Juhojuho
Poissa
|
 |
Vastaus #5375 : 28.09.2011 klo 22:12:37 |
|
E: Voisi olla käyttöä puolustuksessa kun legenda poistuu. Propsit myös QPR-taustasta.
Kelpaisi komeasti, vaikka Tanskan ottaisin kuitenkin mielummin.
|
|
|
|
|
betluck
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica
|
 |
Vastaus #5376 : 28.09.2011 klo 22:12:42 |
|
Okarulta paras näkemäni peli TPS-paidassa, tosin sitä matsia en nähnyt missä tuli se eka maali. Edellinen olikin sitten reenipeli HIFKiä vastaan, joten oli sikäli aikakin. Kyllä tuo hyvä vaihtoehto on rosteriin ja ehdottomasti ansaitsee jatkosopparin. Monesti ei ole vaihdosta tullessaan oikein päässyt peliin sisään, mutta tänään oli itseluottamus kohdillaan.
Saaripeliä Lehtilältä en nähnyt, mutta Jaro-matsissa meni maali se pietarsaarelaisten maali niin helposti, ettei ne muutamat hyvät kopitkaan pelastaneet kokonaiskuvaa. Mutta tuo Moisanderin hapuilu joka saatanan ulostulossa oli niin hirveää seurattavaa, että eihän tuollaisen jälkeen voi millään saada jatkaa maalilla, vaikka sitten vastapainoksi ottikin muutaman hyvän pelastuksen.
Roope oli aivan perseestä, mutta jatkaa avauksessa lopuissa matseissa aikalailla varmasti. Ennemmin voisi ajatella, että siirryttäisiin takaisin kahden kärjen taktiikkaan, jossa Lehtonen nousisi toiseksi kärjeksi. Turha kuvitellakaan että tuolla yhden kärjen taktiikalla mitään maaleja saadaan aikaan, kun keskikentän pelinrakentelu on tasoa Kolen syöttö vastustajan topparin päähän. Vaikka toisaalta tulihan sieltä nytkin ekalla puoliajalla ne muutama läpisyötön tapainen, jotka tosin sitten päätyivät joko paitsioon tai Roopen pallonmenetykseen... Mutta jos tällä taktiikalla jatketaan, eikä tulosta näytä tulevan niin Juho sitten hyvissä ajoin mukaan, eikä vasta lopussa.
|
|
|
|
|
kouhi
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5377 : 28.09.2011 klo 22:24:16 |
|
Kyllähän Timoska kova vahvistus olisi puolustukseen. Toisi myös laajuutta, sillä on muistakseni pelannut oikein mainiosti Myllykoskella keskikentän puolustavassa roolissa.
Täytyy myös hehkuttaa tuota Urosen vasenta jalkaa, oli tänään todella lähellä maalintekoa loistavalla laukauksella ja jakoi myös hyviä keskityksiä, kuten tapansa on. Näyttää siltä, että meillä on kasvamassa seuraava suomalainen huippupuolustaja.
|
|
|
|
|
Juhojuho
Poissa
|
 |
Vastaus #5378 : 28.09.2011 klo 22:25:32 |
|
Meillä on aika kova joukkue, jos me olemme pettyneitä tasapeliin ja TPS tyytyväinen tasapeliin, JJK:n päävalmentaja Kari Martonen julisti.
Hupsu mies tuo Kari
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #5379 : 28.09.2011 klo 22:33:24 |
|
Lehtonen Riski Ääritalo Kolehmainen Lähde Pennanen Uronen Hurme Heinikangas Rähmönen Moisander
Siinähän se.
|
|
|
|
|
zimsalabim
Poissa
Suosikkijoukkue: TuTe FS
|
 |
Vastaus #5380 : 29.09.2011 klo 00:07:05 |
|
Santerilla ja Kolella myös jotakin häikkää jalassa. Näin kuulin. Tuskin mitään vakavaa, koska pystyivät pelamaan.
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #5381 : 29.09.2011 klo 07:29:36 |
|
Kuulemma Santerille tuli joku vamma, ehdin jo ajatella että olipas Rapalta hyvä taktinen vaihto sysipaskan Santun tilalle.  Kyllä tuossa nyt taisi olla taktista vaihtoakin mukana, koska S-MÄK kuitenkin jäi penkille, eikä mitään kylmää edes jalkaan tainnut pistää. Seurasi koko ottelun penkiltä loppuun, joten luulenpa että tuon on taas vain joku juttu, jolla S-MÄKin päätä yritetään "suojella". S-MÄK ja Moisander vaihtoon. Ei tuollaista paskaa vaan voi olla kauden tärkeimmissä otteluissa. Toivottavasti tällaisella avauksella lähdetään Honkaa vastaan: Lehtonen Riski Ärtsi Kole Lähde Okaru Uronen Hurme Jallua Räpsä Lehtilä
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #5382 : 29.09.2011 klo 09:07:41 |
|
Enemmän saatiin eilen kuin ansaittiin; sellaista munien raaviskelua ja vähe toivotaantoivotaan palloja Roopelle se ekat 70 minuuttia oli.
Jampun ja Manun vaivatonta pelaamista on kyllä tuskallista katsella.
|
|
|
|
|
rummenigga
Poissa
Suosikkijoukkue: Vuosimallin 1976 Agnetha Fältskog
|
 |
Vastaus #5383 : 29.09.2011 klo 10:59:48 |
|
Lehtosen maali oli helvetin tärkeä, koska nyt panosta riittää seuraaviin peleihin. Vaikka Espoosta ei irtoaisi pistettäkään, maaottelutauon jälkeen on vastassa ilman panosta potkivat MyPa kotona sekä RoPS ja Haka vieraissa. Seitsemän pistettä kolmesta ottelusta, niin mitaliin on vielä saumaa ja ennen kaikkea derbystä voi tulla yllättävän huikea.
|
|
|
|
|
Jasseri
Poissa
|
 |
Vastaus #5384 : 29.09.2011 klo 11:08:53 |
|
Lehtosen maali oli helvetin tärkeä, koska nyt panosta riittää seuraaviin peleihin. Vaikka Espoosta ei irtoaisi pistettäkään, maaottelutauon jälkeen on vastassa ilman panosta potkivat MyPa kotona sekä RoPS ja Haka vieraissa. Seitsemän pistettä kolmesta ottelusta, niin mitaliin on vielä saumaa ja ennen kaikkea derbystä voi tulla yllättävän huikea.
Sen verran eri, että eiköhän näissä loppukauden matseissa oikeastaan kaikilla jengeillä ole panosta vielä mukana. Paitsi jos joku Rops nyt varmistaa putoamisensa, mutta noin muuten. Ylläreitä tullaan varmasti näkemään.
|
|
|
|
|
Keynes
Poissa
|
 |
Vastaus #5385 : 29.09.2011 klo 11:11:44 |
|
Kyllä tuossa nyt taisi olla taktista vaihtoakin mukana, koska S-MÄK kuitenkin jäi penkille, eikä mitään kylmää edes jalkaan tainnut pistää.
Kyllä pistettiin.
|
|
|
|
|
rummenigga
Poissa
Suosikkijoukkue: Vuosimallin 1976 Agnetha Fältskog
|
 |
Vastaus #5386 : 29.09.2011 klo 11:17:07 |
|
Sen verran eri, että eiköhän näissä loppukauden matseissa oikeastaan kaikilla jengeillä ole panosta vielä mukana. Sijoilla 6-10 tällä hetkellä majailevien joukkueiden valmentajat saavat tehdä töitä, jotta pelaajat pysyvät motivoituneina. Varsinkin sellaisten pelaajien kanssa, jotka vaihtavat varmuudella seuraa ensi kaudeksi. Jos vielä Vepsu voittaa sunnuntaina Jaron ja inter maanantaina RoPSin, niin maajoukkuetauon jälkeen käydään taistelua enää sijoista 2-5.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.09.2011 klo 11:20:43 kirjoittanut rummenigga »
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #5387 : 29.09.2011 klo 11:30:51 |
|
Kyllä pistettiin.
Ok, tuo meni itseltäni ohi, vaikka koitin katsoakin että tuliko vamman takia vaihtoon vai miksi.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5388 : 29.09.2011 klo 12:29:09 |
|
Uronen, Lähde, Lehtonen ja Pennanen U21-joukkueen mukana. Uronen komeasti 2-4 vuotta vanhempien joukossa. On se hyvä! http://www.palloliitto.fi/viestinta/?num=195512RR17 missaa pelin korttitilin täyttymisen vuoksi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.09.2011 klo 12:31:23 kirjoittanut Willer »
|
|
|
|
|
Juhana
Poissa
|
 |
Vastaus #5389 : 29.09.2011 klo 14:34:59 |
|
Kyllä pistettiin.
Mutta se tuskin silti oli vaihdon syy. Sen verran pettyneenä ja alistuneena vaihtoon tuleminenkin tapahtui, että taisi Santerikin tietää ettei ihan mennyt nappiin.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5390 : 29.09.2011 klo 15:22:10 |
|
Tuomanen ilmestynyt pelaajayhdistyksen listoille, mutta en oikein tiedä olisiko Tepsillä käyttöä. Ei ollut eilen mitenkään ihmeellinen ja keskikentän keskustan pelaajia on jo omasta takaa. Resurssit pitäisi kohdistaa muille osastoille.
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #5391 : 29.09.2011 klo 15:25:45 |
|
Tuomanen ilmestynyt pelaajayhdistyksen listoille, mutta en oikein tiedä olisiko Tepsillä käyttöä. Ei ollut eilen mitenkään ihmeellinen ja keskikentän keskustan pelaajia on jo omasta takaa. Resurssit pitäisi kohdistaa muille osastoille.
Miten niin ei olisi käyttöä? Ei keskikentän keskelle nyt ole kuitenkaan kuin Kole, S-MÄK ja Pennanen. Lähde toki pystyy tuuraamaan, mutta laidassa se paikka tullee olemaan. Jos tuolla 4-2-3-1 taktiikalla meinataan pelata, niin Tuomaselle olisi kyllä tilausta. Jos taas 4-4-2 on jatkossa pääasiallinen muodostelma, niin ei vähiä rahoja kannata Tuomaseen tuhlata.
|
|
|
|
|
natte47
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #5392 : 29.09.2011 klo 15:31:16 |
|
^ Lähdehän on nyt pelannut paljon laitaa, mutta varsinainen pelipaikkahan on nimenomaan keskikentän pohjalla. Juniorivuodet pelannut juuri puolustavaa keskikenttää, toki pystyy laidassa pelaamaan kuten ollaan nähty. Toki pelaa nuorten maajoukkueessa laitaa.
Eilenkin ihmetytti Pennasen siirtyminen vaihdon johdosta keskikentän pohjalle, ja Lähde pysyi kymppipaikalla. Miksei toisinpäin?
|
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #5393 : 29.09.2011 klo 15:32:26 |
|
Tuomanen hankintaan vaan ehdottomasti. Ei varmasti ole kallis pelaaja, mutta on osoittanut olevansa vahvaa liigatasoa. Taso ei heittele pelistä toiseen, vaan on aina perusvarma suorittaja, joka aika ajoin väläytteleekin. Ominaisuuksiltaan sellainen pelaaja, joka luultavasti voisi paikkailla laitapakkina pakon edessä. Ei meidän materiaali liian leveä keskikentällä siltikään olisi, vaikka sinne yksi lisää hankittaisiin.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5394 : 29.09.2011 klo 15:36:53 |
|
Miten niin ei olisi käyttöä?
Ei keskikentän keskelle nyt ole kuitenkaan kuin Kole, S-MÄK ja Pennanen. Lähde toki pystyy tuuraamaan, mutta laidassa se paikka tullee olemaan.
Jos tuolla 4-2-3-1 taktiikalla meinataan pelata, niin Tuomaselle olisi kyllä tilausta. Jos taas 4-4-2 on jatkossa pääasiallinen muodostelma, niin ei vähiä rahoja kannata Tuomaseen tuhlata.
Siinä mielessä ei ole käyttöä, että näkisi järkevämpänä nostaa joko Peltola tai Hradecky reserveistä kilpailemaan tuosta kolmannesta-neljännestä paikasta kuin hankkia keskikertainen liigapelaaja tuohon. Tuomanen on ok, mutta ei tarpeeksi ok. Jos tuohon osastoon hankitaan meritoitunut liigapelaaja niin näkisin järkevämmäksi hankkia Timoskan kaltainen DM/DCR-pelaaja kuin esimerkiksi Tuomanen. Tärkeintä kuitenkin yrittää nostaa Santeri Mäkinen erittän hyväksi liigapelaajaksi vastuun myötä. Resurssit kohdistaisin itse uuden laitalinkin hankintaan ja sitten tuollainen puolustusosaston allrounderi ois tervetullut. Kuten tullut monta kertaa todettua, niin se laitalinkki tuosta joukkueesta uupuu. Keskikentän keskelle on kuitenkin neljä pelaajaa vaikka pakosta tai halusta Lähteestä yritetään tehdä laitapelaajaa. BTW: Liespuu ei ole edes ollut penkillä viime aikoina. Loukkaantunut vai vain poistumassa? E: En toki pistä missään tapauksessa vastaan jos Tuomanen hankitaan rotataatiopelaajaksi jos on resurssien puolesta mahdollista, mutta ei ole ensi kauden pelaajahankintalistan kärkipäässä. Pelejä kyllä riittää taas ensi kaudella.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.09.2011 klo 15:43:09 kirjoittanut Willer »
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #5395 : 29.09.2011 klo 15:42:15 |
|
Tuomanen hankintaan vaan ehdottomasti. Ei varmasti ole kallis pelaaja, mutta on osoittanut olevansa vahvaa liigatasoa. Taso ei heittele pelistä toiseen, vaan on aina perusvarma suorittaja, joka aika ajoin väläytteleekin. Ominaisuuksiltaan sellainen pelaaja, joka luultavasti voisi paikkailla laitapakkina pakon edessä. Ei meidän materiaali liian leveä keskikentällä siltikään olisi, vaikka sinne yksi lisää hankittaisiin.
Näin itsekin näen! Lisäksi tämä mahdollistaisi Kolen siirtämisen 10-paikalle pelaamaan. S-MÄK-vielä junnumpi kaksikolla, kun tuossa keskikentänpohjalla ei kovin houkuttelevalta kuullosta.
|
|
|
|
|
natte47
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #5396 : 29.09.2011 klo 15:45:16 |
|
BTW: Liespuu ei ole edes ollut penkillä viime aikoina. Loukkaantunut vai vain poistumassa?
Eilen ainakin siviilikamat päällä katsomossa, loukkaantumisesta ei tietoa.
|
|
|
|
|
Fifa
Poissa
|
 |
Vastaus #5397 : 29.09.2011 klo 15:54:55 |
|
Virtasen ja Mannisen peli olisi ollut nautittavaa katsottavaa, jos vain olisi ollut oikea paita päällä. Teknistä, taitavaa, yritteliästä, liikkuvaa. Tepsi ei valitettavasti edes päässyt kunnolla kiinni näihin kavereihin vaan antoi poikien pitää hauskaa. Mahtoiko Jamppa väsähtäää? Manu teki töitä niin kuin vain voi huippukaveri tehdä. Harmi että hänet menetettiin! Millaisenhan kaaoksen Tunde olisi tehnyt kulmiin kun nytkin tuntui kaikki olevan sekaisin.
Ensimmäinen puoliaika oltiin kyllä tosi pahasti siimassa koko alueella ja varsinkin keskikentällä eikä puolustus vakuuttanut. Hengetön esitys. Onneksi Okaru tuli ja laittoi liikettä porukkaan. Roopelta heikoin näkemäni peli, mutta kyllä oli tarjoilukin aika onnetonta. Mutta oli siellä paikat saada nimi lehteen.
|
|
|
|
|
El Buitre
Poissa
|
 |
Vastaus #5398 : 29.09.2011 klo 17:12:50 |
|
Roope Riski taustoittaa Italia-kuvioitaan tuolla.
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #5399 : 29.09.2011 klo 20:00:13 |
|
Eilenkin ihmetytti Pennasen siirtyminen vaihdon johdosta keskikentän pohjalle, ja Lähde pysyi kymppipaikalla. Miksei toisinpäin?
Mielestäni ihan selvä juttu ja hyvä ratkaisu Rapalta, kahdesta syystä. Ensinnäkin Juhon prässäys- ja puolustusaktiivisuutta sekä jaksamista tarvittiin tuossa ylempänä, jotta JJK:n keskikentän pelinrakentelua päästiin edes hieman häiritsemään, mikä ei alussa onnistunut tippaakaan. Eihän se mitenkään loistavasti onnistunut myöhemminkään, mutta hieman paremmin vaikkei Juho mitenkään huikeaa matsia pelannutkaan. Taisi muuten olla ensimmäinen kerta kun näin matsin jälkeen Juhon nojailevan polviinsa ja puhaltavan, ilmeisen kova urakka oli. Toisekseen oma pelinrakentelu oli JJK:n aktiivisen prässin takia kovin vaikeaa jo omalla kenttäpuoliskolla (kenties osasyy luokattomille roiskaisuille kärkeen, mutta osittain veikkaan Rapan ohjeistusta), joten mielestäni oli jälleen täysin oikea ratkaisu laittaa keskikentän pohjalle Kolehmaisen lisäksi Pennanen, jolla henkilökohtainen taito riittää prässiin purkamiseen ohittamalla, harhauttamalla tai syöttämällä. e. typo e2. ei ollutkaan! 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.09.2011 klo 20:03:46 kirjoittanut TZagallo »
|
|
|
|
|
|
|
|