FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.12.2025 klo 16:01:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Miten pelissä käy?
Moldova voittaa - 74 (10.5%)
Suomi voittaa - 517 (73.6%)
Tasapeli - 111 (15.8%)
Äänestäjiä yhteensä: 696

Sivuja: 1 ... 56 [57] 58 ... 60
 
Kirjoittaja Aihe: 3.9.2010: Moldova - Suomi (Tulosveikkaus + LIVESEURANTA)  (Luettu 35536 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Wankbahn

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TSV-1899 Partenkirchen e.V.


Vastaus #1400 : 03.09.2010 klo 21:22:22

Belgia - Saksa edelleen 0-0, mutta 35 minuutin kohdalla maalilaukaukset 8:5 Saksalle!

Suomi sai NOLLA MAALILAUKAUSTA 90 minuutin aikana?!?!
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #1401 : 03.09.2010 klo 21:23:40


Lainaus

Hyypiän ulosajo ratkaiseva

Ottelu vaikeutui Suomen kannalta huomattavasti, kun Sami Hyypiä sai suoran punaisen kortin 36. minuutilla.

- Totta kai Samin punainen kortti oli todella merkittävä. Jouduimme organisoimaan peliämme uudestaan ja vajaalla pelaaminen tietysti näkyi, Baxter sanoi heti ottelun jälkeen.
- Kukaan ei toivonut tällaista alkua karsinnoille, mutta me kaikki voimme vain katsoa nyt peiliin ja miettiä mitä pitää tehdä paremmin Hollanti-ottelussa. Pettymys on todella suuri, Baxter jatkoi.

Pelillisesti Baxter näki joitain hyviä asioita, mutta myönsi myös Moldovan pelanneen hyvin.
- Moldova oli vaarallinen vastaiskuissa sai hyviä hyökkäyksiä. He pelasivat myös todella fyysisesti ja tulivat alussa kovaa, Baxter kertoi.
- Pelasimme ihan hyvin kentän kahdella ensimmäisellä kolmanneksella, mutta sitten tietysti Samin ulosajo vaikutti peliin, Baxter lisäsi.

Moldova iski ensimmäisen osuman vapaapotkusta 69. minuutilla Alexandru Suvorovin toimesta ja viisi minuuttia myöhemmin iski Anatolie Doros kovalla laukauksella. Suomi sai myös lopussa muutaman tekopaikan.

- Meillä oli omat paikkamme, mutta emme onnistuneet. Vastustaja teki toisella puoliajalla sitten kaksi maalia. Ensimmäisen erikoistilanteesta ja sitten vielä toisen. Saimme muutamia paikkoja, mutta emme onnistuneet viimeistelyssä. Samin ulosajo oli tietysti todella ratkaiseva tässä ottelussa, Baxter kertasi.

- Nyt voimme vain kääntää katseet Hollanti-otteluun, vaikka vaikeaa se tietysti tällä hetkellä on, Baxter päätti.


V*ttu, mitä itsepetosta.  Oikeasti Suomen pelissä ei koko aikana ollut järjen hiventäkään. 

Junnumaajoukkueissa nämä eom-selittelyt >:( >:(


J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #1402 : 03.09.2010 klo 21:25:32

No ei se Hodari ihan paska tainnut olla kuitenkaan, harvoin on maajoukkue niin lähelle päässyt kisoja.

Itse asiassa olen ollut paikan päällä katsomassa, kun lähemmäskin on päästy. Vettä satoi ja vitutti. Kuinkahan moni vielä muistaa sen tapahtuman, kun hodarilla pääsi idän reissulla kakka housuun?

Kieltämättä voisi olla pikku hiljaa aika tehdä hajurako noihin sumusaarten tusinavalmentajiin. Vai?
Metusalem

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TOKKA


Vastaus #1403 : 03.09.2010 klo 21:25:45

Tämä oli ainoa Litin oikea ratkaisu 45:n minuutin aikana. Toki Kunkunkin esitykseen vaikuttaa se, että koko jengi oli tänään umpisurkea ja hyökkääjää ei ollut. Muuten pakko olla Lassen kanssa samaa mieltä, että eiköhän Litin jäähyväisottelu maajoukkuepaidassa nähdä Rotterdamissa ensi tiistaina. :(

Elä vittu viiti selittää...ohi mikä ohi!

Huh huh. Laitan korkin kii ja luen ens kerran viestit loppuun, myös vitutuksen äärirajoilla. Sorry!
« Viimeksi muokattu: 04.09.2010 klo 10:18:13 kirjoittanut Metusalem »
koulukatu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampereen Ilves


Vastaus #1404 : 03.09.2010 klo 21:26:21

V*ttu, mitä itsepetosta. 

= Oman selustansa turvaamista.
yaber

Poissa Poissa


Vastaus #1405 : 03.09.2010 klo 21:26:59

baxter nyt nopeasti pois sieltä pelleilemästä... Käsittämätö ratkaisu olla laittamatta yhtään puhdasta kärkeä moldovaa vastaan..... Mitäköhän tintti siellä yhä tekee? Osaako joku kertoa? Vaikka litti onkin legenda eiköhän tuosta pelistä huomanut ettei enää pärjää, kuin ehkä penkiltä tullessaan... Olisiko tässä nyt paikka ajaa seuraavia karsintoja ajatellen uusi sukupolvi sisään???
joe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: .


Vastaus #1406 : 03.09.2010 klo 21:27:15

Itse asiassa olen ollut paikan päällä katsomassa, kun lähemmäskin on päästy. Vettä satoi ja vitutti. Kuinkahan moni vielä muistaa sen tapahtuman, kun hodarilla pääsi idän reissulla kakka housuun?

Kieltämättä voisi olla pikku hiljaa aika tehdä hajurako noihin sumusaarten tusinavalmentajiin. Vai?
Ei Hodarikaan missään tapauksessa ollut mikään täydellinen valmentaja, mutta ehdottomasti paras mitä on Suomen penkin takana nähty viime vuosina.
OzzMozz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #1407 : 03.09.2010 klo 21:27:31

Kuvitteleeko täällä joku tosiaan, että Celtikkibäksteri tosiaan älyää laittaa Shekfiä kentälle?!

Piti jo puoliajalla kommentoida tähän, että ei se Baxter niin tyhmä sentään ole, mutta ilmeisesti on. Minkä takia Forssell heitettiin kentälle 10min ennen loppua. Olipas hyvä ja tärkeä vaihto. Hyökkääjänä Losa oli täysin hukassa, mutta tämä ei sinäänsä yllättä, kun suhteellisen tuntematon pelipaikka. Kieltämättä odottelin, että olisi saanut jotain aikaan, mutta huomasihan tuon alusta asti, että ei onnistu. Tippui liian alas ja rakensi peliä, ja ylhäällä ei ollut ketään sitten. Baxter ei sitten tajunnut tätä asiaa. Olisin toivonnut (Kuten varmaan moni muukin) että Losa tiputettaisiin 10-paikalle Kuninkaan tilalle ja Miklu tai Shefki kärkeen, laidat samoina... Ehkä ensi Moldova ottelussa?

Tässä ei toki vielä pitäisi heittää haaveita hukkaan, mutta jos Moldova raiskaa Suomen kentällä, niin eihän tässä kyllä kovasti niitä toiveita voi elätelläkään.
Hullu tiedemies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: En keskustele selostajista - älä sinäkään!


Vastaus #1408 : 03.09.2010 klo 21:28:26

Lainaus
- Meillä oli omat paikkamme, mutta emme onnistuneet. Vastustaja teki toisella puoliajalla sitten kaksi maalia. Ensimmäisen erikoistilanteesta ja sitten vielä toisen. Saimme muutamia paikkoja, mutta emme onnistuneet viimeistelyssä. Samin ulosajo oli tietysti todella ratkaiseva tässä ottelussa, Baxter kertasi.
Mistä vitun paikoista oikein horiset, Stu? Oliko Suomella yhtään maalintekopaikkaa ennen Moldovan maaleja? Oliko? Väyrysen missaus oli käytännössä ainoa Suomen todellinen maalipaikka ottelussa ja sekin tuli ihan viimeisillä minuuteilla.
Vandit

Poissa Poissa


Vastaus #1409 : 03.09.2010 klo 21:28:51

Tulosruudun alareunan "palkista":
"Moldova-tappio kuumensi nettikeskustelijat" :D Tuoppi
Trabantin vääntynyt mäntä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders


Vastaus #1410 : 03.09.2010 klo 21:29:01

Ilta-Sanomien äänestys
Vieläkö uskot Suomen pääsevän EM-kisoihin?
Tilanne tällä hetkellä:

    * En 94%
    * Kyllä 6%
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #1411 : 03.09.2010 klo 21:30:45

ehdottomasti paras mitä on Suomen penkin takana nähty viime vuosina.

En minä tätä lähde kieltämään.
svesku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Hyper-Hyyrynen, Con Rapa


Vastaus #1412 : 03.09.2010 klo 21:31:13

Ilta-Sanomien äänestys
Vieläkö uskot Suomen pääsevän EM-kisoihin?
Tilanne tällä hetkellä:
    * En 94%
    * Kyllä 6%
Vastaajista 6% hassuttelijoita.
Oebi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OTP


Vastaus #1413 : 03.09.2010 klo 21:33:16

Viro johtaa Italiaa 1-0, ei olla ainoita jotka puppeloi! :D Ylos
Marttään Broudöö

Poissa Poissa


Vastaus #1414 : 03.09.2010 klo 21:33:38

Vaikkahan nyt hävittäisiin kaikki pelit, mutta miksi Suomen matsien katsominen on aina samanlaista tuskaa? Kuin istuisi 90 minuuttia jonkun piikkimaton päällä ja yrittäisi löytää mahdollisimman tuskattoman asennon.
Moe
Vastaus #1415 : 03.09.2010 klo 21:35:36

Vaikkahan nyt hävittäisiin kaikki pelit, mutta miksi Suomen matsien katsominen on aina samanlaista tuskaa? Kuin istuisi 90 minuuttia jonkun piikkimaton päällä ja yrittäisi löytää mahdollisimman tuskattoman asennon.
Varmaan siksi, että usein Suomen pelaaminenkin on niin kovin tuskalliselta?
Juoksentelija

Paikalla Paikalla


Vastaus #1416 : 03.09.2010 klo 21:35:56

Itse asiassa olen ollut paikan päällä katsomassa, kun lähemmäskin on päästy. Vettä satoi ja vitutti.

Koska Suomi on ollut lähempänä kisoja kuin Hodgsonin aikana? Oliko se 1986?

Vastaajista 6% hassuttelijoita.

Itsekin uskon, että Suomella on ihan realistiset saumat päästä jalkapallon miesten EM-kisoihin. Vuonna 2016.
koulukatu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampereen Ilves


Vastaus #1417 : 03.09.2010 klo 21:37:10

Viro johtaa Italiaa 1-0, ei olla ainoita jotka puppeloi! :D Ylos

Tuosta Eestin television streamia

http://otse.err.ee/otse/etv?mode=0

Viron ensimmäinen karsintapeli Färsaaria vastaan oli tyyppiesimerkki sellaisesta noususta, jota Suomelle ei tapahdu koskaan.
BorisC

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Purha


Vastaus #1418 : 03.09.2010 klo 21:37:57

Koska Suomi on ollut lähempänä kisoja kuin Hodgsonin aikana?
Toki Suomi-futiksen synkimmästä hetkestä vastanneesta ottelusta oltaisiin menty vain jatkokarsintaan, mutta kyllä siinä suhteellisen lähellä oltiin.
kalajoenkukka

Poissa Poissa


Vastaus #1419 : 03.09.2010 klo 21:38:26

http://www.urheilulehti.fi/jalkapallo/innanen-baxterin-suojatit-hirttivat-itsensa-moldovassa
Daaku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: foorumin suurhomo


Vastaus #1420 : 03.09.2010 klo 21:38:59

Elä vittu viiti selittää...ohi mikä ohi!
Jos olisit jaksanut sen viestin loppuun asti, niin olisit myös huomannut, että olen samaa mieltä kanssasi.
Nando

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Salon Wilpas, LFC


Vastaus #1421 : 03.09.2010 klo 21:39:39

Kaamea peli. Eiköhän ne karsinnat ollu sitten siinä. Vittu. :(

Sysipaskahan tuo Suomen jengi on, ei siitä mihinkään pääse. Alas
Juoksentelija

Paikalla Paikalla


Vastaus #1422 : 03.09.2010 klo 21:40:11

Toki Suomi-futiksen synkimmästä hetkestä vastanneesta ottelusta oltaisiin menty vain jatkokarsintaan, mutta kyllä siinä suhteellisen lähellä oltiin.

Jatkokarsintaan, jonka Suomen tiputtanut Unkari taisi hävitä jotain 13-0. Jos vertaillaan MM-kisoja 1998 ja EM-kisoja 2008, niin kyllähän Suomi huomattavan paljon lähempänä oli päästä niihin 2008 kisoihin.
aleksanteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bröderna Lynx


Vastaus #1423 : 03.09.2010 klo 21:40:23

Jotenkin osasin aavistaa tämän, vaikka veikkasinkin 0-0:aa, sillä Suomen maajoukkueen peli on oikeasti aivan sekaisin. Nykyinen valmentaja näytti kyvyttömyytensä heti ekassa pelissä eikä Suomen maajoukkueella ole varaa pitää tuollaista luuseria enää yhtään ottelua enempää pilaamassa peliämme. Kyllä sen voisi heittää pihalle jo ennen Hollanti-peliä, apuvalmentajakin selviäisi paremmin kuin bäxy.
aleksanteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bröderna Lynx


Vastaus #1424 : 03.09.2010 klo 21:41:40

Sysipaskahan tuo Suomen jengi on, ei siitä mihinkään pääse. Alas

Materiaali on paljon kovempi kuin jollain Moldovalla, helvetin huonosti valmennettu se oli!

 
Sivuja: 1 ... 56 [57] 58 ... 60
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa