Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #275 : 16.12.2010 klo 22:13:01 |
|
Pienaar on kertoillut twitterissään, ettei pysty maanantaina Manchester Cityä vastaan pelaamaan. Wigan-ottelussa tullut vamma ei ole paha, mutta ainakin viikon vielä Pienaar sivussa.
Evertonin reservit ovat pelanneet harjoitusottelun suljettujen ovien takana Huddersfieldin reservejä vastaan, tuloksena 6-1-voitto. Valkovenäläinen testipelaaja Dmitri Verkhovtsov onnistui kuulemma puolustuksessa ja topparin hankinta on ilmeisesti harkinnassa. Hyökkäyksessä Joao Silva teki hattutempun.
|
|
|
|
nakki
Poissa
Suosikkijoukkue: Hjk, Everton
|
 |
Vastaus #276 : 17.12.2010 klo 13:23:13 |
|
Pienaar on kertoillut twitterissään, ettei pysty maanantaina Manchester Cityä vastaan pelaamaan. Wigan-ottelussa tullut vamma ei ole paha, mutta ainakin viikon vielä Pienaar sivussa.
Saas nähdä, tuleeko Osman avaukseen vai peräti Bilya. Vai josko kahdella kärjellä?
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #277 : 17.12.2010 klo 22:14:49 |
|
Aktiiviseksi twitteröijäksi osoittautunut Pienaar on kertonut, että tänään tuntuu huomattavasti paremmalta ja saattaa sittenkin ehtiä jo maanantaiksi pelikuntoon. Moyes totesi saman päivän lehdistötilaisuudessa. Arteta kärsii pelikieltonsa viimeisen ottelun ja Heitinga on loukkaantuneena samoin kuin Evertoniin lainalta palannut Vaughan (olipas yllätys). Hibbert puolestaan on kuntoutunut nilkkavammasta ja käytettävissä ottelussa.
Evertonin mahdollinen avaus:
Saha
Cahill
Osman Rodwell Coleman Fellaini
Baines Distin Jagielka Neville
Howard
Pienaar tietysti Osmanin tilalla avauksessa, jos vaan kunnossa on. Hyökkääjävalinta on mielenkiintoinen, mutta voisi olettaa Moyesin luottavan edelleen Sahaan. Yakubu ei näytä kuuluvan Moyesin suunnitelmiin ja Beckford nyt on avauksessa täysin turha. Anichebe ei ole yksinäisenä kärkenä toiminut, joten tuskinpa tässä tilanteessa Moyes lähtee kokeilemaan.
Tuskinpa Evertonille maanantaina on pisteitä luvassa. Maalinteko on niin armottoman vaikeata, että Cityn puolustuksen murtaminen on äärimmäisen vaikea urakka ja eiköhän puolustus vähintään yhden maalin Citylle tarjoile.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #278 : 17.12.2010 klo 22:16:58 |
|
Moyes myös kertoi, että Cahillin reissu Aasiaan jää jonkin verran pelättyä lyhyemmäksi. Cahill lähtee vasta joulun otteluruuhkan jälkeen vuodenvaihteessa ja palaa viimeistään tammikuun lopussa, riippuen Australian menestyksestä turnauksessa.
Iso menetys kuitenkin.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #279 : 19.12.2010 klo 21:56:27 |
|
David Moyes on kertoillut Evertonin tammikuun siirtoikkunan näkymistä Evertonin virallisille sivuille.
"I would like to add two or three but they will be loan players. We have a few people in mind so we will see how it goes."
"You have to be careful not to think that suddenly everyone arrives here on January 1 because it won't happen, it will be through the month."
Pari-kolme lainapelaajaa ja muistutus siitä, miten Evertonissa asiat hoidetaan. Ei voida olettaa, että heti alussa olisi hankinnat tehdään heti ikkunan alussa, vaan edetään kuukauden mittaan. Mikä todelllisuudessa tarkoittaa sitä, että siirtoikkunan viimeisillä minuuteilla yritetään epätoivoisesti saada edes joku hankittua...
"Positional wise we could do with a centre forward and we have been short of a wide right for most of the season so I could do with those two positions. Seamus Coleman has done really well but we would like to give him a breather here or there."
Keskushyökkääjä ja keskikentän oikean laidan pelaaja ovat Moyesin päällimmäiset hankintakohteet.
"I have spoken with him [Donovan] and he was going on holiday."
"I would hope to hear something next week if there was any chance. If not we will try and move towards something else."
Moyes on jutellut Donovanin kanssa, mutta jenkkipelaaaja lähti Honolululle lomailemaan ja asiaan palataan myöhemmin. Itk-juttujen mukaan MLS:n hintapyyntö lainasta olisi kompastuskivi.
"I spoke with him [Anichebe] and said the figures which were quoted were wrong, but the fact is he's been offered a contract and said no to it."
Moyesin mukaan Anichebe hylkäsi Evertonin sopimustarjouksen, mutta lehdissä esitetyt luvut tarjouksen suuruudesta (30k/vko) eivät pidä paikkaansa. Kun Moyes kerran asiasta julkisesti kertoilee, niin voisi olettaa, ettei suurempaa ongelmaa ole. Anichebe koki tarjouksen liian pieneksi, mutta neuvotteluja jatketaan.
"I'm not sure I would include him [Vaughan] right now anyway but he has come back with an ankle problem so we will have to see how it is. I have a couple of clubs interest in Vaughany."
"It's possible he could leave if we get the right offer."
Aika suorat puheet Moyesilta Vaughanin tulevaisuudesta Evertonissa eli sitä tuskin on, vaan ovi käy jo tammikuussa, jos sopiva tarjous tulee. Ja sopiva tarjous luultavasti tulee, koska ihan hirveitä Everton ei Vaughanista odota saavansa.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #280 : 21.12.2010 klo 01:45:04 |
|
Kolme pistettä Evertonille hyvin epätyypillisellä esityksellä. Poikkeuksellisesti joukkue oli alussa hereillä, iski pari maalia ja lopetti hyökkäyspelin siihen. Moyesilta olisi toivonut ehkä hivenen aikaisempia vaihtoja, vaikka yritystähän siihen tosin oli. Moyes oli ottamassa Sahaa Anicheben tilalle, mutta nigerialainen ehti hölmöillä itsensä toisella keltaisella ulos juuri ennen vaihtoa. Olisi kuitenkin Moyes voinut tuolloin tai hetkeä myöhemmin ottaa Bilyan tai Sahan kentälle, koska Osman ja Coleman olivat aika väsyneitä. Nyt sitten jäi kuitenkin odottamaan Cityn kavennusta, ennen kuin vaihtoja teki.
Alku oli erittäin hyvä, kauden parasta Evertonia. Bainesin hyvistä nousuista molemmat osumat, Cahillin vahvan boxipelaamisen seurauksena. Coleman ja Anichebe olivat myös alun hyökkäyspelissä erittäin vahvasti mukana. Fellainilta vahvaa dominointia jopa pallollisenakin, kun City antoi tilaa. Katkoissa Big Fella oli totutun varma loppuun asti, vaikka pallollinen pelaaminen ottelun edetessä hyytyi.
Howard oli maalilla erittäin hyvä, olisivatkohan alkukauden pupeltamiset jäänet taakse ja pystyisi taas pelaamaan korkealla tasolla? Aika näytää. Distin kuitenkin kentän paras pelaaja tänään, aivan käsittämättömän loistava esitys. Varsinkin lopussa, kun Everton ei pystynyt palloa pitämään ollenkaan, niin Distin rynni pari kertaa yksilösuorituksella puoleen kenttään, piti palloa jonkin aikaa siellä ja palasi omalle paikalleen ollen valmiina Cityn hyökkäyksiin. Ei ollut siitä usein nähdystä helpoissa palloissa haparoivasta Distinistä merkkiäkään.
Rodwell ehkäpä ainoa pelaaja, jolta olisi odottanut enemmänkin. Ei oikein pallollisena tuntunut pärjäävän, eikä päässyt otteluun riittävän hyvin kuin oikeastaan aivan loppupuolella mukaan. Tekee toki paluuta alkukauden loukkaantumisista, joten ei tuota kovin huolestuttavana voi pitää.
Erittäin tärkeä voitto Evertonille, mikä helpottaa lähtöä joulun ja uudenvuoden otteluruuhkaan. Huolenaihetta antaa keskuspuolustus, Distinin huippupelistä huolimatta. Koko alkukauden jonkinlaisten vaivojen kanssa pelannut Jagielka joutui vaihtoon ja Heitinga on jo ennestään loukkaantuneena. Jompi kumpi olisi Evertonin pakko saada kursittua pikavauhtia pelikuntoon, koska otteluruuhkasta tulee erittäin tuskainen, jos siellä Neville tai Hibbert heiluu topparina...
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #281 : 21.12.2010 klo 11:20:47 |
|
Bilyalle soisi kyllä taas vaihteeksi paikan avauksessa eilisen (joskin lyhyehkön) esityksen jälkeen. Todella upealla suorituksellaan tappoi pelin siinä lopussa. Moyesilla tulee olemaan vaikeita päätöksiä keskikentän suhteen Birmingham -pelissä, koska myös Arteta on jälleen käytettävissä pelikieltonsa jälkeen. Tämä ei välttämättä ole hyvä asia, koska tuloksellisesti Moyesin Everton on usein ollut parhaimmillaan nimenomaan silloin kun keskikentälle saadaan juuri ja juuri raavittua jonkinlainen miehitys sairastuvalta kasaan. Täytyy toivoa, että keskustan Rodwell-Fellaini -paria ei ainakaan mennä hajoittamaan.
|
|
|
|
Häbödiskäbödis
Poissa
|
 |
Vastaus #282 : 21.12.2010 klo 13:08:44 |
|
"Isoista" joukkueista on sitten hävitty tällä kaudella vain Arsenalille. Altavastaajana lähteminen sopii edelleen paljon paremmin Evertonille. Voittoja on sitten vaikeampi rääpiä otteluissa joissa pitää hallita ja tehdä peliä. Tai tältä tämä nyt on tuntunut/näyttänyt.
Olisikohan Moyesista pistämään Artetaa laidalle? Jos miestä nyt ylipäätään aikoo kentälle laittaa seuraavaan peliin. Muistaakseni joitakin vuosia sitten spanski pelasikin laidalla, vai muistanko väärin?
|
|
|
|
Duncci
Poissa
|
 |
Vastaus #283 : 21.12.2010 klo 15:14:27 |
|
Kyllä oli todella maistuva voitto eilen. Myös tuuria kerrankin mukana. On Arteta jonkun verran laidallakin pelannut. Muistaakseni jopa molemmilla tilanteen mukaan. Kaverihan on aika kaksijalkainen. Jos Pienaarkin tervehtyy, niin kärkeen ja keskikentälle on aika samanlainen tilanne: tulijoita olisi, mutta laatu on sitten kysymysmerkki. Täysin selkeitä valintoja mielestäni vain Cahill ja Fellaini. Tärkeämpää lienee Moyesin näkemys kokonaisuudesta. Bilya teki eilen itselleen plussaa vahvalla joskin lyhyellä esiintymisellään. Asenne ja juoksuvoima tuntuivat olevan kunnossa. Eikä Osmankaan huonosti pelannut. Birminghamia vastaan menisin itse näin: Howard, Neville,Jagielka,Distin,Baines,Fellaini,Pienaar,Rodwell,Osman,Cahill,Yakubu. Jos ei toimi ja pitää hyökätä, niin Rodwell->Arteta, Osman->Bilya, Neville->Coleman, Yak->Saha/Beckford tilanteen mukaan.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #284 : 21.12.2010 klo 19:35:44 |
|
Eniten toivoisi, että Moyes peluuttaisi joukkuetta järkevästi tulevassa otteluruuhkassa. Eli ei samaa avausta joka ikiseen otteluun, vaan lepoa varsinkin nuorille pelaajille. Coleman erityisesti on jonkin verran väsyneen oloinen, joten voisi muutamassa joulun/uudenvuoden ottelussa lepuuttaa. Samoin Rodwell ei noita kaikkia otteluita millään pysty kovalla tasolla pelaamaan, alkukauden loukkaantuminen näkyy kuitenkin vielä otteissa.
Moyesilla on lähes täysi joukkue käytettävissä. Pienaarin pitäisi kuntoutua, ainoat riskit liittyvät keskuspuolustukseen, kun Heitingan ja Jagielkan loukkaantumisista ei ole tarkempaa tietoa. Ainoa pitkäaikaispotilas on Ross Barkley.
Baines on ehkäpä se suurin ongelma, lepo kevättä varten saattaisi olla hyvä, mutta kun joukkueessa ei toista valioliigatason vasenta pakkia ole, niin vaikeata huilia on antaa. Scunthorpea vastaan luultavasti pakko Moyesin jättää Baines pois ja kokeilla jotain muuta (Neville?). Jos vain mahdollista, niin Bainesin ohella Distin ja Fellaini jokaiseen otteluun alusta loppuun kentällä, samoin Cahill ennen kuin lähtee Aasiaan. Muuten rohkeampaa kierrätystä, ettei pelaajia turhaan vedetä piippuun kevääksi. Howard varmisti avauspaikkansa Valioliigan otteluihin, mutta Scunthorpea vastaan toivottavasti Mucha tolppien väliin.
Hiljaista on ollut siirtohuhuissa vasemman pakin suhteen, olisi kuitenkin erittäin tärkeä hankinta. Bainesille loukkaantuminen ja mitähän sitten? Kyseessä ei tietenkään mikään äärimmäisen haluttu siirto kenellekään ole, koska viimeiset puolitoista kautta erittäin kovalla tasolla pelannutta Bainesia ei juuri toivoa ole pelillisesti syrjäyttää, joten luvassa olisi vaihtopenkki-/katsomorooli, jos Bainesille ei loukkaantumista/pelikieltoa satu.
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #285 : 21.12.2010 klo 23:36:39 |
|
Moyes kokeili harjoituskaudella parissa pelissä Hibbertiä vasempana pakkina. Sanomattakin on selvää, että vasemman laidan hyökkäyspelote kuolee aika totaalisesti tämän toteutuessa, mutta ainakin Scunthorpea vastaan voisi kokeilla. Optimaalinen tilanne olisi jos reserveistä nousisi vaikka Garbutt tai Bidwell siihen Bainesin tuuraajan rooliin, mutta ne pojat taitavat olla vielä vähintäänkin vuoden parin (ja muutaman lainakomennuksen) päässä ykkösjoukkueen peleistä.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #286 : 22.12.2010 klo 02:26:38 |
|
Landon Donovan ei siirry talvella lainalle minnekään, vaan keskittyy uuden MLS-kauden alkuun LA Galaxyn mukana.
Eli siinä on sitten Moyesille rasti tuohon ruutuun, ja uutta oikean laidan pelaajaa pitäisi etsiä. Jokuhan kuulemma on jo katsottuna, luultavasti Magaye Gueye Evertonin reserveistä...
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #287 : 22.12.2010 klo 09:01:33 |
|
Gueyen kokeileminen ei välttämättä olisi yhtään huono idea. Ainakin harjoituskauden perusteella voisi tuoda sellaista kaivattua suoraviivaisuutta Evertonin laitapeliin. Myös keskitykset ja erikoistilanteet lähtivät hyvin vasurilla, joten Cahill ainakin varmaan hyötyisi parantuneesta tarjoilusta. Ainakin vasemmalla laidalla oli joissain peleissä Evertonin parhaimmistoa harkkapeleissä.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #288 : 22.12.2010 klo 10:57:36 |
|
Jagielka noin kuukauden reisivamman takia sivussa.
Eli Distin on tällä hetkellä ainoa pelikunnossa oleva toppari ykkösjoukkueessa. Jos Heitinga ei pelikuntoon toivu, niin luultavasti Neville topparina seuraavassa ottelussa. Muut vaihtoehdot Hibbert, Duffy, Mustafi ja Rodwell. Tuskin Moyes kuitenkaan ainakaan heti uskaltaa junnuihin luottaa tai on Rodwellia puolustukseen pudottamassa.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #289 : 22.12.2010 klo 23:02:52 |
|
Lädit jauhaneet forumeilla ummet ja lammet, kun Bayern Münchenin urheilutoimenjohtaja Christian Nerlinger bongattiin Evertonin ottelusta Manchester Cityä vastaan. Tietenkin tuo on yhdistetty huhuihin Bainesin siirtymisestä Bayerniin.
Tiedä sitten, mutta en millään usko Bainesin lähtevän Bayerniin tai muuallekaan tammikuussa. Kun minkäännäköistä varamiestä ei ole ja Bainesilla on tuore pitkä sopimus, niin Everton pystyy nostamaan hinnan tarpeeksi korkealle, ettei yksi tärkeimmistä pelaajista tammikuussa ainakaan lähde. Kesällä sitten enemmän aikaa hankkia korvaajia ja pohtia myymistä, jos kilpailukykyinen - toisinsanoen ylihintainen - tarjous tulee.
Kuka tietää, ehkäpä Nerlinger kävi vaan Dietmar Hamannin kanssa katsomassa futista ja ottamassa pari olutta. Tai sitten scouttaamassa erästä toista Evertonin pelaajaa. Louis van Gaalia varmasti mielyttäisi yksi maanmies saunakaveriksi lisää. Ja Heitingan lähtöä Everton ei ihan hirveästi ole estämässä, tosin Jagielkan loukkaantuminen hankaloittaa Heitingan myymistä.
Päivän uutiset kertovat, että Fellaini on hankkinut oikeudelta määräyksen, joka estää The Sunia julkaisemasta arkaluontoisia kuvia. Mitähän siellä on taas pervoiltu? Tokihan huhuja on liikkunut jo pitkän aikaa, että iso belgialainen on melkoinen eläin kentän ulkopuolellakin. Naisia on kaatunut vähintään samaan tahtiin kuin vastustajia kentällä...
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #290 : 23.12.2010 klo 13:42:42 |
|
Liverpool Echon lukijat äänestäneet Evertonin vuosikymmenen joukkueen. Everton FC team of the decade voted for by Liverpool ECHO readersNigel Martyn Phil Neville David Weir Phil Jagielka Leighton Baines Steven Pienaar Mikel Arteta Lee Carsley Kevin Kilbane Tim Cahill Duncan Ferguson Aika paljon ihan odotettuja valintoja. Tony Hibbert olisi tosin ehdottomasti kuulunut mukaan. Nigel Martyn ehkä hivenen yllättäen Tim Howardin edelle maaliin, mutta erinomainenhan Martyn oli. Duncan Ferguson on mukana vanhoilla 90-luvun meriiteillä, ei tuohon joukkueeseen kyllä kuuluisi. Sitä sitten tiedä, millä meriiteillä Zinedine Kilbane on mukana. Vai onkohan lädeillä ollut joku hassuttelukampanja...
|
|
|
|
FutisForum nimimerkki
Poissa
|
 |
Vastaus #291 : 23.12.2010 klo 15:26:22 |
|
Jospa siellä on muisteltu kautta 04/05 - itsekin muistan Kilbanen dominoineen kaikkia vastustajia miten halusi kyseisellä kaudella 
|
|
|
|
nakki
Poissa
Suosikkijoukkue: Hjk, Everton
|
 |
Vastaus #292 : 23.12.2010 klo 17:10:24 |
|
Evertonin kotisivuilla Moyes herättelee toiveita Jagielkan saamisesta mukaan sittenkin jo tapaninpäivänä ja Baines ampuu alas Bayern-huhuja. Keskuspuolustus (ja vasen laitapuolustus) taitavat olla juuri ne kohdat, joihin loukkaantumisia ei mitenkään soisi. Ehkäpä Heitingastakin päästään tammikuussa eroon hyvään hintaan, jos Jagielka onkin jo kunnossa ilman pitempää huilia.
|
|
|
|
Thiago
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham, Atletico Madrid
|
 |
Vastaus #293 : 24.12.2010 klo 02:54:55 |
|
Itseäni ihmetyttää miten Tony Hibbert ei mahdu vuosikymmenen joukkoeeseen.. 
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #294 : 26.12.2010 klo 14:46:05 |
|
Goodison Parkin antiikkiset putket kärsivät pakkasessa, minkä takia ottelu Birminghamia vastaan jouduttiin siirtämään. Kenttä olisi ollut pelikuntoinen, mutta WC-tilat ja ravintolat eivät saa vettä. Myös paloturvallisuuden kannalta veden puuttuminen on varsin ikävää ja viranomaiset lopulta päättivät, että ottelun pelaaminen olisi ollut liian vaarallista.
Saattaa olla, että Evertonin seuraavakin kotiottelu, 5.1. Tottenhamia vastaan, joudutaan siirtämään, koska putkien korjaaminen ottaa aikansa.
|
|
|
|
Fowler
Poissa
|
 |
Vastaus #295 : 26.12.2010 klo 18:55:10 |
|
the club took the decision this morning that the stadium is not in a fit condition to stage a Premier League football match,
Ote Evertonin lausunnosta, ainakin siellä ollaan suht realistisella asenteella liikkeellä.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #296 : 27.12.2010 klo 21:05:01 |
|
Huomisesta West Ham -ottelusta Evertonilta on varmuudella sivussa vain pelikiellossa oleva Anichebe. Topparit Jagielka ja Heitinga ovat matkustaneet joukkueen mukana, mutta kummankin kohdalla viime hetken kuntotesti ratkaisee osallistumisen otteluun. Ehdottoman tärkeätä olisi, että Everton saa jomman kumman kentälle Distinin pariksi keskuspuolustukseen. Osman on sairastellut joulun pyhinä, mutta toipunut pelikuntoon.
Moyes on höpissyt hyökkääjien vireen olleen niin huonon, että harkitsee vakavasti Cahillin nostamista kärkeen. Toivottavasti ei, koska Cahill kuitenkin soveltuu parhaiten omalle paikalleen keskikentän ja hyökkäyksen väliin, piikissä menee pahasti hukkaan. Jos Moyes Cahillin kärkeen nostaa, niin luultavasti Rodwell nousee Cahillin paikalle ja Arteta sekä Fellaini pelaavat alempana keskikentällä. Kuntoutunut Pienaar nousee avaukseen laidalle, tilaa tekee joko Coleman tai Osman. Colemania voisi lepuuttaa, mutta Osman ei välttämättä ole sairastelun jälkeen täydessä kunnossa, joten valinta on luultavasti Moyesille hankala.
Evertonin mahdollinen avaus:
Cahill
Rodwell
Pienaar Arteta Osman Fellaini
Baines Distin Jagielka Neville
Howard
Jos kumpikaan loukkaantuneista toppareista ei pelikuntoon ehdi, niin Hibbert noussee avaukseen, joko toppariksi tai oikeaksi pakiksi, jolloin Neville siirtyy toppariksi. Jos Moyes hyökkääjän päättää kuitenkin kentälle laittaa, niin valinta osunee Sahaan ja luultavasti Rodwell putoaa tuolloin vaihtopenkille.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #297 : 28.12.2010 klo 05:51:49 |
|
Luotettavan itk:n mukaan Jagielka ja Osman eivät ole pelikunnossa. Joten Heitingan toipuminen pelikuntoon olisi äärimmäisen tärkeätä. Ja Coleman luultavasti jatkaa siis avauksessa oikealla laidalla.
Vaughan puolestaan on twitteröinyt, ettei ole mukana West Hamia vastaan, mutta tekee kovasti töitä päästäkseen kuntoon loukkaantumisen jälkeen.
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #298 : 28.12.2010 klo 23:06:23 |
|
Sellaista. Tehotonta nysväämistä jälleen kerran, tällä kertaa ei voi edes maalintekopaikkojen hukkaamisesta syytellä, koska niitä ei juuri tuota yhtä enempää ollut.
Hyökkäsyspeli ei toimi, eikä Cahillin nostaminen kärkeen asiaa ainakaan parantanut. Cahillilla ei vaan ole nopeutta, eikä taitoa, että pystyisi piikissä pelaamaan, vaan kuuluisi siihen omaan rooliinsa kärjen alapuolelle. Toki hyökkääjien näytöt on mitä on eli ei tuosta kokeilusta välttämättä Moyesia voi syyttää.
Yakubu oli taas armottoman epävireinen, eipä tosin pelituntumaa ole millään voinut saadakaan. Beckford ehti muutamassa minuutissa tehdä selväksi, että fysiikka ei riitä ja häviää jokaikisen kaksinkamppailun. Saha ei tällä kertaa sitten kentälle edes päässyt. Tammikuussa olisi pakko joku hyökkääjä lainalle saada.
Mutta tuolla tarjoilulla on ihan sama, vaikka kärjessä pelaisi joku "zlatanibrahimovic", ei vaan voi onnistumisia tulla, kun ei palloa juuri näekään ottelun aikana. Neppailua, ratkaisevat kosketukset täyttä paskaa, tällä kertaa jopa Bainesilta läjä epäonnistuneita keskityksiä, ilman yhtäkään laatukesoa.
Pienaarilta jälleen pelaamista hirveällä draivilla ja kovaa yrittämistä, mutta lopputuote nolla, kun ne ratkaisevat pallot joko juuttuivat jalkaan tai lähtivät hevonvittuun. Oli silti huomattavasti parempi kuin Arteta, joka jälleen vaikutti täysin haluttomalta osallistua otteluun. Tuli sieltä muutama oikein hyvä syöttö, mutta pääasiassa innotonta neppailua ja paskoja ratkaisuja. Ei tosin Rodwelliakaan voi ihmeemmin kehua.
Hammersin maali ei sinällään mikään ainutlaatuinen ollut, vaikka Hibbert sen viimeistelikin. Ennenkin nähnyt tuon saman kuvion, että Neville on kulmatilanteessa Howardin sylissä ja estää veskarin pääsyn kunnolla palloon. Kyseessä siis on ilmeisesti ihan suunniteltu juttu, mutta mitä helvettiä sillä on tarkoitus saavuttaa, että puolustaja blokkaa oman veskarin pois tilanteesta?
Positiiviseksi asiaksi voinee ainakin pistää Distinin vakuuttavan esityksen puolustuksessa. Vähitellen ranskalainen on noussut sille tasolle, mitä odotettiin, kun Lescottia korvaamaan saapui. Viimeiset ottelut olleet todella hyviä. Colemanilta maali ja oli avausjaksolla oikein hyvä laidalla, näytti kuitenkin väsyvän ottelun edetessä ja toisella jaksolla paljon huolimattomia menetyksiä. Vaikka Hibbert oli topparina melko huono, niin ei kuitenkaan niin täydellinen katastrofi kuin oletti. Jagielka tai Heitinga kuitenkin äkkiä pelikuntoon, tai vaikka Duffy avaukseen.
Ihmetyttää, ettei Moyes voi Bilyaletdinovia peluuttaa juuri ollenkaan. Olisi sopinut Colemanin tilalle jo toisen jakson puolivälin tietämillä, mutta ei vaan voi vaihtaa. Samoilla kavereilla ilmeisesti loppuun asti ja sitten ihmetellään, kun pelaajat ovat väsyneitä ja loukkaantuvat. Jotain kierrätystä pitäisi Moyesin kokeilla.
|
|
|
|
nakki
Poissa
Suosikkijoukkue: Hjk, Everton
|
 |
Vastaus #299 : 29.12.2010 klo 19:16:19 |
|
Todella vaisu peli. Distin ja Coleman (sekä varauksin Fellaini) pääsivät puhtain paperein. Arteta oli täysin yössä, Baines pelasi yhden kauden huonoimmista peleistään, Cahill oli vaisu ja Neville oli erityisesti hyökkäyssuuntaan täysi nolla. Pienaarilla oli paljon yritystä, muttei lainkaan tulosta. Howard oli aika näkymätön, mikä lienee maalivahdille hyvä, maalille ei voinut mitään. Stokea vastaan luvassa korkeintaan tasapeli. 
|
|
|
|
|
|