|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #50 : 02.08.2010 klo 12:34:59 |
|
Itsestäänselvyys on siis se että 9 maalia ja 9 maalisyöttöä 33:ssa ottelussa tehnyt keskikenttäpelaaja pelasi surkean kauden? Ei Kaka todellakaan ensinmäisellä kaudellaan Madridissa mitenkään loistanut, mutta en nyt noilla tehoilla kuitenkaan ihan surkeaksikaan haukkuisi.
Lähinnä tarkoitin "surkealla" sitä, että varmasti Kakálta odotettiin heti ensimmäisellä kaudella ihmetekoja Madridissa ja toiseen isoon hankintaan, Ronaldoon verrattuna tuo saldo on varsin köykäinen. Lisäksi kun lasketaan päälle muut ongelmat, kuten loukkaantumiset, joita Kaká koki, niin kaudesta voidaan sanoa, että se oli epäonnistunut. Surkea lienii liioittelua, siinä olet oikeassa.
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #51 : 02.08.2010 klo 12:57:56 |
|
Eintracht Frankfurt V Chelsea 2-1 Toinen perättäinen tappio harkkapelissä, nyt Saksan-kiertueen ensimmäiselle vastukselle Frankfurtille. Ottelussa nähtiin miehiä, jotka pelasivat ensimmäisen pelinsä sitten MM-kisojen. Avauskokoonpano näytti tältä: Hilario Ferreira-Bruma-Terry-Cole Benayoun-Mikel-Zhirkov Kalou-Anelka-Malouda Benayounille siis debyytti ja kuulemma ihan kohtuullisesti pelasi. Toisella puoliajalla mentiin jokseenkin näin: Hilario Mancienne-Carvalho-Ivanovic-van Aanholt Lampard-Essien-Matic Kalou(58' Sinclair)-Borini-Malouda(58' McEachran) Frankfurtin ensimmäinen maali oli kuin toisinto Ajax-pelistä. Karmeaa pupellusta Chelsean alakerrassa, ja tällä kertaa Terry ja Hilario sekoilevat. JT ei tiedä mitä pallolla tekisi, ja kun tietää, laittaa vaikean Hilariolle, joka ei heti ykkösellä toimita palloa vittuun. Tämän seurauksena lusitaanivahti menettää pallon ja jälleen kerran tyhjä maali odottaa vastustajaa. Chelsea tasoitti 1-1:een, kun vaihdosta sissään tullut Lampard tekee helpohkon maalin. Hieman meni kotijoukkueen veskan piikkiin, mutta yhtä kaikki. Hyvä alustus maaliin nuorelta Patrick van Aanholtilta, vahva nousu vasemmalta ja syöttö Lampsille. Voittomaali syntyy Maticin nukahduksesta. Serbi hukkaa miehensä muistaakseni erikoistilanteessa ja on pakotettu repimään. Tuomari huomaa tämän ja pallo pilkulle, 2-1. Yhteenvetona voisi todeta Chelsean pelin olleen varsin sekavaa. Ei kuitenkaan mitään paniikkia ole ilmassa, eiköhän jo HSV:tä vastaan paketti näytä jo huomattavasi paremmalta ja viimeistään ManU:a vastaan joukkue on kunnossa sarja-avaukseen WBA:ta vastaan.
|
|
|
|
|
nubster
Poissa
|
 |
Vastaus #52 : 02.08.2010 klo 13:15:30 |
|
Ancelotti kertoi tuon eilisen harkkahöntsän jälkeen joukkueen olevan valmis tulevaan kauteen. E.Frankfurtia vastaan kuulemma kenttä, pallo ja pelituntuman hakeminen tekivät pelin vaikeaksi, mutta italiaano kertoi löytäneensä pelistä silti paljon positiivista tappiosta huolimatta. Keskiviikon ottelussa HSV:tä vastaan mennään kuulemma jo suurin piirtein samalla avauskokoonpanolla kuin Unitedia vastaan ensi viikonloppuna Community Shieldissä. Lisäksi Drogba on ilmeisesti kuntoutunut varsin nopeasti ja saattaa olla jo mukana tuossa keskiviikkoisessa harjoitusottelussa riippuen siitä, kuinka pystyy tänään treenaamaan.  Alex liittynee takaisin harjoitusvahvuuteen joukkueen palatessa Lontooseen, mutta Bosingwan tilanteesta ei ollut tarkempaa tietoa. Siirtohuhuihin liittyen muutamia kommentteja Ancelottin suunnalta... Ashley Cole: 'He is a Chelsea player and he will be a Chelsea player in the future. Everyone can forget about Ashley Cole leaving this club. There is no price. We believe he is the best left-back in the world and for this he will stay at this club.'  Kaká: "Kaka cannot come to Chelsea. He was one player of mine and has done so much for Milan, but now he belongs to Real Madrid and he will decide about his future along with his current club. Certainly neither I nor Chelsea will do it (decide his future)."
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #53 : 02.08.2010 klo 21:02:27 |
|
Jep, suurella varmuudella voi jo sanoa, että A. Cole pelaa ensi kauden Chelseassa. Tässä vielä koko juttu virallisilta sivuilta: ANCELOTTI: COLE IS A CHELSEA PLAYERRamires in Chelsea for 22 millionPortugalilainen Record kertoo, että Chelsea ja Benfica olisivat päässee sopuun ja enään on Ramiresin henkilökohtainen sopimus ja medical työnalla. Huhuttu siirtosumma 20 miljoonaa euroa kasvoi lopulta parilla miljoonalla lähinnä luultavimmin sen takia, että Benficallekin jäisi jotain käteen. Ja eipä pelannut Ramires Aston Villaa vastaan eilisessä harjoituspelissä, joten luultavimmin jo huomenna tulee jonkinlainen isompi ratkaisu siirtoa ajatellen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.08.2010 klo 22:28:09 kirjoittanut Kepes »
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #54 : 02.08.2010 klo 22:00:52 |
|
Portugalilainen Record kertoo, että Chelsea ja Benfica olisivat päässee sopuun ja enään on Ramiresin henkilökohtainen sopimus ja medical työnalla. Huhuttu siirtosumma 20 miljoonaa euroa kasvoi lopulta parilla miljoonalla lähinnä luultavimmin sen takia, että Benficallekin jäisi jotain käteen. Ja eipä pelannut Ramires Aston Villaa vastaan eilisessä harjoituspelissä, joten luultavimmin jo huomenna tulee jonkinlainen isompi ratkaisu siirtoa ajatellen.
Jostain syystä ei edelleenkään mitään riemukiljahduksia tämä herätä, mutta katsotaan. Ainakin tämä hankinta tulee oikealle pelipaikalle, eli keskikentälle ja edellytykset on menestyä. Ilmeisen hyvä pääpelaaja, kova työmoraali ja brassipelaajien tapaan myös tekninen puoli on kunnossa... Kuulostaa ainakin paperilta hyvältä. Tervetuloa nyt vaan, mikäli siirto toteutuu. RAMIRES - BOX-TO-BOX MIDFIELDER
|
|
|
|
|
nubster
Poissa
|
 |
Vastaus #55 : 03.08.2010 klo 13:13:14 |
|
Ramires, Benfica -> Chelsea (***) BBC:n mukaan brassi suorittaa lääkärintarkastuksen tänään ja siirto varmistuu lopullisesti tämän viikon aikana. Sopparin arvellaan olevan nelivuotinen. Ilmeisesti menee vielä muutama päivä selvittäessä noita kolmannen osapuolen tuomia mutkia siirron toteuttamisessa, mutta niihin tämä ei taida enää kaatua... Hyvä vahvistus keskikentälle, toivottavasti sopeutuu nopeasti sumusaarten elämään ja pelikentille. Onneksi joukkueessa on samaa kieltä puhuvia ja kokeneempia pelaajia (Alex, Ferreira, Carvalho, Bosingwa), jotka auttavat tulokasta varmasti mielellään. 
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #56 : 04.08.2010 klo 11:49:06 |
|
Ja Ancelottikin on kommentoinut Ramires-siirtoa: Ancelotti also admitted a possibility that Brazilian midfielder Ramires could be heading to Stamford Bridge, though a deal with his club Benfica remains some way off. 'I don't know, I will speak about Ramires when Ramires will be a Chelsea player,' the manager said after Tuesday's training session. 'Until now he is not a Chelsea player, we hope, but until now nothing is decided.'Jostain myös luin, että Ramiresin palkka olisi vain noin 40k/vko, kun esim. Decolla se on 100k. Tänään siis medicali suurella todennäköisyydellä Ramiresilla edessä. 
|
|
|
|
|
Nekalan Lampard
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, SJK, KaPy
|
 |
Vastaus #57 : 04.08.2010 klo 18:36:09 |
|
Tänään Saksankiertueen toinen ottelu HSV:tä vastaan.
24. minuutilla Essien katkaisee HSV-pakin hölmöilyn jälkeen ja tarjoilee Lampardille kuudentoista sisältä tyhjiin. 0 - 1!!!
E: Avauskokoonpano tänään:
4-3-3 taktiikka:
22 Ross Turnbull 19 Paulo Ferreira 2 Branislav Ivanovic 26 John Terry (c) 3 Ashley Cole 5 Michael Essien 12 John Mikel Obi 8 Frank Lampard 21 Salomon Kalou 39 Nicolas Anelka 15 Florent Malouda
Vaihdossa: Hilario, Sam Walker, Michael Mancienne, Ricardo Carvalho, Jeffrey Bruma, Patrick van Aanholt, Yury Zhirkov, Nemanja Matic, Yossi Benayoun, Josh McEachran, Gael Kakuta, Scott Sinclair, Didier Drogba, Fabio Borini.
E: Toisella puoliajalla Chelsea-puolustus hölmöilee kahteen otteeseen ja HSV rankaisee molemmista. 2-1 FT. Paljon jäi vielä parannettavaa Community Shieldiin...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.08.2010 klo 19:58:27 kirjoittanut Nekalan Lampard »
|
|
|
|
|
FletchZ
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 04.08.2010 klo 20:41:04 |
|
Pre-seasonin neljä matsia on nyt pelattu ja tuloksena yksi voitto sekä kolme tappiota, maalierolla 4-7. Suurin osa päästetyistä maaleista aiheutui puolustajien hölmöilyistä ja suhteellisen oikeutettuja tuloksia oli ainkin minkä verran itse pelejä näin. Positiivisena voidaan nähdä, että joka ottelussa Chelsea sai tehtyä maalin - negatiivisena taas, että kolmessa pelissä vastustaja sai tehtyä useamman. Chelsean maalintekijöinä kunnostautuivat Lampard kaksi kertaa sekä Sturridge ja Essien kertaalleen.
Tänä vuonna ei aivan yhtä "dominoivalla" otteella oltu näissä peleissä kuin viime vuonna, jolloin viidestä pelistä tuli neljä voittoa ja yksi tasapeli maalierolla 10-3. Tämän kertaisissa otteluissa oli paljon nuoria mukana, etenkin ensimmäisissä peleissä kun MM-kisoissa olleet olivat vielä lomailemassa, sekä Drogba puuttui lähes kokonaan. Sen syyksi en kuitenkaan paljoa pistä. Ancelottikin sanoi, että näissä peleissä tulos ei ole tärkein vaan joukkueen rakentaminen ja hitsaaminen yhteen.
Crystal Palace - Chelsea 0-1 (Essien) Ajax - Chelsea 3-1 (Sturridge) Eintracht Frankfurt - Chelsea 2-1 (Lampard) Hamburg - Chelsea 2-1 (Lampard)
Sunnuntaina sitten vastassa Manchester United ensimmäisessä "tosipelissä" Community Shieldissä ja tässä on heti hyvä tilaisuus päästä niskan päälle mestaruustaistonkin kannalta sekä ottaa kauden ensimmäinen pokaali. Näinhän tapahtui viime vuonnakin.
|
|
|
|
|
mailou
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #59 : 04.08.2010 klo 21:28:28 |
|
Tavallaan hyvä, että vastustajan maalit ovat tulleet henkilökohtaisista virheistä. Toisaalta eipä pelillinen ilmekään ole täysin vakuuttanut, myönnettäköön että ei kauheasti ole pre-seasonin pelejä nähty. HSV-pelissä avaus oli jo sellainen, jolla voisi tosipelejäkin pelata - tuloksen olisi toivonut olevan myös sen mukainen. Yhtä kaikki, sunnuntaina ManU vastassa. Toivottavasti jokainen pelaaja alkaisi olemaan valmiina kauden alkuun ja voitto tästä ottelusta napattaisiin.
|
|
|
|
|
mailou
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #60 : 05.08.2010 klo 07:33:06 |
|
|
|
|
|
|
Loordie
Poissa
Suosikkijoukkue: Deal with it
|
 |
Vastaus #61 : 05.08.2010 klo 11:19:32 |
|
Maalivahtia ja Drogbaa lukuunottamatta tuo kokoonpano näyttää jo suhteellisen kovalta - tästä syystä voi pitää jopa yllättävänä tuota tappiota HSV:n tasoista joukkuetta vastaan. Luetun perusteella tappio-osumiin johtaneet virheet tulivat yksilötasolla, mutta eipä tuo pre-season niin kovin vakuuttavalta Chelsean vinkkelistä näytä. Tosin Manullakin taitaa olla pakka enemmän tai vähemmän sekaisin.. Itse en panisi kyllä yhtään pahakseni näiden kahden kompurointia (Pohjois-Lontoolaisten esiinmarssin aika?  ) Todellinen taso paljastuu kuitenkin vasta kauden edetessä..
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #62 : 05.08.2010 klo 13:25:11 |
|
Ancelotti: Chelsea ei ole valmis Valioliiga-avaukseenJalkapallon Englannin Valioliigassa pelaavan Chelsean manageri Carlo Ancelotti kertoo joukkueensa olevan kaukana huippukunnosta, kun liigan alku lähestyy. Chelsea on hävinnyt peräkkäin Ajaxille, Eintracht Frankfurtille ja Hamburger SV:lle. Suuri osa joukkueen pelaajista oli mukana kesän MM-kisoissa Etelä-Afrikassa. - Jotkut pelaajat ovat hyvät kunnossa, mutta toiset tarvitsevat lisää aikaa. Kymmenen pelaajaamme tulivat takaisin vasta 26. heinäkuuta, ja he tarvitsevat vielä pari viikkoa työntekoa. Kahdeksan harjoituspäivän jälkeen on mahdotonta olla kunnossa, Ancelotti sanoo The Sun -lehdelle. Chelsea kohtaa sunnuntaina Manchester Unitedin. Se kohtaa Valioliigan avauksessa West Bromwichin 14. elokuuta. www.mtv3.fi
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #63 : 05.08.2010 klo 17:09:27 |
|
Eipä näistä tuloksista huolestua kannata. Suurella osalla miehistöstä on tosiaan ollut vain reilu viikko aikaa olla muun joukkueen mukana ja se näkyy luonnollisesti myös kentällä. Varsinkin Drogban paluu kentille tulee olemaan suuri muutos, sen verran paljon mies on edellä joukkueen muita hyökkääjiä, mukaan lukien Anelka. Onneksi Valioliigassa alku on ainakin ennakkoon katsoen helpohko ja peli pitäisi olla kohtuullisen kivutonta saada kuosiin heti alkukaudesta.
|
|
|
|
|
FletchZ
Poissa
|
 |
Vastaus #64 : 05.08.2010 klo 17:31:05 |
|
Tänään 21vuotta täyttävä, pre-seasonillakin pelannut laitapuolustaja Ryan Bertrand on siirtynyt ainkin tammikuun alkuun asti ulottuvalla lainasopimuksella Mestaruussarjan Nottingham Forestiin. Bertrand nimettiin Jack Corkin, Manciennen ja Sturridgen ohella mukaan Englannin u21-joukkueen ensi viikon Uzbekistan-matsiin.
Tuosta Ramiresista on paha sanoa suuntaan taikka toiseen vielä mitään. Pelaajalla on potentiaalia, mutta samalla voi olla suuri floppi. Jos nyt Chelseaan ilmaantuu niin toivottavasti saa tarpeeksi näytönpaikkoja ja aikaa totutella, eikä menetetä toivoa jos pari ensimmäistä peliä menisi huonosti. Ainkaan kyseisen herran siirto ei etukäteen saa ajatuksia maahan, kuten joittenkin toisten siirrot ovat aikaisemmin saaneet.
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #65 : 07.08.2010 klo 00:34:09 |
|
Lisäsin avaukseen (toiseen osaan) otteluohjelman ja ensi kauden pelipaidat. Otsikoksi voi ehdotella jotain näin kauden alun alla.
Vieläkään Ramires ei ole virallisesti Chelsean pelaaja, vaikka siirtosumma on hyväksytty ja seurat ovat päässeet sopuun. Brassi jätti myös Benfican sivuilla hyvästinsä seuralle, ja kertoi samalla siirtyvänsä Chelseaan. Ilmeisesti siis lääkärintarkastuksessa on jotain häikkää, mutta katsotaan nyt..
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.08.2010 klo 00:36:20 kirjoittanut Kepes »
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #66 : 07.08.2010 klo 01:34:55 |
|
^ Voisko kyseessä olla epärealistisesta Football Managerista tuttu työluvan hankinta saarivaltioon?
Otsikoksi voisi ehdottaa jotain tyyliin "First England, now Europe". UCL:n pokaaliahan tältä kaudelta kuitenkin himotaan todella suuresti, nyt kun Valioliigatitteli palasi oikealle joukkueelle.
|
|
|
|
|
nubster
Poissa
|
 |
Vastaus #67 : 07.08.2010 klo 15:45:42 |
|
Huomisessa Community Shield -ottelussa Manchester Unitedia vastaan mennään Ancelottin mukaan tällaisella avauksella:
---------Anelka---------- --Malouda--------Kalou-- -----Essien--Lampard---- ----------Mikel---------- Cole--Terry--Iva--Ferreira ----------Hilário---------
Monia muitakin pelaajia tullaan kentällä varmasti näkemään, sillä ottelussa on poikkeuksellisesti käytettävissä kuusi vaihtoa per joukkue. Pelin henki on vielä hieman harkkahöntsämäinen, koska lähes kaikki (erityisesti MM-kisoissa pelanneet) pelaajat ovat vielä kaukana huippukunnostaan. Toki heti kauden alkajaisiksi tarjolla oleva voitto viime vuosien pahimmasta vihollisesta tuo varmasti kaikille pelaajille lisää motivaatiota... Ja mikäs sen mukavampi tapa aloittaa kausi kuin nostella lautasta ilmaan?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.08.2010 klo 15:49:38 kirjoittanut nubster »
|
|
|
|
|
|
DDrogba
|
 |
DDrogba
Vastaus #68 : 07.08.2010 klo 22:01:52 |
|
Deco siirtyy FluminenseenEiköhän tämä sinetöi samalla Ramiresin siirron Chelseaan.
|
|
|
|
|
Viduka
Poissa
Suosikkijoukkue: Floyd Mayweather Jr, Chelsea
|
 |
Vastaus #69 : 07.08.2010 klo 22:05:16 |
|
Ihan hyvä asia Chelsean kannalta, että Deco lähti pois Chelseasta.
|
|
|
|
|
Kepes
Poissa
|
 |
Vastaus #70 : 08.08.2010 klo 22:26:35 |
|
CS pelattu ja tuloksena jälleen tappio. Ancelotin sanoin, ei tuloksellisesti mikään loistava pre-season.
Jokaisessa aiemmassa harkkapelissä on toistunut sama teema - järkyttävät puolustuspään virheet. Eipä Manuakaan vastaan tällä saralla paremmin mennyt, kun Ashley alusti Unitedin kaksi maalia ja Hilario seikkaili 3-1 maalissa. Kaloulta hyvä kavennus 1-2:een loistavasti kentälle tulleen Sturridgen alustuksesta.
Ancelotti on toitottanut, että kukaan MM-kisaryhmästä ei ole vielä täydessä kunnossa. Tältä se onkin näyttänyt, joten ei tarvinne huolestua. Ajoittain Chelsean pelaaminen tässä matsissa oli oikein mallikasta, etenkin Drogban tultua kentälle. Sitä ennen peliä oli enemmän tai vähemmän Unitedin hallintaa. Tulosta toki tässäkin pelissä haettiin, mutta vielä tärkeämpänä näkisin Essienin ensimmäisen ysikymppisen kahdeksaan kuukauteen, Terryn ja Lampardin ysikymppiset ja Drogban kentälle tulon. Nivunen ilmeisesti Didillä jo siinä kunnossa, että liiga-avauksessa voisi ainakin vaihdosta tulla jos tarve niin vaatii. Avainpelaajien (Terry, Lampard) tason nostoa tässä odotellaankin, se osittain selittänee heikot tulokset pre-seasonilla.
Chelsealla on onneksi helppo alkuohjelma, joten nuo alkupään pelit hoitunevat nihkeästi mutta hoituu kuitenkin. Sen jälkeen sitten pelaajat ovat täydessä kunnossa ja tosipelit voivat alkaa. Cechin pitäisi myös olla kunnossa avaukseen mennessä, joten Hilarion koomailuja ei tarvitse katsoa. Vielä kun tuo Ramiresin siirto saataisiin viimeinkin viimeisteltyä..
|
|
|
|
|
Kameli
Poissa
|
 |
Vastaus #71 : 09.08.2010 klo 07:11:58 |
|
Chelsea piti palloa ja hallitsi näennäisesti, mutta puolustuspään virheet sekä Manun hyvät vastahyökkäykset olivat liikaa. Ensimmäisessä maalissa Rooney selätti Terryn juoksukilpailussa ja kapteenin olisi pitänyt olla paremmin peittämässä syöttöä. Cole sitten jätti seuraavassa tilanteessa miehensä selän taakse, hölkkäsi vähän aikaa miehen perässä, jonka jälkeen Hernandez iski pallon onnekkaasti maaliin. Koko pelin ajan aisti muuten Colen otteista sen, että ei ollut 100-prosenttisesti keskittynyt peliin, vaan ihan kuin ajatukset olisivat olleet muualla. Jos asia ei korjaannu, niin olisi saanut minun puolestani lähteäkin sinne Madridiin. Järkyttävän huono peli häneltä. Chelsea sai omat kunnon tilanteensa vasta vaihtojen myötä, varsinkin Sturridge oli pirteä ja hanakka laukomaan. Hänen laukauksensa jälkeen VdS sylkee pallon liian keskelle, josta Kaloulla oli helppo työ laittaa pallo sisälle. Lopussa oli muutama paikka vielä tasoitukselle, mutta sellaista ei tapahtunut tällä kertaa, vaan Berbatov viimeisteli hyvällä nostolla Hilarion tultua vastaan ottelun loppulukemiksi 3-1. Eräänlainen harjoituspeli tämäkin oli, mutta otteiden täytyy parantua Valioliigassa ainakin Terryllä, Colella, Lampardilla, Mikelillä ja Maloudalla, jotta 3 pistettä on ensimmäisen pelin jälkeen plakkarissa.
|
|
|
|
|
Bedrock
Poissa
|
 |
Vastaus #72 : 09.08.2010 klo 09:33:00 |
|
Kysytään sama kysymys täällä, kuin ManU:n ketjussa:
Nyt kun pre-season on ohi, niin mikä on näkemyksenne Chelsean avauskokoonpanosta kauden avausottelussa?
Entä mikä on joukkueen ihannekokoonpano kaikkien pelaajien ollessa terveenä?
|
|
|
|
|
Apea Metsuri
Poissa
|
 |
Vastaus #73 : 09.08.2010 klo 10:25:59 |
|
Kysytään sama kysymys täällä, kuin ManU:n ketjussa:
Nyt kun pre-season on ohi, niin mikä on näkemyksenne Chelsean avauskokoonpanosta kauden avausottelussa?
Entä mikä on joukkueen ihannekokoonpano kaikkien pelaajien ollessa terveenä?
Drogba Malouda Anelka Essien Lampard Mikel/Ramires Cole/Z. Terry Alex/Carv. Ivanovic Cech
|
|
|
|
|
nubster
Poissa
|
 |
Vastaus #74 : 09.08.2010 klo 10:32:12 |
|
Nyt kun pre-season on ohi, niin mikä on näkemyksenne Chelsean avauskokoonpanosta kauden avausottelussa?
Entä mikä on joukkueen ihannekokoonpano kaikkien pelaajien ollessa terveenä?
Kauden avauksessa WBA:ta vastaan mennään todennäköisesti näin: ---------------Anelka--------------- ---Malouda-----------------Kalou---- ------------------------------------ --------Lampard-----Essien---------- ----------------Mikel---------------- ------------------------------------ Cole---Terry---Carv./Alex---Ivanovic ----------------Cech---------------- Drogbakin saattaa olla avauksessa, vaikka ei aivan täydessä kunnossa olekaan. Hänen edestään Kalou tippuisi penkille. Ja sitten tämä ihannekokoonpano... Drogba Malouda Anelka
Essien Lampard Mikel/Ramires
Cole/Z. Terry Alex/Carv. Ivanovic Cech
Muuten sama, mutta Ramires pelannee enemmän tuossa ylempänä. Todennäköisempää on, että Essien tippuu tuohon keskikentän pohjalle, mikäli Mikel ei ole käytettävissä. Ei myöskään sovi unohtaa, että Bosingwa on noin muutaman viikon kuluttua taas kunnossa ja tulee varmasti taistelemaan avauksen paikasta puolustuksen oikealla laidalla.
|
|
|
|
|
|
|
|