FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.02.2026 klo 21:36:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 36 [37] 38 ... 45
 
Kirjoittaja Aihe: KTP 2011 - Paluu!  (Luettu 100715 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
eagle-eyed

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat (1927)


Vastaus #900 : 07.08.2011 klo 09:36:20

Tärkeä voitto ! Tosin 'henkselinpaukutteluun' ei aihetta vielä nyt eikä jatkossakaan (eri syistä) ole. Jalat maassa ja viherraitapaidat päällä vaan täysillä tulevienkin vastustajien kimppuun kiinni.
Eihän se 'kaunista' ole, mutta pitää toivoa, etteivät tietyt joukkueet enää sarjapistesaldoaan kasvattaisi. No, sarjataulukko päivittyy niiden osalta muutaman ottelun jälkeen.
Seuraavaksi olisi tarjona, 'Haka', ???, Kruununhaka... ;). Tämä ottelu on yksi niistä neljästä, joissa on vielä (ennen suurta/tulevaa/povattua 'trossausta') mahdollista ihailla vihervalkoraitaista KTP:tä (1927) kotkalaisella jalkapalloviheriöllä. Nyt kaikki perinteisen KTP:n (Kotkan Työväen Palloilijat) arvoja kunnioittavat mukaan katsomoihin kannustamaan sitä ainoaa, todella omaa joukkuetta !!!     
Onlooker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PEPO Skinut ja Lappee JK


Vastaus #901 : 07.08.2011 klo 10:12:36

Jännää on Ylos

Alha

Poissa Poissa


Vastaus #902 : 07.08.2011 klo 11:30:42

Veikkaan että KTP ohittaa vielä Sudet, LPS ja Kiffenin kauden loppuun mennessä ja takaa ei tietenkään kukaan tule ohi ;).
Alha

Poissa Poissa


Vastaus #903 : 07.08.2011 klo 22:43:33

http://www.youtube.com/watch?v=5Zj43PJYP2U

Koostetta Kuusysi pelistä.
pystyraita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP


Vastaus #904 : 09.08.2011 klo 16:38:52

Seuraavalle vierasreissulle kerätään jo nimilistaa: http://www.ktpkannattajat.com/phpBB2//viewtopic.php?p=65392#p65392
Topozero

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat


Vastaus #905 : 10.08.2011 klo 19:06:14

Veikkaan että KTP ohittaa vielä Sudet, LPS ja Kiffenin kauden loppuun mennessä ja takaa ei tietenkään kukaan tule ohi ;).

Tod.näk. säilytään. Nyt kaikki kannustamaan.
Milanello406

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rossoneri,KTP


Vastaus #906 : 11.08.2011 klo 00:33:03

Monelta se Kiffen peli nyt alkaa? 15.00 vai 18.30
Tolsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP, SGE


Vastaus #907 : 11.08.2011 klo 00:39:01

Monelta se Kiffen peli nyt alkaa? 15.00 vai 18.30

15.
pystyraita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP


Vastaus #908 : 13.08.2011 klo 19:33:31

Voittohan sieltä tuli ja ihan ansaittu sellainen. Kunnon maalipaikat meni KTP:lle ainakin 5-0, vaikka peli päättyi vain 1-0. Ville Teelahti on juuri sellainen toppari, jota KTP on kaivannut koko kauden edelliskauden jälkeen maisemaa vaihtaneiden tilalle. Ulottuva, kokoonsa nähden nopea ja sijoittuu oikein. Tämän päivän perusteella voisi väittää että jopa parempi kuin Laine, Piispa tai Länsimies. Annetaan ajan näyttää onko niin hyvä jatkossa. Toivottavasti.

Myös Saja Leigh oli elementissään. Katkoja pelin aikana ehkä noin 500. Oli aina puolustuksen apuna ja jaksoi tehdä duunia molempiin suuntiin. Siinä on kunnon ajokoira, joka osaa myös pitää palloa ja antaa avaavia syöttöjä. Toki aikaisemmissa peleissä ollut havaittavissa puutteita avauspelissä, mutta tänään taisi tulla vain yksi lussu passi. Janne Veijakin esiintyi edukseen, mutta jäi loistossa ehkä hieman kahden edellä mainitun varjoon. Lisäksi myös Laitinen pelasi hyvän ottelun oikeana pakkina ja tuki vahvasti hyökkäyksiä.

Kaiken kaikkiaan nippu alkaa hioutua kasaan, mutta kylmäpäinen viimeistelijä tarvittaisiin. Kesseli, Kalatsev (tänään vaihdosta), Ruuskanen ja Tarvonen yritti kovasti tehdä töitä ylöspäin, mutta maalipaikoissa ja vetotilanteissa ihmeellistä kuppaamista ja jäätymistä. Nähtiin taas pari hukattua läpiajoa, missä vihollisen veskari teki jälleen itsestään tähden ja muutama keskitys luukulle mistä voisi laittaa tyhjiin, mutta hyökkäjä myöhästyy juuri sen nanosekuntin. Jos katsomossa tänäänkin nähty muuan kikkaratukkainen Eurooppaliigahyökkääjä olisi piipahtanut lainalla KTP:ssä niin eiköhän tuo olisi ollut vähintään sen 5-0.

Pitää kehua vielä valmentajaa. Ihonen ohjaa peliä aktiivisesti ja elää todellakin joka sekuntissa mukana. Joukkueen ryhtiliike on ollut silmiinpistävä ja valmentajanvaihdos osoittautunut aivan oikeaksi liikkeeksi. Ihosen alaisuudessa on KTP pelannut nyt 4 peliä, joista on tullut 3 voittoa ja 1 tasuri. 10 pistettä siis, maalierolla 8-4. Samalla on noustu pois putoajan paikalta. Suunta on oikea, duuni on kesken. Seuraavaksi ensi sunnuntaina on otettava pisteitä "puolisavolaisilta", kuten Seppo sanoisi.
« Viimeksi muokattu: 13.08.2011 klo 19:35:32 kirjoittanut pystyraita »
eagle-eyed

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat (1927)


Vastaus #909 : 14.08.2011 klo 08:35:12

Voitto KTP:lle (1927), @-areenalla, hyvä... mutta, mutta... (mukaillen) 'ei siellä katsojiakaan kuin vajaat neljäsataa vaan, montaa tuttua jäin sinne kaipaamaan...' , (ovat ehkä päässeet parempaan eli sinne parempien ihmisten kyytiin). - Sen verran ymmärrän jalkapallosta, että vain erotuomarin hyväksymät maalit lasketaan eli 1 - 0 riittää (nuo jakapalloanalyytikoiden hehkuttamat 'melkein maalit' laskettaneen samaan kategoriaan kuin entinen tyttö, joka oli melkein tai korkeintaan vähän raskaana... ;) ).
Olisiko niin, että loput kolme kotiottelua ja yhden(kin) vierasottelun voittamalla sarjapaikka varmistuisi? Se sitten on eri asia, minkä niminen ja misä peliasussa esiintyvä joukkue paikan ensi kaudella täyttää ja käyttää. Sen määrännee aikanaan Kotkan talouselämän eliitti, 'Wo Geld ist, kommt Geld zu', sanoo savolainen. - Siis: NB! Vielä kolme kertaa on mahdollisuus nähdä vihervalkoraitainen oikea KTP (1927) kotikentällä.
Ynnä yks:  Kiitos Kotkan Työväen Palloilijoille jo v. 1927 alkaneista eli monta sukupolvea kestäneistä hienoista vuosista !!! Muistot jäävät joka tapauksessa.
japi1981

Poissa Poissa


Vastaus #910 : 14.08.2011 klo 09:49:09

Upea voitto piti vielä nousutoiveet elossa!
Laskeskelin tuossa joutessani että pelit kun päättyvät KTP:n kannalta suotuisasti niin sarjataulukko näyttää lopussa tältä...

KTP 42
------------
Gnistan 39
Klubi 39
Pallohonka 39
Kiffen 39
Grifk 39
LPS 39
MP 39
Kuusysi 38
Futura 37
Sudet 34
-----------
Atlantis 30
MPS 29
Käpa 24

Eli päätöspeliin Sudet - KTP lähdettäessä homma on jo omissa käsissä! Ensi kaudella sitten 1.divaria kun vielä karsinnat hoidetaan! :)
pystyraita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP


Vastaus #911 : 20.08.2011 klo 08:52:53

Tänään ja huomenna voi Karhulassa skoutata tulevia KTP tähtiä: http://yle.fi/alueet/kymenlaakso/2011/08/kotkan_nappuloissa_jokainen_pelaa_omalla_tasollaan_2804785.html
pystyraita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP


Vastaus #912 : 20.08.2011 klo 10:27:28

Ja Surappi lähtee Lappeenrantaan: http://www.ktpry.fi/index.php/ktp-edustusjoukkue/uutiset/loukkaantumisesta-toipunut-zurab-talakhadze-lainalle-pepoon
Milanello406

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rossoneri,KTP


Vastaus #913 : 20.08.2011 klo 22:23:38

Ja ktp veskarit on Tura ja....
Alha

Poissa Poissa


Vastaus #914 : 21.08.2011 klo 07:50:24

Ja ktp veskarit on Tura ja....
Ropa
eagle-eyed

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat (1927)


Vastaus #915 : 21.08.2011 klo 09:17:07

Nyt ovat ajat sellaiset, että KTP:n (1927) pitäisi pysyä voittokannassa tänäänkin. Kolme kotiottelua enää on jäljellä (viimeistä edelliseen aikaa jopa kolmisen viikkoa), niin että käyttäkää nyt KTP-mieliset ihmiset tilaisuutta hyväksenne! Velä on 'vihervalkoraitaa' viheriöllä nähtävissä.
Tulevaisuus on hämärän peitossa... 'ennen kuin saapuvi yllemme yö' eli raha syö aatteen.
Mutta tänään nähdään @-areenalla vielä taistelua. Voitto tulee! Vielä ei tarvitse 'tuulipukuisen' hyreksiä... 'eipä ole seuraa enää, rahamiehet maineen kerää...'.
Ynnä yks: Ihailla täytyy esim. KoRea ja Kiriä. Ne ovat pystyneet jatkamaan ikään kuin perinneseuroina Piirin sarjoissa. Ehkä meillekin vielä jää oma KTP (1927) pitämään yllä oikeaa KTP (Kotkan Työväen Palloilijat)-henkeä ja -peliasua jollakin sarjatasolla. 
el Blanco

Poissa Poissa


Vastaus #916 : 21.08.2011 klo 11:09:14

Luulenpa, että KTP häviää tämän kertaisen ottelun reilulla 'tasoerolla'. Onhan vastassa kuitenkin MP (1929) ja eteläsavolainen tinkimätön urheiluasenne höystettynä brasilialasilla rytmeillä!
eagle-eyed

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat (1927)


Vastaus #917 : 22.08.2011 klo 09:46:43

Minkäpä teet... :(.  MP vei pisteet. Siinä mielessä se oli parempi. Muuta mieltähän sarjapisteistä kilpailtaessa ei olekaan. - Mutta, mutta... pelit jatkuvat, vielä: kahdesti kotona ja neljästi(kö ?) vieraissa. Vielä ei ole KTP:n (1927) eväät syöty, oletan, vai onko niitä eväitä enää montakaan murenetta. - Uskottava on, että kyllä voittoja KTP:lle jatkossa tulee, pakkovoittoja!. - Niinpä, mutta onhan topikin otsikossa mainittu 'Paluukin' mahdollinen, valitettavasti.
Kaakonkulman rantaremmejä saattaa Kolmosessa olla ensi kaudella enemmän tai vähemmän kuin nyt.
« Viimeksi muokattu: 23.08.2011 klo 14:45:48 kirjoittanut eagle-eyed »
pystyraita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP


Vastaus #918 : 25.08.2011 klo 07:57:51

Eipä ollut yllämainittua tasoeroa MP:n ja KTP:n välillä, mutta eipä tuo tuottanut pisteitäkään vihreävalkoisille. Seuraavaksi vastaan marssii piristynyt Atlantis. Alkaa olla KTP:lle pakkovoiton paikka, kun LPS:kin voitti eilen Kiffenin ja karkasi kolmen pisteen päähän. Tai ainakaan hävitä tätä ei saisi. Huomenna Töölössä pelattavaan otteluun on saapumassa kohtuullinen KTPkannattajien edustus sekä kaakosta, että varmasti myös Helsingin ympäristöstä, joten voiton hakeminen ei luulisi olevan ainakaan kannustuksesta kiinni. C´mon Kotka!!! Duunii!!!
Onlooker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PEPO Skinut ja Lappee JK


Vastaus #919 : 26.08.2011 klo 10:28:56

Pintaan tämä



tsemppiä peliin Ylos (kuin myös Susille huomiseksi, paljon pitää tapahtua mukavia asioista, että saadaan molemmat kaakkolaiset kuiville, mutta se on omissa jaloissa vielä)
eagle-eyed

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat (1927)


Vastaus #920 : 26.08.2011 klo 13:13:27

Lainaus tuosta ylempää:
"...mutta se on omissa jaloissa vielä)"
Kyllä! Nyt on kaikki 'jaloissapyörijät' saatava pois kuljeksimasta. Tänään on KTP:n (1927) hyvä päivä aloittaa voittaminen. On 'Atlantis' ennenkin uponnut, väitetään.
Pisteet Kotkaan!
JebJeb

Poissa Poissa


Vastaus #921 : 26.08.2011 klo 19:45:21

todella tärkeä bongo atlantiksen kustannuksella! come on Kotka, kyllä tästä vielä hyvä tulee :)
eagle-eyed

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotkan Työväen Palloilijat (1927)


Vastaus #922 : 27.08.2011 klo 08:15:55

Kyllä !  Parempi pojo omassa KTP-posassa kuin kolme pojoa vastustajan vakassa. - Mutta ja mutta. Kova otatus on vielä edessä. Tulevista vastustajista aika monella on edelleen paljon pelissä. Mikä lienee toisaalla sitten esim. Granin ja Pallohonkain ja toisaalla Käpän tilanne noin motivaatiomielessä. Vaikea sanoa. Olleneeko nyt niin, että viimeinen sarjassa säilyjä (karsija?) ratkeaa ottelussa Sudet vs. KTP ? - Oli miten oli niin noin 30 sarjapistettä tarvittaneen sarjapaikan uudistamiseen, jos siitä nyt mitään iloa on eli onko ensi kaudella KTP:tä (1927) vai eikö ole... :(, siinä kysymys meille 'tuulipukuisille'.
Ynnä yks: Ratkaisevaa toki on, toteutuuko tuo suunnitteilla ilmeisesti oleva 'coincidentia oppositorum' (, mitä yläasteen ympäristöopin tunneille päissämme pohdimme). - Toivottavasti ei toteudu !!!  

Ynnä kaks: 'Sudet' kävi Helsingissä ja 'helpotti' hieman KTP:nkin (1927) tilannetta... ;) .
« Viimeksi muokattu: 28.08.2011 klo 15:01:02 kirjoittanut eagle-eyed »
OGS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MUFC, KTP


Vastaus #923 : 29.08.2011 klo 07:42:21

KTP ilmoittaa FB-sivuillaan Veijan palaavan takaisin emoseuraansa.
Tohtori pallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Aidot joukkueet


Vastaus #924 : 29.08.2011 klo 13:14:09

KTP ilmoittaa FB-sivuillaan Veijan palaavan takaisin emoseuraansa.

Näköjään FC Vokaalit siirtyneet yhteistyökuviossa kampituspuolelle. Nyt siirretään kiireenvilkkaan pelaajat pois pelaamasta, ja samalla auttamasta KTP:tä niin että kaupungin "häirikkö"  ei vaan säilyisi sarjassa.

Jäämme mielenkiinnolla seuraamaan millaisia minuutteja Veija saa vokaaleiden "vihreissä verrareissa" verrattuna raitapaitojen ysikymppisiin- Nuoret pelaajat, Kotkaan kannattaa tulla; täällä pääset penkille!

Mikähän on NordicBetin kerroin että Emil S. jatkaa FC Atlantiksessa? Varmaan pieni koska juuri FCA kisaa KTP kanssa sarjapaikasta.

 
Sivuja: 1 ... 36 [37] 38 ... 45
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa