siffo
Poissa
Suosikkijoukkue: lahelaiset
|
 |
Vastaus #50 : 29.08.2010 klo 17:14:40 |
|
Moldova parkkeeraa bussin maalin eteen kumminkin, joten ehkä se Shefki olisi paras vaihtoehto kärkeen, jotta keskityspalloissa olisi jotain ideaa. Sheriffi voisi keskittyä topparien sitomiseen ja jättää pelinrakentelun täysin muiden harteille. Miklu tuntuu häviävän melkeen kaikki ilmapallotkin nykyään ja muutenkin pelituntuma on varmasti aika kateissa. Aina tekee mieli ajatella, että jos se vielä seisoisi, mutta joka matsin jälkeen tulee päiviteltyä et kuinka se pystyikin taas olla noin paska.
Kieltämättä Sheriffin laittaminen kärkeen on vähän kaksipiippuinen juttu kokemuksien pohjalta. Shefki on kyllä ollut avauksen pelaajana selkeästi käyttökelpoisempi pienempiä maita vastaan. Toki niihinkin mahtuu muutama pohjanoteeraus (Armenia övei 2006 ja Azerit viime vuonna) mutta nyt en välttämättä tyrmäisi Moldovaa vastaan Shefkin avaripaikkaa Twiklun vireen ollessa mikä on. Hollantia vastaan sitten Shefki takaisin penkille koska taso isompia vastaan on nähty, valitettavasti. Helpompi uskoa että Twiklulle saattaisi se onnistuminen tulla Hollantia vastaan koska potentiaali on kuitenkin Sheriffiä selkästi korkeampi.. mutta eipä joo yleisesti kärkien tilanne hirveästi naurata ei...
|
|
|
|
|
naula
Poissa
|
 |
Vastaus #51 : 29.08.2010 klo 17:56:28 |
|
Turhaan vaivauduit. Voittotavasta valittaminen on tyhmintä vähään aikaan, joten ei olisi ansainnut vastausta.
En minä valittanut että ne pelit Muurisen aikana olisi "väärin voitettu". Tarkotin vain, että Muurisen aikana pelit kääpiöitä vastaan olivat pelillisesti yhtä nihkeitä kuin nykyään ja silloin ne ratkaistiin erikoistilanteilla. Ja hyvä niin, sillä eihän siinä mitään väärää ole: samoissa karsinnoissa Romaniakin voitti Andorran vieraissa vaparimaalilla (näin ainakin muistelisin). Ja minulle kelpaisi oikein hyvin, jos Suomi perjantaina voittaa Moldovan - vaikka sitten erikoistilannemaaleilla ja Heikkisen maalinedushässäkästä sisään konttaamana. 
|
|
|
|
|
Lakujaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Leroy Fer
|
 |
Vastaus #52 : 29.08.2010 klo 18:49:39 |
|
Laitetaan nyt vielä tännekin: Yle näyttää Moldovan ja Suomen karsintapelin
Suomen jalkapallomaajoukkueen ensimmäinen EM-karsintaottelu Moldovaa vastaan tulee suorana TV2-kanavalla perjantaina 3. syyskuuta klo 19.20 alkaen. Myös Radio Suomi välittää Moldovassa pelattavan ottelun suorana.
|
|
|
|
|
Aragorn
Poissa
|
 |
Vastaus #53 : 30.08.2010 klo 00:08:45 |
|
Loviisassa viritellään jo kisastudiota.... Tackar och pockar YLE:lle.
|
|
|
|
|
|
|
suomifutiksen Janne Tähkä
Poissa
|
 |
Vastaus #55 : 30.08.2010 klo 14:11:05 |
|
Hyökkääjätilanne huonoin ikinä?  Kolme vaihtoehtoa taitaa olla, ja Johanssonilla ainoana pelituntuma olemassa. Nykykuntoiselta Miklulta maalinteko vaatii ilmeisesti ihmettä, joten Shefkikin mieluummin avaukseen. Losaa olisi voinut kyllä jossain treenipelissä kokeilla kärjessä, sellaista kokeilua kun ei varmaankaan karsintapelissä uskalleta tehdä. Olisi voinut jopa ratketa tämä hyökkääjäongelma tuolla kokeilulla.
|
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #56 : 30.08.2010 klo 14:33:24 |
|
Hyökkääjätilanne huonoin ikinä?  Kolme vaihtoehtoa taitaa olla, ja Johanssonilla ainoana pelituntuma olemassa. Nykykuntoiselta Miklulta maalinteko vaatii ilmeisesti ihmettä, joten Shefkikin mieluummin avaukseen. Losaa olisi voinut kyllä jossain treenipelissä kokeilla kärjessä, sellaista kokeilua kun ei varmaankaan karsintapelissä uskalleta tehdä. Olisi voinut jopa ratketa tämä hyökkääjäongelma tuolla kokeilulla. http://www.aftonbladet.se/webbtv/sport/allsvenskan/article7689801.abPs. Hienoa, että matsin näkee telkkarista. Eipä millään jaksaisi odottaa, että nämä paskaiset työpäivät kuluisivat pois. Perjantaina kiimainen kisastudio ja lauantaiaamuna Hollantiin. On näitä pelejä saatana vuosi taas odotettukin.
|
|
|
|
|
lt
Poissa
|
 |
Vastaus #57 : 30.08.2010 klo 14:56:39 |
|
Perpan voisi kyllä ottaa Hakolan korvaajaksi...
|
|
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #59 : 30.08.2010 klo 20:12:28 |
|
Mihin aikaan matsi alkaa? Olisi hyvä, jos sen voisi lisätä otsikkoon...
|
|
|
|
|
Nure_
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United
|
 |
Vastaus #60 : 30.08.2010 klo 21:37:54 |
|
Mihin aikaan matsi alkaa? Olisi hyvä, jos sen voisi lisätä otsikkoon...
19.30 alkaa. Joo otsikkoon voisi lisätä..
|
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #61 : 30.08.2010 klo 21:50:51 |
|
Roiha ei tietääkseni ole mukana joukkueessa.
Joo ei ole. Kunhan vaan heitin, että vaihtoehtoja toki olisi, mutta tarkoitit siis tästä jo valitusta ryhmästä.
|
|
|
|
|
Speedo Gonzales
Poissa
Suosikkijoukkue: Чухна!
|
 |
Vastaus #62 : 30.08.2010 klo 22:09:05 |
|
Hyökkääjätilanne huonoin ikinä?  Kolme vaihtoehtoa taitaa olla, ja Johanssonilla ainoana pelituntuma olemassa. Nykykuntoiselta Miklulta maalinteko vaatii ilmeisesti ihmettä, joten Shefkikin mieluummin avaukseen. Losaa olisi voinut kyllä jossain treenipelissä kokeilla kärjessä, sellaista kokeilua kun ei varmaankaan karsintapelissä uskalleta tehdä. Olisi voinut jopa ratketa tämä hyökkääjäongelma tuolla kokeilulla. Samaa mieltä. Sefki tai Tintti sinne kärkeen, Riplulle läppäri kouraan ja päivittäkööt twitteriä vaihtopenkillä tummaan huppariin ja maihareihin pukeutuneena.
|
|
|
|
|
boikki
Poissa
|
 |
Vastaus #63 : 31.08.2010 klo 00:50:59 |
|
Twiglu Porokara Litmanen A.Eremenko Roman Väyrynen Moisander Hyypiä Heikkinen Pasanen Fredikson  Forsselin tilalle voi pienellä varauksella harkita jopa Johanssonia..
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2010 klo 00:53:42 kirjoittanut boikki »
|
|
|
|
|
hasardinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Edinson CAVANI, 14.10.08.
|
 |
Vastaus #64 : 31.08.2010 klo 00:55:43 |
|
Tintti Porokara A.Eremenko Hämäläinen Roman Väyrynen Moisander Hyypiä Heikkinen Pasanen Fredrikson  Korjasin. 
|
|
|
|
|
hasardinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Edinson CAVANI, 14.10.08.
|
 |
Vastaus #65 : 31.08.2010 klo 00:56:33 |
|
Samaa mieltä. Sefki tai Tintti sinne kärkeen, Riplulle läppäri kouraan ja päivittäkööt twitteriä vaihtopenkillä tummaan huppariin ja maihareihin pukeutuneena.

|
|
|
|
|
boikki
Poissa
|
 |
Vastaus #66 : 31.08.2010 klo 01:02:11 |
|
Korjasin.
Hämäläinen pelannut ihan kivasti KESKIKENTÄLLÄ  . Pystytkö kuvittelemaan Hämäläistä ratkaisijaksi tälläisessä pelissä? Itse en ainakaan pysty.  Litmanen sopii täydellisesti keskikentän moottoriksi tälläiseen peliin. Yhteispeli toimii vielä erittäin loistavasti A.Eremenkon, Romanin ja Väyrysen kanssa. Riplu 4ever. Da man Jos sattuisi käymään niin ikävästi, että Riplu ei onnistuisikaan maalinteossa niin penkiltä löytyisi vielä ''tulivoimaa'' Johanssonin ja Kuqin muodossa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2010 klo 01:08:44 kirjoittanut boikki »
|
|
|
|
|
hasardinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Edinson CAVANI, 14.10.08.
|
 |
Vastaus #67 : 31.08.2010 klo 01:07:49 |
|
Hämäläinen pelannut ihan kivasti KESKIKENTÄLLÄ  . Pystytkö kuvittelemaan Hämäläistä ratkaisijaksi tälläisessä pelissä? Itse en ainakaan pysty.  Litmanen sopii täydellisesti keskikentän moottoriksi tälläiseen peliin. Yhteispeli toimii vielä erittäin loistavasti A.Eremenkon, Romanin ja Väyrysen kanssa. Riplu 4ever. Da man : ) Hämäläiseltä löytyy kuitenkin juoksuvoimaa... Force sisään jossain tunnin kohdalla väsynyttä puolustusta vastaan riplailemaan ja Sheriffi aiheuttamaan kaaosta noin kymmenen minsaa ennen loppua. 
|
|
|
|
|
boikki
Poissa
|
 |
Vastaus #68 : 31.08.2010 klo 01:15:03 |
|
Hämäläiseltä löytyy kuitenkin juoksuvoimaa... Force sisään jossain tunnin kohdalla väsynyttä puolustusta vastaan riplailemaan ja Sheriffi aiheuttamaan kaaosta noin kymmenen minsaa ennen loppua.  Porokaralta löytyy tarvittava juoksuvoima tähän otteluun. Voi vaihdella laitoja vielä A.Eremenkon kanssa. Keskikenttä haltuun Roman, Litti, Väyrynen, EreJr. nelikolla. Riplu iskenee treenatun kropan ja löytyneen maalivainun ansiosta ansiosta pari häkkiä maalinedushässäköistä : ) Ottelun myötä Forcen apina pudottautuu hartioilta ja Force liitelee huuhkajan lailla karsintojen maalikuninkaaksi : ) Irtoisiko Muurinen Baxterin assintantiksi Moldovaan? Liitto vippaa HJK:lle 10 000€ per ''lilliputtimaa''. Antille riittänee kiva rusketus kotiintuliaisiksi Moldovasta ja San Marinosta. Mukava mies.  Baxter kaivaa kynän ja paperin esille ja kuuntelee itse mestaria. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2010 klo 01:23:17 kirjoittanut boikki »
|
|
|
|
|
Niksu
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki ketkä pärjää
|
 |
Vastaus #69 : 31.08.2010 klo 08:32:20 |
|
----------------Force---------------- -Porokara------Eremenko Jr.-------JJ- -------------Sparv--Roma----------- -Moisander-Heikkinen-Hyypiä-Pasanen
Eiköhän se jotain tuommosta tuu olemaan. Eren tilalla mahdollisesti Litmanen. Junioria en kyllä halua enään nähdä laidalla. Hänen ainoa oikea paikkansa on kärjen takana.
|
|
|
|
|
Jugeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Man Utd
|
 |
Vastaus #70 : 31.08.2010 klo 11:08:43 |
|
----------------Force---------------- -Porokara------Eremenko Jr.-------JJ- -------------Sparv--Roma----------- -Moisander-Heikkinen-Hyypiä-Pasanen
Eiköhän se jotain tuommosta tuu olemaan. Eren tilalla mahdollisesti Litmanen. Junioria en kyllä halua enään nähdä laidalla. Hänen ainoa oikea paikkansa on kärjen takana.
Mitäs jos heittäisi tuon keskikentän kolmion toisinpäin tähän otteluun? Roma alimmaiseksi, Ere jr ja Litmanen/ Väykkä vierelle? esim. Väykkä alkuun, voisi osallistua myös puolustussuuntaan enemmän ja myöhemmin Kuningas tilalle ratkaisemaan ottelu  . Tintti pelais pikkasen ylempänä, välillä jopa kärjessä Miklun kanssa, jolloin Väykkä hoitaisi laidan..tai jotain..
|
|
|
|
|
futisville33
Poissa
Suosikkijoukkue: Barcelona,JäPS,Suomi ja Espanja
|
 |
Vastaus #71 : 31.08.2010 klo 14:52:41 |
|
Perpan voisi kyllä ottaa Hakolan korvaajaksi...
Samaa mieltä ja ihmettelen, kun Baxter ei ole Perpaa u21-kisojen jälkeen ottanut edes rinkiin.....
|
|
|
|
|
Mr. Brownstone
Poissa
Suosikkijoukkue: SAPA
|
 |
Vastaus #72 : 31.08.2010 klo 15:01:19 |
|
Samaa mieltä ja ihmettelen, kun Baxter ei ole Perpaa u21-kisojen jälkeen ottanut edes rinkiin.....
On ollut mukana.
|
|
|
|
|
acdb
Poissa
|
 |
Vastaus #73 : 31.08.2010 klo 15:39:49 |
|
Tietääkö joku maajoukkueen harjoitusaikoja/paikkoja Suomessa, kun he ilmeisesti ovat Suomessa vielä torstaihin saakka.??
|
|
|
|
|
jykke
Poissa
|
 |
Vastaus #74 : 31.08.2010 klo 16:08:09 |
|
Tietääkö joku maajoukkueen harjoitusaikoja/paikkoja Suomessa, kun he ilmeisesti ovat Suomessa vielä torstaihin saakka.?? Forssellilla kuulemma penkkipäivä hotellin kuntosalilla.
|
|
|
|
|
|
|
|