Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #550 : 05.02.2011 klo 23:21:28 |
|
Ens kauen Viikkarit sais määräysten mukaan vetää Hettarilla, sen jälkeen tilanne on toinen.
Näin myös itse muistan asian olleen.
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #551 : 07.02.2011 klo 18:04:46 |
|
|
|
|
|
|
Guinness
Poissa
|
 |
Vastaus #552 : 07.02.2011 klo 20:14:22 |
|
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #553 : 07.02.2011 klo 20:20:21 |
|
Hyvä näin.
|
|
|
|
|
Luís Fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009
|
 |
Vastaus #554 : 07.02.2011 klo 20:34:41 |
|
Mitäs sitten, jos Oulu jostain syystä jatkaisi Ykkösessä?
|
|
|
|
|
Happis
Poissa
|
 |
Vastaus #555 : 07.02.2011 klo 21:07:48 |
|
Mun pielipide on, että miettikää hyvin kauan paikkaa liigassa. Oulu ei todennäköisesti saa paikkaa liigaan, jos ei joku tule rahoineen kannattamaan. seuraa. Viikingit pelasi viime kesänä hyvän pelin Roissa ja uskon, että tästä materiaalista, mikä joukkueella on voi olla ykkösen parhaita seuroja. En unohda Fc Lahtea Kuninkaineen.
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #556 : 07.02.2011 klo 21:12:18 |
|
Me veivataan ylpeästi Ykköstä. Sumialan Antin maksasta olisin enempi huolissani kun joutuu kaikki kabinettinousuun varatut shampanjat kumoamaan suruunsa.
|
|
|
|
|
Happis
Poissa
|
 |
Vastaus #557 : 07.02.2011 klo 21:20:40 |
|
Olen samaa mieltä kanssasi. Divarien seurojen talous on rakennettu, että pelataan divarissa. Meno liigaan lisäisi menoja reilusti, jos seura ei halua tippua takaisin divariin. Talouden takia AC Oulu ei voi saada lisenssiä liigaan.
|
|
|
|
|
I am the answer
Poissa
|
 |
Vastaus #558 : 07.02.2011 klo 23:34:41 |
|
Olen samaa mieltä kanssasi. Divarien seurojen talous on rakennettu, että pelataan divarissa. Meno liigaan lisäisi menoja reilusti, jos seura ei halua tippua takaisin divariin. Talouden takia AC Oulu ei voi saada lisenssiä liigaan.
Nousu liigaan olisi erinomainen tapa varmistaa Ykkösen paikka kaudelle 2012.
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #559 : 07.02.2011 klo 23:36:52 |
|
Hyvä että päätöstä ei vetkutettu ja Viikingit pystyy keskittymään divarikauteen. Lauantaina seuraava harkkapeli. Vastassa virolaiset saari-ihmeet.
|
|
|
|
|
fcv2
Poissa
|
 |
Vastaus #560 : 08.02.2011 klo 13:11:42 |
|
Nousu liigaan olisi erinomainen tapa varmistaa Ykkösen paikka kaudelle 2012.
Sama! Tämä on erittäin paha vuosi, jos esim. alkukausi menee niin kuin se on aikaisempina vuosina tupannut menemään. Monttu on syvä ja sieltä kipuaminen voi olla erittäin haasteellista henkisesti jos heti alkuun tulee sellanen 3-4 huonoa tulosta. Ja jos Lipposen silmäpussit ovat 'laatineet varasuunnitelmia' Oulun poisjättämiselle ja 13 joukkueisen Liigan varalle, niin sellaisia ei satavarmasti ole sitä tilannetta varten, että Oulu jostain syystä tunkisikin Ykköseen mukaan. (henk.koht. epäilen toki vahvasti, että muovi pysyy ylipäätään kasassa tämän shokkihoidon jälkeen)
|
|
|
|
|
Guinness
Poissa
|
 |
Vastaus #561 : 08.02.2011 klo 17:03:27 |
|
4.kierroksella Suomen Cupissa vastaan tulee ottelun NJS - AC Vantaa voittaja.
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #562 : 09.02.2011 klo 15:30:54 |
|
3.4 pelattavaksi suunniteltu treenipeli FC Hämeenlinnaa vastaan peruuntunee, koska Viikingit suuntaa samaisena viikonloppuna Kouvola turnaukseen.
Myllykosken Pallo järjestää 2.4.-3.4. Kouvola turnauksen johon osallistuvat MyPa, FC Viikingit, Mikkelin Palloilijat ja FC Lahti.
FC Viikingit kohtaa lauantaina 2.4. kello 16.00 MyPan. MP ja FC Lahti pelaavat keskinäisen ottelunsa lauantaina kello 13.30. Sunnuntaina kohtaavat otteluparien voittajat ja häviäjät.
Turnaus pelataan Lehtomäen keinonurmella Kouvolassa.
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #563 : 09.02.2011 klo 19:26:01 |
|
Carlos Drogballe ja Sampalle diilit. Uusia pelaajasopimuksia
FC Viikingit on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta. Vuonna 1985 syntynyt kolumbialainen Carlos Eduardo Gonzalez Guaza "Carlos" siirtyy Viikinkeihin. Carlosin edellinen seura on FC Bajo Cauca (Kolumbia). Carlos on harjoitellut Viikinkien mukana kolmisen viikkoa ja on esityksillään vakuuttanut, että pystyy vahvistamaan joukkuetta.
- Carlos on urheilullinen ja taitava pelaaja joka pystyy pelaamaan sekä keskikentällä että hyökkäyksessä. Varmasti halliolosuhteet ovat hänelle vieraita ja nurmella pelaaminen sujuu vieläkin paremmin, toteaa valmentaja Ilkka Jäntti.
Toinen uusi pelaaja on seuran oma kasvatti maalivahti Sam Jammeh. Vuonna 1991 syntyneellä Samilla on sekä Suomen että Gambian kansalaisuus. "Sami tuo kaivattua syvyyttä harjoitusvahvuuteen ja on vuodessa parantunut otteitaan selvästi", kertoo maalivahtivalmentaja Juha-Pekka Pantsu.
|
|
|
|
|
Luís Fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009
|
 |
Vastaus #564 : 09.02.2011 klo 19:38:39 |
|
Onko Drogba avauksen kamaa?
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #565 : 09.02.2011 klo 19:42:05 |
|
Aika näyttää. Fyysisesti vahva sälli ja asenne tuntuu olevan kohdallaan. On se aika paljon parempi kuin Hassan Sesay vuosi sitten pre-seasonilla. Sesay toki nosti kesällä tasoaan tuntuvasti.
|
|
|
|
|
valloittaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AFC Ajax & Idän Punaiset Never Förget
|
 |
Vastaus #566 : 09.02.2011 klo 22:00:43 |
|
Uusia pelaajasopimuksia
FC Viikingit on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta. Vuonna 1985 syntynyt kolumbialainen Carlos Eduardo Gonzalez Guaza "Carlos" siirtyy Viikinkeihin. Carlosin edellinen seura on FC Bajo Cauca (Kolumbia).
Onpas harvinaisen hämärä jäbä. Nolla osumaa googlettamalla koko nimellä, eikä kolmella ekalla tai viimeisellä nimellä tule sen kummemmin osumia. Seurastakaan ei näytä löytyvän oikein yhtikäs mitään tolkullista informaatiota, paitsi loputtomasti linkkejä yhteen ja samaan matsiin. Löytyi vain hölynpölyväite ecuadorilaisesta lehdestä, jonka mukaan piti olla menossa Honkaan yhdessä paikallisen keskikenttäpelaajan kanssa samoilla sopimusehdoilla tavoitteena edetä sumusaarten kentille.
|
|
|
|
|
Nessuno
Poissa
|
 |
Vastaus #567 : 09.02.2011 klo 22:04:17 |
|
.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.04.2017 klo 10:41:17 kirjoittanut Nessuno »
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #568 : 09.02.2011 klo 22:08:38 |
|
Viikkareiden edustuksen materiaali/valmennus/hengettömyys tuottaa seuralle junalipun kakkosdivariin. Tämä vahvana tietona ja ymmärryksenä.
Perusteluita olisi aina mielenkiintoista lukea. Aloitetaan vaikka materiaalista ja hengettömyydestä.
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #569 : 10.02.2011 klo 18:04:10 |
|
Perusteluita olisi aina mielenkiintoista lukea. Aloitetaan vaikka materiaalista ja hengettömyydestä.
Etenkin kun asia vielä perustellaan "vahvana tietona".
|
|
|
|
|
hiski palomaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Stadin Kingit
|
 |
Vastaus #570 : 12.02.2011 klo 01:13:34 |
|
Perusteluita olisi aina mielenkiintoista lukea. Aloitetaan vaikka materiaalista ja hengettömyydestä.
Johan täs on pitkin synkkää mutta kiimasta talvea se todettu. Tässä valossa Nessuno puhuu asiaa ja eiköhän hän ole vähintään sisäpiirissä ku tollasta osaa kertoa.
|
|
|
|
|
Siimakäsi-Mick
Poissa
Suosikkijoukkue: Fc Viikingit
|
 |
Vastaus #571 : 12.02.2011 klo 20:54:24 |
|
FC Viikingit - Kuurresaare 3-0 (Kåre, Huikko, Hassu)
Oi Carlos, Carlos Drogba. Annathan aiemmat puheeni anteeksi. Olet parasta mitä seurallemme on tapahtunut pitkään aikaan. Olet se puuttuva palanen, jota olemme kaihoisasti etsineet, kuin kukkasommitelma tähtityttö-hutsun alaselässä. Olet ratkaisu kaikkiin niihin puutteisiin, joita niin punaisten pelissä ja kuin omassa elämässänikin on viime aikoina näkynyt. Olet uskomattoman kova pelaaja ja kovasti kaipaamamme vahvistus hyökkäyspäähän. Obin korvaaja ja tulevan kauden komeetta. Joukkue on nyt valmis ja täydellinen. Kiitos Carlos.
Nyt jos koskaan olen vakavissani. Carlos Drogba on uskomaton löytö, ja ottelun ensimmäisissä 45 minuutissa oli tänään jotain samaa kuin niissä viime kauden ihanissa loppukauden hetkissäkin, jolloin pelaajat löysivät toisensa pallon syleillessä kentän nurmea, hyökkäyspelin ollessa kuin balettia. Myönnettäköön tosin tähän samaan homoeroottiseen hengenvetoon, että vastustaja oli melkoisen heppoinen porukka. Meistriliigan jengi, mutta pelaajien taso kuin jostain Suomen kolmosesta. Carloksella tosiaan kaikki ominaisuudet ottaa Obin paikka laskevana 2nd strikerina haltuun. Riittävän fyysinen suojatakseen palloa ja rytmittääkseen punaisten hyökkäyksiä ja samalla riittävän taitava haastaakseen vastustajia 1vs1 tilanteissa. Obi oli ehkä kliinisempi viimeistelijä, mutta Carlos on vauhtiin päästessään kuin Ato Boldon Barcelonan olympialaissa. Ehdoton Man of the Match tänään ja oikein roolitettuna tulee olemaan yksi joukkueen tärkeimmistä palasista.
Muista pelaajista mieleen jäivät:
- Kåre Björkstrand. Yllättävän tekninen pelaaja pitkäksi kuikeloksi, ja hoitaa keskikentän pohjalta kakkospallot kivasti omalle joukkueelle. Nyman, Hirvonen, Kåre ja Hessu - vastustajan hyökkäykset ilmateitse ovat yksinkertaisesti tuhoon tuomittuja.
- Tomi Nyman. Vahva pelaaja ja tätä nykyä myös entistä vahvempi johtaja. Ohjaa koko joukkueen toimintaa kovaäänisesti ja antaa tarvittaessa palautetta myös kovaäänisesti. Kuin liikkuvaa veistosta katsoisi.
- Toffe Nyberg. Kehitystä on todellakin tapahtunut. Osallistuu aktiivisesti hyökkäyspeliin ja potkuarsenaali on monipuolistunut aiemmin nähdyistä hätäisistä roiskaisuista.
Ja edelleen osastoa hiuksista vittuun:
- Matias Astrada - Afropää (tosin tätä nykyä menee cornrowseilla) Pistetään vielä ensimmäisen puoliskon kokoonpano:
------------Kiljunen------------- Kleemola-Huikko-Nyman (C)-Nyberg Sesay-Björkstrand-Sotka-Peteri --------Drogba---Peltonen
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.02.2011 klo 21:01:43 kirjoittanut Siimakäsi-Mick »
|
|
|
|
|
Big Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit
|
 |
Vastaus #572 : 12.02.2011 klo 21:07:20 |
|
Laitetaan nyt vielä kokoonpanot:
1.puoliaika:
Peltonen Carlos Sesay Peteri
Sotka Björkstand
Nyberg Nyman Huikko Kleemola
Kiljunen
----
2.puoliajalla ja lopussa näyti tältä:
Gerxhaliu Salmikivi
Miguel Kankkonen Sotka Astrada
Lehtinen Nyman Huikko Kleemola
Kiljunen
Avaukselta kaikenkaikkieen hyvä esitys, pallo ja miehet liikkuivat. Tokalla jaksolla homma toki hajosi lukuisiin vaihtoihin. Peltonen-Carlos kärkipari tulee olemaan kova.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.02.2011 klo 21:13:28 kirjoittanut Big Duncan »
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #573 : 12.02.2011 klo 21:12:22 |
|
Mistä helvetistä tää Carlos on kaivettu? Missä se on piilotellu? Odotin taas jotain cv:nsä väärentänyttä läskiä cp:tä joita makusvintteri on viime talvina roudannut näytille, että on saanut brenkuttelureissuilleen maksumiehen ja petyin raskaasti eli pelimiehiä. Näyttää heiveröiseltä, mutta ei sitä ole. Eestinpellet repivät puolen tusinaa paitaa päältä, mutta ukko vaan jatkoi juoksuaan.
Estradasta pitäisi sen sijaan päästä eroon ja äkkiä, ihan pelkästään sen hirveän homohoukuttimen takia jos ei poikkeuksellinen tyhmyys yksin riitä perusteeksi. Jos äijä ei tuohon ikään mennessä ole oppinut, että suoraan pelaajaa päin juoksemalla ei pääse läpi, niin ei se tule sitä koskaan oppimaankaan.
Pelitapa kokonaisuutena jäi vähän mysteeriksi. Joko se on hyvin monimutkainen tai sitten sitä ei oikeastaan ole, mutta luottavaisin mielin voi olla. Ainoa huolenaihe on leveyden puute - jokainen vaihdosta tullut pelaaja heikensi kokonaisuutta.
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #574 : 12.02.2011 klo 21:14:41 |
|
Laitetaan nyt vielä kokoonpanot:
1.puoliaika:
Peltonen Carlos Sesay Peteri
Sotka Björkstand
Nyberg Nyman Huikko Kleemola
Kiljunen
Sesay ja Peteri vaihtoivat n. vartin jälkeen keskenään paikkoja. Peterin taso nousi, Hassun laski.
|
|
|
|
|
|
|
|