unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #4575 : 18.04.2011 klo 10:48:44 |
|
Kaiken vitutuksen keskellä on kuitenkin hyvä muistaa, että nyt ollaan, missä ollaan, koska joukkueen peli ei yksinkertaisesti ole alkuunkaan sitä, mitä se alkukaudesta oli. Erityisesti hyökkäyspelistä puuttuu iso osa siitä terävyydestä ja liikkeestä, millä tarkasti puolustavat joukkueet kyetään murtamaan. Maksetaanko tässä nyt alkuvuoden mielettömästä pelitahdista? Kenties, kukaan tuskin voi sitä varmaksi sanoa. Itse haluan kuitenkin pohjimmiltani uskoa, että tässä vaiheessa kautta, näin ratkaisevassa tilanteessa, jossa taistelutahdon pitäisi olla huipussaan, ei kukaan pelaaja lähde tarkoituksella pelaamaan muuten kuin kaikkensa antaen, vaikka välillä muunlaiset ajatukset väkisinkin mieleen hiipivät välillä kun tekemistä katsoo.
Silti, vaikka pelaajat omissa ajatuksissaan lähtisivätkin kaikkensa tekemään, niin tottakai jatkuva negatiivinen kierre tulospuolella on syönyt myös itseluottamusta ja sitäkin kautta tekemisestä on tullut ajoittain väkinäistä puurtamista. Tämän joukkueen iso ongelma on nimenomaan henkisellä puolella ja tästä viestivät selkeästi yhtälailla keskittymisen herpaantumiset "jo hoidossa olevissa" tilanteissa, kuin aivan turhan helposti heikkojen tulosten ja pettymysten jälkeen mureneva itseluottamus. Siinä, missä esimerkiksi ManUn kaikki olettavat tulevan vielä kahden maalinkin takaa rinnalle ja ohi, kahden maalin johdossa ilman muuta hoitavan pelin tai satunnaisen pettymyksen jälkeen tulevan kahta tiukemmin seuraavaan peliin, voi Arsenalista sanoa lähestulkoon päinvastaista. Toki tappioasemasta on noustu silloin tällöin punavalkoisessakin leirissä, mutta kokonaisuutena nimenomaan yleinen tunne ja mielipide henkisestä kantista on aivan erilainen Arsenalin ja ManUn kohdalla.
Mikä sitten lääkkeeksi? Olisi silmien ummistamista sanoa, ettei managerinvaihto olisi vaihtoehto, jota voi tilanteessa pohtia, mutta yhtälailla epärealistista on kuvitella, että board siihen vielä nykytilanteessa ryhtyisi. Niin kauan, kun joukkue polkee paikallaan, mutta polkee sitä selkeästi CL-paikoilla ja näennäisestikin mestaruudesta taistellen, samalla vakaata taloudellista tulosta tehden, en kykene näkemään Wengerin erottamista ennen sopimuksen loppumista vaihtoehtona boardin suunnasta, edes Kroenken tulon jälkeen. Sen sijaan uskon hyvinkin siihen, että jonkinlaista asenteenmuutosta siitä suunnasta saattaa olla tulossa ja vaikka tosiaan mitään tulos-tai-ulos-mentaliteettia tuskin managerin suhteen ainakaan julkisesti tullaan ilmaisemaan, voi hyvinkin olla, että Wengeriltä tullaan tulevana kesänä vaatimaan enemmän ja erilaisia asioita. Minkälaisesta muutoksesta tarkalleen ottaen puhutaan, sen varmaankin tuleva kesä osittain näyttää, mutta selvää on, että turhan hankalaksi koko johtoportaan ja managerin asema käy, mikäli minkäänlaista muutosta tulevana kesänä ei toimintatavoissa ole havaittavissa.
Itse olen hivenen skeptinen sen suhteen, minkälaisia joukkueen kokonaiskuvan ja etenkin henkisen puolen muutoksia realistisesti toteutettavissa olevilla liikkeillä siirtomarkkinoilla voidaan yhden kesän aikana saada aikaan, siinä määrin kokonaisvaltainen ja yleisesti pelaajistoa vaivaava ominaisuus tuo henkisten ominaisuuksien heikkous on, mutta toisaalta pelkästään selkeän linjanmuutoksen osoittaminen saattaisi saada ihmeitä aikaan ainakin kannattajien asenteissa ja miksei pelaajiston puolellakin. Voittajatyypit, selkeät johtajat, itsevarmuutta huokuvat pelaajat, jotka eivät vähästä hätkähdä, ovat toivottavasti listan kärkipäässä ja yhtälailla toivomuksena olisi selkeän ja kovan linjan ottaminen nykyisen pelaajiston karsimisessa.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4576 : 18.04.2011 klo 10:53:51 |
|
Wengerille kuten myös koko munattomalle boardille riittää paikka mestareiden liigaan. Joku toinen sija on vaan uskomatonta bonusta. Siitä voidaan ottaa iloa vielä vuosiksi kuinka pelattiin pennosilla valjun kakkoseksi. Ehkä Wenger on katsonut liikaa kokoperheen Disneyn urheiluelokuvia joissa kasasta nörtin paskaa hioutuu voittaja vastoin kaikkia odotuksia. Näinhän se on, että CL-paikka on meidän mestaruus. Wenger ei vaan tajua sitä, että viime kaudella oli lähellä ettei homma kussut käsille ja tällä kaudella saattaa olla lähellä myös jopa CL-paikan menettäminen. Vaikka näennäisesti mestaruustaistossa oltiin mukana huhtikuun puoliväliin asti. Jos viime kausi olisi kestänyt pari kierrosta pidempää, niin City olisi mennyt Tottenhamin kanssa Arsenalista ohitse. Matka vain loppui kesken ja Arsenal säilyi kolmantena. Nasri ja Cesc selvästi jo miettivät sitä, että haluavatko he joskus voittaa jotain, vai meneekö uran parhaat vuodet siinä kun opettaa junioreita ja aivovammoja (lue: Ebola) pelaamaan. Onneksi loppukaudesta pelataan myös vieraskentillä, joten saatetaan saada vielä muutama voittokin. Kotiotteluissa lahjoitetaan näköjään pisteitä mitä mielikuvituksemmisilla tavoilla.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4577 : 18.04.2011 klo 11:15:34 |
|
Mikä sitten lääkkeeksi? Olisi silmien ummistamista sanoa, ettei managerinvaihto olisi vaihtoehto, jota voi tilanteessa pohtia, mutta yhtälailla epärealistista on kuvitella, että board siihen vielä nykytilanteessa ryhtyisi. Niin kauan, kun joukkue polkee paikallaan, mutta polkee sitä selkeästi CL-paikoilla ja näennäisestikin mestaruudesta taistellen, samalla vakaata taloudellista tulosta tehden, en kykene näkemään Wengerin erottamista ennen sopimuksen loppumista vaihtoehtona boardin suunnasta, edes Kroenken tulon jälkeen. Sen sijaan uskon hyvinkin siihen, että jonkinlaista asenteenmuutosta siitä suunnasta saattaa olla tulossa ja vaikka tosiaan mitään tulos-tai-ulos-mentaliteettia tuskin managerin suhteen ainakaan julkisesti tullaan ilmaisemaan, voi hyvinkin olla, että Wengeriltä tullaan tulevana kesänä vaatimaan enemmän ja erilaisia asioita. Minkälaisesta muutoksesta tarkalleen ottaen puhutaan, sen varmaankin tuleva kesä osittain näyttää, mutta selvää on, että turhan hankalaksi koko johtoportaan ja managerin asema käy, mikäli minkäänlaista muutosta tulevana kesänä ei toimintatavoissa ole havaittavissa.
Itse olen hivenen skeptinen sen suhteen, minkälaisia joukkueen kokonaiskuvan ja etenkin henkisen puolen muutoksia realistisesti toteutettavissa olevilla liikkeillä siirtomarkkinoilla voidaan yhden kesän aikana saada aikaan, siinä määrin kokonaisvaltainen ja yleisesti pelaajistoa vaivaava ominaisuus tuo henkisten ominaisuuksien heikkous on, mutta toisaalta pelkästään selkeän linjanmuutoksen osoittaminen saattaisi saada ihmeitä aikaan ainakin kannattajien asenteissa ja miksei pelaajiston puolellakin. Voittajatyypit, selkeät johtajat, itsevarmuutta huokuvat pelaajat, jotka eivät vähästä hätkähdä, ovat toivottavasti listan kärkipäässä ja yhtälailla toivomuksena olisi selkeän ja kovan linjan ottaminen nykyisen pelaajiston karsimisessa. En myöskään jaksa uskoa, että Wengerille annetaan suoraan potkuja, vaikka hän onnistuisi sössimään Arsenalin ulos CL:ssa. Onhan kyseessä kuitenkin paras joukkue, joka Wengerillä on koskaan ollut. Näin hän ainakin itse on höpissyt. Samaan aikaan Valju on heikkotasoisin kärjen osalta moneen vuoteen. Viime ja tällä kaudella mestaruus on tarjolla aika halvalla, mutta ei ole kelvannut. Toivon kuitenkin, että Wengeriltä oikeasti hallituksenkin puolelta tivataan sitä, että onko hän oikeasti halukas viemään Arsenalia eteenpäin vai tyytyykö tähän viime kausina nähtyyn trendiin, joka tuo kolmannen tai neljännen sijan, näennäisen mestaruustaiston jälkeen. Yhteistä on kuitenkin viime kausille se, että Arsenal on tiukassa paikassa paskonut housuunsa ja monesti sählääminen on vielä kohdistunut yksittäisiin pelaajiin; mm. Clichy, Almunia, Senderos, jotka eivät ole sählänneet vain kerran vaan useasti ja monella kaudella. Silti esim. tähän kauteen lähdettiin tilanteesta, jossa esim. Almunia ja Clichy ovat avauksen kavereita. Mikäli Wenger haluaa jatkaa itsepäisesti tällä paskasta kultaa-mentaliteetillä, niin johtokunta aloittaa varmasti keskustelut siitä, että ensi kausi tai sitä seuraava ovat Wengerin viimeinen. Wenger on hyvin pitkälti tämän sopan aiheuttanut, joten hänelle pitää antaa mahdollisuus sen korjaamiseksi. Tietenkin se vaatii toimenpiteitä, joita Wenger ei ole vielä suostunut tekemään. Uskon vakaasti, että tämän kauden jälkeen pari Wengerin "otto"lasta saa lähteä hakemaan uusia haasteita. Denilson on jo tiputettu penkiltäkin ulos, Almunia tuskin jatkaa missään roolissa, Ebola toivottavasti teloitetaan juhlallisin menoin, B52 saa myös hakea uuden haasteen jostain Saksasta. Viime aikoina on mm. huhuttu van Bommelista, joka olisi varmasti juuri sen kaltainen pelaaja, jota tämä joukkue tarvitsee. van Bommel ei varmasti pelaa kaikkia pelejä, mutta saattaa pelata tärkeissä peleissä isoa roolia. Esim. Song on valitettavasti osoittanut pahaa jäätymistä tiukoissa peleissä, kuten eilen ja kaljacupin finaalissa.
|
|
|
|
|
thiou
Poissa
|
 |
Vastaus #4578 : 18.04.2011 klo 11:43:20 |
|
Vaikka peliesitykset ovatkin olleet saamattomia jonkun aikaa, niin miten täällä kehdataan onnitella Manua jo mestaruudesta? Manun topicissa saadaan (ja pitääkin) olla varmoja mestaruudesta, mutta itselle ei ainakaan tällainen luovuttaminen tule kysymykseenkään. Okei, tilanne ei näytä todellakaan hyvältä, mutta mitä jos tapahtuisi ihme ja Arsenal nappaisikin tittelin? Pystyisitte varmaan olemaan tosi tyytyväisiä omaan kannattamiseen?
Mikä pahinta, osa on luovuttamassa ensi keskiviikon Spurs-peliäkin! Tiedoksi vain, että jokainen ottelu on erilainen. Tottenham ei tule puolustamaan samalla tavalla kotikentällään, kuin mitä Arsenalin vieraat ovat tehneet viime aikoina Emiratesilla. Siitä syystä myös tappio on tasapelin sijaan mahdollinen, mutta ei se tarkoita sitä, etteikö voittoon olisi täydet saumat.
|
|
|
|
|
kuupa
Poissa
|
 |
Vastaus #4579 : 18.04.2011 klo 12:05:16 |
|
Voittajatyypit, selkeät johtajat, itsevarmuutta huokuvat pelaajat, jotka eivät vähästä hätkähdä, ovat toivottavasti listan kärkipäässä ja yhtälailla toivomuksena olisi selkeän ja kovan linjan ottaminen nykyisen pelaajiston karsimisessa.
Almunia, Eboue, Clichy, Squillaci, Denilson, Rosicky/Arshavin, Bendtner...pitkä on lista ja vielähän tuota voisi venyttää jos kerran karsimaan lähdetään. Totuus on, että lista on liian pitkä. Siksi karsinta on ehdottomasti aloitettava tulevana kesänä vähintään kolmella turhakkeella. Almunialla ilmeisesti loppuu sopimuskin ja manolo tajuaa itsekin siirtyä vähin äänin isiensä maille. Sopimuksen alaisista pelaajista Fabregas lähtee melko varmasti, sillä toinen tämän kaltainen kausi ei palvele kyllä kumpaakaan osapuolta. Ebouelle taidettiin sorvata muhkea nelivuotinen diili viime keväänä, luoja tietää miksi, mutta eilen sen taas näki, että kaikki palikat eivät ole kaverin päässä kohdillaan. Se, että heittää hyvää läppää kopissa, ei voi taata paikkaa Arsenalin kokoisessa seurassa. Muutenkin hänestä oikein huokuu tämä turmiollinen "hällä väliä"-meininki ja löysästi ottaminen. Bendtnerilla ei taso riitä alkuunkaan, eikä tule koskaan riittämään, kakkoskärjen rooliin ja tällainen Shefkimainen rymistely on lähinnä noloa kun kyseessä on kärkiseura. Siinä missä ManUlla on kärkiosastolla Rooney, Berbatov ja Chicharito, Arsenalin vastaava osasto kalpenee selvästi. Nyt pitäisi panostaa kovaan kaveriin, joka haastaisi RvP:n tosissaan peliajasta, eikä mitään ihan jees bosman-stuntteja.
|
|
|
|
|
an sich
Poissa
|
 |
Vastaus #4580 : 18.04.2011 klo 12:07:14 |
|
Näyttää selvältä, että Wenger saa potkut vain, jos syyllistyy hallinnollisiin möhläyksiin tyyliin Graham tai jos fanien puolelta paine ja arvostelu kiristyy äärimmäisen kovaksi. Kumpikin näyttää epätodennäköiseltä, tätä nykyä joukkueen ja valmennuksen arvostelu on tosi vaisua ja selvästi vähemmistön roolissa. Jenkit ymmärtävät ns. tyhjää hallia, eli jos kansa jää ottelupäivinä kotiin, silloin on pakko tehdä muutoksia. Koska Arsenalissa? Vaatinee romahdusta taulukon puolivälin alapuolelle tai jotain.
Vaikka Wenger aikoo itsepäisesti jatkaa, hän koko ajan viittaa ikäänsä ja melkein jo lipsauttaa että oma lopettamisen ajankohta on päätetty. Se lienee kahden vuoden päässä.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #4581 : 18.04.2011 klo 12:13:55 |
|
Wenger on menestynein manageri Arsenalin historiassa ja kun Wenger lähtee, niin ainakaan parempaa menestystä ei ole odotettavissa. Sikäli tuntuu uskomattomalta tämä into Wengerin poispotkimiseen. Wenger ei missään nimessä ole täydellinen (kuten ei kukaan muukaan), parempia managereita ei ole montaa. Rahan käyttö kun ei automaattisesti ole mikään avain onneen, kuten aika moni seura on ihan tässä lähiaikoinakin osoittanut.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4582 : 18.04.2011 klo 12:19:51 |
|
Vaikka peliesitykset ovatkin olleet saamattomia jonkun aikaa, niin miten täällä kehdataan onnitella Manua jo mestaruudesta? Manun topicissa saadaan (ja pitääkin) olla varmoja mestaruudesta, mutta itselle ei ainakaan tällainen luovuttaminen tule kysymykseenkään. Okei, tilanne ei näytä todellakaan hyvältä, mutta mitä jos tapahtuisi ihme ja Arsenal nappaisikin tittelin? Pystyisitte varmaan olemaan tosi tyytyväisiä omaan kannattamiseen?
Mikä pahinta, osa on luovuttamassa ensi keskiviikon Spurs-peliäkin! Tiedoksi vain, että jokainen ottelu on erilainen. Tottenham ei tule puolustamaan samalla tavalla kotikentällään, kuin mitä Arsenalin vieraat ovat tehneet viime aikoina Emiratesilla. Siitä syystä myös tappio on tasapelin sijaan mahdollinen, mutta ei se tarkoita sitä, etteikö voittoon olisi täydet saumat. Sitten todetaan, että ihme tapahtui ja nauretaan paskaisesti Manun totaaliselle sössimiselle. On eri asia uskoa ja toivoa johonkin lähes mahdottomaan ihmeeseen, kuin pyrkiä katsomaan pelejä edes jonkinlaisella objektiivisuudella. On tietenkin hienoa, että uskotaan omiin, vaikka mikä olisi. Mielestäni pelejä pitää myös pystyä katsomaan muutenkin kuin puhtaasti Arsulasien takaa ja kaikki tosiasiat unohtaen. Jos Manu vielä suhmuroi mestaruuden Arsenalille tai Chelsealle, niin silloin voidaan puhua Manun totaalisesta romahduksesta, eikä vain Arsenalin hyvyydestä. Tietenkin toivon Arsenalin voittavan kaikki loput pelit ja Manun häviävän sen kolme, joka sitten riittäisi Arsenalille mestaruuteen. Onko se mahdollista? On. Onko se todennäköistä? Ei. Voin sanoa, että eilen vitutti todella paljon Ebolan sähläämisen jälkeen, mutta en silti ollut täysin yllättynyt siitä, että Arsenal pystyi sähläämään varman voiton tasuriksi. Arsenal olisi voittanut ottelun, jos Szczesny olisi onnistunut potkaisemaan pallon käsistä ulos vastustajan kenttäpuoliskolta ja aiheuttanut tällä heille sivurajan. Silloin olisi todennäköisesti aika loppunut kesken. Nyt veskari avasi korkealle, mutta lyhyeksi ja Pool pääsi hyökkäämään. Tuomari antoi pelata tilanteen loppuun, josta seurasi vapari. Vapari annettiin luonnollisesti antaa ja tilanne pelata loppuun. Valitettavasti yksi Arsenalin historian paskimmista pelaajista Emmanuel "Ebola" Eboue ehti vielä mennä sähläämään pilkunkin tilanteesta, jossa vastustaja oli menossa pallon kanssa kohti sivurajaa. Kuten moni on jo ehtinyt sanomaan, niin nyky-Arsenal keksii mitä mielikuvituksellisimpia tapoja sössiä näitä otteluita. Kaljacupin finaali vaati jo mielikuvitusta, mutta eilinen menee jo mielikuvituksen toiselle puolelle.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #4583 : 18.04.2011 klo 12:30:21 |
|
Almunia, Eboue, Clichy, Squillaci, Denilson, Rosicky/Arshavin, Bendtner...pitkä on lista ja vielähän tuota voisi venyttää jos kerran karsimaan lähdetään. Totuus on, että lista on liian pitkä. Siksi karsinta on ehdottomasti aloitettava tulevana kesänä vähintään kolmella turhakkeella. Siinä lähteekin sitten viimeisimmätkin kokemuksen rippeet. Eipä noiden herrojen johtaminen kovin laadukasta välttämättä ole ollut, mutta kuka toimii tuon jälkeen valvojana välitunneilla? Ihan mielenkiinnosta kysyisin, että jos tuossa on lista ketä pitäisi karsia ja sitä voisi vielä lisäksi venyttää, niin kenen/keiden varaan näet Wenkulan tulevaisuudessa joukkueensa rakentavan? Wenger on menestynein manageri Arsenalin historiassa ja kun Wenger lähtee, niin ainakaan parempaa menestystä ei ole odotettavissa. Sikäli tuntuu uskomattomalta tämä into Wengerin poispotkimiseen. Wenger ei missään nimessä ole täydellinen (kuten ei kukaan muukaan), parempia managereita ei ole montaa. Rahan käyttö kun ei automaattisesti ole mikään avain onneen, kuten aika moni seura on ihan tässä lähiaikoinakin osoittanut.
Tämä on toki se kolikon kääntöpuoli, mutta pakko se on vähän kyseenalaistaa sitäkin, että joku muu voisi muutamalla tehokkaalla täsmähankinnalla repiä tuosta sakista joskus edes yhden pokaalin irti. Kun katsoo tuota Arsun siirtohistoriaa parin viime kauden ajalta, niin onhan se melko poikkeavaa luettavaa muihin jengeihin nähden: 2010-11 Chamakh, Koscielny, Squillaci, Lehmann2009-10 Vermaelen, CampbellMikä pahinta, osa on luovuttamassa ensi keskiviikon Spurs-peliäkin! Tiedoksi vain, että jokainen ottelu on erilainen. Tottenham ei tule puolustamaan samalla tavalla kotikentällään, kuin mitä Arsenalin vieraat ovat tehneet viime aikoina Emiratesilla. Siitä syystä myös tappio on tasapelin sijaan mahdollinen, mutta ei se tarkoita sitä, etteikö voittoon olisi täydet saumat. Olen kuullut huhua, että eipä se Tottenham tällä kaudella siellä Emiraateillakaan ihmeemmin puolustanut, mutta tekstitv:n perusteella pärjäsivät siitä huolimatta hyvin.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4584 : 18.04.2011 klo 12:33:45 |
|
Rahan käyttö kun ei automaattisesti ole mikään avain onneen, kuten aika moni seura on ihan tässä lähiaikoinakin osoittanut. Ei pelkkä rahankäyttö, mutta kun Wengeriltä puuttuu myös halu. Haluttomuus käyttää rahaa viittaa siihen, että todellista kiinnostusta menestykseen ei ole. Aikaisemmin jo kirjoitin, että pahimmassa tapauksessa saattaa käydä niin ettei ensi kaudella jatka kukaan kolmikosta Cesc, Nasri ja AA. Tällöin on viety joukkueelta pois iso osa selkärankaa ja uudistuminen tulee olemaan erittäin vaikeaa. Kuitenkin Nasrin ja Cescin poistumisen suurimmat syyt ovat ne, että he eivät usko menestymiseen Arsenalissa. Tietenkin Nasrin ja Cescin pitää itsekin kantaa vastuuta menestymättömyydestä, mutta he ajattelevat asian niin, että eivät jaksa raahata mukanaan joukkuetta, jota edes Timo Soini ei saisi menestymään. Kautta aikojen huippupelaajat ovat kyllästyneet kantamaan niskassaan jengiä, joka koostuu clichyn, almunian, ebouen, rosickyn, denilsonin yms. kaltaisista turhuuksista. Cesc on EM- ja MM-voittaja, Nasri on liigan toiseksi paras pelaaja. Heti Balen jälkeen. Kyllä he pitävät itseään varmasti pelaajina, joiden ei tarvitse jokaisen merkittävän pelin jälkeen ihmetellä pukukopissa jonkun senderoksen tai clichyn itkua, tämän lahjoitettua voiton vastustajalle. Wenger on Arsenalin historian paras manageri ja saattaa olla sitä seuraavat sata vuotta. Se ei kuitenkaan estä vaatimasta sitä, että tulevaisuudessa halutaan myös menestystä. Jos eväät on syöty, niin se pitää myöntää ja antaa tehtävä jollekin toiselle.
|
|
|
|
|
an sich
Poissa
|
 |
Vastaus #4585 : 18.04.2011 klo 12:34:55 |
|
Wenger on menestynein manageri Arsenalin historiassa ja kun Wenger lähtee, niin ainakaan parempaa menestystä ei ole odotettavissa. Sikäli tuntuu uskomattomalta tämä into Wengerin poispotkimiseen. Wenger ei missään nimessä ole täydellinen (kuten ei kukaan muukaan), parempia managereita ei ole montaa. Rahan käyttö kun ei automaattisesti ole mikään avain onneen, kuten aika moni seura on ihan tässä lähiaikoinakin osoittanut.
No tuo nyt on ehdottomasti ylireagointilausunto. Lisäksi iso osa kannattajista uskoo, että seuraava manageri "suostuu" käyttämään jonkin verran enemmän rahaa kuin Wenger. Rahan arvostaminen ja usko sen voimaan liittyy lähinnä siihen, miten nykymiehistön tason arvottaa. Arsene Wenger oli Englantiin tullessaan ehdottomasti alan kärkikuohuissa mitä tulee moderniin valmentamiseen. Epäilen puhtaasti näkemäni perusteella, ettei näin enää ole. Nuorempi sukupolvi saa joukkueensa pelaamaan systemaattisemmin ja ohjeistetummin ja lyhesti järkevämmin kuin Wenger Arsenalin. Eikä se täysin voi olla materiaaliero, vaikka joku Eboue tai Diaby voikin olla haasteellinen valmennettava. Arsenal junnaa, kuljettelee päämäärättömästi, hyökkää hitaaasti ja puolustuksen pakka hajoaa välillä täysin anteeksiantamattomasti. Kun ottaa huomioon ettei miehistön vaihtuvuus nyt muutamaan vuoteen mitään järkyttävää tasoa ole ollut, kyllä katse kääntyy valmennukseen: miksei hommaa saada toimimaan? Sopiva kompromissa olisi kenties tuoda pari uskottavaa uutta miestä valmennustiimiin ja antaa heille vastuuta. Näinhän Ferguson on aina toiminut ja pystynyt uusiutumaan. Oikein toivon, että joku kilpailijoista ottaa Porton ihmemiehen pomokseen, niin saisi nähdä miten kyvykys nuori kilpailija saa homman pelaamaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.04.2011 klo 12:37:22 kirjoittanut an sich »
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #4586 : 18.04.2011 klo 13:18:57 |
|
No, katsotaan minkälaista voittokulkua Arsenalilla on edessään Wengerin jälkeen. Turha kai asiasta on sen enempää tässä vaiheessa spekuloida.
Muistuttaisin kuitenkin, että syksyllä vielä täällä oltiin laajalti sitä mieltä, että Arsenal on materiaalinsa puolesta täysin mestariainesta, kun maalivahditkin pelasivat mukiinmenevästi.
|
|
|
|
|
an sich
Poissa
|
 |
Vastaus #4587 : 18.04.2011 klo 13:23:54 |
|
Muistuttaisin kuitenkin, että syksyllä vielä täällä oltiin laajalti sitä mieltä, että Arsenal on materiaalinsa puolesta täysin mestariainesta, kun maalivahditkin pelasivat mukiinmenevästi.
Ja Chelsea aloitti siihen malliin, että jotkut spekuloivat missä kuussa mestaruus varmistuu. Kausi pitkä ja on tunnettua Manun aloittavan nihkeästi, Chelsean pappojen puutuvan jossain vaiheessa ja Arsenalin bensan loppuvan kauden toisella puoliskolla. Aika yllätyksetön liiga valitettavasti tällä hetkellä on, vaikeasti ennustettavia ovat vain ManCity ja Spurs, jossain määrin.
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #4588 : 18.04.2011 klo 13:37:00 |
|
Wenger on menestynein manageri Arsenalin historiassa ja kun Wenger lähtee, niin ainakaan parempaa menestystä ei ole odotettavissa. Sikäli tuntuu uskomattomalta tämä into Wengerin poispotkimiseen. Wenger ei missään nimessä ole täydellinen (kuten ei kukaan muukaan), parempia managereita ei ole montaa. Rahan käyttö kun ei automaattisesti ole mikään avain onneen, kuten aika moni seura on ihan tässä lähiaikoinakin osoittanut.
Pettymyksen aiheuttama purkaus ja todellinen into poispotkimiseen ovat lopulta kuitenkin eri asioita, enkä välttämättä usko fanien pääjoukon lopulta pettymyksen haihduttua näkevän Arsenalin tulevaisuutta ruusuisempana ilman Wengeriä, kuin Wengerin kanssa. Olen muistaakseni lukenut jopa ManU-leiristä jonkinmoista "intoa" Sir Alexin eläkkeelle siirtämiseen tietyissä tilanteissa, mutta luultavasti kokonaisuutena fanikunta kuitenkin toivoo Fergusonin jatkavan vaikka hautaan asti. Wengerin kohdalla alkaa kuitenkin yhä enenevässä määrin näyttää siltä, että moni fani uskoo Wengerin vieneen ideologisen lähestymistapansa äärimmäisyyksiin ja osittain, osoittaakseen kaikkien ulkopuolisten olleen väärässä, uhranneen mahdollisuuksia pokaalien voittamiseen viimeisen parin-kolmen kauden aikana. Luultavasti fanien joukossa pääasiallisesti edelleen tunnustetaan miehen saavutukset Arsenalin peräsimessä ja niiden painoarvo myös nykyisessä tilanteessa ja uskon ison osan faneista myös, ainakin pahimman savun hälvettyä, näkevän sen, että suuria edellytyksiä erilaiseen ja parempaan toimintaan ei varsinkaan pokaalittoman kuuden vuoden jakson alkupuolella ole välttämättä ollut olemassa. Jalkapallossa, kuten muussakaan urheilussa, ei kuitenkaan loppupelissä ainakaan menestymään tottuneiden kannattajien silmissä ole olemassa kuin voittajat ja ynnä muut, joten viimeisten vuosien aikana tehty työ ja sen saavutukset ovat ison yleisön silmissä merkityksettömiä, jos ne eivät johda tulokseen eli voittoihin ja pokaaleihin. Rahan "tuhlaaminen" ja pelaajien ostaminen eivät tosiaan välttämättä takaa menestystä nekään, mutta niin kauan kuin "todellisesta" pokaaleilla mitattavasta menestyksestä nykyisellä toimintamallilla ei ole näyttöjä, tuntuu yhä useampi fani näkevän Arsenalin tulleen siihen pisteeseen, johon se voi tällä mallilla päästä ja jääneen junnaamaan paikalleen. Vaikka luultavasti pääosin pettymyksestä kumpuava usko parempaan huomiseen ilman Wengeriä ei siis välttämättä ole kovin perusteltua, ei ole täysin perusteetonta kyseenalaistaa, voiko nykyinen toimintamalli, erityisesti nykyisessä rahan kyllästämässä toimintaympäristössä, viedä joukkuetta enää merkittävästi pidemmälle. Managerin ei siis välttämättä tarvitse vaihtua, mutta jonkinlaista muutosta ja selkeää näyttöä kunnianhimosta tarvitaan, jotta usko tulevaisuuteen palautuu. Edes kuuden vuoden pokaalittomuus ei ole niin paha asia, kuin tunne siitä, että menestystä ei tulevaisuudessakaan ole luvassa.
|
|
|
|
|
Liberchies
Poissa
|
 |
Vastaus #4589 : 18.04.2011 klo 13:54:21 |
|
Arsene tainnut jäädä oman ideologiansa vangiksi. Naama happanee kentänlaidalla matsi matsilta eikä ranskalaisesta herrasmiehestä ei ole enää tietoakaan. Liian ylpeä silti myöntämään tuon jalon suunnitelmansa kariutuneen. Kourallisella kuoropoikia kun ei voiteta mitään!
Eiköhän pari kautta vielä jakseta sitä näennäistä mestaruustaistelua ja kuumotusta chämppäripaikoista. Mielenkiinnolla odotan mitä seuraava manageri tuo tullessaan. Potkut Wengerille olisi absurdia. Mies on kunniallisen vetäytymisen ansainnut.
|
|
|
|
|
thiou
Poissa
|
 |
Vastaus #4590 : 18.04.2011 klo 14:12:04 |
|
Sitten todetaan, että ihme tapahtui ja nauretaan paskaisesti Manun totaaliselle sössimiselle. On eri asia uskoa ja toivoa johonkin lähes mahdottomaan ihmeeseen, kuin pyrkiä katsomaan pelejä edes jonkinlaisella objektiivisuudella. On tietenkin hienoa, että uskotaan omiin, vaikka mikä olisi. Mielestäni pelejä pitää myös pystyä katsomaan muutenkin kuin puhtaasti Arsulasien takaa ja kaikki tosiasiat unohtaen. Jos Manu vielä suhmuroi mestaruuden Arsenalille tai Chelsealle, niin silloin voidaan puhua Manun totaalisesta romahduksesta, eikä vain Arsenalin hyvyydestä. Tietenkin toivon Arsenalin voittavan kaikki loput pelit ja Manun häviävän sen kolme, joka sitten riittäisi Arsenalille mestaruuteen. Onko se mahdollista? On. Onko se todennäköistä? Ei.
Itse asiassa jos Arsenal voittaa loput pelit, niin silloin riittää, että Manu häviää yhden pelin (Arsu-pelin lisäksi). Tällöin todennäköisesti maaliero humpsahtaa toisin päin. Ja juuri niin. Mestaruus on mahdollista, vaikka ei todennäköistä. Siksi on käsittämätöntä onnitella vastustajaa tässä vaiheessa mestaruudesta.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #4591 : 18.04.2011 klo 14:26:12 |
|
Itse asiassa jos Arsenal voittaa loput pelit, niin silloin riittää, että Manu häviää yhden pelin (Arsu-pelin lisäksi). Tällöin todennäköisesti maaliero humpsahtaa toisin päin.
Ei tuo kuuden maalin kiinnikurominen erityisen todennäköistä ole vaikka ManU häviäisikin Arsenalille ja jollekin muulle. Etenkin kun United kohtaa viimeisellä kierroksella kotonaan Blackpoolin, jossa voi tulla melko rumat lukemat jos Unitedin tarvitsee maalieroa parannella. Mutta tämä nyt on muutenkin pelkkää spekulointia, sillä Arsenalilla ei ole jäljellä enää yhtäkään helppoa peliä (Tottenham (v), Bolton (v), ManU (k), Stoke (v), Aston Villa (k), Fulham (v)) ja yli 10 pisteen kerääminen viimeisestä kuudesta pelistä olisi hyvä suoritus.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4592 : 18.04.2011 klo 14:28:39 |
|
Managerin ei siis välttämättä tarvitse vaihtua, mutta jonkinlaista muutosta ja selkeää näyttöä kunnianhimosta tarvitaan, jotta usko tulevaisuuteen palautuu. Edes kuuden vuoden pokaalittomuus ei ole niin paha asia, kuin tunne siitä, että menestystä ei tulevaisuudessakaan ole luvassa. Arsenal on mennyt liikaa viime vuosina Tottenhamin ja Liverpoolin suuntaan. Joukkueeseen tuodaan liikaa keskitason toivotaan toivotaan kavereita. Wenger sentään tuo näitä kavereita huomattavasti halvemmalla. Vähissä on kuitenkin en todelliset löydöt a'la Pires, Ljungberg ja Vieira, jotka omalla panoksellaan ovat muuttaneet koko seuran historiaa ja kuuluvat Valioliigan folkloreen. Jotenkin on vaikea nähdä Clichyä, Denilsonia, Bendtneriä samassa kastissa. Huvittavaa on myös se Wengerin toiminnassa, että halvat pelaajat saavat näyttöpaikkoja ja vastuuta vuodesta toiseen, mutta kalliit pelaajat eivät lähellekään samaa mahdollisuutta. Joku Almunia on sählännyt maalilla jo neljättä, viidettä kautta, mutta Riku Wright sai lähteä lähes heti. Clichyn kohdalla sama asia, jos hän olisi 10 millin hankinta, niin Wenger olisi heittänyt hänet pihalle jo monta kertaa. Nyt sama kohtalo lienee edessä Arshavinilla, joka on kovan luokan hankinta, joten odotukset ovat kovat ja odotusaika lyhyt. Pitää tietenkin muistaa, että AA lähtee ainoastaan, jos itse ehdottomasti sitä vaatii. Rosicky lienee varma lähtijä ja Nasrin kanssa on ongelmia. Wenger siis tuskin heittää 3/4 laiturista pihalle yhden kesän aikana.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4593 : 18.04.2011 klo 14:40:44 |
|
Ei tuo kuuden maalin kiinnikurominen erityisen todennäköistä ole vaikka ManU häviäisikin Arsenalille ja jollekin muulle. Etenkin kun United kohtaa viimeisellä kierroksella kotonaan Blackpoolin, jossa voi tulla melko rumat lukemat jos Unitedin tarvitsee maalieroa parannella. Mutta tämä nyt on muutenkin pelkkää spekulointia, sillä Arsenalilla ei ole jäljellä enää yhtäkään helppoa peliä (Tottenham (v), Bolton (v), ManU (k), Stoke (v), Aston Villa (k), Fulham (v)) ja yli 10 pisteen kerääminen viimeisestä kuudesta pelistä olisi hyvä suoritus. Pahasti pelkään, että Manu näyttää huomenna Arsenalille miten homma hoidetaan ja voittaa Newcastlen 3-4 maalilla. Sen jälkeen maalierokin on sitten sitä tasoa, että RvP:n pitää tehdä 3-4 maalia ottelussa. Kukaan muu ei Arsenalista tällä hetkellä kykene maalintekoon. Villa- ja Bolton pelit pitäisi olla selviä, mutta muista peleistä tulee vaikeita. Varsinkin kun joukkueen moraali romahtanee Manun voittaessa Newcastlen ja omaan pistemenetykseen Tottenhamia vastaan. Vaikka ero olisi pienempikin, niin Manu voi lähteä huoletta hakemaan tasuria Arsenalia vastaan, jonka saavat vähintään. Vapunpäivän tilanteessa lienee ero Manuun sellainen, että edes Arsenalin voitto tuskin aiheuttaa paniikkia Manu-leirissä. Epäilen, että viimeisellä kolmella kierroksella tilanne on se, että Manulle riittää käytännössä kolme pistettä kolmesta pelistä. Maaliero vähintään pitää Manun edellä. Vielä kun tuntee nykyisen Arsenalin paineensietokyvyn, niin eron ennen viimeistä kierrosta pitäisi olla Arsenalin hyväksi kolme pistettä, jos Arsenal johtaisi vaikka pisteellä, niin varmasti sähläisivät Fulhamia vastaan tasurin tai tappion, jolla Manu menisi ohitse.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #4594 : 18.04.2011 klo 14:41:41 |
|
Johtuu varmaan ihan siitä, että pelaajien hinnat ovat nousset huomattavasti kymmenen vuoden takaisesta, mutta Wenger on jumiutunut siihen £10-12 miljoonaan ja £15m aiheuttaa jo painajaisia, kunnes pääsee kesällä tasoittamaan tilejä. Kymmenen vuotta tuolla summalla saattoi hyvinkin saada huippulaatua, eikä välttämättä tarvinnut olla edes nuori pelaaja, mutta nykyään kakkoslaatu alkaa maksamaan jo tuon verran. Kyllä Wengerin toiminta vaikuttaa edelleen siltä, että ideaismi ja ylpeys estää myöntämään omat virhearviointinsa ja siksi denilsot, bendtnerit, clichyt ja almuniat saavat sählätä näköjään ikuisesti. Wenger on varmasti pätevä manageri ja hyvä siirtomarkkinoilla, mutta paskaa Arsenekaan ei silti kullaksi muuta eikä enää saa huippulaatua joukkueeseen pennosilla.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #4595 : 18.04.2011 klo 15:11:09 |
|
Wenger on menestynein manageri Arsenalin historiassa ja kun Wenger lähtee, niin ainakaan parempaa menestystä ei ole odotettavissa. Sikäli tuntuu uskomattomalta tämä into Wengerin poispotkimiseen. Joo-o, Manu-fani selittämässä, ettei Arsenalissa ole parempaa tulevaisuutta odotettavissa. Sitä on mahdoton tietää, mutta hyvät mahdollisuudet siihen on olemassa, etenkin jos FFP toimii täydellä teholla. Jos näin pitkälle lähtee ennustamaan, Manun tulevaisuus näyttää synkemmältä. Arsenalilla on kuitenkin edelleen nuori porukka ja hyvä taloudellinen pohja, joten Wengerin idealistiset kokeilut voi tuleva manageri myydä pois ja alkaa paikkamaan niiden jättämiä aukkoja paremmilla pelaajia. Tuskin Wengerin kuuluisa skouttiverkostokaan siitä mihinkään häviää kun Arsene lopettaa. Manulla on puolestaan tilanne sellainen, että Ferguson saattaa tosiaan olla se palanen, joka pitää linnaketta pystyssä, mutta katsotaan sitten mitä tapahtuu kun Sir lopettaa. Pistääkö jenkit Rooneyn, Nanin ja muut arvokkampaat pelaajat pihalle ja jos pistää, niin kuka tulee Fergusonin jälkeen kituuttelamaan. Voi olla melko kivualias vaihdos. Eiköhän 99% Arse-faneista kuitenkin haluaisi nimenomaan nähdä muutoksen Wengerin toimintatavoissa ennemmin kuin uuden managerin ensi kaudella, sillä uudessa managerissa on aina omat riskinsä. Kyllä uusia kykyjä silti nousee koko ajan esille, esim. Guardiola, Deschamps, Villas Boas (okei, ei nyt vielä hehkuteta liikaa), joten ei tuo managerin vaihto kyllä tosiaankaan vaikuta miltään varmalta tuomiopäivä-materiaalilta. Varmasti on sellaisia nuoria kykyjä, jotka saisiva Arsenalin pelaamaan mallikkaasti ja ehkä menestymään paremmin, kun Wengerin idealismi ei olisi enää menestyksen esteenä. Pitää myös muistaa, että Arsenalissa uuden managerin olisi joka tapauksessa pakko miettiä, miten käyttää rahoja, joten ei sitä tilannetta voi mitenkään verrata Chelskiin tai Shityyn, jossa manageri voi ostaa kenet tahansa hirveällä ylihinnalla, eikä haittaa yhtään vaikka floppaisi.
|
|
|
|
|
thiou
Poissa
|
 |
Vastaus #4596 : 18.04.2011 klo 15:25:12 |
|
Ei tuo kuuden maalin kiinnikurominen erityisen todennäköistä ole vaikka ManU häviäisikin Arsenalille ja jollekin muulle. Etenkin kun United kohtaa viimeisellä kierroksella kotonaan Blackpoolin, jossa voi tulla melko rumat lukemat jos Unitedin tarvitsee maalieroa parannella. Mutta tämä nyt on muutenkin pelkkää spekulointia, sillä Arsenalilla ei ole jäljellä enää yhtäkään helppoa peliä (Tottenham (v), Bolton (v), ManU (k), Stoke (v), Aston Villa (k), Fulham (v)) ja yli 10 pisteen kerääminen viimeisestä kuudesta pelistä olisi hyvä suoritus.
Mutta jos nyt sattuisi käymään niin, että Arsenal voittaa kaikki pelit ja Manu häviää kaksi, niin silloin ero kaventuu VÄHINTÄÄN kahteen maaliin Manun tappioiden ansiosta, kun muita pelejä ei huomioida. Huomenna on kuitenkin taas jo uusi peli, joten tilanne muuttuu jälleen kerran (Unitedin kannalta entistä positiivisemmaksi?) vähintään maalieron suhteen, joten periaatteessa turha spekuloida näin tarkasti.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #4597 : 18.04.2011 klo 15:36:12 |
|
Joo-o, Manu-fani selittämässä, ettei Arsenalissa ole parempaa tulevaisuutta odotettavissa. Sitä on mahdoton tietää, mutta hyvät mahdollisuudet siihen on olemassa, etenkin jos FFP toimii täydellä teholla.
Jos näin pitkälle lähtee ennustamaan, Manun tulevaisuus näyttää synkemmältä. Arsenalilla on kuitenkin edelleen nuori porukka ja hyvä taloudellinen pohja, joten Wengerin idealistiset kokeilut voi tuleva manageri myydä pois ja alkaa paikkamaan niiden jättämiä aukkoja paremmilla pelaajia. Tuskin Wengerin kuuluisa skouttiverkostokaan siitä mihinkään häviää kun Arsene lopettaa. Manulla on puolestaan tilanne sellainen, että Ferguson saattaa tosiaan olla se palanen, joka pitää linnaketta pystyssä, mutta katsotaan sitten mitä tapahtuu kun Sir lopettaa. Pistääkö jenkit Rooneyn, Nanin ja muut arvokkampaat pelaajat pihalle ja jos pistää, niin kuka tulee Fergusonin jälkeen kituuttelamaan. Voi olla melko kivualias vaihdos.
Eiköhän 99% Arse-faneista kuitenkin haluaisi nimenomaan nähdä muutoksen Wengerin toimintatavoissa ennemmin kuin uuden managerin ensi kaudella, sillä uudessa managerissa on aina omat riskinsä. Kyllä uusia kykyjä silti nousee koko ajan esille, esim. Guardiola, Deschamps, Villas Boas (okei, ei nyt vielä hehkuteta liikaa), joten ei tuo managerin vaihto kyllä tosiaankaan vaikuta miltään varmalta tuomiopäivä-materiaalilta. Varmasti on sellaisia nuoria kykyjä, jotka saisiva Arsenalin pelaamaan mallikkaasti ja ehkä menestymään paremmin, kun Wengerin idealismi ei olisi enää menestyksen esteenä.
Pitää myös muistaa, että Arsenalissa uuden managerin olisi joka tapauksessa pakko miettiä, miten käyttää rahoja, joten ei sitä tilannetta voi mitenkään verrata Chelskiin tai Shityyn, jossa manageri voi ostaa kenet tahansa hirveällä ylihinnalla, eikä haittaa yhtään vaikka floppaisi.
En minä mikään fani ole. Unitedilla nyt ei paljon nykyistä paremmin realistisesti juuri voisi toivoa menevänkään ja managerin vaihdos voi hyvinkin aiheuttaa romahduksen menestyksessä. Se tietysti riippuu monestakin asiasta, mutta vaikea uskoa, että Fergusonin kaltaista johtohahmoa manageriksi löytyy, ellei Mourinho päätä lopettaa projektityöläisyyttään ja asettua aloilleen pitemmäksi aikaa. Se on kuitenkin täysin toinen tarina ja tuskin kuuluu tähän topiciin. Viimeisessä kappaleessa kuitenkin sivuat aika vahvasti omaa pointtiani: Wenger on mestari tekemään suhteellisen nimettömästä joukkueesta Valioliigan kärkipään joukkueen ja se mitä Arsenal tarvitsisi menestyäkseen tulevaisuudessa, olisi Wengerin kyvyt joukkueen rakentamisessa halvalla ja sen lisäksi taito ja rohkeus hankkia vähän kalliimpia täsmähankintoja, joista ei kuitenkaan tarvitse kilpailla Cityn ja Chelsean puntapinojen kanssa. Siinä on vaatimuksia kerrakseen. Unitedilla toki on sama tilanne, mutta siellä seurassa on Fergusonin jäljiltä voittamisen kulttuuria, joka ei ole mitenkään vähäpätöinen tekijä. Sekin on kuitenkin helppo tuhota väärällä managerivalinnalla. Pointti kuitenkin on se, että sen enempää Arsenalin kuin Unitedinkaan leirissä ei ole syytä haaveilla managerinvaihdoksesta, pikemminkin pelätä sitä.
|
|
|
|
|
vilsu
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, VPS, Arsenal, Juventus & Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #4598 : 18.04.2011 klo 16:03:07 |
|
Wenger on menestynein manageri Arsenalin historiassa ja kun Wenger lähtee, niin ainakaan parempaa menestystä ei ole odotettavissa. Sikäli tuntuu uskomattomalta tämä into Wengerin poispotkimiseen. Wenger ei missään nimessä ole täydellinen (kuten ei kukaan muukaan), parempia managereita ei ole montaa. Rahan käyttö kun ei automaattisesti ole mikään avain onneen, kuten aika moni seura on ihan tässä lähiaikoinakin osoittanut.
Wengerin johdolla Arsenal on totta kai kokenut monia hienoja hetkiä vuosien varrella, mutta totta kai sitä itsekkin seuran fanina toivoisi noita hetkiä tulevan muutaman kuivan vuoden jälkeen taas lisää. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että olisin halukas potkimaan Wengerin seurasta pihalle, sillä tuo on mielestäni se viimeinen vaihtoehto kun kaikki muut kortit on jo katsottu. Mutta joo, en tiedä onko Wengerin Puul-pelin avautuminen jo mainittu: http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uutiset.shtml/2011/04/1314510/wenger-koimme-vaaryyden
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #4599 : 18.04.2011 klo 17:03:43 |
|
Pointti kuitenkin on se, että sen enempää Arsenalin kuin Unitedinkaan leirissä ei ole syytä haaveilla managerinvaihdoksesta, pikemminkin pelätä sitä. Itse en ole lainkaan varma siitä, että suunta olisi ehdottomasti huonompaan jos Wenger jääräpäisyyksineen korvattaisiin nuoremalla ja innokkaammalla managerilla, jolle futisjoukkue on futisjoukkue eikä futisperhe, kuten Arsenal on nyt Wengerille. Wengerin idealismi ei näy edes pelkästään siirtoasioissa, vaikka siellä se on kaikista ilmeisintä. Tälläkin kaudella Wenger peluutti pitkään Songia liian pallosisessa roolissa, aivan kuin Songin taitotaso olisi riittänyt siihen, kunnes sitten joulukuun puolivälin paikkeilla myöntyi siihen, ettei Song voi pelata noin hyökkäävässä ja pallosisessa roolissa. Samaten tappiotilanteissa Wengerin supersub on ollut pitkin kautta Rosicky, joka ei tuo yhtään lisää virtaa kentälle, vaan tulee lähinnä keskikentälle yrittämään jotain oivaltavia läpisyöttöjä, jotka eivät mene sinne päinkään. Lopulta Wenger on tätäkin muuttanut ja ottaa tilalle useimmiten Bendtnerin, kuten eilenkin. Ongelmaksi kuitenkin tulee, ettei pelisysteemiä muuteta mitenkään, vaan Bendtner tuli eilenkin Walcottiin tilalle sähläämään laitaan sen sijaan, että olisi mennyt RvP:n avuksi kärjeen ja Arsenal pelannut boksiin Nikelle sopivampia palloja. Joku voi eri meiltä, mutta lasken myös Nasrin peluuttamisen laidalla omalla tavallaan Wengerin idealismin piikkiin. Eihän Nasri ole täysin epäsopiva laidalle, mutta kuitenkin melkoisen hidas laitapelaajaksi. Jotenkin vaan tuntuu, että Wenger vain hyväuskoisesti ajattelee, että kyllä se sielläkin hyvin kulkee, vaikka varmasti tietää itsekin, ettei Nasrin ominaisin paikka ole laidalla, ja myös sen, että Cesc vie Nasrin paikan. Aikaisemmilta kausilla lötyi myös sellaisia mielenkiintoisuuksia kuin Eboue laidalla ja kyse ei todellakaan ollut mistään hajapeleistä, vaan oli välillä jopa ykkösvaihtoehto laitaan. Unohtamatta sitä, että myös Bendtner on kelvannut laidalle edellisilläkin kausilla ja joskus jopa Diaby hyökkäävimmäksi kk-mieheksi. Lopuksi pitää vielä mainita Denilsonia ankkurina, joka on varmaan Valioliigan suurin vitsi. Wenger jotenkin vaan näkee näissä pelaajissa monitoimikoneita kaudesta toiseen, vaikka peliesitykset väärillä pelipaikoilla ovat mitä ovat. Ei missään muussa suuressa seurassa peluuteta pelaajia samalla tavalla epäsovilla pelipakoilla, vaan Manussa, Barcassa, Realissa ym. on oikeasti paljon sopivammat pelaajat pelipaikoillaam kuin Arsenalissa, jossa Nasrin kaltainen neppailija on ykköslaituri, Bendtner monitoimikone ja lisäksi avauksen pelaajista van Persie, Nasri, Wilshere ja Cesc ovat mielestäni aivan liian samantyyppisiä pelaajia kentälle samaan aikaan. Nopeutta Arsenalissa edustavat taas ainoastaan Walcott ja Clichy, mutta valitettavasti molemmat ovat samanlaisia laput silmillä ravaajia, jotka eivät muuta osaa kuin juosta suoraan eteenpäin. Eikä tietyillä pelaajilla kyllä olisi laadunkaan puolesta mitään asiaa mihinkään muuhun yhtä isoon seuraan. Siitä voi toki jauhaa, onnistuisiko kukaan muu manageri nykyisellä porukalla edes yhtä hyvin, mutta aika moni muu manageri varmasti tekisi erilaisia ratkaisuja kuin Wenger eli karsisi pelaajia turhaasta päästä pois, korvaisi niitä uusilla hankinoilla ja varmaankin yrittäisi hankkia hyökkäyspäähän erilaisia pelaajatyyppejä nykyisten neppailijoiden tueksi. Neppailijoitakin tarvitaan, mutta Arsenalissa on tasapaino vähän hukassa tällä hetkellä ja osaa pelaajista peluutetaan liian idealistisesti epäsopivilla pelipaikoilla, minkä huomaa jopa forumistitkin Suomessa. En nyt siis olisi Wengeriä potkimassa pois, jos sen käsityksen joku sai. Jos nyt erilaisiin tutkimuksiin on luottamista, niiden mukaan Arsenal ei kuulemma ole globaalissa tunnetavuudesta mitenkään tajuttoman paljon Manua, Realia ym. jäljessä, vaikka nämä käyvät joka kesä jossain päin Aasiaa tai Jenkeissä markkinointikierroksilla. Siitä kuuluu varmasti iso Wengerille, joka 2000-luvun alkupuolen menestyksen lisäksi loi Arsenalille myös sexy football -imagon, joka on kyllä väkisinkin iso osa Arsenalin globaalin brändiä, sillä eipä se ainakaan pelkän menestyksen aikaansannosta voi olla. Nyt kun Arsenal lähtee Aasian kiertueelle, on varmaan ihan järkevää pitää Wenger, joka tunettu tästä sex footballista, eikä vaihtaa johonkin Mourinho-kopioon (ei sllä, että muutenkaan tällaista haluaisin Arsenaliin - viihdyttävä pelityyli on edelleen prioriteeteissa korkealla). Ehkä Wenger jopa suostuu kuluttamaan enemmän, jos ulkomaan kiertueet tuovat reilusti lisää kassaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.04.2011 klo 17:09:36 kirjoittanut Tekniikka »
|
|
|
|
|
|
|
|