robinyari
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs
|
 |
Vastaus #1150 : 07.11.2010 klo 21:02:58 |
|
Ihan vain 1 kpl lisäkommentteja edelliseen peliin: Mitä helvettiä Thuddia oikein vaivaa? Viiraako sillä päässä, vai mitä se yritti saavuttaa astumalla vastustajan päälle, TV - kuvan perusteella hyvinkin tahallisesti? Eikö juuri äsken ollut samantapainen tilanne, mistä meinasi saada jälkikäteen pelikieltoa, mutta pääsi kuin koira veräjästä selittäen tilannetta vahingoksi? Kovasti toivon että kyseessä on oikeasti vahingot, koska en haluaisi että sympaattisesta Tompasta kuoriutuu joku "Barton - munapää".
|
|
|
|
|
leijonanharja
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #1151 : 07.11.2010 klo 21:34:00 |
|
Pohdiskelinpa tässä vähän ongelmakohtia. Spursilla pitäisi olla toppariosastolla paras miehitys koko sarjassa, mutta kokoajan on kolme kuudesta lasaretissa. Sitten kolmesta pelaavasta topparista joku loukkaantuu, ja lasaretista poimitaan eniten kasassa oleva tilalle. Mitäköhän tälle olis tehtävissä? Ainakin turhia kokeiluita voisi välttää, kun muutenkin tilanne elää..
Rotaatio ei myöskään toimi, kun vähemmän pelanneet kaverit tuntuvat olevansa enemmän tai vähemmän jäässä kentälle päästessänsä. Mikähän tämä Kranjcarin tilanne oikein on? Kaveri oli edellisellä kaudella loukkaantumiseensa asti joukkueen kantavia voimia, nyt peliminuutit melkein olemattomat. Ei sitä tarvi ihmetellä, että on flegmaattinen ja pehmeä oloinen. Majussa kuitenkin kulkenut ihan ok (?) Luulisi sillä Sandrollakin taso riittävän, kun brassien majussa asti kikkailee. Miksei kukaan valmennusryhmästä paiskannut kättä tai taputtanut hellästi pakaralle, kun brassi otettiin vaihtoon? Kohta koti-ikävää pukkaa..Muutenkin näyttää olevan, ettei pysty kovin montaa pelaajaa yhdestätoista kierrättämään samaan aikaan.
Lastentautia pukkaa myös. Loistavaa ottelua seuraa flegmaattinen ja haluton esitys. Tingitään puolustuspään työmäärästä, joka näkyy auttamatta tulostaululla. Tästä esimerkkinä esim. Bolton pelin 2-0 maalin seisoskelu. Toivotaan, että nämä ovat vain kasvukipuja todelliseksi suurseuraksi. Harry vois paiskoa vähän juomapulloja seinään ja herätellä joukkuetta, eiköhän se paikka neljän sakkiin vielä saavuteta, tai ainakin eurooppaliigapaikka. Tietty me kaikki uskotaan, että otetaan vahvana cup joukkueena iso poika pohjoislontooseen, eikä sarjasijoituksella ole niin väliä. Kunhan nyssäilysivät..
|
|
|
|
|
Chapinno
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, AIK
|
 |
Vastaus #1152 : 07.11.2010 klo 21:49:40 |
|
Mikähän tämä Kranjcarin tilanne oikein on? Kaveri oli edellisellä kaudella loukkaantumiseensa asti joukkueen kantavia voimia, nyt peliminuutit melkein olemattomat. Ei sitä tarvi ihmetellä, että on flegmaattinen ja pehmeä oloinen. Majussa kuitenkin kulkenut ihan ok (?) Luulisi sillä Sandrollakin taso riittävän, kun brassien majussa asti kikkailee. Miksei kukaan valmennusryhmästä paiskannut kättä tai taputtanut hellästi pakaralle, kun brassi otettiin vaihtoon? Kohta koti-ikävää pukkaa..
No siis jos tsittaa penkillä ja vituttaa, ettei pääse pelaaman ja jos sit saa tsäänssin näyttää mitä osaa, niin ei silloin kyllä pitäisi pelata flegusti tai pehmeästi vaan jokaiseen tilanteeseen pitäisi iskeä siten, että se olisi elämän viimeinen. Ja Sandro oli niin paska, että Harryy varmaa hävetti, että oli laittanu sen alotukseen. Se menetys Boltonin ekaan maaliin oli ku junnuista
|
|
|
|
|
leijonanharja
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #1153 : 07.11.2010 klo 22:11:20 |
|
got your point. se pelituntuman puute vaan vaikuttaa ajoituksiin ja muuhun. Tiedän tämän paljon penkillä istuneena  Tosin niinkun sanoit, taistelemalla saisi jo paljon anteeksi. Itsehän näin peliä vain 55 minuutilta etiäpäin, etten sandrosta oikein voi mitään sanoa, enkä paljon mistään muustakaan. heh..
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #1154 : 08.11.2010 klo 08:17:26 |
|
Tosin niinkun sanoit, taistelemalla saisi jo paljon anteeksi.
Ei noita taistelijoita kentällä juurikaan näkynyt. Puhtaat paperit saa oikeastaan vain BAE rutiinisuorituksellaan. Niko ei ollut oikeastaan yhtään sen huonompi kuin ennenkään, joutuessaan pelamaan oikealla laidalla. Eron asenteeseen ja siihen, kun kaveri pelaa omalla paikallaan huomasi Bentleyn pelistä. Sandro oli huono, mutta ei nyt vielä kaveria tuomita. Bolton vieraissa on Spursille ollut aina vaikea paikka. Kun katsoin Modricin peliä, niin ei kait kaveri muutamassa yössä ole Interiä vastaan loistaneesta maailmanluokan pelaajasta muuttunut tusinapelaajaksi. Peliä ei hävitty puolustuslinjalla vaan keskikentällä ja hyökkäyksessä. Annetaan nyt vain reilusti kunnia sille kelle kunnia kuuluu...Boltonille ,9 Boltonin keskikenttä vei tilan, ajan ja pallon aivan kuten Newcastle Arse*alia vastaa, voitti kaksinkamppailut. Neppailulla ja hitaalla pelillä, ilman kunnon hyökkääjiä, ei Boltonia voiteta. Vaikeata se on muitakin vastaan, jos peliä ei saada heti alusta hallintaa. Kauden aikana Spurs ei ole kyennyt tekemään maalia pelin esi 20 minuutin aikana ! Oli niin ikävä Defoeta. Näin Bolton rankaisi. http://www.spurs-web.com/spurs-news/conceded-bolton/
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.11.2010 klo 13:29:59 kirjoittanut john white »
|
|
|
|
|
Bedrock
Poissa
|
 |
Vastaus #1155 : 08.11.2010 klo 15:34:55 |
|
Mikäs VdV:n tilanne oikein virallisesti mahtaa olla? Sky eikä Physioroom ota lainkaan kantaa poissaolon pituuteen ja toki johtunee vamman laadusta, jonka ennustaminen taitaa olla niitä hankalimpia. Onko asiasta tiedoitettu jossain virrallisesti?
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #1156 : 08.11.2010 klo 15:46:00 |
|
Mikäs VdV:n tilanne oikein virallisesti mahtaa olla? Sky eikä Physioroom ota lainkaan kantaa poissaolon pituuteen ja toki johtunee vamman laadusta, jonka ennustaminen taitaa olla niitä hankalimpia. Onko asiasta tiedoitettu jossain virrallisesti?
"I spoke to Rafa this morning and he wants to see how he feels," said Harry. "But at the moment he has to be doubtful. "We have to be careful. We can't afford to take a risk, he tears it and is then out for six weeks. "It's not impossible though. We'll see how he feels."
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Del Atletico
|
 |
Del Atletico
Vastaus #1159 : 08.11.2010 klo 22:18:58 |
|
Aika oksettavaa..tämä oli jo toinen kerta tällä kaudella kun Tomppa pääsee kuin koira veräjästä näistä sikailuistaan. Oikeasti en ainakaan itse jaksa antaa yhtään sympatiaa Huddlestonelle, pitää olla aika idiootti kun tuollasia tempauksia kentällä tekee. Mitä vittua se oikeasti ajattelee??
|
|
|
|
|
Lihapiirakka
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle
|
 |
Vastaus #1160 : 08.11.2010 klo 23:37:47 |
|
On kyllä mystisiä nämä Tompan mustathetket. Ei ole ensimmäinen, toinen tai edes kolmas kerta kun jamppa hölmöilee punikin arvoisesti. Tompalla tosin tuntuu olevan jokin Terrymäinen aura, eikä dumarit kortteja paljon nostele.
|
|
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #1162 : 09.11.2010 klo 12:44:34 |
|
Ja tuon jutun mukaan VdV on huomiselta "lähestulkoon varmasti" sivussa.
Ja onneksi myös Darren Bent 
|
|
|
|
|
himpsu
Poissa
Suosikkijoukkue: THFC, HIFK
|
 |
Vastaus #1163 : 09.11.2010 klo 14:54:56 |
|
Pääsi Huddlestone jo toisen kerran tällä kaudella kuin koira veräjästä. Tom Huddlestone to escape ban over stamp on Johan Elmander. Ei olisi kyllä panna ollut mikään vääryys. Pitää Tompan nyt vähän miettiä näitä tekosia ja pistää jäitä hattuun. Seuraavalla kerralla dumari todennäköisesti näkee tilanteen ja punaista ja bänniä heiluu.
|
|
|
|
|
El Dunco
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham
|
 |
Vastaus #1164 : 09.11.2010 klo 18:31:53 |
|
Oli niin ikävä Defoeta.
On ollut jo pidempäänkin. Vielä enemmän tuli ikävä, kun näki kuinka Liverpool voitti käytännössä ainoastaan Torresin ansiosta Chelsean. Ei oo tällä kaudella paljoa pisteitä (0?) tullut Tottenhamille pelkästään hyökkääjän erinomaisen pelin ansiosta. Kohtahan Defoe on onneksi taas pelikuntoinen, jos kaikki sujuu odotetulla tavalla. Sivusta katsoessa on luultavasti nälkä kasvanut, joten toivotaan tehokasta paluuta.  Loukkaantumislista on taas pitkä, poissa varmasti tutut pitkäaikaispotilaat Woodgate, Dawson, King, O'Hara ja Defoe, näiden lisäksi vielä Lennon ja todennäköisesti myös Gallas, van der Vaart ja Keane. Balen lepuuttaminen on vaikeampaa, kun Lennon on poissa, kun muuten molemmilla laidoilla olisi "hidas" pelaaja. Vastaavasti Modriciakin lepuuttaisi mieluummin silloin kun vdV on kentällä. Jos ihmetoipumisia ei tule, niin odottaisin avauksen olevan näin: Gomes; Hutton, Kaboul, Bassong, Assou-Ekotto; Bentley, Modric, Huddlestone, Bale; Crouch, Pavlyuchenko. Kaboul-Bassong keskustassa oli viimeksi kyllä katastrofi, sattumalta taisi muuten olla Sunderlandia vastaan silloinkin (jos siis nyt tänään edes toteutuu ylipäänsä). Bale kyllä ehdottomasti tarvitsisi niitä lepovuorojakin, kun katsoo työmääriä. 11 liigapeliä, joista kaikissa täydet minuutit, kuusi mestarien liigan ottelua, joista viidessä täydet minuutit ja kerran 82 minuuttia. Tähän vielä lisäksi kolme Walesin ottelua, joissa kaikissa koko pelin kentällä. Yhteensä siis jo 19 täyttä peliä ja kerran 82 minuuttia tällä kaudella. Kun huomioidaan vielä se, että mies on varmaankin ottelusta toiseen, ellei se eniten juossut pelaaja, niin ainakin ihan siellä kärkipäässä. Epäilisinpä, että Bale saattaa jopa olla tämän kauden aikana eniten virallisissa otteluissa juossut pelaaja tällä hetkellä. Vaikka kuinka kovassa kunnossa olisikin, niin ei tuollaista tahtia kyllä voi kovin pitkään jaksaa. Jos halutaan, että ylläpitää pelitasonsa läpi koko kauden, niin jatkossa kyllä pitää edes silloin tällöin antaa niitä lepovuorojakin, nyt niitä on annettu vain liigacupin peli + 8 minuuttia. Alkukausi on sujunut alle odotusten liigassa, nyt ero siihen tavoiteltuun 4. sijaan on viisi pistettä, paljoa isommaksi ei tuota olisi varaa enää päästää, jos se vielä on tavoitteena saavuttaa tällä kaudella. On siis aika alkaa kerätä pisteitä, tänään kolme ja lauantaina kolme lisää, niin tilanne näyttää edes hieman valoisammalta ennen NLD:ä. Muussa tapauksessa alkaa vähitellen mennä vaikeaksi, vaikka kautta toki paljon jäljellä vielä onkin.
|
|
|
|
|
D4
Paikalla
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #1165 : 09.11.2010 klo 21:18:24 |
|
Mun mielestäni Balen meno oli lauantaina aika jäykän näköistä. Toki muutama rynnistys laidalta nähtiin, mutta jotenkin näytti siltä, että Inter -pelin jäljiltä oli lihakset aika jäykkinä. Ja, tuskinpa tämä kolmas peli viikon sisään kauheasti auttaa asiaa, mutta pakkohan se nyt tosiaan on kentälle laittaa...
|
|
|
|
|
WHL
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs
|
 |
Vastaus #1166 : 09.11.2010 klo 21:37:28 |
|
Suunnitelmissa Lontoo joulun ja uudenvuoden välissä:
SUN 26 dec Aston Villa v Tottenham Hotspur 17:30 Villa Park Fulham v West Ham United 12:00 Craven Cottage Crystal Palace v Norwich, 13:00 QPR v Swansea, 13:00
MON 27 dec Arsenal v Chelsea 20:00 Emirates Stadium
Tuesday 28th December 2010 Tottenham Hotspur v Newcastle United 15:00 White Hart Lane West Ham United v Everton 17:30 Boleyn Ground Millwall v Leicester, 15:00
Wednesday 29th December 2010 Chelsea v Bolton Wanderers 19:45 Stamford Bridge
Saturday 1st January 2011 Tottenham Hotspur v Fulham 15:00 White Hart Lane West Ham United v Wolverhampton Wander 15:00 Boleyn Ground
Tummennetulla pelit, joihin meinasin yrittää liput saada. Suunnitelmissa lentää 25.päivä Lontooseen/Manchesteriin, josta junalla Birminghamiin katsomaan Villa-Spurs. Sieltä sitten Lontooseen. Muita lähtijöitä ko. ajankohtana?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.11.2010 klo 21:40:37 kirjoittanut WHL »
|
|
|
|
|
Migelo
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK, Spurs
|
 |
Vastaus #1167 : 09.11.2010 klo 21:53:32 |
|
Avaus: Gomes; Hutton, Gallas, Kaboul, Assou-Ekotto; Bentley, Huddlestone, Modric, Bale; van der Vaart, Pavlyuchenko.
Eli eipä hirveämmin lepuutella miehiä. Olisi ollut paikka lepuuttaa ainakin Balea kun Modric ja VdV on kumpikin pelikunnossa. Mutta mennään nyt näillä, ylin kuusikko parasta mitä jalkeille voidaan tällä hetkellä saada.
Edit: Pistetään penkkikin vielä: Cudicini, Bassong, Corluka, Jenas, Kranjcar, Palacios, Crouch.
Lähteenä SpursOnSide @Twitter
|
|
|
|
|
D4
Paikalla
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #1168 : 09.11.2010 klo 21:59:37 |
|
Avauskokoonpano on kyllä täysin sellainen, mitä itse olisin toivonutkin. Kunhan nyt vaan vdV ei teloisi itseään...todellakin haluaisin nähdä miehen livenä kentällä lauantaina...
COYS!
|
|
|
|
|
|
Del Atletico
|
 |
Del Atletico
Vastaus #1169 : 09.11.2010 klo 23:55:09 |
|
Top4 näyttää kyllä aika kaukaiselta haaveelta. Ja Harry jäätyi penkille ja väsytti samalla samoja ukkoja piippuun jotka jo muutenkin pelanneet aivan liikaa viime aikoina. Surkea peli kertakaikkiaan.
|
|
|
|
|
obu
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs
|
 |
Vastaus #1170 : 09.11.2010 klo 23:56:36 |
|
VMP
|
|
|
|
|
Zoologico
Poissa
|
 |
Vastaus #1171 : 09.11.2010 klo 23:58:28 |
|
onneksi on VDV muuten täyttä paskaa lanen täydeltä...
|
|
|
|
|
D4
Paikalla
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #1172 : 10.11.2010 klo 00:04:09 |
|
Ei taida tarvia haihatella CL -paikoista ensi kaudeksi. Lauantaina Boltonia vastaan vitutti, kun oltiin kusessa koko peli. Tänään vitutti tuo totaalinen munattomuus hyökkäysalueella. Olisikohan siinä joukkueen kokoamisessa jotain vikaa ollut, kun tällä hetkellä ainoa hyökkääjä jota manageri viitsii peluuttaa, ei ole tehnyt yhtään maalia koko kaudella (Valjussa)? Ja, veikkaisinpa, että Defoen tullessa kuntoon, ihmetellään taas, että mitenkäs noista saa mitään toimivia yhdistelmiä aikaiseksi... Nollan pitäminen ei näemmä onnistu sitten millään, kun vähintään pitää yksi emämunaus matsia kohti tehdä. Muutenhan Kaboul - Gallas -pari pelasi varsin ok ottelun, mutta nämä koko kauden vaivanneet joukkueen mustat hetket nyt vaan saisi loppua. Ja, tiedä sitten oliko puhtaasti väsymystä, mutta viimeiseen puoleen tuntiin keskikenttä ei tuntunut saavan edes helppoja syöttöjä omille. Palju  Crouch -vaihdon jälkeen ei sitten penkillä ollut edes kunnon vaihtoehtoja hyökkäysvoiman lisäämiseen lopussa...tai, no olisi sille Kranjcarille voinut vielä aikaa antaa, varsinkin kun Bentley ei tuon viimeisen puolen tunnin aikana saanut yhtään mitään aikaan. Balen olisi myös voinut jättää tänään lepäämään. Perkele!
|
|
|
|
|
robinyari
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs
|
 |
Vastaus #1173 : 10.11.2010 klo 00:06:01 |
|
Yhteenveto viimeisimmästä:
+ Huddlestonen passit on parhammillaan todella hienoja ja tarkkoja, ei juurikaan harhasyöttöjä. Hieno veto ylärimaan. + Modric uskaltaa haastaa ja viedä palloa eteenpäin, itseluottamus on palannut + VdV jatkaa maali per peli tahtia Lanella + Crouch jatkaa VdV:n ruokkimista + Bentley alun paskuuden jälkeen paransi peliään paljon, hyviä syöttöjä, yhteispeli Huttonin kanssa pelasi. Loppuun taas pari luokatonta vetoyritystä. Pistetään puuttuneen pelituntuman piikkiin. + Hyvä intensiteetti varsinkin ekalla puoliajalla. Hyvää puolustamista (hazardimaalia lukuunpttamatta) ei vastustajalla ollut maalipaikkoja. Kaboul ja Gallas pelasivat hyvin (maalia lukuunottamatta)
- Crouchille ei taaskaan maalia - Pavlu pelasi löysästi ja laiskasti. Jos miehellä olisi VdV:n asenne ja moraali niin kyseessä olisi todella kova kaveri - Bale oli kentän huonoimpia: keskitykset puihin, juoksut ei toimineet, itsekästä pelaamista osin. Olisi voitu vaihtaa posi tokan puoliajan puolessavälissä. Väsymyksen piikkiin. - Missä lopun vaihdot? Miksei esim. Niko kehiin hakemaan voittomaalia? - 17 kulmaa eikä maalia tai oikeata maalipaikkaa?
Taas tehdään itsellemme turhan vaikeaksi koko homma. On liian aikaista sanoa "kauden olevan siinä", mutta kovia jengejä pitää voittaa jatkossa, kun "helpot" pelit sössitään.
|
|
|
|
|
El Dunco
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham
|
 |
Vastaus #1174 : 10.11.2010 klo 00:12:11 |
|
VMP
Samaa olin tulossa kirjoittamaan. Ajatellaan kuitenkin positiivisesti, ens kaudella on todella hyvät mahdollisuudet päästä top4-sijoille, Championshipissä...
|
|
|
|
|
|
|
|