FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.02.2026 klo 20:49:36 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 128
 
Kirjoittaja Aihe: Tottenham Hotspur 2010/2011 - The Quest Is Over, Time To Regroup!  (Luettu 275163 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lorem Ipsum

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #475 : 26.08.2010 klo 19:24:44

Omalla toivomuslistalla herkkusienivihulaiset voisivat olla: Ykköskorista AC Milan (myös hallitseva mestari Inter olisi ok). Kakkosesta Werder Bremen ja nelosesta vaikkapa Twente.
Jos jokin noista osuu kohdalle, niin pitää vakavasti laittaa harkintaa jos lähtisi paikanpäälle haistelemaan ilmapiiriä kun Yid Army ottaa Eurooppaa haltuun.

Lineker perkuta! Luetaan niitä viestejä kunnolla. "Jokin" eli yksikin olisi riittänyt. Ei olisi tarvinnut liiotella kun nostelit niitä palloja maljasta. Likviditeetti ja lomapäivät ei riitä kaikkiin kolmeen vieraspeliin.

Hyvä lohko: Inter mestaruuksien krapuloissaan, WB aikoitti kauden epävarmasti mutta pelannee sellaista fudista jota vastaan Spursilla on hyvät saumat. Twentestä ei pelillisesti mtn hajua, mutta eipähän tarvitse lähteä  jonnekin siperiaa pelaamaan.

Tästä on hyvä jatkaa. Spurs are on their way to Wembley...
steviegg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #476 : 26.08.2010 klo 19:36:28

Kuinkas kauan Gomes huilaa tuon nivusvamman johdosta?
spurvert

Poissa Poissa


Vastaus #477 : 26.08.2010 klo 20:40:46

Tulihan arvaamaton lohko. Inter juuri vaihtanut Rafaan, mikä tietysti meille hyvä juttu. Bremenistä taas ei koskaan tiedä. Schaafin porukka tuntuu ailahtelevan enemmän kuin männävuosien Spurs. Parhaimmillaan pyörittelee Allianzilla Bayernia, Weserillä spanskijättiläisiä ja huonona päivänä tulee turpasauna bundesliigan heittopusseilta. Twente tulisi kyllä lyödä kahdesti, jos meinataan jatkoon.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #478 : 26.08.2010 klo 20:54:44

Nyt kun ollaan Champions Leagueen selvitty ja jatketaan sarjassakin tappioitta, on aika nostaa kissa pöydälle ja ottaa esille suurseurojen ympärillä pyörivä ilmiö nimeltä "Gloryhuntterit".

Sain yv:llä viestin jossa kysyttiin neuvoa lippujen hankintaan Spursin kotipeleihin ja viestitellessä nimettömänä pysyvä nicki sitten vähän kartoitti kannattaja taustaansa:

Lainaus
Kiitoksia kovasti vastauksesta! Itse olen vähän tällainen myöhäisherännäinen Spurs-fani. Nuorempana kannattelin Manua, mutta iän myötä moisesta sairaudesta onneksi toivuin. Spursia olen toki aina aiemminkin pitänyt sympaattisena seurana pelityylin ja loistavien yksilöiden takia.

 Tuossa välissä olin useita kausia ilman selkeää suosikkiseuraa, mutta viime kaudella tuli sitten seurattua aikaisempaa enemmän matseja ja Spursin otteet saivat uudestaan aikaan pikkupoikamaisen innostuksen kannatusta kohtaan. Nyt on sitten jäsenyyden hankittu ja fanipaitojakin tilattu! Aika näyttää onko kyseessä gloryhuntterimainen ilmiö, joka menee ohi ensimmäisten vastoinkäymisten kohdatessa, vai onko kyse aidosta kannatuksesta :P Ainakin voin suoraan myöntää, etten ole ollut Spursin bandwagonissa jo useita kymmeniä vuosia jne..

Nyt on kaikki kuultu.. Spurs ja Gloryhuntterit mainittu samassa yhteydessä Ylos
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #479 : 26.08.2010 klo 20:59:34

Nyt on kaikki kuultu.. Spurs ja Gloryhuntterit mainittu samassa yhteydessä Ylos

Massive, sexy football ja kreikkalainen jumala Huddlestone - kukapa nyt ei Spursin bandwagoniin haluaisi hypätä.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #480 : 26.08.2010 klo 21:07:49

Massive, sexy football ja kreikkalainen jumala Huddlestone - kukapa nyt ei Spursin bandwagoniin haluaisi hypätä.
:D

UEFA CHAMPIONS LEAGUE, GROUP A

September 14 - Werder Bremen v Spurs
September 29 - Spurs v FC Twente
October 20 - Inter Milan v Spurs
November 2 - Spurs v Inter Milan
November 24 - Spurs v Werder Bremen
December 7 - FC Twente v Spurs
obu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #481 : 26.08.2010 klo 21:09:18

Lohkon aikataulu:

September 14 - Werder Bremen v Spurs
September 29 - Spurs v FC Twente
October 20 - Inter Milan v Spurs
November 2 - Spurs v Inter Milan
November 24 - Spurs v Werder Bremen
December 7 - FC Twente v Spurs


Heti alkuun kovin ratkaiseva matsi. Sanoisin, että jatkoonpääsy edellyttää tappion välttämistä Bremenissä sekä kotivoittoa Twentestä, jotta Inter-pelien jälkeen on vielä mahdollisuudet jatkopaikkaan kahdella viimeisellä pelikierroksella. Vaikkei Benitezin Inter varmasti ole viime vuotisen tasoa, on se silti selvä suosikki lohkovoittajaksi ja niistä peleistä jokainen pistekin täytyy laskea plussan puolelle. Joka tapauksessa ihan mielenkiintoinen lohko, jossa jatkoonpääsy on ihan realismia mutta rannalle jääminen ei mielestäni mikään katastrofi.

e: olipa hidas tämä loppukirjoitus, niin jäätiin kakkoseksi :)
D4

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #482 : 26.08.2010 klo 21:29:38

Itselläni oli näistä arvonnoista oikeastaan sellainen olo, että tulkoon vastaan kuka vaan, niin hyvä on. Vuosikausia on jahkailtu pääsystä pelaamaan maanosan (ja maailman) parhaita joukkueita vastaan, niin olisihan se nyt typerää valittaa sitten huonosta arpaonnesta, jos vastaan tulee joku huippu.

No, arpa oli kyllä myös menestysmahdollisuuksia ajatellen aivan kohtuullinen. Inter on toki kova, mutta aikamoinen arvoitus Muorin lähdettyä, ja Bremen lähtökohtaisesti aika tasavahva vastus.

Loremin tilaama lohko on tosiaan matkustusten kannalta absoluuttisesti paras mahdollinen Tampereelta käsin. Kovasti sitä tekisikin mieli Milanoon lähteä matsiin (ja tästähän on jo ehditty muutaman forumistin kanssa viestitelläkin), mutta itsellä painaa päälle jo varattu Lontoon matka tuosta parin viikon päästä, enkä oikein tiedä riittääkö budjetti, ja ajankäyttömahdollisuudet.
Del Atletico
Vastaus #483 : 26.08.2010 klo 21:48:00

Itselläni oli näistä arvonnoista oikeastaan sellainen olo, että tulkoon vastaan kuka vaan, niin hyvä on. Vuosikausia on jahkailtu pääsystä pelaamaan maanosan (ja maailman) parhaita joukkueita vastaan, niin olisihan se nyt typerää valittaa sitten huonosta arpaonnesta, jos vastaan tulee joku huippu.



Sama. Oikeastaan parempi että lohkosta tuli kohtuu kovatasoinen kuin sellainen pilipaligrouppi ( tosin ei Spursin korisijoituksen kautta mitään helppoa lohkoa olisi voinut saadakaan ), tuosta kun menee jatkoon niin voi ainakin sanoa että kova porukka on kasassa. Itse näkisin Spursin mahdollisuudet jatkoon ihan hyvinä, tasaväkistä taistoa varmasti Bremenin kanssa tulee olemaan. Vaikka ei Interkään ihan niin ylivoimainen suosikki tässä ole kuin hätäinen voisi äkkiä kuvitella. Täytyy myös muistaa Twenten vaarallisuus, lohkossa tuskin tulee yhtään selkeää matsia olemaan..siis ainakaan Spursille! ;) Tästä on hyvä jatkaa!
kurki

Poissa Poissa


Vastaus #484 : 26.08.2010 klo 22:30:37

Ihan mielenkiintoinen lohko. Ykköskorista Inter ei suinkaan ole helpoin, mutta ei myöskään vaikein vastus. Werder on Werder, siitä ei ikinä tiedä. Ihan lyötävissä kuitenkin. Twente on täysi kysymysmerkki meikäläiselle.

Mistä noihin vierasmatseihin muuten saa lippuja? Mikä käytäntö siinä on, tuleeko vieraskannattajien liput myyntiin Tottenhamin kautta vai saako niitä kotijoukkueelta vai jostain piljettifirmoistako ne pitää kärkkyä? Ei oo oikein kokemusta  UCL-vieraspeleistä... ;)
john white

Poissa Poissa


Vastaus #485 : 27.08.2010 klo 07:19:45

Ihan mielenkiintoinen lohko. Ykköskorista Inter ei suinkaan ole helpoin, mutta ei myöskään vaikein vastus. Werder on Werder, siitä ei ikinä tiedä. Ihan lyötävissä kuitenkin. Twente on täysi kysymysmerkki meikäläiselle.

Mistä noihin vierasmatseihin muuten saa lippuja? Mikä käytäntö siinä on, tuleeko vieraskannattajien liput myyntiin Tottenhamin kautta vai saako niitä kotijoukkueelta vai jostain piljettifirmoistako ne pitää kärkkyä? Ei oo oikein kokemusta  UCL-vieraspeleistä... ;)

Arvonnasta ole samaa mieltä kuin Harry

Lainaus
“When I saw the draw the hairs on the back of my neck stood up and danced,” said manager Harry Redknapp.

Hyvä lohko josta mennään jatkoon, kunhan hoidetaan nuo kotiottelut voitokkaasti  ja kerätään täysi potti ainakin Twentteä vastaa.
Twentte otteluun on erittäin vaikea saada lippuja ainakaan Spursin kautta, jos ei ole isoa kasaa pisteitä. Piljettifirmoista varmaan saa pakettimatkoja sinne.
Interin ja Bremenin stadionit ovat sen verran suurempia, että lippujen saanti on hieman helpompaa. Tosin Bremen on niin lähellä ja Milanoon saa halpoja lentoja, että ryntäys niihin otteluihinkin tulee olemaan kova. Tosin lentoyhtiöt nostivat heti lippujen hintoja  arvonnan jälkkeen  ;)




« Viimeksi muokattu: 27.08.2010 klo 07:26:30 kirjoittanut john white »
journeyman

Poissa Poissa


Vastaus #486 : 27.08.2010 klo 08:01:55

Itse en jaksa ottaa paineita CL:ssä menestymisestä. Valioliigassa on jo tarpeeksi siihen hommaan. CL on tässä kannatuksessa melkein 20 vuotta unelmoitu juttu ja nyt se sitten viimein tapahtu. En ole seurannut CL:ää oikeastaan 10 vuoteen, kun joukkueet eivät ole kiinnostaneet. Nyt aioin jollain tavalla tapittaa Spursin 6 peliä ja nauttia niistä. Jos homma jää lohkovaiheeseen niin sitten jää. Pääasia, että tämä saavutettiin. Hieman tuli nostalginen fiilis, kun Köpis-Rosenborg pelin koostetta katselin ja muuan Steffen Iversen siellä edelleen tahkosi. Pitkä matka on niistäkin ajoista tultu ja koskaan en oikein ole tosissani uskonut, että näkisi Spursin CL:ssä, koska sinne pääseminen vaati kuitenkin syrjäyttämään joukkueen, joka periaatteessa on valmis voittamaan vaikka koko CL:n.

League Cupista tuli varmaan nyt varamiesten näyttöpaikka. Itse en ainakaan uhraisi yhtään Avauksen miestä tuohon, kun tätä reserviä Spursilla kuitenkin riittää.
john white

Poissa Poissa


Vastaus #487 : 27.08.2010 klo 08:10:10

Massive, sexy football ja kreikkalainen jumala Huddlestone - kukapa nyt ei Spursin bandwagoniin haluaisi hypätä.

Oletkos Blankku lähetelly Jamie:lle Tom kehujasi, kun nyt kirjoittelee Dailymailissä tälläisiä:

http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1306469/JAMIE-REDKNAPP-Tom-Huddlestone-grown-English-Alonso.html



journeyman

Poissa Poissa


Vastaus #488 : 27.08.2010 klo 09:01:13

oops.
LaMasquerade

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU.. eiku.. Ilves, Ajax, Chelsea, MP, Wolves


Vastaus #489 : 27.08.2010 klo 09:02:02

Pikajuttua Twentestä ja Enschede:sta:
- Enschedessä 160k asukkaita, stadion vetää 24.000. Tänä syksynä alkamassa stadionin laajennushanke, jossa kapasiteettia nostetaan ensin 32.000:een ja myöhemmin peräti 44.000 lukemiin mikäli Hollanti ja Belgia onnistuvat 2018 maailmanmestaruuskisahakemuksessaan.
- Schiphol:sta 170km, Bremenin kentältä 205km ja Hahn:sta 335km (autolla).
- Twente voitti ensimmäisen Eredivisie mestaruutensa viime vuonna ex-englannin maajoukkuecoachin Steven McClaren:in alaisuudessa. (McClaren siirtyi täksi kaudeksi valmentamaan Wolfsburg:ia).
- Täksi kaudeksi peräsimeen tuli belgialainen ex-supermolari Michel Preud'homme, joka on tehnyt todella hyvää jälkeä belgian liigassa: mestaruus Standard Liège:ssä toisella kaudellaan 07-08, ja yleensä keskinkertaisessa Gent:ssä seurahistorian paras kausi viime talvena (cupvoitto ja liigan kakkossija).
- Kesän pelaajahankinnoissa ostettu näemmä aika paljon nuoruutta (esim. ruåttalaiskaksikko Bajrami, Bengtsson, Venezuelalaispuolustaja Roberto Rosales ja belgi Chadli, kaikki parikymppisiä) ja kova maalitykki Itävallan bundesliigan Red Bull Salzburg:sta, eli Marc Janko. Janko voitti 2008-2009 maailman kärkiliigojen topscorer palkinnon.
- Perusmiehistöstä ei mitään ihmenimiä löydy, uransa ehtoopuolella olevan Denny Landzaat:in tunnistin kansainvälisistä ympyröistä, muuten taitavat olla enempi "eredivisie sankareita"..

Ihmettelen jos tuosta vastusta Spurs:lle on..
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #490 : 27.08.2010 klo 09:21:31

- Perusmiehistöstä ei mitään ihmenimiä löydy, uransa ehtoopuolella olevan Denny Landzaat:in tunnistin kansainvälisistä ympyröistä, muuten taitavat olla enempi "eredivisie sankareita"..

Costaricalainen hyökkääjä-keskikenttäpelaaja Bryan Ruiz on ehkä kiinnostavin nimi. Viime kaudella 24 häkkiä Twenten paidassa, mikä herätti myös kiinnostusta mm. sumusaarilla.
Aapi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham, SalPa, Huuhkajat, HerTo


Vastaus #491 : 27.08.2010 klo 09:45:13

Kun ottaa huomioon, että arvonnasta olisi voinut tulla sekä "liian vaikea" lohko (tyyliin Inter, Real, Rubin) siinä missä "liian tylsä ja silti ryssittävissä oleva" (vaikkapa Lyon, Shakhtar, Zilina - toki sinänsä hyviä pelejä nämäkin olisivat olleet) niin tuo on oikeastaan hyvinkin sopiva kombinaatio. Lisäplussana vielä helpohko matkustettavuus, jos haluaa lähteä täältä Pohjolasta paikanpäälle vierasmatseihin.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #492 : 27.08.2010 klo 10:12:35

Twentestä löytyy mainittujen Landzaatin ja Ruizin lisäksi mm. isokokoinen kärki Marc Janko, jota on menneisyydessä jopa Spursiin huhuiltu - tuli tänä kesänä Twentelle todella kovalla €7m siirtosummalla. Muutenkin mestaruuden jälkeen ovet ovat käyneet molempiin suuntiin, lähtijöitä on tainnut olla kymmenkunta sekä McLaren ja vastaavasti sisäänkin on tullut tukku uusia kasvoja. Jankon lisäksi ringin muita tunnetumpia nimiä on maajoukkueesakin piipahtanut Theo Janssen. Myös veteraanivahti Sander Boschker on käynyt maajoukkueringissä.  Ruizin ohella Twenten kuumin nimi on kuitenkin brassipakki Douglas, jota on huhuttu milloin mihinkin suurempaan seuraan isoissa liigoissa. Mainittujen lisäksi ringistä löytyy kolme viime kisoissa pelannutta pelaajaa (Parker, Cairney ja mahdollisesti Newcastleen siirtyvä Tiote).
deif

Poissa Poissa


Vastaus #493 : 27.08.2010 klo 10:14:32

Miltä näyttää Tottenhamin avaus Wigania vastaan hyökkäyksen osalta? Onko Defoe nyt myös sivussa?
Hammersmith

Poissa Poissa


Vastaus #494 : 27.08.2010 klo 10:16:17

Miltä näyttää Tottenhamin avaus Wigania vastaan hyökkäyksen osalta? Onko Defoe nyt myös sivussa?

Ainakaan Virkkusen mukaan ei pelaa viikonloppuna leikkauksen takia. Poissa pelikentiltä sen 2-3kk
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #495 : 27.08.2010 klo 10:17:56

Veikkaisin Crouchia ja Pavia, kyllähän Keanekin saattaa avaukseen päästä jos ei ole kulisseissa jo riehunut pelaamattomuutensa takia.
obu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #496 : 27.08.2010 klo 10:21:30

Tänään on ollut huhuja (Daily Mirror) taas Huntelaarista. Tällä kertaa kyseessä olisi kauden mittainen lainapesti, jossa olisi £12M osto-optio tai jotain sinnepäin. Vastapainona tälle Newcastlen puolestaan huhutaan (The Sun) olevan kiinnostunut Keanosta £6M edestä. Mielestäni Huntelaarin lainapesti voisi olla ihan hyvä muuvi - etenkin jos Keanosta päästään eroon ja Kun Defoe on nyt telakalla - mutta ostohinta kuulostaisi kovalta miehestä, joka on enimmäkseen kuluttanut penkinpäätyä jo useamman kauden.
D4

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #497 : 27.08.2010 klo 10:29:19

Mielestäni Huntelaarin lainapesti voisi olla ihan hyvä muuvi - etenkin jos Keanosta päästään eroon ja Kun Defoe on nyt telakalla - mutta ostohinta kuulostaisi kovalta miehestä, joka on enimmäkseen kuluttanut penkinpäätyä jo useamman kauden.

No, mutta jos kyseessä on "loan with an option to buy", niin riskihän olisi minimaalinen. Jos Huntelaar osoittautuisi turhakkeeksi kauden aikana, niin eihän sitä sitten tarvisi ostaa.

Mutta, huhuja on nyt tosiaan liikkeellä kaikenlaisia. Vahvimmin toki tapetilla Huntelaar, Diarra ja Fabiano, mutta aika mahdotonta tällä hetkellä tulkita, missä huhussa olisi enemmän perää...
ikharo

Poissa Poissa


Vastaus #498 : 27.08.2010 klo 10:47:39

Edelleen Huntelaarin tulemisen kannalla. Tämä laina osto-optiolla olisi kuin nyrkki silmään Spurs-miehistölle.
Lihapiirakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #499 : 27.08.2010 klo 12:10:11

ITK juttujen mukaan tarjous Keanosta on hyväksytty. Seura ei ole tiedossa.

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 128
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa