FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.05.2025 klo 20:53:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 9.5.25 klo 01-06

Sivuja: 1 ... 52 [53] 54
 
Kirjoittaja Aihe: MP 2011 - Helsinki-fobiaa ja brasseja  (Luettu 117083 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Sowhat

Poissa Poissa


Vastaus #1300 : 18.09.2011 klo 22:32:36

Joo, Kyllähän se Haikonen sieltä laidalta nousee. Ja hyvä, että maalintekokin onnistui. Ikävä kyllä se Siiskosen rinkelin jako ei mene vieläkään nappiin ;-)

MP oli boxissa tehokas KäPää vastaan. Johtuiko sitten vastustajasta vai omasta aktiivisuudesta?

MP:n kommunikointi kentälle on ihailtavan avointa ja suoraviivaista. " Vittu Toni, pidä se nouseva puolustaja kiinni"... "Ei se ollu puolustaja" tjsp.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1301 : 25.09.2011 klo 12:23:39

Parin tunnin päästä Gnistan-away alkuun Ogelissa, ja sitten kauden viimeinen paluu vitullista viitostietä pitkin Kotiin. Toivon mukaan voitontunnelmissa ja keksinhajuissa.

Kohta pitäis tulla jo MP:n kokoonpanokin taas sivuille julki. Toivottavasti Jerry pelaa.  Ylos

edit. MP:n kokoonpano:
Tuomas Kolehmainen
Jiri Haikonen - Mikko Iivanainen - Mika Roivas - Janne Reinikainen
Miikka Turunen - Rithison
Mikko Mutka - Teemu Pastila - Joona Mäenpää
Denis

Vaihtopelaajat:
Justus Peitola, Mikko Huotari, Tuukka Sirviö, Eetu Hokkanen, Jerry Särkkä

http://www.mikkelinpalloilijat.fi/index.php?id=1&j=1&pg=3&v=1316952000&r=1950

...

Vittu.
« Viimeksi muokattu: 25.09.2011 klo 12:55:37 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1302 : 25.09.2011 klo 18:11:34

Jerry tuli vaihosta sisään ja maalasi. Mutta ei auttanut, 3-2 nakuttimeen ja kakkossijakin karkasi ulottumattomiin.

Toivottavasti paineista vapautunut Empee tarjoaa vielä ensi lauantaina Ämpsiä vastaan Urskille leipää ja sirkushuveja maalijuhlien muodossa - sitten taas jo odottelemaan ensi kautta...
Erikeeper20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atletico Malmi + Akatemia


Vastaus #1303 : 25.09.2011 klo 18:18:06

Toivottavasti paineista vapautunut Empee tarjoaa vielä ensi lauantaina Ämpsiä vastaan Urskille leipää ja sirkushuveja maalijuhlien muodossa - sitten taas jo odottelemaan ensi kautta...

Ensi lauantain tavoitteena selvitä Ristiinan synkistä metsistä Urskille piipahtamaan! Toivottavasti Jari Litmasen virkaveli, kuningas Alkoholi ei tällä kertaa torpedoi suunnitelmia kuten kävi jo cupin Pikkufinaalin kanssa... Alas

Kolme (?) peliä tullut Mölsältäkin katsastettua jo kuluvalla kaudella, mutta nyt suurimpana mielenkiinnon kohteena kovasti kehutun Jerry "Cotton" Särkän näkeminen livenä Ylos

äMPSin bandwagonissa toki loppuun saakka ;)
Jerry Finn

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomalaiset maailmalla


Vastaus #1304 : 25.09.2011 klo 18:28:11

Jaahas. Lohkon kolmossija.

Voin rehellisesti myöntää, että se on paremmin kuin mitä keväällä uskalsin toivoa. Silloin kuvittelin, että jos ykköshyökkäjä on Justus Peitola ja pelintekijä Joona Mäenpää, niin putoamisen välttäminen on sopiva tavoite. No, sieltä saatiin kaksi brassia. Toinen tiedettiin laadukkaaksi, toinen oli sika säkissä.

Nyt eletään syksyä ja Siniset pelasivat hyvin vaiherikkaan kauden. Kotipelit olivat upeaa katseltavaa, kun samalla vieraspelit olivat täyttä paskaa. Kotona kyrmytettiin vieraita suurinumeroisesti, Sudet kaatui 5-0, GrIFK 6-1, Gnistan 4-1 ja tätä rataa. Sitten saldoa vieraspeleistä: MPS - MP 1-1, 69 - MP 1-1, Kiffen - MP 1-1, Klubi 04 - MP 5-0.

Kausi oli kaksijakoinen ja noiden vierastulosten jälkeen lohkovoitto tai paras lohkokakkosen paikka olisi ollut ansaitsematonta. Nuoret nostivat rooliaan ja ottivat vastuuta, kun sitä piti ottaa. Vaikka Denis paukutti uskomattoman määrän maaleja, kauden pelaajaksi nostaisin Joona Mäenpään. Huonon debyyttikauden jälkeen junnu nosti tasoa merkittävästi ja muodosti oikealla laidalle Jiri Haikosen kanssa erittäin hyvin toisiaan tukevan kaksikon. Poikien pelaaminen etenkin eräissä kotiotteluissa pääkatsomon edessä oli koko kesän parasta antia.

Miinukseksi nostan Arttu Uotilan vähäisen peliajan. Arttu pelasi harjoituspeleissä jatkuvasti, mutta kun kausi alkoi, löytyi pelipaikka säännöllisesti vaihtopenkiltä. Valitettavasti. Nyt Haikonen meni pelillisillä ansioilla ohi ja valitettavasti myös Sirviön Tuke pelasi sen verran hyvin, ettei Arttu mahtunut sinnekkään. Ensi kausi tulee varmaankin olemaan yhtä haastellinen. Jerry hommattiin Kissoista ja pitäisi löytyä avauksesta. Haikosta on vaikea sysätä pois oikean pakin tontilta, joten Arttu on kakkosvaihtoehto molemmille laidoille. Oman osansa soppaan tuo myös kokenut Janne Reinikainen, joka ei kuitenkaan meinaa millään pysyä kasassa.
« Viimeksi muokattu: 25.09.2011 klo 18:31:24 kirjoittanut Jerry Finn »
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1305 : 25.09.2011 klo 18:43:53

Nuoret nostivat rooliaan ja ottivat vastuuta, kun sitä piti ottaa. Vaikka Denis paukutti uskomattoman määrän maaleja, kauden pelaajaksi nostaisin Joona Mäenpään. Huono debyyttikauden jälkeen junnu nosti tasoa merkittävästi ja muodosti oikealla laidalle Jiri Haikosen kanssa erittäin hyvin toisiaan tukevan kaksikon. Poikien pelaaminen etenkin eräissä kotiotteluissa pääkatsomon edessä oli koko kesän parasta antia.

Miinukseksi nostan Arttu Uotilan vähäisen peliajan. Arttu pelasi harjoituspeleissä jatkuvasti, mutta kun kausi alkoi, löytyi pelipaikka säännöllisesti vaihtopenkiltä. Valitettavasti. Nyt Haikonen meni pelillisillä ansioilla ohi ja valitettavasti myös Sirviön Tuke pelasi sen verran hyvin, ettei Arttu mahtunut sinnekkään. Ensi kausi tulee varmaankin olemaan yhtä haastellinen. Jerry hommattiin Kissoista ja pitäisi löytyä avauksesta. Haikosta on vaikea sysätä pois oikean pakin tontilta, joten Arttu on kakkosvaihtoehto molemmille lainoille. Oman osansa soppaan tuo myös kokenut Janne Reinikainen, joka ei kuitenkaan meinaa millään pysyä kasassa.

Hyvin sanottu. Itsekin on pitänyt nostaa kissa pöydälle hieman pidemmän analyysin muodossa Joonasta ja Jiristä sekä Artun alle odotusten menneestä kaudesta, mutta en oo saanut aikaiseksi.

Joka tapauksessa -92-syntyneet Joona ja Jiri pelasivat siis loistokauden vaisun pre-seasonin ja alkukevään jälkeen. Jiri löysi paikkansa oikeana pakkina Sudet-pelissä ja pelasiko nuorukainen peräti ever-present sen jälkeen koko loppukauden? (en jaksa tarkistaa ainakaan nyt) Jiri osoitti olevansa fyysisesti erittäin valmis kovaan Kakkoseen ja taustanousut oikealta laidalta toivat MP:n hyökkäyspeliin suorastaan uuden ulottovuuden.

Joonakin sai samaisesta Sudet-pelistä huimasti itseluottamusta parin maalisyötön myötä ja dominoi sen jälkeen sarjaa läpi loppukauden merkkauttaen laitalinkin paikaltaan huimat tehot. Joona on siinä mielessä mielenkiintoinen hyökkäyspään pelaaja, että hänellä ei ole ainakaan miun mielestä päälle päin mitään erityisiä fyysisiä tai teknisiä ominaisuuksia, mutta käytännössä kaikki tekeminen hyvin ajoitetuista pystyjuoksuista röyhkeisiin one-on-one haastoihin ja millintarkkoihin kesoihin on erittäin tasaisen laadukasta.

Artulle taas povattiin keväällä paljon vahvan pre-seasonin sekä poikien maajoukkuekomennusten jälkeen, mutta käteen jäi lopulta ikävän vähän. Pari ekaa sarjapeliä oikeana pakkina sujui 17-vuotiaalta lupaukselta ihan kohtalaisesti, mutta sitten se Sudet-peli jäi loukkaantumisen takia väliin ja Jiri valtasi samalla oikean pakin paikan itselleen. Ei Arttu tosiaan huonosti ollut aiemmin pelannut, mutta Jirin esitykset oikeana pakkina ja aktiivinen hyökkäyspelaaminen oli vaan sen verran tasokasta, ettei miestä voinut sieltä syrjäyttää edes Koirankoppi-Wilkman. Ja samalla tasaisen varma Tuke piti paikkansa vasemmalla. Loppukausi menikin Artulta taas A-junnujen mukana ja edarissa tuli enää muutama hajaminuutti sieltä täältä. Ehkäpä Arttu hakee ensi kaudella lisää kokemusta miesten peleistä Kissojen paidassa, jos ja kun Jiri ja Jerry hoitavat ensisijaisesti laitapakin hommat...
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #1306 : 25.09.2011 klo 19:50:23

Vaikka Denis paukutti uskomattoman määrän maaleja, kauden pelaajaksi nostaisin Joona Mäenpään.

Naulan kantaan. Kyllä tässä ovat kauden pelaajat. Hiukan taidan minäkin kallistua kotimaisen vaihtoehdon puolelle.

Vaikka tulevaisuus on nuorten, niin kyllä kokemuksellekin edelleen käyttöä on. Murtonen, Roivas, Reinikainen ja Turunen ovat jo monissa liemissä kypsyneet. Ihan nappiin ei koko kausi keneltäkään näistä herroista mennyt. Asiaan vaikuttaa ymmärrettävästi amatööristatus. Silloin kun keskittyminen ja vire on ollut kohdallaan veteraanit ovat olleet korvaamattomia. Saapas nähdä vieläkö kakkosen Itälohko sytyttää. Toivottavasti, sillä joukkueen tasapaino kaipaa myös kokemusta. Nähtiinhän tuo cupfinaalissakin.

Oma saldo jää MP:n osalta tällä kaudella viiteentoista matsiin, ja neljään kauraleipään. Ensi kaudesta on tulossa bongausrintamalla hankalampi kun Hesaan ei Sinisillä ole asiaa muuten kuin Cupissa ja karsinoissa. Toivottavasti fobia hellittää siinä vaiheessa.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1307 : 25.09.2011 klo 21:16:00

Vaikka tulevaisuus on nuorten, niin kyllä kokemuksellekin edelleen käyttöä on. Murtonen, Roivas, Reinikainen ja Turunen ovat jo monissa liemissä kypsyneet. Ihan nappiin ei koko kausi keneltäkään näistä herroista mennyt. Asiaan vaikuttaa ymmärrettävästi amatööristatus. Silloin kun keskittyminen ja vire on ollut kohdallaan veteraanit ovat olleet korvaamattomia. Saapas nähdä vieläkö kakkosen Itälohko sytyttää.

Sais ainakin Tunua sytyttää, kun soppari kattaa ensi kaudenkin.  ;)

Ensi kaudesta on tulossa bongausrintamalla hankalampi kun Hesaan ei Sinisillä ole asiaa muuten kuin Cupissa ja karsinoissa. Toivottavasti fobia hellittää siinä vaiheessa.

Todennäköisesti kuitenkin pk-seudulle on asiaa, sillä varsinaiset idän joukkueet ovat todella vähissä esim. Kuopion futislaman myötä. Tällä hetkellähän tuo Itälohko näyttäisi joltain tältä:

MP
PK-37
FC Kuusysi
FC Futura
ViPa
JäPS
KTP/Sudet

Kysymysmerkkejä:
Warkaus JK (säilyykö?)
PEPO (nouseeko?)
JPS (nouseeko?)
PKKU (nouseeko?)

Saattaa jopa olla, että jos AC Vantaa ja/tai AC Kajaani nousee niin nekin joudutaan ottamaan Itälohkoon.
Onlooker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PEPO Skinut ja Lappee JK


Vastaus #1308 : 25.09.2011 klo 21:21:18

Pallohonka joutas Itälohkosta pois. Mikähän ihmelogiikka näitä heittelee, kun TiPS esim pelasi Lännessä. Se tosin tippuukin nyt.
lossivitunkuski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1929


Vastaus #1309 : 25.09.2011 klo 23:20:17

Noiden pääkaupunkiseudun joukkueiden kohdalla ilmeisesti enemmän merkkasi arvioitu taso kuin muutamien kilometrien erot pelimatkoissa. Eli ennakkoon kovempi Pallohonka A-lohkoon nousija TiPSin sijaan joka joutaa B-lohkoon sarjojen tasoittamiseksi.
jesse72

Poissa Poissa


Vastaus #1310 : 27.09.2011 klo 10:22:41

Maalitykki-lehti jaetaan taas huomenna Viikkosten välissä. Äänessä mm. Jiri Haikonen, joka peilaa omaa ja sinisten kautta. Vanhat jermut-sarjassa äänessä Pekka Onttonen, joka muistelee aikojaan MP:ssä 84-88, sekä sen jälkeisiä tapahtumia Klubissa. Onttosen jutusta huomattavasti laajempi versio julki MP:n saitilla, pysy linjoilla!
bluevitonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #1311 : 28.09.2011 klo 19:17:21

Maalitykki-lehti jaetaan taas huomenna Viikkosten välissä. Äänessä mm. Jiri Haikonen, joka peilaa omaa ja sinisten kautta. Vanhat jermut-sarjassa äänessä Pekka Onttonen, joka muistelee aikojaan MP:ssä 84-88, sekä sen jälkeisiä tapahtumia Klubissa. Onttosen jutusta huomattavasti laajempi versio julki MP:n saitilla, pysy linjoilla!

Onttos-Pekan muistelut olivat todella kiinnostavia Ylos  Klubissahan mies toimi muuten myös kapteenina, hieno ura omilla vahvuuksilla.

Läpykästä käy ilmi myös että kova kolmikko Mäenpää-Pastila-Haikonen menee harmaisiin tammikuussa. Näinköhän vaikuttaa alkukauden peleihin?
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1312 : 28.09.2011 klo 21:50:06

Läpykästä käy ilmi myös että kova kolmikko Mäenpää-Pastila-Haikonen menee harmaisiin tammikuussa. Näinköhän vaikuttaa alkukauden peleihin?

Varmasti vaikuttaa. Vähän huonoon paikkaanhan tuo intti tulee etenkin Joonalla ja Jirillä, joilla on se kovasti mainostettu loistokausi takana. Toivottavasti nyt selviäisivät kaikki 6 kuukaudella.
TeQ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Empee, Il Biscione, Bubo bubo


Vastaus #1313 : 29.09.2011 klo 19:40:06

Varmasti vaikuttaa. Vähän huonoon paikkaanhan tuo intti tulee etenkin Joonalla ja Jirillä, joilla on se kovasti mainostettu loistokausi takana. Toivottavasti nyt selviäisivät kaikki 6 kuukaudella.

Ja hyvällä tuurilla pääsevät kaikki esimerkiksi Vekaralle ja vielä paremmalla tuurilla komppanian päällikkö päästää pojat pelailemaan, jos pelit sopivasti sattuu.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1314 : 29.09.2011 klo 19:45:10

Huhujen mukaan Vännistä olisi tulossa ensi vuonna A-junnareiden koutsi...  Ylos
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1315 : 01.10.2011 klo 18:17:07

Kausi paketissa. Tiivistettynä, mitä jäi käteen?

- Em. Haikosen ja Mäenpään läpimurrot Kakkosen eliittiin. Pastilalta ok kausi, mutta täysi potentiaali edelleen lunastamatta. Kuitunen kävi hakemassa Warkaudesta vauhtia ja esitti syksyllä Sinisissäkin jo varsin lupaavia otteita. Junnuista ainoastaan Uotila jäi pettymykseksi, tosin hänelläkin ikää vasta se 17 v. Kaikki jatkavat ensi kaudellakin MP:ssä, joten pullat ovat nuorison osalta varsin hyvin uunissa.
- Koko pre-seasonin keskustelua ja pelonsekaista odotusta herättänyt Maalintekijä löytyi lopulta aivan kauden kynnyksellä Brasiliasta Felipen kera. Brassit toivat MP:n hyökkäyspeliin kaivattua juonikkuutta sekä tehokkuutta ja myöhemmin Ristokin, taiteilijaluonteestaan huolimatta myös ison avun nousutaistelussa.
- Kotiottelut, Klubi 04 -myrskypeliä ja LPS-ripulointia lukuunottamatta hienoa futista läpi kauden. Vierasottelut etenkin Helsingissä toki sitten jotain ihan muuta. Onneksi ensi kaudella palataan Itälohkoon ja ikävät Helsingin matkat voi unohtaa.
- Roivaksen lähes ever present -kausi ilman loukkaantumisia. Hieno mies, hieno jalkapalloilija, hieno kapteeni. Roballe jos kenelle tällaisen ehjän ja hyvän kauden suo!
- Turusen löytyminen keskikentän pohjalle. Oli siellä yksi (syys)kauden parhaimmista pelaajista.
- Hiiva ennen Juhannusta / Hiiva Juhannuksen jälkeen. Eroa kuin hiirellä ja elefantilla.
- Cuppia talvella, ensin Savonlinnan nousukkaille kunnon persraiskaus ja sitten Ykkösen Jipolle niukka tappio. SO:n Keisterille hankkima punainen säilyy lämpimänä mielessä. Toivottavasti Mölsä osallistuu taas ensi kaudella Cuppiin, milloin ikinä se nyt sitten pelataankaan.
- Youtube-koosteet sekä huastattelut, loistavaa ja iso kiitos tekijöille! Usea ikimuistoisen komea maali tallentui ikiajoiksi talteen. Hiiren hallittu fade takakulmaan Kouvolassa toki kauden kohokohtana.
- Jerry Särkän odotettu siirto Sinisiin. Tämä syksy meni vielä kovempaan sarjan totuttautuessa - ensi kaudella jysähtää?  Ylos

Vielä 'femman yhteenvetoa tilastoineen odotellessa...  Ylos
Rehellinen mustalainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.O.P.E.


Vastaus #1316 : 01.10.2011 klo 18:25:03

Ensi kaudella kaikki ottelut syyssunnuntaisin Mikkelissä kello 18.30 niin hyvä siitä tulee ;)
Morley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Urskin beer stand, Juvan Kisa


Vastaus #1317 : 02.10.2011 klo 00:22:37

Se oli semmoinen kausi se. Kaiken kaikkiaan jäi ihan positiivinen mieli, vaikka enempäänkin olisi ehkä MP:llä ollut rahkeita.

Kakkosen A-lohko nevö forget! Tuoppi Kaikenlaisia sattumuksia, hienoja pelejä ja katkeria tappioita sattui matkan varrelle. Ensi kaudella sitten katseet itään.

Jos kukaan muu ei halua, niin voin availla kausitopicin ensi viikolla. MP julkistanee pian lisää pelaajasopimuksia, mikäli oikein katsomossa kuulin.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1318 : 02.10.2011 klo 00:28:33

Jos kukaan muu ei halua, niin voin availla kausitopicin ensi viikolla.

Käy ainakin miulle  Ylos  Ja kiitokset erinomaisen informatiivisen topikin etusivun päivittämisestä läpi kauden!

Tuleville sopimuksille  Ylos  Niiden jännäämiseksihän se futiksen seuraaminen tulevina kuukausina sitten laantuukin  :(
Jerry Finn

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomalaiset maailmalla


Vastaus #1319 : 02.10.2011 klo 13:32:28

Kun ei sunnuntaina oikein muutakaa tekemistä ole, niin raapustetaan tässä ajankuluksi jo perinteeksi muodostuneet pelaaja-arviot tämän kauden otteista. Bluevitonen voi tehdä kattavamman rapon arvosanoineen.

1 Ville Taivalantti

- Näytti pitkänä talvella siltä, että Taivis avaa kauden ykköskassarina, mutta Kolehmaisen saapuminen Kuopiosta vähän mutkisti suunnitelmia. Oli loppujen lopuksia taas kakkosmaalivahti, vaikka pelejä tulikin melkein yhtä paljon kuin Kolehmaisella. On edelleen hyvä torjuja ja surkealla tasolla ollut pelinohjaaminen antoi orastavia viitteitä paremmasta. Ensi kaudella tulee sparraamaan Kolehmaista ja nuori tasainen molarikaksikko on hyvä juttu.

2 Justus Peitola

- Keväällä vielä oletettiin, että Justus on Sinisten ykköshyökkääjä. Sitten tuli Brasilian ihmemies ja Peitola tipahti penkille. 6 kertaa avauksessa ja 16 kertaa vaihdosta kehiin, tehot 2+2. Onnistui kaksi kertaa heilauttamaan verkkoa, mutta se on liian vähän. Potentiaalia on kovempaakin määrään, mutta pitää muistaa, että tuo on välttävä suoritus tuohon peliaikaan suhteutettuna. 730 minuuttia.  

3 Arttu Uotila

- Harjoituskausi lupasi parempaa kuin mitä lopulta jäi käteen. Viisi kertaa avauksessa ja kolme kertaa vaihdosta sisään. 414 minuuttia. Liian vähän, mutta minkäs teet kun Haikonen pelasi läpimurtokautensa ja toisella laidalla Sirviö/Reinikainen pelasi tarpeeksi hyvin, ettei Arttu oikein kentälle mahtunut. Ensi kausi tulee olemaan yhtä vaikea, kun edellämainittujen lisäksi myös orastavaa kulttipelaajan mainettava saava Jerry Särkkä tuli alkusyksystä Sinisten remmiin. On edelleen nuori, mutta pikkuhiljaa sitä pitäisi alkaa tekemään murtautumista Miesten peleihin. Talvi ihan saatananmoista treeniä ja avauksen paikka vittu vaikka väkisin itselle. Siinä tavoitetta talven pimeisiin iltoihin.

4 Mikko Huotari

- Kolmostopparin roolissa. Kuusi kertaa avauksessa ja seitsemän kertaa vaihdosta kentälle. 561 minuuttia. Kun Murtonen ja Ive hankkivat vuorotelleen turhia pelikieltoja, niin tämän tason kolmostoppari on pakko olla. Huotsi hoitaa sen varmuudella ja voittava joukkue tarvitsee tällaisia kavereita.

5 Tuukka Sirviö

- Ei enää pitänyt MP:ssä pelata, mutta niin vain entinen junnutähti tuli mukaan, kun vera alkoi vihertämään. Pelasi jopa yllättävän hyvin, jos ei nyt mitenkään loistanut, mutta täytti paikkansa.

6 Janne Reinikainen

- Vaikea ja repalainen kausi takana, kun loukkaantumiset sotkivat paljon. Vieläkö riittää pelihaluja vai viekö business-hommien ylivoima mielenkiinnon? Todennäköisesti Jerry ja Jiri menevät nokkimisjärjestyksessä edelle ja peliajasta kilpailevat myös Uotila ja Sirviö. Reinikainen pystyy pelaamaan myös topparina, joten pitkälle kaudelle Reinikaisen kaltainen puolustuksen yleismies olisi hyvä olla rosterissa.

7 Miikka Turunen

- Aloitti laiturina, kokeili 10-paikkaa, mutta löysi paikkansa keskikentän pohjalta. Välillä aivan karmaisevia harhasyöttöjä, mutta yleisesti ottaen tärkeä palanen MP:n pelissä. Jatkanee ensi kaudella siitä mihin tällä kaudella jäi. 25 peliä avauksessa ja eniten peliminuutteja koko miehistöstä, 2250. Näiden lisäksi 2+4 tehot.

8 Toni Tanninen

- Kerran avauksessa ja neljä kertaa vaihdosta sisään. Vain 136 minuuttia ja yksi maalisyöttö. Eipä paljoa sanottavaa edes ole.

9 Teemu Pastila

- Löysi tiensä ulos Wilkmanin koirankopista ja hyvä niin. Oli yksi syksyn parhaimpia ja jakoi kolmossijan joukkueen sisäisessä syöttöpörssissä seitsemällä jakelulla. Kun siihen päälle iski vielä neljä maalia, niin voidaan Pastin kausi nostaa plussan puolelle. Mutta edelleen kaikkea potentiaalia ei ole ulosmitattu, rahkeita vielä parempaan on. Soppari jatkuu myös ensi vuonna.

10 Juha-Matti Murtonen

- Kauden komeimman taklauksen esittäjä. Edelleen nousee hymynkare huulille, kun muistelee sitä Juhiksen tyylipuhdasta junttaa Talin nurmikentällä. :D Eikä tullut edes varoitusta. Noin muuten Murtosen kausi menee selvästi plussan puolelle. Näyttää asettuneen nyt puhtaasti topparin tontille, mikä on hyvä. Luo topparipari Iivanaisen kanssa hyvän pohjan menestyvälle joukkueelle.

11 Mika Roivas

- Pois alta vittupäät, täältä tulee ROBA! 25 peliä avauksessa ja 2207 minuuttia. Neljä kihausta ja yksi tarjoilu ja 10 veikkauspörssi pistettä. Ei paljoa enempää voi kapteenilta vaatia. Edelleen joukkueen tuki ja selkäranka, jonka taistelumoraalia ei voi kukaan epäillä. Ikää ei ole vielä paljoa mitään ja tälläisen kauden jälkeen pelihaluja varmasti riittää. Länkkärissä toppuutteli jatkointoiluja, mutta rivien välistä pystyi lukemaan, että jatkoa seuraa. Hieno mies.

13 Jiri Haikonen

- Viime kaudella yllättäen avaukseen Ykkösessä noussut kaveri nousi yhtä yllättäen täksi kaudeksi avaukseen laitapakin tontilla. Erinomaisia nousuja oikealla laidalla. Yhteistyö Joonan kanssa toimi mallikkaasti ja kauden kolmanneksi viimeissä pelissä Jirikin sai maalitilinsä avattua. Sopimus on ensi kaudeksi takataskussa, joten nyt kovaa treeniä talvi ja vielä kovempaa jälkeä ensi kesänä.

14 Mikko Mutka

- Kauden ensimmäisessä pelissä paikat rikki. Vain 246 minuuttia, mutta 1+1 tehot. Täydessä kunnossa oleva Mikko Mutka tuo hyvän ulottuvuuden Sinisten hyökkäyspeliin, kun tulee vaihdosta sisään juoksemaan väsyneitä pakkeja vastaan. Miten Mutka perheellisenä miehenä jaksaa kulkea Mäntyharju-Mikkeli akselia kaikkien loukkaantumisten ja vähäisen peliajan kanssa? Jatko olisi kiva juttu.

15 Denis Lima de Assis

- Obrigado Denis! Oi jospa meillä olisi ollut Denis viime kaudellakin. 23 maalia ja 7 maalisyöttöä. Paljon odotettiin, vielä paljon enemmän saatiin. Onneksi saatiin sorvattua jatkosopimus, sillä miehelle olisi ottajia ylemmillä sarjatasoilla varmasti ollut. Pomppua on miehellä niin perkeleen paljon, että paikalliset lentopalloilijatkin ovat kateellisia.

16 Eetu Hokkanen

- Vain 69 minuuttia. Vähän odotettiin, vähän myös saatiin.

17 Jerry Särkkä

- Kolmosen dominoinnin jälkeen odotettu siirto Kaupungin Ykkösseuraan. 135 minuuttia ja tehot 1+1. Mitä on ensi kaudella luvassa? Tulee valtaamaan vasemman laitapakin tontin. Liikaa ei Mikkelissä ole viime vuosina ollut hyökkäystä hyvin tukevia laitapakkeja, mutta ensi kaudella niitä on jo kaksi.

18 Rithison Oliveira Santos

- Pitkään Mikkelissä pyörineet huhut tulivat loppujen lopuksi todeksi, kun Rithison saapui vahvistamaan Sinisiä. Ailahtelevia otteita keskikentän pohjalla ja kolme maalia. On Suomessa ammattilaispelaajan statuksella, mutta onko tarpeeksi hyvä sille statukselle? Ei mielestäni. En tiedä paljon MP Rithisonille maksaa, mutta toivottavasti ei niin paljoa kuin Felipelle ja Denikselle. Muuten vaihtopenkin yhteenlaskettu palkka olisi liian kova. Roivas ja Turunen menevät nokkimisjärjestyksessä edelle.

19 Felipe de Oliveira Benevides

- Vaikka tahti hieman loppukaudesta laantui, niin Felipe oli taas se sama tuttu Felipe, kenet näimme toissakaudelle. Silloin pelipaikka oli laituri, nyt Deniksen takana 10-paikalla. Voitti hyvän tekniikkansa ansiosta paljon kaksinkamppailuja vastustajan puolustuslinjan edessä ja pääsi jakelemaan palloa nopeille laitureille ja kärjille. Jatko olisi erittäin tärkeä asia. 7+9 tehot kertovat jo paljon.

21 Mikko Iivanainen

- Kulttipelaaja pelasi hyvän kauden Sinisten alakerrassa. Alakerran tärkein palanen ja jopa yllättävän suuressa roolissa joukkueen pelinrakentelussa. Jatkosoppari ei vielä ole, mutta sorvatkaapas nyt äkkiä se.

22 Ilari Kuitunen

- Vaikeassa paikassa nelostopparina, mutta onneksi sai minuutteja keskikesän lainalla Varkaudessa. Kuten muutkin junnut, ensi talvi kovaa harjoittelua. Ensi kaudeksi sitten haastamaan Ive ja Murtonen avauksen paikasta. Potentiaalia kyllä on.

23 Joona Mäenpää

- Kauden pelaaja. Lainaan itse itseäni parin päivän takaa:

Nuoret nostivat rooliaan ja ottivat vastuuta, kun sitä piti ottaa. Vaikka Denis paukutti uskomattoman määrän maaleja, kauden pelaajaksi nostaisin Joona Mäenpään. Huonon debyyttikauden jälkeen junnu nosti tasoa merkittävästi ja muodosti oikealla laidalle Jiri Haikosen kanssa erittäin hyvin toisiaan tukevan kaksikon. Poikien pelaaminen etenkin eräissä kotiotteluissa pääkatsomon edessä oli koko kesän parasta antia.

Tehot 8+10. Huikeeta.

24 Tuomas Kolehmainen

- Ykkösmaalivahti, mutta loukkaantumiset sotkivat loppukautta. Jatkaa ensi kaudella ykkösmaalivahtina. Välillä tulee ihmeellisiä vastaantuloja, joista kaveri rankaisee, mutta ihan sama. Nuo kuuluvat nuoren maalivahdin kasvukipuihin.

30 Tuomo Hiltunen

- Kolmosmaalivahti.
Ricardo Leite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ylimieliset


Vastaus #1320 : 02.10.2011 klo 13:43:00

Se Niklas-janari puuttuu.
Jerry Finn

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomalaiset maailmalla


Vastaus #1321 : 02.10.2011 klo 15:47:23

Se Niklas-janari puuttuu.

Oho, näinpäs epähuomiossa kävi, kun copypastesin pelaajaluettolen MP:n sivuilta.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1322 : 02.10.2011 klo 16:22:44

Loistava analyysi  Ylos

Muutama irrallinen kommentti noihin:

4 Mikko Huotari

- Kolmostopparin roolissa. Kuusi kertaa avauksessa ja seitsemän kertaa vaihdosta kentälle. 561 minuuttia. Kun Murtonen ja Ive hankkivat vuorotelleen turhia pelikieltoja, niin tämän tason kolmostoppari on pakko olla. Huotsi hoitaa sen varmuudella ja voittava joukkue tarvitsee tällaisia kavereita.

Wilkun koirankopitus läpi kauden kummastuttaa. Toisen pelipaikan kaverit, Roba ja Reinikainen ajoivat jatkuvasti Huotarin ohi topparin paikalle. Aina kun näin Huotsin pelaavan, niin vakuutti kyllä itseni. Erityisesti topparipeli yhdessä Hiivan kanssa toimi edelleen kuin unelma. Ilmeisesti Klubi-awayssa oli Huotsikin hukassa, mutta niin olivat käsittääkseni kaikki muutkin, kun Alistaja puuttui johtamasta linjaa. Kovin suurta tulevaisuutta ei Wilkun suunnitelmissa näytä Huotsille olevan, seuranvaihto edessä?

7 Miikka Turunen

- Aloitti laiturina, kokeili 10-paikkaa, mutta löysi paikkansa keskikentän pohjalta. Välillä aivan karmaisevia harhasyöttöjä, mutta yleisesti ottaen tärkeä palanen MP:n pelissä. Jatkanee ensi kaudella siitä mihin tällä kaudella jäi. 25 peliä avauksessa ja eniten peliminuutteja koko miehistöstä, 2250. Näiden lisäksi 2+4 tehot.

Katselin noita MP:n sivujen tilastoja, ja niiden mukaan Turrelle annettiin vain yksi veikkauspiste koko kauden aikana! Hyvä osoitus siitä, miten tärkeä ns. näkymättömän työn tekijä mies Sinisille oli. Ilman GrIFK-awayn vatsatautia olisi pelannut ever-present läpi kauden.

8 Toni Tanninen

- Kerran avauksessa ja neljä kertaa vaihdosta sisään. Vain 136 minuuttia ja yksi maalisyöttö. Eipä paljoa sanottavaa edes ole.

Pelasi siis alkukauden lainalla JoPS:ssa ja pamautteli Itä/Keski-Suomen Kolmosessa 8 maalia. Palattuaan Sinisiin esiintyi näkemissäni peleissä aina mukavan energisesti ja aggressiivisesti laiturin paikalla, toki noilla minuuteilla ei sen KäPa-pelin maalisyöttöä kummempia ehtinyt aikaan saada. Työt pitää ilmeisesti Mikkelissä, joten toivon mukaan jatkaa Sinisissä sillä käyttöä rotaatiopelaajana on. Ellei sitten tule Kissoihin tai Oranjeen pyssyttämään maaleja Kaakon Kolmosessa.  :)

10 Juha-Matti Murtonen

- Kauden komeimman taklauksen esittäjä. Edelleen nousee hymynkare huulille, kun muistelee sitä Juhiksen tyylipuhdasta junttaa Talin nurmikentällä. : D Eikä tullut edes varoitusta. Noin muuten Murtosen kausi menee selvästi plussan puolelle. Näyttää asettuneen nyt puhtaasti topparin tontille, mikä on hyvä. Luo topparipari Iivanaisen kanssa hyvän pohjan menestyvälle joukkueelle.

Ikää ensi vuonna 35, jatkuuko ura vielä Sinisissä? Vai siirtyykö jäähdyttelemään takaisin Kissoihin?  :)

13 Jiri Haikonen

- Viime kaudella yllättäen avaukseen Ykkösessä noussut kaveri nousi yhtä yllättäen täksi kaudeksi avaukseen laitapakin tontilla. Erinomaisia nousuja oikealla laidalla. Yhteistyö Joonan kanssa toimi mallikkaasti ja kauden kolmanneksi viimeissä pelissä Jirikin sai maalitilinsä avattua. Sopimus on ensi kaudeksi takataskussa, joten nyt kovaa treeniä talvi ja vielä kovempaa jälkeä ensi kesänä.

Pakko vielä hehkuttaa: nähdäkseni Jirin fysiikka on ottanut vuodessa, jopa ehkä tämän sarjakauden aikanakin huimasti harppauksia. Sekä voima-, kestävyys- että nopeusominaisuuksien puolella. Toivotaan tietysti että kehitys jatkuu edelleen talven aikana, vaikka se intti väkisinkin vähän menoa haitannee.

16 Eetu Hokkanen

- Vain 69 minuuttia. Vähän odotettiin, vähän myös saatiin.

Loukkaantumiset riesana. Ei oikein laina-ajallaankaan SavU:ssa mahtunut pelaamaan Kolmosessa, eikä esittänyt siellä kentälle päästessään ihmeellisyyksiä. Edelleen lahjakas ja pelityyliltään melko harvinainen pelaaja näille leveysasteille, joten toivotaan toki edelleen sitä läpimurtoa Edulle. -91-ikäluokkaa, joten ei missään nimessä iällä pilattu. Mutta onko tulevaisuutta Sinisissä? Huhujen mukaan Natsa houkuttelee tällä hetkellä mikkeliläisjunnuja ja ex-sellaisia Warkauteen...

17 Jerry Särkkä

- Kolmosen dominoinnin jälkeen odotettu siirto Kaupungin Ykkösseuraan. 135 minuuttia ja tehot 1+1. Mitä on ensi kaudella luvassa? Tulee valtaamaan vasemman laitapakin tontin. Liikaa ei Mikkelissä ole viime vuosina ollut hyökkäystä hyvin tukevia laitapakkeja, mutta ensi kaudella niitä on jo kaksi.

Kaiken hehkutuksen lomassa, näissä syksyn Kakkosen matseissa on Jerryn kohdalla pistänyt esiin pari kehitettävää juttua, mikäli haluaa sarjaa dominoida ja päästä pelaamaan siellä liigassa, niin kuin on tavoitteekseen ilmoittanut. Ensinnäkin, räjähtävyyttä lisää liikkumiseen. Nyt on välillä Kakkosenkin vikkeläkinttuisten laitureiden kanssa ollut pienissä ongelmissa. Toisekseen, turha flegmaattisuus pois pelistä, vaikka se ehkä tyylikkääseen pelitapaan tietyllä tapaa kuuluukin. Etenkin puolustamiseen on keskityttävä tarkemmin, esim. eilen Ämpsin Hassan Yaghoubi meinasi päästä Jerryn lepsun merkkaamisen myötä maalaamaan takatolpalta (mutta ampui siis ohi). Samanlaisia sijoittumisvirheitä tuli myös Kaakon Kolmosessa vielä tällä kaudella ja viime syksynä turhan paljon.

18 Rithison Oliveira Santos

- Pitkään Mikkelissä pyörineet huhut tulivat loppujen lopuksi todeksi, kun Rithison saapui vahvistamaan Sinisiä. Ailahtelevia otteita keskikentän pohjalla ja kolme maalia. On Suomessa ammattilaispelaajan statuksella, mutta onko tarpeeksi hyvä sille statukselle? Ei mielestäni. En tiedä paljon MP Rithisonille maksaa, mutta toivottavasti ei niin paljoa kuin Felipelle ja Denikselle. Muuten vaihtopenkin yhteenlaskettu palkka olisi liian kova. Roivas ja Turunen menevät nokkimisjärjestyksessä edelle.

Kysymys ei mielestäni ole siitä onko tarpeeksi hyvä, vaan siitä, pelaako tarpeeksi hyvin. Taidot kyllä riittää helposti dominoimaan Kakkosta, mutta välillä ei näytä ns. huvittavan. Henkistä valmennusta ja osaamista kaivattaisiin nyt ennen kaikkea Wilkulta ja kumppaneilta Riston tapauksessa. Toivon itse kuitenkin velikullalle ehdottomasti jatkosopparia ensi kaudeksi.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1323 : 02.10.2011 klo 17:45:51

2 Justus Peitola

- Keväällä vielä oletettiin, että Justus on Sinisten ykköshyökkääjä. Sitten tuli Brasilian ihmemies ja Peitola tipahti penkille. 6 kertaa avauksessa ja 16 kertaa vaihdosta kehiin, tehot 2+2. Onnistui kaksi kertaa heilauttamaan verkkoa, mutta se on liian vähän. Potentiaalia on kovempaakin määrään, mutta pitää muistaa, että tuo on välttävä suoritus tuohon peliaikaan suhteutettuna. 730 minuuttia.  

Tähän vielä lisäys: Länkkärin mukaan Juse muuttaa opiskeluiden perässä Jyväskylään ja ei jatka siis enää MP:ssä. Harmin paikka.
Parsifal

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #1324 : 03.10.2011 klo 11:43:00

Kakkosen A-lohko nevö forget! Tuoppi

Juuri näin.

Maailman parasta jalkapalloa tarjonnut legendaarinen sarja siirtyy historiaan. Meille pääkaupunkiseudun etäkannattajille Kakkosen A-lohko on tarjonnut hienon mahdollisuuden pitää kiinteää yhteyttä rakkaaseen seuraamme.

Tuleva itälohko tarjoaa todennäköisesti varsin hyviä vääntöjä, joskin MP:n ylivoima saattaa viedä terävimmän mielenkiinnon. Toivottavasti 2012 kotiottelut pelataan sunnuntain iltapeleinä. Ajankohta on huomattavasti helpompi sijoittaa mökkireissujen paluun yhteyteen kuin 2011 alkukauden lauantaikokeilu; kesken grillailujen ja saunanlämmitysten on hankala lähteä Urskiin maalaiskunnan puolelta.

Eturauhasosaston osalta haluan omasta puolestani kiittää pelaajia, seuraa ja kannattajia kuluneesta kaudesta.
Tuoppi

 
Sivuja: 1 ... 52 [53] 54
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa