Modricin tilanteesta tuli sellainen ajatus mieleen että voisiko mahdollisesti olla sovittu jo alustavasti Chelskin kanssa kaupoista ja samalla luvattu Lukalle että saa siirtyä vielä kesän aikana. Ehtona vain että kukaan ei hiisku mitään ennen kuin korvaaja on saatu hankittua? Sen verran hiljaista on ollut viime aikoina kaikin puolin Modricin tilanteesta. Tällainen järjestely auttaisi pitämään korvaajan hintaa alhaisena kun ei lähdetä markkinoille elokuun viimeisenä päivänä ja mahdolliset myyjät eivät tiedä että 'Arrylla ja Levyllä on yhtäkkiä about Modricin siirtokorvaus käytettävissään korvaajan hankkimiseksi ja pieni paniikki päällä löytää joku?
Muuten voisi olla ihan totta, mutta.. kun Levy nyt meni kerran julkisesti ilmoittamaan, että Lukaa ei myydä niin tuskin haluaa syödä sanansa. Menisi luotto omilta faneilta, eikä tulevaisuudessa tuo mantra toimisi enää. Jollei Lukaa tee samaa kuin Berba, eli mene lakkoon jotta siirto toteutuisi. Tuskin näin käy kuitenkaan.
Tottenhamin hiljainen kesä oli täysin ennustettavissa. Itse en uskonut, enkä usko vieläkään, että mitään erikoista tapahtuu jollei Dos Santos, Hutton, Palacios, Keane, Bentley, Niko jne edes osa näistä lähde ja samalla helpotusta palkkakuluihin ja seuran kassaan rahaa siirtokorvauksia. Toivottavasti mahdolliset siirrot sisään tehtäisiin ennen kauden alkua, mutta voipi olla että menee sinne siirtoikkunan viimeiseen päivään. Tottenhamilla tuskin tällä hetkellä on varaa ostaa mitään pelaajia jollei jämiä saada pois. Eikä se ole kovin helppoa. Siksi olisin ollut valmis myymään heti Palacioksen Napoliin,
kun siirtosummakin oli 10£ miljoonaa.. ne rahat oltaisiin voitu käyttää suoraan uuteen hyökkääjään.