FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.03.2026 klo 13:04:41 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 49 [50] 51 ... 74
 
Kirjoittaja Aihe: Chelsea F.C 2010/2011 - Carletto ulos, kuka tilalle?  (Luettu 150304 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
nubster

Poissa Poissa


Vastaus #1225 : 19.02.2011 klo 17:22:27

Mahtavatkohan nämä putket katketa huomenna?

Siihen katkesivat ne putket. Melkoinen pupellus taas vaihteeksi Chelsealta tämä rankkaritappio Evertonia vastaan.

Ensimmäinen jakso tasaisen paskaa peliä kummaltakin joukkueelta. Toisella jaksolla Chelsea loi useita maalipaikkoja ja sen olisi pitänyt mennä menojaan, mutta tällä kertaa viimeistely petti pahasti. Jatkoajalla sinisten hallinta jatkui ja tuloksena oli lopulta johtomaali Läskin osuttua kymmenennestä paikastaan. Evertonin kiri näytti munattomalta, kunnes minuutti ennen jatkoajan loppua Bainesin upean vapariosuman myötä vieraat nousivat tasoihin.

Rankkarikisassa Anelkalta ja Cashleyltä säälittävät ratkaisut. Cech onnistui yhden viidestä torjumaan, mutta se ei luonnollisestikaan riittänyt.

Kaiken kaikkiaan siis todella onnistunut esitys tulevaa CL-ottelua ajatellen. "Ylos" 120 minuuttia turhaa rasitusta ja lopulta vielä rankkaritappio, joka laskenee joukkueen itseluottamusta entisestään.
« Viimeksi muokattu: 19.02.2011 klo 17:26:10 kirjoittanut nubster »
Yrski

Poissa Poissa


Vastaus #1226 : 19.02.2011 klo 17:35:23

Äskettäin päättynyt ottelu toi taas esiin jalkapallon raadollisen puolen ja vieläpä Chelsean kustannuksella. Evertonin alkurynnistyksen jälkeen Chelsealla oli parinkymmenen minuutin kohdalla jo parikin erittäin hyvää paikkaa tehdä maali mutta niinkuin jo monesti tällä kaudella, ei onnistu. Onni onnettomuudessa oli ettei Evertonkaan onnistunut päättämään laidoilta pääosin tulleita hyökkäyksiään maalituuletteluun.
Puoliajan loppuun tultaessa tuomari jätti rangaistuspotkun viheltämättä tilanteessa jossa Ramires oli päässyt vauhtiin ja vastaantullut Everton-vahti Howard tämän pysäytti käsineen. Joskus näin.
Pitkin toista puoliaikaa olikin sitten kymmenkunta hyvää maalintekotilannetta vuoroin kenelläkin Chelsean pelaajalla mutta niin vain maalit jäivät puuttumaan. Lähes yhdeksänkympin kohdalla Evertonin Fellaini onnistui vapaapotkun jälkitilanteesta pallon saamaan maalin perukoille mutta onneksi teki tämän paitsiosta ja niin mentiinkin sitten lisäajalle, jonka ensimmäisen puolikkaan viime minuuteilla Lampard sai Anelkan mainion esityön jälkeen pallon Everton-puolustuksen läpi maaliin. Noin varttitunnin se ilo kestikin sillä lisäajan toisen puolikkaan lopussa Evertonin Baines onnistui vapaapotkussaan kuudentoista rajalta ja rankkareille mentiin.
Olin jo varma että viimeistään tässä tilanteessa Chelsea ei taivu, mutta niin vain Anelkan ja Colen epäonnistumiset ja vastaavasti Bainesia lukuunottamatta Everton-pelaajien onnistumiset saivat aikaan sen ettei FA-Cupin voittoa tänä vuonna juhli Chelsea.   
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #1227 : 19.02.2011 klo 17:35:29

Jooh, kuten moni muu on jo maininnut niin melkoista paskaa oli kyllä tuo matsi. Eipä tarvitse nyt sitten siihen FA Cupiinkaan keskittyä. ::)

En kyllä välttämättä vierasvoittoa ihan ensimmäisenä lähtisi tiistain matsista ennustamaan. Kentällä Chelsealta 11 halutonta, ylimielisesti ennakkoon heikompaan vastustajaan suhtautuvaa pelaajaa höntsäilemässä, kun taas vastustajajoukkueella joka jätkä vetää ihan täysillä antaen kaikkensa joukkueensa puolesta. Jos sieltä nyt edes sen yhden vierasmaalin saisi. "Ylos"

