FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.02.2026 klo 01:33:20 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 24 [25] 26 ... 52
 
Kirjoittaja Aihe: Associazione Sportiva Roma 2010-2011  (Luettu 100304 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
jjlehto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: A.S. Roma


Vastaus #600 : 01.05.2011 klo 19:38:10

Noniin, Udinese hävisi Fiorentinalle 5-2 ja Romalle tarjotaan näin ollen mahdollisuutta jälleen nousta tasapisteisiin Udinesen kanssa. Huomenna Serie A:n 4. sijalla majaileva Lazio kohtaa Juventuksen ja jos juve tuon hoitaisi, saataisiin erittäin jännittävä loppukausi kun kierroksen jälkeen laziolla olisi kasassa 60 pistettä ja udinesella ja romalla kummallakin 59..(Tähän tietysti laskettu mukaan, että rooma voittaa barin tänä iltana minkä pitäisi olla täysin varmaa, sillä bari on jo varma tippuja, eikä ottelulla enää ole heille mitään panosta.)

Tänä iltana siis vastassa sarjajumbo Bari ja Roman mahdollinen avauskokoonpano näyttää seuraavalta:
                            Doni
       Cassetti - Burdisso - Juan - Riise
           Pizarro - Perrotta - De Rossi
           Taddei                   Vucinic
                          Totti

« Viimeksi muokattu: 02.05.2011 klo 14:26:00 kirjoittanut jjlehto »
jjlehto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: A.S. Roma


Vastaus #601 : 01.05.2011 klo 22:42:37

Huhhuh! Olihan se taas uskomaton trilleri ja Tottin epäonnistuneesta rankkarista huolimatta saatiin tärkeät 3 pistettä, vaikka tiukkaa se teki..

GRAZIE ROMA!
Rivelino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #602 : 01.05.2011 klo 23:13:36

Baggio jäi tänään taakse ja Meazza, Altafini ja listan kolmas sija ovat enää 10 maalin päässä. Huikeaa, Il Capitano!

274  Silvio Piola 1929-1954
225 Gunnar Nordahl 1949-1958
216 Giuseppe Meazza 1929-1947
216 José Altafini 1958-1976
206 Francesco Totti 1992-present 
205 Roberto Baggio 1985-2004 
KW

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, Chicago Bears , PSG


Vastaus #603 : 02.05.2011 klo 08:21:09

eilinen vahvisti käsitystäni Perrotan tulevaisuudesta...kesällä ulos ja nopeasti..yhdessä Menezin,Taddein,Lorian, Donin jne kanssa
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #604 : 02.05.2011 klo 09:23:08

Perrottalle sorvattiin kyllä ihan turha jatkosopimus. Taddein vuoteen 2014 ulottuvassa sopimuksessa nyt ei ikinä mitään tolkkua ollutkaan. Taso on laskenut kokoajan, eikä missään nimessä riitä enää. Eikä hänestä kukaan mitään maksa.

Mexesit päästetään ilmaiseksi muualle ja näistä entisistä jalkapalloilijoista pidetään kynsin hampain kiinni, onneksi seurajohtoa tuuletetaan oikein kunnolla.

Tottille kuitenkin Ylos Niin se vain on taas noussut joukkueen parhaaksi pelaajaksi (Mexesin ohella), myös koko kautta arvioiden, vaikka ensimmäinen puolisko olikin tukkoinen.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #605 : 02.05.2011 klo 12:34:43

Oli tosiaan taas ihan sitä itteensä tuo peli... Onneksi lopulta tuli täydet pisteet!
Kapteenilta hieno suoritus, vaikka hattutempun olisi voinut iskeä.
Positiivista oli myös Rosin maali. Olenkin jo ihmtellyt miksi Rosia ei käytetä enempää kun kokojoukkue alisuorittaa?

Pisti myös miettimään. Että mitenköhän pitkään katseltaisiin jonkin muun pelaajan kuin DDR:n kohdalla vastaavaa koomailua ja turhia ylilyöntejä? Varsinkin kun ihan mehukkaita tarjouksiakin on huhuiltu tulleen...
Toivottavasti DDR nousisi edes yhteen matsiin omalle tasolleen. Kaikesta huolimatta diggaan räyhästä. Annettakoon yksi kausi anteeksi. Ehkä?
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #606 : 02.05.2011 klo 15:52:23

Tottakai De Rossille annetaan anteeksi. Odotan kuitenkin, että De Rossi itse tietää parhaiten, pystyykö palaamaan tasolleen Romassa vai tarviiko uusia haasteita. Jos haluaa jatkaa, niin edelleen olen sitä mieltä, että uutta ryhtiä pitäisi hakea uuden roolin kautta. Uusi ankkuri keskikentälle (esim. huhuttu Gago) ja De Rossi box-to-boxiksi.
Koom

Poissa Poissa


Vastaus #607 : 02.05.2011 klo 16:29:40

Totti näyttää kyllä olevan tuomariston suojeluksessa, eilisestä urputuksesta ei olisi punainenkaan ollut liikaa (vrt. Ibra Firenzessä).
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #608 : 02.05.2011 klo 18:30:39

Vähän Romaa sivuava uutinen: http://football-italia.net/may2q.html

Ex-Roma star Damiano Tommasi will be voted in as the new President of the Italian Players’ Association. Ylos
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #609 : 03.05.2011 klo 18:21:07

Taitaapa olla niin, että De Rossin kausi on nyt päättynyt... Ja Rooma ei ilmeisesti aio valittaa asiasta?
Ehkäpä hyvä niin? DDR:n on valitettavasti ollut enemmän painolasti kuin vahvistus viime peleissä. Keskikenttä onkin nyt mielenkiintoisen paineen alla, joka saattaa kääntyä vielä eduksemme. EHKÄ?

On jopa väläytelty DDR:n pelien olevan ohi Rooman paidassakin. Itsekkin olen alkanut kallistua siihen, että ehkä rahat kannattaisi miehestä ottaa?

Tässä vähän spekulaatiota: http://www.goal.com/en-us/news/1956/europe/2011/05/02/2467876/daniele-de-rossis-latest-shameful-elbow-should-lead-to-his
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #610 : 03.05.2011 klo 20:14:01

http://www.youtube.com/watch?v=iC5Audo1FR0
ASR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #611 : 03.05.2011 klo 20:28:52

En missään nimessä päästäisi De Rossia lähtemään. Saman tasoinen tai hieman parempikin pelaaja voidaan saada samalla summalla, mutta omaa kasvattia ja fanien suosikkia ei mitenkään. De Rossi on tehnyt tällä kaudella paljon virheitä, mutta niin on tehnyt myös koko joukkue. Danielen otteista on paistanut joukkueen taustojen sekaisuus ja epävarmuus tulevaisuudesta. Ehjä kesä, ringin laajentaminen ja organisaatio kuntoon niin myös De Rossi palaa takuulla omalle tasolleen. Myös valmentajan vaihdos tuonee parannusta tilanteeseen, sillä Montellan auktoriteetti De Rossia kohtaan lienee varsin vähäinen, verrattuna esim. huhuissa olleeseen Ancelottiin.

Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #612 : 03.05.2011 klo 21:44:59

Kiitos "uskonpuhdistuksesta" :D
KW

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, Chicago Bears , PSG


Vastaus #613 : 04.05.2011 klo 08:18:16

De Rossi on pidettävä hinnalla millä hyvänsä..mies on tuleva seura ikoni ja Tottin seuraaja joukkueen henkisenä johtajana. nämä kyynärpäät ja ylilyönnit ovat turhautumisen ilmentymiä..ja kun ei tiedä millaista suunsoittoa tilanteisiin on kuulunut...toki tällainen on tuomittavaa mutta täytyy katsoa laajempaa perspektiiviä ja ajatella tulevaisuutta
jjlehto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: A.S. Roma


Vastaus #614 : 04.05.2011 klo 15:01:37

http://www.goal.com/en-us/news/86/italy/2011/05/03/2469819/roma-duo-daniele-de-rossi-simone-perrotta-handed-three-match

pelikieltoja de rossille ja perrottalle
Koom

Poissa Poissa


Vastaus #615 : 04.05.2011 klo 15:08:52

De Rossin olisi kyllä oman uransa kannalta parempi lähteä Roomasta johonkin huippuseuraan, missä olet vain yksi muiden joukossa. Mies on yksityiselämän ongelmiensa vuoksi henkisesti rikki ja se näkyy kentällä, seuran sekavat kuviot eivät ole suuri apu tuossa tilanteessa.
Azzurri #5

Poissa Poissa


Vastaus #616 : 05.05.2011 klo 18:58:06

Mies on yksityiselämän ongelmiensa vuoksi henkisesti rikki ja se näkyy kentällä, seuran sekavat kuviot eivät ole suuri apu tuossa tilanteessa.
Tassa nyt on useamman kerran jo viittailtu yksityiselaman ongelmiin ja ryyppayshuhujakin on joku viljellyt taalla. Vahan taustaa naille? Olihan siina pari vuotta sitten laheisen (isapuoli?) kuolema, mutta itseltani ainakin mennyt taysin ohi, etta siella talla hetkella on jotain noin sekaisin.
Koom

Poissa Poissa


Vastaus #617 : 05.05.2011 klo 19:08:16

Tassa nyt on useamman kerran jo viittailtu yksityiselaman ongelmiin ja ryyppayshuhujakin on joku viljellyt taalla. Vahan taustaa naille? Olihan siina pari vuotta sitten laheisen (isapuoli?) kuolema, mutta itseltani ainakin mennyt taysin ohi, etta siella talla hetkella on jotain noin sekaisin.
Avioerot ovat joskus aika sotkuisia varsinkin kun on pieniä lapsia ja omaisuutta jaetaan akselilla persaukinen tyhjäntoimittajavaimo ja miljonäärimies.
Auts

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #618 : 05.05.2011 klo 23:15:26

Avioerot ovat joskus aika sotkuisia varsinkin kun on pieniä lapsia ja omaisuutta jaetaan akselilla persaukinen tyhjäntoimittajavaimo ja miljonäärimies.
Sokerina pohjalle vielä isä(puolen?) siirtyminen autuaimille viheriöille.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #619 : 06.05.2011 klo 08:59:26

Perrottan ja DDR:n pelikieltojen myötä toivoisi näkevän seuraavanlaisia suorituksia
--> http://www.youtube.com/watch?v=WDrQkXePeDc (tietysti tämä kuuluu niihin joka kannattaa katsoa puoleenväliin :D)

--------Doni---------
-Rosi-Burdi-Juan-Riise-
--------Pizarro--------
-Brighi--------Simplicio-
--------Menez---------
------Totti------------
---------Borriello-------

Olisikohan tuossa avaus lauantainpeliin?
Doni aloittaa lähes varmasti... Rosi mahdollisesti nostetaan aloitukseen? Keskikentälle tarvitaan nyt paljon rohkeutta ja työmyyriä. Taddei on melko hanakka hyökkäämään, joten kokeiltaisiinkohan Brighiä siellä? Tuskin sentään Crecoa? Simplico nousee aika varmasti avaukseen. Menez ottaneen paikan kärkien takana. Tottia roolitetaan tukemaan myös hieman keskikenttää. Tämän vuoksi heikosti viimeistelleen Mirkon tilalle piikkiin nousee Borriello? Jos Borriellon peli ei (taaskaan) aukea, saa Mirko tilaisuuden yllttävän nopeasti. Silloin myös Totti nousee ylöspäin ja Taddei alkaa venyttelemään.
Semmosta kuvittelen...
Herstein

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #620 : 06.05.2011 klo 11:45:29

Ancelotti kutsuttu seuraamaan Milan matsia paikan päälle. Pitäisiköhän tästä vetää jotain johtopäätöksiä...
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #621 : 06.05.2011 klo 11:54:08

Pitäs! minä peukutan.
Ancelotti on kuitenkin ehkä italiaanocoutseista se paras vaihtoehto.?! Vaikka nuorienpelaajien sisäänajo ei taida olla hänen vahvuutensa. Ei tuolla kyllä toistaiseksi ole niitä nuoriakaan.
Toisaalta jos kaikki huhut lähtevistä pitävät paikkansa niin kohta ei ole vanhojakaan :D
Koom

Poissa Poissa


Vastaus #622 : 06.05.2011 klo 14:25:52

Ancelotti kutsuttu seuraamaan Milan matsia paikan päälle. Pitäisiköhän tästä vetää jotain johtopäätöksiä...
Kaikkea sontaa sitä kuuleekin, eiköhän Ancelotti ole lauantai-iltana Manchesterissä valmistautumassa sunnuntain matsiin.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #623 : 06.05.2011 klo 14:30:43

Saahan sitä kutsua :D
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #624 : 06.05.2011 klo 14:59:23

Ancelotti oli Italiassa perhesyistä ja vakuutti, ettei valmenna Italiassa ensi kaudella.

Näkisin tässä välissä mielelläni sellaisen valmentajan, jolla ei ole valmiiksi liian vahvoja tunnesiteitä seuraa/pelaajia kohtaan.

 
Sivuja: 1 ... 24 [25] 26 ... 52
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa