qpico
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC FLC
|
 |
Vastaus #2025 : 10.11.2010 klo 23:56:59 |
|
Maalintekijöinä siis Torres ja Rodallega(?).
Kyllä vain. Sehän tuossa pisti silmään, että Pooli lähti hakemaan alussa pallonhallintaa ja maalia, mutta kun se saatiin, ei Wiganin hyökkäyspeliä sen jälkeen saatu millään kuriin. Ei mielestäni johtunut pakittelusta, vaan yksinkertaisesti maltista pitää sitä palloa ja omasta hyökkäyshaluttomuudesta(?). Karmeaa roiskintaa mihin sattuu. Jälleen siis huono vieraspeli. Ei näin huippujoukkueet vaan pelaa.
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #2026 : 11.11.2010 klo 00:25:03 |
|
Miten sen nyt kivasti sanois - sunnuntain euforiasta, vähäisin odotuksin varustautuneena, keskiviikkoyön synkkään masennukseen. En sitten tiedä mitä siellä Anfieldin lokeroissa sovitaan, mutta jotain sellaista siellä taas tehdään mistä tavallinen ihmislapsi ei mitään ymmärrä. Ehkä siellä pelataan EL paikoista, ehkä siellä ei tiedetä itsekään mistä pelataan. Ehkä siellä kuljeksii eksynyt Mr. Burns look-a-like ja miettii kuumeisesti miten sitä nyt taas näin tässä kävi. Minä tiedän vain sen, että hetken huuman jälkeen on taas vähän paskempaa olla Poolisti.
Noh, vkonloppuna Stoke kumoon? Eiku...
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #2027 : 11.11.2010 klo 06:32:53 |
|
Eilisen tuloksena yllätystasuri vieraista. Pelikin oli suorastaan loistavaa pallotaidetta.
In Roy We Trust!
|
|
|
|
|
Pesso
Poissa
|
 |
Vastaus #2028 : 11.11.2010 klo 13:37:21 |
|
Sehän tuossa pisti silmään, että Pooli lähti hakemaan alussa pallonhallintaa ja maalia, mutta kun se saatiin, ei Wiganin hyökkäyspeliä sen jälkeen saatu millään kuriin. Ei mielestäni johtunut pakittelusta, vaan yksinkertaisesti maltista pitää sitä palloa ja omasta hyökkäyshaluttomuudesta(?). Karmeaa roiskintaa mihin sattuu.
Jälleen siis huono vieraspeli. Ei näin huippujoukkueet vaan pelaa.
Juuri näin. Paitsi että mun mielestä roiskinta johtui pitkälti "pakittelusta" ts. pelin staattisuudesta. Poolin keskikentän materiaali soveltuisi todella hyvin aktiiviseen ja korkealta lähtevään karvauspeliin. Mutta nyt oltiin taas liian syvällä ja etäisyydet kasvoi ihan järjettömiksi. Torres tai Kuyt sai sitten siihen keskiympyrään tai vähän puolen kentän yläpuolelle vaikeita pitkiä syöttöjä ilman tukea. Tarkoitan siis sitä, että jos liikettä ylöspäin ei ole, on ihan turha edes yrittää pitää palloa.
|
|
|
|
|
Erppa
Poissa
Suosikkijoukkue: Rops, Liverpool
|
 |
Vastaus #2029 : 11.11.2010 klo 17:24:29 |
|
Prässin puute oli merkittävää. Ja se että maattiin Reinan sylissä, kun pulustettiin pitkiä aikoja Poolin puolustuskolmanneksella. Siellä oli tilaa liikkua liian hyvin syvyyteen wiganin äijillä.
Kuit pelasi paskimman pelinsä pitkään aikaan. Ei perkele yhtään palloa haltuun, ei yhtään syöttöä omille eikä edes taistellut. Tästä johtuen ei päästy pitämään palloa hyvä jos kolmen syötön verran. Onneksi Hodi otti vaihtoon. Tässä onkin Poolin ongelma. Kuka pelaa Torron alla/apuna, jos Stevie pelaa alempaa keskikenttää? Cole ollut aika huono, mutta huonompi ei voi olla kuin Dirk eilen. Baabel sivuraiteella, ja en tiedä onko loukkaantunut, mutta luotto ansaitusti mennyt. Tammikuussa menolippu johonkin.
|
|
|
|
|
Pride of Merseyside
Poissa
Suosikkijoukkue: King Kenny
|
 |
Vastaus #2030 : 11.11.2010 klo 17:31:11 |
|
Kun ei ole leveyttä niin ei ole leveyttä. Eihän mikään jengi jaksa vetää kahta kovaa peliä neljän päivän sisään. Roy laittoi vielä täsmälleen saman kokoonpanon, niin ei ollut oikein mihinkään tuoreita jalkoja kentällä.
Hyvä tasuri mielestäni.
|
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
 |
Vastaus #2031 : 11.11.2010 klo 17:45:01 |
|
Kun ei ole leveyttä niin ei ole leveyttä. Eihän mikään jengi jaksa vetää kahta kovaa peliä neljän päivän sisään. Roy laittoi vielä täsmälleen saman kokoonpanon, niin ei ollut oikein mihinkään tuoreita jalkoja kentällä. Mistä herääkin kysymys, että miksi ihmeessä sinne piti sama kokoonpano kentälle laittaa? Kaikki näkivät että esim. Kuyt ja Meireles olivat lähes pelin alusta asti aivan puhki. Miksi kehiin ei pistetty tuoreempia miehiä, kuten N'gogia ja/tai Jovanovicia? Vielä enemmän kummastuttaa, että miksi noita kahta ei otettu edes vaihdosta peliin mukaan.
|
|
|
|
|
Pyrkka
Poissa
Suosikkijoukkue: Sadik, Carroll & Vertainen
|
 |
Vastaus #2032 : 11.11.2010 klo 18:21:31 |
|
Mistä herääkin kysymys, että miksi ihmeessä sinne piti sama kokoonpano kentälle laittaa? Kaikki näkivät että esim. Kuyt ja Meireles olivat lähes pelin alusta asti aivan puhki. Miksi kehiin ei pistetty tuoreempia miehiä, kuten N'gogia ja/tai Jovanovicia? Vielä enemmän kummastuttaa, että miksi noita kahta ei otettu edes vaihdosta peliin mukaan.
Jälkikäteen täytyy kiittää luojaa, ettei N'Gog ollut Torresin sijasta kärjessä. Stevie ja Torres järkkäsivät sen yhden maalin, jos molemmat/toinen olisivat olleet poissa, niin tuskin sitäkään olisi syntynyt. Nämä miehet pystyvät pelaaman vaikka molemmat umpipaskan pelin, mutta antamaan ratkaisevan syötön tai tekemään maalin.
|
|
|
|
|
Kelju K Kojootti
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #2033 : 11.11.2010 klo 19:53:20 |
|
Jälkikäteen täytyy kiittää luojaa, ettei N'Gog ollut Torresin sijasta kärjessä. Stevie ja Torres järkkäsivät sen yhden maalin, jos molemmat/toinen olisivat olleet poissa, niin tuskin sitäkään olisi syntynyt. Nämä miehet pystyvät pelaaman vaikka molemmat umpipaskan pelin, mutta antamaan ratkaisevan syötön tai tekemään maalin.
Keveli kuitenkin spekuloi N´Gogia puhki olleen Kuytin tilalle, ei Torresin. Eiköhän se ole itsestäänselvyys että Poolilla ei ole varaa lepuuttaa Torresia, kuka muukaan siellä maaleja pystyisi tekemään. N´Gog on kuitenkin esiintynyt erittäin pirteästi ja kentälle olisi saatu pelaaja joka olisi pystynyt pitämään palloa hyökkäyspäässä.
|
|
|
|
|
Pyrkka
Poissa
Suosikkijoukkue: Sadik, Carroll & Vertainen
|
 |
Vastaus #2034 : 11.11.2010 klo 21:40:53 |
|
Keveli kuitenkin spekuloi N´Gogia puhki olleen Kuytin tilalle, ei Torresin. Eiköhän se ole itsestäänselvyys että Poolilla ei ole varaa lepuuttaa Torresia, kuka muukaan siellä maaleja pystyisi tekemään. N´Gog on kuitenkin esiintynyt erittäin pirteästi ja kentälle olisi saatu pelaaja joka olisi pystynyt pitämään palloa hyökkäyspäässä.
Joo tosiaan näin taisikin tarkoittaa, automaattisesti vain ajattelin N'Gogin olevan Torresin varamies : 
|
|
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #2036 : 12.11.2010 klo 12:04:03 |
|
Ulosostohinta hänen sopimuksessaan on 20 miljoonaa puntaa, joten kyllä sillä ihan hyvän korvaajan saisi.
Olettaen, että joku mahdollisen ulosostohinnan hänestä maksaisi. ManUlla saattaa tehdä tiukkaa kaivaa jostain tuollainen summa, Cityllä on Hart, ja on vaikea kuvitella Wengerin maksavan 28-vuotiaasta pelaajasta £20M. Espanjassa mahdollisesti kiinnostuneilla tuskin tuollaisia rahoja kassariin on pistää?
|
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
 |
Vastaus #2037 : 12.11.2010 klo 12:36:22 |
|
Olettaen, että joku mahdollisen ulosostohinnan hänestä maksaisi. ManUlla saattaa tehdä tiukkaa kaivaa jostain tuollainen summa, Cityllä on Hart, ja on vaikea kuvitella Wengerin maksavan 28-vuotiaasta pelaajasta £20M. Espanjassa mahdollisesti kiinnostuneilla tuskin tuollaisia rahoja kassariin on pistää? Itse olen miettynyt että Bayern München saattaisi olla hyvinkin mahdollinen suunta Reinalle. Siellähän maalinsuulla torjuu edelleen ikämies Butt ja käsittääkseni Bayern on jo jonkun aikaa hakenut uutta ykkösmolaria. Heillä olisi varmasti varaa maksaa jopa tuo £20 miljoonaa ja kyllähän tuo Bayernille olisikin varmasti hyvä kauppa. Eri asia tietysti sitten että haluaako Reina Saksaan vai mahdollisesti Italiaan tai Espanjaan. Valioliigassa tosiaan ManU ja Arsenal voisivat olla mahdollisia kohteita, mutta tietysti ManU:iin siirtyminen olisi ikävämpi juttu. Arsulla taas ei tosiaan ole ehkä varaa maksaa tarvittavaa summaa Reinasta. Tuo ikä nyt ei sinänsä ole varmaan este, sillä maalivahtina Reina on vasta tulossa parhaaseen ikäänsä ja hyviä pelivuosia on vielä jäljellä vaikka kuinka paljon. Italiassa taas AC Milanilla voisi olla tarvetta ykkösmolarille ja varmasti tarpeeksi rahaakin löytyisi. Ehkä Juventuksella myös, koska Buffon tuntuu olevan koko ajan rikki. Interillä on Julio Cesar, mutta toisaalta Reina olisi kolme vuotta nuorempi ja Benitezille tuttu mies. Mutta en nyt ehkä tuohon usko kuitenkaan ihan heti. Espanjassa taas ei olisi kuin Valencia, joka ei tosin taida vastata Reinan ambitioita. Barcalla on Valdes, Realilla Casillas ja Atleticolla De Gea. Eli Espanjaan palaaminen tässä vaiheessa taitaa olla pois suljettu vaihtoehto.
|
|
|
|
|
Pride of Merseyside
Poissa
Suosikkijoukkue: King Kenny
|
 |
Vastaus #2038 : 12.11.2010 klo 12:46:30 |
|
Mistä herääkin kysymys, että miksi ihmeessä sinne piti sama kokoonpano kentälle laittaa? Kaikki näkivät että esim. Kuyt ja Meireles olivat lähes pelin alusta asti aivan puhki. Miksi kehiin ei pistetty tuoreempia miehiä, kuten N'gogia ja/tai Jovanovicia? Vielä enemmän kummastuttaa, että miksi noita kahta ei otettu edes vaihdosta peliin mukaan.
Jovanovicia ei tarvitsekkaan peluuttaa, lainalle vaan ja pois. Strategia on valittu ja Jovanovic ei siihen strategiaan mahdu. N´gogin peluuttamattomuuteen sama ihmetys. N´Gog on alkukaudesta pelannut niin hyvin, että ansaitsee enemmän peliaikaa. Ja etenkin tällaisessa otteluruuhkassa olisi järkevää lepuuttaa myös Torresia tuntien miehen loukkaantumishistorian. Muutenkaan Hodgsonin sisäänajossa ei tunnu kyllä olevan logiikkaa. Ykkösjoukkueen takana pyörivät Pacheco, Ecclestone, Shelvey, Kelly ja Spearing saavat todella epäsäännöllisesti peliaikaa. Esim. Spearing pelasi Chelseaa vastaan, toissapäivänä Spearingin minuutit menivät Poulsenille. Pacheco pääsi näyttämään alkukaudesta, nyt on Ecclestonen ja Shelveyn vuoro? Kelly on pelannut muutaman pelin avauksesta lähtien, varmaan sieltä ressuista kohta joku pyyhkäisee Kellyn tilalle...
|
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
 |
Vastaus #2039 : 12.11.2010 klo 12:55:14 |
|
Pacheco pääsi näyttämään alkukaudesta, nyt on Ecclestonen ja Shelveyn vuoro? Pachecohan pääsi pelaamaan siinä yhdessä ja ainoassa ottelussa Northamptonia vastaan, jolloin kentällä oli muutenkin kokematon nippu ja olosuhteet surkeat. Ilmeisesti tuon perusteella Hodgson sitten päätti hyllyttää kesän U19-kisojen parhaaksi valitun pelaajan kokonaan suunnitelmistaan, sillä tuon jälkeen Pacheco ei ole kertaakaan ollut edes penkillä mukana  Onhan Dani kuitenkin ihan eri luokan lahjakkuus kuin Spearing tai Eccleston ja tällä kaudella piti minusta ehdottomasti olla kaverin läpimurron paikka, mutta Hodari ilmeisesti on eri mieltä.
|
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #2040 : 12.11.2010 klo 13:09:47 |
|
Espanjassa taas ei olisi kuin Valencia, joka ei tosin taida vastata Reinan ambitioita. Barcalla on Valdes, Realilla Casillas ja Atleticolla De Gea. Eli Espanjaan palaaminen tässä vaiheessa taitaa olla pois suljettu vaihtoehto.
Pepe Reinan faija on jonkinlainen legenda Atletico Madridin veräjänsuulla ja Pepe on myös kertonut halustaan pelata jossain vaiheessa Atleticon paidassa. Eri asia on se, että onko hetki nyt vai vasta myöhemmin.
|
|
|
|
|
jonesi
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, FC TPS
|
 |
Vastaus #2041 : 12.11.2010 klo 13:25:10 |
|
Reinasta en haluaisi missään nimessä luopua, mutta jos nyt pakko on niin tällä hetkellä ainut potentiaalinen korvaaja voisi olla Shay Given.
|
|
|
|
|
kenny
Poissa
Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue
|
 |
Vastaus #2042 : 12.11.2010 klo 17:52:32 |
|
Huolestuttavaa on se että jos Pepe lähtee Mr Burnsin takia, josta ollaan kovasti huhuttu. Tämä antaa viestiä että pelaajat eivät luota valmentajaansa ja mitä vaikutuksia Pepen lähdöllä on sitten esim. Torresiin, voi vain kuvitella sekä millaisia signaaleja se antaa seuran ulkopuolelle, mietin vain tulevia siirtoikkunoita. JOs avainpelaajat alkavat lähtemään pois, niin tuskin hirveätä tunkua ns. huippupelaajilla on Anfieldille. Nämä ovat skenaarioita pahimmasta päästä ja hyvinkin epätodennäköisiä toteutuakseen, mutta anyway.
Mr Burnsin lausunnot edellisestä pelistä ei myöskään ole kovin mairittelevia nuorille pelaajille " meillä oli kentällä lopussa sellaisia pelaajia, kuten Shelvey, Kelly ja Ecclestone, joten se kertoo että meillä ei ole juurikaan leveyttä kun muutamat pelaajat ovat loukkaantuneita". Jotenkin tuohon tyyliin se meni ja oli mielestäni hm hieman aleksuvasti kerrottu, mutta kertoo Mr Burnsin aikomuksista käyttää tai edes suosia nuoria pelaajia, näin minä sen tulkitsin...
|
|
|
|
|
fchp
Poissa
|
 |
Vastaus #2043 : 12.11.2010 klo 18:22:31 |
|
Huolestuttavaa on se että jos Pepe lähtee Mr Burnsin takia, josta ollaan kovasti huhuttu. Tämä antaa viestiä että pelaajat eivät luota valmentajaansa ja mitä vaikutuksia Pepen lähdöllä on sitten esim. Torresiin, voi vain kuvitella sekä millaisia signaaleja se antaa seuran ulkopuolelle, mietin vain tulevia siirtoikkunoita. JOs avainpelaajat alkavat lähtemään pois, niin tuskin hirveätä tunkua ns. huippupelaajilla on Anfieldille. Nämä ovat skenaarioita pahimmasta päästä ja hyvinkin epätodennäköisiä toteutuakseen, mutta anyway.
Näinpä. Jotain kertoo se, että tällä hetkellä huhuissa pyörivät pelaajat ovat Poolin lisäksi Fulhamin tasoisten jengien kiikarissa. Toisaalta, uusi manageri sisään joulukuun aikana ja tilanne voi muuttua täysin.
|
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
 |
Vastaus #2044 : 12.11.2010 klo 19:25:23 |
|
Pepe Reinan faija on jonkinlainen legenda Atletico Madridin veräjänsuulla ja Pepe on myös kertonut halustaan pelata jossain vaiheessa Atleticon paidassa. Eri asia on se, että onko hetki nyt vai vasta myöhemmin.
Juu mutta Atleticossa on tällä hetkellä nuori De Gea, joka on pelannut loistavasti. Mutta onneksi nuo aamun jutut olivat sittenkin hölynpölyä, sillä offalilla Reina sanoo koko jutun olevan keksittyä, eikä hän ole Poolista lähdössä. Hyvä näin!
|
|
|
|
|
javito
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Make Us Dream, FCB
|
 |
Vastaus #2045 : 12.11.2010 klo 20:13:32 |
|
Todella hyvä että Reina ei tosiaan ole lähdössä! "I have not told the manager that I wish to leave in January, or at any other time. It is important our fans know this." http://www.liverpoolfc.tv/news/latest-news/reina-i-m-fully-committed
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.11.2010 klo 20:15:51 kirjoittanut javito »
|
|
|
|
|
Müllermilch
Poissa
Suosikkijoukkue: HUUUUUUUUUU
|
 |
Vastaus #2046 : 12.11.2010 klo 21:38:39 |
|
Itse olen miettynyt että Bayern München saattaisi olla hyvinkin mahdollinen suunta Reinalle. Siellähän maalinsuulla torjuu edelleen ikämies Butt ja käsittääkseni Bayern on jo jonkun aikaa hakenut uutta ykkösmolaria. Heillä olisi varmasti varaa maksaa jopa tuo £20 miljoonaa ja kyllähän tuo Bayernille olisikin varmasti hyvä kauppa.
Syön hatullisen paskaa, jos tämä toteutuu :  . En ole ainakaan saksalaislehdistöstä tällaista huhua löytänyt ja pitäisin siirtoa todella epätodennäköisenä. Tuskin Bayern on edes kiinnostunut Reinasta. Enemmänkin baijerilaisilla on ollut kiinnostusta Schalken veskari Manuel Neueria (joka on kaikin puolin Reinaa parempi maalivahti) kohtaan ja uskon, että Manu nähdään Bayernin maalilla viimeistään ensi kesänä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.11.2010 klo 22:57:39 kirjoittanut FC Bayern fan »
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #2047 : 12.11.2010 klo 23:20:48 |
|
Eri asia tietysti sitten että haluaako Reina Saksaan vai mahdollisesti Italiaan tai Espanjaan. Valioliigassa tosiaan ManU ja Arsenal voisivat olla mahdollisia kohteita, mutta tietysti ManU:iin siirtyminen olisi ikävämpi juttu. Arsulla taas ei tosiaan ole ehkä varaa maksaa tarvittavaa summaa Reinasta. Tuo ikä nyt ei sinänsä ole varmaan este, sillä maalivahtina Reina on vasta tulossa parhaaseen ikäänsä ja hyviä pelivuosia on vielä jäljellä vaikka kuinka paljon.
20 miljoonaa? Jos Arsenal ei nyt tietenkin ihan puhtaasti valehtele omia talouslukujaan, niin kymmeniä miljoonia vuodessa voittoa tahkovalla seuralla kyllä on varaa tuon verran maksaa, ehkä enemmän kuin monella muulla Valioliigassa lukuunottamatta nyt tietenkin namusetäseuroja. Aivan toinen asia, aikoisiko maksaa Wengerin puikoissa ollessa maalivahdista noin paljon... tuskinpa. Reina on kuitenkin näköjään pistänyt "pisteen" huhuille tässä vaiheessa, joka tietenkin on tässä vaiheessa ainoa oikea tapa toimia. Vaikka kulisseissa jotain tapahtuisikin, ei ole kenenkään etu, jos tässä vaiheessa aletaan asiaa puimaan. Paljon on Arsenal-leirissäkin eri suunnista sitä puhuttu, että Reinasta olisi kesällä yritetty kauppaa käydä (nämä siis paljon ennen näitä lehtien bullshitteja Reinan "lähtöhaluista"), mutta luulen, että nämä asiat hautautuvat lopullisesti, jos tammikuuhun mennessä Liverpool on saanut juonen päästä kiinni ja nelossijan kamppailussa ollaan tiukasti mukana.
|
|
|
|
|
ballKicker
Poissa
|
 |
Vastaus #2048 : 13.11.2010 klo 10:50:27 |
|
Kyllähän 20 miljoonaa voi maksaa helposti maalivahdista, jolla on jäljellä vielä ainakin 10 vuotta huipulla. Ei kyllä tuntuisi kovin uskottavalta, että Pepe "haluan voittaa jotain" Reina siirtyisi Arsenaliin, joka nyt ei voita koskaan yhtikäs mitään. Rahastahan tuo kiikastaa, mutta Arsenal tuskin maksaa sen suurempaa palkkaa kuin Liverpoolkaan.
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #2049 : 13.11.2010 klo 11:28:07 |
|
Kyllähän 20 miljoonaa voi maksaa helposti maalivahdista, jolla on jäljellä vielä ainakin 10 vuotta huipulla. Ei kyllä tuntuisi kovin uskottavalta, että Pepe "haluan voittaa jotain" Reina siirtyisi Arsenaliin, joka nyt ei voita koskaan yhtikäs mitään. Rahastahan tuo kiikastaa, mutta Arsenal tuskin maksaa sen suurempaa palkkaa kuin Liverpoolkaan.
Tottakai voi maksaa ja monen mielestä pitäisikin, mutta jos tuntee Wengerin ideologiaa ja toimintatapoja tarkemmin, ymmärtää kyllä, että 20 miljoonan maksaminen on epätodennäköistä, vaikka rahaa siihen kyllä olisi. Palkan puolesta tuo lienee totta, en tiedä Pepen palkasta tällä hetkellä, mutta Arsenalissa Cescin reipas 100 000 puntaa ja Van Persien noin 90 toukoa on sitä luokkaa, mihin Pepe tuskin yltäisi, luultavasti tarjolla olisi maksimissaan 80 tuhannen viikkopalkkaan. Arsenalissa pelaajien tulot jakautuvat merkittävästi tasaisemmin, kuin monissa muissa isoja palkkoja maksavissa seuroissa, joten palkkataulukon isommassa päässä luultavasti oleva Pepe tosiaan ei varmasti Arsenalissa saisi statukseensa nähden parasta mahdollista palkkaa. En kyllä noin henkilökohtaisesti ulkopuolisen silmin usko Pepen siirtyvän rahan vuoksi mihinkään. Lienee kuitenkin Poolin parhaiten ansaitsevien pelaajien joukossa ja mahdollisuus "kiristää" lisääkin on olemassa nyt kun uudet omistajat tulivat puikkoihin. Jos siirtohaluja julkisuuteen sanotusta huolimatta taustalla on, niin pidän todennäköisimpänä syynä nimenomaan kunnianhimon, lähinnä nyt CL:ssä pelaamisen halun sekä mahdollisesti tyytymättömyyden Hodgsoniin tai lähinnä nimenomaan Benitez->Hodgson vaihdon aiheuttaman "kulttuurishokin". Jos Pool osoittaa selkeät merkit paluusta top 4-taisteluihin, niin veikkaanpa, etteivät huhutut Benitez-sympatiatkaan saa siinä määrin valtaa, että Hodarin jääminen manageriksi muodostuisi ongelmaksi. Kaiken kaikkiaan Reinan lähtöön voisi uskoa vain siinä tapauksessa, että Poolin tekeminen ei osoittaisi tammikuuhun tai viimeistään kesään mennessä piristymisen merkkejä ja jämähtäminen CL-sijojen ulkopuolelle vaikuttaisi pysyvältä kehitykseltä.
|
|
|
|
|
|
|
|