Milloin viimeksi Chelsea on voittanut pilkuilla tällaisessa "tärkeässä" matsissa (ei siis mitään Community Shield höntsää)? Ei nyt ihan parin vuoden ajalta kyllä tule mieleen voittoja.
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #1228 : 19.02.2011 klo 17:41:03

Se on nyt sellainen tilanne, että Chelsea ei todennäköisesti tule voittamaan yhtään mitään tällä kaudella. Valioliiga on jo menetetty, sille ei yksinkertaisesti voi mitään, eikä UCL-mestaruuskaan ole kovinkaan realistinen. Monet muut seurat ovat niin paljon paremmassa vireessä, että en kertakaikkisesti usko CFC:n pystyvän haastamaan niitä. Real, Barcelona (vaikka hävisikin Arsenalille) ja ManU ovat aika lailla omassa luokassaan sillä saralla.
Trancey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Milan, Liverpool, FC Zenit


Vastaus #1229 : 19.02.2011 klo 18:05:58

Torres, huippuhankinta. Ei yhtään voittoa vielä.
Tomba

Poissa Poissa


Vastaus #1230 : 19.02.2011 klo 18:20:36

Torres, huippuhankinta. Ei yhtään voittoa vielä.

Ja liittyy tämänpäiväiseen peliin miten?

Ylipäätään Torresiin kohdistuva kritiikki on noussut aika kovaksi. Ymmärrän kyllä ja kova siirtosumma luo vain lisää odotuksia häntä kohtaan. Mutta jos tarkastelee Chelsean muita pelaajia samaisessa kahdessa pelissä niin ei heilläkään kovin hyvin ole mennyt. Vedän siis huonot pelikaverit -kortin tähän väliin. Uuteen pelityyliin ja uusin joukkuekavereihin sopeutuminen vie jonkun aikaa ja se hänelle suotakoon. Parasta Torresia Chelsea ei ole vielä nähnyt, mutta ensi kaudella odotukset ja toivottavasti esitykset ovat parempia. Tämä loppukausi menkööt höntsätessä, UCL-mestaruutta ja UCL-paikkaa hakiessa.
nubster

Poissa Poissa


Vastaus #1231 : 19.02.2011 klo 18:20:48

Ancelottin ottelun jälkeiset kommentit tuskin yllättävät ketään:
Lainaus
"Obviously we are disappointed. We worked hard for 2hrs and created a lot of chances. We deserved to win."

"Penalties are a lottery: sometimes you win, sometimes you lose."

Tuli tuosta boldatusta kohdasta mieleen, että kuinkahan useassa ottelussa Chelsea on tällä kaudella menettänyt "ansaitun voiton" tai vastaavasti ollut "epäonninen" jäädessään tasapeliin tai hävittyään ottelun. ::) Tulee heti mieleen useampikin kamppailu, joiden jälkeen italiaano on näin todennut...

Torres, huippuhankinta. Ei yhtään voittoa vielä.

Terävälle havainnoinnille Ylos.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #1232 : 19.02.2011 klo 18:42:11

Irrallisena huomiona tästä ja Fulham ottelusta Ivanovicin pelaaminen. Erittäin hyvä puolustaja, mutta jostain syystä rikkoo erittäin paljon aika turhaan.

Tänään Evertonin molemmat todella vaaralliset paikat tulivat Ivanovicin aiheuttamista vapareista. Varsinaisen peliajan lopussa jyräsi Anicheben laidalla kumoon, ei näyttänyt, että mikään pakko olisi ollut. Seuranneesta vaparista Baines pääsi vetämään ja Fellaini niukasta paitsioasemasta luutimaan pallon maaliin.

Jatkoajalla ajoi sitten Jagielkan selkään, näytti erittäin turhalta rikkeeltä, koska Chelsealla oli tarpeeksi pelaajia alhaalla estämässä, että tilanteesta olisi juuri mitään syntynyt.

Olisiko sitten seurausta siitä, että joukkueella ei oikein kulje, joten yliyrittämistä tai turhautumista mukana. Tai sitten vaan virheellisiä ratkaisuja nopeissa tilanteissa.
Mr.DD

Poissa Poissa


Vastaus #1233 : 19.02.2011 klo 19:21:15

Aika moni asia mättää tällä hetkellä Chelssissä. Pelaajat haluttomia ja Ancelotti taktisella puolella täys urpo. Onnikaan ei suosi ja ensi kauden UCL paikka vaarassa. Aika huonolta näyttää, mutta ei vaivuta epätoivoon :D Ens tiistaina Köpistä vastaa voittoputki käyntii ja valjussa Spursin ohi vähintään neljänneksi. Vaikeeta tulee olemaan, mut mahdollista, jos onnikin vaikka kääntyisi Chelsean puolelle :)

Arsufani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gunners, Three Lions


Vastaus #1234 : 19.02.2011 klo 21:34:39

Irrallisena huomiona tästä ja Fulham ottelusta Ivanovicin pelaaminen. Erittäin hyvä puolustaja, mutta jostain syystä rikkoo erittäin paljon aika turhaan.

Itse hieman taisin sivuta aihetta jommankumman Arsu-Chelski-pelin jälkeen. Erinomainen pääpelaaja ja kova tsemppari, mutta aika lailla sääntöjen rajamailla pelaa kokoajan. Kun se onnistuu, hän on vittumainen vastustaja, mutta jos rikkeet ovatkin liian selviä, puree se omaa jengiä takamukseen.
Korttipakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mario Balotelli, Scott Parker ja Salkkarit


Vastaus #1235 : 20.02.2011 klo 11:00:35

Onko Fernando Torres pelikelpoinen UCL:ssä tällä kaudella?
nubster

Poissa Poissa


Vastaus #1236 : 20.02.2011 klo 11:29:56

Onko Fernando Torres pelikelpoinen UCL:ssä tällä kaudella?

Onhan se.

Olisiko sitten seurausta siitä, että joukkueella ei oikein kulje, joten yliyrittämistä tai turhautumista mukana. Tai sitten vaan virheellisiä ratkaisuja nopeissa tilanteissa.

Kenties, kenties... Serbihän pelaa usein pelaa nuo tilanteet varman päälle sen suhteen, ettei vastustaja varmastikaan mene ohi, mistä seurauksena on sitten turhiakin rikkeitä. Useimmiten näitä tulee Ivanovicin jättäessä oman paikkansa lähtiessään katkomaan vastahyökkäystä tai paikkaamaan ylösnousseen laitapuolustajan jättämää aukkoa. Eiköhän tämäkin osa-alue tule vielä paranemaan kokemuksen karttuessa.
Ponsse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, jokerit


Vastaus #1237 : 21.02.2011 klo 19:22:01

Tämähän on mennyt juuri niin kuin forumin asiantuntijat ovat sanoneet eli Chelsea on nyt 3kk säästellyt itseään UCL-peleihin ja jyrää levänneenä koko kisan voittoon ja Abra saa viimein kaipaamaansa pystin kaappiinsa "Ylos"  EIKU!

Kyllähän tässä on pelko persvaossa, että lähtö tulee jopa Köpistä vastaan. Pelissä suurin ongelma on vauhdittomuus. Hyökkäysiin lähdetään aina todella hitaasti (paitsi silloin kun pakki roiskaisee pallon Torresille/Drogballe). Ja vaikka hyökkäys etenee hitaasti syötellen kohti vastustajan maalia, niin vastustajien määrä pallon alla pysyy koko ajan 7-9 miehessä. Laitapeli, joka aiemmin on ollut Chelsean vahvuus, on nykyään lähes olematonta. Sille osastolle joukkue kaipaisi mitä kipeimmin vahvistusta ja nimenomaan AITOJA laitureita, ei mitään Anelkan tyyppisiä laidalle heitettäviä kärkimiehiä.

Kaikin puolin Ancelotin aika näyttää onneksi lähestyvän loppuaan. Tilanne on täysin sama, mistä jo marras/joulukuussa mainitsin. Ancelotti on täysin kykenemätön reagoimaan ja tekemään muutoksia. Samalla konseptilla ja miehistöllä mennään, vaikka peli on aivan umpisolmussa. Chelsean nykyinen peli muistuttaa lähes täysin Ancelotin Milanin puuduttavaa ja tehotonta keskialueen pyörittelyä.

Ole siis hyvä Carlo ja tee ranierit! Se on parasta mitä voit Chelsean hyväksi tehdä.
nubster

Poissa Poissa


Vastaus #1238 : 21.02.2011 klo 19:26:16

Mestarien liiga pyörähtää tosiaan Chelsean osalta käyntiin huomenna neljännesvälierien ensimmäisen osaottelun merkeissä Kööpenhaminassa. Helppoa ei varmasti tule olemaan; Köpis on kova kotonaan ja vieraiden otteet ovat ailahdelleet läpi talven kelvollisista suorituksista melkoisiin rimanalituksiin. Mikäli Chelsea kuitenkin kykenee luomaan maalipaikkoja samaan malliin kuin Evertonia vastaan viikonloppuna, niin vähintään yhtä, kenties jopa kahta vierasmaalia voi odottaa. Jos taas ei kulje edes vähää alusta, niin ties mitä sieltä on luvassa...

CTV:n mukaan ainakin Torres, Anelka, Essien ja Bosingwa tulevat olemaan avauksessa, kuten odottaa saattoikin. Suurin kysymysmerkki on siis jälleen hyökkäyksen ryhmittyminen; kahdella vai yhdellä kärjellä ja kuinka ryhmitytään hieman alempana? Viikonloppuna nähtiin 433:sen ja 442:sen välimuoto, jossa Drogba-Kalou -kaksikko oli selkeästi Maloudaa ylempänä ja oikeaa laitaa käytettiin varsin vähän. Kenties timantin vuoro huomenna?

Cech; Bosingwa, Ivanovic, Terry, Cole, Ramires, Essien, Lampard, Anelka, Torres, Drogba/Malouda.

Mielenkiintoista nähdä myös erään vastapuolella palloilevan herran otteita. Hänelle kuulunee jonkinasteinen kiitos Chelsean viime vuosien menestyksestä.

Ancelotti on muuten todennut ääneen sen, minkä useat ovat jo varmasti huomanneet: Three players in form Alas
maagine

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SK Rapid Wien, Legia Warszawa


Vastaus #1239 : 21.02.2011 klo 19:34:25

En usko että Carlettoa ennen kesää pistetään pihalle, ellei nyt sitten saada jotain Guus Hiddinkiä ruoriin. Kesällä luultavasti lähtee ja hyvä niin. Moni pelaajakin vaihtanee maisemaa, ainakin Anelka, Drogba ja Malouda kuulunevat näihin. Kuin myös Ferreira. Myös Mikelin nimi on lähtijäspekulaatioissa noussut esille..

Niin ja toivottavasti Enemalo tms lähtee samalla, ei ole vaikuttanut saaneen oikein mitään aikaan, istuu vain paskanjäykkänä penkillä.

Huomenna Köpis, tämänhetken kunnolla vierasmaalikin tyydyttäisi Ylos Alas

JFT39

Poissa Poissa


Vastaus #1240 : 21.02.2011 klo 20:53:42

Niin ja toivottavasti Enemalo tms lähtee samalla, ei ole vaikuttanut saaneen oikein mitään aikaan, istuu vain paskanjäykkänä penkillä.

Emenalon funktio onkin toimia sikariportaan luotaimena joukkueessa, eikä osallistua valmennukseen. Näin on luotu varmasti todella kannustava ilmapiiri koppiin. Emenalo ei tosin ole samanlainen mörkö kuin Aabraham... eli ehkä ensi kaudelle on toivoa?
Mr.DD

Poissa Poissa


Vastaus #1241 : 21.02.2011 klo 21:57:52

Jos ja kun Ancelotti saa potkut/eroaa kesällä, seuraajiksi huhuillaan mm. Hiddinkiä, Mourinhoa, Hughesia, Deschampsia, Rijkaardia ja O`Neill. Itse henkilökohtaisesti selvät suosikit ovat Hiddink ja Mourinho, vaikka hyvin epätodennäköistä on, että kumpikaan tulee. Hiddink kunnioittaa sopimustaan turkkiin ja jos Mourinho ei enää enempää riitaudu Madridissa jää hän sinne. Lopuista vaihtoehdoista vaikea valita parhainta.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #1242 : 21.02.2011 klo 22:06:00

Jos ja kun Ancelotti saa potkut/eroaa kesällä, seuraajiksi huhuillaan mm. Hiddinkiä, Mourinhoa, Hughesia, Deschampsia, Rijkaardia ja O`Neill. Itse henkilökohtaisesti selvät suosikit ovat Hiddink ja Mourinho, vaikka hyvin epätodennäköistä on, että kumpikaan tulee. Hiddink kunnioittaa sopimustaan turkkiin ja jos Mourinho ei enää enempää riitaudu Madridissa jää hän sinne. Lopuista vaihtoehdoista vaikea valita parhainta.

Jos Ancelotti lähtee, niin eiköhän sieltä tule korvaajaksi muuan Rafael Benitez. Olisi saatavilla vaikka heti. ::)
Mr.DD

Poissa Poissa


Vastaus #1243 : 21.02.2011 klo 22:08:09

Jos Ancelotti lähtee, niin eiköhän sieltä tule korvaajaksi muuan Rafael Benitez. Olisi saatavilla vaikka heti. ::)

Sick -.-

e: Jotekin ei yllättäisi jos Benitez tulisi :D se jos joku olisi nimittäin lopun alkua!
« Viimeksi muokattu: 21.02.2011 klo 22:12:17 kirjoittanut Mr.DD »
Mr.DD

Poissa Poissa


Vastaus #1244 : 22.02.2011 klo 11:32:07

Malouda--Torres--Anelka
Lampard-          - Ramires
               Essien
A.Cole--Terry--Iva--Bosse
               Kypärä

Tällaisella tänään ja 0-2 vierasvoitto. Molemmat maalit tekee Torres, joka saa itseluottamuksen takaisin näiden maalien ansiosta ja vain taivas on rajana sen jälkeen ;)
JFT39

Poissa Poissa


Vastaus #1245 : 22.02.2011 klo 11:43:27

e: Jotekin ei yllättäisi jos Benitez tulisi :D se jos joku olisi nimittäin lopun alkua!

Benitez vaatisi täyttä kontrollia seurassa -> ulos alle kuukaudessa.

True_Ulpu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu


Vastaus #1246 : 22.02.2011 klo 14:31:03

Malouda--Torres--Anelka
Lampard-          - Ramires
               Essien
A.Cole--Terry--Iva--Bosse
               Kypärä

Tällaisella tänään ja 0-2 vierasvoitto. Molemmat maalit tekee Torres, joka saa itseluottamuksen takaisin näiden maalien ansiosta ja vain taivas on rajana sen jälkeen ;)

Tai herra DD on käynyt kopissa kuiskimassa Anelkan ja Maloudan korviin sepustuksia siitä, miten Nandolle ei tarvitse syöttää pelissä kertaakaan jotta se floppais. Samaan aikaan Ancelotti miettii raskaasti sitä, minä vuonna ja millä joukkueella on viimeksi Euro-peleissä ollut toimiva keskikentän keskusta jossa on samaan aikaan kaksi mustaa pelaajaa.

Oma veikkaukseni on, että Chelsea tahkoaa tänään 0-0 tai 1-1 tasapelin. Toivon maalia Torresille.

e. Siis hemmetin mielenkiintoista seurata Chelsean otteita tulevissa peleissä, alku on mennyt oman arvioni mukaan.
« Viimeksi muokattu: 22.02.2011 klo 14:33:54 kirjoittanut True_Ulpu »
Yrski

Poissa Poissa


Vastaus #1247 : 22.02.2011 klo 23:44:20

Hyvä ja tärkeä vierasvoitto tänä iltana Kööpenhaminaa vastaan Anelkan kahdella maalilla. Sellainen puolihuolimattomuus hyökkäyspäässä vaivasi kuitenkin koko pelin ajan. Kuudentoista rajalle tultiin helposti mutta sitten vauhti pysähtyi ja tilanteet kuivuivat huonoihin keskityspalloihin tai liialliseen ja hitaaseen näpertelyyn. Puolustus oli kuitenkin tänään ihan loppua lukuunottamatta rautaa eikä Kööpenhamina saanut kovin vaarallisia maalipaikkoja aikaan eikä Cechin tarvinnut venyä parhaimpaansa.
Melamies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LIIGA-OPS


Vastaus #1248 : 22.02.2011 klo 23:48:10

Hyvä ilta Chelsealle. Ylos

Koko lailla vakuuttava 0-2 vierasvoitto Kööpenhaminasta ja samalla Spurs pupeltaa oikein kunnolla Valioliigassa :D
piatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal & Fiorentina


Vastaus #1249 : 22.02.2011 klo 23:51:29

Hyvä ilta Chelsealle. Ylos

Koko lailla vakuuttava 0-2 vierasvoitto Kööpenhaminasta ja samalla Spurs pupeltaa oikein kunnolla Valioliigassa :D

Sinänsä kyllä totta, että Cityllä näyttää meno tarvittavan tasaiselta tuonne ucl paikalle asti ja spursin selvitessä jatkoon uclssä rasitus jatkuu. Tosin ei spursin loppuohjelma nyt kovin pahalta näytä ( toisaalta eihän bb pitäisi olla paha... ).

 
Sivuja: 1 ... 49 [50] 51 ... 74
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa