FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.07.2025 klo 13:46:01 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: [1] 2 ... 9
 
Kirjoittaja Aihe: BV Borussia Dortmund 2010/2011 - DEUTSCHER MEISTER !!  (Luettu 19368 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


: 16.07.2010 klo 00:41:34



Mennyt kausi

Seurahistorian 100. ja valmentaja Jürgen Kloppin alaisuudessa toiseen kauteen lähdettiin korkein odotuksin kiitos Kloppin erinomaisesti sujuneen debyyttikauden Keltamustien peräsimessä. Joukkuetta uusittiin järkevällä hankintapolitiikalla  ja samalla päästiin muutamasta penkille juuttuneista painolasteista eroon. Monissa käänteissä uskottiin jopa Mestareiden liigaan täksi kaudeksi oikeuttavan sijoituksen olevan mahdollinen. Kausi alkoi kotona Kölniä vastaan, josta tukkoisen pelaamisen jälkeen irtosi 1:0-voitto. Seuraavaa voittoa saatiinkin sitten odottaa liian kauan aina kahdeksannelle kierrokselle asti, jolloin vieraissa saatiin jälleen 1:0-voitto, tällä kertaa Mönchengladbachista. Noiden viikkojen aikana monet ehtivät kyseenalaistamaan Kloppon erinomaisuuden ja Alexander Frein korvanneen argentiinalaisen Lucas Barriosin hankinnan järkevyyden. Onnistuttuaan M’gladbachia vastaan Barrios osoitti vielä 18 muun osuman voimin epäilijöilleen ollensa hankinnan arvoinen. Joukkue sai voitosta uutta voimaa siipiinsä ja talvitauon tullessa eroa sarjakärki Leverkuseniin oli vain viisi pistettä. Uskoa omien menestykseen ilmeni yhä useammalla suunnalla ja ehtipä Ottmar Hitzfeld povaamaan eräänä tammikuisena päivänä Keltamustista jopa mestareita.

Kevätkausi alkoi kohtuullisissa merkeissä, vaikka joukkoon mahtuikin selkäsaunat Stuttgartila, Frankfurtilta ja Münchenin punaisilta. Kaikesta huolimatta joukkue pysyi hyvin kärjen vauhdissa mukana ja taistelu kolmannesta sijasta jatkui laupeiden tähtien alla aina 28. viikolle asti. Vielä viikolla 27 Leverkusen oli kaatunut komeasti 3:0 ja ero kolmanteen sijaan oli vaivaiset viisi pistettä. Kun kolmantena olleen Leverkusenin loppukauden ohjelmakin oli paperilla Keltamustien vastaavaa kovempi, elivät toiveet Mestareiden liigasta ja sen tuomista lisämiljoonista (mm. melkein neljä miljoonaa euroa lisärahaa pelaajahankintoihin) erittäin vahvoina. Kierros 28 ja matka Berliiniin antamaan sarjajumbolle selkäsauna. Paluujunassa kotiintuomisena oli nihkeä 0:0-tasapeli. Kaiken kaikkiaan viimeisistä seitsemästä ottelusta saalistettiin vaivaiset yhdeksän pistettä ja sijan viisi, kiitos Hoffenheimin ja Stuttgartin tasapelin. Eroa kolmanneksi tulleeseen Bremeniin jäi lopulta neljä pistettä, kun kierroksen 27 jälkeen eroa oli kolme pistettä Dortmundin hyväksi. Viimeisten kierrosten takia kautta voisi kokonaisuudessaan luonnehtia jonkinasteiseksi pettymykseksi, vaikkakin virallinen, ennen kauden alkua asetettu tavoite europelipaikasta täyttyikin.


Tuleva kausi

Edustusjoukkueen pelaajista 17 on alle 23-vuotiaita. Edelliset kaudet ovat kuitenkin osoittaneet sen, ettei ikä ole este menstymiselle vaan nuorillakin voidaan saada suuria aikaan. Kahdelta ensimmäiseltä kaudelta Klopp on saavuttanut sijat kuusi ja viisi, joten viidettä sijaa parempaa sijoitusta on syytä tältä kaudelta lähteä tavoittelemaan. Ainakin paperilla neljäs ja miksei korkeampikin sija on hyvinkin mahdollista saavuttaa.

Europaligan suhteen ei tavoitteita voine laittaa kovinkaan korkealle. Itse olisin enemmän kuin tyytyväinen, mikäli pelit jatkuisivat vielä kevätkaudellakin, mutta mikäli eteneminen pysähtyy lohkovaiheeseen, ei se näin nuorella joukkueella olisi kuitenkaan maailman tappiin asti kestävän vitutuksen arvoinen. Kaikki lohkovaihetta huonompi menestyminen onkin sitten jo erittäin heikkoa.

Pokalin puolella toivottavaa on vain se, että joukkue ei tällä kertaa putoa alemman sarjatason joukkuetta vastaan pelatessa.

Kaiken kaikkiaan kolmanteen kauteen Kloppon alaisuudessa ei voi suhtautua muuten kuin positiivisesti. Joukkue on pääosin sama kuin aikaisemmilla kausilla ja lähes kaikki hankinnat ovat vahvistuksia joukkueelle. Mikäli otteet vain pysyvät tasaisen hyvinä läpi kauden, voidaan ensi toukokuussa laatia positiivisia yhteenvetoja tästä kaudesta. BVB ist wieder da!




Maalivahdit

Roman Weidenfeller (1) – Seitsemäs kausi joukkueen ehdottomana ykkösmaalivahtina ja yhdeksäs Dortmundissa. Roman on jo monesti osoittanut arvonsa joukkueelle onnistuen parhaimmillaan pelastamaan kokonaisia otteluita joukkueelle. Sopimus on tosin katkolla ensi kesänä, joten kauden mittaan on varmasti odotettavissa vielä parempia otteita kuin mitä tähän asti ollaan saatu nauttia. Tai vaihtoehtoisesti luvassa on lehdistöön asti ulottuvaa draamaa jatkosopimukseen liittyen. Ainakaan itse en näe mitään suuria syitä miksi sopimusta ei pyrittäisi jatkamaan.

Mitchell Langerak (20) – Australialainen hankittiin keväällä Stuttgartiin palanneen Marc Zieglerin tilalle. Ikää ei ole kuin 21 vuotta ja mitä ilmeisimmin Langerakista kaavaillaan pitkässä juoksussa Weidenfellerin saappaiden täyttäjää. Hankintahinta, noin puoli miljoonaa euroa ei päätä huimaa ja huonon hankinnan riskiä voikin siksi pitää hyvinkin pienenä.

Johannes Focher (41)– Oma kasvatti Johannes Focher joutuu tyytymään tällä kaudella kakkosjoukkueen veräjänvartijan tehtäviin, sillä peliaikaa edustuksessa ei ole luvassa muutoin kuin kriisitilanteessa.


Puolustajat

Dede (17) – Ehdottomasti nykyisen joukkueen suurin seuraikoni. Tosin tänä vuonna Dede on ahtaammalla peliajan suhteen kuin koskaan ennen urallaan. Viime kauden alkua haitannut loukkaantuminen sai Kloppin nostamaan Bert van Marwijkin löydön vasemman puolustajan paikalle ja pian Dede löysikin itsensä vaihtopelaajana pelaajalle, jonka ennen kauden alkua piti olla hänen vaihtopelaajansa. Vaikka peliaikaa tuli viime kaudella rajoitetusti, on mies edelleen Keltamusta eikä ole valittanut vähentyneestä peliajasta. Tuo joukkueeseen kokemuksen tuomaa varmuutta, jota todennäköisesti erityisesti Euroopassa tullaan tarvitsemaan.

Felipe Santana (27) – Virhealtis, hidas tai muuten vaan liian usein myöhässä ja liian usein erikoistilanteissa puolustuksesa ehdottomasti vastustajan vaarallisin pelaaja. On järjestyksessä Hummelsin ja Suboticin takana, mutta voi nousta pelaavaan kokoonpanoon muiden loukkaantumisten seurauksena.

Mats Hummels (15) – Kaikista yrityksista huolimatta Hummels jäi Etelä-Afrikan koneesta odottamaan parempia aikoja maajoukkueen suhteen. Erinomainen katkomaan, erittäin harvoin häviää 1-vs-1-tilanteita, pääpelaamisessa vaarallinen hyökkäyksessä ja erinomainen puolustuksessa. Yhdessäpuolustajaparinsa Neven Suboticin kanssa joukkueen tärkeimpiä pelaajia.

Patrick Owomoyela (25) – Kai kyseessä on iän tuoma varmuus, mutta Owon nousujen aiheuttamien vaarallisten vastaiskujen määrät ovat pudonneet aikaisemmista kausista. Haastaa hyvin vastustajia omalla laidallaan eikä nopeudessakaan ole mitään hävittävää. Sopimus päättyy tähän kauteen, mutta eiköhän jatkosopimukseen päästä. Ainakin seuran puolelta halua tähän on.

Lukasz Piszczek (26) – Hertha Berliinistä ilmaiseksi hankittu puolalainen kirittäjä Owomoyelalle. Loukkaantumisherkkä kaveri, josta on vaikea odottaa tulevan pitkäaikaista ratkaisua ja jatkumoa Owomoyelalle. Piszczekin hankintaa en tosin täysin ymmärrä, kun samaan aikaan joukkueessa on vielä Florian Kringe, mutta kai seurajohto miehessä jotakin Kringeä lupaavampaa näkee. Aika näyttää miten käy.

Marcel Schmelzer (29) – Viime kauden suurin voittaja. Schmelzer aloitti viime kauden olemalla Deden varamies, mutta Deden loukkaannuttua marraskuussa, syrjäytti nuori magdeburgilainen Deden puolustuksen vasemmasta laidasta. Nopeutta ja taitoa riittää seuraikonin penkittämiseen ja kunhan muutama kausi kokemusta saadaan vyön alle, niin maajoukkueenkin porttien pitäisi olla hyvinkin lähellä avautumista.

Lasse Sobiech (2) – Oma kasvatti ja ikäluokkamaajoukkueen jäsen. Uwe Hünemeierin lähdettyä Cottbusiin, odotetaan Lassesta seuraavaa menestystarinaa puolustuksen keskelle. Peliaika aikuisissa on kiven alla tällä kaudella, mutta toivottavasti kyvyt riittävät Santanan syrjäyttämiseen.

Neven Subotic (4) – Bundesligan yhden parhaimman toppariparin toinen osapuoli. Pääpeli, pelinlukutaito ja erikoistilanteet ovat ehdottomia vahvuuksia. Muutenkin työn laatu kentällä ei jätä tilaa moitteille ja on ehdottomasti jokaisen euronsa arvoinen. Onneksi MM-kisat eivät menneet Neveniltä, kuten ei muultakaan Serbialta täysin putkeen ja tämä osaltaan on hillinnyt muiden joukkueiden kiinnostusta pelaajaa kohtaan.


Keskikenttä

Sven Bender (22) – Kukaan ei voi kieltää Sebastian Kehlin tärkeyttä joukkueelle miehen ollessa pelikunnossa. Kukaan ei myöskään voi kiistää sitä tosiasiaa että Benderin veljeksistä parempi on osoittautumassa erinomaiseksi kaappaukseksi pilkkahintaan. Puolustustyöskentely ei jätä sijaa moitteille ja oikeastaan ainoa asia missä selvästi voisi olla parantamisen varaa on johtajuudessa, mutta toisaalta johtajia joukkueesta löytyy riittävästi muutenkin.

Jakub Blaszczykowski (16) – Helpommin lausuttuna Kuba. Puolan maajoukkuepelaaja sai mieleisensä vahvistuksen hyökkäykseen täksi kaudeksi ja on mielenkiintoista nähdä mihin tämä tuulta nopeampi oikea laituri tällä kaudella pystyy. Pallonhallinta on erinomaista, keskitykset lähtevät tarkasti ja napakasti eikä työskentely puolustussuuntaankaan huonoa ole. Ehdottomasti yksi avainpelaajista Dortmundin vastahyökkäyksissä.

Markus Feulner (14) – Kloppin golfkaveri Mainzin ajoilta. Muuta selitystä en Feulnerin läsnäololle joukkueessa löydä. Peliaikaa tuli viime kaudella minimaalisesti ja tältä kaudelta ei kannata yhtään enempää odottaa. Mitä ilmeisimmin Feulnerista ei tämän siirtoikkunan aikana vielä eroon päästä, joten katsotaan tammikuussa uudelleen miten miehen käy.

Mario Götze (31) – Jälleen yksi nuorisojoukkueista nostettu oma kasvatti ja ikäryhmämaajoukkueen vakiokasvo. Peliaika tosin tulee olemaan tälle nuorelle keskikenttäpelaajalle tiukassa, joten en yhtään yllättyisi, vaikka ennen kauden alkua Götze jonnekin lainalle lähtisi.

Kevin Großkreutz (19) – Kevinin palatessa kuuden Ahlenissa pelatun kauden jälkeen sivullekirjoittanutta ihmetytti miksi mies takaisin haluttiin, sillä otteet Ahlenissa eivät missään nimessä olleet mitenkään erityisen sykähdyttäviä. No, Kloppin joukkio näki jotain mitä minä en ja Kevin kiitti saamastaan vastuusta. Nopeutta ja röyhkeyttä Kevinistä löytyi riittämiin pyörittämään keskikenttää milloin vasemmalla laidalla, milloin keskellä Lucas Barriosin takana. Täksi kaudeksi kilpailu peliajasta koveni huomattavasti Japanin Rosickyn siirryttyä Keltamustiin, mutta tuskinpa Kevin paikkaansa luovuttaa ilman taistelua.

Tamas Hajnal (30) – Tamasin tilanne joukkueessa alkaa jo käymään tukalaksi. Ensiksi Mohammed Zidan vei miehen paikan hyökkäävänä keskikenttäpelaajana kärjen takana ja sitten Großkreuz etunenässä vei peliajan vasemmalta laidalta. Vaikka Tamasilta näkee hyviä syöttäjä, erinomaista erikoistilannepelaamista  ja kiitettävää pelinlukutaitoa, ovat otteet sen verran ailahtelevia, että peliajan saanti perustuu enemmän muiden loukkaantumisten ympärille kuin omaan taitotasoon. Toivottavasti Tamas on vihdoinkin saanut tasaisuutta otteisiinsa ja nimenomaan hyvien päivien otteidensa tasolle.

Marc Hornschuh (44) – Jälleen yksi oma kasvatti lisää, jolle tarvitsisi löytää peliaikaa. Hornsuch on kaikin puolin Kringen kanssa hyvin samantyyppinen pelaaja paitsi, että potentiaalia Hornsuchissa nähdään huomattavasti enemmän. Tästä syystä peliaikaakin soisi pojalle tulevan oman kehityksensä kannalta. Valitettavasti kakkosjoukkue pelaa ensi kaudella Regionalia, joten toivottavasti Hornsuchille löydetään lainapesti joko 3. Ligan joukkueesta tai 2. BuLin häntäpään jengeistä.

Shinji Kagawa (23) – Japanin Rosicky, kautta aikain lahjakkain japanilaispelaaj, jne. Kagawan kohdalla ei ole ylistyssanoissa säästelty. Alkukausi mennee tutustuessa Bundesligan kovuuteen (ainakin ensimmäisissä harjoituksissa tämä oli yllättänyt nuoren japanilaisen). Maalivainun ja luovuuden pitäisi olla kohdallaan ja juoksuvoimaa ja –nopeuttakin pitäisi olla riittämiin Kloppin taktiikoissa pelaamista varten. Annettakoon heikkous kaksinkamppailuissa alkukaudesta anteeksi niin uskon, että kyseessä on parhain investointi mitä Dortmundissa on koskaan 350.000 eurolla tehty.

Sebastian Kehl (5) – Edelleen loukkaantumiset vaivaavat tätä erinomaista kuutospaikan pelaajaa. Joukkueen ehdoton johtaja ja esimerkki nuoremmilleen terveenä ollessaan, mutta valitettavasti tuota tapahtuu liian harvoin. Muuten Kehlistä voisi todeta samaa kuin ylempänä Benderistä. Puolustustyöskentely ei jätä moitteille sijaa ja peliälyä riittää siirtämään joukkue nopeisiin hyökkäyksiin. Toivottavasti luvassa olisi ehjempi kausi kuin mitä viime kausi oli.

Florian Kringe (6) – Kringe on itse ilmoittanut lähtevänsä seurasta tänä kesänä, mutta vielä ei ole ottajaa löytynyt. Valitettavaa, että yhteistyö Kloppin kanssa ei ole sujunut, sillä Kringen kaltaiselle monipuoliselle puolustavalle pelaajalle olisi erittäin paljon käyttöä vaihtomiehenkin roolissa.

Yasin Öztekin (36) – Ai Yasin on vieläkin joukkueessa? Kun on katsonut pelaajia, jotka ovat Keltamustat jättäneet aikojen saatossa ei voi muuta kuin ihmetellä miten Öztekiniä vieläkin roikotetaan kokoonpanossa mukana. Mikään kun ei osoita että Öztekinin kyvyt riittäisivät vakituiseen peliaikaan BuLissa.

Nuri Sahin (8) – Dollin aikana Sahinilla oli vaikeaa löytää paikkaansa joukkueesta, mutta onneksi sävel muuttui Kloppin saavuttua joukkueeseen. Kaudesta toiseen otteet ovat parantuneet huomattavasti koko ajan ja vaikkei Nuri koskaan ehkä tule olemaan teinivuosinansa kohdistettujen ennakko-odotusten täyttävä pelaaja, tulee hänestä kaikesta huolimatta kruununjalokivi joukkueelle ja seuran historialle.


Hyökkääjät

Lucas Barrios (18) – Veni, vidi, vici. Näin voisi melkein todeta Lucasin ensimmäisestä kaudesta BVB:ssä. Osoitti epäilijöilleen, että taidot riittävät myös Euroopassa. 33 ottelua, 19 maalia ja 5 syöttöä. Vaikka MM-kisoissa ei vastaavia tehoja Paraguayn paidassa nähtykkään, ovat monet suurseurat La Panteran perässä. Myytävänä mies ei tosin ole vaan tulevankin kauden menestys rakentuu pitkälti Lucasin maalintekokyvyn ympärille. Nopeutta ja sähäkkyyttä riittää ja maalinteko onnistuu niin jalalla kuin päällä.

Damien Le Tallec (13) – Viime kauden muutamat näytönpaikat olivat lupaavat, mutta loukkantumiset pilasivat kauden. Toivottavasti saa uusia tilaisuuksia osoittaa kykynsä edustusjoukkueessa. Suurin osa ranskalaisen peliajasta tosin tullee tälläkin kaudella kakkosjoukkueen riveistä.

Robert Lewandowski (7) – Tämän puolalaisen siirtosaaga uhkasi kohota jo vitutusta hiveleviin tasoihin kiitos Lewan Poznanin sopimuksessa olleen korvauspykälän. Taistoa siirtosummasta kesti useita kuukausia, mutta lopulta Ekstraklasan maalikuningas menneltä kaudelta siirtyi Keltamustiin. Uuden seuransa kannattajien sydämmet Lewa lunasti omakseen jo ennen siirtoa kommentoimalla kuinka pelaaminen Keltamustissa on ollut hänen pitkäaikainen haaveensa ja myöhemmissä haastatteluissa omiksi idoleikseen Matthias Sammerin ja Lars Rickenin. Seuraavaksi sitten vain odotetaan niitä tekoja, joilla hänet voidaan seuran 125-vuotishistoriikissä nostaa idoliensa kanssa samaan kastiin. Kaikki eväät siihen ainakin ovat. Mielenkiinnolla jään odottamaan miten Lewa istutetaan Kloppin taktiikkaan.

Dimitar Rangelov (11) – Taas kerran niitä hankintoja, joiden kohdalla ei ole voinut muuta kuin kysyä miksi? Jo hankintahetkellä oli selvää, että vaikka taidot olivat riittäneet pitämään Cottbus rimpuilemassa BuLi-paikassa, niin sarjatason toisessa päässä eväät eivät enää riitä, erityisesti kun joukkueesen saapui El Pantera. Siirtoa muualle pyritään saamaan aikaan, mutta viime kauden näytöillä se ei ole helpoimmasta päästä.

Marco Stiepermann (39) – Junioripuolella on asiat saatu sen verran mallikkaasti hoidettua, että näille kaikille nuorille alkaa olla vaikeaa löytää peliaikaa joukkueesta. Stiepermann sai Kloppilta luottoa ja vaikka otteet eivät vielä kovimpien joukkuetovereiden tasoa olekaan, niin selväksi ainakin tuli se, että erään surffitukan Stiepermann haastaisi peliajasta jo tulevalla kaudella.

Nelson Valdez (9) – Tosin tuo kyseinen surffitukka ei halua ottaa haastetta vastaan vaan haluaa lähteä hakemaan uusia tuulia neljän menestyksekkään Dortmund-kauden jälkeen. Kiitos MM-kisojen hintalapuksi on muodostunut viisi miljoonaa euroa ja jos paikallismediaan on uskominen, ottajia miehelle olisi ja suunta olisi ulkomaille. Kiitos ja näkemiin!

Mohamed Zidan (10) – Zidanista ei koskaan tullut odotusten arvoista pelaajaa, mutta paikka El Panteran takana keskikentän keskellä tuntui sopivan miehelle kuin nappikset nurmelle. Valitettavasti polvivamma pitää Zidanin sivussa marraskuulle asti ainakin, mutta toivottavasti viime kauden kunto löytyy nopeasti uudelleen.

Daniel Ginczek (28) – Vielä yksi kasvatti, joka löytänee paikkansa kakkosjoukkueesta ja toisinaan edustuksen vaihtopenkiltä. Ehkä ensi kaudella on sitten Danielin aika.


Pelipaidat

Kuten edellisessä kausiotsikossa tuli jo tilitettyä, tyytyi Kappa tällä kertaa helpoimpaan mahdolliseen ratkaisuun ja käytännössä kopioi Niken suunnitteleman kauden 2008/09 paidan. Joka tapauksessa kotipaita näyttää tältä:

ja vieraspaita tältä:

Europelejä varten sitten jouduttiin luomaan vielä kolmaskin paita, jonka voikin lukea sitten sinne huonot vitsit ja lattiarättikategorioihin kuuluvaksi:

Kyseistä tekelettä käytetään kuulemma kuitenkin vain pakon sanelemana, onneksi.


Pois lähteneet

Tinga – Internacional, ilmainen siirto
Bajram Sadrijaj – uusi seura ei tiedossa, ilmainen siirto sopimuksen päätyttyä
Marc Ziegler – Stuttgart, 300.000 euroa
Uwe Hünemeier – Energie Cottbus, 100.00 euroa
Julian Koch – MSV Duisburg, kauden mittainen laina


Otteluohjelma Bundesligan osalta

Sa. 21.08.10 Borussia Dortmund : Bayer Leverkusen
Sa. 28.08.10 VfB Stuttgart : Borussia Dortmund
Sa. 11.09.10 Borussia Dortmund : VfL Wolfsburg
Sa. 18.09.10 FC Schalke 04 : Borussia Dortmund
Mi. 22.09.10 Borussia Dortmund : 1. FC Kaiserslautern
Sa. 25.09.10 FC St. Pauli : Borussia Dortmund
Sa. 02.10.10 Borussia Dortmund : Bayern München
Sa. 16.10.10 1. FC Köln : Borussia Dortmund
Sa. 23.10.10 Borussia Dortmund : 1899 Hoffenheim
Sa. 30.10.10 1. FSV Mainz 05 : Borussia Dortmund
Sa. 06.11.10 Hannover 96 : Borussia Dortmund
Sa. 13.11.10 Borussia Dortmund : Hamburger SV
Sa. 20.11.10 SC Freiburg : Borussia Dortmund
Sa. 27.11.10 Borussia Dortmund : Borussia M'gladbach
Sa. 04.12.10 1. FC Nürnberg : Borussia Dortmund
Sa. 11.12.10 Borussia Dortmund : Werder Bremen
Sa. 18.12.10 Eintracht Frankfurt : Borussia Dortmund

Sa. 15.01.11 Bayer Leverkusen : Borussia Dortmund
Sa. 22.01.11 Borussia Dortmund : VfB Stuttgart
Sa. 29.01.11 VfL Wolfsburg : Borussia Dortmund
Sa. 05.02.11 Borussia Dortmund : FC Schalke 04
Sa. 12.02.11 1. FC Kaiserslautern : Borussia Dortmund
Sa. 19.02.11 Borussia Dortmund : FC St. Pauli
Sa. 26.02.11 Bayern München : Borussia Dortmund
Sa. 05.03.11 Borussia Dortmund : 1. FC Köln
Sa. 12.03.11 1899 Hoffenheim : Borussia Dortmund
Sa. 19.03.11 Borussia Dortmund : 1. FSV Mainz 05
Sa. 02.04.11 Borussia Dortmund : Hannover 96
Sa. 09.04.11 Hamburger SV : Borussia Dortmund
Sa. 16.04.11 Borussia Dortmund : SC Freiburg
Sa. 23.04.11 Borussia M'gladbach : Borussia Dortmund
Sa. 30.04.11 Borussia Dortmund : 1. FC Nürnberg
Sa. 07.05.11 15:30 Werder Bremen : Borussia Dortmund
Sa. 14.05.11 15:30 Borussia Dortmund : Eintracht Frankfurt

Päivämäärät ovat kierroksen pääpelipäivämääriä.


Seurapiiri- & muut uutiset

Alkuun seurapiiriuutinen. Seuraikoni Lars Ricken meni kesällä naimisiin jalkapallotoimittaja Andrea Kaiserin kanssa. Pari sanoi toisillensa tahdon 10.7. ja kutsuvieraiden joukossa oli myös joukko muita entisiä Keltamustia Hullu-Jensistä ja Stefan Reuterista alkaen.


Vuvuzelojen suhteen seurajohto teki mitä erinomaisimman ratkaisun ja nuo pirun räkäpillit ovat Westfalenstadionilla kiellettyjä ainakin niin kauan kun Hanz-Joachim Watzke seuran peräsimessä häärii.

Kausikortin haltijoista 96% eli noin 48.000 uusi kausikorttinsa täksi kaudeksi jättäen vapaaseen myyntiin vain noin 4.000 kausikorttia.

Ennen kauden alkua pelataan ystävyysottelut Münchenin sinisiä (24.7.), Dynamo Dresdeniä (28.7.), Manchester Cityä (4.8.) ja Arminia Bielefeldiä vastaan (7.8.).

Ja loppuun kerrottakoon, että kevään yhden kohotuimmista siirtouutisista aiheuttanut Christoph Metzelder maksaa edelleen BVB:n jäsenmaksua, kuten teki Madridissa pelatessaan.

Edit: Joukkuekuva (otettu 7.7.) lisätty.
« Viimeksi muokattu: 30.04.2011 klo 18:20:27 kirjoittanut Dortmunder »
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #1 : 16.07.2010 klo 10:49:18

Loistava avaus Dortmunderilta, jonka näkemykset voi hyvin pitkälti allekirjoittaa.

Joukkue alkaa olla hyvin pitkälti koossa lukuunottamatta Valdezin tulevaa siirtoa, josta toivonmukaan saadaan puristettua se huhutut 4-6 miljoonaa.

1-2 nuorimmista ykkösringin miehistä lähtee vielä lainalle alempii sarjoihin ja Florian Kringe siirtynee nimellisellä korvauksella jonnekkin.

Jos kaikki menee ihanne skenaarion mukaan niin siirtoikkunasta jäädään jotakuinkin +- 0 tulokseen.

Onko kukaan nähnyt Lasse Sobiechia vielä tositoimissa? Kyseessä on siis nuori, nostokurkimainen toppari, jonka pelinumero on velvoittava 2#.
soininjo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, FCB ja Kustaa II Adolfin valtava poni


Vastaus #2 : 16.07.2010 klo 17:05:30

Hieno avaus, propsit siitä Ylos

Jotenkin sympaattinen seura Dortmund kyllä on. Johtuneeko sitten siitä, että verivihollinen Schalke on kaikkea muuta kuin sympaattinen. Ensi kaudeksi ei voi kuin toivoa kaikkea hyvää taisteluun sijasta kaksi :)
BVB - Sudtribune

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stephen Saunders


Vastaus #3 : 16.07.2010 klo 17:48:41

Hyvä avaus Dortmunderilta. Ylos

Kloppolta 3. kausi edessä. Selvää eteenpäin menoa on tapahtunut Dollin ja Van Marwijkin aikoihin verrattuna. Nyt nuorella joukolla eurooppaa valtaamaan!

Tosiaan hyvin mielenkiintoista, että 17 pelaajaa on alle 23v. Todella mielenkiintoinen joukkue on kasassa tulevaa kautta ajatellen, vaikkakin joukkue ei ole kovin paljon muuttunut. Kärjessä Lewy ja Lucas tekevät varmasti pahaa jälkeä. Myös Kagawalta odotan paljon. Tosin alkukausi menee varmaan vähän totutellessa BuLin kovuuteen...

Nuori Schmelzer vei siis seuraikoni Deden paikan avauksessa viime kaudella. Tulevana kautena nähdään, pysyykö nuori magdeburgilainen avauksessa, vai valtaako kokenut brasilialainen paikkansa takaisin.

Valdez toivottavasti löytää tulevan seuransa ja tuo 4 vuoden takainen virheostos saadaan kuitattua takaisin.

Nur der BVB!
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #4 : 16.07.2010 klo 23:24:53

Kausikortteja on myyty jo yli 50.000 kappaletta. Myynti on ollut nopeampaa ja parempaa kuin koskaan ennen seurahistoriassa ja tällä vauhdilla viimeinenkin kausikortti on myyty ennen kuun loppua.

Ensimmäisten kolmen kierrosten ottelupäivämäärät on tuotu julkisuuteen. BVB:n osalta kausi alkaa kahdella sunnutaiottelulla kiitos 19. ja 26. elokuuta pelattavien Europaligan otteluiden.
22.08. (So., 18:30) BVB - Bayer Leverkusen
29.08. (So., 18:30) VfB Stuttgart - BVB
11.09. (Sa., 16:30) BVB - VfL Wolfsburg
Kellonajat Suomen aikoja. Vastustaja Europaligan otteluihin selviää 6. elokuuta suoritettavassa arvonnassa.

Yksi suurimmista kysymysmerkeistä itselleni joukkueen ja tulevaisuuden suhteen ovat nuo nuoret omat kasvatit (esim. Sobiech, Koch, Stiepermann, Götze ja Hornsuch). Seuraaviksi muutamaksi vuodeksi kun lupaavia omia kasvatteja riittää nostettavaksi edustusjoukkueeseen enemmän kuin riittävästi, kiitos onnistuneen junioritoiminnan (tästä kiitos lienee syytä antaa DFB:n vuosituhannen vaihteessa aloittamille juniorityökampanjoille). Tietysti on selvää ettei kaikista heistä tule koskaan piinkovia ammattilaisia, mutta jotta mahdollisimman monesta heistä saataisiin edes mahdollisimman hyviä rotaatiopelaajia, täytyisi jostain saada nuorille peliaikaa ja mielellään tietysti A-juniorien BuLia kovemmasta sarjasta. Regionalliga ei mielestäni sitä ole ja siksi tietysti toiveissa olisi kakkosjoukkueen nousu takaisin sarjaporrasta ylemmäs. Nuorille lupauksille tosin sitä peliaikaa tarvitsisi tulla jo paljon aikaisemmin kuin vasta ensi kaudella. Lainaaminen muuallekin kun onnistuu vain tiettyyn pisteeseen asti ja tullee koko ajan vaikeammaksi kiitos maanlaajuisesti koko ajan paranevan juniorituotannon. Arvailtavaksi jääkin sitten se, miten paljon Klopp uskaltaa ottaa riskiä nuorukaisten kanssa ja jättää tasavarmat ja -paksut kokeneemmat pelaajat vaihtopenkille vaihtoja tehtäessä. Viime kaudella nuo riskit onnistuivat aika lailla hyvin, tosin ei niitä niin kovin montaa ollut. Nuorilla riskin ottamisessa tosin on aina vaarana se, miten päät kestävät pitkässä juoksussa ja kovissa tilanteissa (jatkopelit Euroopassa ja ottelut muita kärkijoukkueita vastaan kotimaan sarjassa). Silti jotekin itse kallistuisin siihen riskin ottamiseen nuorten kanssa ja samalla poistettaisiin miesvahvuudesta näitä penkin päässä istuvia melkein veteraaneja (esimerkiksi Stiepermannin tehot BuLissa olivat huomattavasti Rangelovia kovemmat peliaikaan suhteutettuna ja absoluuttisina numeroina suunnilleen samaa tasoa). Valitettavasti vain seurajohdossa ei kovin suuria haluja tunnu näiden tusinapelaajista irtipääsemiseen olevan.
BVB - Sudtribune

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stephen Saunders


Vastaus #5 : 23.07.2010 klo 17:27:43

Muutamia harjoitus-otteluita viimeviikoilta:

Hohenlimburg 0 - 9 BVB :0:1 Götze (12.), 0:2 Hornschuh (13.), 0:3 Stiepermann (19.), 0:4 Kehl (22.), 0:5 Kehl (33.), 0:6 Feulner (70.), 0:7 da Silva (72.), 0:8 Feulner (85.), 0:9 Hajnal (86.)

SC Columbia Floridsdorf 0 - 4 BVB :1-0 Grosskreutz (4), 2-0 Grosskreutz (24), 3-0 Sahin (61), 4-0 Götze (81).

Sportfreunde Lotte 1 - 4 BVB :1:0 Lotte (36., penalty), 1:1 Lewandowski (48.), 1:2 Rangelov (50.), 1:3 Rangelov (65.), 1:4 Rangelov (76.).

BVB 1 - 1 Bursaspor :0:1 Yildirim (44.), 1:1 Schmelzer (84.)

Loppuun vielä Lewýn taidonnäyte http://www.youtube.com/watch?v=tFylwngTc8s
De Souza

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 23.07.2010 klo 18:00:19

Mario Götze (31) – Jälleen yksi nuorisojoukkueista nostettu oma kasvatti ja ikäryhmämaajoukkueen vakiokasvo. Peliaika tosin tulee olemaan tälle nuorelle keskikenttäpelaajalle tiukassa, joten en yhtään yllättyisi, vaikka ennen kauden alkua Götze jonnekin lainalle lähtisi.

Götzen kohdallahan voidaan yhtään kakistelematta käyttää sanaa superjunnu. BL-debyytti viime kaudella 17-vuotiaana ja nyt kysymys kuuluu, missä määrin pikku miehen kroppa kestää jo ammattilaispelejä. Pelillisesti ja teknisesti potentiaaliltaan poika on omassa luokassaa tässä joukkueessa, mutta fysiikka-puoli on aivan keskeneräinen. Götze on pitkään kärsinyt jatkuvista pienistä loukkaantumisista ja nyt pitäisi jonkun virtuoosin johdolla tehdä fyysinen harjoitusohjelma, jolla näistä päästään eroon.

Klopp tuskin vuokraa kruununjalokiveään. Veikkaan säännöllistä sisääntuloa vaihdosta ja kenties muutama peli myös avauksessa...
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #7 : 04.08.2010 klo 14:24:25

Götzen kohdallahan voidaan yhtään kakistelematta käyttää sanaa superjunnu. BL-debyytti viime kaudella 17-vuotiaana ja nyt kysymys kuuluu, missä määrin pikku miehen kroppa kestää jo ammattilaispelejä. Pelillisesti ja teknisesti potentiaaliltaan poika on omassa luokassaa tässä joukkueessa, mutta fysiikka-puoli on aivan keskeneräinen. Götze on pitkään kärsinyt jatkuvista pienistä loukkaantumisista ja nyt pitäisi jonkun virtuoosin johdolla tehdä fyysinen harjoitusohjelma, jolla näistä päästään eroon.

Klopp tuskin vuokraa kruununjalokiveään. Veikkaan säännöllistä sisääntuloa vaihdosta ja kenties muutama peli myös avauksessa...

No, voihan tuota superjunnu-sanaakin Mariosta käyttää. Itse tosin varon sen käyttöä Nurin kohtalosta johtuen. Silloin tuli superjunnuun liittyen rummutettua liikaa hype-rumpua ja Nurista ei sitten ihan odotusten mukaista pelaajaa tullut, ainakaan vielä. Vaikka Klopp ilmeisesti vetää parhaillaan leireilevälle joukkueelle raskaimpia fysiikkatreenejä vuosikausiin, niin silti mielelläni näkisin Götzen saavan lainapestin 2. BL:ään sellaiseen joukkueeseen, jossa vastuuta ja peliaikaa tulisi runsaasti. Fyysiset vaatimukset kun eivät ole ihan niin kovia tuolla tasolla, mutta toisaalta vastuu ja säännölliset peliminuutit tukisivat mielestäni kehitysta erinomaisesti. Toisaalta toivoa on, että Götze yllättää heti kauden alusta alkaen aivan kuten Schmelzer teki viime kaudella ja lunastaa itselleen paikan avauksessa.

Yksi seurahistorian fyysisesti kovimmista kaudenalusleirityksista on hyvässä vauhdissa, mutta valitettavasti ikäviltä uutisilta ei ole vältytty. Dede, Marcel Schmelzer, Lukasz Piszczek ja Sebastian Kehl ovat kärsineet eriasteisista pienistä vaivoista, mutta pahoilta loukkaantumisilta on vältytty.

Mohammed Zidan puolestaan on matkustuskiellossa Egyptissa. Matkustuskiellon syynä on Zidanin suorittamaton kolmivuotinen asepalvelus. Egypin lainsäädännön mukaan ne alle 30-vuotiaat miehet, jotka yksin elättävät perhettään (ilmeisesti perhe käsitetään laajemmassa mittakaavassa siellä kuin täällä), ovat vapautettuja palveluksesta. Tämä oli aikaisemmin Zidaninkin perheen kohdalla tilanne Mohammedin elättäessä perhettä. Aikaisemmin tänä vuonna yksi hänen veljistään on kuitenkin aloittanut vienti&tuontiyrityksen ja täten alle kolmikymppinen Zidan on asevelvollinen. Keltamustien lakimiehet tekevät kaikkensa saadakseen runkopelaajansa takaisin Dortmundiin kauden alkaessa.

Sitten ongelmiin paratiisissa. Lucas Barrios: "Ich bin traurig, dass Valdez gehen soll". Toivottavasti tuo ei tule näkymään miehen otteissa kauden aikana, vaikka tällä hetkellä näyttää siltä, ettei Valdez kuten ei kukaan muukaan ole seurasta pois lähtemässä. Valdez itse ilahdutti kaikkia Kickerille antamassaan haastattelussa heti Saksaan palattuaan ettei halua lähteä seurasta mihinkään, vaan on vakuuttunut siitä, että tämä kausi on vihdoin ja viimein se läpimurtokausi, josta hän on jo neljä vuotta puhunut. Siirtomarkkinoilla on sen verta hiljaista, että saattaa käydä jopa niin, että yksikään myytävistä pelaajista ei loppujen lopuksi vaihdakaan maisemaa. Tämä tarkoittaisi noin 5 miljoonan euron vajetta seuran taloudessa, mikäli Euroopassa seinä nousee aikaisin vastaan.

Tänään pelataan klo 21.00 alkaen ystävyysottelu Manchester Cityä vastaan. Sport1 näyttää ottelun suorana ja streamejakin jostakin varmaan löytynee.
De Souza

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 04.08.2010 klo 15:18:11

No, voihan tuota superjunnu-sanaakin Mariosta käyttää. Itse tosin varon sen käyttöä Nurin kohtalosta johtuen. Silloin tuli superjunnuun liittyen rummutettua liikaa hype-rumpua ja Nurista ei sitten ihan odotusten mukaista pelaajaa tullut, ainakaan vielä.

Niin eihän sitä superjunnuutta tarvitse jatkuvasti maailmalle julistaa, ja nuorta pelaajaa voi suojella järkevällä tavalla. Götze esimerkiksi on täydellisessä haastattelukiellossa. Mutta nämäkään toimenpiteet eivät poista sitä tosiasiaa, että puhutaan Euroopan mittakaavassa poikkeuslahjakkuudesta. Se pitää nähdä mahdollisuutena, ei uhkana.

Vaikka Klopp ilmeisesti vetää parhaillaan leireilevälle joukkueelle raskaimpia fysiikkatreenejä vuosikausiin, niin silti mielelläni näkisin Götzen saavan lainapestin 2. BL:ään sellaiseen joukkueeseen, jossa vastuuta ja peliaikaa tulisi runsaasti. Fyysiset vaatimukset kun eivät ole ihan niin kovia tuolla tasolla, mutta toisaalta vastuu ja säännölliset peliminuutit tukisivat mielestäni kehitysta erinomaisesti.

2. bundesliiganhan sanotaan yleisesti olevan kaksinkamppailupainotteisempi kuin ykkösen ja muutenkin pelilliset elementit eivät siellä niin etualalla ole. Tässä valossa nimenomaan pienikokoinen, taitava ja väkkärä sekä hieman loukkaantumisherkkä Götze ei välttämättä kovin optimaalisessa ympäristössä olisi kakkosessa.

Toisaalta toivoa on, että Götze yllättää heti kauden alusta alkaen aivan kuten Schmelzer teki viime kaudella ja lunastaa itselleen paikan avauksessa.

Götzen ikäisen pelaajan ei välttämättä missään nimessä tarvitse koko aikaa avauksessa pelata, vähempikin riittää. Eiköhän sitä peliaikaa myös säännöllisesti tule Kloppilta.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #9 : 04.08.2010 klo 15:30:03

Eiköhän nahkahousuosastolla kaikki tiedä mitä käsitteet lupaus, superlupaus, ikuinen lupaus, floppi jne. merkitsevät, hyvä niin. Götzestä on kai pakko tosiaan käyttää nimitystä superlupaus. Teki U17 em-kisoissa välillä pallolla asioita, joita ei voisi uskoa todeksi. Välillä sitten vaikutti vähän tehottomalta, joten katsellaan, katsellaan kuinka Lars Rickenin askelmerkit pojulle sopivat. Fysiikaltaanhan poika on pygmi, mikä ei ole varsinainen este, mutta kai sen jonkinlaieksi handikaapiksi saa laskea.
Michele

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juventus, TamU


Vastaus #10 : 04.08.2010 klo 15:39:09

Mielenkiinnolla odotan kyllä Lewandowskin esityksiä..potentiaalia on vaikka uudeksi Dzekoksi Tuoppi
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #11 : 04.08.2010 klo 21:39:10

Mielenkiinnolla odotan kyllä Lewandowskin esityksiä..potentiaalia on vaikka uudeksi Dzekoksi Tuoppi

Mielenkiintoista tulee olemaan miten Lewandowski ja Barrios mahdetaan asettaa pelaamaan samaan aikaan. Klopp kun on edelleen näyttänyt harjoitusotteluissa peluuttavan porukkaa viime kaudelta tutulla 4-2-3-1-taktiikalla ja ainakin niin olen ymmärtänyt, että Lewandowskille luontainen paikka pelata olisi tuossa Barriosin rinnalla. Tänään toivottavasti nähtäisiin sitten jo osviittaa siitä, millainen se unelmakokoonpano Kloppin mielestä tällä kaudella on. Oma toivekokoonpano olisi kutakuinkin seuraava:
              Lewa      Lucas
Kagawa                             Kuba
             Sahin
                         Bender
Schmelzer, Subotic, Hummels, Owo
                Weidenfeller
Eli eräänlaisella 4-4-2:lla mentäisiin. Saa nähdä miten käy, mutta toivottavasti Lewandowski pystyy haastamaan Lucasin (seuran) maalikuninkuudesta.

Kevin "DB:n suuri salarakas" Großkreutz ei pelaa tänään Cityä vastaan. Hänen paikkansa vasemmassa laidassa ottaa Mario Götze.

Niin eihän sitä superjunnuutta tarvitse jatkuvasti maailmalle julistaa, ja nuorta pelaajaa voi suojella järkevällä tavalla. Götze esimerkiksi on täydellisessä haastattelukiellossa. Mutta nämäkään toimenpiteet eivät poista sitä tosiasiaa, että puhutaan Euroopan mittakaavassa poikkeuslahjakkuudesta. Se pitää nähdä mahdollisuutena, ei uhkana.

Götze on itse asiassa antanut viime kaudella yhden tv-haastattelun (kanavaa en muista), mutta yli puolet tuosta haastattelusta kului Kevin Großkreutzin hassutellessa Götzen kustannuksella. Mutta oikeassa olet, että oikein suojelemalla hyviä tuloksia on odotettavissa. Tämä vaan ei ole se kaikkein helpoin tehtävä nykyaikana.

2. bundesliiganhan sanotaan yleisesti olevan kaksinkamppailupainotteisempi kuin ykkösen ja muutenkin pelilliset elementit eivät siellä niin etualalla ole. Tässä valossa nimenomaan pienikokoinen, taitava ja väkkärä sekä hieman loukkaantumisherkkä Götze ei välttämättä kovin optimaalisessa ympäristössä olisi kakkosessa.

Götzen ikäisen pelaajan ei välttämättä missään nimessä tarvitse koko aikaa avauksessa pelata, vähempikin riittää. Eiköhän sitä peliaikaa myös säännöllisesti tule Kloppilta.


Myönnän, että viime kausien aikana on 2. BL:n seuraaminen jäänyt osaltani turhankin vähälle ja mielikuvat ja muistikuvat siitä, mitä 2. BL olisi voivat olla hyvinkin kaukana todellisuudesta nykyisin. Lähinnä uskoisin, että Götzelle kehityksen kannalta kannattavaa olisi saada säännöllistä kokemusta Regionalligaa kovemmasta sarjasta. Tuo kauden aikana edustuksessa tuleva peliaika kun on yksi suurimmista kysymysmerkeistä. Vaihtopenkin nokkimisjärjestyskin on vielä suhteellisen epäselvä, kun pelaajat, joista haluttaisiin eroon päästä, eivät uusia osoitteita löydä.

Jos joku katsoo tuota illan ystävyysottelua, niin aloituskokoonpano olisi kiva saada tännekin. Oma kone kun vetelee viimeisiään eikä tunnu jaksaa pyörittää mitään streamia enkä kokoonpanoa ole löytänyt pikaisella etsinnällä mistään.
De Souza

Poissa Poissa


Vastaus #12 : 04.08.2010 klo 23:41:50

Götzelle kaksi maalisyöttöä Cityä vastaan, jos nyt oikein suttuisesta streamistä näin. Viimeisen maalin Lewandowskille tyhjiin rakensi varmasti.
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #13 : 05.08.2010 klo 00:34:36

Jep. Maalintekijöinä näyttävät olleen Barrios, Kagawa ja Lewandowski. Ja Götzelle syötöt myöhempiin maaleihin. Ja näyttää tuo Cityn kokoonpanokin olleen ihan kilpailukykyinen, joten tyytyväinen 3:1 voittoon täytynee olla, vaikka harjoituspelistä onkin kyse. Taas olisi ilmeisesti pelattu viime kaudelta tutulla taktiikalla eli 4-2-3-1:llä. Edelleen itseäni jää askarruttamaan se, mikä Lewandowskin paikka joukkueessa lopulta on. Vaihtopenkillä istumiseen tuo hintalappu oli ehdottomasti liian kallis.
Otteluraportti saksaksi löytyy täältä.

BVB: Weidenfeller - Owomoyela (83. Hornschuh), Subotic, Hummels (65. Santana), Schmelzer - Kehl (65. Bender), Sahin (88. Feulner) - Kuba (65. Hajnal), Kagawa, Götze - Barrios (46. Lewandowski).
ManCity: Hart (46. Given) - Richards (46. Zabaleta), K. Toure, Kompany, Kolarov - Wright-Phillips (65. Bellamy), Y. Toure (58. Ireland), Barry (58. Lescott), Johnson (58. Bridge) - Jo Silva, Adebayor (46. Santa Cruz).
Zuschauer: 31.200.
Tore: 1:0 Barrios (9., Foulelfmeter, Barry an Kagawa), 1:1 Jo Silva (11., Wright-Phillips), 2:1 Kagawa (50., Götze), 3:1 Lewandowski (81., Götze).
BVB - Sudtribune

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stephen Saunders


Vastaus #14 : 05.08.2010 klo 01:36:39

Loppujenlopuksi missasin tuon pelin, striimit temppuili itelläkin...
Tulokseen voi olla tyytyväinen, vaikka näin harkkapeli olikin. Olihan biljonääreillä ihan kohtuu ryhmä kasassa. Tästä on hyvä jatkaa Saksan Cupin peliin Burghauseniin (14. päivä.) Tätä seuraa Eurooppa Liigan karsintapelit 19. -ja 26. päivä ja näihin selviää vastus perjantaina Nyonissa.

e. Unohtamatta kuitenkaan sitä, että 7. päivä olikin vielä yks harkkamatsi Bielefeldiä vastaan joten sinne ensin. Ylos
« Viimeksi muokattu: 05.08.2010 klo 01:47:22 kirjoittanut BVB - Sudtribune »
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #15 : 16.08.2010 klo 22:42:54

Europaligassa vastustajaksi arvottiin FK Agdam Qarabaq Azernaijansta. Ensimmäinen osaottelu pelataan tämän viikon torstaina Dortmundissa. Ottelu televisioidaan ZDF:llä. Mitään en vastustajasta tiedä, mutta voittoa ja reipasta maalieroa lähdetään hakemaan. Toinen osaottelu pelataan viikkoa myöhemmin Azerbaijanissa ja ainakin seuran nettiradio on paikanpäällä.

Viikonloppuna pelattiin kauden ensimmäinen virallinen ottelu, kun vastaan Pokalin ensimmäisellä kierroksella asettui 3. Ligan Wacker Burghausen. Sen mitä toista puoliaikaa ehdin seurata niin aikalailla rutiinisuorituksella joukkue eteni jatkoon. Kagawa pelasi erittäin pirteästi ja mikäli vain meno jatkuu samansuuntaisena BuLissa niin kyseessä on ehdottomasti seuran lähihistorian paras hankinta. 0:3-voiton maaleista vastasivat Barrios, Subotic ja Großkreutz. Mario Götze pääsi pelaamaan toisen puoliajan Kuban paikalla ja myös häneltä saatiin suhteellisen vahvat näytöt osaamisesta. Tosin vastus on 3. Ligan nousijajoukkue, joten vielä ei kannattane pelihousuja repiä ja hypeä nostattaa. :)
Aufstellung: Weidenfeller - Owomoyela, Subotic, Hummels, Schmelzer - Sahin, Kehl - Blaszczykowski, Kagawa, K. Großkreutz - Barrios       
Einwechslungen: 46. M. Götze für Blaszczykowski, 56. Lewandowski für Barrios, 66. S. Bender für Sahin
Torschützen: 0:1 Barrios (4., Kopfball, Kagawa), 0:2 Subotic (13., Kopfball, Sahin), 0:3 K. Großkreutz (48., Rechtsschuss, Barrios)

Loukkaantumispuolella Dede on loukannut itsensä jälleen ja on sivussa syyskuun toiselle viikolle asti. Muuten sairaslista on hyvin lyhyt. Vain Zidan on edelleen kuntouttamassa itseään (toisin sanoen jumissa Egyptissä edelleen). Kevin Großkreutz tosin kärsii vastalihasvammasta, mutta joukkueen lääkärin mukaan hän on pelikunnossa torstaiksi.

Bundesligakausi 2010/11 alkaa puolestaan ensi sunnuntaina kotiottelulla Bayer Leverkusenia vastaan. Vielä ei ainakaan näytä siltä, että kausi avattaisiin täyden tuvan edessä. Myynnissä on edelleen vajaat 2900 lippua, pääosin Nordtribünessä, mutta toisaalta niin on myyntipäiviäkin.

Mikäli mediaan on uskominen, niin Valdezin siirron Espanjaan pitäisi vahvistua tällä viikolla. Uusi seura olisi Alicanten Hercules ja siirtosumma noin neljä miljoonaa euroa. Tänään Kicker puolestaan aloitti spekulaatiot Tamas Hajnalin kohtalosta joukkueessa. Vaikka mies pelasi säännöllisesti kaikissa kesän harjoitusotteluissa, ei Tamasia näkynyt edes vaihtopenkillä viikonlopun ottelussa. Kun vielä on tiedossa se tosiasia, että mies on nokkimisjärjestyksessä Lewandowskin, Götzen ja Zidanin takana, ei peliaikaa ole kauden aikana kovinkaan paljoa luvassa. Uudesta osoitteesta Kicker tosin ei osannut antaa minkäänlaisia veikkauksia ja itsekin epäilen suuresti miehen siirtoa minnekään ennen talvitaukoa. Odotusarvona kuitenkin on se, että koko syksy pelataan myös europelejä, jolloin laajemmalle ringille on selvempi tarve. Mikäli käy niin, että BVB ei kevään pudotuspelikierroksille etene, niin silloin voisin kuvitella Hajnalin vaihtavan joukkuetta talvitauon aikana. Tosin joukkuejohto ei suostu kommentoimaan tilannetta mitenkään ja tämä on lähes aina ollut merkki siitä, että siirtoa todellakin ollaan valmistelemassa/toteuttamassa. No, 15 päivän sisään tiedetään miten käy Hajnalinkin.

Ja loppuun kaunis kuva joukkueen uudesta bussista, joka on luovutettu joukkueelle tänään.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #16 : 17.08.2010 klo 19:44:01

Lüdenscheid koki sitten ilmeisesti pahan menetyksen ihan kauden alla, kun maalintekijä jumalan armosta, Exxon Valdez lähtee pöllyttämään manoloiden verkkoja Hercules CF:n riveihin. Seuravalinta nimen puolesta osuu kyllä mainiosti kohdilleen tälle suurelle miehelle.
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #17 : 18.08.2010 klo 09:26:59

Eiköhän tämä tarkoita sitä, että Antonio da Silva tuodaan lämmittämään vaihtopenkkiä. Da Silva ehtikin jo toista kuukautta treenaamaan ilman sopimusta Keltamustien kanssa ja edelleen roikkuu joukkueen mukana. Samoja kysymyksiä voisi esittää da Silvan kohdalla kuin aikoinaan Markus Feulnerinkin kohdalla, miksi ihmeessä?!

Dortmund ilmeisesti menettää vielä toisen keskikentän virtuoosin kauden alla. Kakkosjoukkueessa suurimmat meriittinsä hankkinut Yasin Öztekin on Kickerin printtiversion mukaan Leedsin testattavana. Käyttöä ei Öztekinille löydy, joten menkööt rauhassa vaikka ilmaiseksi.

Tamas Hajnalin agentti kovistelee Kloppilta selvyyttä siihen, mikä on miehen tulevaisuus seurassa. Ilmeisesti tästä ollaan saamassa seuraava siirtospekuloinnin kohde nyt, kun kolmen vuoden odotuksen jälkeen Valdezista vihdoin päästiin eroon.


Adios Nelson!
Andreas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Jaro, BVB09 ja Chelsea FC


Vastaus #18 : 20.08.2010 klo 00:11:19

Huikea ottelu tänään Kagawalta! Tulee olemaan mielenkiintoista nähdä millaista jälkeä on Bundesliigassa. Ylos
Rafter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick


Vastaus #19 : 23.08.2010 klo 20:56:53

Jaahas ja se olisi sitten ensimmäistä kertaa kun tänne pitäisi raapustella!

Ei alkanut BVB:n kausi Bundesliigassa aivan toivotulla tavalla. Mielestäni esitys kokonaisuudessaan, mutta ennen kaikkea se viimeinen terävyys tilanteissa, jätti varsin paljon parantamisen varaa. Borussian miehet pelasivat kyllä pirteästi, mutta aivan huippupaikat jäivät saavuttamatta... Vaikka Kehlin maalin hylkääminen pistää harmittamaan, on silti myönnettävä että Kusenin äijät ansaitsivat voittonsa nimenomaan tuon maalipaikkoissa esiintyneen terävyyden ansiosta.

Eipä ollut mikään fantastinen peluri tämä uusi polakki Piszczek. Vaikka Lukasz pelasikin vain pelin lopun ja sai omissa silmissäni tulla kentälle ilman minkäänlaisia odotuksia olin silti pettynyt miehen esityksiin. Muutaman kerran pallolla ja joka kerta menetys tai joutsenen kautta maahan pötkölleen.

Hieman epävarmalta vaikutti alkupelin tilanteissa Subotic&Hummels kaksikko, 0-2 maalin jälkeen ei sitten paljoakaan tarvinnut ponnistella. Loppujen lopuksi oikeastaan yksikään pelaajista ei noussut esille sen suuremmin hyvässä eikä pahassa. Pirteähkö, mutta hieman mitäänsanomaton esitys koko joukkueelta!

Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #20 : 23.08.2010 klo 23:19:19

Aika pitkälti samaa mieltä olen ylläolevan kanssa. Puolustuksesta tuntui paistavan epävarmuus, mikä sinänsä tuntui oudolta. Koko nelikko kun pelasi suuren osan viime kaudesta, eikä tuo taktiikkakaan ainakaan omissa silmissäni näytä mainittavasti muuttuneen. Tosin 0:2-maalin osasyylliseksi voitaneen laittaa pieni nukahdus koko joukkueen otteissa hylätyn maalin jälkeen. Maalipaikkojen hyödyntäminen jätti toivomisen varaa. Kagawa oli erittäin pirteä koko ottelun ja jopa ottelun paras Keltamusta omasta mielestäni. Mario Götze oli sitten saanut paikan avauksessa keskikentällä Kuban loukkaantumisen seurauksena ja nuorukainen pelasi ainakin omissa silmissäni perusvarman ottelun. Onneksi olen vain amatöörikannattaja enkä ammattilaisvalmetaja ja Götzeä ei laitettu lainalle kuten kauden avausviestissä arvelin. Mikäli otteet pysyvät vastaavina, ovat Markus Feulner ja Tamas Hajnal entistä ahtaammalla peliajan suhteen.

Hienon aasinsillan kautta päästäänkin käsittelemään Neue Pressessä ja der Westenissä olleita juttuja Hannoverin halusta hankkia Tamas Hajnal joukkueeseen. Kyseessä olisi mitä ilmeisimmin lainasopimus, mitä hannoverilaiset haluaisivat. Virallinen BVB kertoo ettei minkäänlaista tarjousta lainasta taikka muusta ole tehty, mutta der Westenin ollessa yksi lähteistä voitaneen siirtoa pitää kohtuullisen todennäköisenä. Tosin ennen kuin Zidan on toipunut pelikuntoon Hajnal toimisi kuitenkin kohtuullisena varamiehenä syksyn otteluruuhkissa, joten en ihan vielä olisi innokas Hajnalia muualle päästämään. Tyytymätön pelaaja on aina tyytymätön pelaaja ja jos Hajnal katsoo itse parhaimmakseen lähteä muualle, niin enpä toivoisi seurajohdon tätä siirtoa estävän joukkuehengen nimissä.

Kuten toisaalla kävi ilmi, pääsevät Keltamustat jakamaan junan yhdessä jeesuskalojen kanssa. BVB siis matkustaa 3. Ligassa pelaavan Offenbachin vieraaksi lokakuun lopulla. Mielenkiinnolla jää sivullekirjoittanut odottamaan uutisia leppoisasta junamatkasta Ruhrista Mainin rannoille ja takaisin.

Kausikortteja on tälle kaudelle myyty yli 51 200 kappaletta, mikä on sekä seuran että Bundesligan ennätys.

Ikuiseen talouskeskusteluun voitaneen kertoa Borussia Dortmund GmbH & Co. KGaA:n tehneen 2,79 miljoonaa euroa tappiota talousvuotenaan (kertokoon joku oikean sanan Geschäftsjahrille) 2009-2010. Ottaen huomioon sen, ettei joukkue pelannut kertaakaan kotona Pokalissa eikä eurokentillä sekä Euroopan yleisen taloustilanteen kyseisenä ajanjaksona, täytyy tulokseen olla tyytyväinen.
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #21 : 24.08.2010 klo 10:15:44

Torstaina rutiinipeli(?) Azerbaizanissa, jonka jälkeen BvB pääsee pitkän tauon jälkeen kirkastamaan imagoaan euroopan kentille. Mahtavaa!

Eurokentät tarkoittavat perussuorittamisella noin 2-8 lisäpeliä kauteen, puhumattakaan siitä, mikäli keltamustat etenisivät vielä seuraavaltakin play-off kierrokselta jatkoon. Näissä peleissä tulee väkisinkin loukkaantumisia (esim. Kuba viimepelissä), joten laajaa rinkiä tarvitaan. Tässä punnitaankin myös Kloppon rotaatiokykyä, mikä punnitaan ensimmäistä kertaa tulevana torstaina. Avauksessa näkisi mielellään sellaisia nimiä kuin Bender, Santana, Lewandowski, Götze ja joku miehistä Langerak, Rangelov tai Hajnal, jonka pitäisin todella mielelläni joukkueessa ainakin tammikuulle. Zidanistakun tuskin lienee iloa ennen kauden kevätpuoliskoa.

Pre-season oli varmasti raskas, ja esimerkiksi näillä lyhyen kesäloman miehillä(Barrios ja Subotic) tekisi varmasti hyvää pieni ylimääräinen huili.

Hajnalia on kyllä helppo ymmärtää mikäli haluaa pois seurasta, missä häneen ei enää luoteta ensimmäisenä tai toisena vaihtoehtona. Tamasilla on huippu-ura vuosia jäljellä noin 2-3, ja annettavaa olisi paljonkin jollekkin keskikastin Bundesliiga nipulle tai etelämmän euroopan pienemmille sarjoille.
Dortmunder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jags, Newport County, Loksche


Vastaus #22 : 25.08.2010 klo 22:33:14

Seurahistorian pisin vierasmatka on ohi ja joukkue on valmistautumassa huomiseen vierasotteluun. Kiitos erinomaisesti sujuneen kotiottelun, vierasottelussa saatetaan nähdä joitakin muutoksia totuttuun avauskokoonpanoon verrattuna. Lewandowski saanee mahdollisuuden osoittaa taitojaan Barriosin tilalla ja Mario Götze saanee toisenkin ottelun avauksessa Kuban ollessa edelleen sivussa. Sebastian Kehlin paikalla nähdään mitä todennäköisimmin Bendereistä parempi. Tiedä sitten oliko Leverkusen-ottelussa suoritetun vaihdon syynä taktiikan muutos vai Kehlin väsyminen, miehen loukkaantumisherkkyyden tuntien en kapteenia riskeeraisi merkityksettömässä ottelussa (tätä tilannetta ei voi perseillä!). Muilta osin kokoonpano tulennee olemaan muuttumaton viikonloppuun verrattuna.

Tamas Hajnal on pyytänyt lupaa tutkia mahdollisuuksiaan siirtomarkkinoilla ja seura on tämän mahdollisuuden hänelle myöntänyt. Eiköhän tästä saada se poislähtijä, jolla päästään Zorcin (tai saattoi olla Watzkekin) tavoittelemaan plusmiinusnollaan siirtokorvausten suhteen.

Loppuun vielä huonot vitisit -kategoriaan menevä lausunto.
Uutinen
„Ich habe immer alles gegeben. Und als Dankeschön bekomme ich einen Arschtritt. Das tut zwar richtig weh. Aber es ist leider oft so im Fußball. Daraus habe ich jetzt gelernt."

Kukakohan olisi kyseessä?
Vinkkinä huimat tehot 13 maalia 113 ottelussa.
Ja vastauksen voi katsoa täältä.
Rafter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick


Vastaus #23 : 27.08.2010 klo 15:51:17

UEFA Europa Leaguen lohkoarvonnat on suoritettu ja BVB arvottiin J-lohkoon. Lohkon muut joukkueet ovat Sevilla, Paris Saint-Germain sekä Karpaty Lviv. Lohko on todella kova ja tasainen, joten näin äkkiseltään en lähtisi nostamaan ketään selkeäksi ennakkosuosiksi saatikka totaaliseksi pisteautomaatiksi.

Sevilla on lohkon ykköskorin joukkue sekä nimekkäin poppoo, mutta viime aikojen otteet eivät ole ainakaan meikäläistä suuremmin vakuuttaneet. Braga-ottelusarja on tietenkin tuoreimpana mielessä, mitenkään portugalilaisia väheksymättä. Jotenkin on vain sellainen fiilinki ettei Sevilla ole enää siinä terävimmässä iskussa ja BVB:lla on kaikki mahdollisuudet ottaa pisteet/pisteitä niin koti- kuin vieraskentältä.

PSG on jo pitemmän aikaa ollut enemmän tai vähemmän allapäin. Ligue 1:ssä jopa kymmenen parhaan joukkoon murtautuminen on ollut viime vuosina työn ja tuskan takana. Vaikka pelaajamateriaali on vähintäänkin kohtuullinen, pidän ranskalaisia varsin miellyttävinä kakkoskorin vastustajina.

Lohkon mustahevonen tulee Ukrainasta. Ukrainan liigan viime kauden vitosen pelaajista en osaa sanoa oikeastaan yhtikäs mitään, mutta jotain kertoo se että joukkue tiputti viime kierroksella Galatasarayn vierasmaalien turvin. Ukraina ei ole vieraspelin näyttämönä mitenkään ideaali, joten Karpatyn karpaaseihin pitää suhtautua kunnioituksella!

Kaiken kaikkiaan lohko on tosiaankin todella tasainen, joten jatkoonpääsyyn on kaikki mahdollisuudet. Helpompia lohkoja oli tietysti tarjolla, mutta henk koht olen varsin tyytyväinen nykyiseen lohkoon. Näillä mennään! Mielenkiintoisia pelejä on tottakai luvassa ja ainakin itse odotan päivämäärää 16.9 innolla.
« Viimeksi muokattu: 27.08.2010 klo 16:43:35 kirjoittanut Rafter »
BVB - Sudtribune

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stephen Saunders


Vastaus #24 : 03.09.2010 klo 10:25:41

Tuleva Revierderby näyttäisi olevan sunnuntaina 19.9. Ainakin näin DFL tiedotti uusista otteluajankohdista kierroksilta 4 - 11.

19.09.10    17:30    FC Schalke 04    :    Borussia Dortmund
22.09.10    20:00    Borussia Dortmund    :    1. FC Kaiserslautern
25.09.10    15:30    FC St. Pauli    :    Borussia Dortmund
03.10.10    17:30    Borussia Dortmund    :    FC Bayern München
15.10.10    20:30    1. FC Köln    :    Borussia Dortmund
24.10.10    15:30    Borussia Dortmund    :    1899 Hoffenheim
30.10.10    15:30    1. FSV Mainz 05    :    Borussia Dortmund
07.11.10    15:30    Hannover 96    :    Borussia Dortmund
« Viimeksi muokattu: 03.09.2010 klo 10:35:15 kirjoittanut BVB - Sudtribune »

 
Sivuja: [1] 2 ... 9
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa