FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.12.2025 klo 16:13:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 255 [256] 257 ... 259
 
Kirjoittaja Aihe: AC Oulu 2011 - Säälilisenssikiimaa  (Luettu 493645 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Ares

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011


Vastaus #6375 : 15.04.2011 klo 10:05:43

Hei älä viitti! AC Oulun puuhastelu on ollut niin noloa että hävettää teidän puolesta.

Vaikea sanoa kumpi on nolompaa, Palloliiton vai AC Oulun puuhastelu. Säälittävää kumpainenkin.
TZagallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna


Vastaus #6376 : 15.04.2011 klo 10:07:26

:D

Oi Oulu on!
JM

Poissa Poissa


Vastaus #6377 : 15.04.2011 klo 10:08:55

Piispasen kommentit:

http://www.kaleva.fi/uutiset/urheilu-uutiset/ac-oulu-vie-lisenssiasiansa-kilpailuvirastoon/896193
Morsianten Keisari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hips don´t lie


Vastaus #6378 : 15.04.2011 klo 10:10:12

Ahneet lakimiehet houkutelleet AC Oulun jatkuvaan valituskierteeseen. Harvinaisen ovelaa sanon minä.
Sama fiilis tässä itelläkin on. Ei tää enää mitään hauskaa ole, toki jos jostain tulis lisenssipäätöksen kumoava päätös, en valittais. Siihen en kuitenkaan usko.
radics

Poissa Poissa


Vastaus #6379 : 15.04.2011 klo 10:11:04

Vaikea sanoa kumpi on nolompaa, Palloliiton vai AC Oulun puuhastelu. Säälittävää kumpainenkin.

No ei oikeestaan. Ei voi olla nolompaa kuin nää AC Oulun rypistelyt pelleliittoa vastaan. Kilpailuvirasto, joopa joo...
Juhana Jäähynkalastaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®


Vastaus #6380 : 15.04.2011 klo 10:13:47


Jotenki tuntuu että oheinen kommentti on ihan täyttä asiaa. Ylos

Jos saisitte vielä tämän kautta paikan liigaan, kuinka valmiita seura ja joukkue siihen olisivat?
"Olemme valmiita pelaamaan Ykköstä. Sen jälkeen, kun päätös tuli, en ole päivääkään miettinyt liigapelejä. Tärkein tehtävä on varmistaa osakeyhtiön toiminta. Jos saisimme suotuisan päätöksen, tilanne pitäisi katsoa uudestaan."
Aalis R

Poissa Poissa


Vastaus #6381 : 15.04.2011 klo 10:13:53

Tänään kokoontuva liittovaltuusto voisi heivata AC Olun samaan silppuriin Tampun kanssa. Seura, jolla ei ole aikomustakaan panna asioitaan kuntoon ja haistattaa muilla seuroilla paskat, joutaa ulos palloliiton toiminnasta yhtähyvin kuin Tampukin.
Mamadou

Poissa Poissa


Vastaus #6382 : 15.04.2011 klo 10:16:32

Seura, jolla ei ole aikomustakaan panna asioitaan kuntoon

Lisätietoja?

ja haistattaa muilla seuroilla paskat

Lisätietoja?
Happis

Poissa Poissa


Vastaus #6383 : 15.04.2011 klo 10:21:04

On jo naurettavaa toimintaa:AC Oulu valitti Kilpailuvirastolle - vaatii "huomattavaa seuraamusmaksua"
IDreamOfSuvi

Poissa Poissa


Vastaus #6384 : 15.04.2011 klo 10:38:11

koominen kommentti Nurelta, yhteistyö Opan kanssa, nuoret saavat peliaikaa kolmosessa?? ei helvetti..lupaavat 17 vuotiaat jannut joiden paikka olisi ykkösen avauksessa kehittyäkseen pelaajana lähetetään kolmoseen joka on täynnä harrasteporukkaa..ei näin oulu taas !!

sit siellä harjoittelee stafsula joka tulee loppujen lopuksi pilaamaan koko joukkueen hengen.

ja koomisinta että ykkösmaalivahti ei pelannut viime pelissä kun pelilupaa ei ollut vara maksaa..loppuuko nämä kuuluisat rahat jo kesäkuussa, vai jopa jo toukokuussa ??

no toivottavasti ilman yli -400k pärjättäis tämä kausi..loppuhan on jo selvää sit kaikille..osahan täällä viel toivoo ihmettä mut niinhän me kaikki.
Testaburger

Poissa Poissa


Vastaus #6385 : 15.04.2011 klo 10:38:17

Aikamoista puuhastelua tämä AC Oulun toiminta. Tässä prosessissa ainoa voittaja lienee AC Oulua edustava asianajotoimisto, kun siellä keksitään koko ajan uusia tahoja, joille juttu voidaan toimittaa ja samalla saadaan generoitua heille lisää laskutusta :)

Enpä nyt tiedä, että tuleeko kovin kalliiksi, kun asiaa hoitaa Petri Kokko - entinen oululainen liigatason futaaja ja yhden AC Oulun perustajaseuran (OLS) johtokunnan ex-jäsen. Nurmelan ja kumppaneiden hyvä kaveri jo peliajoilta. Taitaa taustalla olla lähinnä vain halu auttaa, ei rahastaminen.
Yön kyylä

Poissa Poissa


Vastaus #6386 : 15.04.2011 klo 10:39:21

Oiskohan aika?
Siis miettiä uuden kilpailevan lajiliiton perustamista. Aikoinaan TUL toimi aika itsenäisesti omana lajiliittona, futis seurat pelasivat TUL omia turnauksia + osallistuivat palloliiton järjestämiin, jopa maajoukkueet pelasivat omia matseja ja pikkuhiljaa ne yhdistettiin koko Suomen maajoukkueeksi. Myös kaukalopalloliitto teki samoin ja onkait niitä esimerkkejä useampiakin.
Miten palloliitto ajaa myös nurten asioita, ei mitenkään. Juuri männäviikolla istuin Pirkkahallin kahviossa jossa huolestuneet Ilves vanhemmat miettivät mitä he saavat vastineeksi palloliiton lisenssiä vastaan? Eipä oikeastaan muuta kuin piirinsarjan, mutta kun laski että lisenssin osuus +seuran jäsenmaksu ja Ilveksellä monta tuhatta junnua, niin jo pelkästään Ilveksen maksuilla ois pyörittänyt 5 palkallista työntekijää "palloliitossa"!
Uskoisin jos tällainen uusi lajiliitto (en puhu nyt enään poliittisella tasolla, vaan kilpailevana organisaationa)perustettaisiin, niin tulijoita, siis jäsenseuroja olisi runsainmitoin. Ei Palloliiton monopoliasema ole kiveen kirjoitettu, vaan se on YHDISTYS, joka käyttää väärin hankkimaansa Monopoliasemaa. Sauli Niinistön tulon jälkeen kaikki on muuttunut poliittiseksi toiminnaksi. Sauli ei yksin päätä, mutta valvoo ja luo toiminnan linjat!
Toinen vaihtoehto on saada äijät vaihtoon nykyisestä liitosta ja kolmas voisi olla jakaa maa kahteen osaan ja alkaisiko se kehäkolmosen ulkopuolelta vai vasta Limingan tullista?

Kyllä se lähes kiveen on kirjoitettu. Asiaa voi kysyä vaikkapa Blatterilta ja sen päälle lukea sen, mitä jäseniltä edellytetään http://www.palloliitto.fi/mp/db/file_library/x/IMG/177325/file/kilpailumaaraykset2011.pdf
JM

Poissa Poissa


Vastaus #6387 : 15.04.2011 klo 10:45:42

YLE Urheilu: AC Oulun valituksen onnistuminen vaatisi "poikkeukselliset olosuhteet"

http://yle.fi/urheilu/lajit/jalkapallo/kotimaa/2011/04/ac_oulun_valituksen_onnistuminen_vaatisi_quotpoikkeukselliset_olosuhteetquot_2518076.html
Vihuri

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Academic Club Oulu


Vastaus #6388 : 15.04.2011 klo 10:46:24

Huoh Alas

Keskityttäiskö jo siihen Ykköseen. Ei sitä liigatason jengiä kokoon ehditä enää saamaan.
Yön kyylä

Poissa Poissa


Vastaus #6389 : 15.04.2011 klo 10:51:50

Vielä kun hetki kaivetaan, niin ollaan tässä tilanteessa:
"Rangaistusmääräysten 2 §:n a-kohdan mukaan rangaista voidaan sitä, joka rikkoo liiton voimassa olevia sääntöjä, määräyksiä tai päätöksiä, joita liiton sääntöjen nojalla annetaan. Määräysten 2 §:n g-kohdan mukaan rangaista voidaan sitä, joka syyllistyy liiton tai jäsenseuran etua vahingoittavaan toimintaan."

Suoraan TamU-päätöksestä:
"Tamu on menettelyllään aiheuttanut erittäin kielteistä julkisuutta jalkapallolle yleensä, Suomen Palloliitolle ja erityisesti Veikkausliigaseuroille syyllistyen täten liiton ja sen jäsenseurojen etua vahingoittavaan toimintaan."

Oulu haluaa ilmeisesti saman lopputuloksen?

Ecce

Poissa Poissa


Vastaus #6390 : 15.04.2011 klo 10:52:50

Totta hemmetissä se on kilpailun rajoittamista, jos Palloliitto saa päättää, ketkä saavat pelata Suomen mestaruudesta. Kyllä kaikilla seuroilla, vaikka liittoon kuulumattomilla kaveriporukoilla pitää olla oikeus joka vuosi pelata mestaruudesta.

Niin ja sama koskee tietenkin myös kendoa ja kaikkea muutakin urheilua.
Kilpailun rajoituslakihan on tietenkin kirjoitettu juuri urheilua ajatellen.
« Viimeksi muokattu: 15.04.2011 klo 11:11:14 kirjoittanut Ecce »
k-211619

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seura jolla ei ole historiaa eli ei tulevaisuutta


Vastaus #6391 : 15.04.2011 klo 11:17:16

Oulussakin siis taas huomattu, ettei nykyisellä nimellä pääsarjaseuran talous onnistunut. Milloin ja millä nimellä uutta seuraa kehiin?
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #6392 : 15.04.2011 klo 11:21:43

Mahtaa Palloliitossa olla suut messingillä kun Pleksiteline ja Huippujuristi tarjoavat hopealautasella mahdollisuutta erottaa AC Oulu liitosta tai sulkea kokonaan kilpailutoiminnasta. Perusteet molempiin nyt löytyvät.
RealMagpie

Poissa Poissa


Vastaus #6393 : 15.04.2011 klo 11:22:25

Totta hemmetissä se on kilpailun rajoittamista, jos Palloliitto saa päättää, ketkä saavat pelata Suomen mestaruudesta. Kyllä kaikilla seuroilla, vaikka liittoon kuulumattomilla kaveriporukoilla pitää olla oikeus joka vuosi pelata mestaruudesta.

Niin ja sama koskee tietenkin myös kendoa ja kaikkea muutakin urheilua.
Kilpailun rajoituslakihan on tietenkin kirjoitettu juuri urheilua ajatellen.

Tälle ehdotonta Ylos : Vaadin Palloliittoa hyväksymään Puuppolalaisen puulaakiseuramme Veikkausliigaan tai mennään raastupaan koska Palloliitto rajoittaa mahdollisuuksiamme voittaa Suomen mestaruus!

Mamadou

Poissa Poissa


Vastaus #6394 : 15.04.2011 klo 11:27:45

Mahtaa Palloliitossa olla suut messingillä kun Pleksiteline ja Huippujuristi tarjoavat hopealautasella mahdollisuutta erottaa AC Oulu liitosta tai sulkea kokonaan kilpailutoiminnasta. Perusteet molempiin nyt löytyvät.

:D
Boris Pugo

Poissa Poissa


Vastaus #6395 : 15.04.2011 klo 11:29:53

Mahtaa Palloliitossa olla suut messingillä kun Pleksiteline ja Huippujuristi tarjoavat hopealautasella mahdollisuutta erottaa AC Oulu liitosta tai sulkea kokonaan kilpailutoiminnasta. Perusteet molempiin nyt löytyvät.

Kyllä pistää vihaksi tämä oululaisten typeryys. No, ei suinkaan tullut yllätyksenä, että AC Oulu ja Tampu olivat ne suurimmat terroristit. Omaan pesään kusijat eivät osaa edes hävetä.
ryynäri

Poissa Poissa


Vastaus #6396 : 15.04.2011 klo 11:34:04

Valkoisen kaupungin asukkaana tarttee jo hävetä tätä AC:n hommaa !  Seura paistattelee kaikissa näkyvyydessä pelkästään negatiivisissa asioissa. Alkaa kesälajit olla vähissä Oulussa pääsarja tasolla, kun samaa paskaa pesäpallossakin. Tarttee näköjään vaihtaa soikio pallon katsojaksi tulevalla kaudella kun ne sentään on osannu olla ryssimättä hommiaan.

Jotenkin tuntuu vaan, että RIP AC OULU !
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #6397 : 15.04.2011 klo 11:56:33

Lainaus
"Jos Kilpailuvirasto on sitä mieltä, että Palloliitto on määräävässä markkina-asemassa, markkinaoikeus tutkii sen jälkeen, olemmeko saaneet oikeudenmukaista kohtelua. Olemme toimittaneet tarvittavat dokumentit ja materiaalit Kilpailuvirastoon tänä aamuna", AC Oulun toimitusjohtaja Kimmo Piispanen kommentoi.
http://www.kaleva.fi/uutiset/urheilu-uutiset/ac-oulu-vie-lisenssiasiansa-kilpailuvirastoon/896193

Lainaus
Veikkausliigakauden alkuun on kolme viikkoa, eikä Kilpailuvirasto ole vielä edes saanut valitusta Oululta.
http://yle.fi/urheilu/lajit/jalkapallo/kotimaa/2011/04/ac_oulun_valituksen_onnistuminen_vaatisi_quotpoikkeukselliset_olosuhteetquot_2518076.html

:D

Mihinköhän Piispanen on paperit oikein toimittanut?
Rokrok

Poissa Poissa


Vastaus #6398 : 15.04.2011 klo 12:06:00

Vielä kun hetki kaivetaan, niin ollaan tässä tilanteessa:
"Rangaistusmääräysten 2 §:n a-kohdan mukaan rangaista voidaan sitä, joka rikkoo liiton voimassa olevia sääntöjä, määräyksiä tai päätöksiä, joita liiton sääntöjen nojalla annetaan. Määräysten 2 §:n g-kohdan mukaan rangaista voidaan sitä, joka syyllistyy liiton tai jäsenseuran etua vahingoittavaan toimintaan."

Suoraan TamU-päätöksestä:
"Tamu on menettelyllään aiheuttanut erittäin kielteistä julkisuutta jalkapallolle yleensä, Suomen Palloliitolle ja erityisesti Veikkausliigaseuroille syyllistyen täten liiton ja sen jäsenseurojen etua vahingoittavaan toimintaan."

Oulu haluaa ilmeisesti saman lopputuloksen?



Sitä odotellessa että Palloliitto potkii seuran pihalle erilaisten oikeusturvakeinojen (oli niissä mahdollista menestyä tai ei) käytön perusteella Ylos
oknpsty

Poissa Poissa


Vastaus #6399 : 15.04.2011 klo 12:08:16

:D

Mihinköhän Piispanen on paperit oikein toimittanut?


Niin, onhan tässä ollut jo useampi tunti aikaa tänä aamuna kun haastattelu on tehty ennen sen julkaisua, joka siis tapahtui klo 11.32. Kyllä tämä on niin kiireellinen asia, että apulaisjohtajan aikataulu on heti aamulla putsattu muista mahdollisista duuneista, dokumentit toimitettu pöydälle ja paperit on keritty vielä analysoidakin.

Tai sitten asian tultua julki on toimittaja soittanut kilpailuvirastoon kuka kommentoi ja sieltä on käännetty apulaisjohtajalle, joka antaa semmoiset yleisen tason lausunnot kuin tässä tilanteessa voi antaa, tietämättä vielä itse käsiteltävästä asiasta hölkäsen pöläystä.

Ymmärrän kyllä kuinka mahtava väli on taas hassutella AC Oulun papereiden toimittamiseen liittyvillä päivämäärillä ja ajoilla, ei siinä. On tämä ollut sellaista shöytä.
« Viimeksi muokattu: 15.04.2011 klo 12:10:40 kirjoittanut oknpsty »

 
Sivuja: 1 ... 255 [256] 257 ... 259
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa