Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #1300 : 03.03.2011 klo 18:15:33 |
|
Luizilla pieni takareisivamma tiistaisesta pelistä, minkä vuoksi ei harjoitellut tänään. Ei kuitenkaan pitäisi olla mitään vakavaa vaan brassin pitäisi olla ihan normaalisti kunnossa Blackpoolia vastaan maanantaina. Tässä koostetta Luizin otteista Manu-pelissä. Kuten näkyy ja nähtiin, tyylikästä dominointia ja voitti kaksinkamppailut Ruunia vastaan 100-0. 
|
|
|
|
|
Kinkkipokka
Poissa
Suosikkijoukkue: Gaffer, Kikkopää-Rautiainen
|
 |
Vastaus #1301 : 03.03.2011 klo 18:24:40 |
|
Kuten näkyy ja nähtiin, tyylikästä dominointia ja voitti kaksinkamppailut Ruunia vastaan 100-0.  Vaikka suurimmaksi osaksi ihan hyvin rumatukka pelasikin, niin ei kyllä kaikkia kaksinkamppailuita todellakaan voittanut Rooneya vastaan. Ensin mieleen tulee tilanne ottelun lopulla jossa Rooney nimenomaan vei Luizia 100-0, kääntyi ja pääsi vielä vetämään. Tuon lisäksi ei kannata unohtaa myöskään tilannetta jossa Luiz rappasi Wäinöä törkeästi ja selvisi tilanteesta kuin ihmeen kaupalla ilman ulosajoa. E: Todetaan nyt kuitenkin loppuun, että pidin alunperinkin Luizia erinomaisena hankintana Chelsealta. Jo nyt riittävän tasoinen Valioliigaan ja tulevaisuudessa hyvinkin mahdollisesti yksi maailman parhaista toppareista. Turhat höntyilytkin varmasti vähenevät kokemuksen myötä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.03.2011 klo 18:29:53 kirjoittanut Kinkkipokka »
|
|
|
|
|
xoxo
Poissa
Suosikkijoukkue: Seattle Sounders FC
|
 |
Vastaus #1302 : 03.03.2011 klo 18:27:28 |
|
Luiz on kyllä poikkeuksellinen topparikyky. Vielä tietenkin work in progress, mutta edellytykset on olla maailman parhaan viiden topparin joukossa. Sopii myös hyvin pariksi hidasjalkaiselle Terrylle. Aggressiivisuutta pitää hieman suitsia, tulee muuten aiheuttamaan paljon rangaistuspotkuja, vaarallisia vapaapotkuja ja ulosajoja itselleen. On kuitenkin erittäin moderni, aggressiivinen, hyvä 1v1-pelaaja, pystyy tukemaan hyökkäystä, jalalla hyvä, ratkaisukykyinen... Kelpaisi Cityynkin. Pääpelaaminen molemmissa päissä kenttää ja pitkät avaukset vielä kysymysmerkkejä ainakin minulle, mutta mielellään tämmöistä pelaajaa seuraa maailman parhaassa liigassa vaikka vastustajan riveissä pelaakin.
