elviz
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #725 : 12.03.2011 klo 12:41:43 |
|
1-3 FT. Valtavaa kiimaa. Tulostaulukin toimi päädyssä pelaaville 8 vuotiaille futsal joukkueille?!
|
|
|
|
|
sukkasmurffi
Poissa
Suosikkijoukkue: FCZ, NUFC, Valencia
|
 |
Vastaus #726 : 12.03.2011 klo 13:44:08 |
|
1-3 FT. Valtavaa kiimaa. Tulostaulukin toimi päädyssä pelaaville 8 vuotiaille futsal joukkueille?!
Lisä tietoa 8 vuotiaista futsal joukkueista?
|
|
|
|
|
elviz
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #727 : 12.03.2011 klo 14:09:27 |
|
Lisä tietoa 8 vuotiaista futsal joukkueista?
jee! hassuttelulle  arvasin että joku vielä tarttuu tuohon. uutinen japanin siirtymisestä kahdella metrillä kiinnosti huomattavasti enemmän kuin sanajärjestys.
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #728 : 12.03.2011 klo 14:28:53 |
|
Kerhon maalit: Asunmaa, Sipilä ja Seppälä. SJK meni melko nopeasti ja helposti 2-0 johtoon pelissä ja sen jälkeen homma olikin oikeastaan siinä ja olisi voinut lähteä kotiin. VIFK kavensi melko kyseenalaisesta vaparista, mutta toki komealla syöttökuviolla ja Kerho vastasi laittamalla kolmannen maalin. Toisella puoliajalla ei sitten tapahtunut mitään muuta kuin että Kerho piti palloa ja varoi loukkaantumisia. Koko pelin suurin juttu on että Petri Huttu teki paluun kentille!  Pelasi n. 15minuuttia lopusta ja oli muutamaa tilannetta heti järkkäämässä. Muuten ei halliin varmaan unettavampaa tunnelmaa saisi vaikka yrittäisi. Onneksi päädyssä pelatun n. 8 vuotiaiden lasten futsalturnaus herätti aina erän päätteeksi sumutorvellaan. Niin ja toki kun Suomen Palloliiton Suomen cup matsi on käynnissä, niin sen arvolle sopivaa on että tulostaulu kelloineen oli tietenkin noiden 8v lasten käytössä. Samoin juoksuradoilla ensin vedetty polkupyöräilykilpailu, sekä sen jälkeen lasten juoksukilpailut, joissa lähettäjä käytti jatkuvasti samanlaista pilliä kuin kentällä ollut tuomari, antoi oman säväyksensä. Botniahallissahan kenttä on toki kaukana kuin perkele katsomoista muutenkin ja alhaalla olevat verkot lisää tunnelmaa entisestään. Välillä sitä aina tunnisti pelaajan sieltä täältä. Kun matsikin vielä alkoi klo 10.00 aamulla, eikä mitään otteluohjelmaa, saati pelaajaluetteloa tai kuulutuksia ollut, niin kyllä on ollut hieno uudistus taas Palloliitolta tämä Suomen cupin uusi järjestely. Varmasti nousee arvostus tällä tavalla.  Kokoonpano muistaakseni: Luis Fernando, Ylinen, Lähitie, Lehtinen (--> Niemi), Rauhala, Jääskeläinen (--> Huttu), Cleaver, Sipilä, Seppälä, Asunmaa ja Meyer (--> Vähäpesola). Seuraavaksi vastaan tulee FC Jazz kotikentälle ja matsi pelataan tästä parin viikon sisään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.03.2011 klo 14:50:38 kirjoittanut Selkäsauna »
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #729 : 12.03.2011 klo 19:15:22 |
|
|
|
|
|
|
ikuisestitalentti
Poissa
|
 |
Vastaus #730 : 12.03.2011 klo 19:44:03 |
|
Kerhon maalit: Asunmaa, Sipilä ja Seppälä. SJK meni melko nopeasti ja helposti 2-0 johtoon pelissä ja sen jälkeen homma olikin oikeastaan siinä ja olisi voinut lähteä kotiin. VIFK kavensi melko kyseenalaisesta vaparista, mutta toki komealla syöttökuviolla ja Kerho vastasi laittamalla kolmannen maalin. Toisella puoliajalla ei sitten tapahtunut mitään muuta kuin että Kerho piti palloa ja varoi loukkaantumisia. Koko pelin suurin juttu on että Petri Huttu teki paluun kentille!  Pelasi n. 15minuuttia lopusta ja oli muutamaa tilannetta heti järkkäämässä. Muuten ei halliin varmaan unettavampaa tunnelmaa saisi vaikka yrittäisi. Onneksi päädyssä pelatun n. 8 vuotiaiden lasten futsalturnaus herätti aina erän päätteeksi sumutorvellaan. Niin ja toki kun Suomen Palloliiton Suomen cup matsi on käynnissä, niin sen arvolle sopivaa on että tulostaulu kelloineen oli tietenkin noiden 8v lasten käytössä. Samoin juoksuradoilla ensin vedetty polkupyöräilykilpailu, sekä sen jälkeen lasten juoksukilpailut, joissa lähettäjä käytti jatkuvasti samanlaista pilliä kuin kentällä ollut tuomari, antoi oman säväyksensä. Botniahallissahan kenttä on toki kaukana kuin perkele katsomoista muutenkin ja alhaalla olevat verkot lisää tunnelmaa entisestään. Välillä sitä aina tunnisti pelaajan sieltä täältä. Kun matsikin vielä alkoi klo 10.00 aamulla, eikä mitään otteluohjelmaa, saati pelaajaluetteloa tai kuulutuksia ollut, niin kyllä on ollut hieno uudistus taas Palloliitolta tämä Suomen cupin uusi järjestely. Varmasti nousee arvostus tällä tavalla.  Kokoonpano muistaakseni: Luis Fernando, Ylinen, Lähitie, Lehtinen (--> Niemi), Rauhala, Jääskeläinen (--> Huttu), Cleaver, Sipilä, Seppälä, Asunmaa ja Meyer (--> Vähäpesola). Seuraavaksi vastaan tulee FC Jazz kotikentälle ja matsi pelataan tästä parin viikon sisään. Onneksi olkoon SJK:lle. ..mutta olisi kyllä paikalla lisätä että SJK:n peli ei missään vaiheessa ollut vakuuttavaa. Tosiasia on myös se että toinen puoliaika päättyi 0-0 ja ainakin mun pallosilmään pisti se tosiasia että VIFK:n avauksessa oli mm. kaksi -95 poikaa jotka tuskin mahtuu VIFK:n avaukseen kakkosdivarissa vielä tänä vuonna.(?) Oletin kyllä että ero olisi ollut melkoinen mutta olin näköjään väärässä. Ainakin ero on pelaajabudgettipuolella melkoinen. Johtuisiko tökkivä peli mahdollisesti sitten siitä että SJK pelaajat kin olivat vähän niin kuin klapllla löyty kun samanaikaisesti yleisurhelijat juoksivat, pyöräilijät pyöräilivät ja 8-vuotiaat pelasivat futsalia.....niin jätän mielellään muille pohdittavaksi
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.03.2011 klo 19:57:44 kirjoittanut ikuisestitalentti »
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #731 : 12.03.2011 klo 20:41:30 |
|
Onneksi olkoon SJK:lle. ..mutta olisi kyllä paikalla lisätä että SJK:n peli ei missään vaiheessa ollut vakuuttavaa. Tosiasia on myös se että toinen puoliaika päättyi 0-0 ja ainakin mun pallosilmään pisti se tosiasia että VIFK:n avauksessa oli mm. kaksi -95 poikaa jotka tuskin mahtuu VIFK:n avaukseen kakkosdivarissa vielä tänä vuonna.(?) Oletin kyllä että ero olisi ollut melkoinen mutta olin näköjään väärässä. Ainakin ero on pelaajabudgettipuolella melkoinen. Johtuisiko tökkivä peli mahdollisesti sitten siitä että SJK pelaajat kin olivat vähän niin kuin klapllla löyty kun samanaikaisesti yleisurhelijat juoksivat, pyöräilijät pyöräilivät ja 8-vuotiaat pelasivat futsalia.....niin jätän mielellään muille pohdittavaksi  Enpä mä nyt mielestäni mitenkään SJK:n peliä hehkuttanut kun totesin pelin olleen ohi 2-0 maalin jälkeen. SJK:n sivuillakaan peliin ei olla pahemmin tyytyväisiä. VIFK:n junnut on kovia ja pelasivat asenteella ja hyvin, SJK:ta kiinnosti pelissä ainoastaan jatkopaikka sekä loukkaantumisten välttäminen. Ja ihan oikein niin, eipä noissa ole tarvis mitään 8-0 murskajaisia vietellä. Jos peli olisi pelattu vähän paremmissa olosuhteissa, siis ilman niitä muita säheltäjiä joka puolella ja siihen alkuperäiseen aikaan klo 16.00, olisi varmasti ollut menokin kentällä jotain muuta. Sillä silloin olisi bussilastillinen SJK kannattajia ollut paikalla pitämässä tunnelmaa ja pelaajillakin muuta esitettävää tai pelattavaa kuin vain se mikä riittää jatkopaikkaan. Vaikka meitä siellä nytkin oli kymmenkunta paikalla toki, niin eipä siinä oikein tee mieli alkaa aamukymmeltä huutamaan polkupyöräilijöille tai lasten juoksukisailijoille.  Menivät raasut ihan sekaisin jo nytkin kun taputettiin tai vähän ääntä korotettiin maalin jälkeen. VIFK:n junnuille vaan hyvää jatkoa, luulisi nousun A:n SM-sarjaan olevan tuolla porukalla lähellä? EDIT: Olipas tuolla tosiaan muutama Kloppikin paikalla: Lisää kuvia pelistä
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.03.2011 klo 16:26:21 kirjoittanut Selkäsauna »
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #732 : 13.03.2011 klo 00:12:13 |
|
Suomen cupin 5.kierroksen matsi: SJK - FC Jazz, pelattaneen erittäin todennäköisesti lauantaina 26.3. ja samalle päivälle aiemmin sovittu treenimatsi FC Lahtea vastaan vieraissa peruttaneen. 5.kierroksen matsi tulee pelata 17.3. - 31.3. välisenä aikana ja SJK haluaa pelin viikonlopulle, jotta pelistä saadaan Suomen cupin arvoinen tapahtuma. FC Jazzin sivujen otteluohjelmassa ei ole ilmeisesti heillä treenipeliä tms. tuona lauantaina 26.3. Sen sijaan lauantaina 19.3. pelaavat vieraissa SalPaa vastaan Salossa. SJK:lla on pelivuorovaraus Wallsportissa klo 14.30 - 16.30 lauantaisin ja siitä eteenpäin vuoro on TP-Seinäjoella, joten pelin voisi kenties pelata heidänkin vuorolla ja TP treenaisi tuolla aiemmalla vuorolla? SJK:n A- ja B-junnuilla on molemmilla treenimatsi Turussa 19.3., kun taas 26.3. ei olisi kummallakaan mitään, joten sekin puoltaa todella vahvasti tuota 26.3. pelipäiväksi. Eli jos tuo FC Lahti - SJK matsi perutaan, niin peli pelataan la 26.3. klo 14.30 Wallsportissa.  EDIT: Huhut paikallisten baarien syövereistä kertoo että joukkueen sisältä olisi tullut tietoa pelin pelaamisesta ja se nimenomaan pelattaisiin 26.3. Näin tuo FC Lahti away perutaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.03.2011 klo 00:18:01 kirjoittanut Selkäsauna »
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #733 : 13.03.2011 klo 16:32:18 |
|
Nyt on seuraavan pelin ajankohtakin sitten selvä ja peli pelataan lauantaina 26.3. klo 14.30. FC Lahti treenipeli peruuntuu. Porilaista tarjolla Cupissa13.03. Porilaista tarjolla CupissaSeinäjoen Jalkapallokerhon seuraava ottelu Suomen Cupissa kilpailun viidennen kierroksella pelataan lauantaina 26. maaliskuuta. Tuolloin Seinäjoelle saapuu vieraaksi porilainen FC Jazz, eli Matti Lähitien kasvattajaseura. Kerho selvitti tiensä viidennelle kierrokselle eilen kaatamalla VIFK Utvecklingin, eli IFK:n A-junnut Botniahallissa, Mustasaaressa, 3-1 (3-1). FC Jazz puolestaan sai vapaalipun seuraavalle kierrokselle Tampereen Pallo-Veikkojen luovutettua neljännen kierroksen ottelun. Samalla tämä ajankohta tarkoittaa Kerhon kohdalla sitä, että suunniteltu treenipeli Ykkösessä pelaavaa FC lahtea vastaan peruuntuu. SJK - FC Jazz Suomen Cupin 5. kierroksen ottelu pelataan lauantaina 26.3. Wallsport Areenassa klo 14.30.
|
|
|
|
|
ysiysi
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, KPV
|
 |
Vastaus #734 : 14.03.2011 klo 10:56:54 |
|
Muuten ei halliin varmaan unettavampaa tunnelmaa saisi vaikka yrittäisi. Onneksi päädyssä pelatun n. 8 vuotiaiden lasten futsalturnaus herätti aina erän päätteeksi sumutorvellaan. Niin ja toki kun Suomen Palloliiton Suomen cup matsi on käynnissä, niin sen arvolle sopivaa on että tulostaulu kelloineen oli tietenkin noiden 8v lasten käytössä. Samoin juoksuradoilla ensin vedetty polkupyöräilykilpailu, sekä sen jälkeen lasten juoksukilpailut, joissa lähettäjä käytti jatkuvasti samanlaista pilliä kuin kentällä ollut tuomari, antoi oman säväyksensä. Botniahallissahan kenttä on toki kaukana kuin perkele katsomoista muutenkin ja alhaalla olevat verkot lisää tunnelmaa entisestään. Välillä sitä aina tunnisti pelaajan sieltä täältä. Kun matsikin vielä alkoi klo 10.00 aamulla, eikä mitään otteluohjelmaa, saati pelaajaluetteloa tai kuulutuksia ollut, niin kyllä on ollut hieno uudistus taas Palloliitolta tämä Suomen cupin uusi järjestely. Varmasti nousee arvostus tällä tavalla.  Kyllähän sen koko hallin saisi varattua, jolloin tulostaulu olisi käytössä ja verkot ylhäällä. Tiedä sitten, onko varauskalenteri ollut jo täynnä, vai onko IFK säästellyt rahhaa..
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #735 : 14.03.2011 klo 11:31:31 |
|
Kyllähän sen koko hallin saisi varattua, jolloin tulostaulu olisi käytössä ja verkot ylhäällä. Tiedä sitten, onko varauskalenteri ollut jo täynnä, vai onko IFK säästellyt rahhaa..
Varauskalenteri varmastikin täynnä. Palloliittoonhan toi mun syyttävä sormi tässä enemmänkin osoittaa. Tällä uudistuksella tosiaan näitä pelejä pelaillaan lasten juoksukilpailujen seassa aamuyöstä, ilman kuulutuksia ja valotauluja. ...sekä ilman katsojia tai median kiinnostusta. Edit: Jos tääkin peli olisi pelattu klo 16.00, kuten alunperin VIFK yritti järjestää, olisi paikalla ollut todennäköisesti toista sataa katsojaa enemmän ja samalla myös tunnelmaa. Se olisi tehnyt VIFK:n lippukassaankin kivan lisän.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.03.2011 klo 11:35:47 kirjoittanut Selkäsauna »
|
|
|
|
|
Uskotoivorakkaus
Poissa
|
 |
Vastaus #736 : 17.03.2011 klo 14:51:33 |
|
SJK Reservit sai valmentajan, kun SJK:n edarien maalivahtivalmennuksesta vastaava Jari Kujala ottaa myös vastuulleen nelosessa pelaavien Reservien koutsaamisen. SJK Reservien touhussa on mukana myös aiemmin B-junnuja SM-sarjassa koutsannut "Igor" Koskela. Toimii SJK Reservien joukkueenjohtajana ja ilmeisesti samalla Kujalan apuna valmennuksessa. Kujalan paikan TP-Seinäjoen C-junnujen valmentajana ottaa taas viime kaudella B-junnuja ja SJK -Akatemiaa luotsannut Tomasz Arcreusz.Joten nyt on kovat valmentajat ja kaikissa porukoissa: SJK Edustus: Christoffer Kloo, Max Peltonen ja Jari Kujala (mv) SJK Reservit: Jari Kujala ja Ismo Koskela SJK A-junnut: Max Peltonen, Jorma Tuohisaari ja Roope Laitamäki (mv) SJK B-junnut (TP:n paidoissa): Timo Taipale ja Jukka Metsä-Ketelä. SJK C-junnut (TP:n paidoissa): Tomasz Arcreusz ja Kari Lähde SJK Akatemia: Chris Cleaver ja Max Peltonen. Maalivahtivalmennusta antaa myös Luis Fernando. Koko homman Urheilutoimenjohtajana Asko Ristimäki. EDIT: Vielä linkki Kujalan nimityksestä Kerhon sivuilta.Selkäsauna on edelleen huonosti informoitu. Ehkä pysyvästi, kun tuntuu ottavan kaiken SJK:n kavereilta kuulemansa totena. Mikä vitun TP:n paidoissa. B-junnut ja C-junnut ovat TP-Seinäjoen joukkueita. Sen sarjapaikat ja sen kustannuksella. Akatemiastatus on TP-Seinäjoella. Vain TP on Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemiassa mukana ja sen kautta tulee rahoitus. Se mihin SJK koskee, muuttuu paskaksi. Muistakaa tämä. Onneksi pikkujunnut on irti tästä.
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #737 : 17.03.2011 klo 15:02:07 |
|
Selkäsauna on edelleen huonosti informoitu. Ehkä pysyvästi, kun tuntuu ottavan kaiken SJK:n kavereilta kuulemansa totena. Mikä vitun TP:n paidoissa. B-junnut ja C-junnut ovat TP-Seinäjoen joukkueita. Sen sarjapaikat ja sen kustannuksella. Akatemiastatus on TP-Seinäjoella. Vain TP on Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemiassa mukana ja sen kautta tulee rahoitus. Se mihin SJK koskee, muuttuu paskaksi. Muistakaa tämä. Onneksi pikkujunnut on irti tästä.
B-junnut ja Akatemia toimii SJK:n rahoilla. Näin on asioista ko. joukkueiden palavereissakin kerrottu. Valmentajat noissa on SJK:n alaisuudessa. Ja mitä tulee C-junnuihin, näin kirjoittaa TP-Seinäjoen toiminnajohtaja: "SJK hommasi Arceuszen Kujalan tilalle, 97-joukkue sai pätevän valmentajan. Toki Kujala jatkaa edelleen TP:n maalivahtivalmennuksessa. Mitään lisäkustannuksia TP:lle tai vanhemmille ei tule. Uuden valmentajan mahdollisista ylimääräisistä kuluista vastaa SJK" TP-Seinäjoki on myös kokonaisuudessaan osa SJK:ta, joten ihan turhaa kitinää ja käsittääkseni yhtään mikään ei ole ainakaan huonompaan suuntaan mennyt, joten sekin laittaa mielipiteesi omanlaiseen valoon. EDIT: Tietysti jos kokee että on saanut joukkueesta potkut, vaikka oikeasti vain sopimus on loppunut eikä sitä uusita, saattaa jotain antipatioita SJK:ta kohtaan olla? Mene ja tiedä. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.03.2011 klo 16:07:02 kirjoittanut Selkäsauna »
|
|
|
|
|
Tuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #738 : 17.03.2011 klo 16:21:25 |
|
Toivottavasti TP:tä nyt ei kuitenkaan kokonaan alasajeta tulevaisuudessa. Perinteistä ja TP:läisyydestä olisi kuitenkin hyvä pitää kiinni, vaikka omaa edustusjoukkuetta ei tällä hetkellä olekaan. SJK:n perustaminen oli varmaankin välttämätön asia, että saatiin Sepsi pois kuvioista, mutta silti olisi mielestäni hyvä pitää SJK ja TP erillään toisistaan. Perustakoon sitten SJK omat junnujoukkueet TP:n rinnalle, jos junnujoukkueita itselleen haluavat. Esimerkiksi B- ja A-junnut + akatemia riittäisivät varmaan SJK:lle ihan hyvin, TP:llä voisi olla sitten junnut ainakin C:hen asti, ja jos pelaajia riittää niin tietysti myös A ja B:kin sekä oma edari. Toisaalta taas SJK:n voisi nyt sulauttaa TP:hin. Koko seuran nimeksi TP-55, ja pelipaitojen väriksi vanha kunnon oranssi. Mihin SJK:ta enää tarvitaan, kun koko seuran perustamisen tarkoitus oli vain lopettaa Sepsin ja TP:n kilpailu alueen pelaajista, jonka seurauksena pelaajien palkat olivat luonnottoman korkeat ja sponsorirahat vähissä. Noh, tämä nyt oli taas tällainen pakollinen jokakeväinen TP:läisen purkaus, nyt voidaan taas odottaa kesää ja seurata kuinka SJK pärjää 
|
|
|
|
|
sukkasmurffi
Poissa
Suosikkijoukkue: FCZ, NUFC, Valencia
|
 |
Vastaus #739 : 17.03.2011 klo 16:51:00 |
|
Toivottavasti TP:tä nyt ei kuitenkaan kokonaan alasajeta tulevaisuudessa. Perinteistä ja TP:läisyydestä olisi kuitenkin hyvä pitää kiinni, vaikka omaa edustusjoukkuetta ei tällä hetkellä olekaan. SJK:n perustaminen oli varmaankin välttämätön asia, että saatiin Sepsi pois kuvioista, mutta silti olisi mielestäni hyvä pitää SJK ja TP erillään toisistaan. Perustakoon sitten SJK omat junnujoukkueet TP:n rinnalle, jos junnujoukkueita itselleen haluavat. Esimerkiksi B- ja A-junnut + akatemia riittäisivät varmaan SJK:lle ihan hyvin, TP:llä voisi olla sitten junnut ainakin C:hen asti, ja jos pelaajia riittää niin tietysti myös A ja B:kin sekä oma edari. Toisaalta taas SJK:n voisi nyt sulauttaa TP:hin. Koko seuran nimeksi TP-55, ja pelipaitojen väriksi vanha kunnon oranssi. Mihin SJK:ta enää tarvitaan, kun koko seuran perustamisen tarkoitus oli vain lopettaa Sepsin ja TP:n kilpailu alueen pelaajista, jonka seurauksena pelaajien palkat olivat luonnottoman korkeat ja sponsorirahat vähissä. Noh, tämä nyt oli taas tällainen pakollinen jokakeväinen TP:läisen purkaus, nyt voidaan taas odottaa kesää ja seurata kuinka SJK pärjää  Sepsiläisenä yhdyn purkautumiseesi... homostelut toki privana
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #740 : 17.03.2011 klo 17:08:31 |
|
Mua harmittaa kun Raider on nykyään Twix.  Ei maistu yhtään samalta.
|
|
|
|
|
Tuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #741 : 17.03.2011 klo 17:11:02 |
|
Mua harmittaa kun Raider on nykyään Twix.  Ei maistu yhtään samalta. Aika paska puolustuspuhe.
|
|
|
|
|
sukkasmurffi
Poissa
Suosikkijoukkue: FCZ, NUFC, Valencia
|
 |
Vastaus #742 : 17.03.2011 klo 17:12:56 |
|
Mua harmittaa kun Raider on nykyään Twix.  Ei maistu yhtään samalta. Harvinaisen huono vertaus. Seinäjoen futiksessa kuitenkin sörkittiin nimen lisäksi reseptiä. Ja reseptin hämmentäjinä uudet Master Cheffit.
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #743 : 17.03.2011 klo 17:23:13 |
|
Harvinaisen huono vertaus. Seinäjoen futiksessa kuitenkin sörkittiin nimen lisäksi reseptiä. Ja reseptin hämmentäjinä uudet Master Cheffit.
Samalla tapaa kuin Seinäjoen Palloseura aikoinaan muutettiin Sepsi-78:ksi?
|
|
|
|
|
HuVituTi
Poissa
|
 |
Vastaus #744 : 17.03.2011 klo 20:06:25 |
|
Eikös se mennyt konkurssin kautta ja pakon sanelemana?
|
|
|
|
|
sukkasmurffi
Poissa
Suosikkijoukkue: FCZ, NUFC, Valencia
|
 |
Vastaus #745 : 17.03.2011 klo 20:30:08 |
|
Samalla tapaa kuin Seinäjoen Palloseura aikoinaan muutettiin Sepsi-78:ksi?
Ja TP-55 muuttettiin TP-seinäjoeksi ja takaisin?!?! Mitä haet takaa?
|
|
|
|
|
coraxo
Poissa
Suosikkijoukkue: Tahiti 2013 FIFA Confederations Cup
|
 |
Vastaus #746 : 17.03.2011 klo 21:14:38 |
|
Voe jumalauta  Harmillista kun jokaista ihmistä ei voi miellyttää ikinä samaan aikaan.. Heti alkaa valitus jostakin suunnasta. Ja aina on jengiä jolla on hiekkaa tai jopa siirtolohkareita siellä kuuluisassa, mutta niin harvoin nähdyssä naisen ruumiinosassa. Mielenkiinnolla seuraan tämän _väittelyn_ etenemistä. Jatkakaa.
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #747 : 17.03.2011 klo 21:41:12 |
|
Voe jumalauta  Harmillista kun jokaista ihmistä ei voi miellyttää ikinä samaan aikaan.. Heti alkaa valitus jostakin suunnasta. Ja aina on jengiä jolla on hiekkaa tai jopa siirtolohkareita siellä kuuluisassa, mutta niin harvoin nähdyssä naisen ruumiinosassa. Mielenkiinnolla seuraan tämän _väittelyn_ etenemistä. Jatkakaa. Tää on foorumin ikuinen "muoviseura/perinteikässeura" -väittely, joka koskee tottakai myös Seinäjoen futista. Seinäjoen futis on kumminkin syntynyt vuonna 1930 Helmikuun 17.päivänä, kun vihreissä peliasuissa pelaava Seinäjoen Palloseura nousi pienenä purona keskeltä suota ja lähti kulkemaan radan vierustoja ympäri Suomen. SePS ja kaikki nämä sen jälkeen perustetut muut seurat jalosti tuon puron virtaavaksi joeksi sivuhaaroineen ja jokainen on muokannut siihen omat pengermänsä ja poukamansa. Jotkut sivuhaarat on jopa ehtynyt kokonaan, kuten SeiTU jne. Mikään ei ole kuitenkaan yhtään sen vähempiarvoinen ja siitä samasta purosta lähtenyt joki virtaa edelleen, aina vain vahvistuen SJK:n muodossa. SJK on kuitenkin vielä vain sen viimeisin penger tai uusi virtauskohta, toivottavasti tietenkin se viimeinen ja jatkuva virta josta kasvaa kohiseva koski. Samasta lähteestä se SJK:kin kuitenkin edelleen pulppuaa väittää täällä kuka mitä vaan. Eikä se vesikään ole koskaan sitä yhtä ja samaa ollut, vaan se on vaihtunut tietysti jo monesti. Mutta sen joen uoman se vesi on kaivanut jo niin syväksi, että se ei koskaan tästä kaupungista katoa.  Keskuskentältä vuodelta -64. Vasemmalla SePS:n Rainer Jungman ja Taisto Pennanen. Oikealla tuntemattoman vastustajaseuran maalivahti.  Lyseon kentältä vuodelta -68. Seinäjoen Sisu vs. Pietarsaaren Jaro Suomensarjassa.  TP-55 (tai TP-Seinäjoki) joskus 50-60 luvun taitteessa.  Sepsi-78 juhlii nousua SM-sarjaan vuonna -79.
|
|
|
|
|
Selkäsauna
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #748 : 17.03.2011 klo 23:44:55 |
|
Lauantain FC Kiisto - SJK peli pelattaneen ulkona, näin kertoo SJK:n nettisivut.Samoilla sivuilla kerrotaan, että treenimatsi KPV:ta vastaan vieraissa on peruttu. Peli oli tarkoitus pelata torstaina 31.3. Kokkolan Kipparihallissa, mutta sen sijaan Kerho treenaa normaalisti ja lähtee Puolaan viikon mittaiselle treenileirille perjantaina 1.4. Muutama haastattelu vielä: Sipilän ääninäyte17.03. Sipilän ääninäyteKerhon kruunaamaton painikuningas, Aki Sipilä, ehti ennen treenejä punttien parista tultuaan vaihtamaan muutaman sanan sivuten mm. Kokkolan tilannetta. Kuuntele tästä Akia. Koutsin kommentit17.03. Koutsin kommentitSeinäjoen Jalkapallokerhon vastuuvalmentaja, Christoffer Kloo, istahti toviksi alas ennen torstain treenejä Wallsport Areenassa ja kertoi hieman mietteitään lauantaina pelattavasti ottelusta FC Kiistoa vastaan. Kuuntele tästä "Toffea". Äänessä Reservien koutsi Kujala17.03. Äänessä Reservien koutsi KujalaSeinäjoen Jalkapallokerhon reservien vastuuvalmentaja ja edustusjoukkueen veskarikoutsi, Jari Kujala, kertoi hiukan niin ressujen kuin edustuksenkin tilanteesta tänään hallilla. Kuuntele tästä Jaria. SJK Reservit pelaa ensimmäisen treenipelinsä tänä sunnuntaina, kun vastaan asettuu Kiisto A-team. Peli pelataan Wallsportissa klo 13.45 alkaen.
|
|
|
|
|
Tuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #749 : 18.03.2011 klo 17:33:46 |
|
SePS (ja ehkä Sepsikin) oli aikanaan vanhan kauppalan, myöhemmin Seinäjoen keskustan alueen seura, kun taas TP oli ainakin aluksi Seinäjoen maalaiskunnan, ja myöhemmin lähinnä Törnävän ja Kärjen alueiden seura. En tiedä miten alueellista tuo seurojen kannatus nykyään on, mutta kyllä omina junnuvuosina ainakin oli vielä jonkinlaiset "reviirit" seuroilla. Sisu taas sitten oli perinteinen työväenseura, jossa ei pelannut väkeä juurikaan ainakaan "keskiluokkaisilta" alueilta, kuten Törnävältä ja sen takaa Soukkajoelta tai Kärjestä. Kasperikin taisi olla vielä selkeästi TP:n aluetta. Eniten Sepsiläisiä taisi taas sitten tulla keskustan alueelta, sekä Katajalaaksosta ja Joupista. Nyt kun kauppala ja maalaiskuntakin on jo kymmeniä vuosia sitten yhdistetty ja Seinäjoki muutenkin turvonnut jonkinlaiseksi Etelä-Pohjanmaan metropoliksi, on tietty toisaalta luonnollista ja kunnianhimoistakin että on perustettu seura tavallaan koko tälle Suurseinäjoen alueelle, ja oikeastaan koko Etelä-Pohjanmaalle. Sitä ei tiedä vielä kukaan kuinka tässä tullaan onnistumaan, mutta aikahan sen näyttää.
|
|
|
|
|
|
|
|