FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.11.2025 klo 13:43:21 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 6 [7] 8
 
Kirjoittaja Aihe: Euran Pallo 2011 osa 2 - Vauhtia valmennusportaan muutoksesta  (Luettu 24246 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #150 : 24.07.2011 klo 18:26:48

6-0 (3-0) tukkaan. Eikä NoPS ollut edes erikoisen hyvä. Ensimmäinen puoliaika muutenjopa tasaista, mutta kaksi maalia miesvartioinnin takia kulmasta ja yksi vastahyökkäyksestä. Peli oli siinä vaiheessa loppu. Naurettavan vähän EuPa kyllä maalintekotilanteita saa luotua ja taitaakin olla vähiten maaleja tehnyt joukkue, en jaksa tarkistaa, mutta lähellä ainakin (ja siinä toisessa tilastossa lukemat taas ovat suuret).

Jos taas ensi lauantaina...
-joope

Poissa Poissa


Vastaus #151 : 28.07.2011 klo 20:41:58

0-2 häpeällinen tappio. Ja katkera. Ei tuolla pelillä juuri mitään pisteitä kuulukkaan saada. Onneksi EuPa on aikaisemmin kääntänyt otteluita viime minuuteilla, nyt sitten kävi toisinpäin.

Pelaajien ei voida sanoa pelanneen huonosti, mutta joukkueena homma ei toiminut edes vähää alusta. Palloa ei pystytä pelaamaan tarpeeksi hyökkääjille, jotta tulosta saataisiin. Puolustus pelaa ihan hyvin ja avaa peliäkin, mutta ongelma tuntuu olevan keskikentällä. Vaikka Kärki puuttuikin nyt, silti sama on ollut havaittavissa aikaisemminkin. Muutama paikka pelissä ei vaan riitä.

Kangasperko oli kyllä aivan paska tuomari. Taas. Jopa linjalla ollut Sikoniemi jäi varjoon. :D

Kesätauolla olisi hyvä tulla jotakin muutosta touhuun.

Avaus: Suomalainen - Salmi, Piira, Tuominen, Sinkkonen - Perttula, Silver, Hukkanen - Ja.Tupala, A.Julin, Mäenpää

Tästä pelistä vasta nytten kuvia!

http://joope.pictures.fi/kuvat/futis/Eupa%20-%20PJK/
-joope

Poissa Poissa


Vastaus #152 : 31.07.2011 klo 14:35:26

Eilisestä tappiosta kuvia!

http://joope.pictures.fi/kuvat/futis/Eupa%20-%20Fc%20Tigers/
vandermäyde

Poissa Poissa


Vastaus #153 : 01.08.2011 klo 12:41:22

Ei lupaavalta näytä Eupan pelit...

Lauantaina olisi ehdottomasti pitänyt ottaa pisteet kotiin. Nyt käteen jäi vain karvas tappio, joka olisi pitänyt kääntää voitoksi. Tuntuu, ettei joukkue tiedä miten kuuluisi pelata, nyt kentällä vain yksilöitä... Peliä pelataan vain yhden syötön verran eteenpäin ilman visiota mitä tapahtuu tämän ensimmäisen syötön jälkeen.

Puolustus näyttäisi toimivan melko hyvin (vaikka maaleja onkin päästetty paljon), mutta siihen se sitten jääkin. Keskikenttä on myöhässä niin hyökkäyksistä kuin puolustuksista, vaikka siinä kuitenkin kolme miestä on häärimässä. Kk- ei saa tai edes hae palloja riittävästi, että peliä saataisin pelattua eteenpäin. Antti kärjessä ei malta odottaa ja valuu alaspäin. Tämä on erittäin helppo vastustajalle puolustaa, kun ei Eupalla ole miestä vastustajien topparien edessä edes vähän venyttämässä kenttää antaen kk-pelaajille tilaa hääriä ja KÄÄNTYÄ pallon kanssa. Tällasessa tilanteessa ylhäällä on vain kaksi yksinäistä laitapelaajaa.

Nyt Eupan pelinrakentelu on pallon pyörittelyä puolustuslinjassa, josta se sitten potkastaan korkeena pallona, ja toivotaan sen päätyvän omille... Tällaista peli oli myös lauantaina, edes ylivoimalla ei saatu mitään kunnollista aikaan. Ainoastaan ne pitkät pallot päästiin antamaan niin ylhäältä, että niitä olisi voinut luulla keskityksiksi.

Itse haluiaisin seuraavassa Wembleyn taistossa nähdä Eupan, joka pelaa selkeästi joukkueena. Jokaisella pelaajalla rooli, jossa myös pysytään. Nyt Eupa antoi vastustajan avata lyhyellä koko ensimmäisen puoliajan, ja taitavana joukkueena Tigers pyöritti peliä ja eupa vikisi. Kun karvaus oli ylhäällä, joutui vastustajakin pitkään palloon turvautumaan. Kärkipelaajilla sen verran näyttäisi juoksuvoimaa riittävän, että tuo korkea prässi toimisi. Tosin se vaatisi myös kk:n ja puolustuksen pelaamista riittävän ylhäällä. Nythän kaikkien linjojen välillä on älyttömän pitkät välit.

Jotain muutoksia valmennusjohdolta pitäisi tässä kohtaa kautta tulla... 4-4-2?

edit. Vaihtopenkiltä vaan rohkeasti uusille kavereille näytönpaikka avaukseen, nyt vaihtuvuus avauksen suhteen ollut vähäistä, vaikka tappioita ja huonoja pelejä tullut
« Viimeksi muokattu: 01.08.2011 klo 17:22:40 kirjoittanut vandermäyde »
RobbieRensenbrink

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, KaaPo, FC Jazz


Vastaus #154 : 01.08.2011 klo 21:44:59

Täällä ja EuPan kotoisella foorumilla näyttäisi olevan kovasti yhtenäinen näkemys joukkueen pelaamisen ongelmista. Nyt vaan joku joukkueenjohdosta toimittaa linkit valkulle, joka korjaa pelitapaa ja käyrä lähtee ylöspäin :-). Vai käyttääkö Erkkilä nettiä?

Vai ulottuisiko Porin valmentajanvaihdosaalto aina Euraan asti :-0 ?
la bromista

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ | FC Barcelona


Vastaus #155 : 01.08.2011 klo 21:51:42

Vai ulottuisiko Porin valmentajanvaihdosaalto aina Euraan asti :-0 ?

Huhuja liikkuu jo jos jonkinlaisia.
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #156 : 01.08.2011 klo 21:56:17

Hevosmiehet on puhellut kaikenlaista paikallisissa toto-paikoissa..

Todellakin nyt jotain muutosta on tultava. Onpa se sitten vain siirtyminen 4-4-2:en tai jotain aivan muuta, mutta jotain on tapahduttava. Luulisi seurajohdonkin olevan hieman edes kiinnostunut edustusjoukkueen tilanteesta..
Mootse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Bajen, EuPa


Vastaus #157 : 04.08.2011 klo 20:02:57

http://eupa.sporttisaitti.com/?x103997=249599

Nyt kävi näin. Tuskin jää monikaan kaipaamaan.
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #158 : 04.08.2011 klo 20:59:05

Elikkä Erkkilä erosi luottamuspulan takia. Mikko Kärki ja Sam Fagerlund jatkavat nyt valmennustehtäviä ja toivon mukaan uutta henkilöä ei olla edes hakemassa.

Lauantaina sitten Seppoja vastaan Valkeakoskella nähdään, onko jo jotain tapahtunut. Asenteen luulisi olevan ainakin parempi. Ja jos sitä pikku hiljaa edes jonkunnäköistä peli-ideaa ajettaisiin sisään, sillä tällä kaudella sellaista ei vielä ole tullut vastaan.

Eiköhän se tästä Ylos
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #159 : 07.08.2011 klo 12:54:52

PISTE!!!

2-2 (1-1)

Harmittavasti Sepot tuli tasoihin molempien jaksojen yliajalla erikoistilanteista, jotka ovat kyllä vaikeita EuPalle. Piste kuitenkin on odotuksiin nähden hyvä saavutus, vaikka voitto olikin lähellä. Peli näytti aikaisempaan verrattuna hyvältä ja siinä oli jonkunmoinen järki. Prässipeli toimi ajoittain hienosti ja pelinrakentelu ei ollut entisenlaista ruiskintaa vaan palloa pelattiin oikeasti maata pitkin eteenpäin. Muutama todella nätti hyökkäyskin nähtiin. Joukkue näytti saaneen selkeät ohjeet pelaamisestaan ja roolitus osui kohdalleen.
 
Sepoilla ei montaa paikkaa ollut maalien lisäksi ja peli tuntui olevan jotenkin EuPan hallinnassa, vaikka Eupanin maalipaikat saattoi yhden käden sormilla laskea. Tuskin pelkkä asennemuutos näin paljoa vaikuttaa.

Ensimmäisen osuman teki Perttula Mäenpään syötöstä. Kova veto suoraan syötöstä reilusta kahdestakympistä riman alle puoli metriä tolpasta.
Toinen merkattiin A.Julinille Kärjen läpisyötöstä. Korkea pallo, jonka pompusta Julin puski yli maalivahdin.

Avaus:
                    Kuukka
 
Salmi   Sinkkonen   Piira     V.Julin

                  Perttula

Ja.Tupala        Kärki               Mäenpää

                   A.Julin

                   Khalil

Kuukka Vammalasta päin oleva nuori maalivahti. Pelasi hyvin, ei juuri virheitä.

Khalil mukana joukkeessa ja pelissä taas. Viime peli olikin Eurassa Seppoja vastaan.
Myös Rostedt on edustuksen mukana taas.

Tästä on hyvä jatkaa Ylos

Seuraava sarjapeli ensi lauantaina FC Raumaa vastaan kotona, joten kolme pistettä ainoa tavoite. Tiistaina toki perinteinen treenimatsi Porin Prikaatia vastaan.
petepeters

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Haka Valkeakoski, sympatiat Napapiirille.


Vastaus #160 : 07.08.2011 klo 14:39:08



Kuukka Vammalasta päin oleva nuori maalivahti.


Milloin on EuPaan siirtynyt ? Erkkilän luottomies kuitenkin junnuajoilta. Viime kaudella oli Vapsin Kutoseen pudonneessa nipussa mukana, painoi hakkejä kärjessä välillä.

rane78

Poissa Poissa


Vastaus #161 : 07.08.2011 klo 16:39:05

Itsevarmoille, asenteen omaaville teinitähdille ::)
Juusol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wolves, ManU, Eupa, Steven Fletcher, K. Doyle


Vastaus #162 : 07.08.2011 klo 16:47:18

Itsevarmoille, asenteen omaaville teinitähdille ::)

Hieno nikki "Ylos"
linux

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stadin buliröda, MuSan Salama, Arsenal,Galatasaray


Vastaus #163 : 07.08.2011 klo 21:20:18

Itsevarmoille, asenteen omaaville teinitähdille ::)

Voidaanko puhua tähdistä jos puhutaan Kolmosdivarista?
rane78

Poissa Poissa


Vastaus #164 : 07.08.2011 klo 21:45:54

Voidaanko puhua tähdistä jos puhutaan Kolmosdivarista?
Niin, siinäpä teineille pohdittavaa...
linux

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stadin buliröda, MuSan Salama, Arsenal,Galatasaray


Vastaus #165 : 07.08.2011 klo 22:04:35

Niin, siinäpä teineille pohdittavaa...

Nyt ei kyllä kysytty sinulta mitään :)
Juusol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wolves, ManU, Eupa, Steven Fletcher, K. Doyle


Vastaus #166 : 07.08.2011 klo 22:06:32

Niin, siinäpä teineille pohdittavaa...

Yllättävän hyvin nämä "teinit" ovat tällä kaudella ottaneet teiltä "vanhemmilta" 4 pistettä ::)
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #167 : 07.08.2011 klo 22:08:51

Milloin on EuPaan siirtynyt ? Erkkilän luottomies kuitenkin junnuajoilta. Viime kaudella oli Vapsin Kutoseen pudonneessa nipussa mukana, painoi hakkejä kärjessä välillä.

Mukana tainnut olla pari kuukautta.
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #168 : 10.08.2011 klo 23:09:32

Kurkkusalaatista irtosi 3-0 voitto. Perinteisesti pelattiin 3 kertaa 30 minuuttia ja EuPa teki kaikki maalit ensimmäisessä "erässä", jolloin lähes ykkösporukka kentällä oli. Maalit teki Forsström, Hukkanen ja Salmi.

Peli oli varsin pirteää EuPalta eikä ensimmäisellä puolituntisella prikaatilla ollut juuri sanomista. Johtuiko sitten EuPan hyvyydestä vai sotilaiden kurittomuudesta, joka tapauksessa lauantaita ajatellen hyvännäköistä peliä ja liikettä sinisiltä. Eiköhän sen voitonkin aika taas jo ole..
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #169 : 13.08.2011 klo 20:07:15

3-1 (1-0)

Voitto pitkästä aikaa EuPalle, vaikka peli olikin aikamoista kuraa molemmilta joukkueilta. Paremmalla pelillä ottelu olisi ollut ohi ensimmäisen vartin jälkeen. Nytkin Sinisillä oli paikat ratkaista peli jo ensimmäisellä puolikkaalla, mutta erityisesti Khalililla on viimeistelyssä vielä hakemista. Peli ei ollut oikeastaan kummankaan hallinnassa missään vaiheessa, mutta EuPa osoitti kuitenkin paremmuutensa ja teki tarvittavat maalit.

Toisella puoliajallakin EuPalla oli avaimet ratkaista, mutta maaleja ei saatu aikaiseksi ja kotijoukkue antoi turhaan vielä lopussa raumalaisten tulla mukaan peliin 2-1 -kavennuksella. Ei vierailijatkaan kuitenkaan saaneet kirivaihetta lainkaan päälle ja lopulta 3-1 maali sinetöi ottelun EuPalle.

EuPan maalit:

1-0 A.Julin. Mäenpään syötöstä puolittain läpi ja veto taka-alakulmaan.
2-0 Hukkanen. Rostedtin esityöstä lähietäisyydeltä.
3-1 A.Julin. Forsströmin syötöstä läpiajosta taka-alakulmaan.

Avaus mallia 4-4-1-1: Kuukka - Salmi, Kärki, Sinkkonen, V.Julin - Mäenpää, Perttula, Hukkanen, Forsström - A.Julin - Khalil

Vaihdetuista pelaajista Rostedt esitti parhaita otteita pelaten pirteästi oikealla laidalla.
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #170 : 14.08.2011 klo 19:10:50

Lisätäänpä vielä sen verran, että kokoonpanosta oli poissa muun muassa Tuominen (töissä), Piira (olkapään takia, maanantaina selvyys onko kausi jo paketissa..) ja Ja.Tupala (korttitilin täyttymisestä).

Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #171 : 22.08.2011 klo 12:57:47

Musasta oli tuomisina piste, vaikka ensimmäisen puoliajan jälkeen ei näyttänyt edes siltä. 2-2 (2-0) peli päättyi. EuPan hallintaahan tuo taisi vähän enemmän olla varsinkin toinen jakso ennen viimeistä kymppiä. Ensimmäinen puoliaika oli silti melkoista kävelyä ja harhasyöttelyä ja MuSa2 saikin kaksi maalia tehtyä. Toinen 16-alueen kulmasta takayläkulmaan ja toinen puolittaisesta läpiajosta.

Tauon jälkeen EuPa oli kuitenkin aivan hurmiossa ja porilaiset eivät edes koskeneet palloon ennen kuin se oli jo maalissa. EuPa siirteli palloa hetken puolustuksessa sitten Tuominen pisti komean puolenvaihdon Rostedtille, joka teki itselleen tilaa keskitykselle, josta A.Julin pääsi pistämään pallon etuyläkulmaan. Komea maali kokonaisuudessaan. Tasoitus tuli muutama minuutti myöhemmin. Ja.Tupala keskitti muutaman hyvän syötön jälkeen ja Julin teki toisen maalinsa puskemalla maalin edestä. Vaikka voittomaalia ei EuPa saanut enää runnottua, silti voi pisteeseenkin olla tyytyväinen ja toisen jakson rynnistys oli todella upea lopun pientä paniikkia lukuunottamatta.

Avaus: Suomalainen - Salmi, Tuominen, Sinkkonen, Ja.Tupala - Mäenpää, Perttula, Hukkanen, Forsström - A.Julin - Khalil

Piira taitaa olla loppukauden sivussa Alas V.Julin oli jalkansa loukannut, joten Tupala teki paluun pakin paikalle. Kärki oli kuumeessa.

Lauantaina viimeinen kotipeli ja vastaan tulee Härmä. Toivotaan erilaista peliä kuin vieraissa..
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #172 : 27.08.2011 klo 18:27:40

Mahtavaa!

Kauden ylivoimaisesti paras peli ja 3-1 (0-1) kotivoitto Härmää vastaan. Toisen puoliajan totaalinen dominanssi oli kyllä jotain ihmeellistä.
Koko joukkueelta aivan loistava esitys enkä nyt keksi mitään, mikä ei olisi tänään toiminut.

Ensimmäinen jakso oli ihan hyvää peliä eikä Siniset vaikeuksissa olleet Härmän hyökkäyksien kanssa, vaikka vierailijat saivatkin maalin. Keskikenttämies nousi ja pallo pelattiin pystyyn, mistä osuma syntyi. Muita paikkoja ei Härmällä oikein ollutkaan ja EuPallakin muutama paikka oli, vaikka jakson huomion vei tuomaritoiminta Liljan johdolla. Aikamoista.

Toisella jaksolla EuPa sitten nosti kierroksia tai jotain, mutta Härmä jäi vastaantulijan asemaan. Kotijoukkue pelasi omaa peliään ja hallitsi peliä. Tasoituksen teki A.Julin. Laukaus upposi hieman helponnäköisesti vähän boksin ulkopuolelta kainalon alta, vaikka vastustajan jaloista tulikin. EuPa jatkoi painostusta ja lopulta johtomaali syntyi Kärjen kulmasta, jonka Ja.Tupala puski sisään. Selkäranka napsahti Forsströmin toimesta. Rostedt pelasi pallon laidalta keskellä vapaana olleelle Forsströmille, joka pienen puolustuksen kanssa sähläilyn jälkeen sai tökättyä pallon verkkoihin.

Härmä ei kyllä saanut juuri mitään aikaiseksi. Fagerlund sai EuPan prässipelin sellaiseen iskuun, ettei tilaa jäänyt juuri avata minnekään ja todella usein hämeenlinnalaiset joutuivat avaamaan pitkillä palloilla, jotka puolustus Tuomisen johdolla hoitivat.

EuPa taas pelasi juuri sitä kuuluisaa omaa peliään. Palloa hierottiin rauhassa ja pelattiin keskelle, kun paikka löytyi. Tosin välillä pitkiäkin palloja nähtiin, mutta niissäkin alkaa olla laatua takana. Nykyinen pelisysteemi tuntuu sopivan joukkueelle todella hyvin. Toiseksi puoliajaksi joukkueen annettiin pelata hieman hyökkäävämmin, kun ensimmäisellä puolikkaalla EuPa lähti enemmän puolustuksen kautta. Muutoskin toimi loistavasti.

Avaus: Suomalainen - Salmi, Tuominen, Kärki, Sinkkonen - Mäenpää, Perttula, Hukkanen, Ja.Tupala - A.Julin - Khalil

Annetaan vielä Ylos Tuoppi Ylos

Piirakin palaa sairastuvalta todennäköisesti vielä ennen kauden loppua.
Juusol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wolves, ManU, Eupa, Steven Fletcher, K. Doyle


Vastaus #173 : 27.08.2011 klo 23:14:57

Eupan puolustus kapteeni sinkkosen johdolla on ollut kyllä todella loistava pari viimeistä peliä Ylos
Peledinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #174 : 04.09.2011 klo 17:47:23

1-1 TPV2:sta vastaan Tanpereella.

Olisi pelin voinut voittaakin, mutta mitäpä tuossa. Toinen puoliaika oli hieman EuPan hallinnassa, mutta maalia ei syntynyt. Piste vieraista on silti ihan hyvä tulos, kun peleissä ei mitään panosta enää oikeastaan ole. Tosin kolmas sija sarjassa olisi kyllä komea saavutus.

EuPan maali Ja.Tupalalle vastustajan maalivahdin avustuksella.

 
Sivuja: 1 ... 6 [7] 8
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa