FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
21.03.2026 klo 22:34:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 199 [200] 201 ... 258
 
Kirjoittaja Aihe: FC Lahti 2011 - Volttilähtö divarista vai kansi kiinni ja kuulemiin?  (Luettu 452479 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
jaanu$

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva


Vastaus #4975 : 05.07.2011 klo 20:06:39

Halttuselle ja Lumiolle järkyttävän kokone Ylos Hienoja miehiä!


sama. Ja koskisenarille keskisenaria.
Johtaja Calu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Neemias Barbosa


Vastaus #4976 : 05.07.2011 klo 20:25:23

sama. Ja koskisenarille keskisenaria.

Sampperi.
Rafu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #4977 : 05.07.2011 klo 21:05:55

Sarja lähestyy puoltaväliä ja on jo korkea aika ruotia alkukautta hieman tarkemmin.

FC Lahti lähti monien papereissa jopa selvänä suosikkina ykköseen, vaikka sarjan tiedettiin olevan poikkeuksellisen hyvätasoinen tällä kaudella. Paikka auringossa tulee kuitenkin ansaita, usea ykkösen seura nimittäin asetti Lahden tavoin tavoitteekseen sarjan piikkipaikan. AC Oulu, PK-35, FC Kooteepee, OPS, FC Viikingit, Popa jne.  10 pelatun kierroksen jälkeen (pl. Hämeenlinna ja Jippo, joilla pelejä takana 11) Lahden sarjasijoitus on tyydyttävä. Sarjan kärkipaikka jaetaan tällä hetkellä vantaalaisen PK-35 kanssa. PK-35 on tosin paperilla 1. paremman maalieronsa turvin, pisteitä molemmilla on 23. Takana hengittää AC Oulu 21 pisteellä. Helpolla FC Lahti siis ei ole päässyt, eikä tule pääsemäänkään.

7 voittoa, 2 tasapeliä sekä yksi tappio. Siinä Lahden alkukausi tiivistettynä. Lukemaa voidaan pitää tyydyttävänä. Vierasreissut ovat tuottaneet Lahdelle hieman ongelmia, mutta kotona taasen on kulkenut upeasti. Paluu Kisapuistoon on siis tulosten valossa osoittanut oikeaksi päätökseksi. Yleisö ei tosin HIFK-peliä lukuun ottamatta ole löytänyt linja-autoaseman vieressä sijaitsevalle pyhätölle. Missä ovat ne ihmiset, jotka lupasivat tulla katsomaan FC Lahden pelejä, kun palataan Kisapuistoon? Mökillä, himassa kyttäämässä Ylen teksti-tv:tä vaiko kirjoittamassa paperille muita syitä, mitä parantaa ennen kuin suvaitsee saapua matsiin? Tekosyitä on helvetin helppo keksiä ja niitä löytyy aina. Lahden yleisömäärät tosin ovat olleet hyviä ykkösen tasolle ja AM vaikuttaa olevan pienoisessa nousussa kelien lämmitessä.

Pelilliseesti joukkue on pelannut melko ehjän kauden. Kautosen ajama taktiikka on näkynyt ja skeptikkojen yllätykseksi jopa toiminut. Lahden pelityyli muistuttaa mielestäni yksinkertaistettua Barceloonaa. Palloa pyritään pitämään maassa, mutta monipuolisuuden nimissä peliä voidaan avata myös pitkillä palloilla. Prässipeli on melko aggressiivista, joskaan ei yliampuvaa. Lahden tekemät maalit ovat olleet pääsääntöisesti ”rakennettuja maaleja” kuten kuvaan sopii. Mukaan mahtuu toki pari räkämaalia ja erikoistilanne maalia. Lahti pitää peleissään pääsääntöisesti vastustajaa enemmän palloa, joka on pidemmän päälle kuluttavaa vastustajan kannalta. Tämä sopii etenkin ripulidarrapaskajoukkueita vastaan. Lahden ajoittaiset pelilliset ongelmat ovat johtuneet muutamasta tekijästä. Kentällä on ajoittain ollut liikaa pelaajia, jotka eivät osaa noudattaa taktiikkaa tarpeeksi hyvin (junnut). Tämä taas johtuu Lahden kapeahkosta materiaalista. Kaikki kunnia silti junnuille, jotka ovat antaneet viitteitä potentiaalista. Toinen seikka on ahtaat kentät. Kisapuistossa homma toimii, sillä iso kenttä antaa Lahdelle tilaa rakentaa peliä vapaammin. Vieraspeleissä vastaan tulee kuitenkin Peltosen sanoin ”postimerkki kenttiä”, joissa oman pelin pelaaminen vaikeutuu, kun tilaa ei juuri ole.  Omaa peliin luottaminen on kuitenkin tulkittavissa positiiviseksi asiaksi. Omaa peli identiteettiä ollaan toivottavasti luomassa pikkuhiljaa…

Pelaajat ovat onnistuneet pääasiassa hienosti. Kautosen hankinnat Hauhia, Turunen, Bäckman, Sinisalo ja Veltheim ovat jokainen osoittautuneet vahvistuksiksi. Hauhian klubiviisiitti on unohdettu näiden peliesitysten jälkeen tyystin. Jäätävää dominointia laitapakkina. Erityisesti yhteispeli Shalan kanssa on taidetta. Turunen on iskenyt jo 4 maalia ja pelannut ajoittain hienosti. Bäckman on osoittanut todelliseksi taistelijaksi ja siinä ohessa on iskenyt pari maalia. Sinisalo kärsi talvella ehkä yliyrittämisestä, mutta yksinkertaistettuaan omaa peliään on Sinisalo ollut puolustuksen tukipilari yhdessä Mirandan kanssa. Veltheim on höylännyt keskikentän ja laitapakin välillä melko onnistuneesti. Parhaimmat pelinsä hän on kuitenkin pelannut keskikentällä, laitapakkina Velle on ajoittain suurissa vaikeuksissa. Muusta joukkueesta on esille nostettava Tuomi, jonka epävarmuus on kadonnut hänen otteista täysin. Leino tosin on pelannut viime pelit maalissa, sillä Tuomi on kärsinyt loukkaantumisesta. Nuorten pelaajien esiinmarssi on ollut myös mukavaa katseltavaa. Köse, Rantanen, Hertsi etunenässä ovat pelanneet hyviä pelejä. Muista nuorista Heikari ja Laitinen ovat jääneet vähälle peliajalle. Pelaajatilanne vaikuttaa tällä hetkellä helvetin hyvältä. Rafael on toipunut 90min pelikuntoon ja myös Eerola on palannut vahvuuteen. Kansainvälinen siirtoikkuna aukesi muutama päivä sitten, mutta en näe vahvistuksille tarvetta, ainakaan vielä. Tuskinpa kukkaron nyörit edes antaisivat myöten.

Kautonen on selvinnyt tähän mennessä puhtain paperein. Jätkämäinen valmentaja tekee selvästi Lahdelle hyvää setämäisen Mäkelän jälkeen. Kautonen on tätä menoa Lahden valmentaja myös ensi kaudella, liigassa tosin.

Kaikki näyttää siis hyvältä mastojen juurella, ellei oteta lukuun kannattajat vs. Senari tilannetta. Siitä en jaksa kirjoittaa yhtään mitään, eiköhän olennaisin ole jo käsitelty. Kurssi on kohti liigaa ja toivottavasti Auge ruorin takana pystyy sen kurssin pitämään vastaisuudessakin. Edelleen, kaikki muu kuin liiganousu olisi pettymys.

C´mon Kuhnurit! Ylos
« Viimeksi muokattu: 05.07.2011 klo 21:21:05 kirjoittanut Rafu »
Huupponen
2017

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #4978 : 05.07.2011 klo 21:13:09

JIPPOlla on myös 11 peliä. Ei taitaisi edes olla mahollista tuommonen että muilla ois 10 peliä ja yhellä jengillä vain 11. (lyhyt matikka jne.)

Rafu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #4979 : 05.07.2011 klo 21:20:41

JIPPOlla on myös 11 peliä. Ei taitaisi edes olla mahollista tuommonen että muilla ois 10 peliä ja yhellä jengillä vain 11. (lyhyt matikka jne.)


Joo oot oikeessa :D
Grorudil

Poissa Poissa


Vastaus #4980 : 05.07.2011 klo 21:41:11

Mopsi on ottanut vähän lisäkiloja Ylos Tuoppi

On muussi maistunut, eikä mikään Jaanuk$en jauhomuussi :)
« Viimeksi muokattu: 05.07.2011 klo 21:44:59 kirjoittanut Grorudil »
Huupponen
2017

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #4981 : 05.07.2011 klo 21:41:49

Rafu on palannut kukkakedoille kesän kunniaksi ?
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #4982 : 05.07.2011 klo 21:43:39

Mopsi on ottanut vähän lisäkiloja Ylos Tuoppi

Meroselle Ylos
Rafu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #4983 : 05.07.2011 klo 21:50:56

Rafu on palannut kukkakedoille kesän kunniaksi ?
Jep. Tosin samanlaiset fiilikset ois varmaankin, vaikka en kirjoittaiskaa täältä kukkaiskedolta.

Emmä ainakaa nää mitään ongelmia. Joukkue on hyvässä tikissä, eikä tasonnotkahdusta ole näköpiirissä. Thats so simple! ;)
Huupponen
2017

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #4984 : 05.07.2011 klo 21:54:27

Kepulle Ylos
korjasin
Grorudil

Poissa Poissa


Vastaus #4985 : 06.07.2011 klo 05:51:41



Emmä ainakaa nää mitään ongelmia. Joukkue on hyvässä tikissä, eikä tasonnotkahdusta ole näköpiirissä. Thats so simple! ;)

Et tainnu olla Kotkassa? Peli oli hirveätä paskaa :D
Vinnie Stigma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch


Vastaus #4986 : 06.07.2011 klo 06:23:07

Hyvä joukkue voittaa huonollakin pelillä (tune: tasanen sarja).
Rafu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #4987 : 06.07.2011 klo 09:09:21

Hyvä joukkue voittaa huonollakin pelillä (tune: tasanen sarja).
Sama.
Neville, G.

Poissa Poissa


Vastaus #4988 : 06.07.2011 klo 10:13:24

Joko on hattu kiertänyt? Sakkopäätös tulossa tänään..
Huupponen
2017

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #4989 : 06.07.2011 klo 10:16:42

Joko on hattu kiertänyt? Sakkopäätös tulossa tänään..
Onko siellä taas joku IFK:n huoltaja kuvannut ?
Vinnie Stigma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch


Vastaus #4990 : 06.07.2011 klo 10:40:51

Joko on hattu kiertänyt? Sakkopäätös tulossa tänään..

Pilluliiton mielivaltaiseen sakotteluun ei tule reagoida, ei seuran, eikä varsinkaan kannattajien.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #4991 : 06.07.2011 klo 10:42:20

Onko siellä taas joku IFK:n huoltaja kuvannut ?

Kyllähän siellä loppuvihellyksen jälkeen joku IFKn verkkareissa ja liivissä ollut janari räpsi kuvia apinasektiosta.
temonen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Huuhkajat, Reipas


Vastaus #4992 : 06.07.2011 klo 13:19:20

Olikos siinä Etlarissa ny jotai juttua kotkalaisten kukkahattujen vinkumisesta?

tv. tuhatpäinen kannattajajoukko
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #4993 : 06.07.2011 klo 14:40:14

1500 €ooh sakkoja:

http://www.palloliitto.fi/viestinta/?num=190217
Lacoste-Mies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ei lajil välii, aina Jarmo Kekäläinen


Vastaus #4994 : 06.07.2011 klo 14:47:38

huutonaurua pöllöliitolle

Lainaus
FC Lahden kannattajat käyttäytyivät uhkaavasti ja herjaavasti HIFK:n pelaajia kohtaan kulkiessaan HIFK:n vaihtoaition takaa pelin päätyttyä,

siis täh
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #4995 : 06.07.2011 klo 14:50:26

Isku-Areenallako ne on hiippaillu?
Vinnie Stigma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch


Vastaus #4996 : 06.07.2011 klo 14:56:49

:D Hahhahhahhaa!!! Jumalauta mikä kusipääorganisaatio toi Pilluliitto on! FC Lahti on idiootti, jos menee nuo maksamaan.
Huupponen
2017

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #4997 : 06.07.2011 klo 15:00:16

1500 ? Jokuhan sanoi että alle tietyn rajan ei saa valittaa, mutta tuossa oli viikko aikaa valittaa ?
Lacoste-Mies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ei lajil välii, aina Jarmo Kekäläinen


Vastaus #4998 : 06.07.2011 klo 15:00:26

Pilluliiton pelko on viisauden alku
Vinnie Stigma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch


Vastaus #4999 : 06.07.2011 klo 15:02:09

Ja Hifki ei saannut mitään sakkoja kannattajiensa juostua Lahen kannattajien päälle? Tolle Palloliitolle pitäisi tehdä jotain ja vähän äkkiä!
« Viimeksi muokattu: 06.07.2011 klo 15:07:40 kirjoittanut Vinnie Stigma »

 
Sivuja: 1 ... 199 [200] 201 ... 258
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa