amunt!
Poissa
|
 |
Vastaus #300 : 24.05.2011 klo 04:22:15 |
|
Eli siis Emerylle vuoden jatko...? Joku vois hiukan kääntää pääkohtia tekstistä ku ei oikein toi kieli taivu (ja googlen kääntäjä on paska) Emeryn jatko on kyllä tässä tilanteessa paras mahdollinen vaihtoehto..  Unaille vuosi lisää sopparia, kyllä. Sen jälkeen peruslausunnot Llorentelta ja Emeryltä, kuinka tavoitteena kasvaa joka vuosi paremmaksi joukkueeksi ja molemmat osapuolet ovat tyytyväisiä sopparin syntyyn yms yms. Ei mitään tärkeetä siis  Vuoden tärkeimmän sopimuksen synnylle 
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #301 : 24.05.2011 klo 08:23:26 |
|
Kukkaiskedolla, ainakin vielä hetken.Mutta hieno uutinen ja ainoa järkevä ratkaisu. Olen kyllä edelleen sitä mieltä, että Llorente olisi halunnut vaihtaa valmentajaksi ns. oman miehensä. Mutta minkäs teki, kun Emery toimitti jälleen kerran vaaditut tulokset. Toivottavasti Llorente kuitenkin ymmärtää tulevalla kaudella korjata käytöstään ja osoittaa tukeaan valmentajalle. Emeryn työ Valenciassa on riittävän stressaavaa ilman jatkuvasti kurkussa roikkuvaa seurapresidenttiäkin. Eroa työympäristössä esimerkiksi johonkin Barcelonaan, missä Guardiolalla on koko organisaation tuki takanaan, on kuin yöllä ja päivällä. Emery vaikutti loppukaudesta hyvin stressaantuneelta, vaikka sarjataulukon perusteella syytä isompaan huoleen ei ollutkaan. Epäilin hänen jo haistattavan pitkät seuralle, tarjottaisiin jatkosopimusta tahi ei. Toivottavasti Emery on osannut ottaa asian esille ennen sopimuksen allekirjoittamista, ainakin monituntisia keskusteluja on kuulemma käyty. Tosin eihän tästä ole kuin muutama päivä, kun seurapresidentti kertoili julkisesti kartoittaneensa myös muita vaihtoehtoja valmentajaksi. Vain vuoden pituinen jatkosopimus ei myöskään liene suurin mahdollinen luottamuksenosoitus ja ensi kaudelta vaaditaan tietysti entistä parempia tuloksia. Mielenkiintoista nähdä, millaiset työkalut Emerylle tätä tehtävää varten ojennetaan. Phil Ball muuten valitsi kolumnissaan Valencian vuoden joukkueeksi: Team of the Season: Valencia. Despite losing their two best players, despite having no money, despite being knocked out of the Champions League by Schalke, despite treating their excellent manager Unai Emery appallingly, and despite constant moaning from the fans, they've finished third again, with exactly the same points tally as last season (when they had Davids Villa and Silva).
|
|
|
|
|
amunt!
Poissa
|
 |
Vastaus #302 : 24.05.2011 klo 15:00:56 |
|
Toki joukkuueesta löytyisi kyseiseen rooliin jo Sofiane Feghouli, mutta hänen tasonsa riittävyys on yhä melkoinen kysymysmerkki. Asenteessakin on petrattavaa, sillä hän oli viikolla kieltäytynyt lähtemästä lainaseuransa Almerían mukana vierasreissulle Madridiin. Putoamisen varmistuttuahan Almería on matkustanut kaikki pelimatkansa linja-autolla. Onkohan joidenkin lainapelaajien asenteella jotain tekemistä sen kanssa, että eivät pääse lepakoissa pelaamaan. Lainaus Loco4LosChen players on loan-raportista: Míchel Herrero (Deportivo La Coruña) Wasn't in the squad for Depor's 2-0 loss to Valencia. Míchel hasn't played, or even been included in the team squad, since complaining about the training methods at the club in late March.
Also, he told a local radio station that he had asked the Valencia player before the match to go easy on Depor and to let them win.
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #303 : 25.05.2011 klo 09:19:28 |
|
Onkohan joidenkin lainapelaajien asenteella jotain tekemistä sen kanssa, että eivät pääse lepakoissa pelaamaan. Lainaus Loco4LosChen players on loan-raportista:
Míchel Herrero (Deportivo La Coruña)
Wasn't in the squad for Depor's 2-0 loss to Valencia.
Míchel hasn't played, or even been included in the team squad, since complaining about the training methods at the club in late March.
Also, he told a local radio station that he had asked the Valencia player before the match to go easy on Depor and to let them win.
Erityisesti tällä viimeisimmällä tempauksellaan Míchel taisi kyllä lopullisesti haudata toiveensa päästä enää Valencian paidassa pelaamaan.. Mutta kesäkuun alkupuolella, eli ehkäpä jo ensi viikolla esitellään Valencian ensi kauden pelipaidat. Sopimusta Kappan kanssa olisi ollut jäljellä vielä vuosi, mutta se on purettu, koska kumpikaan osapuoli ei ollut sopimuksen antiin tyytyväinen. Valmistajaksi vaihtuu Joma. Hieman arveluttaa millaiset rätit sieltä on tulossa, Kappan paidat ovat olleet mielestäni melko onnistuneita ja Joman ansiot paitasuunnitelussa ovat olleet, noh, kirjavia. Samalla ovenavauksella vaihtuu myös paitasponsori. Neuvottelut ovat vielä kesken, mutta taannoin liikkui huhuja, että paitaa saattaisi hyvinkin koristaa suurimman velkojapankin logo.
|
|
|
|
|
amunt!
Poissa
|
 |
Vastaus #304 : 25.05.2011 klo 14:10:13 |
|
Mutta kesäkuun alkupuolella, eli ehkäpä jo ensi viikolla esitellään Valencian ensi kauden pelipaidat. Sopimusta Kappan kanssa olisi ollut jäljellä vielä vuosi, mutta se on purettu, koska kumpikaan osapuoli ei ollut sopimuksen antiin tyytyväinen. Valmistajaksi vaihtuu Joma. Hieman arveluttaa millaiset rätit sieltä on tulossa, Kappan paidat ovat olleet mielestäni melko onnistuneita ja Joman ansiot paitasuunnitelussa ovat olleet, noh, kirjavia. Samalla ovenavauksella vaihtuu myös paitasponsori. Neuvottelut ovat vielä kesken, mutta taannoin liikkui huhuja, että paitaa saattaisi hyvinkin koristaa suurimman velkojapankin logo.
Kappan paidat on ollut mielestäni erittäin tyylikkäitä ja muutenkin Valencian asut ovat olleet kirkkaasti hienoimpia kaikista La Liga-joukkueista. Joma-diilille iso keskari. Ei tartte ku kattoo Sevillan peliasua niin yrjö lentää. Hirvee malli ja kauhee numerointi. Suurin velkojapankki Bancaja?
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #305 : 25.05.2011 klo 16:53:30 |
|
Kappan paidat on ollut mielestäni erittäin tyylikkäitä ja muutenkin Valencian asut ovat olleet kirkkaasti hienoimpia kaikista La Liga-joukkueista. Joma-diilille iso keskari. Ei tartte ku kattoo Sevillan peliasua niin yrjö lentää. Hirvee malli ja kauhee numerointi.
Suurin velkojapankki Bancaja?
Jep, tai no pienemmät pankit muistaakseni puuhastelivat epsanjan suunnalla taannoin jonkin sortin fuusiota, en tiedä onko se mahdollisesti toteutuessaan vaikuttanut ovien päällä keikkuviin nimikyltteihin. Joka tapauksessa tämän päivän Las Provincias ei asiasta uutisoidessaan nimiä maininnut, tuo huhu pankista paitasponsorina on jo jostakin puolen vuoden takaa. Mutta kyllähän nykyisessä sopimuksessa petrauksen varaa löytyy, jos Unibet on tilittänyt Valencialle noin 3,5 miljoonaa vuodessa. Vertailun vuoksi KIA on pulittanut eräälle kilpailevalle seuralle kymmenisen miljoonaa per kausi. Sekin on tietysti aivan karkkirahaa sen rinnalla, millaisia rahasummia tämä al-Qaida tjsp tulee seuraavan viiden vuoden aikana kantamaan Barcelonalle. Toki vertailu jälkimmäiseen on turhaa, näkyvyydeltään aivan eri kokoluokan joukkueet kyseessä. Jottei tämä nyt aivan sivuraiteille eksyisi, niin Emery kuulemma haluaisi pitää Césarin joukkueessa tulevallakin kaudella. Toivottavasti konkari vielä vuoden mittaisen sopimuksen allekirjoittaisi, vaikka peliaika hissukseen varmaan vähenisikin. 39 ikävuotta, mutta tossu nousee vielä keveästi. Maalivahtikolmikko Guaita - Alves - César loisi kyllä hyvän pohjan rakentaa muuta joukkuetta.
|
|
|
|
|
Kalza
Poissa
Suosikkijoukkue: FC HotLips Turku, VCF, AAC-OAF
|
 |
Vastaus #306 : 25.05.2011 klo 19:07:20 |
|
Toissapäivänä taisin saadakin Bancajasta jotain postia integraatiosta (Caja Madridin kanssa?) ja että jatkossa olisin Bankian tjsp. asiakas mutta oli niin virallisen ja kuivan näköistä tekstiä etten jaksanut lukea edes vähää alusta  Bancajan logoilla varustetulla paperilla kuitenkin tuli vielä noi. Missäs tuota Césaria huhuiltiin Villarrealiin, mahtaako noilla huhuilla olla mitään pohjaa?
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #307 : 26.05.2011 klo 08:10:46 |
|
Missäs tuota Césaria huhuiltiin Villarrealiin, mahtaako noilla huhuilla olla mitään pohjaa?
En ole moisesta kuullut, mutta varmasti kiinnostuneita löytyy, jos Césarin tasoinen kaveri ilmaiseksi liikahtaa. Toki nuo ikävuodet ennemmin tai myöhemmin ottavat urheilijasta niskalenkin, mutta kaiketi Césarilta ainakin vielä yksi kelpo kausi irtoaa. Villarrealilta valittiin muuten viisi pelaajaa Espanjan maajoukkueen matkaan, Valencialta ei yhtään. Soldado lienee pettynein. Mata puolestaan ilmeisesti menee höntsäilemään nuorten EM-kisoihin Tanskaan. Jos herran meriittilistalta kuitenkin löytyy jo aikuistenkin maailmanmestaruus, olisi voinut jättää nuo velvoitteet nuoremmilleen ja keskittyä pitämään vaihteeksi kunnon kesäloman.
|
|
|
|
|
Kalajoen Camoranesi
Poissa
Suosikkijoukkue: Ac Milan, Valencia
|
 |
Vastaus #308 : 26.05.2011 klo 11:01:40 |
|
Jottei tämä nyt aivan sivuraiteille eksyisi, niin Emery kuulemma haluaisi pitää Césarin joukkueessa tulevallakin kaudella. Toivottavasti konkari vielä vuoden mittaisen sopimuksen allekirjoittaisi, vaikka peliaika hissukseen varmaan vähenisikin. 39 ikävuotta, mutta tossu nousee vielä keveästi. Maalivahtikolmikko Guaita - Alves - César loisi kyllä hyvän pohjan rakentaa muuta joukkuetta. Ensin toi holtittomuus kauhistutti, nyt ihastuttaa..  No okay, kyl se vielkin välil hirvittää.. Mielellään näkisin Cesarin ensi kaudella heilumassa Emeryn kanssa vaihtoaition luona. Cupin peleissä sitten nollaamaan, milloin minkäkin jengin hyökkääjiä.
|
|
|
|
|
iris
Poissa
|
 |
Vastaus #309 : 26.05.2011 klo 17:50:32 |
|
Missäs tuota Césaria huhuiltiin Villarrealiin, mahtaako noilla huhuilla olla mitään pohjaa?
Ainakin AS siitä taisi viime viikolla kirjoittaa, mutta toki sillä oletuksella, että César olisi vapautumassa Valenciasta. Sittemmin kylällä on pyöritelty myös Calatayudin nimeä, joten mitenkään varmana tuota siirtoa ei sielläkään ole missään vaiheessa vielä pidetty. Mikä lienee sitten Moyàn (ja Renanin) kohtalo?
|
|
|
|
|
Kalza
Poissa
Suosikkijoukkue: FC HotLips Turku, VCF, AAC-OAF
|
 |
Vastaus #310 : 26.05.2011 klo 18:28:37 |
|
Mikä lienee sitten Moyàn (ja Renanin) kohtalo?
Renan ei ainakaan itse halua enää tulla Valenciaan takaisin. Ja eiköhän Moyákin halua vaihtaa maisemaa mahdollisimman nopeasti.
|
|
|
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #312 : 27.05.2011 klo 16:56:34 |
|
Valenciassa alkaa ovi käymään.
Emery istuutui alas pelaajien kanssa ja käski osaa heistä pakkaamaan laukkunsa. Etunenässä saivat lähteä Chori, Miguel ja Moya. Lisäksi pulustajista Navarro saa hieman yllättäen etsiä uutta seuraa. Stankeviciuksen osto-optiota ei aiota käyttää ja Maduro sai lomalleen Hollantiin soiton Unailta, että myös hän on vapaa etsimään uutta työnantajaa.
Jos huhutut Joaquínin ja Césarin lähdöt toteutuvat, niin se on sitten 4/4 menneen kauden kapteeneista poissa. Jatkaako Albelda? Jos ei, niin Matako on pitkäaikaisin seurassa jatkava? Vai onko Matakin jättämässä seuraa?
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #313 : 27.05.2011 klo 18:02:27 |
|
Jos huhutut Joaquínin ja Césarin lähdöt toteutuvat, niin se on sitten 4/4 menneen kauden kapteeneista poissa. Jatkaako Albelda? Jos ei, niin Matako on pitkäaikaisin seurassa jatkava? Vai onko Matakin jättämässä seuraa?
Pallot ovat ilmassa, tuskin kukaan osaa vielä ennakoida kuinka lopulta käy. Emery haluaisi pitää Césarin, mutta johtokunta empii. Albeldalle seura on tarjoamassa jatkosopimusta. Vaikka otteet pelikentällä ovat hyytymään päin, rooli pukukopissa on edelleen merkittävä. Villinä arvauksena voisin heittää, että Banega ja Joaquín lienevät uhrattavissa, jos järkeviä tarjouksia tulee. Matasta seura yrittänee kuitenkin pitää kiinni viimeiseen asti. Matan myynti olisi melkoinen arvovaltatappio sekä seuralle että Llorentelle, joka on taloustilanteesta huolimatta vannonut Valencian olevan ensi kaudella nykyistä vahvempi. Toisaalta jos tarjous on riittävän suuri tai Mata itse ilmoittaa haluavansa lähteä, niin... Mikäli seurasta viedään viimeisetkin siemenperunat, näkyisi se varmasti myös kausikorttien myynnissä. Näitä huhuja Matan siirrosta milloin mihinkin seuraan on liikkunut päivittäin jo viikkojen ajan ja sama tulee varmaankin jatkumaan siirtoikkunan sulkeutumiseen asti. Ei auta kuin odotella.  Mahtaisikohan tästä olla pääteltävissä ensi kauden kotipaidan väritystä? Jotain huhuja talvella moisesta liikkui.
|
|
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #315 : 02.06.2011 klo 09:50:36 |
|
Näinköhän seurassa on jo hissukseen kyllästytty Banegan tempauksiin ja asenneongelmiin, vaikkei jatkokaan vielä liene täysin poissuljettu vaihtoehto. Seurajohto ei kuitenkaan aio asian suhteen kiirehtiä, vaan odottelee ensin rauhassa Copa American päättymistä. Onnistunut turnaus antaisi ainakin mahdollisuuden hinata siirtokorvauspyyntöä hieman korkeammalle. Parit pikaiset: - Vicente Guaita allekirjoitti uuden, vuoteen 2015 ulottuvan sopimuksen. Césarin kuviot ovat yhä auki. - David Albelda jatkaa ainakin vielä tulevan kauden. Samalla hän suostui roimaan palkanalennukseen, tienestit tipahtivat noin puolella ja nettopalkka liikkuu nyt 0,8 miljoonan euron tietämillä, mikä on paremmin linjassa seuran nykyisen palkkapolitiikan kanssa. Ehkäpä menestysaikojen joukkueen viimeiselle mohikaanille löytyy vielä käyttönsä. - Myös Joaquínille on tarjottu kahden vuoden jatkosopimusta. Joma pukee Valencian pelurit seuraavat viisi vuotta ja asiasta on ryhdytty lyömään rumpua varsin omintakeisella markkinointikampanjalla. Itse paidat tosin esitellään vasta kuun lopussa. Jos talousongelmista nyt jotain hyötyä on ollut, niin ainakin se tuntuisi terävöittäneen seuran toimintaa kautta linjan, esimerkiksi juuri markkinoinnissa.
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #316 : 02.06.2011 klo 20:19:29 |
|
Itse itseäni kompaten... Césarin kuviot ovat yhä auki.
César on useammankin lähteen mukaan vaihtamassa Villarrealin väreihin. Ehkäpä kakkosveskarin paikka oli houkuttelevampi kuin penkkivelhon rooli Valenciassa tai sitten johtokunta ei nähnyt järkeväksi tarjota hänelle enää jatkosopimusta, tiedä häntä. Näinköhän seura sitten hankkii penkille uuden kasvon vai uskotaanko kakkosjoukkueen Saúlin olevan riittävän hyvä, mikäli tarvetta ilmenee. Jos talousongelmista nyt jotain hyötyä on ollut, niin ainakin se tuntuisi terävöittäneen seuran toimintaa kautta linjan, esimerkiksi juuri markkinoinnissa.
Tänään putkahti taas kaksi uutta mainosvideota, klik ja klik, tällä kertaa kausikorttimyyntiä vauhdittamaan. Taiten tehtyjä, ovat toimistolla ilmeisen tosissaan. Mata ei muuten ole esiintynyt yhdessäkään näistä viime päivien mainosvideoista, vaikka hän on nykyjoukkueen käyttökelpoisin mainoskasvo. Vainoharhaisuuten taipuvainen henkilö voisi vetää moisesta vaikka minkälaisia johtopäätöksiä.
|
|
|
|
|
Kalza
Poissa
Suosikkijoukkue: FC HotLips Turku, VCF, AAC-OAF
|
 |
Vastaus #317 : 03.06.2011 klo 08:50:59 |
|
|
|
|
|
|
Kalajoen Camoranesi
Poissa
Suosikkijoukkue: Ac Milan, Valencia
|
 |
Vastaus #318 : 03.06.2011 klo 09:19:27 |
|
Cesarin lähtö ei tasoa tiputa koska selvä kolmosvahti olisi jäädessään ollut. Chorista pari miljoonaa olisi hyvä ja Dani kelpaisi mainiosti. Lisäksi Dani ei varmaan ylihintainen olisi, Getafen myyntihinnat tietäen..
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #319 : 03.06.2011 klo 09:27:18 |
|
Mikäli tapahtuu niin Valencia pitää ottaa tarkempaan seuraukseen. Matan kohtalo on tosiaan mielenkiintoinen. Kuinka paljon sopimusta on vielä jäljellä? Real Madridiin spanskia on huhuttu, mutta hieman epäilen tätä. Valitettavasti suurta roolia ei Madridissa ei olisi tarjolla.
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #320 : 03.06.2011 klo 10:16:10 |
|
Dani kelpaisi mainiosti. Lisäksi Dani ei varmaan ylihintainen olisi, Getafen myyntihinnat tietäen..
Kai tuossa sitten jo potkitaan renkaita Banegan korvaajan löytämiseksi, vaikkeivat nuo pelillisesti toistensa hiilipaperikopioita ole. Mitat täyttäviä ja Valencian kukkarolle sopivia keskikenttäpelaajia ei kuitenkaan aivan loputtomasti markkinoilta löydy. Matan kohtalo on tosiaan mielenkiintoinen. Kuinka paljon sopimusta on vielä jäljellä? Real Madridiin spanskia on huhuttu, mutta hieman epäilen tätä. Valitettavasti suurta roolia ei Madridissa ei olisi tarjolla.
Mata allekirjoitti tammikuussa vuoteen 2014 ulottuvan sopimuksen, millä nyt sinänsä ei ole nykyjalkapallossa juurikaan merkitystä. Mahdollista uutta osoitetta ei jaksa edes kommentoida, koska Matan yhdistäminen milloin minnekin on aivan liian helppo tapa krapulaiselle toimittajanplantulle aloittaa päivittäisten uutisten keksiminen.
|
|
|
|
|
Prince Domenech III
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Espoo & Sporting Clube de Braga & 曼聯
|
 |
Vastaus #321 : 04.06.2011 klo 17:45:52 |
|
|
|
|
|
|
Sube
Poissa
|
 |
Vastaus #322 : 06.06.2011 klo 13:20:43 |
|
Jos pikaisesti päivittelisi Valencian ympärillä vellovia siirtokuvioita. Huhuja ja puolitotuuksia, siis.
Dani Parejo on useammankin lähteen mukaan hyvin lähellä siirtoa Valenciaan. Real Madrid oli ilmoittanut toukokuun lopussa, ettei se aio käyttää takaisinosto-optiotaan ja kauppaa on sen jälkeen hiottu varsin nopealla aikataululla. Llorente neuvotteli asiasta Madridissa perjantaina ja ellei mitään mutkia ilmene, kaupanteko voidaan saattaa päätökseen jo aivan lähipäivinä. Siirtokorvauksen on uumoiltu pyörivän noin 3-5 miljoonan kulmilla, kaupanpäällisinä Moyá suuntaisi lainalle Getafeen ensi kaudeksi.
Yleensä suht' luotettava Las Provincias puolestaan väittää, että Joaquín olisi viikonloppuna ilmoittanut seuralle halustaan liittyä Malagan riveihin. Valencia on kyllä tarjonnut pelaajalle jatkosopimusta, mutta ilmeisesti se ei palkanalennuksineen ollut erityisen houkutteleva. Kuulemma 5-6 miljoonaa voisi riittää siirtosummaksi. Neuvotteluja ei kuitenkaan ole vielä edes aloitettu, toivottavasti Joaquín jää.
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #323 : 06.06.2011 klo 13:40:01 |
|
Siirtokorvauksen on uumoiltu pyörivän noin 3-5 miljoonan kulmilla, kaupanpäällisinä Moyá suuntaisi lainalle Getafeen ensi kaudeksi.
Tästä voi tulla ihan hemmetin hyvä kauppa Valencian näkökulmasta. Hinta on lähes olematon ja Parejon potentiaali on ihan maansa ykkösluokkaa. Mikäli kehitys jatkuu Emeryn alaisuudessa samaa tahtia, voi hinta olla muutaman kauden päästä 15-20 miljoonaa euroa. Ehkä hieman samanlainen urakehitys kuin B. Valerolla, Dani toki muutaman vuoden nuorempi. Moyallakaan lepakot ei tee juuri mitään kun on käytössä nykyinen veskakaksikko. Eikös Iscoakin oltu viemässä Getafeen lainalle? Vai oliko se johonkin muualle?
|
|
|
|
|
amunt!
Poissa
|
 |
Vastaus #324 : 06.06.2011 klo 13:46:03 |
|
Isco voitais mun puolesta pitää ihan Valenciassa ja alkaa ajamaan sitä hiljalleen sisään maan ykköstasolle. Jos jossain muussa seurassa toisaalta olisi primerapeliaikaa tarjolla säännöllisesti niin sinne vaan. Tärkeintä kuitenkin, ettei jumitu tässä vaiheessa urakehitystä Segunda B:hen vaan, että alkaisi saada kunnon kokemusta jo nuorella iällä.
|
|
|
|
|
|
|
|