FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.01.2026 klo 17:20:36 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 10
 
Kirjoittaja Aihe: Hamburger SV 10/11 - Selssin reservaatti  (Luettu 18079 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Ville_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HSV!!!


Vastaus #50 : 10.09.2010 klo 22:46:53

Huomenna mennään taas, vastassa siis Nürnberg. Viime kaudella molemmista peleistä hoidettiin pisteet kotiin, lukemin 4-0. Eiköhän jatketa samalla lailla.

Mitä nyt lehdistä olen lukenut, on Troche ollut erittäin hyvässä vireessä treeneissä, joten toivotaan että Troche huomenna avaukseen pääsee. Kyllä hän liigan parhaisiin kuuluu, jos saa tuon ''kymppipaikan'' itselleen. Elia vasemmalle, Pit tai Paolo oikealle, ja hyvä tulee. Aogo taitaa olla pelikunnossa, joten Jansenin loukkaantuminen maaottelussa ei haittaa niin paljoa. Muuten sitten sama avaus, kun viime viikolla, ja voitto on taattu =)
Ville_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HSV!!!


Vastaus #51 : 11.09.2010 klo 15:15:41

Aogo ei ilmeisesti sittenkään pelikunnossa, Jansen kylläkin. Näillä mennään vartin päästä:

---------------------Rost---------------------
Demel--Westermann--Mathijsen--Jansen
---------Jarolim--------Zé Roberto---------
Guerrero------Trochowski---------Pitroipa
--------------van Nistelrooy----------------

Eli Elia penkillä. Ei Frankfurtia vastaan kovin hyvin pelannut, itse asiassa ihan hyvä päätös. Tällä miehistöllähän HSV pelasi viimeiset 30 min Frankfurtia vastaa, 0-1 tilanteesta noustiin 3-1 voittoon.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyllä, Neçati!


Vastaus #52 : 12.09.2010 klo 10:45:52

Bundesliga 3. Spieltag: Hamburger SV - 1.FC Nürnberg 1:1

Hampurilla oli eilen mahdollisuus sivuta 36 vuotta vanhaa paras kauden alku -ennätystä, etenkin kun vastassa oli todellinen viime vuosien suosikkivastustaja. Otteluun lähdettiin samalla kokoonpanolla kuin Eintrachtia vastaan puolessa tunnissa kolme maalia iskenyt yhdistelmä. Nyt vastassa oli kuitenkin Nürnbergin puolustusmuuri, ja ottelusta muodostui todella vaikea. Ensimmäisen puoliajan parhaat paikat siunaantuivatkin vieraille Bunjakun yrityksen, sekä Eiglerin ylärimavedon myötä.

Ensimmäinen maali merkittiin kuitenkin Hampurille. Hyväksi aseeksi muodostunut Zén kulmapotku tavoitti tunnin pelin kohdalla hollantilaisen maalitykin Ruud van... eikun siis Joris Mathijsenin jalan jo toisessa ottelussa perätysten ja HSV sai kovasti kaipaamaansa johtoaseman. Punahousut vaikuttivat jo hankkivansa jaetun Tabellenspitze -paikan, mutta 82 minuutilla Schieber lensi pääskysen lailla heittäytyvän Rostin käsien luota. Tuloksena kiistanalainen rankkari, josta liigan rumimmalla letillä varustettu Pinola upotti tasoituksen raivoavien HSV-kannattajien ja pelaajien edessä. Vain hetki tästä ja Dieter jo-naamata-näkee-että-tyyppi-on-luonteeltaan-täysi-kusipää Hecking ajettiin katsomoon miehen potkittua pallon pois HSV-palaajien ulottuvilta.
Punahousut eivät löytäneet enää aseita uuteen johtoasemaan, vaan taululle jäi todella katera 1:1 lopputulos. ...ja Armin Veh´ltäkin löytyi taas tutunlainen analyysi tuloksesta: "Ich möchte zu diesem Zeitpunkt am liebsten noch gar nicht Erster sein, dann gucken alle auf dich!“ Alas :D
Viikon päästä sunnuntaina sitten luvassa lähes kymmenen vuotta odotettu kohtaaminen, kun vastaan tulee koko maailman pultsareiden, nistien, punkkareiden, vasureiden ja hippien symppaama St.Pauli.

Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyllä, Neçati!


Vastaus #53 : 15.09.2010 klo 19:00:49

Derbyfieber!





Sunnuntai-iltapäivänä päättyy kahdeksan pitkää vuotta kestänyt odotus, kun HSV jälleen matkustaa suurten turvatoimien varjossa  Heiligengeistfeldin laidalle kovasti restauroidulle Millerntorille. Ensimmäistä kertaa koskaan hampurilaisen jalkapallo-ottelun turvaamisessa nähdään jopa ratsujoukkoja.

Joukkueethan pelaavat itse asiassa ensimmäistä kertaa vastakkain St.Paulin stadionilla - aiemminhan lato oli siinä kunnossa, että kohtaamiset piti järjestää punahousujen stadionilla. Joukkueet ovat kohdanneet vuosien saatossa kaikkiaan 22 kertaa, joista Reeperbahnin ruskeapaidoille on merkitty voitto vain ja ainoastaan kerran - Bundesliga-ottelussa kaudella 1977-78, kun ottelu päättyi Kiezkickerille luvuin 0:2. HSV ei ole jättänyt epäilykselle sijaa, vaan on kerta toisensa jälkeen osoittanut pikkuveljelleen kaapin paikan. Kuusi kertaa on päädytty tasatulokseen, ja punahousut ovat korjanneet täydet pisteet 15 kertaa! Suurin HSV-voitto nähtiin kauden 1986-87 DFB-Pokalin neljännesvälierässä kun HSV runnoi voiton 6:0 numeroin, ja eteni sittemmin aina tuohon toistaiseksi viimeiseksi jääneen pokaalin voittoon asti.

Gesamt
           Siege Unentschieden Niederlagen Gesamt
Heim        8            3                1            12
Auswärts  7            3                0            10
Gesamt    15           6                1            22



Hampurin derby nähtiin siis edellisen kerran kaudella 2001-2002, jonka jälkeen St.Pauli aloitti aina Regionalliigaan asti ulottuneen korpivaelluksensa. HSV vei tuollakin kaudella molemmat ottelut nimiinsä - numeroin 4:3 ja 4:0. Nyt, lähes kymmenen vuotta edellisestä kohtaamisesta, on Thomas Megglen lopetettua uransa viime kauteen mukana enää punahousujen aina yhtä uskollinen Collin Benjamin. Collolla oli tuolloin toki vastassa myös nykyinen Pauli-luotsi Holger Stanislawski. Ensi viikonloppua ei kentällä todennäköisesti Benjaminia nähdä, ellei sitten miestä oteta 70+ minuuteilla kentälle fiilistelemään punahousujen murskavoittoa... ;)

Oi jospa voisin olla mukana...

PS. Ja kaikki kaapeli-telkkarin omistavat pääsevät nauttimaan ottelusta ilmaiseksi alkaen klo 16:30!
« Viimeksi muokattu: 15.09.2010 klo 20:27:30 kirjoittanut seeler »
kuraeero

Poissa Poissa


Vastaus #54 : 16.09.2010 klo 17:53:44

Ituhipeille pamppua perkele! ;)
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyllä, Neçati!


Vastaus #55 : 19.09.2010 klo 14:45:35

Ituhipeille pamppua perkele! ;)

Näin on! Vajaa tunti enää ja sitten mennään..! Pettymys vain on suuri, kun joutuu nyt tyytymään pelkkään ligaradioon, kun ei keneltäkään kaveripiiristä tuota kaapelia löytynyt...

HSV lähtenee otteluun jo niin monesti tällä kaudella nähdyllä ryhmityksellä:

                                        Rost
Demel                 Westermann   Mathijsen             Jansen

Pitroipa          Jarolim                      Zé Roberto       Elia

                                    Guerrero
                          Van Nistelrooy

Pienenä huomiona sen verran, että Kacarin näytöt ilmeisesti ovat olleet sen verran heikkoja, ettei miestä nähdä edes penkillä St.Paulia vastaan. Punahousuilla on kuitenkin ihan vakuuttavan näköinen ryhmä myös kentän laidalla: Drobny, Trochowski, Petric, Choupo-Moting, Rincon ja ...Benjamin!

Edit. Rinconille onkin viime tiedon mukaan avauspaikka luvassa - vielä ei kuitenkaan tietoa mihin päin kenttää. Tod.näk. Demelin tahi Pitroipan tilalle..
« Viimeksi muokattu: 19.09.2010 klo 14:52:42 kirjoittanut seeler »
Ville_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HSV!!!


Vastaus #56 : 19.09.2010 klo 15:08:54

Näin on! Vajaa tunti enää ja sitten mennään..! Pettymys vain on suuri, kun joutuu nyt tyytymään pelkkään ligaradioon, kun ei keneltäkään kaveripiiristä tuota kaapelia löytynyt...

HSV lähtenee otteluun jo niin monesti tällä kaudella nähdyllä ryhmityksellä:

                                        Rost
Demel                 Westermann   Mathijsen             Jansen

Pitroipa          Jarolim                      Zé Roberto       Elia

                                    Guerrero
                          Van Nistelrooy

Pienenä huomiona sen verran, että Kacarin näytöt ilmeisesti ovat olleet sen verran heikkoja, ettei miestä nähdä edes penkillä St.Paulia vastaan. Punahousuilla on kuitenkin ihan vakuuttavan näköinen ryhmä myös kentän laidalla: Drobny, Trochowski, Petric, Choupo-Moting, Rincon ja ...Benjamin!

Edit. Rinconille onkin viime tiedon mukaan avauspaikka luvassa - vielä ei kuitenkaan tietoa mihin päin kenttää. Tod.näk. Demelin tahi Pitroipan tilalle..

Rincón oikeana pakkina, Guy penkillä. Lähteenä hsv.de:n otteluseuranta.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyllä, Neçati!


Vastaus #57 : 20.09.2010 klo 18:35:45

Bundesliga 4.Spieltag: FC St.Pauli - Hamburger SV 1:1

http://www.tvgolo.com/football.php?subaction=showfull&id=1284916098&archive=&start_from=&ucat=43&

33 vuotta, ja jatkuu! :) Siinäpä oikeastaan kaikki, mitä lähestulkoon pannukakuksi jääneen derbyn jälkeen voi juhlia. Ottelusta ei muutenkaan upeasta tunnelmasta huolimatta mitään jalkapallon riemuvoittoa tullut.
Ensimmäisestä puolikkaasta muodostui hyvinkin vaikea otteluun lievänä ennakkosuosikkina lähteneelle HSV:lle. Jo kahdeksannella minuutilla Fabian Bollilla oli ensimmäinen mahdollisuus viedä Kiezkicker johtoon. Vain muutama minuutti edellisestä ja 400.Bundesliga otteluaan pelannut Rost venytti ex-HSV Rouwen Henningsin puskupalloon. Punahousujen paras paikka oli hollantilaismaalitykki Mathijsenin 35.minuutilla vain hiukan maalin yli mennyt pusku.



Toinen puoliaika jatkui oikeastaan ensimmäisen kaltaisena. Molemmat joukkueet yrittivät pelailla varman päälle - näitä otteluitahan ei vain saa hävitä. 74. minuutilla St.Paulin solidaarisuutta tihkuva punkkariyleisö sai haluamansa... enkä nyt tarkoita tässä yhteydessä päivittäistä annosta - vaan nyt jo kaupungissa lähes kulttimaineeseen noussutta Gerald Asamoahia. Entinen Schalker ei ehtinyt olla kentällä kolmea minuuttia kauempaa, kun nähtiin ottelun ensimmäinen maali. Asa sai pelattua pallon oikealta laidalta keskelle tulleelle Bollille, joka ei enää erehtynyt. Huolimatta kolmesta eteen heittäytyvästä punahoususta veto painui Rostin käsin läpi maaliin.





Pelko alkoi hiipimään HSV-selkärankoihin samaan aikaan kun kello kävi armottomasti Reeperbahnin aikaa. Vaan ei hätää. Guerreron tilalle tullut, vaihtomiehen rooliin Veh'n systeemissä jäänyt Petric sai pomppivan pallon noin parissa kymmenessä metrissä, saksalaisittain Halblinks -paikassa, otti oikealla haltuun ja laukoi omasta volleystä pallon takasivuverkkoon. Todellinen pommi ja päätös illalle! Enemmän tai vähemmän pettymystulos HSV:lle. Tyytyväinen saa kuitenkin olla, että vuosikymmenen katastrofilta onnistuttiin välttymään. Salaisesti tyytyväinen saa olla myös Mladen Petric - tuollainen maali tuollaisessa paikassa laittaa Veh'n miettimään penkittämistä kertaan jos toiseenkin.

Toivottavasti derbyn toinen osa sydäntalvella näyttää taas todella kuka Pohjois-Saksaa hallitsee... seuraavaan kertaanhan voi vierähtää taas vaikka kymmenen vuotta. ;)



straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #58 : 20.09.2010 klo 18:44:30

Toivottavasti derbyn toinen osa sydäntalvella näyttää taas todella kuka Pohjois-Saksaa hallitsee...

Se todellisen Pohjois-Saksan hallitsijan selvityshän alkaa lauantai-iltana, tuo oli teidän puolelta vasta lämmittelyä kapinallista pikkuveljeä vastaan ;)
Vavá

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs


Vastaus #59 : 20.09.2010 klo 20:48:35

Und ich bin ein Mannhure!

http://www.youtube.com/watch?v=P5gcZCs8nEc
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyllä, Neçati!


Vastaus #60 : 06.10.2010 klo 19:06:56

Jaahas. Vähän vähille on jäänyt viime aikoina kirjoittelu tänne lähinnä muutosta ja netin puutteesta johtuen. Ja pakko myöntää ettei punahousujen otteet muutenkaan paljon ole inspiroineet. Paskaa paskan perään. Tappiot niin Volkkarille, kuin Werdalle, ja siihen perään vielä äärimmäisen vaikea kotipeli Kaiserslauternia vastaan. HSV on niin suossa, ettei edes Bayern takana hirveästi lohduta. Enitenhän viime vuosina on kirrannut juuri tänäkin syksynä toistuva kaava - aina silloin kun perinteiset suuret kilpailijat ovat heikoilla, on samassa veneessä myös HSV.

Ensi viikonloppuna vastassa Mainz, ja kukapa olisi ennen kauden alkua uskonut hampurilaisten lähtevän otteluun altavastaajina, ja jopa uhmaamaan Karnevaaliseuran ja samalla jopa uuden liiga-ennätyksen syntyä... Hommaa ei helpota, että Aogo on edelleen telakalla, ja Petricin sairasloman pituudesta ei ole edes tarkkaa tietoa. Noh, onneksi kärjessä on ainakin yksi, joka voidaan laskea eräänlaiseksi onnistujaksi:



PS. Pullonheittelijä Guerrero on muuten viimein saanut jupakan jälkipyykin päätökseen, ja tuloksena oli kohtalaisen kovan kuuloinen rahallinen rangaistus - 100 000 euroa. ...noh, onhan tuo Paolokin sen verran ehtinyt kyllä palloa potkia, ettei tarvinne romanien kanssa kerjuulle lähteä..
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyllä, Neçati!


Vastaus #61 : 10.10.2010 klo 09:08:14

Onkos seelerillä lapsia? Ajattelin vain kun eilen 02 syntyneiden tyttöjen reeneissä yhdellä tytöistä oli HSVn paita päällä ja sitten kysyin että tiedätkös mikä joukkue toi on ja vastaus tuli heti "tietenkin, se on HSV"

:D  Nyt vasta pari kuukautta myöhemmin huomasin tämän... Ja ei itellä vielä toistaiseksi (ainakaan varmaan) ole. Mutta sanomatta selvää että jos joskus on, niin aivopesu aloitetaan ajoissa.
Joka tapauksessa - äärimmäisen hienon perheen bongasit Ylos
Forever_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hamburger SV


Vastaus #62 : 15.10.2010 klo 10:38:39

HSV:n lasaretti on taas täynnä: David Jarolim, Mladen Petric, Eljero Elia, Eric Maxim Choupo-Moting, Dennis Aogo, Dennis Diekmeier, Tunay Torun, Romeo Castelen, Miroslav Stepanek.

Dennis Aogo on leikattu ja eipä varmana pelaa ennen joulua, Elia taas hyppii kainalosauvoilla koska jalka on kipsissä. Meidän vahvasta vasemmasta laidasta on vain jäljellä Marcell Jansen joka on potenut influenssaa viikko kaupalla mutta sanoo nyt olevan kunnossa.
Gojko Kacar koki kauhuhetkiä Italiassa tiistaina - kuinka hyvin hän pystyy pelaamaan? Jonathan Pitroipa on toipilas (reisivamma vaivannut) ja pystyy korkeintaan pelaamaan osan matsista.

Huomenna pelaa siis ne jotka ovat pelikunnossa joten ei ole valinnnan vaikeutta treenaajalla.

Positiivinen uutinen on että Heung Min Son treenasi joukkueen kanssa ensimmäisen kerran tällä viikolla ja ensi perjantaina on mukana kun Bauern tulee vieraaksi.  

Lauantaina näin: Rost - Guyyyyyy, Heiko, Matjes, Marcell - Rincon - Kacar, Zé - Troche - Sinalco, Ruuuud = Mit der Raute in Mainz  ( PS, Sinalco = Paolo)
 

Edit, Änis Ben-Hatira sai armoa ja Armin nosti hänet amatööreistä mukaan Mainziin :-)
 
« Viimeksi muokattu: 15.10.2010 klo 20:38:56 kirjoittanut Forever_HSV »
Nyrki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sitzplatz-Ultras


Vastaus #63 : 15.10.2010 klo 12:39:43

HSV:n lasaretti on taas täynnä

Huomenna pelaa siis ne jotka ovat pelikunnossa joten ei ole valinnnan vaikeutta treenaajalla.

Tarkoittaako tämä sitten sitä että huomenna Mainzissa kirjoitetaan Bundesliga-historiaa? Kahdeksas voitto putkeen ei liene mahdottomuus huomenna Stadion am Bruchwegillä.
Forever_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hamburger SV


Vastaus #64 : 15.10.2010 klo 20:35:31

Tarkoittaako tämä sitten sitä että huomenna Mainzissa kirjoitetaan Bundesliga-historiaa? Kahdeksas voitto putkeen ei liene mahdottomuus huomenna Stadion am Bruchwegillä.

Kyllä me ainakin yritetään katkaista Mainzin lennon. Ja onhan meillä edes Zé ja Ruud kunnossa.
kuraeero

Poissa Poissa


Vastaus #65 : 15.10.2010 klo 20:56:53

Kyllä me ainakin yritetään katkaista Mainzin lennon. Ja onhan meillä edes Zé ja Ruud kunnossa.

Vaikka mitä ehtii tapahtua ennen huomista.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyllä, Neçati!


Vastaus #66 : 16.10.2010 klo 08:25:37

 

Lauantaina näin: Rost - Guyyyyyy, Heiko, Matjes, Marcell - Rincon - Kacar, Zé - Troche - Sinalco, Ruuuud = Mit der Raute in Mainz  ( PS, Sinalco = Paolo)
 
 

Ei tuo nyt ihan huonon näköinen ryhmä ole - sillä edellytyksellä että joka ukko pystyy vetämään täydet 90 minuuttia... ja vielä aika monta peliä putkeen. :o

Ville_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HSV!!!


Vastaus #67 : 16.10.2010 klo 17:38:38

Hieno voitto Mainzia vastaan, vaikka Ruudin maali syyttä hylättiinkin. Troche, Jansen ja ZéRo HSV:n parhaat. Puolustuskin ihan kelvollinen, toivottavasti Demel nyt ei mitenkään vakavasti ole loukkaantunut... Rincon tai Benjamin vakituisena oikeana pakkina ei kovin houkuttelevalta kuulosta.

Noh, tästä hyvä jatkaa ensi peliin. Sarjassa kolmantena, Leverkusen ja Hoffe menisivät kylläkin voitoilla vielä ohi. Ennen Bayernia ja Brähmeniä kuitenkin, hyvä niin.
Forever_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hamburger SV


Vastaus #68 : 16.10.2010 klo 18:06:25

AUSWÄRTSSIEG !!!
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #69 : 16.10.2010 klo 18:08:01

Hieno voitto Mainzia vastaan, vaikka Ruudin maali syyttä hylättiinkin.

Näkövammalle toki :(
Ville_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HSV!!!


Vastaus #70 : 16.10.2010 klo 18:18:30

Näkövammalle toki :(

No mikäs siinä hylkäämisen syy oli? Itse jouduin katsomaan ottelun streamilta ilman selostusta, mutta paitsio ei nähdäkseni ainakaan ollut enkä nopealla vilkaisulla (toki huonolaatuisesta kuvasta) mitään rikettäkään nähnyt. Toki voin olla väärässä.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #71 : 16.10.2010 klo 18:38:48

No mikäs siinä hylkäämisen syy oli? Itse jouduin katsomaan ottelun streamilta ilman selostusta, mutta paitsio ei nähdäkseni ainakaan ollut enkä nopealla vilkaisulla (toki huonolaatuisesta kuvasta) mitään rikettäkään nähnyt. Toki voin olla väärässä.

Eurosportin TV-hidastusten perusteella erittäin tyylipuhdas jalkakamppi Hummalta viereiseen pulustajaan.
Forever_HSV

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hamburger SV


Vastaus #72 : 17.10.2010 klo 10:55:47

Eurosportin TV-hidastusten perusteella erittäin tyylipuhdas jalkakamppi Hummalta viereiseen pulustajaan.

Sowohl in der Sky-Konfi als auch in der Sportschau hat da niemand ein Foul gesehen.
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #73 : 17.10.2010 klo 15:41:45

Eurosportin TV-hidastusten perusteella erittäin tyylipuhdas jalkakamppi Hummalta viereiseen pulustajaan.

Ehkä vihreitten lasien läpi katsottuna ja olisi pitänyt hyväksyä.
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 17.10.2010 klo 15:44:42

Hieno voitto Mainzia vastaan, vaikka Ruudin maali syyttä hylättiinkin. Troche, Jansen ja ZéRo HSV:n parhaat. Puolustuskin ihan kelvollinen, toivottavasti Demel nyt ei mitenkään vakavasti ole loukkaantunut.

Demel on kyllä niin paska, että en haluaisi nähdä enää koskaan tätä kentällä. Benjamin oli kuin taivaan lahja tuon hasardipellen tilalle tultuaan. Jos osaisin ja jaksaisin, niin Demelistä saisi pelkistä vastustajan maaliin johtaneista virheistä huikean koosteen youtubeen ladattavaksi.

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 10
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa