röhnäreino
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, Spurs, Suomi ja Hrvatska
|
 |
Vastaus #2600 : 12.04.2011 klo 06:47:52 |
|
Eihän tuo city ole kun kolmen pisteen päässä ja yksi peli enemmin pelattuna. Miksei tänäkin vuonna mentäisi ohi loppusuoralla mestareiden liigaan 
|
|
|
|
|
robinyari
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs
|
 |
Vastaus #2601 : 12.04.2011 klo 07:57:10 |
|
Eihän tuo city ole kun kolmen pisteen päässä ja yksi peli enemmin pelattuna. Miksei tänäkin vuonna mentäisi ohi loppusuoralla mestareiden liigaan  Oletko vilaissut loppukauden oteluohjelmaa? Vaatii venymistä Spursilta, ja mielellään rankkaa alisuorittamista Cityltä. Cityllä on paljon parempi maalierokin, joten tasapisteissä jäämme viidensiksi. Samalla ei saisi päästää kovaan vireeseen päässyttä Poolia rynnimään ohi. Tevezin loukkaantuminen auttanee asiaamme, mutta tiukaksi menee....
|
|
|
|
|
röhnäreino
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, Spurs, Suomi ja Hrvatska
|
 |
Vastaus #2602 : 12.04.2011 klo 08:26:15 |
|
Oletko vilaissut loppukauden oteluohjelmaa? Vaatii venymistä Spursilta, ja mielellään rankkaa alisuorittamista Cityltä. Cityllä on paljon parempi maalierokin, joten tasapisteissä jäämme viidensiksi. Samalla ei saisi päästää kovaan vireeseen päässyttä Poolia rynnimään ohi. Tevezin loukkaantuminen auttanee asiaamme, mutta tiukaksi menee....
Aina pitää uskoa kun mahdollisuutta vielä on 
|
|
|
|
|
Bruce78
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Pepo
|
 |
Vastaus #2603 : 12.04.2011 klo 08:44:40 |
|
Jos City voitetaan vieraissa, hankitaan tasurit Chelseaa ja Poolia vastaan ja voitetaan kaikki kotipelit, niin neljänsiä ollaan. Vaikeaa toki, mutta jospa joukkue nyt terästäytyisi keskiviikon Real-pelin jälkeen... Stoke-pelissä kuitenkin oli havaittavissa viitteitä paremmasta.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #2604 : 12.04.2011 klo 09:02:44 |
|
Ch€lski 31 peliä ja 58 pistettä 12 Tue CPLG A Manchester United 16 Sat PREM A West Bromwich Albion 20 Wed PREM H Birmingham City 23 Sat PREM H West Ham United 30 Sat PREM H Tottenham Hotspur 8 Sun PREM A Manchester United 15 Sun PREM H Newcastle United 22 Sun PREM A Everton
ManC 32 peliä ja 56 pistettä 16 April CUP N Manchester United 25 April PREM A Blackburn Rovers 01 May PREM H West Ham United 07 May PREM A Everton Barclays 10 May PREM H Spurs Barclays 14 May PREM H Stoke City 22 May PREM A Bolton Wanderers
Tottenham 31 peliä ja 53 pistettä 13 Wed CPLG H Real Madrid 20 Wed PREM H Arsenal 23 Sat PREM H West Brom 30 Sat PREM A Chelsea 07 Sat PREM H Blackpool 10 Tue PREM A Man City 15 Sun PREM A Liverpool 22 Sun PREM H Birmingham
Keskinäiset pelit ratkaisevat hyvin paljon, Ch€lskin kotiluolassa on ollut vaikeaa, mutta onneksi heidänkään pelinsä ei vakuuta. Viidestä viime sarjapelistä sinisiä vastaan recordi kertoo yhdestä tappiosta, mutta se toki tuli juurikin ruplaluolassa vierailtaessa.
ManC:tä vastaan voidaan puhua hienoisesta yliotteesta, sillä viidestä viimeisestä kohtaamisesta liigassa ovat statsit Spursille 4-1-0, kaksi viimeisintä vierailua öljykentille ovat tuoneet molemmat voiton.
Kyllähän tuo loppuohjelma kertoo karua kieltä siitä, että käytännössä kaikki jäljellä olevat kotipelit pitäisi hoitaa ja vieraista hakea torjuntavoitot (tasapelit) kahta päävihollista vastaan.
Kun miettii kaikkien kolmen nykyformia niin niillehän nuo paikat menevät jotka ovat loppukaudesta vähiten huonoja.
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #2605 : 12.04.2011 klo 11:39:19 |
|
Chelsea 38 peliä ja 0 pistettä
ManC 38 peliä ja 0 pistettä
Tottenham 38 peliä ja 0 pistettä
Tämä on se mistä lähdettiin ja mielestäni nyt on turha pohtia mihin päädytään. Tosiasia on, että Spurs on noista joukkueista töpeksinyt hieman enemmän ja todennäköisesti saa maksaa siitä kalliisti.
|
|
|
|
|
D4
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #2606 : 13.04.2011 klo 09:50:16 |
|
Tänään on muuten peli. Löytyykös valistuneita arvauksia siitä, millaisella kokoonpanolla 'Arry lähtee kuromaan Realin ensimmäisessä osaottelussa säkällä hankkimaa pikkuetumatkaa kiinni?
Olisko näin: ---------Palju--------- ----------vdV--------- Bale-Modric-THudd-Lennon BAE-Kaboul-Dawson-Corluka ---------Gomes-------
Vai: ------Palju-Defoe----- Kranjcar-Sandro-Jenas-Pienaar Bass-Kaboom-Dawson-Corluka ----------Cudi-------------
Hyökkääjien ja topparien (ja oikean pakin) osalta vaihtoehdot on aika vähissä, mutta muuten voisi halutessaan lepuuttaa jengiä. Viikonloppunahan ei tosin matsia ole, joten tuskinpa tuossa hirveää lepuutuksen tarvetta on.
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #2607 : 13.04.2011 klo 09:54:10 |
|
Tänään on muuten peli. Löytyykös valistuneita arvauksia siitä, millaisella kokoonpanolla 'Arry lähtee kuromaan Realin ensimmäisessä osaottelussa säkällä hankkimaa pikkuetumatkaa kiinni?
Kolmen alakerralla  ........Gomes Kaboul .. Dawson.. Gallas ........Sandro Lennon - VDV- Modric - Bale ......Pav - Defoe
|
|
|
|
|
D4
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #2608 : 13.04.2011 klo 10:21:29 |
|
Kolmen alakerralla  ........Gomes Kaboul .. Dawson.. Gallas ........Sandro Lennon - VDV- Modric - Bale ......Pav - Defoe Me likes! Kunnon sexy footballia! Lisättäköön vielä, että jos nyt jotain lepuutusta ajatellaan, niin Corlukan nilkan pitäminen kunnossa Arse -matsiin voisi kyllä olla aika järkevää, joten tämäkin puoltaa jw:n sexy football -ajatusta. Sitä paitsi, samoista miehistähän saisi kentälle 4-4-2:n: -----Pav-Defoe--- Modric-vdV-Sandro-Lennon Bale-Gallas-Dawson-Kaboom ---------Gomes---------- Joten, tuolla kokoonpanolla kentälle, ja vaihdellaan sitten 3-5-2:n ja 4-4-2:n välillä tilanteen mukaan! Kuka soittaa Harrylle?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.04.2011 klo 10:30:03 kirjoittanut D4 »
|
|
|
|
|
ikharo
Poissa
|
 |
Vastaus #2609 : 13.04.2011 klo 10:34:49 |
|
Kolmen alakerralla  ........Gomes Kaboul .. Dawson.. Gallas ........Sandro Lennon - VDV- Modric - Bale ......Pav - Defoe Ajattelin itseasiassa aamusella aivan samaa  Todennäköisesti kuitenkin siis: ---------Palju--------- ----------vdV--------- Bale-Modric-THudd-Lennon BAE-Kaboul-Dawson-Corluka ---------Gomes-------
Vielä mahdollisesti ehdottaisin seuraavaa: --------Palju-Defoe---------- -Bale-Modric-Sandro-Lennon-- -BAE-Gallas-Dawson-Corluka-- ----------Gomes------------- Lähdetään näyttävästi, eli upporikasta ja rutiköyhää nopealla keskikentällä ja kahdella kärjellä. v/dV aloittaisi vaihtopenkiltä. E: D4:n pointin kautta Kaboom kyllä mielummin tuohon Corlukan tilalle. BAE:sta en luopuisi.
|
|
|
|
|
Spure
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur
|
 |
Vastaus #2610 : 13.04.2011 klo 10:35:06 |
|
Sivussa ovat Kranjcar, Palacios, Hutton, Woodgate ja King. Lisäksi Corluka ja Pienaar epävarmoja. Lennon is back.
Oma arvaus/toivomus:
----------- Pav ------------ Bale ----- vdV ---- Lennon ------ Modric - Hudd -------- BAE - Dawson - Gallas - Kaboul ----------- Gomes ----------
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #2611 : 13.04.2011 klo 11:15:01 |
|
Me likes! Kunnon sexy footballia!
Joten, tuolla kokoonpanolla kentälle, ja vaihdellaan sitten 3-5-2:n ja 4-4-2:n välillä tilanteen mukaan! Kuka soittaa Harrylle?
Ardiles ja Hoddle ovat jo soittaneet ja Harry on viimeiset päivät harjoittanut joukkuetta 3-5-2 pelaamiseen  "We have to respect the opponent but at the same time I don't think five goals is enough for Tottenham to beat us because we are coming here to score goals," Mourinho told reporters on Tuesday. Jos joku ei välitä odottaa illan ottelua, niin otteluraportti on täällä : http://spurs-suchsmallportions.blogspot.com/2011/04/spurs-vs-real-madrid-match-report.html
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.04.2011 klo 12:21:14 kirjoittanut john white »
|
|
|
|
|
El Dunco
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham
|
 |
Vastaus #2612 : 13.04.2011 klo 19:03:18 |
|
+ Bale on salaa kehittänyt heittoaan...pallo on lentänyt pitkälle ja tarkasti sekä Madridissa että tänään Lontoossa. Erinomainen lisäase laitalinkille.
Eivät pitkät heitot kyllä ole mikään uusi asia, jo syyskaudella niitä nähtiin. Ei niitä kovin usein ole vain käytetty, eikä niitä varmasti ole ollut tarkoituskaan käyttää samalla tavalla kuin vaikkapa Stoke käyttää Delapin heittoja, ainoastaan puoliajan/pelin loppupuolella, jos tulee sopiva tilanne ja on pakko hakea maalia. Tämä vaikuttaisi ihan loogiselta ratkaisulta, kun joukkueesta löytyy pelaajia, joilla on kuitenkin taitoa jaloissakin. Toinen käyttötapa on sitten tämä edellisessä kahdessa pelissä nähty, eli nopea pitkä heitto toisen pelaajan pystyjuoksuun, tätä ei aiemmin ole kai käytettykään. Saattaa jopa olla ihan harjoituksissa sovittu, itse pidän tästä ideasta, sillä voidaan helpostikin yllättää puolustava joukkue, joka ei siihen ole valmiina. Kun miettii kaikkien kolmen nykyformia niin niillehän nuo paikat menevät jotka ovat loppukaudesta vähiten huonoja.
City oli todella huono Liverpoolia vastaan, vaikka kyse on yksittäisestä ottelusta, niin jos samalla tasolla jatkavat pelaamista, niin eivät ole kovin montaa pistettä loppukaudesta keräämässä. Jos Tevez on sivussa pidempäänkin, niin mahtaako peli siitä parantua kuinka paljon? Mies on ollut tällä kaudella kuitenkin todella tärkeä pelaaja joukkueelleen, joten riippuen loukkaantumisen vakavuudesta, se saattaa olla varsin merkittäväkin asia loppukauden kannalta. Oma arvaus/toivomus:
----------- Pav ------------ Bale ----- vdV ---- Lennon ------ Modric - Hudd -------- BAE - Dawson - Gallas - Kaboul ----------- Gomes ----------
Sama. Melkein tekisi mieli nähdä joku vielä hyökkäävämpikin kokoonpano, kun vähintään neljä maalia on tehtävä, mutta jos omissa soi kerrankin, niin sitten olisi tehtävä jo kuusi maalia, joten ei sitä puolustustakaan sovi unohtaa. Jos nyt jostain yrittää toivoa hakea otteluun, niin: -Kukaan ei odota enää jatkoonpääsyä Tottenhamilta näistä lähtökohdista, seurauksena peli vapautuneempaa? -Realilla vastassa Barcelona jo lauantaina, mahtaako ajatukset enää olla täysin tässä pelissä, kun tilanne vaikuttaa selvältä? Tuota lauantain kohtaamista kotikentällään eivät kuitenkaan missään nimessä halua hävitä. Tottenhamin seuraava peli on puolestaan vasta viikon kuluttua, joten ei tarvitse säästellä energiaa sitä varten. -Pepe on pelikiellossa. -Real Madrid on aiemminkin hävinnyt 5-0 pudotuspelien toisessa osaottelussa. http://www.youtube.com/watch?v=pwx-K5UUnBQ-Ja viimeisenä kiistämätön todiste, että Tottenham itse asiassa jatkaa tästä parista. Arsenal voitti tällä kaudella Barcelonan kotonaan 2-1, mutta hävisi Tottenhamille 2-3, joten selvästi voidaan vetää johtopäätös, että Tottenham on parempi kuin Barcelona, joka voitti kotonaan Realin 5-0, joten Spurs voittaa vieläkin enemmän.  Jos nyt kuitenkin tapahtuu ihme ja jatkopaikka jää saavuttamatta, niin itse olisin kyllä jo suht tyytyväinen, jos pelissä tapahtuisi seuraavat asiat: -Ei loukkaantumisia. -Vähintäänkin kutakuinkin tasapäinen esitys pelitapahtumissa. -Voitto.
|
|
|
|
|
chivers
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, FC Hollywood, Ilves, KPV
|
 |
Vastaus #2613 : 13.04.2011 klo 20:23:52 |
|
Avauskokoonpanot / Tottenham
1 Heurelho Gomes 22 Vedran Corluka 20 Michael Dawson 13 William Gallas 32 Benoit Assou-Ekotto 7 Aaron Lennon 6 Tom Huddlestone 14 Luka Modric 3 Gareth Bale 11 Rafael van der Vaart 9 Roman Pavljutshenko
Real Madrid
1 Iker Casillas 4 Sergio Ramos 18 Raul Albiol 2 Ricardo Carvalho 17 Alvaro Arbeloa 12 Marcelo 14 Xabi Alonso 24 Sami Khedira 23 Mesut Özil 7 Cristiano Ronaldo 28 Emmanuel Adebayor
|
|
|
|
|
D4
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #2614 : 13.04.2011 klo 22:36:22 |
|
Sen pituinen se. Nyt sitten perinteisesti keskitytään scudettoon, ja ensi vuonna uudestaan!
|
|
|
|
|
Jacob Johnson
Poissa
|
 |
Vastaus #2615 : 13.04.2011 klo 22:42:59 |
|
Ottelun parasta antia oli se, että Huddlestone sai reilusti minuutteja alle.
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #2616 : 13.04.2011 klo 22:44:14 |
|
Defoen katseleminen kentällä naurattaisi niin tolkuttomasti jos kaveri vain sattuisi edustamaan jotain muuta joukkuetta.
|
|
|
|
|
El Dunco
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham
|
 |
Vastaus #2617 : 13.04.2011 klo 23:20:37 |
|
Pelistä lyhyesti: -Hyvä oli alku, se maali ois vain pitänyt saada aikaan, mutta eipä onnistunut. Balen kaatumisesta olisi kuulunut Balelle kortti, Modricin kaatamisesta sen sijaan selvä pilkku. Ei ollut tuuri puolella, kun jäi viheltämättä. -Vähän ennen puolta tuntia se maali ois pitänyt viimeistään tehdä, mutta Pav halusi ilmeisesti lahjoittaa pelipallon katsomossa istuneelle kaverilleen, surkea veto. Heti perään taas tilanne, josta pilkku olisi voinut tulla, mutta eipä vihelletty vieläkään, ei mielestäni selvä tilanne kumpaankaan suuntaan. -Toisen puoliajan alkuun Gomes ratkaisi viimeistään otteluparin imaisemalla todella kaukaa lähteneen vedon, joka tuli lähes suoraan kohti, eikä edes ilmassa juurikaan liikkunut. Surkea suoritus Gomesilta, todella epävarman näköinen torjuntayritys. Henkisesti raskas maali, kun loppupeli oli sitten vain pelailua, nolosti loppui siis yritys tänään. Kyllä maalin merkitys näkyi loppuottelun otteissa, vaikka vielä jonkinlaista puolittaista yritystä löytyi senkin jälkeen. -Ei se maalinteko Paviltakaan näköjään onnistu, erinomaisesta paikasta taas yli, eli nallipyssyjä koko Spursin kärkiosasto, valitettavasti. -Kyllä tällä esityksellä olisi vähintään maali ja tasapeli ansaittu, mutta minkäs sillä mahtaa, kun ei paikoista tehdä ja sen lisäksi vielä tuomarikin oli vastaan. -Dawson oli loistava. Voitti oikeastaan käytännössä kaikki kaksintaistelut. -Huddlestonelle miinusta siitä, että aivan liikaa oli turhia harhasyöttöjä, oliko toinen peli näin nopeasti liikaa loukkantumisen jäljiltä vai tempo vain tänään liian kova? Muuten pelasi kyllä ihan hyvin. -Bale oli varsinkin pelin alkupuolella erinomainen, ehti joka paikkaan, Ramos näytti ajoittain amatööriltä, kun Bale haastoi. Sai jossain vaiheessa kolhun selkään, jonka jälkeen ei ehkä ollut ihan yhtä näkyvässä roolissa, vaikka hyvin kuitenkin pelasi. Selän kanssahan on ollut ongelmia, toivottavasti ei mitään sen pahempaa kuitenkaan käynyt. -VdV ei pysynyt pelin vauhdissa mukana, muutama väläytys, mutta muuten aivan liian paljon näkymättömissä. Penkin kautta hakemaan uutta puhtia jatkossa? Vai tarvitseeko kesäloman ennen kuin saa itseäni täyteen kuntoon, kun niitä loukkaantumisia on ollut runsaasti ja kausi pitkä? -Lohdutuspalkintona se, että Tottenham oli paras lontoolaisjoukkue europeleissä tällä kaudella. Ei varmaan moni olisi ennen kauden alkua uskonut. Parempi joukkuehan tästä meni jatkoon, ei siinä mitään epäselvää, mielenkiintoiset semifinaaliottelut tulossa espanjalaisten välillä. Tämän jälkeen on aika keskittyä varmistamaan, että ensi kaudella olisi näitä pelejä lisää luvassa. Liigassahan viime aikojen huonot otteet ovat toki johtuneet vain siitä, että UCL-voitto näytti niin varmalta, ettei liigassa tarvinnut edes yrittää.  Nyt pitää liigapelejäkin alkaa pelata sitten tosissaan.
|
|
|
|
|
Donhou
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #2618 : 14.04.2011 klo 01:38:53 |
|
-Toisen puoliajan alkuun Gomes ratkaisi viimeistään otteluparin imaisemalla todella kaukaa lähteneen vedon, joka tuli lähes suoraan kohti, eikä edes ilmassa juurikaan liikkunut. Surkea suoritus Gomesilta, todella epävarman näköinen torjuntayritys. Henkisesti raskas maali, kun loppupeli oli sitten vain pelailua, nolosti loppui siis yritys tänään. Kyllä maalin merkitys näkyi loppuottelun otteissa, vaikka vielä jonkinlaista puolittaista yritystä löytyi senkin jälkeen.
 Siihenhän se kaatuikin. Gomez muuten ollut kirkkaasti spurssin paras pelaaja koko kevään, joten aika kova tuomio tuo yllä oleva... -Lohdutuspalkintona se, että Tottenham oli paras lontoolaisjoukkue europeleissä tällä kaudella. Ei varmaan moni olisi ennen kauden alkua uskonut. Parempi joukkuehan tästä meni jatkoon, ei siinä mitään epäselvää, mielenkiintoiset semifinaaliottelut tulossa espanjalaisten välillä. Minkäs takia spurs oli parempi kuin chelsea?
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #2619 : 14.04.2011 klo 02:31:31 |
|
 Siihenhän se kaatuikin. Sama. Myös liveseurannassa oli tuosta jotain vääntöä. Todellisuudessahan El Real teki otteluparista selvää jo ennen Gomesin munauksia, jos tuon ekan osan 4-0-maalin sellaiseksi edes laskee. Omasta mielestäni se oli otettavissa, muttei mikään helppo pallo kuitenkaan, imuroinnista puhumattakaan. CR:n veto tuli puolustajan jaloista kovana ja matalana ja ei varmasti olisi ollut kenellekään mikään kypsä marja, jonka voi vaivatta poimia. Olisi ollut muutenkin melko sama, onko peli 3-0 vai 4-0 - ottelupari oli kuitenkin ratkennut ennen kuin Gomes munaili yhtään kertaa. Tuolla eilisen pelin imuroinnillakaan ei käytännössä ollut mitään tekemistä, sillä Spurs ei olisi neljää maalia ikinä tehnyt. Spurs hävisi Real Madridille jokaisella osa-alueella, joten syyn kääntäminen esimerkiksi Gomesin tai Crouchin niskaan on pelkkää paskapuhetta, jolla halutaan uskotella itselleen sitä, että ottelu kaatui vain joihinkin harmillisiin yksittäisiin yksilövirheisiin. Niihin se ei kaatunut, vaan se kaatui koko joukkueena esteeseen nimeltä Real Madrid. Piste.
|
|
|
|
|
D4
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #2620 : 14.04.2011 klo 07:38:20 |
|
Spurs hävisi Real Madridille jokaisella osa-alueella, joten syyn kääntäminen esimerkiksi Gomesin tai Crouchin niskaan on pelkkää paskapuhetta, jolla halutaan uskotella itselleen sitä, että ottelu kaatui vain joihinkin harmillisiin yksittäisiin yksilövirheisiin. Niihin se ei kaatunut, vaan se kaatui koko joukkueena esteeseen nimeltä Real Madrid. Piste.
Jos nyt edes vähän tarkemmin näitä viestejä lukee ennen kuin alkaa vaahtoamaan siitä, mistä haluaa päästä vaahtoamaan, niin voinee huomata, ettei täällä ole tippumista kaadettu Gomesin tai edes Crouchin niskaan...eihän tuossa nyt ollut mitään selittämistä, ja kyllä me Spurs -fanit nyt ollaan sen verran fiksuja, että tuo tajutaan. Crouchin kaksi keltaista oli pirun typerä teko, joka takuulla vaikeutti hommaa entisestään, ja eilen Gomes imuroi tuon Cristiinan vedon, mutta kyllähän tässä nyt selväksi kävi muutenkin, kumpi oli parempi joukkue.
|
|
|
|
|
D4
Poissa
Suosikkijoukkue: COYS!
|
 |
Vastaus #2621 : 14.04.2011 klo 07:41:54 |
|
Gomez muuten ollut kirkkaasti spurssin paras pelaaja koko kevään, joten aika kova tuomio tuo yllä oleva...
No, ei kyllä ole ollut paras... Minkäs takia spurs oli parempi kuin chelsea?
Eikös pisimpään kisassa mukana pysyvä ole paras? 
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #2622 : 14.04.2011 klo 08:09:53 |
|
Spurs hävisi Real Madridille jokaisella osa-alueella, joten syyn kääntäminen esimerkiksi Gomesin tai Crouchin niskaan on pelkkää paskapuhetta, jolla halutaan uskotella itselleen sitä, että ottelu kaatui vain joihinkin harmillisiin yksittäisiin yksilövirheisiin. Otteluparissa - eilen Spursin kotitappiosarake eurokentillä taisi kasvaa 25%:lla koko historian huomioiden ja tämän voi huoletta kaataa Gomesin niskaan. Sinänsä merkityksettömässä ottelusa koko joukkueen peli-ilo katosi samalla sekunnilla kun Gomes hörppi koko rahan edestä.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #2623 : 14.04.2011 klo 09:03:57 |
|
Todellisuudessahan El Real teki otteluparista selvää jo ennen Gomesin munauksia, jos tuon ekan osan 4-0-maalin sellaiseksi edes laskee. Omasta mielestäni se oli otettavissa, muttei mikään helppo pallo kuitenkaan, imuroinnista puhumattakaan. CR:n veto tuli puolustajan jaloista kovana ja matalana ja ei varmasti olisi ollut kenellekään mikään kypsä marja, jonka voi vaivatta poimia. Olisi ollut muutenkin melko sama, onko peli 3-0 vai 4-0 - ottelupari oli kuitenkin ratkennut ennen kuin Gomes munaili yhtään kertaa. Tuolla eilisen pelin imuroinnillakaan ei käytännössä ollut mitään tekemistä, sillä Spurs ei olisi neljää maalia ikinä tehnyt.  Siihenhän se kaatuikin. Gomez muuten ollut kirkkaasti spurssin paras pelaaja koko kevään, joten aika kova tuomio tuo yllä oleva... Itse lukeudun Gomesin faneihin, mutta en ymmärrä minkä takia tuota kaljua päätä pitäisi nyt silitellä. Jos pelataan Champions Leaguessa pääsystä neljän joukkoon ja kummassakin osaottelussa maalivahti puppelio yhden maalin, niin ei se kyllä ihan nappiin ole mennyt. Sillä oliko ottelupari jo ratkennut, ei voi millään puolustella maalivahdin touhuja. Maalivahti voi tehdä vaikka tuhat torjuntaa otteluparissa eikä hänelle voi sillä verukkeella kuitenkaan antaa anteeksi kahta helppoa maalia. Sitä en tiedä minkä kanavan tekstitv:n perusteella Donhou tekee analyysejään vai katsellaanko siellä viime kauden pelejä nauhalta, sillä viime kaudella Gomes oli mielestäni Valioliigan paras maalivahti, mutta tällä kaudella mies on ollut Spursin pelin osa-alueilta hyökkäyksen nallipyssyjen jälkeen melkeinpä se joukkueen heikoin lenkki.
|
|
|
|
|
El Dunco
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham
|
 |
Vastaus #2624 : 14.04.2011 klo 10:02:37 |
|
Olisi ollut muutenkin melko sama, onko peli 3-0 vai 4-0 - ottelupari oli kuitenkin ratkennut ennen kuin Gomes munaili yhtään kertaa.
En kyllä ymmärrä, miksei kolmen maalin tappioasemassa lähdetty hakemaan jo riskillä kavennusta, sillä kolmen maalin tappiokin olisi ollut jo turhan paljon, ja siitä isompi ei enää juurikaan huonompi.
Tuolla eilisen pelin imuroinnillakaan ei käytännössä ollut mitään tekemistä.
Kyllähän se ratkaisi tämän toisen osaottelun. Spurs hävisi Real Madridille jokaisella osa-alueella, joten syyn kääntäminen esimerkiksi Gomesin tai Crouchin niskaan on pelkkää paskapuhetta, jolla halutaan uskotella itselleen sitä, että ottelu kaatui vain joihinkin harmillisiin yksittäisiin yksilövirheisiin. Niihin se ei kaatunut, vaan se kaatui koko joukkueena esteeseen nimeltä Real Madrid. Piste.
Vähää alusta jne. Parempi joukkuehan tästä meni jatkoon, ei siinä mitään epäselvää. Siihenhän se kaatuikin. Gomez muuten ollut kirkkaasti spurssin paras pelaaja koko kevään, joten aika kova tuomio tuo yllä oleva...
Itsehän olin sitä mieltä, että ottelupari oli jo lähes varmuudella ratkennut ekan osan jälkeen. Pelaajilla oli kuitenkin (yllättävänkin) hyvä taistelutahto päällä vielä niin kauan, kuin se pienikin toivonkipinä oli olemassa, tuohon Gomesin imurointiin se yritys sitten aika pitkälti loppui. Ja tosiaan siihen suoritukseenhan tämän toisen osan tulos ratkesi. Gomesin kevätkauden parhaimmuudesta sinulle onkin jo kerrottu totuus, ettet nyt vain olisi sotkenut Arsenalin tilanteeseen, siellähän Almunia on loistosuorituksillaan pitänyt joukkuetta pystyssä ottelusta toiseen... Minkäs takia spurs oli parempi kuin chelsea?
Olet Arsenal-fani, joten täysin merkityksettömät lohdutuspalkinnot pitäisi olla varsin tuttuja. 
|
|
|
|
|
|
|
|