jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
: 11.01.2007 klo 21:40:45 |
|
TP-47:n maalivahti Anssi Jaakkola, 19, on solminut kolmen ja puolen vuoden mittaisen sopimuksen Italian Serie A:ssa pelaavan Sienan kanssa.
E: Tuo siis Ylen teksti-tv:n alkuperäinen uutinen aiheesta. Myöhemmin on käynyt ilmi, että kyseessä on ensin puolen vuoden laina jonka jälkeen siirto SAATTAA muodostua pysyväksi kolmen vuoden sopimuksella.
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.08.2013 klo 11:55:21 kirjoittanut Louhikkokoskettaja »
|
|
|
|
|
Dickinson
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg
|
 |
Vastaus #1 : 11.01.2007 klo 21:42:54 |
|
Puun takaa!  Empä kyllä tiedä miehestä juuri mitään.
|
|
|
|
Le God
Poissa
Suosikkijoukkue: Hard Bass
|
 |
Vastaus #2 : 11.01.2007 klo 21:43:47 |
|
Nyt torniolaiset/kemiläiset faktaa kehiin minkälainen mies kyseessä.
|
|
|
|
kuqi ja pehmeet tatsi
Poissa
|
 |
Vastaus #3 : 11.01.2007 klo 21:48:36 |
|
kukas kaveri on kyseessä Positiivistä kuitenkin 
|
|
|
|
Edmundo
Paikalla
|
 |
Vastaus #4 : 11.01.2007 klo 21:49:19 |
|
Onko tämä nyt se tyyppi, joka pelas muutaman hassun ottelun TP:n Veikkausliigakaudellakin? 
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #5 : 11.01.2007 klo 21:51:07 |
|
Onko tämä nyt se tyyppi, joka pelas muutaman hassun ottelun TP:n Veikkausliigakaudellakin?  Sama kaveri.
|
|
|
|
Dickinson
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikaela Ingberg
|
 |
Vastaus #6 : 11.01.2007 klo 21:51:16 |
|
Muistelen, ettei vakuuttanut viime vuonna edes ykkösessä? 
|
|
|
|
joseboy
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 11.01.2007 klo 22:16:39 |
|
Kerrankin pitää peesata Dickinsonia ja sanoa, että tuli täysin puun takaa, kun äsken kolmosen sivuilta näin uutisen. Joka tapauksessa siirrolle 
|
|
|
|
Värväri
Poissa
|
 |
Vastaus #8 : 11.01.2007 klo 22:20:50 |
|
Jaakkola pelasi noin puolet viime kauden tp-47 otteluista..todella lupaava maalivahti 197cm mutta vielä viime kaudella kokemattomuus näkyi otteissa..toivotaan onnea anssille matkaan 
|
|
|
|
Testaburger
Poissa
|
 |
Vastaus #9 : 11.01.2007 klo 22:37:29 |
|
Muistelen, ettei vakuuttanut viime vuonna edes ykkösessä?  Ei ainakaan AC Oulua vastaan.  Aika käsittämätön siirto. 
|
|
|
|
Santeri
Poissa
|
 |
Vastaus #10 : 11.01.2007 klo 22:42:41 |
|
Paljon on TP:lle merkittävä summa rahaa ?!?!? Vittu ku ei julkase näitä siirtosummia prkl !!
|
|
|
|
kuqi ja pehmeet tatsi
Poissa
|
 |
Vastaus #11 : 11.01.2007 klo 22:46:17 |
|
Paljon on TP:lle merkittävä summa rahaa ?!?!? Vittu ku ei julkase näitä siirtosummia prkl !!
pari pakettia saludoita 
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #12 : 11.01.2007 klo 22:49:57 |
|
Mielenkiintoista!  MAAJOUKKUEESEEN!!!!!!!!
|
|
|
|
kuqi ja pehmeet tatsi
Poissa
|
 |
Vastaus #13 : 11.01.2007 klo 22:53:17 |
|
niin unohtu iteltäkin maajengiin ulkoimailla olevat keverit 
|
|
|
|
|
|
bocanegra
Poissa
Suosikkijoukkue: TP-47
|
 |
Vastaus #16 : 12.01.2007 klo 00:07:36 |
|
Raamit on kunnossa, mutta esitykset eivät ole TP:ssä parina viime kautena vakuuttaneet. Uskon kuitenkin että voi kehittyä kun saa kunnon maalivahtivalmennusta ja ei ainakaan ihan heti tule maitojunalla. Onnea matkaan kuitenkin. Viime kauden TP:n kakkosmaalivahdille aika hyvin että tälläinen tilaisuus osuu kohdalle. Sopimuksen taloudelliselle merkittävyydelle TP-47:lle toki. 
|
|
|
|
Sakallio
Poissa
Suosikkijoukkue: Rauno Ojasen puoliaikaomena
|
 |
Vastaus #17 : 12.01.2007 klo 01:19:35 |
|
Anssi Jaakkola TP-47:stä ammattilaiseksi Italiaan
Maalivahtilupaus Anssi Jaakkolan, 19, tammikuussa alkavaksi suunniteltu varusmiespalvelus Rovaniemellä vaihtuu ensi viikon alussa jalkapalloammattilaisen arkeen Italian pääsarjan joukkueessa AC Sienassa.
Marras-joulukuun vaihteessa pari viikkoa italialaisseuran testeissä ollut ja sinä aikana yhden harjoitusottelun pelannut Jaakkola vakuutti taidoillaan Sienan johdon, joka keskiviikkona lähetti Jaakkolan seuralle Tornion Pallo-47:lle sopimusfaksin allekirjoitettavaksi. Jaakkola itse allekirjoittaa ensi tiistaina sopimuksen, joka sisältää kuuden kuukauden vuokra-ajan ja 1.7 alkavan kolmivuotisen ammattilaissopimuksen.
"Sopimuksen mukaan AC Siena voi lunastaa heinäkuussa sopimuksen ja maksaa TP-47:lle ja Jaakkolan kasvattajaseuralle FC-88:lle sovitut korvaukset. Ellei seura lunasta sopimusta, Jaakkola palaa Tornioon", kemiläisen maalivahdin sopimusta summiltaan erittäin merkittäväksi luonnehtineet toiminnanjohtaja Kari Vaalto ja urheilutoimenjohtaja Oleg Eprintsev kertovat.
Jaakkola on tiettävästi ensimmäinen suomalainen maalivahti, joka siirtyy ammattilaiseksi Italian pääsarjaan. Erikoiseksi siirron tekee se, että Jaakkola on maalivahdiksi poikkeuksellisen nuori ja kokematon. Hän siirtyi kasvattajaseurastaan TP-47:ään joulukuussa 2003 ja on pelannut seuran riveissä kaksi liigaottelua (Allianssi vieraissa ja Jaro kotona),14 ykkösen sarjaottelua ja kymmenkunta Suomen cupin ottelua. Eero Mäki-Jokelan valmentama Jaakkola on lisäksi pelannut kaksi poikien ja yhden nuorten maaottelun.
"AC Sienan testileiriltä antama palaute oli positiivista. Anssia pidettiin potenttiaalisena maalivahtina, joka on fiksu ja tasapainoinen pelaaja", Eprintsev sanoo.
"Testileiri oli tosi hyvä ja olin tyytyväinen järjestelyihin ja omaan suoritukseeni. Sain pelata yhden treenimatsin, jossa liigajoukkue pelasi vaihtopelaajia ja reservejä vastaan. Sain positiivista palautetta. Italiassa maalivahtipelissä painotetaan teknistä osaamista. Palloa ei roiskita ja se on liimattava näppeihin. Lisäksi maalivahti avaa pelin alhaalta. Omasta perustekniikastani sain kiitosta", Jaakkola muistelee.
AC Siena hakee seuraajaa nykyisille ykkös- ja kakkosvahdeilleen, joiden sopimukset päättyvät vuoden kuluttua. Kookas Jaakkola tuskin jää italialaishyökkääjien jalkoihin, sillä hän on 197 cm pitkä ja painaa 86 kiloa.
Jaakkolan lähdön myötä TP-47:llä ei ole yhtään maalivahtia valmennusryhmässään. Kari Vaallon mukaan Jaakkolan seuraaja ratkeaa tammikuun aikana. Paikka kiinnostaa jopa liigatasolla pelanneita maalivahteja.
Veikko Löytty Kaleva.fi
|
|
|
|
Khalervos Kendopoulos
Poissa
Suosikkijoukkue: Kreikan jääkiekkoliiton puheenjohtajan kabinetti
|
 |
Vastaus #18 : 12.01.2007 klo 02:26:42 |
|
Komppaan muita, eli täysin puun takaa sekä: MAAJOUKKUESEEN!
|
|
|
|
jmh77
Poissa
Suosikkijoukkue: Sir Ryan Giggs
|
 |
Vastaus #19 : 12.01.2007 klo 08:12:54 |
|
Eli voiko tuosta Kalevan lainauksesta päätellä, että Siena "tarkkailee" Maalivahti-Anssia heinäkuuhun asti ja tarjoaa ylläpidon/asunnon  Ja kun heinäkuu koittaa, Anssille ei löydykään peliaikaa ja lento Kemi-Tornioon käytetään?!?! Olenpas heti aamusta negatiivinen, mulle :keskari:
|
|
|
|
Tiine Kettu
Poissa
|
 |
Vastaus #20 : 12.01.2007 klo 08:28:31 |
|
Kuulostikin aivan liian uskomattomalta. 
|
|
|
|
The evil fish
Poissa
|
 |
Vastaus #21 : 12.01.2007 klo 09:32:56 |
|
Eli voiko tuosta Kalevan lainauksesta päätellä, että Siena "tarkkailee" Maalivahti-Anssia heinäkuuhun asti ja tarjoaa ylläpidon/asunnon  Ja kun heinäkuu koittaa, Anssille ei löydykään peliaikaa ja lento Kemi-Tornioon käytetään?!?! Olenpas heti aamusta negatiivinen, mulle :keskari: Ei suinkaan noin, totta kai Serie A-porukasta löytyy aina peliaikaa 19-vuotiaalle tuntemattomalle suomalaisvahdille. 
|
|
|
|
jmh77
Poissa
Suosikkijoukkue: Sir Ryan Giggs
|
 |
Vastaus #22 : 12.01.2007 klo 09:38:28 |
|
|
|
|
|
Saminaattori
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #23 : 12.01.2007 klo 09:56:54 |
|
Puun takaa 
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #24 : 12.01.2007 klo 11:49:48 |
|
Nythän toi kuulostaa järkevältä. Jos kaveri on Torniossakin vaan kakkosveska niin eihän tuossa kuuen kuukauden sessiossa ammattivalmentajan alaisuudessa menetä mitään.
|
|
|
|
|
|