FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.12.2025 klo 09:13:55 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 219 [220] 221 ... 230
 
Kirjoittaja Aihe: TPS 2011 - tää kaupunki on mustavalkoinen  (Luettu 586992 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Norppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #5475 : 14.10.2011 klo 07:45:05

Minä nyt en ymmärrä jalkapallon taktikasta mitään, mutta kyllä katsomoon Tepsin pelitapa näyttää aika ankealta. Tai sitten pelaajat eivät vain toteuta pelitapaa. Miksi TPS ottelusta toiseen roiskii 40 metrin syöttöjä yksin kärjessä laahustavalle Roope Riskille, joka ei näkemässäni kolmessa ottelussa ole voittanut yhtäkään palloa. Eikö sekä oma maalinteko että vastustajan maalinteon estäminen olisi helpompaa, jos omat hyökkäykset kestävät enemmän kuin 5 sekuntia? Nyt kaava on se, että TPS riistää tai saa maalipotkun ja silmänräpäyksessä vastustaja vyöryttää uutta hyökkäystä Roopen menetettyä pallon kolmen vastustajan ahdistelemana. Missä vaiheessa Roope on osoittanut olevansa pätevä target-kärki? Luulisi, että keksikenttäpelaajillakin välähtää siinä vaiheessa kun pallo palaa sadannen kerran vastustajan päästä Tepsin kenttäpuoliskolle, että ehkä olisi aika koittaa jotain muuta. Esim. Ääritalolla on kyky ohittaa vastustajia, mutta milloin viimeksi on sellaista nähty? Pelaajat (pois lukien tietysti Okaru) valitsevat hyökkäystilanteissa joka kerta omalta kannaltaan helpoimman ja vaivattomimman ratkaisun, mutta se ei yleensä ole sama asia kuin joukkueen peliä parhaiten edistävä ratkaisu.

Tähän kappaleeseen sanasta sanaan sama.

Mä ymmärtäisin tuon tavan pelata, jollei mulla olisi sellaista perstuntumaa et tuo nippu pysytyisi kyllä muunkinlaista peliä pelaamaan. Se on niin turhauttavaa katsella kun kerta toisensa jälkeen lähtee yksinäiselle Roopelle se toivotaan toivotaan pallo monenkymmenen metrin päästä - ei ole puolustuslinjan kovin vaikea pelata tuollaista vastaan. Niiden syottöjen pitäisi lähteä edes vastustajan kenttäpuolelta, perkele. Tavallaan tuo peli näyttää siltä kuin Njazi olisi yhä siellä piikissä ja tarkoitus olisi et hän tiputtaisi niitä palloja Roopelle, vaan kun ei hän ole siellä. 
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5476 : 14.10.2011 klo 08:27:23

Juho Lehtonen caseen sen verran, että Lehtoselle olisi ollut tulossa iso rooli jos ei Roope Riskiä olisi saatu takaisin. Olisi ollut toki ainoa vaihtoehto siinä tapauksessa. En lähtisi haukkumaan Rajamäkeä nuorten suhteen ainakaan liikaa. Nuoret kuten Uronen, Pennanen ja Lähde pelaavat pelistä toiseen. Santeri Mäkiselle myös annettiin mahdollisuus, mutta ei mielestäni sitä ottanut. Ajoittain hyvää peliä, mutta toisaalta sitten aikamoista schaibaa ja asennevammaisuutta.

Joka tapauksessa edelleen Keynesin pointista samaa mieltä ja rauhallisesta sisäänajosta Rajamäen on turha puhua Lehtosen osalta. Eilinen Nybergin vaihto oli niin käsittämätön ja tähän reagoi jopa puoliunessa ollut Kupittaa.

Pelitapaan sen verran, että valitettavasti N'Galulan ja Kuqin poistuminen näkyy joukkueessa. Peli meni sekaisin ja taistelupelillä raavitaan näitä tasureita ja kun muut sählää myös niin edelleen ollaan mitalissa kiinni. Palaset eivät oikein ole tällä kaudella loksahtaneet paikoilleen. Ehkä ensi kausi on parempi sen suhteen kun runko on kasassa jo melkein nyt.
TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #5477 : 14.10.2011 klo 08:39:38

Osaako joku arvon foorumisteista kertoa, millainen TPS:n pelitapa oikeasti on? Minä en osaa, vaikka olen missannut vain viisi matsia. (Minä tosin en ymmärräkään jalkapallosta mitään). Välillä on mennyt ihan nätisti, välillä taas missään ei ole mitään järkeä.
Roikkupallo kärjelle ja katotaan jos tapahtuis jotain.

Nasse kun oli targettina mukana kuvioissa toimi tämä oikein mukavasti ja eikä ollut edes rumaa peliä. Roopen paluun jälkeen pari ensimmäistä peliä näytti minun silmiini siltä että hyökkääjän vaihduttua pelitapaa muutettiin ja pelattiin enemmän ylös maata pitkin, mikä olikin täysin luonnollista ja ainoa oikea ratkaisu. Pistosyöttöjä maata pitkin haettiin jatkuvasti, mikä tietyssä mielessä sopiikin Roopen vahvuuksiin. Viimeiset pelit taasen on palattu alkukauden long balliin eikä ketään yllätä että Roope ei ole näistä voittanut yhtäkään (kerran tais jonkun vastustajan toppari mokata sen verran että Roope sai pallon). Jaro-peli (16.9.) taisi olla ensimmäinen, jossa ihmettelin mm. Kolehmaisen pakottavaa tarvetta heti pallon saatuaan yrittää roiskaista pallo "Roopelle" eli vastustajan toppareille. Ensin luulin tätä yhden ottelun suonenvedoksi mutta sittemminhän se on kostautunut TPS:n loppukauden pelitavaksi, ilmeisesti ja maaleista päätellen IFK away poislukien. Ja mitenkäs siellä kävikään? ::)

Rapan olisi pitänyt myös jo tähän mennessä huomata että monet suomalaiset linjurit, kuten eilen Veritaksen puoleinen, liputtavat usein paitsiot varmuuden vuoksi, jos eivät oikein tilannetta näe. Ainakin pari Roopen eilisestä kymmenestä paitsiosta olivat mielestäni selvästi vääriä liputuksia.
Maicon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS


Vastaus #5478 : 14.10.2011 klo 10:56:50

Olin eilen katsovinani siinä parinkymmenen minuutin kohdalla, että Rapa huuteli Kolelle ja Jallulle ohjeita, joissa minun mielestäni neuvottiin heitä roiskimaan palloa (vieläkin enemmän) MyPan puolustuslinjan yli. Voi olla, että olen väärässä, mutta näin tulkitsin siinä muutama rivi ihan Tepsin penkin takana seuraillessa. Näkikö Rapa siis ihan oikeasti siinä vaiheessa, että TPS pelasi liikaa maata pitkin matsin alussa? Suoraviivaisempaa peliä kuulutti toki myös Korkeakunnas, kun huuteli kovaan ääneen, ettei hierota palloa omassa päässä.

Tepsin peli näytti tuossa kauden puolenvälin tienoilla mielestäni ihan hyvältä, mutta nyt on sitten taktiikka muuttunut oikein kunnon paskapalloksi. Sama "kehityssuunta" on toki ollut myös sinimustan naapurin pelissä. Liekö sitten kenttä selityksenä.
betluck

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica


Vastaus #5479 : 14.10.2011 klo 11:03:15

En hirveästi lähtisi Rajamäkeä pelaajien edustukseen nostamisesta syyttämään. Viime kaudella breikkasi Roope Riski (ja jossain mielessä myös Riku), Kalle Mäkinen ja Toni Kolehmainen. Tällä kaudella Jere Uronen, Juho Lähde, Dennis Okaru. Santeri Mäkisellekin oli jo isoa roolia tarjolla, mutta ei ainakaan vielä tunnu kelpaavan.

Lehtosen keissi on täysin käsittämätön, mutta silti ei voi millään väittää, etteikö Rajamäki rohkeasti toisi uusia miehiä rinkiin. Okei, monessa tapauksessa vähän pakon edessä, mutta so what.

Pointti on nimenomaan tuo "pakon edessä". Kuka tahansa valmentaja olisi nostanut nuo samat kaverit rinkiin, kun kerran muitakaan vaihtoehtoja ei ole. En minä ainakaan lähde antamaan valmentajalle mitään erityistä kredittiä siitä, että ottaa reservistä uuden pelaajan kentälle, kun vanhat ovat sairastuvalla tai pelikiellossa. Jos Roope ei oltaisi saatu nyt syksyksi lainalle, niin Lehtonenkin pelaisi isoja minuutteja, kun yksinkertaisesti vaihtoehtoja ei olisi. Olisitko antamassa siitäkin sitten Rapalle kehuja, että hienoa, kun luottoa vihdoin löytyi?

Aivan käsittämätön ilta eilen Kupittaalla. Haistapa Rapa vittu.
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5480 : 14.10.2011 klo 11:07:02

Olin eilen katsovinani siinä parinkymmenen minuutin kohdalla, että Rapa huuteli Kolelle ja Jallulle ohjeita, joissa minun mielestäni neuvottiin heitä roiskimaan palloa (vieläkin enemmän) MyPan puolustuslinjan yli. Voi olla, että olen väärässä, mutta näin tulkitsin siinä muutama rivi ihan Tepsin penkin takana seuraillessa. Näkikö Rapa siis ihan oikeasti siinä vaiheessa, että TPS pelasi liikaa maata pitkin matsin alussa? Suoraviivaisempaa peliä kuulutti toki myös Korkeakunnas, kun huuteli kovaan ääneen, ettei hierota palloa omassa päässä.

Tepsin peli näytti tuossa kauden puolenvälin tienoilla mielestäni ihan hyvältä, mutta nyt on sitten taktiikka muuttunut oikein kunnon paskapalloksi. Sama "kehityssuunta" on toki ollut myös sinimustan naapurin pelissä. Liekö sitten kenttä selityksenä.

Eiköhän tuo kenttä ole siihen osasyynä. Toimisi ihan hyvin jos kärjessä olisi Kuqi tai edes joku toinen pelaaja Riskin lisäksi. Ainoa joka noita kukkupalloja haltuun sai oli Okaru. Ensimmäisellä puoliajalla TPS yritti rakentaa alhaalta käsin keskeltä niin, että Pennanen, Kole tai Lähde hakivat palloa alhaalta. Nämä eivät johtaneet tuloksiin ja Kole ja Lähde taisivat menettää pallon aika huonolla sektorilla montakin kertaa. Onneksi Timoska ja Co. eivät päässeet yläripaa lähemmäs. Sen jälkeen palloa alettiin puskea ylös väkisin.

Olisivat enemmän tulleet laitojen kautta kuin roiskineet palloa ylös ei-target kärjelle. Ärtsistä ei tässä taistelusssa ollut mitään apua Riskille. Saa nähdä miten seuraavissa peleissä. Derby on toki oma lukunsa, mutta kaksi seuraava peliä on mielenkiintoisia taktiikan suhteen. Tuskin mikään silti muuttuu vaan pusketaan lisää.
Marsilainen

Poissa Poissa


Vastaus #5481 : 14.10.2011 klo 11:22:46

Sinänsä ristiriitaiset ovat tunteet, kun sarjataulukossa ollaan mitalin tuntumassa, mutta loppukauden peliesitykset ovat useimmiten olleet sitä itseään. Taulukossa saadaan kiitellä Interin ja JJK:n kompurointia.

Pelitapaa ei tosiaan ole voinut ymmärtää tai sitä ei ole loppukaudesta ollut. Kyllä se niin on että vastustajan on helpompi pelata loppukauden pelitavatonta Tepsiä vastaan kun alkukauden liiankin kaavamaisen pelitavan omaavaa Tepsiä vastaan.

Kootut tunnelmat alkusyksyltä:
+ Okaru on todella pelannut itsensä avaukseen
+ Uronen ei jäänyt parin pelin ihmeeksi, pääsee vetämään näköjään jo vapareitakin.
+ Rähmöseltä erittäin tasaista ja perusvarmaa suorittamista
+ Jossain määrin Lähde ja Pennanen kun nuoret pojat ovat pelanneet kovan ja tiivin kauden vakiomiehinä.
- Ärtsin hyytyminen. Koska (ainakaan kotipeleissä) olette nähneet perinteistä vauhdikasta Ärtsiä?
- Roope. Ei varmaan ole päässyt pelaamaan vahvuuksillaan, mutta eilenkään ei kertakaikkiaan voinut taputtaa hänen vaihtoon tullessaan. Penkille ja korkeintaa vaihdosta sisään seuraavaksi. Kuinka kauan saa vielä anteeksi Maarianhaminan kolmella maalillaan?
- Jallu. Ei kai voi kesken kautta alkaa jäähdyttelemään. Mikä on ensi kauden status? Enkä nyt tarkoita eilistä OM:ää.
- Kuqin lähtö. Sai lähteä rauhassa kun Roope-huuma oli niin kova, mutta tämä olikin takaisku
- Lehtovaaran loukkaantuminen. Tässä on mennyt 3-5 pistettä. Esim. eilen olisi huutanut Jallulle ottavansa, mutta Henrikki oli siellä takana ihan hiljaa vaikka lähti vastaan muutaman askeleen tulemaan.
- Materiaalin kapeus. Tämä nyt on aika ikuinen valitusvirsi muilla kun HJK:lla.
- Pääpelivoiman puute yhdistettynä Moisanderin epävarmuuteen keskityksissä. Aika usein on nykyään vastustajan kulmissa jännäkakka housussa, ei ollut ennen.
Keynes

Poissa Poissa


Vastaus #5482 : 14.10.2011 klo 13:01:37

Pointti on nimenomaan tuo "pakon edessä". Kuka tahansa valmentaja olisi nostanut nuo samat kaverit rinkiin, kun kerran muitakaan vaihtoehtoja ei ole. En minä ainakaan lähde antamaan valmentajalle mitään erityistä kredittiä siitä, että ottaa reservistä uuden pelaajan kentälle, kun vanhat ovat sairastuvalla tai pelikiellossa. Jos Roope ei oltaisi saatu nyt syksyksi lainalle, niin Lehtonenkin pelaisi isoja minuutteja, kun yksinkertaisesti vaihtoehtoja ei olisi. Olisitko antamassa siitäkin sitten Rapalle kehuja, että hienoa, kun luottoa vihdoin löytyi?

Juuri näin.

Vaikka Lähde, Mäkinen, Riskit sun muut ovatkin lopulta saaneet mahdollisuutensa ja ottaneet paikkansa joukkueessa (poikkeuksetta myöhemmin kuin mitä pelillinen taso olisi mahdollistanut), niin tästä ei voi millään jakaa kiitosta kenellekään TPS:an valmentajista. Nämä kaverit ovat pikemminkin nostaneet itsensä rinkiin eikä kukaan heitä ole nostanut. Pakon edessä peluutetaan junnuja ja lässytetään posketonta kasvattajaseura- sekä hallittu-sisäänajo-mantraa. Tilanne olisi täysin erilainen jos valmennus- ja seurajohto myöntäisi, että siellä ollaan skeidat byysassa, mutta nyt lässytetään julkisuuteen täyttä tuubaa ja voidaan omahyväisesti elää kasvattajaseurakuplassa.

Pahintahan meiniki oli Jakosen aikakaudella kun kaikennäköisiä turisteja hankittiin Kupittaalle surffaamaan. Käsittämättömin asia oli se, että tämä ei koskenut ainoastaan pelaajia (Gyan, Iiskola, Price etc), vaan myös valmentajia (käsittämätön Laurikainen -> Ukkonen - case sekä seniili Kuusela) ja muuta tuhlailua. Lopputuloksena valtavat määrät rahaa suoraan polttouuniin ja palkinnoksi mies sai vielä huippupestin Suomalaisen jalkapallon avaintehtävässä. Tämä tosin kertoo lähinnä Palloliitosta kun Jakosen "näytöillä" liikkunut kaveri palkattiin huipputehtävään.

E: Uronen edelleen ainoana nykyisestä ryhmästä jolle on uskallettu antaa vastuuta heti kun taso on riittänyt eikä peluutettu kokeneempaa tusinaa hänen tilallaan.
« Viimeksi muokattu: 14.10.2011 klo 13:03:59 kirjoittanut Keynes »
Cartel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5483 : 14.10.2011 klo 13:49:50

Vaikka Lähde, Mäkinen, Riskit sun muut ovatkin lopulta saaneet mahdollisuutensa ja ottaneet paikkansa joukkueessa (poikkeuksetta myöhemmin kuin mitä pelillinen taso olisi mahdollistanut), niin tästä ei voi millään jakaa kiitosta kenellekään TPS:an valmentajista. Nämä kaverit ovat pikemminkin nostaneet itsensä rinkiin eikä kukaan heitä ole nostanut.
Miksei voi jakaa kiitosta? Juuri tuo mahdollisuuden antaminenhan on se valmentajan tehtävä. Loput on kiinni pelaajasta, joista esim. Lähde ja Uronen ovat paikkansa hyvin käyttäneet hyväkseen. Santerikin sai mahdollisuuksia aivan saatanan monta tällä kaudella mutta kun ei riitä niin sitten ei vaan yksinkertaisesti riitä. Ei mikään joukkue edes Veikkausliigassa voi peluuttaa pelaajia vain siksi, että tämä on nuori. Mahdollisuuksia annetaan ja katsotaan mihin rahkeet riittävät. Se on mielestäni valmentajan tehtävä ja Rapa minusta toteuttaa tätä ihan kohtalaisesti. Samoin TPS organisaationa on oppinut Jakosen ajasta ja täyttää nykyään loukkaantumisten ja siirtojen jälkiä ensisijaisesti junnuista. Tälläkin kaudella poissa ovat jo N'Galula, Kuqi ja Lehtovaara ja oikeastaan vain Roope tuli paikkaamaan. Eli kyllä tuosta pientä krediittiä voi antaa valmentajalle ja seurajohdolle. Mielestäni ihan puheiden mukaista toimintaa. Monessa muussa jengissä tässäkin liigassa ovet ovat käyneet sisäänpäin hieman rajummin, vai mitä?

Se, miksei tämä toimi Lehtosen tapauksessa, on minulla arvoitus. Mielestäni Juho on saanut näyttöpaikkansa ja käyttänyt ne hyvin, joten hänen pitäisi olla useammin avauksessa ja vastuun runsaampaa. Paska homma ja mysteeri minulle, mutta voit varmana itsekin myöntää, että Lehtonen on nimenomaan outo poikkeus Tepsin ideologian mukaisessa toiminnassa, ei sääntö sen vastaisesta. Muita tämän tapaisia esimerkkejä ei liiemmin ole - Lehtilä ehkä varauksin (hyvä voittoprosentti, joka on tärkeintä veskarille). Vai voitko mainita Lehtosen lisäksi jonkun junnuista, joka olisi ansainnut omilla esityksillään nykyistä suurempaa vastuuta?

Peli on ollut paskaa, monet vaihdot pelien sisällä täyttä kuraa ja Kuqin lähtö harmittaa. Voi olla, että mitali jää saamatta. Mutta kaikki voivat miettiä sitä, onko tämä pelkästään Rapan vika. Onko Tepsin materiaali muka varman mitalijoukkueen levyinen? Onko nimilista täynnä liigatähtiä? Onko omia junioreita liian vähän ja ulkomaisia täytemiehiä liikaa? Niinpä.
Keynes

Poissa Poissa


Vastaus #5484 : 14.10.2011 klo 14:32:11

Miksei voi jakaa kiitosta?

Koska...

Pointti on nimenomaan tuo "pakon edessä". Kuka tahansa valmentaja olisi nostanut nuo samat kaverit rinkiin, kun kerran muitakaan vaihtoehtoja ei ole. En minä ainakaan lähde antamaan valmentajalle mitään erityistä kredittiä siitä, että ottaa reservistä uuden pelaajan kentälle, kun vanhat ovat sairastuvalla tai pelikiellossa. Jos Roope ei oltaisi saatu nyt syksyksi lainalle, niin Lehtonenkin pelaisi isoja minuutteja, kun yksinkertaisesti vaihtoehtoja ei olisi. Olisitko antamassa siitäkin sitten Rapalle kehuja, että hienoa, kun luottoa vihdoin löytyi?

...ja....

Uronen edelleen ainoana nykyisestä ryhmästä jolle on uskallettu antaa vastuuta heti kun taso on riittänyt eikä peluutettu kokeneempaa tusinaa hänen tilallaan.

En jaksa toistella liikaa, joten laitetaan tarkemmat perustelut lainauksena:


Se, miksei tämä toimi Lehtosen tapauksessa, on minulla arvoitus. Mielestäni Juho on saanut näyttöpaikkansa ja käyttänyt ne hyvin, joten hänen pitäisi olla useammin avauksessa ja vastuun runsaampaa. Paska homma ja mysteeri minulle, mutta voit varmana itsekin myöntää, että Lehtonen on nimenomaan outo poikkeus Tepsin ideologian mukaisessa toiminnassa, ei sääntö sen vastaisesta. Muita tämän tapaisia esimerkkejä ei liiemmin ole - Lehtilä ehkä varauksin (hyvä voittoprosentti, joka on tärkeintä veskarille). Vai voitko mainita Lehtosen lisäksi jonkun junnuista, joka olisi ansainnut omilla esityksillään nykyistä suurempaa vastuuta?

Tapaus Juho Lehtonen ei ole mikään poikkeus. Sehän on tässä koko jutun ytimenä. Kauden verran liian myöhään isoille minuuteille vaikka taso olisi riittänyt helposti jo tällä kaudella. Sama kaava on nähtävissä jo Lehtovaarasta lähtien ja tästä ovat kärsineet molemmat Riskit, Lähde ja jossain määrin Santeri Mäkinenkin. Ensi kaudella kun Casa ja Rajamäki voivottelevat tiukan rahatilanteen estävän profiilihyökkääjän hankinnan niin siellä keksitään kaivaa Lehtosjuho naftaliinista pelaamaan toistuvia ysikymppisiä ja voilà, kasvattajaseura TPS on jälleen onnistunut ajamaan yhden nuoren pelaajaan sisään liigafutikseen. Pahimmassa tapauksessa Rapa seisoo jälleen keskikesällä, Lehtosen johtaessa maalipörssiä, kameroiden edessä lässyttämässä viime kaudella suoritetusta rauhallisesta sisäänajosta ja täällä on taas unohdettu tämän kauden haista-vittu-kohtelu jengin runkatessa Rajamäen rohkeudelle peluuttaa junnuja.

Peli on ollut paskaa, monet vaihdot pelien sisällä täyttä kuraa ja Kuqin lähtö harmittaa. Voi olla, että mitali jää saamatta. Mutta kaikki voivat miettiä sitä, onko tämä pelkästään Rapan vika. Onko Tepsin materiaali muka varman mitalijoukkueen levyinen? Onko nimilista täynnä liigatähtiä? Onko omia junioreita liian vähän ja ulkomaisia täytemiehiä liikaa? Niinpä.

Tätä nyt kukaan ei ole väittänytkään. Tämä asia ei ole sen mustavalkoisempi kuin muutkaan asiat maailmassa, joten outoa argumentointia asian puolesta josta kaikki ovat samaa mieltä.
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5485 : 14.10.2011 klo 14:52:01

Aika kovaa tekstiä Keynesilta vaikka osan voin allekirjoittaa. En silti näe asiaa pelkästään noin negatiivisesta näkökulmasta. Muutamaan toki:

- Lehtovaara kärsi Ukkosen kaudella 17-18 vuotiaana Iiskolan takana ja sai Mixun 2007 kaudella ykkösmaalivahdin paikan. Fair enough?
- vanhempi Riski ja varauksin Lähde jäivät jalkoihin niin Kuuselan kuin Rautiaisen kaudella. Jälkimmäisen syynä oli lainapelaaja Brown ja Kuuselan kauden pelaajaruljanssista varmaan jokainen on samaa mieltä.
- Roope Riski ja Santeri Mäkinen eivät olleet niin valmiita pelaajia kuin luulisi. ÅIFK:ssa näytöt olivat erityisesti jälkimmäisen osalta heikonlaiset. Tähän sitten tämä taas, että kakkosdivarissa ei tarvitse dominoida tai vastaava. Kyllä, mutta jotain viitteitä niistäkin peleistä saa suhteessa tulevaan. RR17 oli ihan hyvä, mutta liigassa kaudella 2009 olisi ollut ehkä hieman liian aikaisin.

Ja itkua tulee myös tulevaisuudessa niin kuin on tullut Kupittaan katsomoissa katsomovalmentajilta jo pitkään. Liian vähän omia junnuja kehissä, vääriä hankintoja ulkopuolelta, liian väärin peluutettu jne. Joku voi toki wänkätä Rapan junnupeluutuksille, mutta ei tuota nyt noin inhorealistina tarvitse katsoa. Lehtos-case on nyt oma lukunsa, ja enkä heti alkaisi suurempia linjoja hakemaan vaikka edelleen osan hyvistä kirjoituksista voin itsekin allekirjoittaa.
Meika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, TPS, Bove, Sunnuntaiviihde


Vastaus #5486 : 14.10.2011 klo 16:07:34

Mitähän vaadittaisiin, että rapa penkittää huonosti pelaavia? Olisiko mitään mahdollisuutta jättää Roope penkille ja kokeilla Lehtosta avauksessa? Onko tämä edes vaihtoehto Rapan mielestä? Olisi myös mielenkiintoista nähdä puolustus ilman Jallua tai Nybergiä.
svesku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Hyper-Hyyrynen, Con Rapa


Vastaus #5487 : 14.10.2011 klo 16:16:08

Olisi myös mielenkiintoista nähdä puolustus ilman Jallua tai Nybergiä.
Jos tämä tosiaankin on Jallun vihoviimeinen kausi, niin silloin hänellä on ehdottomasti oltava 90min/peli-kausikortti avaukseen loppukaudeksi. Ovat ne otteet kentällä sitten vaikka kuinka surkeita. Siinä ei paljoa paina panokset, millä pelataan.

Jallun TPS-uralle vähänvitunsaatananperkeleen iso Ylos
Cartel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5488 : 14.10.2011 klo 20:59:37

Tapaus Juho Lehtonen ei ole mikään poikkeus. Sehän on tässä koko jutun ytimenä. Kauden verran liian myöhään isoille minuuteille vaikka taso olisi riittänyt helposti jo tällä kaudella. Sama kaava on nähtävissä jo Lehtovaarasta lähtien ja tästä ovat kärsineet molemmat Riskit, Lähde ja jossain määrin Santeri Mäkinenkin. Ensi kaudella kun Casa ja Rajamäki voivottelevat tiukan rahatilanteen estävän profiilihyökkääjän hankinnan niin siellä keksitään kaivaa Lehtosjuho naftaliinista pelaamaan toistuvia ysikymppisiä ja voilà, kasvattajaseura TPS on jälleen onnistunut ajamaan yhden nuoren pelaajaan sisään liigafutikseen. Pahimmassa tapauksessa Rapa seisoo jälleen keskikesällä, Lehtosen johtaessa maalipörssiä, kameroiden edessä lässyttämässä viime kaudella suoritetusta rauhallisesta sisäänajosta ja täällä on taas unohdettu tämän kauden haista-vittu-kohtelu jengin runkatessa Rajamäen rohkeudelle peluuttaa junnuja.
Tuskin tässä kukaan on runkkaamassa Rapan rohkeutta junnujen sisäänajossa. Enemmän on kyse siitä, että ainakin meikäläisen mielestä kritiikki Tepsin hehkuttaman ideologian vastaisesta toiminnasta on hieman ylimitoitettua. Mielestäni viimeisen parin kauden ajan kun rahat on olleet lopussa ja tätä "menestyvä kasvattaja" mantraa on hoettu, TPS on ollut melko onnistunut strategiassaan. Todisteena siitä on varmasti yksi koko liigan nuorimmista ja kapeimmista ringeistä, jossa junnujen on lähes pakko ottaa tarjottu vastuu vastaan ja kehittyä, vähäiset ulkomaalaishankinnat sekä useat nuorten pelaajien myynnit ulkomaille. Toki lähteneitä voisi olla enemmänkin, mutta silti ollaan viimeisen parin kauden aikana tuotettu pelaajia ulkomaille ihan liigan kärkitahtiin. Ja toivottavasti niin jatkuukin...

Mitä tulee Lehtovaaraan tai vanhempaan Riskiin niin lasken nämä Jakosen ja Sairasen ajan pelaajapolitiikan aikaisiksi tapauksiksi. Näen kehitystä tapahtuneen niistä ajoista (olkoonkin pakon/rahatilanteen sanelemaa). Lisäksi on vaikeaa ottaa kantaa siihen, onko esim. S. Mäkiselle annettu vastuuta liian myöhään. Tämä on puhdas mielipidekysymys, mutta ainakaan omiin silmiini on näyttänyt enemmän siltä, ettei Santeri ole ollut valmis vastuuseen edes tällä kaudella (toivottavasti ensi kesä muuttaa tämän). Eli vieläkin olen sitä mieltä, että case Lehtonen on nimenomaan poikkeus säännössä. Ilman Juhon kieltämättä kummaa kohtelua tätä keskustelua ei edes käytäisi - ainakaan samoilla perusteilla. Ja jos Lehtonen johtaa ensi kesänä liigan maalipörssiä meidän ykköshyökkääjänä eikö kaikki ole silloin mennyt helvetin hyvin? Vai olisiko se pitänyt tapahtua jo tällä kaudella ja ensi kausi oltaisiin jo ManUssa? Mielestäni pitäisi yrittää asettaa mylös realistiset raamit sille, mitä lupaavilta nuorilta edes odotetaan.
Timisoara

Poissa Poissa


Vastaus #5489 : 15.10.2011 klo 10:28:05

- Kun Jere Uronenkin tuli treeneihin mopoautolla ja söi äidin tekemiä maksamakkaraleipiä, niin aloin jo miettiä, pitäisikö laittaa nappikset naulaan, Heinikangas nauraa liigan nettisivuilla.

-  Hän on vasta 17-vuotias, sai kutsun maajoukkueeseen ja pelaa jo nyt paremmin kuin minä. Kyllähän sitä miettii, että pelaankohan nyt väärässä paikassa, Heinikangas jatkaa.

Haista nyt Jallu paska näiden lopettamisjuttujesi kanssa. Minä hyväksyn Jallun kaltaisen TPS-ikonin lopettamisen vasta sitten kun taso ei enää riitä. Puolustus, Jallu mukaan lukien, on ollut Tepsin parhaiten toimiva osasto tällä kaudella, torstaisesta omasta maalista huolimatta. Ensi kaudeksi asenne kuntoon ja mestaruus himaan joukkueen kapteenina.

Ja jos kaikki Jere Urosta lahjattomammat pelaajat lopettavat, niin Jere saa pelata liigassa yksin ensi kaudella.
Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #5490 : 15.10.2011 klo 10:57:48

Ja jos kaikki Jere Urosta lahjattomammat pelaajat lopettavat, niin Jere saa pelata liigassa yksin ensi kaudella.

Mutta TPS:n luulisi silloin voittavan kultaa helposti Ylos
Jasseri

Poissa Poissa


Vastaus #5491 : 15.10.2011 klo 11:09:56

Voisi tavoitella jopa tuplaa Ylos
TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #5492 : 15.10.2011 klo 12:42:52

Veikkaan kyllä ettei Jere sentään yksin voittaisi cupissa jotain sexypöxyjäkään, vaikka tiukoille varmaan menisikin.
Meika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, TPS, Bove, Sunnuntaiviihde


Vastaus #5493 : 15.10.2011 klo 18:07:43

Jos tämä tosiaankin on Jallun vihoviimeinen kausi, niin silloin hänellä on ehdottomasti oltava 90min/peli-kausikortti avaukseen loppukaudeksi. Ovat ne otteet kentällä sitten vaikka kuinka surkeita. Siinä ei paljoa paina panokset, millä pelataan.

Rapalla nämä.
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #5494 : 15.10.2011 klo 18:17:59

Rapalla nämä.

Periaattellisella tasolla sama.

Edustusjoukkueessa pelaavat parhaat(valintakriteereistä voidaan toki keskustella), eikä kenelläkään pitäisi olla tuollaista loppukaudenkausaria avaukseen oli sitten tehnyt kuinka hienon uran tahansa. Eriasia on sitten joku jäähyväistyyppinen vaihto lopussa kentälle tai jotain. Lähtökohtaisesti kuitenkin pelaaja ei voi olla seuraa suurempi.

Tämä siis nyt muutenkin kuin Jallun liittyen jolle toki häränkullin kokoinen :peukku:
taylor

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #TPSJalkapallo #TPSJunnut


Vastaus #5495 : 15.10.2011 klo 21:35:58

Juuri näin.

Vaikka Lähde, Mäkinen, Riskit sun muut ovatkin lopulta saaneet mahdollisuutensa ja ottaneet paikkansa joukkueessa (poikkeuksetta myöhemmin kuin mitä pelillinen taso olisi mahdollistanut), niin tästä ei voi millään jakaa kiitosta kenellekään TPS:an valmentajista. Nämä kaverit ovat pikemminkin nostaneet itsensä rinkiin eikä kukaan heitä ole nostanut. Pakon edessä peluutetaan junnuja ja lässytetään posketonta kasvattajaseura- sekä hallittu-sisäänajo-mantraa. Tilanne olisi täysin erilainen jos valmennus- ja seurajohto myöntäisi, että siellä ollaan skeidat byysassa, mutta nyt lässytetään julkisuuteen täyttä tuubaa ja voidaan omahyväisesti elää kasvattajaseurakuplassa.
....

Ihan tuubaa.

Juuri niin pitää toimia, että kaverit raivaavat ITSE tiensä avaukseen. Silloin voi olla mahdollisuuksia pidemmällekin.
Aikaisemmin Tepsissä junnut pääsivät kävellen avaukseen (heitä oikein nostettiin sinne), eikä pelaajilla sitten oikein tulevaisuutta ollutkaan (esimerkkinä lähes kaikki 81-85 syntyneet).
Hyvänä esimerkkinä taas RiRiski joutui itse raivaamaan tiensä Brownin ja Kappen varjosta ja nyt pelaa säännöllisesti Allsvenskanissa.
Statisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5496 : 15.10.2011 klo 22:20:40

Ainahan olisi ollut vaihtoehtona, että oltaisiin niillä suht vähäisillä rahoilla hankittu joukkueeseen dennisokaruja* ja pidetty omat kasvatit penkillä. Sitten vain katseltaisiin ulkomaanarpoja omien jätkien sijasta. Tämä tilanne on paljon parempi.

Kritiikki tästä asiasta on oikeasti naurettavan liioiteltua. Verratkaa nyt ihan oikeasti Tepsiä koko liigan kontekstissa. Omia kasvatteja nousee liigaan ihan eri tahdilla kuin vaikka Interistä, KuPSista tai Vepsusta, ja samalla menestystä tulee ihan kohtalaisesti.

Mielestäni sellainen yksi oman junnun sisäänajo / kausi on oikein hyvä tahti, ja TPS laittaa siitä tällä hetkellä paljon paremmaksi. Sitä vastaan on vaikea valittaa.

*Okaru on mielestäni kostautunut erittäin hyväksi vahvistukseksi ja toivon miehelle jatkosopimusta, mutta tällä ilmaisulla viittasin vain hänen tyyppisensä pelaajan hankintaan. Mies oli kuitenkin jonkinasteinen ulkomaanarpa ja pidemmän päälle vastaavien kohdalla osumatarkkuus voi olla aika huono. Tässä tapauksessa hankinta oli toki onnistunut, mistä Ylos Tuoppi
taylor

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #TPSJalkapallo #TPSJunnut


Vastaus #5497 : 15.10.2011 klo 22:33:46

...
Kritiikki tästä asiasta on oikeasti naurettavan liioiteltua. Verratkaa nyt ihan oikeasti Tepsiä koko liigan kontekstissa. Omia kasvatteja nousee liigaan ihan eri tahdilla kuin vaikka Interistä, KuPSista tai Vepsusta, ja samalla menestystä tulee ihan kohtalaisesti.

Mielestäni sellainen yksi oman junnun sisäänajo / kausi on oikein hyvä tahti, ja TPS laittaa siitä tällä hetkellä paljon paremmaksi. Sitä vastaan on vaikea valittaa
....

Juuri näin Ylos
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5498 : 15.10.2011 klo 23:02:03

Tiukkaa tekstiä: http://www.mvpjulkaisut.com/roopenblogi141011.htm

Lainaus
Omat pelini eivät oikeastaan ole Maarianhaminan reissun jälkeen sujuneet lainkaan. Syytä en oikestaan tiedä. Välillä pelataan vähän tyhmästi, mutta eniten maalittomuus on kuitenkin itsestäni kiinni. Liike ei ole tarpeeksi hyvää ja silloin on muidenkin vaikea antaa hyviä palloja. Pitää vaan saada kaivettua jotenkin itsestä enemmän irti. Viime peleissä olen ollut joukkueeni huonoin, ja ansaitsen jokaisen kritiikin, joka minuun kohdistetaan. Mutta pyydän myös tukea ja uskoa. Kaikki ei tapahdu hetkessä. Viime marraskuun ja tämän vuoden elokuun välisenä aikana pelasin vain 5 peliä, joten pelituntuma on edelleen hiukan hakusessa. Lupaan kuitenkin, että yritän antaa loppukaudella itsestäni enemmän ja kaikki meidän pelaajat haluavat sen mitalin kaulaan kauden päätteeksi.

Vielä haluaisin puuttua yhteen asiaan. Toivoisin, että kotiyleisö jaksaa kannustaa omaa joukkuettaan loppuun saakka. Jos toppari puskee pallon omiin, kun pelattuna on 85 minuuttia, silloin, jos koskaan joukkue tarvitsee kannustusta. On ihmeellistä, että fanit eivät jaksa kannattaa omaa joukkuettaan loppuun saakka, vaan ennemminkin rupeavat heittämään negatiivisia kommentteja oman joukkueensa pelaajista. Jokainen meistä yrittää täysillä ja jokainen meistä haluaa sen mitalin kaulaan. Ymmärrän sen, että jos se mitä näkee ei tyydytä ja on pettynyt omiensa esitykseen, niin sitä jättää seuraavan pelin väliin, eikä tule paikan päälle katsomaan. Mutta miksi tulla uudestaan paikalle, jos ei ole valmis kannattamaan joukkuettaan edelleenkään, vaan sama toistuu taas niillä tärkeimmillä hetkillä?

Haluan tähän loppuun kuitenkin vielä tarkentaa, etten missään tapauksessa kohdista tätä jokaiseen yleisössä olevaan katsojaan, vaan puhun tässä murto-osalle heistä.

Jälkimmäiseen sen verran, että turkulaisyleisö haukkuu ensin tuomarin ja valmennusjohdon ja sen jälkeen omat pelaajat. :D Vanhemman kaartin osaltolta kuulee Veritaksen puolella välillä huikeita kannanottoja. Paskaa ja hengetöntä tuo MYPA-peli oli kyllä niin kentällä kuin molemmilla puolilla katsomoa.
Statisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #5499 : 16.10.2011 klo 00:41:11

Hyvä teksti Roopelta. Hienoa nähdä mieheltä myös itsekritiikkiä kaiken läpänheiton lomassa.

Suomalainen - ei vain turkulainen - yleisö on kyllä keskimäärin ihan perseestä. Pelitapahtumiin ei reagoida ja aina pelataan huonommin kuin telkkarissa, kenttä on huono, vastustaja on tylsä, liput on "kalliita", auto piti jättää yli sadan metrin päähän ja vähän on kylmäkin...

 
Sivuja: 1 ... 219 [220] 221 ... 230
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa