FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.02.2026 klo 20:47:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 ... 254
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool FC 2010/11 - The Return of the King  (Luettu 466733 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #175 : 21.07.2010 klo 16:35:25

Former Liverpool FC manager Gerard Houllier launches astonishing attack on Anfield successor Rafael Benitez

Houllier näemmä viettänyt kesää viinin ja konjakin voimalla ja on nyt valmis kertomaan totuuksia. Eli Liverpoolin CL-voitto 2005 oli Houllierin saavutus, hän rakensi voittavan joukkueen, minkä Benitez on sittemmin tuhonnut...

Liverpoolin pelaajista jotkut, ainakin Houllierin itsensä mukaan, arvostavat häntä huomattavasti enemmän kuin Beniteziä.
pexx

Poissa Poissa


Vastaus #176 : 21.07.2010 klo 16:38:44

Danny Wilson ostettiin vasemmaksi pakiksi ja veikkaisin huippulupauksen nousevan suoraan avaukseen.
Nyt näyttää jo pelottavan hyvältä.


öö? Hän hankittiin keskuspakiksi eikä tosiaankaan tule nousemaan suoraan avaukseen. Kyllä sinne vasemman pakin paikalle saadaan uusi mies, Hodarikin on näin sanonut. Toivottovasti toinen vaspa myöskin.
pexx

Poissa Poissa


Vastaus #177 : 21.07.2010 klo 16:40:15

Taitaa Rafan hankinnalle käydä ohraset, kun Hodari näyttää kaapin paikan, ja ojentaa Joelle 10-paidan ja avaripaikan Ylos

Eiköhän Jovanovic alun perin hankittu vaihtomieheksi Ylos
kuusysi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajalauma


Vastaus #178 : 21.07.2010 klo 19:24:19

Avaus Gräshöpöjä vastaan:

Cavalieri
Darby
Kelly
Ayala
Degen (!?)
Eccleston
Spearing
Lucas
Amoo
Aquilani
Ngog
jonesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC TPS


Vastaus #179 : 21.07.2010 klo 19:36:51

Dani Pacheco johdattanut kahdella maalillaan Espanjan alle 19-vuotiaat 2-1 voittoon Portugalista U19 EM-kisoissa. Ylos
kuusysi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajalauma


Vastaus #180 : 21.07.2010 klo 20:18:59

Eka jakso 0-0, ihan tosissaan siellä on pelattu ja jopa aggressiivisesti, mutta aika tasainen peli. Pool piti ehkä enemmän palloa mutta Grasshoppersilla oli paras paikka. Amoo ja Eccleston laidoilla ovat olleet ihan pirteitä.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #181 : 22.07.2010 klo 07:50:36

Hodgsonin (Purslow'n?) pelaajapoliittinen strategia näyttäisi olevan tietynlaisen siirtymävaiheen läpivienti, kunnes omistajuus ratkeaa. Nyt huhutaan Bridgen hankintaa, joten kiikarissa on, akuutisti, kokeneita pelaajia ilman merkittävää jälleenmyyntiarvoa tai ainakaan mahdollisuutta tehdä voittoa. Tuolla varmistetaan tietysti parin seuraavan kauden tasaisen hyvä suorittaminen, vaikka terävimpään kärkeen sillä ei ylläkään.
Epäliivillinen partamies

Poissa Poissa


Vastaus #182 : 22.07.2010 klo 08:24:17

Hodgsonin (Purslow'n?) pelaajapoliittinen strategia näyttäisi olevan tietynlaisen siirtymävaiheen läpivienti, kunnes omistajuus ratkeaa. Nyt huhutaan Bridgen hankintaa, joten kiikarissa on, akuutisti, kokeneita pelaajia ilman merkittävää jälleenmyyntiarvoa tai ainakaan mahdollisuutta tehdä voittoa. Tuolla varmistetaan tietysti parin seuraavan kauden tasaisen hyvä suorittaminen, vaikka terävimpään kärkeen sillä ei ylläkään.

Varmaankin järkevin valinta. Pari kautta sijoilla 3-7, mahdollisesti Mestarien Liigaan, jos muut (Arsenal, ManC, Tottenham) kämmäävät pahemmin, ja sitten tilanteen selvennyttyä uudellenrakennusta ja uuteen nousuun. Gerrardilta menevät kyllä seuraavat pari kautta "hukkaan", kun tuskin suuria saavutuksia on tulossa. Torresissa on puolestaan ainesta joukkueen johtotähdeksi vielä uuden rakentamisen jälkeenkin. Kaudella 2013-2014 jo taas mestaruuskamppailussa? Siihen asti Roikan kanssa perustusten luomista.
kuusysi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajalauma


Vastaus #183 : 22.07.2010 klo 10:27:35

Tuo eilinen harjoituspeli päättyi siis 0-0. Koko vaihtopenkki sai peliaikaa toisella jaksolla, sis. Lauri Dalla Valle. Eipä tuosta pelistä mitään suurempia johtopäätöksiä voi tehdä. Daniel Ayala topparina pelasi erittäin vahvan ottelun, ja nuo aiemmin mainitsemani laiturit väläyttelivät aika ajoin.
True_Ulpu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu


Vastaus #184 : 22.07.2010 klo 12:12:58

Onko tuosta Loic Remystä mitään uutta? Olisi melko kova kakkosmies Torresille. Vai hankitaanko se vaspa ensin :D
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #185 : 22.07.2010 klo 12:14:24

Onko tuosta Loic Remystä mitään uutta? Olisi melko kova kakkosmies Torresille. Vai hankitaanko se vaspa ensin :D

Mies itse on kertonut halustaan siirtyä Pooliin. Siirtoa ilmeisesti jarruttaa nyt joku asia Poolin puolelta, sekä Hammersien kovempi tarjous ranskalaisesta.
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #186 : 22.07.2010 klo 12:18:27

Daily Mirrorin mukaan Liverpool havittelisi jotain pakettia, jossa toiseen suuntaan lähtisivät ylijäämäpelaajat Damien Plessis ja Nabil El Zhar + rahaa. West Hamin väitetään kuitenkin tarjonneen vielä korkeampaa summaa, joten neuvottelut jatkuvat.
Libero Aku

Poissa Poissa


Vastaus #187 : 22.07.2010 klo 12:19:40

Loic Remy olisi melko kova pelimies, tosin viihtyy enemmänkin oikealla laidalla.
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #188 : 22.07.2010 klo 12:23:57

Tiedä siitä, mutta ainakin näin valioliigaa vähemmän seuranneen silmään nimet Johnson, Cole, Gerrard, Kuyt, Torres, Mascherano, Reina, Agger, Skrtel ja Maxi Rodriguez näyttävät sen verran kovilta, että miten ihmeessä tälläisellä korporaatiolla lähdetään tavoittelemaan sijoja 5-7?

Vaikka muutama nimi, kaksi suurinta tähteä, joukosta katoaisikin, niin silti vaikuttaa melko kovalta nipulta. Onko penkki ja ressut sitten niin paskaa, että heti ensimmäisen vamman jälkeen alkaa alamäki vai hä? Mistä johtuu melankolia?
Epäliivillinen partamies

Poissa Poissa


Vastaus #189 : 22.07.2010 klo 12:27:25

-
« Viimeksi muokattu: 24.09.2012 klo 14:33:46 kirjoittanut Epäliivillinen partamies »
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #190 : 22.07.2010 klo 12:38:29

Aika lailla samaa tasoa Arsenal-Tottenham-City -trion kanssa, pienellä alisuorittamisella sija 7 myös pelkona. Kovia nimiä, mutta se ei takaa hyvää sijoitusta. Se on nähty ennenkin.

Ja Pool on monesti pysytnyt pilaamaan hyviä pelaajia, lähinnä Benitezin toimesta. Benayoun, Riera eniten. Vähän aikaa kun kelailin niin tajusin, mistä heidän ajoittaiset huonot suoritukset johtuivat. Benitezin rotaatiosysteemistä. Siis ei rotaatio huono asia ole, mutta Benitezin tapa rotaatiota käyttää oli todella huono asia varsinkin Rieran ja Benayounin kannalta. Jos Pool pystyy käyttämään omat vahvuutensa ensi kaudella hyödykseen niin kyllä se mestaruuskin on mahdollinen, koska vastustajat eivät ole yhtä kovia kuin parin vuoden takainen ManU tai Josen Chelsea. Poolin vahvuuksina pidän kaksikkoa Torres-Gerrard, liigan paras molari Reina, Johnsonin nousut ja Hodgsonin puolustuksen organisointi. Nämä ovat ehkä ne kaikkein tärkeimmät asiat jos hyvää sijoitusta halutaan. Sitten tietysti Maschen pitäminen ja taktiikkaan sopivan vasemman pakin hankkiminen. Tähän päälle Torresin mahdollinen korvaaja ja keskikentälle tarpeeksi hyvä ja mieluiten monipuolinen keskikenttäpelaaja niin voidaan jo realistisesti puhua mestaruudesta. Toki mestaruuteen vaaditaan oikeastaan noita kaikkia edellä mainittuja asioita.
Aikamoinen jaaritteluhan tuosta tuli. :D
Fowler

Poissa Poissa


Vastaus #191 : 22.07.2010 klo 12:55:20

Olettaen että vasemmaksi pakiksi tulee joku pelimies ja hyökkäystä & keskikenttää vahvistetaan vielä 1-2 laatupelaajalla, niin kyllä Liverpool pelaa sijoituksesta kolmen joukkoon.
kuusysi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajalauma


Vastaus #192 : 22.07.2010 klo 13:07:20

Olettaen että vasemmaksi pakiksi tulee joku pelimies ja hyökkäystä & keskikenttää vahvistetaan vielä 1-2 laatupelaajalla, niin kyllä Liverpool pelaa sijoituksesta kolmen joukkoon.

Aika nopea sopeutuminen uuteen systeemiin ja valmentajaan toki vaaditaan että ihan noin korkealla oltaisiin. Toivon tietty itsekin sitä, mutta veikkaan että alkukaudesta on luvassa moottorin yskimistä pistemenetyksinä, ja keväällä ollaan (taas...) vahvempia.
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #193 : 22.07.2010 klo 13:23:12

Liverpoolilla olisi ihan kilpailukykyinen joukkue, jos sen pelaajat kykenisivät pelaamaan koko kauden ilman loukkaantumisia ja jatkuvasti optimikunnossa. Tämä ei ole tietenkään mitenkään realistista nykyjalkapallossa.

Ero Liverpoolin ja esim. Chelsean välillä on siinä, että Chelseassa joka pelipaikalle löytyy melko pätevä varamies eikä joukkue ole samalla tavalla muutaman avainpelaajan varassa vaikka toki jokainen porukka tarvitsee omat ratkaisijapelaajansa tyyliin Didier Drogba. Liverpoolin materiaali on joiltakin osin aivan Valioliigan kärkeä, mutta priimakokoonpanon jälkeen tapahtuu raju pudotus. Erityisesti maalintekeminen on ollut vaikeata, jos Torres ja/tai Gerrard puuttuvat kokoonpanosta.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #194 : 22.07.2010 klo 14:05:52

Neuvottelut Liverpoolin ja Interin välillä ovat ilmeisesti alkaneet. Masa siirtynee todennäköisesti takaisin Benitezin alaisuuteen. Kova menetys, mutta itse en ainakaan kaveria tulevan kauden suunnitelmiin laskenut. Siirrosta tulee pätäkkää sen verran, että Remyn, vaspan ja keskikenttäpelaajan sillä saa ostettua.

Riera, Degen, Kyrpiakos, Plessis ja ElZhar ovat lähes varmoja lähtiöitä. Mielestäni hyvältä näyttää Royn aloittama pukukopin puhdistus.
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #195 : 22.07.2010 klo 14:21:05

Lainaus
Siirrosta tulee pätäkkää sen verran, että Remyn, vaspan ja keskikenttäpelaajan sillä saa ostettua

tai velkoja maksettua.
qdes

Poissa Poissa


Vastaus #196 : 22.07.2010 klo 14:21:46

Liverpoolin pelaajista jotkut, ainakin Houllierin itsensä mukaan, arvostavat häntä huomattavasti enemmän kuin Beniteziä.

Salif Diao ja Bernard Diomedé Ylos
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #197 : 22.07.2010 klo 14:32:06

Salif Diao ja Bernard Diomedé Ylos
:D
Ihan hyvältä näyttää ens kauden porukka, tosin masan lähtö kirpasee...
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #198 : 22.07.2010 klo 14:33:08

Ja Pool on monesti pysytnyt pilaamaan hyviä pelaajia, lähinnä Benitezin toimesta. Benayoun, Riera eniten.

Jaa, millähän lailla Benayoun meni pilalle kolmen Pool-kautensa aikana? Kyllähän Yossi on nimenomaan uransa parhaat kaudet pelannut Liverpoolissa, etenkin toissakausi oli erinomainen, ja nostanut itsensä suurenkin yleisön tietoisuuteen. Toki Yossi oli jo West Hamissa ja La Ligassa hyvä pelaaja, mutta ei kuitenkaan sellainen, jota olisi esim. koko ajan huhuiltu siirtyvän mihinkään huippujoukkueisiin. Siirto Liverpoolin tasoiseen jengiinkin oli aikanaan aika iso yllätys, mutta Yossi todisti että pystyy pelaamaan niinkin kovalla tasolla ja samalla Benitez todisti, että Benayoun on kova pelimies ja oli hyvä hankinta. Sitten kolmen Liverpool-kauden jälkeen siirto Chelseaan. Millähän päättelyllä tästä saa johdettua tuollaisen johtopäätöksen, että Benayoun olisi pilattu Liverpoolissa :D :D

Lainaus
Vähän aikaa kun kelailin niin tajusin, mistä heidän ajoittaiset huonot suoritukset johtuivat. Benitezin rotaatiosysteemistä. Siis ei rotaatio huono asia ole, mutta Benitezin tapa rotaatiota käyttää oli todella huono asia varsinkin Rieran ja Benayounin kannalta.

Kaksi edellistä kautta ja varsinkin viime kausihan olivat itse asiassa aikamoista antirotaatiota Beniteziltä. Samalla ryhmityksellä ja samoilla miehillä jauhettiin ottelusta toiseen, ihan sama mitä tulokset olivat. Yossihan on ollut alkutalvesta 2009 alkaen periaatteessa avauskokoonpanon mies, mutta viime kaudella tuli jonkun verran loukkaantumisia, minkä vuoksi miehelle ei kuitenkaan ihan hirveää määrää pelejä kertynyt. Mutta paljonhan Yossi silti pelasi.

Se on kyllä totta, että Yossi itse ei pitänyt siitä, että hän joutui penkille hyvienkin otteluiden ja esitysten jälkeen. Se tuossa Benitezin toiminnassa olikin minusta kaikista huonointa, kun pelaajia ei valittu kokoonpanoon pelivireen tai peliesitystensä perusteella, vaan enemmänkin taktiikan ja vastustajan mukaan. Mutta se ei ole enää rotaatiota se.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #199 : 22.07.2010 klo 14:41:59

Ei Benitez kenenkään pelaajan taitoja pilannut, mutta itseluottamuksen kylläkin. Riera, Babel, Benayoun ovat kaikki julkisesti avautuneet Rafan metodeista, joten kaikki siellä kopissa ei ole ollut kohdallaan. Taisi olla ihan oikea hetki Rafan ja Poolin teiden eroamiselle.

 
Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 ... 254
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa