FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.01.2026 klo 02:03:52 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 248 [249] 250 ... 253
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 2010/2011: Puolustuksen puheenvuoro, kapteenin joutsenlaulu?  (Luettu 479005 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Rautakanki

Poissa Poissa


Vastaus #6200 : 18.07.2011 klo 11:31:10

Noista esille nostetuista asioista drop deep ei ole millään muotoa fataalia, sitä Cesckin tekee paljon ja oikeissa vaiheissa possessionia se on ihan ok.

Samaa mieltä koosteen tekijän kanssa olen siitä, että "final ball" ja suoraviivaisuuden puute saattavat olla ne tekijät jotka johtavat siihen että Nasrista ei tule koskaan huippuluokan pelintekijää kympin rooliin. Cescillä on paljon parempi kokonaiskuva pelistä ja oikeampi ajoitus murtavissa syötöissä. Saattavat olla laadullisestikin parempia. Itse asiassa Arshavin mielestäni sopii Nasria paremmin kymppipaikalle, juuri oivaltavien ja oikein ajoitettujen murtosyöttöjen antajana.

Nasrin sovelian paikka keskikentän kolmiossa yhtäältä on box-to-box runner erityisesti hyvien syvyysjuoksujen ansiosta, joskin rajallisuus puolustustaidoissa asettaa kovan haasteen ankkurille. Ja tämä paikka lienee annettu Wilsherelle seuraavaksi 10 vuodeksi. Toisaalta Nasri on myös hyvä boksissa hyökkäyksen päättäjänä.
« Viimeksi muokattu: 18.07.2011 klo 11:34:36 kirjoittanut Rautakanki »
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #6201 : 18.07.2011 klo 11:37:52

Lainaus
5 reasons why Samir Nasri isn't suited to the no.10 role
http://mr-renoog-videos.blogspot.com/2011/07/5-reasons-why-samir-nasri-isnt-suited.html

Kommentteja? Muutakin kuin "tuossa kooste vain yhdestä pelistä".
Ainakin totta tuossa on se, että Nasrin pitää aina haastaa vähintään yksi pelaaja, ennen kuin luopuu pallosta.

Tuon pelin ja koosteen perusteella näyttäisi ettei se perinteinen 10-paikka ole välttämättä oikea Nasrille. Mikä on sitten Nasrille edullisin paikka? Laidalle nopeus ja keskitystaidot eivät riitä ja alempana keskikentällä haastokyky menee hieman hukkaan, eikä avut puolustussuuntaan ole kovin mairittelevat. Koosteen "mokista" liian alas tippuminen oli ehkä selkein. Muut hieman hakemalla haettuja, vaikkakin pelisilmää pitäisi kehittää jos mielii todelliseksi pelinrakentajaksi. Tämä näkyi hyvin tilanteissa joissa Narsi on hienosti haastanut ja päässyt boksiin, mutta ei näe vapaata toveriaan vaan joko jatkaa riplailua tai laukoo kohti lihamuuria.

Perinteinen trequarterista tai 10-paikan pelaajahan on loppujen lopuksi melko näkymätön. Pistää palloa nopeasti ja tarkasti liikkeelle ja löytää aina edullisimman syöttösuunnan. Haastoja tai pidempiä kuljetuksia ei tämän välttämättä tarvitse tehdä. Cesc on tästä malliesimerkki. Pallo ei ole koskaan liian kauan hallussa ja liikettä on juuri sen verran kuin välttämätöntä.. ei enempää.
takataka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: lihaisat leivokset


Vastaus #6202 : 18.07.2011 klo 11:42:10


Ymmärrän pointtisi, mutta onko siis pähkinän kuoressa asia niin että Nasri on vain liian ahne kymppipaikkaan? En tosiaan tiedä että onko 10-paikka Nasrille juuri se oikea, mutta en oikein keksi ite mitään muutakaan paikkaa. Ehkä hieman erilainen, mutta toistaalta antaa ehkä hieman lisää ulottuvuutta peliin.

Niinkuin Liberchies listaakin
an sich

Poissa Poissa


Vastaus #6203 : 18.07.2011 klo 12:20:36

Jos lähtökohta on kuitenkin se, ettei Wenger todella voimakkaasti uusi pelisysteemiä, niin Arsenalilla ei ole käytännössä juuri mahdollisuuksia parempaan Fabregas-roolin pelaajaan kuin Nasri. Ja jonkun Italian sankarin ostolla menisi kuukausitolkulla sopeutua kiivastempoiseen valioliigaan, en yhtään lämpene jonkun Hamsikin ostoyritykselle, joka mielestäni on mitä selvin uutisankka.

Nasri on erittäin lahjakas pelaaja, jolla on kapasiteettia muokata peliään tarvittavan nopeasti. Teknisesti on ehdottomasti parhaat edellytykset keskeisen roolin monipuolisiin vaatimuksiin ja Nasri on tärkeä liki jokaisessa maaliin johtavassa hyökkäyksessä ja hänen kykenee pelaamaan hyvin hyökkäyksen alhaalta alustamisessa, hyökkäysvaiheen keskikolmanneksella ja boksissa tilanteen päättäjänä. Esim Arshaviniin ero on paljon varmempi pallokontrolli ja syöttövarmuus, kun taas Arshavin tekee vain final ballia, nopea syöttö vetäjälle tai oma ratkaisu. Keskikentällä Arhavinin pallon suojaus ei riitä, helppoja vastaanottovirheitä tulee liikaa ja syötöissä on prosentuaalisesti liian vähän osoitetta.

Epäilen kyllä, että Wenger kallistuu rakentamaan keskelle uutta "unelmatandemia" Wilsherestä ja Ramseystä, joka riittävän samankaltaisina pelaajina voivat vaihtaa tiheästi roolia pelin sisällä. Näiden syöttöpeli on sen verran paljon Fabregasia jäljessä, että laitapeliin kaivataan rutkasti lisää voimaa. Ja se tietysti on iso ongelma, että jommankumman lädin loukkaantuessa pelinteon eväät ovat reilusti heikommat jossain Diabyssä ja Rosickyssä.
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #6204 : 18.07.2011 klo 12:54:35

Arsenalin pyytämä siirtosumma ei mielestäni ole kohtuuton.

Jos/kun Arsenal on antanut tietyille pelaajilleen aivan poskettomia sopimuksia tasoonsa nähden niin kyllähän sen täytyy näkeä myös pyydetyssä siirtosummassa, jos pelaajasta halutaan eroon. Bendtnerin palkasta en huhuja ole tainnut edes lukea, mutta kyllähän esim. Denilsonin huhuttu liksa olisi puhdasta idiotismia Arsenalin suunnalta. Ei Denilsonia kuitenkaan voi siitä syyttää, että on kysäissyt työnantajaltaan mojovia palkankorotuksia saati siitä, että haluaisi jatkossakin näistä "saavutetuista eduista" nauttia.
Rautakanki

Poissa Poissa


Vastaus #6205 : 18.07.2011 klo 13:25:39

Denilsonin ja Bendtnerin palkkoja mietittäessä kannattaa taas sitten muistaa sekin puoli tätä kokonaiskuvaa, että Arsenaliin tulevat nuoret pelaajat ovat (huippu)lupauksia lähes kaikki. Osa kiipeää huipulle (Cesc, Wilshere, Nasri, Song ehkä Walcott), osa ei (Denilson, Bendtner, Clichy) ja osasta ei voi vielä lopullista tuomiota antaa (Diaby, Kos, Ramsey, Vela, polakkimolket).

Case Nasrihan käy osaltaan käänteisestä esimerkistä palkan perässä tulemisesta (itse en ole tätä mieltä) jos kirjoittelu tyytymättömyyden syistä nyt ylipäätään pitää paikkaansa. Eli voisi periaatteessa kritisoida siitä, että ei tehty rahakasta pitkää sopparia siinä vaiheessa kun tähti oli vasta puhkeamassa. Denilsonin ja Bendtnerin osalta kritiikin peruste on luonnollisesti päinvastainen.

Aika vaikea rasti se on säätää soppareiden kestot ja viikkoliksat just kohdalleen huomioiden pelaajan nykytason ja seuraavien 2-5 vuoden kehityspotentiaalin ja toteutumat. Jälkiviisastelu kumpaankiin suuntaan on aina niin helppoa.
Kratos

Poissa Poissa


Vastaus #6206 : 18.07.2011 klo 15:34:02

Kyllä joku Clichy nyt on huipulle noussut. Tai sitten huippu on todella kapea.

Ja itsekin näkisin Wengerin rakentavan keskikenttää juurikin Wilshere-Ramsey kaksikon ympärille tulevaisuudessa. Tai ainakin se on selvä backup-suunnitelma jos ja kun Cesc ja Nasri vaihtavat maisemaa nyt, tai vuoden päästä. Lisäksi jos Nasri jää seuraan niin ensi kaudella on mielestäni hyvä kokeilla häntä myös laidalla. Sinne kun tuskin tulee enää mitään vahvistuksia ja Walcott/Arshavin kaksikon takana on vain juuri seuraan tullut Gervinho ja tasoltaan riittämätön Vela. Sekä toki junnuja, mutta eiköhän niistäkin lupaavimmalle etsitä lainaseuraa.
Reisi-Denis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suomalaisessa divarissa


Vastaus #6207 : 18.07.2011 klo 16:59:21

Pelaajien palkkaspekulaatiot nyt muutenkin ovat foorumilla typerää luettavaa, näistä neuvotteluista kun harvalla on a) mitään käsitystä, tai varsinkaan, b) koko totuutta.
kuupa

Poissa Poissa


Vastaus #6208 : 18.07.2011 klo 17:47:03

http://younggunsblog.co.uk/2011/07/campbell-set-for-arsenal-medical/

Medicalia pukkaa...

Gervinhon passi- ja muut paperiasiat saatu myös kuntoon ja virallisilla sivuilla tuo näkyy hymyilevän.

e. Denilson myös vahvistanut siirtyvänsä Sao Pauloon "lainalle"!
« Viimeksi muokattu: 18.07.2011 klo 17:54:20 kirjoittanut kuupa »
Fin_Gooner

Poissa Poissa


Vastaus #6209 : 18.07.2011 klo 18:52:10

Campbell = vasuri. Eli nyt Arsenalilla olisi hyökkäyspäässä peräti kolme vasuria; van Persie, Vela ja Campbell. Siitä en tosin tiedä, että onko Campbellilla vielä ensi kaudella mitään mahdollisuuksia ykkösjoukkueeseen. Ja sanotaanko nyt, että onhan se vittu kumma, että Wenger ei voi nähtävästi edelleenkään vahvistaa pahiten puutteellisia pelipaikkoja, eli puolustusta ja keskikentän keskustaa.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #6210 : 18.07.2011 klo 19:16:56

Campbell = vasuri. Eli nyt Arsenalilla olisi hyökkäyspäässä peräti kolme vasuria; van Persie, Vela ja Campbell. Siitä en tosin tiedä, että onko Campbellilla vielä ensi kaudella mitään mahdollisuuksia ykkösjoukkueeseen. Ja sanotaanko nyt, että onhan se vittu kumma, että Wenger ei voi nähtävästi edelleenkään vahvistaa pahiten puutteellisia pelipaikkoja, eli puolustusta ja keskikentän keskustaa.

Mielestäni tästä Campbellin hankinnasta ei kannata vetää liian suuria johtopäätöksiä. Vaikuttaa tuollaiselta budjetoimattomalta siirrolta; juttujen mukaan potentiaalisia esityksiä Copassa ja nyt sitten Arsenal iskee kiinni. Ikä on sellainen, että tästä pelaajasta saattaa tulla jotain. En silti usko, että tämä hankinta on käsikirjoitettu jo aikoja sitten. Siinä ja siinä saavatko työlupaa ja muutenkin voisi hyvä viettää kausi lainalla jossakin muualla. Ihan kiva, jos hankitaan, mutta ei muuta isossa kuvassa mitään. Saattaa tietenkin antaa Wengerille yhden kortin kun elokuussa ihmetellään ettei ketään sitten hankittukaan, niin voi vetää Jenkinsonin ja Campbellin mukaan.

Huhuissa on taas nostettu Jagielka kehiin. Lähtökohtaisesti muistelin Jagielkan olevan loukkaantumisherkkä, mutta väärin muistin. Toissakausi meni sivu suun pahan loukkaantumisen takia, mutta muuten on viimeisen viiden kauden aikana pelannut paljon. Tilastoista yllätti myös se, että maaleja ja kortteja on tullut kausittain suurinpiirtein yhtä paljon. Eli ei paljoakaan kortteja, jos ei maalejakaan, mutta sehän ei ole puolustajan tehtäväkään. Muutenhan Jagielka on monikäyttöinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan ankkurina ja maalivahtina. Voisi myös tyytyä tuohon tarjolla olevaan kolmostopparin rooliin. Tiedä sitten olisiko Everton kiinnostunut vaihtokaupasta (Bendtner)? Eikähän tässä kuitenkin seurata useamman puolustavan pelaajan hintakehitystä. Cahillin hinta laskee varmasti mitä pidemmälle kesää mennää.

Tällä viikolla saattaa tosiaan jotain tapahtua siirtomarkkinoilla. Toiveissa olisi yksi keskikenttäpelaaja. Vidal? Tosin tämän hetken loukkaantumistilanne joukkueessa on niin epätodellisen hyvä, että se saattaa hämätä Wengerin. Toivottavasti ei kuitenkaan.
an sich

Poissa Poissa


Vastaus #6211 : 18.07.2011 klo 21:01:25

Erittäin tärkeää olisi poistaa Squillacci riveistä. Siinä on sitä sarjaa kokeneita sarjajyriä, jotka murenevat ihan täysin penkillä ja silloin kun joudutaan heittämään sisään, on aivan paskat housussa ja jäässä. Eli hyödytön siinä roolissa, johon on kaavailtu ja siksi kova valioliigatoppari olisi prioriteeteissä erittäin korkealla. Jagielkasta en ole koskaan hirveästi tykännyt ja toisaalta huhujen mukaan ei halua (enää) Arsenaliin siirtyäkään, jotainhan hierottiin viime kesänä.

Tässä kuussa voivat lähteä siis Bendtner, Eboue ja Denilson (meni jo). Juutti on jo korvattukin, ehkä peräti kahdella pelaajalla. Kai se Ebouekin on jo korvattu, mutta Denilson<->Ramsey ei kuulosta ihan riittävältä, todennäköisesti walesilaisella riittää ongelmia kunnon kanssa.
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #6212 : 19.07.2011 klo 01:30:08

Gazidis juttelee jälleen, että kulisseissa painetaan kovasti hommia siirtojen eteen eli eiköhän sieltä vähintään yksi isompi siirto ole luvassa. Mikäli Fabregas ja Nasri saadaan pidettyä rosterissa, niin olisin pirun tyytyväinen loppukesän saaliseen: Parker, Cahill ja vaikka nyt tämä saludo kärki sisään ja vastaavasti Eboue, Bendtner, Almunia ja Squillacci ulos. Lähtevät on kyllä aivan oikein, ihan yhtä tärkeä suunta kuin sisään tulevat, sillä rosteri kaipaa tuntuvaa tuuletusta etenkin vaihtopenkin osalta. Laajuutta ringissä on ihan mukavasti riippuen siitä, ketä pistetään lainalle.

Toisaalta haluaisin myös veskaosastolla paniikkinappulaa painettavan ja palauttaa Almunian ohella myös Fabianski kotimaahansa. Taitaa kuitenkin viime kauden kelvollinen ottelukimara säästää polakin eikä se välttämättä väärin ole, joskin Fabianski istuu harvinaisen huonosti mielikuvaan luotettavasta kakkosvahdista.

« Viimeksi muokattu: 19.07.2011 klo 01:36:11 kirjoittanut J_Zanetti »
katuporo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #6213 : 19.07.2011 klo 02:25:34

Toisaalta haluaisin myös veskaosastolla paniikkinappulaa painettavan ja palauttaa Almunian ohella myös Fabianski kotimaahansa. Taitaa kuitenkin viime kauden kelvollinen ottelukimara säästää polakin eikä se välttämättä väärin ole, joskin Fabianski istuu harvinaisen huonosti mielikuvaan luotettavasta kakkosvahdista.

Ei mulle ainakaan oo mikään ongelma katella Fabianskia kakkosena, enemmän mua jännittää onko kumpikaan(kukaan) maalivahdeista valmis pokaaleista taistelevan jengin ykkösveskaksi. Sinänsä kyllä ymmärrän tänä kesänä sen ettei Wenger oo vahvistanut maalivahtiosastoaan, koska sen vahvistaminen vaatisi omasta mielestäni todellista huippuhankintaa (ja liikaa rahaa). Jonkun kokeneen kakkos-kolmosveskan ostamisessa en vaan ite nää mitään järkeä enää, "melko hyviä" maalivahteja Arsenalilla on kyllä tarpeeksi.
Kratos

Poissa Poissa


Vastaus #6214 : 19.07.2011 klo 04:09:15

Itse en kyllä maalivahti osastoon koskisi, sen verran hyvät näytöt polakeilla viime kaudelta on. Toki siellä osa-alueellakin tekemistä olisi, mutta tärkeysjärjestyksessä se tulee kaukana keskikentän ja puolustuksen takana. Vidal voisi olla mielenkiintoinen veto.

Toppariksi näin ainakin jossain huhuja Kööpenhaminan Jørgensenistä. 21-vuotias kaveri, noussut Köpiksen kapteeniksi ja maajoukkue-esiintymisiäkin on, mutta sen verran vähän olen Kööpenhaminan pelejä nähnyt, ettei uskalla kyllä mitään mielipidettä muodostaa.
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #6215 : 19.07.2011 klo 08:59:51

Vidal taitaa olla jo suuntaamassa Juventukseen. Mikään ei ole vielä varmaa, mutta harvoin se on Arsenal joka nappaa saaliin toisen koukusta. Pelolla odotan hetkeä kun Wenger kailottaa Frimpongin olevan täysin riittävä vaihtoehto Songille. Mitä sitten kun kummatkin ovat lasaretissa? Diabyn eikä Lansburyn varaan voi laskea mitään, eikä näiden tulevaisuudesta Arsenalissa ole takuita.

Silti vielä tärkeämpää olisi saada se raudankova toppari. Onneksi on vielä aikaa ennen ikkunan sulkeutumista.

Maalivahtien suhteen olen jopa ehkä yllättävänkin optimistinen. Flappyhandskyn tasonnosto viime kaudella oli huikea, mutta edelleen miehen loukkaantumisherkkyys on iso kysymysmerkki. Konsonantti on selkeä ykkönen ja tulee vain parantamaan otteitaan.
Jay Gooner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #6216 : 19.07.2011 klo 09:25:39

Minustakaan tarvetta maalivahtihankinnalle ei ole. Sen sijaan toivon vielä vahvistuksen toppariosastolle ja jos Campbell-diili ei onnistu tai työlupa ei irtoa, niin myös hyökkäykseen tarvitaan mies lisää. En tarkoita, että Campbell olisi vastaus mihinkään, mutta ilman häntä kärjessä on yksinkertaisesti selkeä miesvajaus.

Pahoin pelkään, että keskikentälle on Songin tuuraajiksi laskettu ACN:n ajaksi nyt Diaby ja Frimpong, joista edellinen ei pysy kasassa ja jälkimmäisen taso ei riitä. No, odotellaan vielä.
an sich

Poissa Poissa


Vastaus #6217 : 19.07.2011 klo 09:57:31

Ensimmäiset blogit, jotka seuraavat väliamerikkalaista menoa, kertovat Joel Campbellin diilin sulaneen. No, emme jää tätä itkemään.
Jay Gooner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #6218 : 19.07.2011 klo 10:02:05

Ensimmäiset blogit, jotka seuraavat väliamerikkalaista menoa, kertovat Joel Campbellin diilin sulaneen. No, emme jää tätä itkemään.
Jep; http://gunnerblog.com/?p=2899

No, poika vaikutti lupaavalta mutta kuten tuossa vähän aiemmin mainitsin, niin ei olisi ollut vastaus mihinkään kysymykseen. Nyt vain tarvitaan yksi hyökkääjä lisää, nimenomaan keskelle.
Jezzya

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FA CUP 2014


Vastaus #6219 : 19.07.2011 klo 11:02:25

Jep; http://gunnerblog.com/?p=2899

No, poika vaikutti lupaavalta mutta kuten tuossa vähän aiemmin mainitsin, niin ei olisi ollut vastaus mihinkään kysymykseen. Nyt vain tarvitaan yksi hyökkääjä lisää, nimenomaan keskelle.

Mutta jos Wenger sen ''1-2'' hankintaa tekee tässä tapauksessa yhden, niin eiköhän se toppari ole etusijalla ?
KIPEE

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #meilläonunelma


Vastaus #6220 : 19.07.2011 klo 11:15:56

Ensimmäiset blogit, jotka seuraavat väliamerikkalaista menoa, kertovat Joel Campbellin diilin sulaneen. No, emme jää tätä itkemään.

Itse en niin paljoa antaisi arvoa noille blogeille, lopulta kuitenkin kaveri viilettää tykkimiesten paidassa ja sillä hyvä.

Sitten mielenkiintoisempaa asiaa varmasti http://www.arsenal.com/news/news-archive/-we-re-not-finished-in-transfer-market-yet-
Reisi-Denis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suomalaisessa divarissa


Vastaus #6221 : 19.07.2011 klo 11:19:04

Aika mielenkiintoiselta kuulostaa nuo "merkittävät" varat. Ongelmana lienee ollut se, että muut suurseurat tarjoavat päättömiä summia Arsenalin tarjousten päälle, joten saa nähdä mitä tuolta underground-neuvotteluista vielä putkahtaa. Kiima on valtava. Ylos
KIPEE

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #meilläonunelma


Vastaus #6222 : 19.07.2011 klo 11:35:22

Aika mielenkiintoiselta kuulostaa nuo "merkittävät" varat. Ongelmana lienee ollut se, että muut suurseurat tarjoavat päättömiä summia Arsenalin tarjousten päälle, joten saa nähdä mitä tuolta underground-neuvotteluista vielä putkahtaa. Kiima on valtava. Ylos

Varmasti täälläkin tullut pariin otteeseen jo esille, että Arsenalilla on tosiaan huomattavia varoja ja koska seura on hyvin hoidettu niin varmasti olisi mahdollisuutta ottaa velkaakin pelaajahankintoja tehtäessä. Siirrot tällä hetkellä palkkoineen ovat varmasti aika lähellä +-0 joten senkin perusteella "suuria" hankintoja voi hyvinkin olla tulossa. Paino siis sanalla _voi_

Päivän huhu on, että Ces siirtyy Barcaan ja avaa uransa siellä ManU:a vastaan, kuulostaisi ihan hauskalta

an sich

Poissa Poissa


Vastaus #6223 : 19.07.2011 klo 11:48:42

Arsenalilla on tosiaan huomattavia varoja ja koska seura on hyvin hoidettu niin varmasti olisi mahdollisuutta ottaa velkaakin pelaajahankintoja tehtäessä.

Olisi helposti mahdollista, mutta entinen ja nykyinen johto on moneen kertaa ilmoittanut, ettei pelaajakauppoja varten oteta velkaa.
Rautakanki

Poissa Poissa


Vastaus #6224 : 19.07.2011 klo 12:51:49

Olisi helposti mahdollista, mutta entinen ja nykyinen johto on moneen kertaa ilmoittanut, ettei pelaajakauppoja varten oteta velkaa.

Mikä on aivan oikein tässä hyperventilaatiomarkkinatilanteessa.

 
Sivuja: 1 ... 248 [249] 250 ... 253
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa