Mr.DD
Poissa
|
 |
Vastaus #1200 : 16.02.2011 klo 13:06:12 |
|
Viime pelien perusteella Chelsean kokoonpano huutaa pelinrakentajaa. Kaka/Özil/Hamsik tyyppistä peluria jolla on pehmee kosketus ja loistava pelisilmä. Chelsean keskikentällä tällä hetkellä on liikaa ns. duunareita Ramires/Essien/Mikel joilta pelinrakennus ei niin kovin hyvin suju. Innolla odotan Benayounin paluuta, jolta tällaista taitoa löytyy.
|
|
|
|
|
Tomba
Poissa
|
 |
Vastaus #1201 : 16.02.2011 klo 15:05:15 |
|
Eikö Pirlon sopimus lopu kesällä? 
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #1202 : 16.02.2011 klo 16:36:49 |
|
Eikö Pirlon sopimus lopu kesällä?  Eiköhän Pirlo ole pidemmältikin tuollainen keskikentän pohjalla häärivä pelaaja. Lisäksi Pirlo on suht. hidas, iäkäs, eikä ole mikään pallon kanssa juoksija. Eli todennäköisesti tulee kesällä Lontooseen.
|
|
|
|
|
maagine
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SK Rapid Wien, Legia Warszawa
|
 |
Vastaus #1203 : 16.02.2011 klo 20:56:16 |
|
Ei kannata ostaa ketään. McEachran on sen tason lupaus, että vastuuta vaan kasvavissa määrin, ja pian meillä on uusi englantilainen keskikentän kuningas  Poikahan on pelannut välillä keskikentän pohjalla, mutta muistaakseni joitain pelejä ressuissa tai nuorten joukkueissa pelannut myös ylempänäkin. Saa korjata jos olen väärässä..
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #1204 : 17.02.2011 klo 15:04:41 |
|
McEachran esiintyi aika vaatimattomasti viime viikon FA Youth Cupin pelissä Barnsleytä vastaan, 2-1 päättyi ja Josh viimeisteli itse yhden ja syötti toisen.
Tosiaan on pelannut ylempänä kuin nykyään, esim. Chelsean junnujoukkueita edustaessaan McE pelasi kymppipaikalla, jolloin tehot olivat hyvää luokkaa. Nyt edustusjoukkueeseen nousun myötä Ancelotti on tehnyt lädistä tuollaista uutta Pirloa.
Luiz oli loistava maanantaisessa pelissä Fulhamia vastaan (vielä kun en ole ehtinyt kehua tässä topicissa). Pilkkuun johtanut tilanne ei heikennä yhtään arviota, sillä kuten Carlettokin pelin jälkeen totesi, brassi oli vain sen verran väsynyt, että jalka ei noussut enää samaa tahtia. Muutenhan Luiz olisi kyykyttänyt jälleen Dempseytä, kuten aikaisemmin teki upealla ja rohkealla taklauksella boksin sisällä. Noussee helposti maailman parhaimpien toppareiden joukkoon lähivuosina. Mahtavat signaukset kumpainenkin brassi, jotka ovat avainpelaajia seuraavina vuosina.
Zhirkov on palannut joukkueharjoituksiin. Marraskuun puolivälissä loukkasi pohkeensa maajoukkuetehtävissä, ja siitä saakka on ollut poissa. Tuo taas yhden uuden lisävariaation vaihtopenkin puolelta ja laajentaa rinkiä entisestään.
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #1205 : 17.02.2011 klo 15:14:24 |
|
Jos keskikentälle jotain hankintaa kesällä tulee, niin ehkä paras vaihtoehto olisi sitten laidoille tai kymppipaikalle. Chelsealla on kuitenkin keskikentän pohjalle tasoa ja leveyttä tarpeeksi. Lampard pystyy pelaamaan kunnossa pysyessään vielä jonkin aikaa huipulla, minkä jälkeen McEachran on parhaassa tapauksessa valmis korvaamaan Frankin. Puolustavammaksi vaihtoehdoksi on sitten tarjolla Ramiresia ja Essieniä, joista Essien on tuossa roolissa parhaimmillaan jopa maailman paras. Mikäli Chelsealla ei ensi kaudellakaan ole kunnon kymppipaikan pelaajaa, niin laidoille on pakko panostaa. Joku Adam Johnsonin kaltainen nopea, kehittyvä, tekninen ja innokas pelaaja tekisi kyllä joukkueen hitaalle temmolle todella hyvää. Myös aiemmin huhuissa ollut Juan Manuel Mata voisi olla hyvä hankinta.
|
|
|
|
|
Mr.DD
Poissa
|
 |
Vastaus #1206 : 17.02.2011 klo 15:25:29 |
|
Joku Adam Johnsonin kaltainen nopea, kehittyvä, tekninen ja innokas pelaaja tekisi kyllä joukkueen hitaalle temmolle todella hyvää. Myös aiemmin huhuissa ollut Juan Manuel Mata voisi olla hyvä hankinta.
Tähän sama. Malouda, Anelka, Drogba, Kalou ja kenties Mikel on tod.näk ensi kesänä seuran jättäviä pelaajia, joten todennäköisesti vahvistuksia ainaki laidalle tulossa. Boltonin pelejä on ollut tammikuun jälkee ilo seurata Sturridgenn takia. Sturre osoittanut huikeaa potentiaalia pienessä ajassa ja on varmasti ensi kaudella paljon suuremmassa roolissa Chelseassa kuin tänä kautena 
|
|
|
|
|
nubster
Poissa
|
 |
Vastaus #1207 : 17.02.2011 klo 16:11:19 |
|
Malouda, Anelka, Drogba, Kalou ja kenties Mikel on tod.näk ensi kesänä seuran jättäviä pelaajia, joten todennäköisesti vahvistuksia ainaki laidalle tulossa.
Viimeksi mainittu kaksikko ei ole lähdössä yhtään mihinkään. Drogba, Anelka ja Malouda ovat pienoisia kysymysmerkkejä; kiinnostaako touhu enää vastuun mahdollisesti vähentyessä? Myynnin puolesta puhuu sopparien päättyminen kesällä 2012, joten tulevan siirtoikkunan aikana olisi vielä mahdollisuus saada jonkinlaista korvausta heistä. En kuitenkaan kaikkien lähtöön jaksa uskoa. Ylempänä mainittujen pelaajien tulevaisuudet ovat toki sidoksissa myös siihen, kuinka paljon rahaa laitetaan haisemaan uusiin vahvistuksiin kesän aikana. Puolustus on hyvässä kuosissa, joten sinne tuskin tulee hankintoja. Keskikentälle ja hyökkäykseen kaivattaisiin luovuutta, jota ei tällä hetkellä tunnu löytyvän edes vähää alusta. Zhirkov on palannut joukkueharjoituksiin.
 Saisipa vastuuta nimenomaan hyökkäävässä roolissa. Luovuutta, nopeutta ja laadukkaita keskityksiä; näistä tuskin haittaa olisi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2011 klo 16:21:11 kirjoittanut nubster »
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1208 : 17.02.2011 klo 16:19:55 |
|
Tähän sama. Malouda, Anelka, Drogba, Kalou ja kenties Mikel on tod.näk ensi kesänä seuran jättäviä pelaajia, joten todennäköisesti vahvistuksia ainaki laidalle tulossa. Boltonin pelejä on ollut tammikuun jälkee ilo seurata Sturridgenn takia. Sturre osoittanut huikeaa potentiaalia pienessä ajassa ja on varmasti ensi kaudella paljon suuremmassa roolissa Chelseassa kuin tänä kautena  Parin ensimmäisen lähtemiset ihan mahdollisiakin, mutta Mikel?!  Mikelin lähdöstä en ole ainakaan itse nähnyt edes mitään huhuja, eikä tuossa nyt järjellä ajateltuna olisikaan mitän tolkkua. Zhirkovin lisäisin kyllä tuohon mahdollisten lähtijöiden listalle, ei ole venäläiselle tullut haluamaansa tapaan vastuuta ja on itsekin sanonut harkitsevansa lähtöä muihin maisemiin, mikäli peliaikaa ei tule.
|
|
|
|
|
Mr.DD
Poissa
|
 |
Vastaus #1209 : 17.02.2011 klo 17:59:00 |
|
Parin ensimmäisen lähtemiset ihan mahdollisiakin, mutta Mikel?!  Mikelin lähdöstä en ole ainakaan itse nähnyt edes mitään huhuja, eikä tuossa nyt järjellä ajateltuna olisikaan mitän tolkkua. Zhirkovin lisäisin kyllä tuohon mahdollisten lähtijöiden listalle, ei ole venäläiselle tullut haluamaansa tapaan vastuuta ja on itsekin sanonut harkitsevansa lähtöä muihin maisemiin, mikäli peliaikaa ei tule. Muistaakseni olen jostain joskus lukenut Mikelin mahdollisesta lähdöstä ens kesänä, mutta saa nähdä mitä tapahtuu. Itse pidän Anelkan, Maloudan ja Drogban lähtemistä erittäin todennäköisenä. Galatasarayn huhutaan tekevän kesällä Kalousta about 9 milj punnan tarjouksen mikä on sellainen hinta, et Kaloulle terve ja heipähei vaan. Toivottavasti Zhirkovia ei päästetä pois ellei mies itse sitä välttämättä halua, erittäin kelvollinen rotaatio pelaaja. Odotan myös Benayounin paluuta kovasti, jännä nähdä millaisia variaatioita Benayoun palatessaan Chelsealle tuo.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2011 klo 18:05:50 kirjoittanut Mr.DD »
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #1210 : 17.02.2011 klo 18:43:08 |
|
Mikelistä itsestään lähtö ei ainakaan kiinni ole, sillä nigerialainen on monesti todennut olevansa tyytyväinen Chelseassa ja on ilmoittanut halustaan pelata koko uransa Lontoossa. Luizin tultua jotkut lähteet hienosti ymmärsivät tilanteen sellaiseksi, että Mikelin on nyt pakko lähteä, sillä Luiz on hankittu vain ja ainoastaan keskikentän pohjan pelaajaksi. Itse uskon vahvasti, että Mikel pelaa kesän jälkeenkin vielä monta vuotta Chelseassa.
Lampard kertoi muuten jonkun aikaa sitten, että olisi valmis pelaamaan 40-vuotiaaksi. Uskoo vahvasti siihen, että fyysiset ominaisuudet pysyvät edelletyllä tasolla ja viittaa Giggsin vastaavaan tilanteeseen. Itse en olisi niin varma viime aikaisten otteiden perusteella, olisiko tuo kovin järkevä vaihtoehto.
|
|
|
|
|
nubster
Poissa
|
 |
Vastaus #1211 : 18.02.2011 klo 15:56:41 |
|
Odotan myös Benayounin paluuta kovasti, jännä nähdä millaisia variaatioita Benayoun palatessaan Chelsealle tuo.
Yhden melko kokeneen lisävaihtoehdon penkille, tuskin mitään sen kummempaa. Zhirkov tosiaan palaa joukkueen vahvuuteen huomisessa Everton-ottelussa, kun taas Bosingwaa säästellään vielä huomisen yli Köpis-ottelua varten. Fulhamia vastaan penkiltä aloittaneet Drogba, Kalou ja Mikel lienevät avauksessa. Heidän tieltään väistyy varmuudella pelikelvoton Torres sekä todennäköisesti Malouda ja Ramires. Puolustuksessa ja maalinsuulla muutoksia tuskin on luvassa. Chelsea on muuten hävinnyt FA Cupissa viimeksi maaliskuussa 2008. Viimeisintä kotitappiota kyseisessä kilpailussa joutuu taas etsimään aina vuodelta 2003. Mahtavatkohan nämä putket katketa huomenna? Mieluiten ei, sillä hyvän esityksen ja tuloksen myötä olisi taatusti mukavampi lähteä starttaamaan kevään europelejä.
|
|
|
|
|
Mr.DD
Poissa
|
 |
Vastaus #1212 : 18.02.2011 klo 16:34:49 |
|
Mieluiten ei, sillä hyvän esityksen ja tuloksen myötä olisi taatusti mukavampi lähteä starttaamaan kevään europelejä.
Tämä on päivänselvä asia 
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #1213 : 18.02.2011 klo 16:53:17 |
|
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/c/chelsea/9401083.stmIhan mielenkiintoinen haastattelu jossa Frank Lampard kertoo seuran nykytilanteesta. Hän sanoo muun muassa pitävänsä Torresia pelaajana joka voi ratkaista koko Mestarien liigan Chelsean eduksi (ei voi tietysti muutakaan väittää BBC:n haastattelussa). Lampard myöntää myös kauden olleen pettymys, mutta muistuttaa että liigakin pitää pelata kunnialla loppuun UCL-paikan metsästämisen takia. Edellinen kerta kun Chelsea ei osallistunut UCL:ään oli kaudella 2002-03
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.02.2011 klo 17:15:14 kirjoittanut äägee »
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #1214 : 18.02.2011 klo 23:58:39 |
|
Luiz ei ole siis pelikelpoinen huomenna, kun ei ollut rekisteröity tuohon ensimmäiseen "osaan" Evertonia vastaan. Joten todennäköisesti siellä Ferreira touhuaa oikean pakin paikalla, sillä Bosingwa pelannee tiistaina Köpistä vastaan. Iva-Terry sitten toppareina ja Cashley vaspana. Tästä vielä vekkuli-Kaloun haastatteluun, jossa itsekin myöntää missä ne suurimmat ongelmat. Kuten tuostakin käy ilmi, niin Kalou on tehnyt yhtä monta maalia kuin Drogba ja Malouda tällä kaudella peliajan ollessa kenties puoletkin pienempi.
|
|
|
|
|
nubster
Poissa
|
 |
Vastaus #1215 : 19.02.2011 klo 10:46:40 |
|
Luiz ei ole siis pelikelpoinen huomenna, kun ei ollut rekisteröity tuohon ensimmäiseen "osaan" Evertonia vastaan.
Tämä menikin meikäläiseltä täysin ohi. Ferreiran tulevalle dominoinnille joka tapauksessa varaukseton  . Carlo on taas joutunut avaamaan sanaista arkkuaan hyökkääjiin liittyen. Italiaano vakuuttaa, etteivät Drogba ja Torres kilpaile keskenään, vaan tekevät yhteistyötä joukkueen hyväksi. Lisäksi Bolton-lainansa upeasti aloittaneelle Sturridgelle tuli aivan ansaittuja kehuja Ancelottin suunnalta. Ja mikäli kiinnostaa lukea hieman pidempi Ancelottin haastattelu, niin tästä löytyy.
|
|
|
|
|
Capello
Poissa
|
 |
Vastaus #1216 : 19.02.2011 klo 11:25:40 |
|
Aijai, tänään katsotaankin sitten telkusta FA Cuppia, kun nyt näkyy käytännössä kaikki kanavat mitä telkusta tulee parin viikon ajan kun ostin ton Canal+:n.  Mielenkiintosta nähdä, joko lähtis Chelsean peli rullaamaan paremmin. Luiz ei ole tosiaan kokoonpanossa, mikä harmittaa vähän. Voitto tästä valais mukavasti itseluottamusta, kun viime pelit on menneet vähän niin ja näin. Ei tule olemaan helppo vääntö..
|
|
|
|
|
salomoninkalu
Poissa
Suosikkijoukkue: Boys from the Bridge
|
 |
Vastaus #1217 : 19.02.2011 klo 11:55:52 |
|
Aijai, tänään katsotaankin sitten telkusta FA Cuppia, kun nyt näkyy käytännössä kaikki kanavat mitä telkusta tulee parin viikon ajan kun ostin ton Canal+:n.  Näkeekö Che-Eve -ottelua miltään kanavalta?
|
|
|
|
|
Jyrb
Poissa
|
 |
Vastaus #1218 : 19.02.2011 klo 11:57:49 |
|
Näkeekö Che-Eve -ottelua miltään kanavalta?
Nelonen Pro 1 mielestäni näyttää ottelun.
|
|
|
|
|
Capello
Poissa
|
 |
Vastaus #1219 : 19.02.2011 klo 12:04:43 |
|
Näkeekö Che-Eve -ottelua miltään kanavalta?
Nelonen Sport Pro 1 tosiaan näyttää ton matsin. Sen jälkeen taitaa tulla ManUn matsi heti perään.
|
|
|
|
|
Mr.DD
Poissa
|
 |
Vastaus #1220 : 19.02.2011 klo 17:18:18 |
|
Ei hyvää päivää. Ei tee ollenkaa hyvää tällainen tappio itseluottamukselle. Ois pitäny voittaa murskalukemin tämä ottelu, sen verran monta paikkaa oli.
|
|
|
|
|
Tomba
Poissa
|
 |
Vastaus #1221 : 19.02.2011 klo 17:19:38 |
|
Joo lähtö tuli FA Cupistakin pilkkujen jälkeen. Varsinainen peliaika oli rikkonaista, mutta Chelsealla oli tuhannen paikkaa ratkaista ottelu, mutta kun ei mene sisään niin ei mene. Jatkoajalla Läski sai vihdoin sisään, mutta Baines tasoitti viimeisellä minuutilla. Pilkuissa Cech nappasi Bainesin vedon, mutta Anelka ja Cole epäonnistuivat Chelsealta ja Everton jatkoon.
Osalle tiistaina avauksessa pelaaville 120 minuuttia ja tappio takana. Taidan pistää rahani Köpikselle.
|
|
|
|
|
Rehellinen mustalainen
Poissa
Suosikkijoukkue: M.O.P.E.
|
 |
Vastaus #1222 : 19.02.2011 klo 17:19:42 |
|
Tarkoittaako tämä puppelointi nyt sitä, että jo kertaalleen siirretty ManU matsi pelataan 1.3.?
|
|
|
|
|
maagine
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SK Rapid Wien, Legia Warszawa
|
 |
Vastaus #1223 : 19.02.2011 klo 17:19:47 |
|
Eli rankkareilla tuli kääkkään, Cashley ja Anelka missasivat. Evertonilla oli onni matkassa, ja tahtotaso korkealla. Ei siinä mitään, tiistaina UCLssä Köpis vieraissa.
|
|
|
|
|
Tomba
Poissa
|
 |
Vastaus #1224 : 19.02.2011 klo 17:21:36 |
|
Tarkoittaako tämä puppelointi nyt sitä, että jo kertaalleen siirretty ManU matsi pelataan 1.3.?
Ei tälle pitäisi mitään estettä enää olla.
|
|
|
|
|
|
|
|