|
|
|
|
|
maagine
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SK Rapid Wien, Legia Warszawa
|
 |
Vastaus #1303 : 03.03.2011 klo 18:30:34 |
|
Luizista on paljon puhetta riittänyt, ja ihan aiheesta. Räväkkä kamikaze, hiomaton timantti. Voi vain nauttia ajatuksesta millaiseksi pelaajaksi tuollaisen potentiaalin omaava yanari kehittyykään hyvässä valmennuksessa, pelaten kovia pelejä joka viikko. Ajan myötä pikkusikailut varmasti vähenevät, toki fyysisesti pitää pelata jatkossakin 
|
|
|
|
|
Susi
Poissa
Suosikkijoukkue: Roma, Fingerpori & Kaisa Mäkäräinen
|
 |
Vastaus #1304 : 03.03.2011 klo 18:30:45 |
|
Luiz kyllä herättää kivasti keskustelua, ja miksei herättäisi noin kaksikasvoisen esityksen jälkeen. Tekee mieli verrata häntä maanmies Lucioon: erinomainen pallollisena (jopa Valioliigan taitavin toppari) ja mainio kaksinkamppailija, mutta välillä liika into aiheuttaa sijoittumisvirheitä ja tyhmiä rikkeitä. Toki nuorelle pelaajalle on ihan luonnollista ja jopa hyväkin olla ennemmin (yli)aktiivinen kuin passiivinen, sillä pelityyli tasaantunee kokemuksen myötä. Essien oli muuten tiistaina mielestäni Chelsean paras pelaaja. Raatoi laajalla säteellä, teki hyviä pystyjuoksuja ja syötti 54 kertaa, joista 50 omille. Kunhan vain pysyisi ehjänä. e: mitähän ihmeen telepatiaa tässä on, kun maagine pisti kymmenen sekuntia aiemmin lähes samat asiat 
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #1305 : 03.03.2011 klo 18:34:28 |
|
Tuossa Ruunin kääntymisessä näki Luizista jo selvästi, että parempi mennä vain tilanteesta kauemmaksi tuntien Ruunin maahanmenoherkkyyden 
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1306 : 03.03.2011 klo 18:47:53 |
|
Mitenköhän mahtaa puolustuspään nokkimisjärjestys mennä sitten, kun Alex on toipunut loukkaantumisestaan? Tälle viikonlopulle on Physioroomin mukaan merkattu Alexin paluupäivä, mutta tuskin nyt kuitenkaan ihan vielä silloin ainakaan pelaa. Mutta kuitenkin todella hieno juttu, että on palaamassa. Topparin tontille on nyt neljä todella kovaa peluria: Terry, Alex, Ivanovic ja Luiz. Luiz varmaankin pelaisi topparina varmuudella matseissa ennen mahdollisia UCL-jatkopelejä, koska ei ole edustuskelpoinen CL:ssä, mutta olisi mielenkiintoista tietää, mikä olisikaan Ancelottin optimaalinen puolustuslinja kaikkien ollessa kunnossa. Vai yrittäisikö Carlo sovittaa kaikkia samaan aikaan kentälle laittamalla Ivanovicin laitaan, Terry sekä Alex toppareiksi ja Luiz keskikentän pohjalla, kuten jossain brittilehdistön jutuissa oli muutamia viikkoja sitten puhetta? Tämä olisi sinänsä mielenkiintoinen ratkaisu, kun Luiz on vahva myös hyökkäyssuuntaan. Varmasti olisi ihan kokeilemisen arvoinen tilanne. Luizin arvoa nostaa kyllä todellakin tuo monipuolisuus, sillä pystyy pelaamaan ainakin puolustuksessa topparin paikan lisäksi myös molemmilla laidoilla. 
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #1307 : 03.03.2011 klo 19:05:09 |
|
Olisi tosiaan ihan kokeilemisen arvoinen juttu, näin saataisiin myös Essienistä enemmän irti hieman hyökkäävämmässä roolissa. Mutta ei tälle tarvetta varsinkaan tällä hetkellä ole, kun vain pari pelaajaa loukkaantuneiden listalla. Kenties sitten ensi kauden pelirumbissa, joissa Chelsealta on taas tukku avainpelaajia poissa.
Yhtään en sitä epäilisi, etteikö Luiz kunnialla suoriutuisi myös keskikentän pohjalla. Pelannut kymppipaikalla muistaakseni jopa 16-vuotiaaksi, joten hyökkäysapuja varmasti löytyy (ja onhan brassi sen jo parissa pelissä näyttänyt, että poikkeuksellisen taitavasta ja pallovarmasta topparista puhutaan).
Mielenkiintoista nähdä mitä tapahtuu kesällä. Neljä noinkin kovaa topparia on aika ihanteellinen tilanne, mutta riittääkö kaikille peliaikaa. Alex (jos jatkaa) on totutusti sen puoli kautta lasaretissa, mutta Iva ja Terry ovat suurella todennäköisyydellä koko kauden kunnossa. Toisaalta jos Terryn selkävaivat jatkuvat, niin ihan hyvä vain, että mahdollisimman paljon huilia saa.
Alexia on huhuttu AC Milaniin, joten jos Mexesiä eivät saa hankituksi, lienee Alex se toinen vaihtoehto. Jos brassi lähtee, niin Chelsea joutuu taas siihen tilanteeseen kuin kauden alussa, että joukkueessa on vain kolme "kovan luokan" topparia, mikä on liian riskialtista. Toki Bruma ja kasa muita junnuja palaa lainoiltaa takaisin, joten olisiko siinä se neljännen topparin paikka.
|
|
|
|
|
nubster
Poissa
|
 |
Vastaus #1308 : 03.03.2011 klo 19:28:43 |
|
Essien oli muuten tiistaina mielestäni Chelsean paras pelaaja. Raatoi laajalla säteellä, teki hyviä pystyjuoksuja ja syötti 54 kertaa, joista 50 omille. Kunhan vain pysyisi ehjänä.
Biisoni alkaa tosiaan lähestyä parasta virettään varsin vaatimattomasti sujuneen talven jälkeen. On päässyt kaikeksi onneksi pelaamaan pienen tauon jälkeen taas itselleen luonnollisimmassa box-to-box -roolissa. Tämä perinteinen 4-4-2-muodostelma tuo myös Essienin parhaat puolet esille, kun keskustan pelaajalta vaaditaan entistäkin enemmän erityisesti kestävyyden suhteen. Toivotaan, ettei mene taas särkemään itseään maajoukkueen riveissä, kunhan sinne aikanaan palaa (kevään otteluista ehti jo vetäytymään). Mitenköhän mahtaa puolustuspään nokkimisjärjestys mennä sitten, kun Alex on toipunut loukkaantumisestaan?
Eiköhän vanhempi brassitoppari ole keskuspuolustuksen nokkimisjärjestyksessä hännillä pitkän tauon jäljiltä. CL:n kannalta olisi toki varsin tärkeää, että hänet saataisiin parsittua kuntoon ja hyvään vireeseen mahdollisimman nopeasti. Tulevaisuuteen vaikuttavia tekijöitä ovat tietysti Luizin tulon myötä vähenevä vastuu, loukkaantumisherkkyys ja vuoteen 2013 kestävä sopimus. Mahtaako Alexia kiinnostaa olla taas se optimiavauksen ulkopuolelle jäävä kaveri? Ja kuinka halukas seurajohto on pitämään hänet? Viimeistään kesällähän se selvinnee...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.03.2011 klo 19:31:12 kirjoittanut nubster »
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #1309 : 03.03.2011 klo 20:08:54 |
|
Biisoni alkaa tosiaan lähestyä parasta virettään varsin vaatimattomasti sujuneen talven jälkeen. On päässyt kaikeksi onneksi pelaamaan pienen tauon jälkeen taas itselleen luonnollisimmassa box-to-box -roolissa. Tämä perinteinen 4-4-2-muodostelma tuo myös Essienin parhaat puolet esille, kun keskustan pelaajalta vaaditaan entistäkin enemmän erityisesti kestävyyden suhteen.
Essin jalat alkaa olla nykyään siinä kunnossa, että paikka alkaa löytyä tuolta pohjalta. Ei pärjää enää Ramiresille nopeudessa. Essin hyvyys tulee esiin riittävällä pelisilmällä, hyvällä laukauksella ja omaa erinomaisen ajoituksen pääpalloissa hyökkäyspäässä. Vaikka pelaisi pohjalla on vastustajalle hyvillä nousuilla ja laukauksella huomattavasti vaarallisempi pelaaja kuin Mikel on tai tulee koskaan olemaan. Antaa myös Chelsealle lisää liikkumavaraa keskialueella, kun ei istu vain keskuspuolustajien edessä. 
|
|
|
|
|
Mr.DD
Poissa
|
 |
Vastaus #1310 : 03.03.2011 klo 21:59:23 |
|
Itseäni kovettaa ajatus Luizista keskikentän pohjalla. Erittäin varma pallollisena ja syötöt on maagisia (esimerkkinä Torresille läpisyöttö Fulhamia vastaan), joten en näe mitään syytä miks ei pohjalla pelaaminen onnistuisi. Ancelotti voisi kokeilla tätä systeemiä ns. heikompaa joukkuetta vastaan.
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #1311 : 03.03.2011 klo 22:59:16 |
|
Nyt vasta tuli katsottua kooste ottelusta, ja olihan tuo kaikin puolin loistava voitto. Siltä ei kuitenkaan voi välttyä että Chelsealla oli paljon tuuriakin mukanaan, sillä tuomarin ratkaisut erityisesti David Luizia koskien olivat melko mielenkiintoisia. Lienee sanomattakin selvää että brassin täytyy jatkossa pitää päänsä kylmänä eikä lähteä hölmöilemään, sillä miehestä ei taatusti ole mitään hyötyä suihkun puolella. Maali oli kuitenkin erittäin komea. No, eipä tuomarin "tunarointikaan" poista sitä mielihyvää jota Sir Alexin ja FA:n kullannuppujen hölmistys ja katkeruus tuottavat. 
|
|
|
|
|
TheBlues
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen
|
 |
Vastaus #1312 : 07.03.2011 klo 00:41:46 |
|
Huhhuh, kun Manu pistää vielä jännäksi! Jos Chelsea voittaa nuo kaksi rästipeliä, niin mahdollisuudet mielestäni mestaruuteen ovat vielä olemassa. Ero olisi tuolloin 6 pistettä ja Manu kohtaa vielä Arsenalin Emiratesillä, ottaen huomion Manun vieraspelien monet pistemenetykset! Ja toki vielä on jäljellä Chelsean ja Manun välinen keskenäinen vääntö.
Huomenna sitten peli seasidersillä Blackpoolia vastaan, ja mukaan tuomisina olisi toivottavasti 3 pistettä. Tätä ehkä helpottaa se, että Blackpoolilta puuttuu kenties kaksi parasta pelaajaa, kapteeni Charlie Adam ja Blackpoolin sisäisessä maalitilastossa ykkösenä oleva Dj Campbell. Luulisi Chelsean hoitavan tämän pelin vähintään rutiinilla. Tästä pelistä ovat varmuudella poissa ainakin jo pitkään olleet Alex ja Benayoun. Myös David Luizilla oli jotain pieniä ongelmia, joten hänen pelaaminen aloituksesta saakka on hieman epävarmaa. Näkisin mieluusti Zhirkovin heti aloituksesta lähtien Maloudan tilalla. Ramires ollut viime peleissä todella hyvä joten hänen paikkaansa avauksessa minä ainakin liputan. Chelsea mahdollisesti huomenna:
Drogba--Torres Zhirkov-Lampard-Essien-Ramires A.Cole-Terry-Luiz-Iva Cech
|
|
|
|
|
Kipru
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, RoPS, FC Lahti
|
 |
Vastaus #1313 : 07.03.2011 klo 13:52:58 |
|
Huhhuh, kun Manu pistää vielä jännäksi! Jos Chelsea voittaa nuo kaksi rästipeliä, niin mahdollisuudet mielestäni mestaruuteen ovat vielä olemassa. Ero olisi tuolloin 6 pistettä ja Manu kohtaa vielä Arsenalin Emiratesillä, ottaen huomion Manun vieraspelien monet pistemenetykset! Ja toki vielä on jäljellä Chelsean ja Manun välinen keskenäinen vääntö.
Pitää myös muistaa, että Arsenalin pitäisi kans menettää pisteitä.. Pari tappiota vähintään.. Kaukana ollaan viel mestaruudesta, mutta tottahan tuo, että nyt haaveet heräsi jälleen eloon.. Periksi ei passaa antaa..
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1314 : 07.03.2011 klo 15:01:29 |
|
Onhan tuo nyt todella utopistista haaveillakaan mestaruudesta, mutta kakkos- tai kolmospaikka on ihan realistisestikin otettavissa. Cityn ohi pääseminen ei vaadi tällä hetkellä kuin Blackpoolia ja Birminghamia vastaan olevien rästipelien voittamista. Keskinäisestä kohtaamisesta parin viikon päästä sitten vähintään tasapeli, niin Cityn uskoisin jäävän taakse. Toisen kaksikosta United ja Arsenal voi Chelsea vielä ohittaa, jos loppukevään matsit eivät mene heiltä suunnitelmien mukaan, mutta se, että molemmat jäisivät taakse, vaatisi kyllä todella kovaa suoritusta ennen kaikkea Chelsealta, mutta myös kaikilta muilta liigan joukkueilta keskinäisissä Arsua ja Unitedia vastaan.
Tänään kuitenkin vieraspeli Blackpoolia vastaan. Tuosta matsista ei kyllä kelpaa mikään muu kuin voitto. Blackpoolilla on ollut hetkensä, ja moni kärkijoukkue on sitä vastaan pisteitä tiputellut, mutta kyllähän tuo silti pitäisi voittaa.
Tällaista kokoonpanoa tänään?
Cech
Ivanovic - Luiz - Terry - Cole
Ramires - Essien - Lampard - Zhirkov
Torres - Drogba
Malouda voisi keskittyä vaihtopenkillä niihin hiuksiinsa, ne kun tuntuvat peliesityksiä enemmän kiinnostavan. Myös toinen patonki, Anelka, kaljusta vittuun avauksesta. Toinen vaihtoehto kärkeen Torresin kanssa Drogban sijasta olisi tietysti Kalou, joka on peliajan puutteesta valittanut ja sanonut haluavansa lähteä joukkueesta, jos ei peliaikaa tule. Veikkaisin kuitenkin Drogban aloittavan.
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #1315 : 07.03.2011 klo 18:11:28 |
|
Tänään vastakkain liigan paras puolustus ja liigan huonoin puolustus. Blackpoolin tilannetta ei auta yhtään se, että joukkueen kapteeni ja hengenluoja Adam on pelikiellossa, kuin myös kotijoukkueen paras hyökkääjä Campbell.
Pitkästä aikaa on lupa odottaa Chelsealta jopa suurinumeroista vierasvoittoa, ja pelkästään ns. nihkeään voittoon ainakin minä olisin näistä lähtökohdista pettynyt. Chelsea on orastavassa nousukiidossa saaden levätä hyvin viime viikot ja tuoda uusia pelaajia paremmin rinkiin mukaan. Pelikieltoja tai loukkaantumiakaan ei ole oikeastaan missään määrin, joten kotiottelun kaltaiset 4-0 numerot lienevät lähellä myös tänään. Blackpoolin peli on kuitenkin näyttänyt sen verran hengettömältä ilman Adamia, että tässä vaiheessa kautta ja ilman kapteenin tukea uskoisin kotijoukkueen olevan jo ennakkoon varsin lyöty.
Zhirkovia ajaisin itsekin sisään väsyneen ja hieman laiskankin Maloudan tilalle. Torresille tarjotaan vielä sitä helpottavaa maalia, jolla kammottava apina karisisi selästä. Helpompaa paikkaa tälle suoritteelle kun saa hakea ja tuskin löytää - ainakaan tämän kauden liigasta.
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #1316 : 07.03.2011 klo 21:52:55 |
|
Cech
Bosingwa Luiz Terry Cole
Ramires Essien Lampard Zhirkov
Drogba Torres
Tällaisella ryhmityksellä lähtee Chelsea päivän kamppailuun. Eli täysin sama kuin ThePoron laatima, paitsi että Bosingwa on Ivanovicin tilalla.
|
|
|
|
|
maagine
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SK Rapid Wien, Legia Warszawa
|
 |
Vastaus #1317 : 07.03.2011 klo 23:58:20 |
|
3-1 voitto  3p ja sehän se tärkein asia on. Maalintekijöinä Terry, ja Lampard x2. Drogba loukkaantumisen takia kesken ottelun vaihtoon, Torres oli tänään haluton. Kalou puolestaan pirteä, hankki rankkarinkin. Peruskauraa, mutta näiden hoitamisessa tällä kaudella ollut vaikeuksia joten 
|
|
|
|
|
Mr.DD
Poissa
|
 |
Vastaus #1318 : 08.03.2011 klo 00:01:42 |
|
Rutiinivoitto, vaikka peliesitys ei mitenkään erityisesti säväyttänyt. Kenttä oli huono, mikä vaikeutti syöttöpeliä. Lampardin maalit hienojuttu, Torres avaa maalinteon joku toine päivä. Illan onnistujat Terry, Essien ja Lampard. Heikommin sitten onnistui Luiz ja Bosingwa. Tästä on hyvä jatkaa! 
|
|
|
|
|
DobiDa
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, Chelsea FC
|
 |
Vastaus #1319 : 08.03.2011 klo 00:03:26 |
|
Heikommin sitten onnistui Torres ja Bosingwa.
Korjasin.
|
|
|
|
|
Mr.DD
Poissa
|
 |
Vastaus #1320 : 08.03.2011 klo 00:04:36 |
|
|
|
|
|
|
Norway
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Weikot
|
 |
Vastaus #1321 : 08.03.2011 klo 00:05:42 |
|
Tärkeät kolme pistettä tuliaisiksi, Chelsealta hyvä alku jonka kruunasi Terryn pusku maali Lampardin kulmasta, maalin jälkeen hyppäsi jonkinsortin gorilla Chelsean selkään sillä mikään ei tuntunu onnistuvan, toinen puoliaika alkoi samoissa merkeissä kunnes ote vähitellen siirtyi sinisten haltuun, Kalou kaadettiin rankkarialueella ja Lampardila oli helppo työ laittaa pilkku sisään Kingsonin ennakoitua aika raakasti Frankin veto. Lampard kaunisteli vielä itse lukemia tekemällä kolmannen maalin hienon syöttökuvion päätteksi. Olikohan Bosingwa vai kuka joka menetti pallon Blackpoolin kaventaessa pelin kolmeen yhteen? Jokatapauksessa pieni hätä oli hetken kavennuksen jälkeen mutta siitä siniset selvisi kunnialla ja voitto sinetöitiin lukemiin 3-1.
Vähän pelaajarapoa:
Cech - peruspeli, yksi heikompi torjunta, pari hyvääkin joukkoon mahtui. Cole - ei mitään merkittävää, samaa vahvaa Colea Terry- hyvä peli Terryltä, katkoi ja piti puolustuksen koossa, lisää näitä Luiz - vähän heikompi peli luizilta varsinkin ensimmäinen puoliaika, jäi Terryn varjoon tänään Bosingwa - mielestäni erittäin pirteää pelaamista oikealla vaikka lopussa tulikin vähän höntyiltyä, lisää minuutteja avauksessa Essien - yksi pelin hahmoja, raastoi laajalla säteellä, alkaa päästä jyvälle Zhirkov - vittu mitä paskaa Lampard - kaksi maalia ja syöttö, MoM. Ramires - yksi hyvä kääntölaukaus muuten hyvää peruspuurtamista Torres - aneeminen, väsynyt, mauton, ongelmia kotona? Drogba - ainakin enemmän yritystä kuin Torresilla
vaihtarit: Kaloulta hyvä sisääntulo, hankki myös pilkun. Maloudalta pari väläytystä, McEachran oli näkymätön.
|
|
|
|
|
TheBlues
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen
|
 |
Vastaus #1322 : 08.03.2011 klo 00:14:12 |
|
Yllä jo tiivistetty ottelu, mutta lisätään hieman:) Ekalla puoliskolla Terry vei siis helposti vieraat 1-0 johtoon Lampardin kulmapotkusta, jonka jälkeen Blackpool sai kyllä aivan liian paljon tilaa ja aikaa, ja sitä myöten otti ottelun haltuun ensimmäisen puoliskon lopussa. Tokalla puoliskolla Chelsea piti palloa ja Lampardin kaksi maalia lopulta ratkaisi ottelun ja loppu olikin sitten Chelsean hönäilyä, mutta Blackpoolin 3-1 kavennus maalin jälkeen näkyi jälleen paljon hermostuneisuutta otteissa ja Blackpool oli lähellä tehdä toisen osumansa aivan lopussa. Tosiaan parhammistoa oli Terry, jolta kelpo peli, ei virheitä, hyviä katkoja+maali. Lampard syötteli ja taisteli koko pelin hyvin, päälle vielä toki 2 maalia. Epävarmoja tänään oli David Luiz, ainakin muutamassa tilanteessa höntyili liikaa, mutta myös monta hyvää katkoa. Bosingwa pelasi ylöspäin suht hyvän kamppailun, mutta alas päin ei mikää huippu ole. Hänen menetyksestä Blackpool sai aikaan tuon ainokaisen. Jatkossa sitten Iva tuonne oikean laitapakin rooliin, hieman kuitenki varmempi otteissan ja myös ase omissa kulmatilanteissa. Vaisulla pelillä kuitenkin 3 pistettä mikä tietysti onkin se tärkein, tästä on sitten hyvä jatkaa:)
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1323 : 08.03.2011 klo 00:20:31 |
|
Vähän pelaajarapoa:
Cech - peruspeli, yksi heikompi torjunta, pari hyvääkin joukkoon mahtui. Cole - ei mitään merkittävää, samaa vahvaa Colea Terry- hyvä peli Terryltä, katkoi ja piti puolustuksen koossa, lisää näitä Luiz - vähän heikompi peli luizilta varsinkin ensimmäinen puoliaika, jäi Terryn varjoon tänään Bosingwa - mielestäni erittäin pirteää pelaamista oikealla vaikka lopussa tulikin vähän höntyiltyä, lisää minuutteja avauksessa Essien - yksi pelin hahmoja, raastoi laajalla säteellä, alkaa päästä jyvälle Zhirkov - vittu mitä paskaa Lampard - kaksi maalia ja syöttö, MoM. Ramires - yksi hyvä kääntölaukaus muuten hyvää peruspuurtamista Torres - aneeminen, väsynyt, mauton, ongelmia kotona? Drogba - ainakin enemmän yritystä kuin Torresilla
vaihtarit: Kaloulta hyvä sisääntulo, hankki myös pilkun. Maloudalta pari väläytystä, McEachran oli näkymätön.
Luizin ja Bosingwan osalta eri mieltä. Luiz hoiti paikkansa ihan kelvollisesti, teki monesti hyviä katkoja ja purki pallon useimmiten varmasti pois omasta päästä. Pari tilannetta pelasi heikohkosti, mutta oli silti mielestäni parempi kuin Bosingwa, jonka piikkiin meni tuo Blackpoolin maali ja parit hyvät maalipaikat Blackpoolille. Terry kuitenkin puolustuksesta kaikkein paras, siitä samaa mieltä kanssasi. Keskikentän keskustassa pelannut kaksikko Lampard & Essien selvästi joukkueen parhaat tänään. Tärkeät kolme pistettä kuitenkin, vaikka peliesitys ei parhaimmasta pästä ollut. 
|
|
|
|
|
salomoninkalu
Poissa
Suosikkijoukkue: Boys from the Bridge
|
 |
Vastaus #1324 : 08.03.2011 klo 00:31:50 |
|
Mielestäni Kalou oli Lampardin ohella yksi tärkeimmistä tekijöistä tämän illan voitossa. Kaloun sisääntulon myötä kenttäryhmitelmää muutettiin hieman ja Kalou haki palloa laajemmalla säteellä kuin Drogba tai Torres. Kauaa ei mennytkään kun norsunluurannikkolaisen liike tuotti kaksi häkkiä! Nimimerkilläni olen ehkä hieman puolueellinen, mutta; Hieno mies! 
|
|
|
|
|
|
|
|