Todennäköisesti Liverpool ei millään tule samaan houkuteltua Eden Hazardia punaisiin. Lille pelaa ensi kaudella Mestarien Liigaa, joten Hazardin siirtyminen minnekään ei ole edes kovin varmaa. Lisäksi, kun vaihtoehtoina on Mestarien Liigassa pelaavia Real Madridia ja Arsenalia mm., niin näyttää erittäin huonolta Poolin kannalta. Comollille häränkullin kokoinen

, jos onnistuu Edenin jotenkin kaappaamaan.
Laittaisin kesän päätavoitteeksi saada Aaron Lennon. Englannissahan on tällä hetkellä kaksi tarpeeksi korkean potentiaalin/tason omaavan tason laituria, jotka Poolia vahvistaisivat ja joihin on mahdollisuus: Lennon ja Young. Young on menossa kovaa vauhtia keskinkertaisuuteen päin, kun taas Lennon on jo kausia pelannut hyvällä tasolla, vaikka ikääkin vasta 24 vuotta. Jos Lennon ei irtoa, niin silloin toki voisi kokeilla Youngia, jolla on potentiaalia ja 25-vuotiaana vielä pelivuosia jäljellä. Villinä korttina sitten joku nimettömämpi Meireles-tyylinen kaappaus, jos osuu silmään. Marveauxhan on jo käytännössä varma saapuja.
Laitureiden lisäksi varmasti puolustuspäähän tulee vahvistuksia. Laitapakki ainakin, ehkä, toivottavasti topparikin. Jose Enrique on pyörinyt huhuissa, mutta mies itse kovasti kiistää huhut. Voisi olla hyvä hankinta, mutta jotenkin tuntuu Enrique-Johnson laitapuolustajat samaan aikaan kentällä ei ole kovin hyvä ratkaisu. Mieluummin joku enemmän puolustusorientoituneempi pelaaja, mutta tottakai eteenpäinkin pitää osata pelata. En nyt osaa heittää tähän hätään mitään kovaa nimeä, mutta eiköhän Comollilla ole joku nimi Enriquen jälkeen valmiina. Toppariosastolle ei kiitos mitään Skrtelin tasoisia vahvistuksia, vaan nyt se huippunimi. Cahill olisi kova, mutta en ole nähnyt huhuissa Garysta mainintaa. Toki useiden kirjoittajien fantasioissa mies on esiintynyt. Löytyyhän laatutoppareita muualtakin, mutta Cahill olisi tasonsa puolesta riskitön hankinta ja todella kova pelaaja.
Hyökkäykseen voisi toki suorittaa jonkun N'Gog

*kovempi jätkä*, mutta kyllä Suarez, Carroll ja Kuyt nuo hommat hoitavat, jos sopivaa miestä ei löydy. Turha sitä on syytää tolkuttomasti rahaa johonkin Bojaniin, kun ilmankin pärjätään vallan mainiosti. Junnuissahan on pari kovaa hyökkääjää, sen kypsemmän nimeä en muista, joka on junnuissa ja ressuissa iskenyt hyvin maaleja, mutta Sterling vaikuttaa todella kovan luokan pelaajalta. Ikää on tosin sen verran vähän, että liigadebyytti menee aikaisintaan parin vuoden päähän.
Kesästä tulee joka tapauksessa todella mielenkiintonen. Rahaa on ja pelaajia tulee ja lähtee varmasti. Tulevaisuus näyttää todella valoisalta, jos siirtomarkkinoilla onnistutaan. Toivottavasti Comolli ja kumppanit nyt onnistuvat.