Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #950 : 23.07.2011 klo 17:41:19 |
|
http://football-italia.net/jul23p.htmlBojanin diilissä siis vielä 17 miljoonan euron optio Barcalla ensi kesänä. Muuten menee niin kuin aiemmin ilmoitettu! Roma johtaa harkkapeliä Sudtirolia vastaan 1-0 Borriellon maalilla ja seuraavalla kokoonpanolla ekan puoliajan lähestyessä loppuaan: ROMA: Curci; Rosi, Cassetti, Brighi, Taddei; De Rossi, Viviani, Greco; Verre, Borriello, Caprari. A disp.: Lobont, Pigliacelli, Crescenzi, Cicinho, Josè Angel, Antei, Pizarro, Perrotta, Vucinic, Totti. All.: Luis Enrique. Toppareina siis Cassetti ja Brighi, joten kyllä sinne vielä yks tekijä mahtunee puolustukseen, Rivelino?  Taddeita on peluutettu laitapakkina molemmissa harkkapeleissä!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.07.2011 klo 17:46:22 kirjoittanut Warming up »
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #951 : 23.07.2011 klo 19:17:54 |
|
Vucinic heitti tokalla puolikkaalla pari häkkiä ja loppulukemat 3-0. Greco ja Verre saivat olla ne epäonnen soturit, jotka urakoivat koko pelin..
|
|
|
|
|
jpp
Poissa
Suosikkijoukkue: Roma
|
 |
Vastaus #952 : 23.07.2011 klo 21:54:08 |
|
Vucinic heitti tokalla puolikkaalla pari häkkiä ja loppulukemat 3-0. Greco ja Verre saivat olla ne epäonnen soturit, jotka urakoivat koko pelin..
http://www.youtube.com/watch?v=Fa8EsQBNxeITässä vielä videomateriaalia pelistä. Vucinicin tilanne vielä kiikun kaakun, LE ei suostunut kommentoimaan yksittäisen pelaajan esityksiä sen kummemmin mutta antoi ymmärtää, että pallo on nyt Mirkolla. Menez sen sijaan näyttää olevan vahvasti lähdössä ja ehkäpä sitten hyvä niin, 8M on kaikenlisäksi ihan kohtuullinen korvaus.
|
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #953 : 23.07.2011 klo 22:13:56 |
|
Katsoin toisen puoliajan, suhteellisen leppoista höntsäilyä oli. J.Angel oli suht yritteliäs vasemmalla laidalla tukien Mirkoa varsin hyvin. Hieman pisti silmään Roman pallon liikuttelu, joka oli selkeästi aiempaa nopeampaa. Vaikka vastustaja oli mitä oli, eikä pallon siirtely mainittavasti tuonut vielä tehoja, oli pelissä kuitenkin selkeästi havaittavissa muutos kohti eri tyyppistä jalkapalloa. Suurin haaste LE:llä lienee puolustuksen organisointi - perisynti, joka myös esti Spallettin aikaisen Roman nousun terävimmälle huipulle.
Menez tosiaan lähdössä. Itse olen pitänyt pelaajasta jostain syystä erittäin paljon (kuten aiemmin Aquilanista), joten lähtö tottakai tuntuu pahalta. Järjellä ajateltuna kuitenkin oma mielikuva on luultavasti muodostunut hyvinkin vahvasti valtavasta odotusarvosta ja hehkutuksesta, jonka ansiosta pelaajaa on seurannut hieman turhan punakeltaisin lasein. Todellisuudessahan molemmat mainitut pelaajat ovat yksittäisiä lyhyitä väläytyksiä lukuunottamatta olleet odotuksiin nähden eräänlaisia pettymyksiä. Ei sillä, etteikö molemmilla aikaa läpimurtoon vielä olisi. Huipulle nousemattomuudesta huolimatta ottaisin myös Aquilanin avosylin takaisin kotiin, sillä LE:n pelityylin luulisi sopivan myös hänelle varsin hyvin. Ilmeisesti Menez on henkisesti kärsinyt niin pahasti heikosta viime kaudesta, ettei kykene aloittamaan Romassa uudelleen alusta. Kyvyt ovat huikeat, joten toivottavasti nousee isiensä maassa takaisin taitojensa mukaiselle tasolle.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #954 : 24.07.2011 klo 13:49:47 |
|
Menez on jättänyt harjoitusleirin ja suuntana Pariisi. Roma voisi puolestaan jatkaa sieltä tulevat rahat Amsterdamin suuntaan..
|
|
|
|
|
Uuno Front
Poissa
|
 |
Vastaus #955 : 24.07.2011 klo 14:48:54 |
|
Menezin lähdölle vahva  . Ikinä en pitänyt. Omassa FiFassakaan kukaan ei suostu ostamaan sitä 
|
|
|
|
|
Kepola
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma, Villarreal CF
|
 |
Vastaus #956 : 25.07.2011 klo 02:03:37 |
|
Pitkään on tullut etsittyä forumia missä puhuttaisiin aktiivisesti Giallorossin asioista ja lopulta kaveri osasi ohjata tänne. Iso osa ketjusta tulikin selattua läpi vaikka itseasiassa ollaankin edellisen kauden ketjussa. Pitäisiköhän jonkun avata uusi topic tulevasta kaudesta?
Roman touhuja on tullut seurailtua useiden vuosien ajan jo vaihtelevasti välillä hiukan aktiivisemmin ja välillä sitten ei niin aktiivisesti. Viime syksyllä toteutui myös pitkäaikainen unelma, kun pääsin katsomaan pääkaupungin ylpeyttä ekan kerran elämässäni Juventuksen vieraana Torinon vanhalla olympiastadionilla. Hieno kokemus ja eiköhän tänä vuonna joudu taas lähtemään käymään paikanpäällä, kun Ryanair lentää vielä ystävällisesti perjantaisin Roomaan ja Milanoon sekä takaisin pääsee kätevästi maanantaina. Suoraan sanottuna futisfanin unelmavuorot sanoisin!
Kesän touhuista voisi myös mainita pari sanaa ja mielestäni homma on toiminut ihan hyvin. Nuorta verta on tuotu sisään ja erityisesti Lamelan sekä Angelin siirrot aiheuttavat suurta iloa täällä. Heinze myös ihan hyvä rotaatiomies alakertaan tuomaan kokemusta kovista peleistä. Bojanin hankinnalle myös varovainen peukku. Isonkin peukun olisi voinut antaa, mutta vähän pelottaa, että Bojan breikkaa ihan hyvin meidän jengissä muttei kuitenkaan ihan tuon 28 lisämiljoonan arvoisesti. No tulevaisuus näyttää miten todella tuon koko tapauksen kanssa käy.
Jos vielä jotain toiveita voisi toivoa tälle seuraavalle kuukaudelle niin itse toivoisin, että ensinnäkin Stekelenburg tuotaisiin sisään vaikka sillä n. 10miljoonalla. Sitten todellisissa toiveunissa jengiin saapuisi vielä Pastore tuomaan hyökkäykseen juonikkuutta sekä puolustukseen joku suht varma kaveri. Viime kauden puolustuksen kanssa sai repiä hiuksiaan useita kertoja päästään pelejä katsoessaan ja toivottavasti tälle kaudelle alakertaa saataisiin edes hiukan varmistettua. Pidemmällä tähtäimellä keskikenttää pitäisi myös alkaa siivoamaan oikein urakalla ja Perrotta, Simplicio, Taddei ja Brighi pitäisi pystyä korvaamaan nuoremmilla, paremmilla ja nälkäisemmillä pelaajilla. Toki tämä tulee tapahtumaan pienissä osissa ja ilmeisesti kauden alussa koko nelikko on edelleen Roman palkkalistoilla?
Pari kysymystä vielä loppuun :
1. Minkä tason kaveri Curci on? Mielenkiintoinen paluumuuttaja, joka pelannut viimoiset 3 kautta ykkösmaalivahtina Serie A:ssa pienemmissä jengeissä. Itsellä ei kuitenkaan tarkkaa kuvaa herran todellisesta tasosta. Eikö riitä ykkösveskaksi mitenkään jos Stekelenburg ei saavu?
2. Kuinka lupaavasta kaverista on kyse tämän Caprarin osalta? Puhutaanko ihan Italian ykköslupauksista?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.07.2011 klo 02:08:26 kirjoittanut Kepola »
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #957 : 25.07.2011 klo 11:06:24 |
|
Sabatini on antanut hieman vastauksia täälläkin velloviin huhuihin. http://www.football-italia.net/jul24v.htmlDe Rossia ei siis myydä. Edes sillä riskilllä hänet menetettäsiin vuoden kuluttua. Joka onkin viisasta, koska en usko De Rossin lähtevän seurasta ilmaiseksi. Jos hänet vuoden päästä myydään, niin eiköhän äijän kanssa tehdä sopimus ja otetaan rahat pois. Pastore ei ole tulossa, koska Lamela on uusi Pastore. Hyvä niin, sillä 50milj. saadaan takuulla ne kaksi tarvittavaa keskikenttää, jotka auttaa joukkuetta enemmän kuin Pastore. (saataisiin edes yksi) Keskiviikkona ilmeisesti esittellään uusi maalivahti, joka todennäköisesti on Stekelenburg! Siinä on isokala napattu. Trigoriaan ei kuulemma palata ilman uutta maalivahtia. http://www.goal.com/en/news/10/italy/2011/07/24/2588872/romas-walter-sabatini-rules-out-move-for-palermos-javierCurci on hyvä kakkonen, mutta ei Rooman tavoitteisiin tarpeeksi varma ykkönen. Varsinkin nyt kun joukkue on muutenkin kovin nuori. Jonkin enkkufoorumeilta poimittua, että Vucinic olisi kieltäytynyt juven tarjouksesta. Joka on hyvämerkki siihen suuntaan, että pelihaluja Roomassa voisi vielä löytyä. Ja ei halua ainkaan siirtyä Juveen höntsämään paikallismatseja. edit: http://www.skysports.com/story/0,19528,11861_7060473,00.html
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.07.2011 klo 11:38:34 kirjoittanut Ticorexx »
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #958 : 25.07.2011 klo 13:41:37 |
|
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #959 : 25.07.2011 klo 18:22:34 |
|
Roma voisi puolestaan jatkaa sieltä tulevat rahat Amsterdamin suuntaan..
Ja siltähän se alkaa taas vahvasti näyttää Marchisio kelpaisi pelaajana mainiosti, mutta kelpaisko ihmisenä.. jaa-a.. en oikein usko kyllä koko ideaan.
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #960 : 25.07.2011 klo 19:17:50 |
|
Arvoisat forumin Roma-huoraajat, keskittäkää nyt telekineettiset voimanne Danny Blindin (tai vaikka de Boerin, kuka näistä päättääkin..) otsalohkoon, jotta Ajax joustaisi edes vähän sitkeästä 10 miljoonan pyynnöstä. Myöskään Sabatini ei halua nostaa 8 miljoonan tarjoustaan.
«Roma, oggi o niente»
Siirto ratkeaa kuulemma tänään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.07.2011 klo 19:20:25 kirjoittanut punta »
|
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #961 : 25.07.2011 klo 20:08:50 |
|
Menezistä saatiin lopulta ihan kivat karkkirahat. Jos Vucinic päättää jäädä joukkueeseen ja Steke varmistetaan on kaaderi ensi kaudeksi yhtä topparia ja mahdollista keskikentän pelaajaa vailla valmis. Ihan hyvältä näyttää paperilla, joskin LE on vielä pienoinen kysymysmerkki valmentajana.
|
|
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #963 : 25.07.2011 klo 21:10:58 |
|
Aivan huikeaa  Innostutaan kunnolla kun on varmaa, mutta sanoisin Roman ilmoittautuvan tämän hankinnan myötä mukaan scudetto-taisteluun ihan tosissaan. Doni/Julio Sergio --> Stekelenburg on jotain niin käsittämätöntä eteenpäin menoa, että ei sitä voi sanoin kuvailla! On huikea mies tämä Sabatini Amen. Kiitos Baldini. Kiitos James Pallotta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.07.2011 klo 21:13:20 kirjoittanut Warming up »
|
|
|
|
|
Auts
Poissa
Suosikkijoukkue: As Roma
|
 |
Vastaus #964 : 25.07.2011 klo 21:22:38 |
|
Odotellaanpas sitä virallista varmistumista. Toki Doni/JS--->Sketelenburg/Curci on aika vahvaa eteenpäin menoa 
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #965 : 26.07.2011 klo 07:49:57 |
|
Lyhyt lehdistökatsaus: - Stekelenburgille neljävuotinen sopimus, 1.5 milj. per kausi. - Barusso ja Simplicio halutaan ulostaa. Sabatini haluaa monipuolisen keskikenttäpelaajan ja vahvimmin huhuissa Marseillen Lucho Gonzalez ja Partizanin Radoslav Petrovic.. - Sabatini Bojanista "kahden vuoden päästä yli 40 miljoonan arvoinen" - Kolmostoppariksi ykkösvaihtoehto edelleen Catanian Silvestre, mutta myös Kjaer ja Galeone edelleen huhuissa.. - Nuori Antei ilmeisesti myös jatkaa Romassa ensi kaudella vitostopparina. Eli San Maartenin jälkeen ostoslistalla on odotetusti toppari ja keskikenttäpelaaja. Toivottavasti kirstussa on vielä pelimerkkejä
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #966 : 26.07.2011 klo 16:58:02 |
|
http://football-italia.net/jul26r.htmlCurcilta vahvasti sen suuntaista puhetta, että jatkaisi Romassa. Hyvä kakkonen ehdottomasti ja oma kasvatti, joten varaukseton Huhutaan, että ManU lähtisi mukaan Vucinicin tavoitteluun.
|
|
|
|
|
V.Jano
Poissa
|
 |
Vastaus #967 : 26.07.2011 klo 19:38:44 |
|
Huhutaan, että ManU lähtisi mukaan Vucinicin tavoitteluun.
Vucinic <> Marchisio/Kaljarella kelpaisi kyllä minulle. Juven kanssa kaupoille vain ennenkuin ManU ehtii väliin! Montakos maalivahtia joukkueessa nyt on?
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #968 : 26.07.2011 klo 22:06:44 |
|
Eri, Marchisio ei ole tulossa vaihdossa ja Quagliarella ei kelpaa.
PSG:ltä 3-0 turpiin 45 minuutin pelissä Innsbruck Cupissa. Toinen 45 minuuttia Wacker Innsbruckia vastaan ja Caprari vienyt Roman 1-0 johtoon ekalla minuutilla.
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #969 : 26.07.2011 klo 22:59:43 |
|
Olipa varsin ankeat kohkaamiset. Tosin kumpikin joukkue sisälsi kourallisen Primaveran poikia, ja se valitettavasti näkyi.
|
|
|
|
|
maansiirtokone
Poissa
Suosikkijoukkue: italofudis - Romaan taittaen
|
 |
Vastaus #970 : 27.07.2011 klo 00:39:23 |
|
http://www.football-italia.net/jul26ee.htmlMirko Vucinic is “very close to Manchester United,” confirmed his agent after a meeting. “We will know more in the next few days.” ---- Näinkö siinä sitten kävi, että ihan ManU:un asti Mirko päätyi? Tämän viikon sisään varmaan selviää sitten ainakin tämä ManU-kuvio. Vähän ällikällä lyöty olo, sillä olin jo vähän ehtinyt fiilistelemään Mirkoa Tottenhamin kärjessä starbailemassa.  Kun Menez vielä onnellisesti laskeutuu Ranskaan niin nähdäkseni Roma on pyörittänyt taas palettiaan oikein kunnolla. Vaikka itse kyllä tykkäsin sekä Mirkosta että Jeremystä, niin enemmän minä kyllä taidan tykätä tästä että käynnissä on ison kaliiberin remontti ja muutokset.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #971 : 27.07.2011 klo 08:56:54 |
|
Menezhän jo eilen pelasi Romaa vastaan.
Itse Sacchi tapasi Luis Enriquen, toivottaen tervetulleeksi helvettiin ja puhui mediallekin. Jakoi hänkin kehut Baldinille ja Sabatinille, huomauttaen, että vain heidän kaltaiset suuret johtajat uskaltaisivat palkata Luis Enriquen kaltaisen mielenkiintoisen vaihtoehdon. Toivoi, että kärsivällisyys LE:n kanssa riittäisi maassa, jossa kärsivällisyyttä ei ole ja kaikkea muuta kivaa. Tykkäsi hankinnoista.
|
|
|
|
|
Needles
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #972 : 27.07.2011 klo 09:10:26 |
|
Mirko Vucinic is “very close to Manchester United,” confirmed his agent after a meeting. “We will know more in the next few days.” ---- Näinkö siinä sitten kävi, että ihan ManU:un asti Mirko päätyi? Tämän viikon sisään varmaan selviää sitten ainakin tämä ManU-kuvio. Vähän ällikällä lyöty olo, sillä olin jo vähän ehtinyt fiilistelemään Mirkoa Tottenhamin kärjessä starbailemassa.  Unitedilla on hyökkääjiä jo sen verran, että tähän on erittäin vaikea uskoa. Jos Berba sekä Macheda ulostettaisiin, niin ehkä sitten tässä olisi Unitedin kannalta jotain järkeä. David Gillin mukaan yhtä pelaajaa etsitään, mutta tällä hetkellä ei ole mitään kulisseissa meneillään. Ja kaiken järjen mukaan tuo puuttuva palanen olisi tulossa keskikentän keskustaan.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #973 : 27.07.2011 klo 10:49:46 |
|
Jos Vuci haluaa lähteä niin vuci lähtee... Itse olisin halunnut tässä tapauksessa Mirkon Spursiin, mutta Manulla nyt ainakin on rahaa. Se vaan kuinka peliaikaa riittää Berbatovin kanssa? No ei oikeestaan se ei ole enää meidän ongelma. Tosin Berbatovia on huhuiltu lähteväksi Manusta jo tovin, joten otetaan me Berba?
Joka tapauksessa keskikentälle siis on tulossa ainakin yksi hankinta ja toisellekkin löytyisi tilaa. Mielestäni Vucinic on myös syytä korvata? Myöskin yhden laatu toppari näksin olevan vielä tarpeen.
PSG tuntuu vahvistuvan hurjasti, kun heidän huhutaan kilpailevan Chelskin kanssa Pastoresta!
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #974 : 27.07.2011 klo 11:21:22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|