Nando
Poissa
Suosikkijoukkue: Salon Wilpas, LFC
|
 |
Vastaus #3525 : 13.01.2011 klo 09:52:40 |
|
Olihan se ihan totaalista shaissea se toinen puoliaika. Tilanteet Blackpoolin päässä tasan 0. Jovan pelaamattomuus näkyi jokaikisessä kosketuksessa ja tilanteessa, mutta ei ollut mielestäni se peli, johon kannatti laittaa pelituntumaa hakemaan. Miksei Babelia voi laittaa avaukseen sinne vasemmalle laidalle? Ei se ainakaan Jovan eilistä suoritusta huonompi voi olla. Ja Maxi Kuytin tilalle oikealle, niin siinä pelissä olisi saattanut olla jo jotain järkeäkin. Ja 4-5-1 ei näköjään toimi, jos Meirelesin olisi tarkoitus olla se joka pelaa Torresin takana. Cole tai Gerrard ja miksei Maxikin ois oikea valinta siihen tontille. Eilen olisi hyvin voitu mennä 4-4-2 ryhmityksellä ja jos sen Kuytin täytyy tosiaan joka halvatun peli avata, vaikka pelaisi miten paskasti, niin mieluummin sitten Torresin kanssa kärkeen. Ja Poulsenkin oltais saatu pidettyä penkillä 4-4-2 ryhmityksellä, vaikka itse suosin huomattavasti enemmän 4-5-1 ryhmitystä, kunhan vaan oikeat kaverit on kentällä.
|
|
|
|
|
rivers
Poissa
|
 |
Vastaus #3526 : 13.01.2011 klo 09:56:36 |
|
4-5-1 ei pelattu eilen. Meireles ei pelannut Torresin takana. Eilen pelattiin Barca 4-3-3 tsydeemillä missä Poulsen oli ankkuri, Lucas & Meireles asteen ylempänä. Torres piikissä ja forwardit laidoilla.
Edit. Systeemi oli mielestäni juurikin oikea nykyiselle pelaajistolle, mutta minkä koutsi sille tekee jos Glen taas vittu monennenko kerran tällä kaudella jättää pitämättä miehen tai Meireles antaa käsittämättömän harhasyötön.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.01.2011 klo 10:00:45 kirjoittanut rivers »
|
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #3527 : 13.01.2011 klo 10:06:54 |
|
Edit. Systeemi oli mielestäni juurikin oikea nykyiselle pelaajistolle, mutta minkä koutsi sille tekee jos Glen taas vittu monennenko kerran tällä kaudella jättää pitämättä miehen tai Meireles antaa käsittämättömän harhasyötön.
Johnson pelasi väärälla laidalla eikä laitanousuista tullut mitään. Jatkossa oikeaan laitaan tai penkille. Meirelesiltä tosiaankin erittäin heikko peli eikä Lucaskaan ollut kuosissaan. Hieman ihmettelen sitä, miksi Dalglish ei heittänyt jo viimeistään 60 minuutin kohdalla Ngogia ja Maxia sisään vaan jäi odottelemaan jotain ihmettä.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #3528 : 13.01.2011 klo 10:23:15 |
|
Eilisessä pelissä pisti silmään Callitin viikonloppuna mainitsema asia: näytti, että kunto ei kestänyt kuin reilun tunnin verran. Toisen jakson alussahan Liverpool painosti aika vahvasti ja näytti sille, että se vie ottelun. Viimeinen 25 minuuttia oli sitten Blackpoolin täydellistä dominointia, kun se voitti lähes kaikki juoksukilpailut ja kaksinkamppailut. Vaikea uskoa, että kyse oli selkärangan katkeamisesta kotijoukkueen mentyä johtoon. Mikäli ongelmat on kuntopuolella, niin voisiko syynä olla se paljon hehkutettu suuri pelaajien määrä MM-kisoissa ja sen vuoksi tyngäksi jäänyt pre-season? Chelseallahan oireet ovat samansuuntaisia ja siellä on myöskin paljon kisakävijöitä. Ensimmäisellä jaksollahan peli oli todella tasaista, joka tuskin kannattajien mielestä riittää Blackpoolia vastaan, mutta kyllähän tuo Blackpoolin pelaaminen on todella ennakkoluulotonta, eikä se ole ollut jyrän alla muita kuin Chelseaa ja Arsenalia vastaan. Olisi kyllä mukava nähdä miten Holloway pärjäisi paremmilla resursseilla, sillä tuo Blackpoolin pelaaminen on todella hienoa katsottavaa, etenkin jos ottaa huomioon minkälainen pelaajamateriaali sitä toteuttaa. No Hodgsonin aikana Liverpool hävisi Blackpoolille kotona 1-2 ja nyt tuli tappio vieraissa 1-2, joten eipä tuo nyt ainakaan huonommin mennyt.. enemmin päinvastoin.
Blackpool tosin on ollut vieraissa vahvempi kuin kotonaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.01.2011 klo 10:25:55 kirjoittanut Eiccu »
|
|
|
|
|
Jan Suchoparek
Poissa
|
 |
Vastaus #3529 : 13.01.2011 klo 10:50:36 |
|
Blackpool tosin on ollut vieraissa vahvempi kuin kotonaan.
Ja Liverpool on vai vieraissa ja kotona ollut tällä kaudella yhtä hyvä. Herää! Ei kannata vertauksia tehdä ehkä noin yksipuoleisesti.
|
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #3530 : 13.01.2011 klo 10:51:22 |
|
Eilisessä pelissä pisti silmään Callitin viikonloppuna mainitsema asia: näytti, että kunto ei kestänyt kuin reilun tunnin verran. Toisen jakson alussahan Liverpool painosti aika vahvasti ja näytti sille, että se vie ottelun. Viimeinen 25 minuuttia oli sitten Blackpoolin täydellistä dominointia, kun se voitti lähes kaikki juoksukilpailut ja kaksinkamppailut. Kuntopuoli kävi myös mielessä kun Blackpool ravasi mielinmäärin Liverpoolin yrittäessä pysyä kyydissä mukana. Erityisesti Dirk Kuytin pelistä näkee, että nyt vedellään viimeisillä voimilla. Kuytin pelityyli on fyysisesti hyvin haastava ja perustuu aika pitkälti kovaan työntekoon. Tekniikka Kuytilla on hollantilaiseksi varsin rajoittunut ja kosketus hieman louhikkoinen. Kun energia ja vauhti ei riitäkään enää samanlaiseen munaraviin kuin ennen on tuloksena nähdyn kaltainen päätön juokseminen päin puolustumuuria ja onnettomat keskitysyritykset. MM-kisat tuskin kuitenkaan selittävät kaikkea kuntopuolen asioita. Enemmän kyse on kaiketi siitä, että Liverpoolin rinki on suhteellisen pieni ja materiaalin kärki varsin kapea. Kun loukkaantumisia ja pelikieltoja tulee väistämättä, putoaa pelin taso liian paljon. Lisäksi ringissä on selvästi alisuorittaneita pelaajia kuten Joe Cole.
|
|
|
|
|
kenny
Poissa
Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue
|
 |
Vastaus #3531 : 13.01.2011 klo 11:19:37 |
|
Poulsen oli eilen suorittamassa viimeistä osiota erotuomarikortista eli kuinka pysyn näkymättömissä. Miten tämä juutti voi olla kentällä? Keskikentällä Lucas ja Meireles yritti, mutta Raulilla oli kyllä aika huono päivä. Sitten meidän laitapelaaminen, jota nyt käytännössä ei ole, tiivistyi Johnsonin muutamaan yritykseen vasurilla ja itkuhan siinä meinasi tulla. Kelly ravaa hyvää kyytiä mutta vaatii hieman kokemusta, niin ok. Kyut ja Jova eivät pääse edes aasin ohi, hirveä väkisinyrittämisen maku (Jovalla) ja Kyutin surkeat syötöt, sellainen tunne jäi. Torres yritti mutta kovin yksin jäi. Välit keskikentän ja Torresin välillä olivat välistä karmean iso ja siitä huolimatta pistettiin pitkää kohti Torresia, huhhuh. Kyllä tässä laivassa riittää paikattavaa. Siirtoikkunassa ja jos ei nyt niin kesällä, pari laituria (nopeilla jaloilla), keskuspuolustaja (liideri), huippuluokan hyökkääjä. Paljon muutakin tarvitaan mutta kaikkea ei voi saada....
|
|
|
|
|
pullakuski
Poissa
Suosikkijoukkue: Pool,Mypa ja Turbo Diesel Saksa
|
 |
Vastaus #3532 : 13.01.2011 klo 11:22:04 |
|
In Lucas wee trust. Hahhaaa, Veikkaajan juttu täyttä rautaa mut vahva täällä Lucas faniryhmä. No ei siinä mitää,tusinamiehiin saa uskoa. Ite meinasin kattoa pelin mutku näki et Poulsen ja LL samaan aikaan tungettu kentälle jouti maate. Ei se vaan toimi edes King Kennyn alaisuudessa-olkoon ryhmitys mikä tahansa. Noh tästä ei voikun parantaa. Divarissa LL sitte dominoi.
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Paikalla
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #3533 : 13.01.2011 klo 11:24:38 |
|
Kyllähän eilen Kennyn peluuttama systeemi tarvitsee mahdollisimman nopeasti Mascherano tyylisen ankkurin, kovaotteisen topparin ja liukkaan laitapelaajan. Kolmella hankinnalla eilisen kaltainen peliryhmitys voi toimia oikein hyvin.
|
|
|
|
|
Nando
Poissa
Suosikkijoukkue: Salon Wilpas, LFC
|
 |
Vastaus #3534 : 13.01.2011 klo 11:32:21 |
|
4-5-1 ei pelattu eilen. Meireles ei pelannut Torresin takana. Eilen pelattiin Barca 4-3-3 tsydeemillä missä Poulsen oli ankkuri, Lucas & Meireles asteen ylempänä. Torres piikissä ja forwardit laidoilla.
Edit. Systeemi oli mielestäni juurikin oikea nykyiselle pelaajistolle, mutta minkä koutsi sille tekee jos Glen taas vittu monennenko kerran tällä kaudella jättää pitämättä miehen tai Meireles antaa käsittämättömän harhasyötön.
Aika heikosti näkyi kentällä, että siellä olisi ollut kolmen kärjen miehitys, oli se sitten paperilla kuinka oikea tahansa. Olihan tuo ihan käsittämätöntä, että Glen, jonka vahvuudet on käytännössä vain ja ainoastaan ylöspäin pelatessa, laitetaan väärälle laidalle pelaamaan. Kyllähän sen nyt tiesi, miten siinä käy. Oli se keskuspuolustuskin aika kujalla ajoittain. 2-1 maalissa kumpikaan toppareista ei näyttänyt pitävän oikein ketään ja ihan vapaasti pääsi puskemaan maalin. Vai oliko mielestäsi Glenin mies juuri siinä tilanteessa? Oli miten oli, pitkä matka on siihen, että homma olisi raiteillaan. Jos Blackpoolin tasoinen joukkue pystyy eliminoimaan Poolin hyökkäyksen lähes täydellisesti, niin ei hyvin mene. Jova ja Kuyt tekivät kaikkensa, ettei Torres olisi saanut tukea hyökkäyksiin tai hyviä palloja ylipäänsä. We want StevieG! Kuten täällä moni on jo maininnutkin, niin kunnon laituria kaivattaisiin. Babel ei ilmeisesti kelpaa avaukseen kellekään viimeaikaisista managereista, joten katse täytyy kääntää siirtomarkkinoille. Sitä hyvää laituria on nyt metsästetty ties miten monta kautta putkeen, enkä luota siihen, että sellaista saataisiin nytkään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.01.2011 klo 11:34:38 kirjoittanut Nando »
|
|
|
|
|
juuk
Poissa
|
 |
Vastaus #3535 : 13.01.2011 klo 12:45:06 |
|
Poulsen oli eilen suorittamassa viimeistä osiota erotuomarikortista eli kuinka pysyn näkymättömissä.  Meirelesin harhasyöttöjen määrä hämmästytti. Eihän se nuin huono ole yleensä? Tosin sitä tasoitusmaalia en laittaisi Meirelesin piikkiin. Siinä meni sukset ristiin sekä torresilla, meirelesillä, lucasilla että poulsenilla ja kaiken lisäksi aikamoisella tuurilla pallo pomppi hyökkääjälle aggerista. Voittomaalissa taas Skrtel kohelsi keskityspallon, joka olisi pitäny klaarata, ja mielestäni se on aggerin mies siellä vapaana. Etummainen kaveri olisi keskelle joutuneen kellyn pideltävä ja aggerin ottaa se taaempi. Vaikka eipä ois haitannut, vaikka johnsonkin olisi dj campbellin vartioinut. Ei ollu hyvä päivä silläkään. Toivottavasti Kenny laittaa Johnsonin oikeaksi laituriksi derby-matsiin, kun eihän se puolustaminen näytä onnistuvan. Vasemmalle varmaan sitte Maxi. Ja Meireles pitäisi pudottaa penkille tuon suorituksen jälkeen ja vaikka Cole yrittämään siihen keskelle Gerrardin alle. Tai Shelvey! Ei mikään turha jätkä sekään, kun jättäisi vaan puolesta kentästä yritykset. Eihän Steviellä useamman pelin pelikieltoa sentään tullut? Väsyneitä jalkoja näytti olevan koko toisen puoliskon ja kyllähän se sunnuntain manu-pelin prässi varmaan on monia verottanutkin. Mutta ei näytä Kuyt pärjäävän nykyään laisinkaan. Jos työjuhta ei jaksa tehdä edes sitä perusduunia, niin onko siitä muuta hyötyä kuin laittaa lihoiksi? Toivottavasti sunnuntaina olisi Aurelio taas kehissä ja Kelly pysyisi oikeana pakkina! Harvoja valopilkkuja tällä kaudella. Torreskin taas väläytti enkä yhtään epäile Nandon kykyjä, mutta pitäisi saada se tarjoilu pelaamaan. Kunpa Kenny saisi pelityylilleen sopivia pelaajia hankittua siirtoikkunan aikana, koska kyllä tuollaista aktiivisempaa peliä katselee mieluummin kuin Hodarin kuvioita. Ei ehkä haittaisi antaa junnuillekin enemmän tilaisuuksia, mutta täytyy silti sanoa, ettei nuo pätkät Pachecon tai Suson esityksistä ressuissa vielä minua vakuuta. Hienolta näyttää kun on huonot vastustajat. Mutta siinäpähän kehittyvät vielä.
|
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #3536 : 13.01.2011 klo 12:54:16 |
|
3 ottelun kielto kaiketi Stiiville rapsahti ihan normaalisti, siis suora punainen kun oli.
|
|
|
|
|
Zorbas
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa
|
 |
Vastaus #3537 : 13.01.2011 klo 13:28:15 |
|
jos vahvistuksia ei nyt vähitellen ala tulemaan niin alan itsekkin vahvasti epäilemään europaikkaa. 
|
|
|
|
|
Didi the Kaiser
Poissa
Suosikkijoukkue: KePS
|
 |
Vastaus #3538 : 13.01.2011 klo 13:43:49 |
|
Vaikuttaa Liverpool kusseen itseään pahan kerran silmään. Sinänsä ovela peliliike seurajohdolta ottaa King Kenny ihmiskilveksi. Tämä taikatemppu ei kuitenkaan tee joukkueelle pitkällä tähtäimellä yhtään mitään hyvää, ainoastaan vaikeuttaa ja hidastaa ehdottoman välttämätöntä pelaajamateriaalin uudistamista. Tulevat pelit tulevat osoittamaan, että pelaajiston taso oli syyskaudella vielä managerinkin tasoa heikompaa.
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #3539 : 13.01.2011 klo 14:43:04 |
|
Vaikuttaa Liverpool kusseen itseään pahan kerran silmään. Sinänsä ovela peliliike seurajohdolta ottaa King Kenny ihmiskilveksi. Tämä taikatemppu ei kuitenkaan tee joukkueelle pitkällä tähtäimellä yhtään mitään hyvää, ainoastaan vaikeuttaa ja hidastaa ehdottoman välttämätöntä pelaajamateriaalin uudistamista. Tulevat pelit tulevat osoittamaan, että pelaajiston taso oli syyskaudella vielä managerinkin tasoa heikompaa.
Eri. En pidä edes Everton ottelua vielä tason mittauksena. Valmentajanvaihdoksen aikaansaama boosti nähtiin ManU pelissä joka kaatui aika pitkälti Webbiin ja Gerrardin hölmöilyyn. Kenny on tullut täysin sekaisin olevaan pakkaan. Nyt ei puhuta mistään pienestä muutoksesta vaan aivan järkyttävästä ympäristön muutoksesta, jota pelaajat käyvät läpi. Viimeiset 6 kuukautta on pistetty pitkää ja pelattu hätäisesti ilmassa. Nyt yhtäkkiä onkin tullut lupa pelitavan muutokseen. ManU pelissä oli viitteitä paremmasta, mutta Blackpool pelissä selkeästi tilaisuuden saaneet pelaajat mokailivat homman totaallisesti. Everton, Wolves, Fulham, Stoke. Siinä on Kennyn matsit joiden aikana mielestäni jotain on tapahduttava. 8 pistettä näistä otteluista on minimi. Mikäli noista neljästä matsista ei saada 8 tai enemmän pisteitä, olen valmis hyväksymään sen, ettei kaudesta tule enää mitään ja kaikki toivo on heitetty. Samalla myös myönnän että Liverpool on täynnä paskoja pelaajia, joiden taso ei riitä Valioliigaan. Samalla istumalla tilaan myös Viasatin. Pimpin katseluun.
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #3540 : 13.01.2011 klo 15:04:37 |
|
Vaikuttaa Liverpool kusseen itseään pahan kerran silmään.
Brazil on Talksport this morning reckons he was talking to a "High Flying" investment banker (Barclays), who is of the opinion that the new Yanks are only in it for a very short time, he was saying that they considered the club was dirt cheap and a quick profit could be made.
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #3541 : 13.01.2011 klo 15:26:23 |
|
Lähde?
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #3542 : 13.01.2011 klo 15:29:38 |
|
Lähde?
Brazil on Talksport
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #3543 : 13.01.2011 klo 15:34:47 |
|
Äh, aivopieru, pahoittelen. Linkkiä piti pyytää.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #3544 : 13.01.2011 klo 16:01:48 |
|
Vaikuttaa Liverpool kusseen itseään pahan kerran silmään. Sinänsä ovela peliliike seurajohdolta ottaa King Kenny ihmiskilveksi. Tämä taikatemppu ei kuitenkaan tee joukkueelle pitkällä tähtäimellä yhtään mitään hyvää, ainoastaan vaikeuttaa ja hidastaa ehdottoman välttämätöntä pelaajamateriaalin uudistamista. Tulevat pelit tulevat osoittamaan, että pelaajiston taso oli syyskaudella vielä managerinkin tasoa heikompaa. Tämä on kyllä ulkopuolisen silmistä niin totta kuin olla ja voi. Eri. En pidä edes Everton ottelua vielä tason mittauksena. Valmentajanvaihdoksen aikaansaama boosti nähtiin ManU pelissä joka kaatui aika pitkälti Webbiin ja Gerrardin hölmöilyyn. Kenny on tullut täysin sekaisin olevaan pakkaan. Nyt ei puhuta mistään pienestä muutoksesta vaan aivan järkyttävästä ympäristön muutoksesta, jota pelaajat käyvät läpi. Viimeiset 6 kuukautta on pistetty pitkää ja pelattu hätäisesti ilmassa. Nyt yhtäkkiä onkin tullut lupa pelitavan muutokseen. ManU pelissä oli viitteitä paremmasta, mutta Blackpool pelissä selkeästi tilaisuuden saaneet pelaajat mokailivat homman totaallisesti.
Everton, Wolves, Fulham, Stoke. Siinä on Kennyn matsit joiden aikana mielestäni jotain on tapahduttava. 8 pistettä näistä otteluista on minimi. Mikäli noista neljästä matsista ei saada 8 tai enemmän pisteitä, olen valmis hyväksymään sen, ettei kaudesta tule enää mitään ja kaikki toivo on heitetty. Samalla myös myönnän että Liverpool on täynnä paskoja pelaajia, joiden taso ei riitä Valioliigaan. Samalla istumalla tilaan myös Viasatin. Pimpin katseluun.
Valmentajan vaihdos kuulostaa terminä jotenkin hölmöltä, valmentajan erottaminen ja tilalle tuollaisen 20v sivussa olleen "valmentajan" palkkaaminen on jotenkin uskomatonta. Yleensähän tuollaista vaihdosta seuraa boosti vaihde. Selitykset ovat selityksiä, mutta ManUlta tuli selvästi pataan ja samoin Blackpoolilta. Jos jälkimmäistä vastaan ei tuossa piristyneessä tilassa irtoa edes tasuria niin hälytyskellojen tulisi soida. On se ihme jos ei Everton pelikään ole vielä mikään mittari, paikallispeli ja "valmentajan" vaihdoksen jälkeinen meininki päällä. Kyllä tuon pelin kotona pitäisi jo pelkällä tsempilläkin mennä ja uskon että tuo Kenny lähinnä sitä tsemppiä seuraan loppukaudeksi tuo. ManUlta pataan Blackpoolilta pataan Everton 12. kotona Wolves 17. vieraissa Fulham 14. kotona Stoke 11. kotona 8 Pistettä on hyvin maltillinen toive, mutta kyllä sen tavoitteen pitäisi 10 pistettä noista Poolin kaltaisessa seurassa olla, tosin samalla logiikalla Blackpoolia vastaan 1 piste olisi ollut minimi ja 3 hyväksyttävä. Realistinen näkemys on sellaiset 5-6 pistettä noista. Viasattia tuskin kannattaa vielä tilata, eivätkä Poolin pelaajat ihan kaikki ole paskoja valioliigaan riittämättömiä pelaajia, he vain tarvitsisivat hieman laatua ympärilleen mihin nojautua. Pistetahti tuosta tuskin radikaalisti loppukaudeksi muuttuu. Olisi saattanut muuttuakin jos puikkoihin olisi astunut joku kunnollinen manageri. Tilannehan menee kokoajan entistä sekavammaksi kun siellä Comolli häärää puikoissa ja tammikuussa varmasti markkinoilla jotain tapahtuukin, Kenny sitten sitkuttaa loppukauden niillä eväillä jotka hänen eväsrasiaansa ovat muut pakanneet. Kauden jälkeen sitten Allardyce, Maradona tai joku muu seurajohdon unelma scouttaus astuu puikkoihin ja aloittaa oman siirtorulettinsa. Mielenkiintoisinta tässä on se, että kuinka kauan esimerkiksi Torres jaksaa tuollaista touhua vielä seurata ja kuka vahvistuksen kriteerit täyttävä pelaaja tuonne tällä hetkellä haluaa siirtyä.
|
|
|
|
|
hafa
Poissa
|
 |
Vastaus #3545 : 13.01.2011 klo 16:17:56 |
|
Uotellaan nyt ainakin vielä yks viikko ennen ku valmistaudutaan siihen Viasatin tilaukseen. Dalglish ollut ruorissa 6 päivää, joten välttämättä lopullista analyysiä tuosta Kennyn kaudesta ei kannata nyt mennä tekemään. Yritystä sekoittaa pakkaa on ainakin ollut jo havaittavissa, mikä on positiivista... 
|
|
|
|
|
kretiini
Poissa
Suosikkijoukkue: Etelän Pellet
|
 |
Vastaus #3546 : 13.01.2011 klo 16:18:55 |
|
Brazil on Talksport
"High flying" = "On drugs" Onneksi oli vain Talksport, pelkäsin jo jotain ihan luotettavaa lähdettä ;-)
|
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #3547 : 13.01.2011 klo 16:26:53 |
|
Kenny Dalglishin ohella seuraan siirtyi myös Steve Clarke, jolta pitäisi löytyä tuoreempia meriittejä valmentamisesta mm. Chelseasta ja West Hamista. Ainakin eilisen matsin perusteella Clarke oli se valmentaja, joka eniten kommunikoi Dalglishin sekä pelaajien kanssa. Vanhaa regiimia edustava Sammy Lee seisoi hiljakseen sivummalla ja kuunteli kuulokkeistaan joko musiikkia tai katsomovalmentajan kommentteja.
Kiintoisaa onkin nähdä mikä jatkossa on Clarken rooli valmennuskuvioissa.
|
|
|
|
|
hafa
Poissa
|
 |
Vastaus #3548 : 13.01.2011 klo 16:33:47 |
|
Mourinhon mielipide Clarkesta meni jotenkin niin että "mies on niin hyvä että voisi toimia päävalmentajana jossain isossa seurassa, vaikka chelskissä".
Itse tosin luotan enemmän Sammy Leehen. Sillä on kova ääni.
|
|
|
|
|
Pesso
Poissa
|
 |
Vastaus #3549 : 13.01.2011 klo 16:47:22 |
|
Eikä noista huonoista syötöistä voi syyttää yhtä tai kahta pelaajaa, vaan niitä tuli ihan kaikille. Eniten tuolla osastolla kunnostautui kuitenkin Kuyt, joka oli jälleen aivan luokaton, käsittämätöntä pelaamista. Paljon sen parempia eivät kyllä olleet Jovanovic ja Meireleskään.
Toivottavasti tästä pelistä nyt olisi ainakin se hyöty, että valmennusjohto huomaisi sen, että ainakaan Jovanovicin taso ei riitä ja että Kuytin kausikortti avaukseen olisi syytä ottaa hyllylle mahdollisimman pikaisesti.
Joo, ei tietenkään voi syyttää pelkästään yhtä tai kahta. Tarkalleen ottaen eilen kentällä ei sellaista pelaajaa L'poolilla ollut, jolla olisi tekniikka riittänyt noin nopeaan syöttöpeliin. Toki parannusta varmaan tulee ajan ja systeemin harjoittelun myötä. 4-3-3 on kyllä kiinnostava ja tervetullut ajatus. Laitapakit olivat koko ajan modernisti tulossa hyvin ylöspäin, vaikka tulos nyt oli tietenkin huono. Mun mielestä Johnsonin peluuttaminen vasemmalla ei ole periaatteessa huono juttu. Sehän liikkuu oikealtakin usein sisään, vasemmalta laidalta se pääsee ampumaan heti oikealla jalalla, tuohan nyt on aika yleistä nykyään. Toki Glenin sitten pitäisi pelata edes auttavasti, jotta miehen peluuttamisesta ylipäätään olisi hyötyä. On vaan sääli, että uutta pelitapaa joudutaan harjoittelemaan kauden puolivälissä, eikä viime kesänä kuten olisi pitänyt.
|
|
|
|
|
|
|
|