FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.08.2025 klo 08:35:38 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 [2]
 
Kirjoittaja Aihe: Helsingin Kolmonen Kausi 2010 - 2011  (Luettu 4887 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Vanda

Poissa Poissa


Vastaus #25 : 07.02.2011 klo 14:18:45

Ykköslohkossa käytiin tänään kärkipään kamppailu, jossa sarjanousija KemPan jalkoihin jäi tällä kertaa Zenith Myllypurosta lukemin 2-0.

Onnittelut ALPC:lle noususta.

Oli ensimmäinen kolmosen peli tällä kaudella, missä molemmat jengit pelasivat tarkkaa puolustuspeliä. Hyvätasoinen matsi, vielä kun olisi ollut isommalla kentällä kuin Myllypurossa.
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #26 : 07.02.2011 klo 15:38:37

Viimevuotisia sarjataulukoita katsomalla selviää, että keskinäinen ottelu ratkaisee sijoituksen tasapisteissä. Kakkoseen onkin uusi väri tervetullutta. Varsinkin porukat joilla näyttää olevan jätkät sitoutuneita touhuun, kuten ALPC ja Kempa. Tosin katotaan nyt miten tuon huhutun sarjauudistuksen kanssa käy.

Ok. Hyvä homma. Kuukauden päästä pelattavaan viimiseen sarjaotteluun ei enää siis alpsin puolesta ole paineita, paitsi puhdas sarja ;). Nyt on huhu mennyt ohi, voisitko tarkentaa tätä mahdollista sarjauudistusta?
Vanda

Poissa Poissa


Vastaus #27 : 07.02.2011 klo 17:08:31

Tuolla pientä pohdintaa asiasta:

http://futisforum2.org/index.php?topic=98737.400
Pallokala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Riipilän Raketti, Ug Darra


Vastaus #28 : 07.02.2011 klo 17:44:13

Joo onnittelut mustekaloille. Kunnioitettava saavutus, jos vedätte 4div. ---> 2.div ilman yhtään pistemenetystä. 

Peräpäässä 2.lohkossa tosiaan tasaista:
PPJ/Akatemia  8 2 2 4 33-45 8
Kallion Stallions  7 2 1 4 38-36 7
PP FC  8 2 1 5 39-44 7
SUMU/AC Stoppi NÄPS  7 2 1 4 18-36 7
HeMan/RiRa Ug  8 2 1 5 28-47 7
FC PESU  6 2 0 4 26-30 6
PPV/TLP  8 1 0 7 30-42 3

Tällä hetkellä PPV/TLP ottanut putoajan paikan, mutta jopa viidennellä sijalla oleva PPJ/Akatemia voi teoriassa jäädä lohkonsa viimeiseksi. Tänä vuonnahan vain lohkon viimeiset tippuvat. 
FCH

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Hieho, Suomen maajoukkue, SMJK


Vastaus #29 : 07.02.2011 klo 21:49:43

Pakko hehkuttaa täälläkin päivän hyvää työtä!

Tosissaan eilen alko vähäsen ketuttaa nämä kellot, kun joka pelissä pillipiiparikin sekoaa ajan kanssa.. Kirsikkana kakun päälle tuli nämä maaliverkkojen risaisuus..

Eilinen dumari peluutti n. 20 sekuntia yliaikaa. Pelin jälkeen sanoin itse tuomarille, että aion laittaa yläkertaan viestiä kyseisistä vioista. Tuomari kuitenkin tokaisi takaisin "älkää mulle siitä tulko valittaa".... Vastasin tuomarille, että en hänelle siitä valittanutkaan vaan ihan selvällä suomenkielellä sanoin kertovani asioista ylemmille tahoille. Tähän tuomari kuitenkin päätti vastata "luuletko ettei kukaan ole siitä jo valittanut"... Takasin tokaisin vaan, että ei se asia ainakaan parane sillä, että elän sen toivossa jos joku muu on siitä sanonut eikä sille silti tehdä mitään.

NOH! Tänään sitten kirjottelin asiallisen mailin spl:ään, tarkemmin Rissasen Ristolle. Mainitsin myös tekstissä, että vastaavanlaisia maalin hylkäämisiä on tällä kaudella sattunut valitettavan monia, joista itse olin yhtä todistamassa paikan päällä Hakaniemessäkin.

Kaikki asiat hoidettu noin kahdessa tunnissa, mukaan laskien kellotaulun korjaus.

Palloliiton Risto Rissanen pisti vastauksen edelleen minulle nähtäväksi ja laitan itse sen nyt teillekkin sellaisenaan:

Homma etenee, kiitos palautteesta. Sain ao. vastauksen Myllypurosta.

Moikka Risto,

ED-kentän valotaulu on vaihdettu tänään, lisäksi verkot käydään läpi.

Ystävällisin terveisin,

Joona Mitsui
tapahtumatuottaja
 
Arena Center Oy
Alakiventie 2
FIN-00920 HELSINKI
tel.   +358 (0) 40 775 8863
fax.  +358 (0) 20 710 9916
[email protected]


Nauttikaamme tulevissa peleissä ehjästä ja selkeästä kellotaulusta sekä ehjistä maaliverkoista. Toivottavasti myös Hakaniemessäkin ollaan hereillä!

PS: Terveisiä eiliselle dumarille, joka vähätteli asiaa! Ylos
« Viimeksi muokattu: 07.02.2011 klo 21:52:25 kirjoittanut FCH »
Erikeeper20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atletico Malmi + Akatemia


Vastaus #30 : 07.02.2011 klo 21:57:05

E: väärä topic
Pallokala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Riipilän Raketti, Ug Darra


Vastaus #31 : 26.02.2011 klo 16:51:20

2. lohkossa Uglle 7-6 voitto lohkojumbo PPV/TLP:stä. Sarjapaikka säilyy
Hellä ori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kallion Stallions


Vastaus #32 : 26.02.2011 klo 19:44:06

Lohko 2:Kallion Stallions vs PPJ/Akatemia 5-4 (1-2) Loppukirillä ohi.
Stallions varmistanut sarjapaikan jo edelliskierroksella!
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #33 : 03.03.2011 klo 13:43:44

Uusimman info myötä lohkovoittajat nousevat ensi kaudeksi siis kolmoseen. Uusi alueellinen kakkonen (jos tulee...) putkahtaa ykkösen ja kakkosen väliin, tiputtaen nykyisiä sarjaportaita pykälällä taaksepäin. Eli tämän vuoden Helsingin kakkonen on ensi vuonna kolmonen jne.
Vanda

Poissa Poissa


Vastaus #34 : 03.03.2011 klo 13:52:05

Oliko puhetta siitä, että täytetäänkö loput paikat tämän kauden kolmosen jengeillä, vai pelaavatko siellä myös ne jotka "tippuivat" tällä kaudella kakkosesta?
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #35 : 03.03.2011 klo 13:58:36

Ei ollut puhetta, mutta kolmonen tullaan ensi vuonna pelamaan 14 joukkueen sarjana. Epäilisin, että kolmosessa pelaavat ensi vuonna tänä vuonna kolmosesta nousevat + tämän vuoden kakkosen jengit, jotka eivät mahdu uuteen kakkoseen.
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #36 : 03.03.2011 klo 14:43:54

Lainaus
Eli ymmärsinkö oikein:

Uusi kakkonen tulee nykyisen ykkösen ja kakkosen väliin, tiputtaen alempia divisioonia pykälällä alemmas. Uuteen kakkoseen pääsee Helsingistä 5 joukkuetta, nykyisen kakkosen 5 parasta jos nykyisestä kakkosesta ei kukaan nouse ykköseen (sillä olettamuksella, että ottavat sarjapaikan vastaan). Ensi vuoden kolmosessa pelaavat tämän vuoden kakkosen joukkueet, jotka sijoittuvat tänä vuonna kakkosessa sijoille
6-11 + tänä vuonna kolmosesta nousevat (kuitenkin niin, että 14 joukkuetta tulee täyteen). Ja tänä vuonna kakkosesta tippuvat (sijat
12-14) pelaavat ensi vuonna nelosta.

Näin kysyin Rissaselta ja vastauksena sain: "Juuri näin."
Vanda

Poissa Poissa


Vastaus #37 : 03.03.2011 klo 17:30:22

Eli kolmosesta tulee tähän ensi kauden kolmoseen 8-9 jengiä, olettaen että tuonne kakkoseen löytyy 5 halukasta jengiä. Epäilen kuitenkin että tätä on infottu jengeille, jotka kamppailevat lohkojen kolmansista sijoista.
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #38 : 05.03.2011 klo 23:15:01

FC ALPC kävi viimeistelemässä "täydellisen" sarjan 5-3 voitolla Vesa/FC Stadista. Näin ollen ALPC matkaa piirifinaaleihin ilman pistemenetyksiä. Toivotaan, että tahti jatkuu finaaleissa.
-zz-

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #39 : 06.03.2011 klo 05:09:02

FC ALPC kävi viimeistelemässä "täydellisen" sarjan 5-3 voitolla Vesa/FC Stadista.

Kaikenkaikkiaan todella heikkotasoinen peli, pelillisesti meille yksi koko kauden huonoimpia. Yllätys oli, että Vesa/Stadi ei missään vaiheessa näyttänyt kiinnostusta tosissaan taistella sarjan kärkisijoista, ja samaan passiivisuuteen vaipui mukaan myös ALPC, vaikkakin odotukset olivat korkealla viimeisen tiukan kamppailun aikaansaamiseksi. Lopullinen sarjataulukko toki silti saa hymyn huulille ;)
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #40 : 14.03.2011 klo 16:29:29

Piiri finaaleihin siis Vesa/KemPa HGG, FC ALPC ja ToTe/US Hanuri. Ensi viikonloppuna pelataan kaksi ensimmäistä ottelua ja kausi huipentuu 26.3 FC ALPC:n ja ToTe/US Hanurin kamppailuun.
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #41 : 20.03.2011 klo 15:15:25

KemPa voittanut eilen ToTen 2-1 ja ALPC:n tänään samoin luvuin, joten kultaa keminpoikasille. Pallo sattu tänään pomppimaan kemiläisille onnekkaammin. Pelillisesti ottelua pelattiin käytännössä KemPan puoliskolla, jotka kyttäsivät vastaiskuja, mutta eipä alpsilaiset saanu tänään ittestään parhainta irti. Aina ei voi voittaa.
El Amateur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle United


Vastaus #42 : 20.03.2011 klo 16:19:50

KemPa voittanut eilen ToTen 2-1 ja ALPC:n tänään samoin luvuin, joten kultaa keminpoikasille. Pallo sattu tänään pomppimaan kemiläisille onnekkaammin. Pelillisesti ottelua pelattiin käytännössä KemPan puoliskolla, jotka kyttäsivät vastaiskuja, mutta eipä alpsilaiset saanu tänään ittestään parhainta irti. Aina ei voi voittaa.

Toki, täyttä ALPC:n hallintaa koko matsi :) En tiedä lämmittääkö se hirveästi, että joukkueen pari alinta kaveria saa hetken sökötellä keskenään puolikentän tuntumassa, mutta yhtään varsinaista maalipaikkaa ei pelin aikana onnistuta luomaan ( Yhtä 2Vs0 vastahyökkäystä lukuunottamatta ). Ainoan vastahyökkäysmaalinhan teki siis kuitenkin ALPC kun onnistuimme sössimään kulmamme täydellisesti.

Jokatapauksessa tiukka ja hyvä matsi niin kuin eilinenkin, mutta KemPan kurinalaisuus tuotti jälleen tulosta pahoista poissaoloista huolimatta. Pari kertaa ollaan nyt ALPC kohdattu. Kerran beachilla ja kerran futsal-parketeilla ja voitto on molemmilla kerroilla lipsahtanut kovan väännön jälkeen Keminmaan pojille.

Onnea molemmille vastustajille ensi viikonlopun taistoon hopeasta. Tasainen vääntö kahden hyvän joukkueen kesken on varmasti tulossa.
« Viimeksi muokattu: 20.03.2011 klo 16:23:21 kirjoittanut El Amateur »
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #43 : 20.03.2011 klo 18:50:32

Kuten sanottua, ei tänään natsannut.

offtopic: minkä nimiselle jengillä pelaatte beach:ssä?
El Amateur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle United


Vastaus #44 : 20.03.2011 klo 21:07:42


offtopic: minkä nimiselle jengillä pelaatte beach:ssä?

Bud Spencerillä mennään beachissä. Aika pitkälti tämä porukka vahvistettuna muutamalla pohjoisen kaverilla. Pori jätettiin jo viime kesänä väliin ja tänä vuonna suunnataan todennäköisesti Oulun ja Helsingin turnauksiin.
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #45 : 26.03.2011 klo 19:40:04

FC ALPC - ToTe/US Hanuri 8-3.

Alpsille siis hopeiset mitalit. Ensimmäiset 5 minuuttia pelattiin samalla kaavalla kuin viime matsissa (0-2). Sen jälkeen saatiin oma peli kuosiin ja maaleja tuli suht tasaiseen tahtiin. Lopussa hanuri otti mm. Punasen. Pelillisesti samanlaista kuin viime matsissa eli peli oli täysin alpsin käsissä ja alun "sököttelyn" jälkeen peli oli patrempaa. Voisi sanoa että ansaittu voitto. Tähän on ihan hyvä päättää, harmitta tietenkin edellinen peli, mutta nyt saunotaan ja otetaan ihan huolella.
8Back

Poissa Poissa


Vastaus #46 : 27.03.2011 klo 00:05:33

"Ensi viikonloppuna pelataan kaksi ensimmäistä ottelua ja kausi huipentuu 26.3 FC ALPC:n ja ToTe/US Hanurin kamppailuun."

Jaa jaa se on Helsingin Kolmosen kausi huipentunut tänään. Kumpi voitti Piirimestaruuden ALPC vai ToTe/US?
stuubr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #47 : 27.03.2011 klo 13:18:27

"Ensi viikonloppuna pelataan kaksi ensimmäistä ottelua ja kausi huipentuu 26.3 FC ALPC:n ja ToTe/US Hanurin kamppailuun."

Jaa jaa se on Helsingin Kolmosen kausi huipentunut tänään. Kumpi voitti Piirimestaruuden ALPC vai ToTe/US?

... kauden huipennus ei aina tarkoita das finaalia. Eilen oli Alpsin kauden huipennus, viimeisen pelin myötä. KemPa vei kullit jo viime viikonloppuna.
-zz-

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC ALPC


Vastaus #48 : 27.03.2011 klo 15:40:27

Ihmetyttää kovasti, miten KemPa voitti ToTen niin pienin lukemin kuin 2-1..

 
Sivuja: 1 [2]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa