola Kalinic
10 El-Hadji Diouf
11 Vince Grella
12 Morten Gamst Pedersen
13 Mark Bunn (HG)
14 Amine Linganzi (U21)
15 Steven Nzonzi
17 Keith Andrews (HG)
19 Aaron Doran (U21)
23 Junior Hoilett (U21)
25 Alan Judge (HG)
27 Michel Salgado
28 Phil Jones (U21)
29 Gavin Gunning (U21)
30 Maceo Rigters
31 Grant Hanley (U21)
32 Jason Brown (HG)
33 Josh Morris (U21)
34 Frank Fielding (HG)
39 Pascal Chimbonda
41 Mame Biram Diouf

Uudet numerot on julkaistu tulevalle kaudelle (lihavoidulla muutokset). 29 pelaajaa, joista 7 U21 ja 14 ei-HG. Eli käytännössä uusien sääntöjen puitteissa Roversilla olisi tilaa kolmelle yli 21-vuotiaalle pelaajalle, eikä kenenkään tarvitse olla HG-pelaaja. Huomionarvoista listassa on, että sekä Khizanishvili että ROBERTS on jätetty ilman numeroa. Yli 21-vuotiaiden listalta Grella, Brown, Judge ja Fielding saattavat olla vielä liipasimella: ensimmäinen toivottavasti pysyvästi, keskimmäiset pysyvästi tai lainalla ja viimeksi mainittu lainalla.
JuustoMakkara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF2:n Naisasiatopikki


Vastaus #84 : 13.08.2010 klo 19:53:00

Huomenna se sitten alkaa! Toivottavasti avausottelun lopputulos olisi yhtä hyvä kuin
kahden vuoden takainen avausottelu Evertonia vastaan Goodison parkilla, jolloin Andre Ooijer pommitti lisäajalla 3-2 voittomaalin Roversille.

Vakioon toki X2, joten luultavasti Rovers tämän ottelun voittaa.

Näin kauden alkuun yks kysymys: Mitä tältä kaudelta sopii odottaa? Saako olla tyytyväinen, jos Blackburn säilyy sarjassa vai yritetäänkö tässä tosissaa Eurokentille?
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #85 : 13.08.2010 klo 22:09:51

Näin kauden alkuun yks kysymys: Mitä tältä kaudelta sopii odottaa? Saako olla tyytyväinen, jos Blackburn säilyy sarja ssa vai yritetäänkö tässä tosissaa Eurokentille?

Aikamoinen optimisti saa olla, jos eurokentistä haaveilee. Joukkue ei ole vahvistunut, kun Bolton, Wolves, Wigan, Sunderland, Stoke ja West Ham ovat ainakin paperilla viime kautta vahvempia. WBA ja Newcastle ovat myös viime kauden tippujia laadukkaampia. Sijoista 9-19 taistelee 11 joukkuetta, ja ainakin sivullekirjoittaneen visioissa ero 9. ja 19. välillä tulee olemaan viime kautta pienempi. Pienet asiat ratkaisevat, ja ainakin sivullekirjoittanut olisi optimistisempi, jos Rovers pystyisi hankkimaan vielä pari pelaajaa, jotka pystyisivät kääntämään muutaman tasurin voitoksi tai tappion tasuriksi, joilla Rovers pysyisi erossa putoamistaistelusta. Ennen kautta veikkasin 13., mutta nyt kysyttäessä vastaisin 15.
BandW

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lena Oberdorf, Pedri


Vastaus #86 : 13.08.2010 klo 22:27:43

Paperilla ei Blackburn tosiaan ole vahvistunut, mutta sehän ei kerro kaikkea. Muutama joukkue toki saatta/pitäisi mennä ohi verrattuna viime kauteen, kuitenkin uskon joukkueen olevan parempi kuin viime kaudella. Big Sam on saanut olla vuoden lisää joukkueen kanssa, muutama pelaaja jatkaa siitä mihin loppukaudesta jäi tai parantaa, pelisysteemi asiat paremmin hallinassa ennen kautta sekä pelipaikat ovat hieman selvempiä pelaajille. Sijat 13-15 kuuloistaisivat erittäin mukavilta tällä hetkellä. Muutama seikka tosin itseäni hieman mietyttää. Toivottavasti omistusasiat eivät sekoita kauden aikana peliä, eikä "tulevissa hankinnoissa" mennä pahasti metsään. Onko se sitten lopulta kuitenkin siitä kiinni kuinka monta ottelua voitetaan vai kuinka monta ottelua hävitään?
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #87 : 14.08.2010 klo 10:19:37

Virallisilla sivuilla osuu silmään otsikko "Make sure we don't lose - Sam". Eli nollanollaa lähdetään hakemaan, ja kun omissa sitten ennemmin tai myöhemmin soi, iskee paniikki. Tuttua Roversia. Itse jutussa Allardyce hieman pehmentää otsikointia kertomalla, että tietysti ottelua lähdetään voittamaan, mutta ei takki auki, ja jos voitto tuntuu olevan ulottumattomissa, niin on tärkeää varmistaa, ettei takkiinkaan tule.

Kiima alkaa olla jo käsinkosketeltavissa. Enää 5½ tuntia. Lidlin kananuggetit ovat pakkasessa, ja sweet chili -kastike ja Pepsi Max jääkaapissa. Alkupalana mielenkiintoinen Spurs-City, ja sitten itse pääruokaan. Toivottavasti asiallinen striimi löytyy, kun sivullekirjoittanut ei ole ainakaan vielä uskaltanut Katsomoon sijoittaa.







Edit: mainitaan nyt vielä, että tiistaina tulee kymmenen vuotta Roversin pitkäaikaisen omistajan ja hyväntekijän Jack Walkerin kuolemasta. Rovers muistaa Mr. Blackburn Roversia jonkinlaisella videotribuutilla ottelun aluksi.

« Viimeksi muokattu: 14.08.2010 klo 10:27:55 kirjoittanut budha »
KJ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Blackburn Rovers


Vastaus #88 : 14.08.2010 klo 16:27:51

Ja sehän alkoi mainiosti, Dunn 7 minuutin kohdalla vaihtoon ilmeisesti nivusen takia. Tosin Kalinicin osuminen heti ekassa pelissä lämmittää.
KJ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Blackburn Rovers


Vastaus #89 : 14.08.2010 klo 18:13:01

Katsomosta tuli pelin viimeiset 80 minuuttia seurailtua ja tutun näköistähän se oli. Dunnin vaihtoa en nähnyt, mutta kyllähän hyökkäspeli oli ilman Dunnia tutun mielikuvituksetonta. Noh, 3 pistettä, josta ISOO KIITOS Tim Howardille.

Puolustuslinja Robinsonin ohella oli hyvä, samoin Pedersen. Diouf väläytteli ja tuon reippaan puolen tunnin luotto on vahva, että tämä mies on se parempi Diouf.

Tästä on hyvä jatkaa St.Andrewsille Birminghamin kaatoon ensi lauantaina.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #90 : 14.08.2010 klo 18:29:22

Realismin rajoissa paras mahdollinen kauden avaus: kolme pistettä, kiitos Tim Howardin ja Roversin todella saumattoman puolustuspelin.

Avauksen ainoa yllätys oli Jones, joka sai komennuksen puolustavan keskikenttämiehen paikalle, kun N'Zonzi aloitti penkillä oltuaan viikolla U21-matkalla. Pitkään ei N'Zonzi saanut huilata, kun Dunn loukkasi noin femman pelin jälkeen nivusensa taklaustilanteessa, ja joutui tulemaan vaihtoon. Tätäkö se sitten on taas tämä kausi englantilaisen osalta? Roversin avausmaali tuli noin vartin kohdalla, kun E. Diouf pisti pallon puolestakentästä kohti boksia, ja Howard tuli nappaamaan vaarattoman pallon. Jostain syystä jenkki kuitenkin päätti heittää pallon vieressään seisseelle Kalinicille, joka pisti lätyn häkkiin kääntölämärillä. Kuten tapana on, niin tästä alkoi Roversin reilut 75 minuuttia kestänyt oman maalin varjelu, ja tällä kertaa se siinä myös onnistui. Noin tunnin kohdalla M. Diouf korvasi Kalinicin. Kolmatta vaihtoa ei yllättäen tullut: viime kaudella Rovers oli Valioliigan eniten vaihtoja käyttänyt joukkue noin 2,9 vaihdon keskiarvolla.

Pelin kuva oli selkeä. Everton pyöritteli palloa minuutin verran aina hyökkäysneljänneksen rajalle, jonka jälkeen Rovers-alakerta voitti pallon, ja latasi sen kohti hyökkäyspään boksia. Everton-alakerta voitti nämä pallot lähes järjestäen, ja sama kuvio toistui. Everton ei kuitenkaan pystynyt murtamaan todella vahvaa Rovers-puolustusta, eikä päässyt millään vaarallisiin maalintekopaikkoihin. Robinson taisi tehdä kaksi torjuntaa koko ottelussa. Skyn mukaan pallonhallintaprosentit olivat 31/69, jotka kuulostavat ehkä vähän liioitelluilta, mutta suunta on kuitenkin oikea. Maalin lisäksi vaarallisimmat paikat tulivat sivullekirjoittaneen sinivalkolasien läpi kotijoukkueelle: Olsson, Nelsen ja N'Zonzi epäonnistuivat vuorollaan. Evertonin vaarallisin tilanne taisi olla lisäajan Jagielkan laukaus paristakympistä, jonka Robinson torjui. Kaunistahan tämä ei missään nimessä taas ollut, mutta jos vaihtoehto on pelata Wiganin kaltaista kaunista espanjamaista lyhytsyöttöpeliä täysin siihen sopimattomalla materiaalilla, niin ainakin sivullekirjoittanut katselee mielummin Robinsonin satametrisiä avauksia.

Voitto-otteluissa negatiivisten asioiden haku on aina vaikeaa, ja ainoa todella negatiivinen asia olikin Dunnin hajoaminen. Olsson oli laidallaan hieman näkymättömissä. Positiivisia asioita onkin sitten enemmän: Pedersen siirtyi Dunnin loukkaantumisen jälkeen kärjen taakse, ja oli vallan mainio, peruspaskoja erikoistilanteita lukuunottamatta. Kalinicille maali ja muutenkin ihan pirteää vääntöä pelituntuman puutteesta huolimatta. Puolituntisen pelannut M. Diouf tuo Roversin peliin erilaisen vaihtoehdon: kun Kalinicin modus operandi tuntuu olevan pitkän avauksen voitettuaan saada vapaapotku tai sivuraja, M. Diouf ottaa suuntiman kohti maalia, ja lähtee haastamaan puolustajaa rintamasuunta maalia päin. N'Zonzi ja Jones päästivät Evertonin vaarallisen keskikentän keskustan rakentamaan peliä varsin vapaasti hyökkäysneljänneksen rajalle, jonka jälkeen ottivat luulot pois. E. Dioufilla oli keskimääräistä parempi päivä oikealla laidalla. Koko alakerta oli itse varmuus. Salgado, Samba, Nelsen ja Givet eivät juuri virheitä tehneet. Robinsonilla ei paljon töitä ollut.

Voittoeuforiassa 13. sija kuulostaa taas realistiselta, varsinkin kun "vahvistuneet" Wigan, West Ham ja Stoke pupelsivat. Allardycen mukaan hyökkääjän löytäminen pysyvällä siirrolla on osoittautumassa mahdottomaksi tehtäväksi: pelaajia on tullut ja mennyt, ja joidenkin osalta siirtosummat ja toisten palkkapyynnöt ovat osoittautuneet Roversin maksuhalukkuutta korkeammiksi. Tavoitteena onkin kuulemma löytää vielä toinen lainahyökkääjä. Dunnin epäonnisen alun myötä voisi kuitenkin olla kannattavaa pitää silmät auki myös sopivan keskikenttäpelaajan osalta. Jos Pedersen on kerran Dunnin varamies kymppipaikalle, niin ehkä se puolustava keskikenttämies ei olekaan niin järjetön idea kuin miltä se aluksi kuulosti. Birminghamin tuhkimotarina saa tällä kaudella ruman lopun, ja kolme pistettä takafikassa onkin mitä mainion tilanne lähteä St. Andrewsille.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #91 : 15.08.2010 klo 12:52:45

Aikamoisia heittoja eri medioiden (BBC, Sky, Rovers.co.uk) tilastoissa eilisen ottelun osalta:

Pallonhallinta 42/58, 30/70, 42/58,
Laukaukset kohti maalia 1/4, 2/9, 3/12,
Laukaukset ohi maalin 5/5, 4/8, 5/5.

Mutulla BBC:n tilastot näyttäisivät ehkä realistisimmilta, joten yritetään pitäytyä niissä jatkossa. Missään nimessä Evertonilla ei ollut kahtatoista tai edes yhdeksää laukausta kohti maalia, ja kuten eilen tuli jo mainittuakin, Skyn pallonhallintaprosentit näyttivät olleen hieman vinksin vonksin. Premier Leaguen sivuilta en tälläisiä tilastoja löytänyt, mutta jos joku tietää jonkun virallisen (Opta?) linkin, niin älä ujostele kertoa siitä.

Sky tietää kertoa Edixon Perean liittyvän Roversin harjoituksiin alkuviikosta. 26-vuotias Kolumbian maajoukkuehyökkääjä on liikkeellä vapain paperein lähdettyään Gremiosta. Vain 176-senttinen hyökkääjä on ehtinyt käydä jo kerran floppaamassa Euroopassa: kahden vuoden stinttiin Bordeauxissa mahtui 38 peliä ja 3 maalia. Skyn mukaan Perea kiinnostaa myös muita Valioliiga- ja SPL-joukkueita. Paperilla kolumbialainen ei vaikuta kovinkaan istuvalta palalta Allardycen palapeliin, mutta valitettavasti vapailla papereilla ei hirveästi parikymppisiä kevindavieseita liiku. Ewood Parkilla liikkui kuulemma eilen huhu, että Benjanin loppukauden sopimus julkaistaisiin maanantaina. Saa nähdä matkaako Birminghamiin Roversin mukana enemmänkin kuin kaksi hyökkääjää..
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #92 : 16.08.2010 klo 16:22:31

Taas yksi viime aikoina huhuissa esiintyneistä hyökkääjistä on pois laskuista, kun Toulousen Xavier Pentecôte rikkoi polvensa eilen, ja on lasaretissa seuraavat noin puoli vuotta. Eilen mainittu Perea on ilmeisesti ainakin saapunut maahan. Allardycen testeissä ja kuvioissa menee tunnetusti useampi päivä, joten uutisia kolumbialaisen kohtalosta joudutaan odottamaan varmasti ainakin loppuviikkoon. Jos Rovers olisi ottanut lauantaina kuokkaan, saattaisi toimistolla olla pienimuotoinen paniikki päällä, mutta hyvä alku kaudelle antaa ainakin vielä mahdollisuuden vain tarkkailla tilannetta. Roversin viralliset sivut vahvistavat viimein Blackmannin lainasiirron Motherwelliin. Lainasopimus kestää tammikuuhun alkuun saakka.

Syed on aloittanut tänään neljän viikon eksklusiivijaksonsa, ja intialaisen lakimies- ja ekonomistiarmeija on kuvattu saapuvan Ewood Parkille, mutta intialainen numero yksi, Shah, on ilmoittanut olevansa edelleen kiinnostunut seurasta, eikä ole vielä missään nimessä luovuttanut. Kuka tietää mitä tulevaisuus toisi Roversille kummankin komennossa, mutta ainakin paperilla Syed on kuitenkin täysin ylivertainen kandidaatti maanmieheensä nähden. Syedin lyhyen haastattelun CNBC:lla Roversin mahdollisesta ostamisesta voi tsekata vaikka täältä.

Derbyshire on SSN:n mukaan Birminghamissa lääkärintarkastuksessa, mutta täytyy toivoa, että mahdollinen siirto venyy yli viikonlopun, siksi varmasti oma koira Roversia muuten puree.
« Viimeksi muokattu: 16.08.2010 klo 16:29:11 kirjoittanut budha »
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #93 : 16.08.2010 klo 17:57:36

BBC on myös kasannut jutun kasaan Syedistä ja hänen yrityksestään ostaa Rovers. Jutussa lainataan Syediä mm.

Lainaus
"I am very keen to move very fast and buy this club at the earliest moment.

"I am aware that Big Sam has big ambitions for this transfer window and I would love to support his ambitions.

"I have been presented with a lot of clubs, but Blackburn really came to my attention because it suits my investment philosophy,

"If you have seen my investments in the past they are always good assets who are undervalued and who have huge potential for a turnaround situation. I have been doing this for 14 years now and Blackburn fitted the bill.

"I am very excited, happy, I feel privileged, but I would not like to call myself as the owner of Blackburn, but as a fan of Blackburn, and I would love for all the fans to support me.
   
"I would ask the fans to please adopt me as a local. I am not here to make money, I have enough investments outside of the sporting entities to make money, I am taking Blackburn as a passion and I would like them to support me in my passion. This is an investment to fuel my passion.

"I have not met Sam Allardyce, but I've read enough about him to really praise him. He's done a fantastic job with limited resources, and I'm sure with my liquidity and support I think he can do wonders.

"I want to move quickly so that we can do well in the transfer window."

Kovin hyvältähän tämä kaikki kuulostaa, mutta jostain syystä näitä lukiessa mieleen pyrkii tämä kaveri:



Toivottavasti Syed tarkoittaa mitä sanoo, ja tietää mitä tekee. Aktiivinen ja hands-on omistaja Roversilta on viime vuodet puuttunut, eikä varakkuuskaan tietysti olisi pahitteeksi, FFP-säännöistä huolimatta. Ei toki Roversin nykyomistajakaan mikään tyhjätasku ole: Trustinkin omaisuuden arvo lähentelee miljardia puntaa, mutta kiinnostus on lopahtanut jo vuosia sitten, jos sitä koskaan olikaan. Mistään sheikki Mansourista tai Cityn kaltaisista pyöröovista on turha haaveilla, mutta ainakin sivullekirjoittaneen mieltä lämmittäisi, jos uusi omistaja olisi valmis panostamaan seuran tulevaisuuteen akatemian ja taustahenkilöiden kautta, ja hakien pitkäjänteistä kasvua liikevaihtoa kasvattamalla. Ja olisihan se ihan mukava edes joskus pystyä taistelemaan siirtomarkkinoilla stokeja ja wolveseita vastaan..
KJ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Blackburn Rovers


Vastaus #94 : 16.08.2010 klo 20:00:39

Jos mä nyt oikein aamuvuorokoomaltani tajuan, niin tuo kuva esittää sitä Portsmouthin "öljysheikkiä", jolla ei sitten lopulta ollutkaan rahaa, nimeä en nyt tähän hätään muista. Ennemmin yhdistäisin tämä vaatehepparan Shahin tuohon kuvaan, Syedillä nyt kuitenkin taitaa sitä rahaa olla.

Mielenkiintoista olisi tietysti kuulla, mistä Syed tämän kiinnostuksensa todella on Blackburniin löytänyt, mutta kuten budha jo aiemmin totesi, kaikki lisäpanostus nykyomistajan nollalinjaan on eteenpäinmenoa.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #95 : 16.08.2010 klo 20:20:55

Jos mä nyt oikein aamuvuorokoomaltani tajuan, niin tuo kuva esittää sitä Portsmouthin "öljysheikkiä", jolla ei sitten lopulta ollutkaan rahaa, nimeä en nyt tähän hätään muista. Ennemmin yhdistäisin tämä vaatehepparan Shahin tuohon kuvaan, Syedillä nyt kuitenkin taitaa sitä rahaa olla.

Niin, olihan Al Fahimkin lehtitietojen mukaan biljonääri, maailman 16. rikkain arabi tai 10 kertaa rikkaampi kuin Abramovich (nopealla googletuksella), kun Man Cityn omistajavaihdosta oli puuhastelemassa ja Portsmouthia ostamassa.

Edit:
Lainaus
London-educated Mr Syed is believed to hold at least a 90 per cent stake in WGA, which has assets worth more than £8billion, which would make him the fourth richest owner in the Premier League.

Tästä kai on päätelty Syedin omaisuuden olevan 7 miljardia. Syed siis omistaa 90% INVESTOINTIyhtiö WGA:sta, jolla on investointeja? 8 miljardin arvosta. Tarkoittaako lause sitten sitä, että WGA investoi vain Syedin rahoja, vai onko tuossa 8 miljardissa muidenkin rahoja?
« Viimeksi muokattu: 16.08.2010 klo 20:30:44 kirjoittanut budha »
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #96 : 16.08.2010 klo 21:48:00

Arabian Business:n jutussa mainitaan Syedin kertovan WGA:n olevan hänen perheensä investointirahasto. Edelleenkin hieman avoimeksi jää, mistä oikeasti Syed sen kerrotun 90% omistaa - WGA:n osakkeista, WGA:n sijoituksista vai jostain ihan muusta. Ja suunnitteleeko Syed ostavansa Roversin WGA:n alle vai henkilökohtaiseksi leluksi.

Jos Syed Roversin ostaa, niin täytyy toivoa kaverin olevan legitiimi.

Edit:
Lainaus käyttäjältä: Sky
Western Gulf Advisory, the company owned by the 36-year-old, claims it has at least £8billion in assets under its control.

"Right now we have developed a 15-year strategy for Blackburn which is split into three separate five-year phases.

"In the first phase I would concentrate on enhancing the academy; getting some good players in, either this month or otherwise in January; increasing the capacity of the stadium and marketing the club in the Far East, Middle East and India.

"But you need to create a lot of assets, in and around Ewood Park, in order to make it self-sustainable."

« Viimeksi muokattu: 16.08.2010 klo 22:17:07 kirjoittanut budha »
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #97 : 17.08.2010 klo 09:31:48

Responding To Climate Change 2010 ( :) ) -sivuilla Syedin omakätisessä kuvauksessa WGA:sta mainitaan yhtiön arvoksi $275M. Mitään päivämäärää jutussa ei ole, mutta $275M on aika paljon vähemmän kuin £8Mrd. Guardianin mukaan Syed taas on perheensä £5Mrd omaisuuden (WGA) tuleva PERIJÄ.

Lädit tietysti ovat täysin pähkinöinä, kun Syedin kerrotaan luvanneen Roversille £80M-£100M siirtokassan. Aika harva kuitenkin on viitsinyt lukea niin pitkälle, että kyseessä on kokonaissumma ensimmäiselle viiden vuoden jaksolle. Sen enempää FFP-säännöksiä miettimättä, vajaa parikymmentä miljoonaa vuodessa kuulostaisi kuitenkin ihan mukavalta, vai mitä? Toisaalta, Roversin palkkabudjetissa ei ole tilaa noin yhtään, joten eiköhän tuohon noin pariinkymppiin kuuluisi myös hankintojen myötä kasvavat palkkakulut. Eli Ronaldoista ja Messeistä on tultu yhteen £10M hankintaan, jolle olisi varaa maksaa noin £50k/vk neljän vuoden ajan, tai pariin £3M hankintaan, joille olisi varaa maksaa noin £35k/vk neljän vuoden ajan. Tämä tietysti normaalin wheeling-and-dealingin päälle. Eteenpäinmenoa tämäkin tietysti olisi, mutta aika kaukana mestaruuksista tai CL-peleistä.

Mielenkiintoista olisi tietysti kuulla, mistä Syed tämän kiinnostuksensa todella on Blackburniin löytänyt, mutta kuten budha jo aiemmin totesi, kaikki lisäpanostus nykyomistajan nollalinjaan on eteenpäinmenoa.

Lainaus
"I have been following Blackburn for 10 years,"

::)
« Viimeksi muokattu: 17.08.2010 klo 09:51:22 kirjoittanut budha »
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #98 : 17.08.2010 klo 11:53:43

Lainaus
“This is not just an investment, it is an emotional decision. I have been following them since they won the Premier League and I would not want to be called the club owner if I acquire the club but a fan of Blackburn Rovers.

“I am pushing to get it done at the earliest possible opportunity. I feel an emotional attachment to Blackburn Rovers. Big Sam has done so well on limited resources I want to give him a gesture this window.

“We would want to expand the stadium, where and how will be down to my technical team. Any good stadia needs to have 40,000 to 45,000 capacity and there are always ways to achieve this.

“I am also interested in making club self sufficient rather than focusing on external sponsorship. We need assets around Ewood Park to help make the club self sustainable and we already have thought of ways to do this. "

Eilen Syed oli seurannut Roversia 10 vuotta, tänään jo 15 ::)

Selväksi on ainakin tullut se, että PR:n intialainen osaa. Ollaan faneja, rahaa on luvassa, menestyksen päivät tulevat takaisin jne. Toivottavasti Syedistä kuoriutuu uusi Walker, eikä Dr. Al Fahim.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #99 : 17.08.2010 klo 21:39:50

Guardian lainaa "Syediä lähellä olevaa lähdettä":

Lainaus
"We do not want to have to wait until January [for Sam Allardyce] to be able to buy new players so we know things have to move quickly.

"Next week may seem a short period by which to complete due diligence, but Mr Syed means business."

Nähtävästi kaiken tähänastisen spekuloinnin pohjana ollut "kahdeksan miljardin omaisuus" taitaakin olla hieman yläkanttiin:

Lainaus
According to Western Gulf's 2009 annual report, which has been seen by the Guardian, the company is worth US$1.2bn (£770m), has US$850m liquidity available to invest, and hopes to have more than doubled its value by the close of 2010.

Tuon mukaan WGA olisi noin Trustin arvoinen paketti. Syed on puhunut yhteensä £300M investoinnista Roversiin 15 vuoden aikana, ja jos yleinen ja Roversin talous suotuisasti intialaisen näkökulmasta kehittyvät, ei tuon summan pitäisi olla täysin mahdoton ajatus tuonkaan kokoiselle yritykselle, mutta mistään taskurahoista ei tosiaan enää prosentuaalisesti puhuttaisi.

Aletaanko kasaamaan Roversin CL:n vievää ostoslistaa vai onko jo aika heittää hanskat tiskiin, leuka rintaan ja suunnata kohti uusia pettymyksiä?

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 31
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa