FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.08.2025 klo 04:36:30 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 253 [254]
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool FC 2010/11 - The Return of the King  (Luettu 459653 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Fowler

Poissa Poissa


Vastaus #6325 : 23.05.2011 klo 15:16:01


Tähän väliin tyhmä kysymys, kun tällä kaudella näin varmaan vähiten pelejä (edes koosteina) ikinä:

Pelaako Suarez kärkenä vai laitapelaajana? Käsitin että hän nimenomaan pelaisi laidassa ja kun toisessa laidassa on Super-Kuyt niin mihin laitoja tarvii vahvistaa, ellei sitten rinkiä leventämään penkille? Kärkeen Carrollille olisi myös hyvä saada eri tyylinen hyökkääjä tukemaan.

Nyt mä ymmärrän sua paremmin, jos et näe edes pelejä. Kuyt oli alkukauden Hodarin systeemeissä laidalla umpisurkea. Kenny laittoi Kuytin kärkeen ja pelasi kärjessä nuo kohtalaiset pelinsä. Laidalle Kuytia ei varmaan hahmottele muut kuin Evertonin kannattajat.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #6326 : 23.05.2011 klo 16:33:37

Tuossa hurmostilassa Poolin yläkerta pelasi kuta kuinkin näin:

                    Kuyt
               Suarez
Maxi                              Meireles
             Spearing Lucas
Fowler

Poissa Poissa


Vastaus #6327 : 23.05.2011 klo 16:52:52

Tuossa hurmostilassa Poolin yläkerta pelasi kuta kuinkin näin:

                    Kuyt
               Suarez
Maxi                              Meireles
             Spearing Lucas

Tämä homma tosiaan on varmasti ensi kaudelekin pohjana, siten että Carroll pelaa kärjessä, vasemmalle hankitaan kova tekijä, ja Gerrard ottanee tuosta keskeltä paikan. Saa sitten nähdä miten Meirelesiä on tarkoitus peluuttaa. Kuyt yllätti kyllä itseni positiivisesti siinä mielessä, että ensimmäistä kertaa näin hänen hoitavan jonkin roolin edes tyydyttävästi, eli Suarezin kärkiparina 4-4-2 pohjaisessa takussa, missä putosi paljon alas pelattavaksi targettyyliin. Se pitää myöntää, että Kuyt ei ollut täysin läpimätä kaikissa kevään peleissä. Tuo kohtalokas Spurs-peli oli kuitenkin hyvä muistutus mitä tapahtuu, kun hollannin tinakenkäsotilaalle antaa edes auttavaa vastuuta pelinrakentelusta.

Varmasti ensi kaudella pelataan paljon myös 4-3-3. Hyvä että vihdoin jotain joustavuutta ja monipuolisuutta näissäkin löytyy, kun Rafalta ja Hodarilta sitä ei oikein löytynyt kuin pakon edessä.
Pyrkka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sadik, Carroll & Vertainen


Vastaus #6328 : 23.05.2011 klo 16:57:51

Todennäköisesti Liverpool ei millään tule samaan houkuteltua Eden Hazardia punaisiin. Lille pelaa ensi kaudella Mestarien Liigaa, joten Hazardin siirtyminen minnekään ei ole edes kovin varmaa. Lisäksi, kun vaihtoehtoina on Mestarien Liigassa pelaavia Real Madridia ja Arsenalia mm., niin näyttää erittäin huonolta Poolin kannalta. Comollille häränkullin kokoinen Ylos, jos onnistuu Edenin jotenkin kaappaamaan.

Laittaisin kesän päätavoitteeksi saada Aaron Lennon. Englannissahan on tällä hetkellä kaksi tarpeeksi korkean potentiaalin/tason omaavan tason laituria, jotka Poolia vahvistaisivat ja joihin on mahdollisuus: Lennon ja Young. Young on menossa kovaa vauhtia keskinkertaisuuteen päin, kun taas Lennon on jo kausia pelannut hyvällä tasolla, vaikka ikääkin vasta 24 vuotta. Jos Lennon ei irtoa, niin silloin toki voisi kokeilla Youngia, jolla on potentiaalia ja 25-vuotiaana vielä pelivuosia jäljellä. Villinä korttina sitten joku nimettömämpi Meireles-tyylinen kaappaus, jos osuu silmään. Marveauxhan on jo käytännössä varma saapuja.

Laitureiden lisäksi varmasti puolustuspäähän tulee vahvistuksia. Laitapakki ainakin, ehkä, toivottavasti topparikin. Jose Enrique on pyörinyt huhuissa, mutta mies itse kovasti kiistää huhut. Voisi olla hyvä hankinta, mutta jotenkin tuntuu Enrique-Johnson laitapuolustajat samaan aikaan kentällä ei ole kovin hyvä ratkaisu. Mieluummin joku enemmän puolustusorientoituneempi pelaaja, mutta tottakai eteenpäinkin pitää osata pelata. En nyt osaa heittää tähän hätään mitään kovaa nimeä, mutta eiköhän Comollilla ole joku nimi Enriquen jälkeen valmiina. Toppariosastolle ei kiitos mitään Skrtelin tasoisia vahvistuksia, vaan nyt se huippunimi. Cahill olisi kova, mutta en ole nähnyt huhuissa Garysta mainintaa. Toki useiden kirjoittajien fantasioissa mies on esiintynyt. Löytyyhän laatutoppareita muualtakin, mutta Cahill olisi tasonsa puolesta riskitön hankinta ja todella kova pelaaja.

Hyökkäykseen voisi toki suorittaa jonkun N'Gog Vaihto *kovempi jätkä*, mutta kyllä Suarez, Carroll ja Kuyt nuo hommat hoitavat, jos sopivaa miestä ei löydy. Turha sitä on syytää tolkuttomasti rahaa johonkin Bojaniin, kun ilmankin pärjätään vallan mainiosti. Junnuissahan on pari kovaa hyökkääjää, sen kypsemmän nimeä en muista, joka on junnuissa ja ressuissa iskenyt hyvin maaleja, mutta Sterling vaikuttaa todella kovan luokan pelaajalta. Ikää on tosin sen verran vähän, että liigadebyytti menee aikaisintaan parin vuoden päähän.

Kesästä tulee joka tapauksessa todella mielenkiintonen. Rahaa on ja pelaajia tulee ja lähtee varmasti. Tulevaisuus näyttää todella valoisalta, jos siirtomarkkinoilla onnistutaan. Toivottavasti Comolli ja kumppanit nyt onnistuvat.
an sich

Poissa Poissa


Vastaus #6329 : 23.05.2011 klo 17:15:43

Hazard taisi viikonlopun mestaruusjuhlissa sanoa, että haluaa jäävä vielä ensi kaudeksi Ranskaan. Joten vaikka Lille haluaisi rahastaakin, hankala vastentahtoista pelaajaa on myydä. Hazardista leivottiin myös liigan paras pelaaja, jos se nyt merkitsee.
joku roti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"


Vastaus #6330 : 24.05.2011 klo 11:58:07

Mielenkiintoista pohdintaa ja faktaa finanssiasioista. Suositellaan menneisyyden haamuista ja tulevaisuuden näkymistä kiinnostuneille.

http://swissramble.blogspot.com/2011/05/liverpools-future-strategy.html
javito

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Make Us Dream, FCB


Vastaus #6331 : 24.05.2011 klo 14:09:53

Lucas valittu fanien toimesta Liverpoolin kauden parhaaksi pelaajaksi. Oikeaan osoitteeseen siis meni ja itsekin tuli annettua ääni hänelle. Ylos

http://www.liverpoolfc.tv/news/latest-news/lucas-scoops-2010-11-award
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #6332 : 24.05.2011 klo 17:21:02

Lucas valittu fanien toimesta Liverpoolin kauden parhaaksi pelaajaksi. Oikeaan osoitteeseen siis meni ja itsekin tuli annettua ääni hänelle. Ylos

http://www.liverpoolfc.tv/news/latest-news/lucas-scoops-2010-11-award

Ehdottomasti oikea valinta Ylos
Fowler

Poissa Poissa


Vastaus #6333 : 24.05.2011 klo 22:39:00

En nyt missään nimessä halua Lucasia haukkua, mutta kyllähän tämäkin kertoo jotenkin siitä keskinkertaisuudesta mitä on alettu avainpelipaikkojen pelaajien suhteen hyväksyä Benitezin ajoista lähtien. Laitapakkina voi pelata perusduunari ja topparina roiskija edes jossain määrin. En kuitenkaan tiedä miten jengin selvästi paras keskikenttäpelaaja ja huippukauden pelannut Meireles jää jonkun papereissa Lucasin taakse. Ei kykene vain ymmärtämään.
joku roti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"


Vastaus #6334 : 24.05.2011 klo 22:55:02

En nyt missään nimessä halua Lucasia haukkua, mutta kyllähän tämäkin kertoo jotenkin siitä keskinkertaisuudesta mitä on alettu avainpelipaikkojen pelaajien suhteen hyväksyä Benitezin ajoista lähtien. Laitapakkina voi pelata perusduunari ja topparina roiskija edes jossain määrin. En kuitenkaan tiedä miten jengin selvästi paras keskikenttäpelaaja ja huippukauden pelannut Meireles jää jonkun papereissa Lucasin taakse. Ei kykene vain ymmärtämään.

Tottahan se on, että harvemmin puolustava keskikenttä, tai myös puolustava pelaajakaan, valitaan huippujoukkueen parhaaksi pelaajaksi. Osaltaan se kertoo kaudesta ja siitä, että kaikki ei ole mennyt nappiin. Ensi kaudella toivottavasti siellä on Carroll tai Suarez tai Hazard :D parhaan pelaajan palkintoa pokkaamassa ja Lucas voi voittaa matseja Liverpoolille vähän edellä mainittuja herroja näkymättömämmin.

Lucas ei pelannut kauden aikana heikkoa matsia. Taklaa enemmän kuin kukaan valjussa ja joukkueen paras syöttöprosentti. (Ei kovin keskinkertaista?) Ja ennen kuin kukaan tulee kertomaan, että syöttöprosentilla ei ole mitään väliä, niin nimenomaan tuolla pelipaikalla ja tuossa roolissa se on erittäin merkittävä asia. Toki nämä ovat mielipideasioita ja Meireles oli todella hyvä suurimman osan kautta, joten minä ainakin ymmärrän miksi joku olisi Meirelesille tuon tunnustuksen suonut.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #6335 : 25.05.2011 klo 06:21:26

Friedel ilmeisesti tekemässä comebackia Liverpooliin, mielestäni erinomainen back-up Reinalle. Taitaa Friedelillä olla jotain annettavaa myös harjoituskentällä.

Muita huhuja on, että Juan Matan kanssa neuvotellaan siirrosta, tämä kovettaisi paljon enemmän kuin A.Youngin kaltainen ravihevonen. Mata taitaa olla sitä parasta laatua, mihin Liverpoolilla on tällä hetkellä realistisia mahdollisuuksia. Myös puolustava keskikenttämies Blaise Matuidi on palannut huhuihin, kelvollinen pelaaja hänkin.
Pesso

Poissa Poissa


Vastaus #6336 : 25.05.2011 klo 11:52:42

Lucasin paikalla pelaavan pelaajan syöttöprosentin merkitys on mun mielestä laskettavissa hyvin yksinkertaisella "kaavalla". Mitä tapahtuisi, jos Lucas syöttäisi vaikka joka toisen syötön vastustajalle, mutta tekisi kuitenkin joka pelissä yhden tai kaksi henk. koht. taitoon perustuvaa huippusuoritusta á la Suarez.. Eipä ne kikat mitään hyödyttäisi. Lisäarvoa KK:n pohjapelaajalle tuo tietenkin niiden 90% omille menevien syöttöjen laatu. Xabimaisiin pitkiin palloihin Lucas (kuten ei kovin moni muukaan) ei varmaan koskaan tule pystymään, vaikka on mun mielestä kehittynyt paljon juuri peliä avaavien syöttöjen antamisessa.

Hankinnoista on sanottava sen verran, että on hyvä juttu, että Liverpool on todennäköisesti tänä kesänä ns. "kakkoskorissa" kiinnostavien hankintojen suhteen, huonomminkin voisi olla. Eli Hazardien ja Sanchezien tulo lienee aika mahdottoman työn takana, mutta juuri johonkin Mataan ja vastaaviin paukut riittänevät. Toisaalta ihan hyväkin sikäli, että mun mielestä Pool kaipaa nyt sellaista hyvää perustasoa pelaajistoon, eikä välttämättä ensisijaisesti jättihankintoja luomaan paineita puolin ja toisin.

Jättihankinnoista puheen ollen, olen jo jonkin aikaa miettinyt sitä, että mitenköhän hyvin Carroll pysyy ehjänä jatkossakaan? Miehen pelityyli ja koko huomioon ottaen tulee vähän esim. arkkivihollinen Duncan Ferguson mieleen, jolla pään sisällön lisäksi kroppa alkoi sanomaan sopimusta irti kai jo aika nuorena?
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #6337 : 25.05.2011 klo 13:52:05

Juventus on ilmeisesti hankkinut Pirlon riveihinsä, joten Aquilanille ei taida enää olla paikkaa Torinossa. Eli nyt AA on taas Poolin "riesana". En usko, että hän tulisi kovin hyvin pärjäämään Englannissa, ja keskikentän keskustaan Poolilla on jo tarjolla aika liuta pelaajia. Toivottavasti Aqua saadaan myytyä (vaikka Milaniin Pirlon korvaajaksi :-) kohtuullisella hinnalla, ja niillä korvauksilla rahoitetaan osaksi laadukas laitapelaaja.
rivers

Poissa Poissa


Vastaus #6338 : 25.05.2011 klo 18:10:18


Empä usko Lennonin tulevan. Sterling on yhtä nopea joskin huomattavasti taitavampi ja fixumpi futaaja.

Hyvältä vaikuttaa nuo muutokset reserveillä ja akatemiassa. Eli Borrell ressukoutsiksi ja Mike Marsh U-18.
kenny

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue


Vastaus #6339 : 25.05.2011 klo 22:24:45

Näyttäisi noita uusia kausitopiceja syntyvän, joten löytyisikö täältä immeisiä jotka sen haluaisivat tehdä ja oma valintani kauden pelaajaksi osuu.................................................................... Raul Meirelesiin, eka kausi ja kaverin pelipaikkaa pompoteltiin sinne tänne mutta siitä huolimatta maaleja syntyi ja kaverin pelisilmä oli ajoittain huikean hyvä. Kunhan rooli löytyy joukkueessa, niin uskon että tästä kaverista on vielä paljon iloa.....
True_Ulpu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu


Vastaus #6340 : 25.05.2011 klo 22:32:41

Näyttäisi noita uusia kausitopiceja syntyvän, joten löytyisikö täältä immeisiä jotka sen haluaisivat tehdä ja oma valintani kauden pelaajaksi osuu.................................................................... Raul Meirelesiin, eka kausi ja kaverin pelipaikkaa pompoteltiin sinne tänne mutta siitä huolimatta maaleja syntyi ja kaverin pelisilmä oli ajoittain huikean hyvä. Kunhan rooli löytyy joukkueessa, niin uskon että tästä kaverista on vielä paljon iloa.....

Huomenna olisi aikaa, jos arvon forum sen minulle suo, olen valmis käyttämään aikaa kausitopicin avaamiseen. Toki saa muutkin tehdä jos siltä tuntuu, teen sen tämän topicin avauksen mukaiseksi.

 
Sivuja: 1 ... 253 [254]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa