FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.08.2025 klo 08:34:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 27
 
Kirjoittaja Aihe: Anssi Jaakkolan retken seuraava etappi - Ajax Cape Town  (Luettu 173603 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Baikonur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #50 : 26.04.2007 klo 11:20:10

pari pakettia saludoita ???

Poikihan tuo Jaakkolan siirto ainakin jonkulaisen yhteistyödiilin seurojen välille. Jännä nähä mihin se sitte johtaa..

Uutinen
TP-47:n delegaatio Italiaan
Serie A seura Ac Siena kutsui TP-47.n edustajat 3-9.4 Italiaan. Reissun ohjelman sisältönä on Sienan organisaation tutustuminen, sekä seurojen välisen yhteistyön kehittäminen. Ohjelmaan kuuluu myös kahden ottelun seuraaminen. Mestareiden liigan ottelu 04.04 As Rooma - Man Utd sekä Italian liigan ottelu 07.04 Ac Siena - Unidese
Posted on 28 Mar 2007 by tp47
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #51 : 26.04.2007 klo 13:18:26

No onhan esim. MyPan ja Charltonin välilläkin yhteistyösopimus, jonka seurauksena lähinnä menetettiin Jani Tanska kolmeksi vuodeksi Charltonin akatemiaan. Ilmeisesti vastapainoksi sitten täksi vuodeksi engelmannit scouttasivat Gao Leilein MyPaan, mutta muuten ollut aika hiljaista.

Joten tiedä sitten tuoko tuo Siena-kuvio Tornioonkaan muuta kuin lisää pelaajamenetyksiä.
Baikonur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #52 : 26.04.2007 klo 15:17:10

No onhan esim. MyPan ja Charltonin välilläkin yhteistyösopimus, jonka seurauksena lähinnä menetettiin Jani Tanska kolmeksi vuodeksi Charltonin akatemiaan. Ilmeisesti vastapainoksi sitten täksi vuodeksi engelmannit scouttasivat Gao Leilein MyPaan, mutta muuten ollut aika hiljaista.

Joten tiedä sitten tuoko tuo Siena-kuvio Tornioonkaan muuta kuin lisää pelaajamenetyksiä.

Ja Tanskakin palasi Mypaan.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #53 : 26.04.2007 klo 15:40:51

Ja Tanskakin palasi Mypaan.

Tanska on ollut tämän kauden loukkaantuneena ja Charlton tarjosi vain puolen vuoden sopimusta.
Jani kieltäytyi ja sitten heinäkuussa päättyvä sopimus purettiin yhteisymmärryksessä. Tämän jälkeen Tanska harjoitteli MyPan kanssa ja on nyt sitten tulossa kuntoon, että kannatti sopimus tehdä.

Toivottavasti Tornion Siena-kuviosta tulee jotain hyvää ja esimerkillistä muille seuroille  Ylos
joseboy

Poissa Poissa


Vastaus #54 : 26.04.2007 klo 16:35:53

Off-topic, mutta onhan esim. Hongallakin yhteistyötä eteläeurooppaan. Seura oli muistaakseni Espanyol, nimimerkillä De La Penáa ja Kamenia odotellen
Testaburger

Poissa Poissa


Vastaus #55 : 25.06.2007 klo 16:58:46

Uutinen
Maalivahti Anssi Jaakkola jatkaa Italiassa

Viime talvena Suomen Ykkösessä pelaavasta TP-47:stä Italian Serie A -seura Sienaan siirtynyt maalivahti Anssi Jaakkola jatkaa Italiassa. TP-47 ja Siena ovat solmineet uuden lainasopimuksen, jonka perusteella Jaakkola edustaa italialaisseuraa 31. elokuuta 2008 asti. Sen jälkeen Siena voi halutessaan lunastaa kemiläisen FC-88:n kasvatin itselleen.

Jaakkola on pelannut urallaan 2 liigaottelua ja 14 peliä Ykkösessä TP-47:n paidassa. Lisäksi hän kuuluu Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkuerinkiin ja on pelannut kaksi nuorten sekä yhden poikien maaottelun.

Sienassa pelasi päättyneellä kaudella myös toinen suomalainen, Roman Eremenko, joka oli loppukauden lainalla toisesta Serie A -seurasta Udinesesta.


http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1392435
jjs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy


Vastaus #56 : 27.06.2007 klo 11:38:54

Tässä vielä TP:n sivuilta samasta astiasta

Uutinen

Anssi Jaakkola (20.v) jatkaa Ac Sienassa!
Toukokuussa Sienan organisaatiossa tapahtui suuria muutoksia, kun seuralle tuli uusi omistaja sekä johtokunta ja valmennustiimi vaihdettiin. TP-47 ja Ac Siena pääsivät kompromissi ratkaisuun mikä tyydyttää kaikkia kolmea osapuolta, pelaajaa ja seuroja; Anssi jatkaa sienassa lainalla 31.08.2008 , minkä jälkee Siena voi lunastaa hänet itselleen.

''Yhden askeleen lisää unelman eteen'' ''Viihdyn hyvin Sienassa ja uskon että tämä antaa minulle lisä mahdollisuutta kehittyä jalkapalloilijana'' toteaa Anssi Jaakkola

Anssi Jaakkola kuuluu alle 21-vuotiaden maajoukkue rinkiin joka kokoontuu 4-7 päivä heinäkuuta, jonka jälkee hän matkustaa takaisin italiaan
Edmundo

Poissa Poissa


Vastaus #57 : 27.06.2007 klo 15:34:05

Onpa hätiköiden kirjoitettu uutinen. ::)
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #58 : 27.06.2007 klo 16:08:19

TP:n tiedotus jatkaa hienoa linjaansa  >:(

Anssin puolesta hieno homma tuo jatko. Ihmetyttää vain miksi jatkettiin lainana, eikä pysyvänä siirtona.
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #59 : 27.06.2007 klo 16:18:04

Ihmetyttää vain miksi jatkettiin lainana, eikä pysyvänä siirtona.

Kieltämättä tuntuu vähän kusetukselta  Alas >:(
Edmundo

Poissa Poissa


Vastaus #60 : 27.06.2007 klo 16:20:29

TP:n tiedotus jatkaa hienoa linjaansa  >:(

Tuli mieleen pari vuotta sitten FC Lahen sivuilla ollut samantyyppinen uutinen, joka oli selvästi jonkun kesäharjoittelijan kirjoittama. Lähetin sinne palautetta: "Onko tämä joku sairas vitsi?" Uutinen korjattiin parin tunnin sisällä. Ylos Toivottavasti en loukannut kenenkään tunteita. ::)
keketsu

Poissa Poissa


Vastaus #61 : 30.06.2007 klo 22:51:38

Lainaus
Anssi Jaakkola ”uuteen” Sienaan
- Nyt homma alkaa taas ihan puhtaalta pöydältä, kuvailee maalivahti Anssi Jaakkola, 20, joka aloittaa toisen kautensa vuokrapelaajana Italian jalkapallon pääsarjan seuran Sienan riveissä.

Puhtaalla pöydällä Jaakkola tarkoittaa sitä, että omistajan vaihtumisen myötä Sienasta vaihtui viime kauden jälkeen niin toimitusjohtaja, johtokunta kuin valmennusporraskin.

-Tällainen kuuluu ammattijalkapallon arkeen. Minulle itselleni on tärkeintä, että TP-47 ja Siena pääsivät hyvissä ajoin sopimukseen vuokraamisesta ja voin keskittyä olennaiseen, tuumailee Jaakkola.

Jaakkolan kannalta seuran myllerryksessä suurin menetys oli maalivahtivalmentaja Claudio Filippin lähtö. Viime tammikuussa alkaneen ensimmäisen vuokrajakson aikana Filippi ehti jo todistaa Jaakkolalle osaamisensa.

- Todella hyvä tyyppi kaikin puolin. Filippi on Italian arvostetuimpia maalivahtivalmentajia ja Parma nappasikin hänet heti riveihinsä, Jaakkola tietää.

Itävallan maajoukkuemaalivahti Aleksander Manninger jatkaa Sienan ykkösveräjänvartijana.

Kolmosmiehen

rooli ei kiinnosta

Jaakkola oli viime kaudella lähinnä kolmosmaalivahtina, mutta pääsi kuitenkin kolmesti tutustumaan liigatunnelmaan vaihtopenkiltä käsin.

- Kolmannen miehen rooliin en aio jämähtää. Nyt täytyy tehdä treeneissä lujasti töitä ja yrittää päästä antamaan näyttöjä harjoituspeleissä. Sitä kautta aukeaa paikka ensin vaihtopenkille ja sitten jossakin vaiheessa tulee myös liigakaste, kuvailee Jaakkola arkista väylää parrasvaloihin.

Sienasta on lähtenyt viime kauden jälkeen puolenkymmentä pelaajaa ja tähän mennessä ainoa hankinta on tshekkiläinen keskikenttäpelaaja.

Ennen Keski-Italiaan lähtöään Jaakkola on mukana 21-vuotiaiden maajoukkueleirillä, joka alkaa harjoitusottelulla Ykkösen Atlantista vastaan.

- Meillä on kokoontuminen Sienassa 11. heinäkuuta. Sitten alkaakin heti melkoinen rääkki. Luvassa on ilmeisesti kuukauden mittainen vuoristoleiri, joka ainakin viime vuonna pidettiin Itävallan rajan tuntumassa, Jaakkola toteaa.

Italian Seria A alkaa 26. elokuuta.

Juha Lampela
Pohjolan Sanomat
Posted on 29 Jun 2007 by tp47
Gunner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nuolen pääkirjoitusta


Vastaus #62 : 14.07.2007 klo 13:38:58

Olen ensi keväänä menossa Sienaan ja luonnollisesti olisi kiinnostavaa saada liput jos tuolloin on kotipelejä. Ja jos ei ole niin mikä on lähin paikka missä pelataan? Lisäksi tarvitsisi vinkkiä majoitukseen, eli pistäppä Anssi privaa? Tai jos joku tietää mistä kaverin saa kiinni niin ilmoitelkaa..  Ylos
käetön

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 14.07.2007 klo 14:10:16

Olen ensi keväänä menossa Sienaan ja luonnollisesti olisi kiinnostavaa saada liput jos tuolloin on kotipelejä. Ja jos ei ole niin mikä on lähin paikka missä pelataan? Lisäksi tarvitsisi vinkkiä majoitukseen, eli pistäppä Anssi privaa? Tai jos joku tietää mistä kaverin saa kiinni niin ilmoitelkaa..  Ylos

Kaverit kävi nyt keväällä viikon reissun Anssin luona, ja siinä samalla kävi kattomassa Siena-Inter ottelun stadionin parhailta paikoilta. Kehuivat kovasti Ylos

Kuulema eilen oli alkanu neljän viikon vuoristoleiri.
John Devey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Ilves


Vastaus #64 : 02.01.2008 klo 23:33:40

Lainaus
Reservi- ja maajoukkuepelit menneet hyvin

Jaakkolan debyytti Serie A:ssa on edelleen tekemättä. Jaakkola on istunut joitain pelejä penkillä, mutta kentälle ei ole vielä kutsu käynyt. Viime aikoina Jaakkola on pudonnut kolmosvahdiksi.

- Meidän kreikkalainen maalivahti pudotettiin kakkosvahdiksi Alex Manningerin taakse, Jaakkola valottaa Pohjolan Sanomissa.

Jaakkola on pitänyt pelituntumaa yllä lähinnä reservipeleillä ja miehellä on harjoitteluinto korkealla.

- Itselläni reservipelit ja nuorten maajoukkuepelit ovat sujuneet hienosti. Harjoittelumotivaatio on kasvanut koko ajan, Jaakkola kertoo.

Näin kertoo pöllöliiton sivut. Kolmosvahtina Sienassa, nyt olisi hyvä saada lainapesti vaikka Serie C:hen ensialkuun
bocanegra

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47


Vastaus #65 : 15.05.2008 klo 13:17:20

YLÖS!

Anssilla kausi päättyy ensi viikonloppuna ja vaikka tähän mennessä pelit ovat menneet katsomomaalivahtina edustuksessa, niin jatkosopimus on työn alla ja se pitäisi saada valmiiksi ennen kauden loppua. Tästä toki kilahtaa TP-47:n ja FC-88:n tilille jokunen liira.  Ylos

Primaverassa on vissiin luottoa tullut, joku joka tietää voi kertoa enemmän...
aavikko

Poissa Poissa


Vastaus #66 : 18.05.2008 klo 18:15:23

Tänään debyytti: http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uutiset.shtml/arkistot/futis/2008/05/647429
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #67 : 18.05.2008 klo 18:22:30

 Ylos Tuoppi
Le God

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hard Bass


Vastaus #68 : 18.05.2008 klo 18:23:32

Taisi olla 6.suomalainen Serie A:ssa  Ylos
Hadji

Poissa Poissa


Vastaus #69 : 18.05.2008 klo 18:36:48

Hinoa! Ehkäpä ei tarvitsekaan tulevaisuudessa pelätä paskat housuissa Pencksin haparointeja maajengissä, jos tällaisia maalivahtilupauksia puskee lisää läpi.  Ylos
Väliinpudottaja

Poissa Poissa


Vastaus #70 : 18.05.2008 klo 18:37:55

Hieno homma.  Tuoppi Tuoppi Ylos
juhinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Toni Doblas


Vastaus #71 : 18.05.2008 klo 18:42:05

Ooh, täysin puskista Ylos
jester

Poissa Poissa


Vastaus #72 : 18.05.2008 klo 19:08:52

Anssille  Ylos Tuoppi
Fenley Stastus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: -


Vastaus #73 : 18.05.2008 klo 19:18:32

MAAAAAAJOUKKUEESEEN!!!!!!!!!! :o
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 18.05.2008 klo 19:19:08

Mahtavaa  Ylos

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 27
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa