Hikuain
Poissa
Suosikkijoukkue: Red Devils, Los Blancos
|
 |
Vastaus #600 : 25.05.2011 klo 08:46:37 |
|
CELT'S - FC KyPS 2-1
Tosiaan, Pansio, siitä pitää tai sitä inhoaa sydämensä pohjasta, itse kuulun jälkimmäiseen ja mukavasti kasteltuna, kuten eilen, se laskeutuu arvoasteikollani jonnekin kristillisdemokraattien ja koirankakan tasolle (siis todella alas).
Ensimmäinen ja pitkälti toinenkin puolisko aivan loppua lukuunottamatta mentiin CELT'S kyydillä. Ei nyt mitään suuria paikkoja mutta kuitenkin hallinnassa. Ensimmäinen maali tuli puolittaisesta läpiajosta ja toinen hienolla kääntöpotkulla liberon edestä taka-alakulmaan, kolmosvahtimme ei tilanteelle mahtanut mitään, niin tarkka ja yllättävä se oli. Toisella puolikkaalla jostain kumman syystä saamattomalle KyPSlle annettiin hieman köyttä ja toinen toppari pistikin puolesta kentästä pallon kylmänä olleen kotijoukkueen vahdin taakse.
Tuomaritoiminnasta en sano mitään, Suomi on vapaa maa, täällä saa viheltää niinkuin tykkää. Pääasia että vaivautuu kutosen peleissä edes paikalle. Pientä hienosäätöa voisi tähän olkapää-olkapäähän-sääntöön tehdä, välillä paikallaan seisseitä ukkeleita ajellaan aivan kylmästi ja "puhtaasti" ihan vaan sillä verukkeella että oli kyseiset ruumiinosat vastakkain. Tätä tapahtui puolin ja toisin sekä aikaisemmissa peleissämme joten yleistä linjaa voisi hieman kiristää.
Kaikin puolin eilinen ei ollut taaskaan mitään kaunista katseltavaa mutta onneksi se on nyt ohi, eipähän tarvitse hiekalla enää tälläkaudella kontata.
|
|
|
|
|
Tumpero
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, TPS TV, Casa
|
 |
Vastaus #601 : 25.05.2011 klo 09:49:39 |
|
Pientä hienosäätöa voisi tähän olkapää-olkapäähän-sääntöön tehdä, välillä paikallaan seisseitä ukkeleita ajellaan aivan kylmästi ja "puhtaasti" ihan vaan sillä verukkeella että oli kyseiset ruumiinosat vastakkain. Tätä tapahtui puolin ja toisin sekä aikaisemmissa peleissämme joten yleistä linjaa voisi hieman kiristää.
Tähän kyllä sama. Jotenkin tuntuu, että tällä kaudella omissa peleissä tuota on alkanut kuulla ja näkyä tosi paljon. Vaikka kuinka olisi olkapää-olkapää vastaan niin ei sieltä kuitenkaa voi tulla järkyttävällä vauhdilla tilanteeseen ja taklata vastustajan näin pois pelistä. Joku suhteellisuudentaju pitäisi olla myös kutosdivarin tuomareilla.
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #602 : 25.05.2011 klo 10:00:09 |
|
Tähän kyllä sama. Jotenkin tuntuu, että tällä kaudella omissa peleissä tuota on alkanut kuulla ja näkyä tosi paljon. Vaikka kuinka olisi olkapää-olkapää vastaan niin ei sieltä kuitenkaa voi tulla järkyttävällä vauhdilla tilanteeseen ja taklata vastustajan näin pois pelistä. Joku suhteellisuudentaju pitäisi olla myös kutosdivarin tuomareilla.
Kyllähän tuomareiden pitäisi tietää ettei sillä ole mitään väliä vaikka olisi olkapää-olkapäätä vasten jos siihen tullaa piittaamattomasti tai holtittomasti eli liian kovalla vauhdilla. Eihän tää mitään hokia ole....
|
|
|
|
|
Monska
Poissa
Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä
|
 |
Vastaus #603 : 25.05.2011 klo 10:00:38 |
|
Paremmat tuomarit saa nousemalla vitoseen. Kyllä pääsääntöisesti eiliseen Pansio ykköslohkon peliin aseteltu tuomari hoitaa leiviskänsä paremmin mitä suurin osa pelaajista, allekirjoittanut mukaan lukien. Eilistä en nähnyt, joten siitä on vaikea sanoa. Mutta usein Kutosessa, ei siis divisioonassa, pelaajat unohtavat sarjan olevan piirin alin kilpasarja. Se näkyy myös kentän keskellä.
|
|
|
|
|
Maicon
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #604 : 25.05.2011 klo 13:41:48 |
|
Eipä ole tullut eilistä millään tapaa vielä kommentoituakaan. Ei meille mitään kummempaa seliteltävää jäänyt. Tuomari vihelteli vähän miten sattui ja sen takia se meidänkin osalta niin huuteluksi meni, kun tuntui, että jokaisen huudon jälkeen soi pilli. Mun mielestä meidän peli kaatui siihen, että palloihin ei menty avausten jälkeen juuri lainkaan, ja kaikki ykköspallot menivät kotijoukkueelle. Omaan piikkiinkin täytyy ottaa sen verran, etten kyllä saa sitä palloa lähtemäänkään Pansiossa yhtään mihinkään  Kaikki avaukset - ehkä toisen puoliajan maalivahdin avauksia lukuunottamatta auttamattomasti liian lyhyitä. Pelinrakentelustahan Pansiossa ei tule yhtään mitään, jos nyt KyPSillä siitä joskus jossain muka tulee jotain.  Mutta ei CELT'S mikään hullumpi porukka ole - se täytyy myöntää. Itselleni ainakin ihan positiivinen yllätys  Heillä kyllä todella ikävä tilanne, kun kaikki kotipelit Pansiossa. Oma pelihuumori ei varmaan tätä kohtaloa kestäisi; ihan yhtä helvettiä se siellä "pelaaminen" on. En jaksa oikolukea. Vastuu siirtyy kuulijalle.
|
|
|
|
|
viiksineville
Poissa
Suosikkijoukkue: Celt's, FC Vehmaa
|
 |
Vastaus #605 : 25.05.2011 klo 13:56:33 |
|
Celt's - Kyrö 2-1 Celt's dominoi ottelua suvereenisti Kypsin vikistessä. Kuningas kympin ennusteen mukaan lohkon kärkikastiin sijoitettu Kyps floppasi pahanpäiväisesti. Kyps ei yksinkertaisesti saanut mitään aikaiseksi keskikentällä -- tietysti kenttä ja huono sää vaikutti Kypsin esityksiin huomattavasti. Nurmella ja mukavassa auringonpaisteessa kyps todennäköisesti olisi pommittanut maaleja kuin liukuhihnalta kaikkine ykkösdivaritasoisten pelaajiensa kanssa jotka jostain syystä hakkaavat kutosta. Yhtä kaikki, pallonhallinta celtsille ja tarvittavat maalit tehtiin. Kyps ruiskaisi muutaman kerran kohti maalia josta toinen pomppasi sisään, pelitapahtumiin nähden maalia on kuitenkin melko vaikea sanoa ansaituksi. En jaksa uskoa, että Kypsin oma Hannu Tihinen kyseistä maalia puolesta kentästä yritti. Kaikki kuitenkin lasketaan  Mitä noihin olkapää olkapäätä vasten marinaan tulee, niin pidetään mielessä, että kyseessä on miesten peli. Jos joku ajaa päin voimalla (HUOM. VOIMALLA, EI PIITTAAMATTOMASTI TAI MUUTEN VAAN VAHINGOITUSTARKOITUKSESSA), niin se pitää kestää vaikka jäisi kakkoseksi. Ei tuomari voi ruveta suojelemaan heikkoja pelaajia. Jos ei löydy vartta ja voimaa niin sitten ei voi pelata. Hyvin yksinkertaista.
|
|
|
|
|
Maicon
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #606 : 25.05.2011 klo 14:10:47 |
|
Celt's - Kyrö 2-1 Celt's dominoi ottelua suvereenisti Kypsin vikistessä. Kuningas kympin ennusteen mukaan lohkon kärkikastiin sijoitettu Kyps floppasi pahanpäiväisesti. Kyps ei yksinkertaisesti saanut mitään aikaiseksi keskikentällä -- tietysti kenttä ja huono sää vaikutti Kypsin esityksiin huomattavasti. Nurmella ja mukavassa auringonpaisteessa kyps todennäköisesti olisi pommittanut maaleja kuin liukuhihnalta kaikkine ykkösdivaritasoisten pelaajiensa kanssa jotka jostain syystä hakkaavat kutosta. Yhtä kaikki, pallonhallinta celtsille ja tarvittavat maalit tehtiin. Kyps ruiskaisi muutaman kerran kohti maalia josta toinen pomppasi sisään, pelitapahtumiin nähden maalia on kuitenkin melko vaikea sanoa ansaituksi. En jaksa uskoa, että Kypsin oma Hannu Tihinen kyseistä maalia puolesta kentästä yritti. Kaikki kuitenkin lasketaan  Vaikka tämä onkin ehkä hivenen huumorilla varustettu kirjoitus, niin olen pitkälti samaa mieltä. Siitä olen vieläpä ihan oikeasti samaa mieltä, että paremmalla kentällä KyPS olisi todellakin pärjännyt pelissä paremmin  Mutta tämähän nähdään sitten meidän kotipelissä, vaikkei Kyrön kenttäkään mikään Emirates Stadiumin nurmimatto ole. Ei tuolla peliesityksellä sitä ainoatakaan maalia ansaittu. CELT'Sin molemmat maalit sentään ihan tekemällä tehtyjä, ja jälkimmäinen oli ainakin ihan huikea viimeistely. Oikeasti erittäin hyvä suoritus. Nopea kääntyminen puolustavasta pelaajasta irti ja sijoitus aivan tolppaa hipoen sisään. Ei ainakaan näyttänyt sellaiselta viimeistelyltä, jota olisi helppo kuvailla sanoilla "melkein meni ohi".  Mitä noihin olkapää olkapäätä vasten marinaan tulee, niin pidetään mielessä, että kyseessä on miesten peli. Jos joku ajaa päin voimalla (HUOM. VOIMALLA, EI PIITTAAMATTOMASTI TAI MUUTEN VAAN VAHINGOITUSTARKOITUKSESSA), niin se pitää kestää vaikka jäisi kakkoseksi. Ei tuomari voi ruveta suojelemaan heikkoja pelaajia. Jos ei löydy vartta ja voimaa niin sitten ei voi pelata. Hyvin yksinkertaista. Vahingoittamistarkoituksia nyt ei ainakaan esiintynyt, se on aika selvää. Muutaman kerran mielestäni käytettiin ns. "kohtuutonta voimaa" ottamalla vauhtia ennen kylki kylkeä vastaan -tilannetta. Jotain mainintaa kohtuuttoman voiman (tai jotain vastaavaa) käytöstä löytyy kai säännöistäkin? Monska? Tulkintakysymyksiä tietenkin, mutta jalkapalloa tässä nyt kuitenkin on kai tarkoitus pelata, eikä mitään jääkoronaa, hevospooloa tai muuta shittiä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.05.2011 klo 14:12:53 kirjoittanut Maicon »
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #607 : 25.05.2011 klo 16:23:27 |
|
Vahingoittamistarkoituksia nyt ei ainakaan esiintynyt, se on aika selvää. Muutaman kerran mielestäni käytettiin ns. "kohtuutonta voimaa" ottamalla vauhtia ennen kylki kylkeä vastaan -tilannetta. Jotain mainintaa kohtuuttoman voiman (tai jotain vastaavaa) käytöstä löytyy kai säännöistäkin? Monska?
Tulkintakysymyksiä tietenkin, mutta jalkapalloa tässä nyt kuitenkin on kai tarkoitus pelata, eikä mitään jääkoronaa, hevospooloa tai muuta shittiä.
Kyllä säännöissä lukee että jos käyttää kohtuutonta voimaa, niin seurauksena on vapaapotku. Toki tulkintakysymyksiä aina ovat tällaiset tapaukset.
|
|
|
|
|
Juho_ho
Poissa
Suosikkijoukkue: KuuLa, AC Oulu, "Pompey"
|
 |
Vastaus #608 : 25.05.2011 klo 19:50:59 |
|
KuuLa vs Fc Bosna 2-2 (1-1)
Aika tasaista vääntöä Pansion aurinkoisessa iltapäivässä. Molemmilla joukkueilla oli paikkoja muutamaan lisämaaliin, Bosnalla enemmän. Muutenkin Bosna oli vahva keskialueella, mutta KuuLa jaksoi taistella mukana ja näin pisteet sitten jaettiin.
|
|
|
|
|
oppositio
Poissa
|
 |
Vastaus #609 : 25.05.2011 klo 21:25:06 |
|
noniin Fc komar- Fc Halikko 5-0. Suoraan sanottuna en ole koskaan nähnyt yhtä huonoa ja passivista Fc Halikkoa. Monta peliä olen katsellut!! Kuulemma Fc Halikon valmentaja oli sairaslomalla valmentamisesta. ( mikä naurattaa vieläkin) Mutta siis komar pelasi hyvin ja kiitoskset hyvästä pelistä! tuomarille plussaa? :DD
|
|
|
|
|
Jakezy
Poissa
|
 |
Vastaus #610 : 25.05.2011 klo 22:07:11 |
|
noniin Fc komar- Fc Halikko 5-0. Suoraan sanottuna en ole koskaan nähnyt yhtä huonoa ja passivista Fc Halikkoa. Monta peliä olen katsellut!! Kuulemma Fc Halikon valmentaja oli sairaslomalla valmentamisesta. ( mikä naurattaa vieläkin) Mutta siis komar pelasi hyvin ja kiitoskset hyvästä pelistä! tuomarille plussaa? :DD
Tuomarihan oli suorastaan loistava, aina oikeasti sijoittuneena keskiympyrään, korvatulpat korvissa ja puhalsi aivan täydellisesti.. Koiranikin olisi tuominnut pelin paremmin. Me olimme paskoja, pakko myöntää. Kiitos Komarille hyvästä pelistä.  ja Arvin hieno maali.. Tarjoon kaljan siitä hyvästä sulle kun Saloon tuut. 
|
|
|
|
|
FCH77
Poissa
|
 |
Vastaus #611 : 25.05.2011 klo 22:08:29 |
|
noniin Fc komar- Fc Halikko 5-0. Suoraan sanottuna en ole koskaan nähnyt yhtä huonoa ja passivista Fc Halikkoa. Monta peliä olen katsellut!! Kuulemma Fc Halikon valmentaja oli sairaslomalla valmentamisesta. ( mikä naurattaa vieläkin) Mutta siis komar pelasi hyvin ja kiitoskset hyvästä pelistä! tuomarille plussaa? :DD
Olen sairaslomalla muustakin kuin valmentamisesta, mutta kiva että sain sinut nauramaan...
|
|
|
|
|
TOINENPUOLISKO
Poissa
Suosikkijoukkue: Åbo club de futbol, juventus
|
 |
Vastaus #612 : 26.05.2011 klo 00:35:28 |
|
Sapeli - Åcf 2-3 Mukavaa vaihtelua saada yksi enemmän kuin vastustaja. Sama tuskainen taival vain jatkui tässäkin pelissä! paikkoja yllin kyllin tosin teemana oli ettei yli 25 pommitettais, kun viime pelissä jo ekal puoliajalla oli ainakin 27 ohilaukausta (katsomossa laskettiin) ja näkyihän se pelaamisessa. Sapelilla kaksi laukausta maalia kohti ja koko ottelussa taisi olla max4. Ja kaverit rankaisi armottomasti pilkusta ja kulmasta.  Plussaa saloon pelaava jengi. ei mitään kilpparia. Olivat saaneet myös kovan luokan vahvistuksen keskikentälle (sapelin kaverit tietää varmasti) valitettavaa on vain se, että sota ei yhtä miestä kaipaa!!  Pojot kuitenkin hankinnalle tähän peliin. Kiitos Sapelille! Joku meidän satuilija varmaan raapasee jonkinlaisen rapsan taas ÅCF:n sivuille..!! http://acfturku.nettisivu.org/
|
|
|
|
|
jonlin1
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Bosna
|
 |
Vastaus #613 : 26.05.2011 klo 01:02:21 |
|
Kuula-FC Bosna 2-2(1-1)
Taas yksi koitos Pansion betonilla takana. Bosna lähti peliin ilman muutamia runkopelaajia, mikä kyllä näkyi ottelussa. Kärkimies ja puolustuksen lukko ja avauspelin kuningas(Fiso) mm. olivat poissa kokoonpanosta. Pelaajavalmentaja Kenan täytti kyllä Fison paikan puolustuksessa mainiosti, mutta tämä taas jätti aukon keskikentälle... Ottelu alkoi Kuulan hienoisella hallinnalla. N.15min pelattuna allekirjoittanut yritti purkaa ja Kuulan pelaaja myöhästyi pallosta, potku nilkkaan ja omalta osalta peli selvä. Tuomari antoi pelin jatkua("pallo välissä") ja n 15s kuluttua nahkakuula löytyikin meidän verkosta... Kyllä on kummallista. Jos minä potkaisen palloa ja kaveri vetää akillesjänteen kohdalle helvetinmoisen turvotuksen, miten pallo voi olla välissä? No, eipä tarvi tällä viikolla palloon koskea kun jalka on limppuna. Onneksi pelin taso parani tämän jälkeen ja Bosna sai jonkinlaisen hallinnan pelistä. Ekan puoliajan lopussa meidän linkki pääsi sitten pistämään roikun Kuulan moken taakse hyvän karvauksen jälkeen. Toinen puoliaika oli sitten Bosnan hallintaa. Puskettiin yhtä maalia ja 60min kohdall nähtiinkin illan komein osuma; Vapaapotku 35 metristä tarkasti oman miehen päähän, siitä jatko hyökkääjälle, nosto puolustaja yli hyökkääjäkaverille ja hallittu ylämummo yli vastaantulevaa maalivahtia. Maalin jälkeen vielä tuplavoltit ja peli vaikutti olevan hallussa. 80min pelattu ja jostain syystä lopetettiin pelaamisen. Kuula sai 3 kulmapotkua peräkkäin. Viimein pallo toimitettiinkin maaliin, meidän maalivahdin ja puolustuksen virhearvionnin jälkeen ja peli oli tasan 2-2. Bosnalla oli vielä muutama tuhannen taalan paikka lopussa, mutta lisäosumia ei nähty, joten kärkiottelu päättyi pistejakoon. Kuulan kaverit ovat todennäköisesti tyytyväisempiä tulokseen mitä me ollaan. Niin selvää hallinta 2 puolisko oli meiltä. Täytyy kuitenkin myöntää, että Kuula oli tähänastisista vastustajista selvästi pahin. Tästä jäi sopivasti hampaankoloon seuraavaan peliin.
+++ Kenan, Fatos, Mensur, Amer ++ Koko kentän puolustus oli hyvä jos ei lasketa 2 Kuulan maalia + Seuraava peli ei ole Pansiossa =) + Vastustaja
- Huono alku - Annettiin Kuulan tasoittaa vaikka peli oli täysin hallussa - lopputulos
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.05.2011 klo 01:04:37 kirjoittanut jonlin1 »
|
|
|
|
|
Herodes
Poissa
|
 |
Vastaus #614 : 26.05.2011 klo 08:27:09 |
|
Sapeli - Åcf 2-3 Mukavaa vaihtelua saada yksi enemmän kuin vastustaja. Sama tuskainen taival vain jatkui tässäkin pelissä! paikkoja yllin kyllin tosin teemana oli ettei yli 25 pommitettais, kun viime pelissä jo ekal puoliajalla oli ainakin 27 ohilaukausta (katsomossa laskettiin) ja näkyihän se pelaamisessa. Sapelilla kaksi laukausta maalia kohti ja koko ottelussa taisi olla max4. Ja kaverit rankaisi armottomasti pilkusta ja kulmasta.  Plussaa saloon pelaava jengi. ei mitään kilpparia. Olivat saaneet myös kovan luokan vahvistuksen keskikentälle (sapelin kaverit tietää varmasti) valitettavaa on vain se, että sota ei yhtä miestä kaipaa!!  Pojot kuitenkin hankinnalle tähän peliin. Kiitos Sapelille! Joku meidän satuilija varmaan raapasee jonkinlaisen rapsan taas ÅCF:n sivuille..!! http://acfturku.nettisivu.org/Voidaan varmaan jo todeta, että ÅCF on kauden floppi. Ei siinä mielessä etteikö 3 lohkon voitto olisi ihan mahdollinen, jopa todennäköinen mutta odotukset oli vielä kovemmat. Odotukset oli että tästä tulee Vitosessakin pärjäävä jengi, joka dominoi Kutosta mennen tullen. Kausi toki vielä nuori mutta tältä nyt näyttää.
|
|
|
|
|
Beto
Poissa
Suosikkijoukkue: Se enemmän maaleja tehnyt
|
 |
Vastaus #615 : 26.05.2011 klo 09:13:47 |
|
Voidaan varmaan jo todeta, että ÅCF on kauden floppi. Ei siinä mielessä etteikö 3 lohkon voitto olisi ihan mahdollinen, jopa todennäköinen mutta odotukset oli vielä kovemmat. Odotukset oli että tästä tulee Vitosessakin pärjäävä jengi, joka dominoi Kutosta mennen tullen. Kausi toki vielä nuori mutta tältä nyt näyttää.
Tä nyt on vaan tällästä spekulointia mut jos vaikka sattuis kutosen voittaa häviten kaudessa max. 3 peliä, niiin eiköhän silloin pärjää vitosessakin? Täksi kaudeksi vitoseen nousseet TuWe2 ja PiPS2 on ainaki ihan hyvin siellä pysyny vauhdissa mukana. Tietysti materiaali ÅCF:llä on kutoseen ja vitoseen erinomainen, mutta jos kuti ei osu niin ei osu. Flopista en siltikään puhuis jos tappiosarake näyttää pyöreetä nollaa.
|
|
|
|
|
TOINENPUOLISKO
Poissa
Suosikkijoukkue: Åbo club de futbol, juventus
|
 |
Vastaus #616 : 26.05.2011 klo 09:23:48 |
|
Tä nyt on vaan tällästä spekulointia mut jos vaikka sattuis kutosen voittaa häviten kaudessa max. 3 peliä, niiin eiköhän silloin pärjää vitosessakin? Täksi kaudeksi vitoseen nousseet TuWe2 ja PiPS2 on ainaki ihan hyvin siellä pysyny vauhdissa mukana. Tietysti materiaali ÅCF:llä on kutoseen ja vitoseen erinomainen, mutta jos kuti ei osu niin ei osu. Flopista en siltikään puhuis jos tappiosarake näyttää pyöreetä nollaa.
Joo mielellään otetaan pois tuo "kova jengi" viitta harteilta! Se on pakko sanoa ollaan tosiaan pelattu nyt vissii 8 matsia. Jokaisessa ottelussa eri ryhmitys ja eri kokoonpano. Joukkue on vasta rakennus vaiheessa. Kaikki jalkapalloa potkivat tietää, että ei se pelillinen osaaminen 3kk jälkeen vielä parasta ole.
|
|
|
|
|
Herodes
Poissa
|
 |
Vastaus #617 : 26.05.2011 klo 10:14:23 |
|
Tä nyt on vaan tällästä spekulointia mut jos vaikka sattuis kutosen voittaa häviten kaudessa max. 3 peliä, niiin eiköhän silloin pärjää vitosessakin? Täksi kaudeksi vitoseen nousseet TuWe2 ja PiPS2 on ainaki ihan hyvin siellä pysyny vauhdissa mukana. Tietysti materiaali ÅCF:llä on kutoseen ja vitoseen erinomainen, mutta jos kuti ei osu niin ei osu. Flopista en siltikään puhuis jos tappiosarake näyttää pyöreetä nollaa.
Varmasti voi pärjätä ainakin jos on vielä noita valjastamattomia resursseja. Jotenkin vain odotin että ÅCF olisi ollut sellainen jengi jonka verkkoon SaPeLi tai FCH ei maaleja tee kuin yhden joka toinen kausi. Eli tarkoitus ei ollut manata. Päin vastoin kaikkea hyvää ja tsemppiä peleihin. Lähinnä olin vain yllättynyt, että näinkin tasaista ja tiukkaa kaikesta huolimatta.
|
|
|
|
|
oppositio
Poissa
|
 |
Vastaus #618 : 26.05.2011 klo 10:17:47 |
|
Olen sairaslomalla muustakin kuin valmentamisesta, mutta kiva että sain sinut nauramaan...
Ei millään pahalla. valmentaja on tehnyt tosi hyvää halikon pelaamiselle ja kokoonpanoille! Mutta näytti siltä vaan että kentällä kaivattiin valmentajaa. Mutta Salolais joukkueet ovat aloittaneet kohtuu hyvin mutta tästä on hyvä jatkaa.
|
|
|
|
|
Wang
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter Turku, Åbo Club de Fùtbol
|
 |
Vastaus #619 : 26.05.2011 klo 10:57:20 |
|
Eilisen pelin eka puoliaika oli meiltä pelillisesti kauden ylivoimaisesti parasta ja ei siinä SaPeLi montaa kertaa meidän päässä käyny, toisella sit sätättiin alku ja SaPeLi pääsi keskialueel palloon mut kyl se peli silti oli täysin meidän hallussa.. Omakin peli alkoi vähän löytymään ja tästä on hyvä jatkaa.. Ja ottelun kääntäminen voitoks toi varmaan pientä vapautumist kahden nyhjäyksen jälkeen..
|
|
|
|
|
TOINENPUOLISKO
Poissa
Suosikkijoukkue: Åbo club de futbol, juventus
|
 |
Vastaus #620 : 26.05.2011 klo 11:02:35 |
|
Varmasti voi pärjätä ainakin jos on vielä noita valjastamattomia resursseja.
Jotenkin vain odotin että ÅCF olisi ollut sellainen jengi jonka verkkoon SaPeLi tai FCH ei maaleja tee kuin yhden joka toinen kausi. Eli tarkoitus ei ollut manata. Päin vastoin kaikkea hyvää ja tsemppiä peleihin. Lähinnä olin vain yllättynyt, että näinkin tasaista ja tiukkaa kaikesta huolimatta.
Joo ikävä tuottaa pettymystä! Paha sitä Nollaa on varjella, mitä näitä Sapeli ja Halikko pelejä katselee tilastojen valossa  Halikko matsi yksi laukaus yksi maali. Sapeli 4 vetoa kaksi maalia ja niistä neljästä kaksi vain kohti  Odotuksia tottakai saa pitää korkealla meidän osalta. Nyt ei vaan pompi se perkuleen pallo sinne verkkoon vaikka kuinka yrittää. Kyllä se tästä. Ja onhan se kivaa et on tasaista sarjataulukon osalta.
|
|
|
|
|
Tumu-Humu
Poissa
Suosikkijoukkue: ÅCF
|
 |
Vastaus #621 : 26.05.2011 klo 12:04:59 |
|
Hieman hämmentävää, että ensin foorumilla leivotaan meistä muutaman harjoituspelin perusteella ylivoimainen ennakkosuosikki, ja sitten kun ei joka peliä voiteta isoin numeroin niin ollaan floppeja  Åcf:n kauden tavoite oli alunperinkin nousu vitoseen, eikä se tavoite ole muuttunut. Samaa päämäärää hakee moni muukin joukkue. Pointti tässä on se että Åcf on tavoitteensa mukaisessa vauhdissa, eikä me omasta mielestämme olla täten flopatttu. Jos joku odotti joka matsista 6-0 voittoja niin se on jokaisen oma asia.
|
|
|
|
|
oulukukka
Poissa
Suosikkijoukkue: sapeli
|
 |
Vastaus #622 : 26.05.2011 klo 12:15:08 |
|
Eihän teidän ongelma vaikuta ollenkaan olevan oman pään varjelussa vaan maalinteossa. Jos aikaisemmin oli valitusta liiallisesta pommitamisesta, eilen ongelma tuntui olevan turha rakentelu ja päätyrajan tuntumasta vetely. Eilenkin teitte vain kaksi maalia, sillä 0-1 maali ei maalivahdin ja puolustajien mukaan oikeasti sisällä käynyt. Tilanteessa Clubin hyökkääjä puski keskityksen vastaan tulleen maalivahdin yli. Molari lähti kuitenkin pallon perään, kurotti ja onnistui huitomaan palloa maaliviivan tuntumassa. Tuomari näki maalin, itse vaihtopenkiltä en juuri mitään, mutta uskonpa tilanteessa lähimpänä ollutta.  Hyvä vääntö, mukava vastustaja ja ennen kaikkea henkinen tasuri 
|
|
|
|
|
Maicon
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #623 : 26.05.2011 klo 12:16:45 |
|
Joo mielellään otetaan pois tuo "kova jengi" viitta harteilta! Se on pakko sanoa ollaan tosiaan pelattu nyt vissii 8 matsia. Jokaisessa ottelussa eri ryhmitys ja eri kokoonpano. Joukkue on vasta rakennus vaiheessa. Kaikki jalkapalloa potkivat tietää, että ei se pelillinen osaaminen 3kk jälkeen vielä parasta ole.
Hei tämä on alasarjafutista  Ei ole KyPSkään varmaan ikinä pelannut kahta ottelua peräkkäin täysin samalla avauskokoonpanolla, vaikka kymmenisen vuotta on pelaillut. Eikä tietenkään nyt mitään pelitapaakaan ole, ellei nyt roiskupalloa voi sellaiseksi kutsua  Eikä sitä pelityyliä varmaan saadakaan luotua, kun treenataan kerran viikossa ja niissä käy lähestulkoon aina selkeästi vähemmän jätkiä kuin peleissä. Useimmiten näissä peleissä se joukkue voittaa, jolla on paremmat pelaajat ja edes muutama vaihtomies. ÅCF:ään tämä nyt ei sikäli päde, että ainakin Wilpas 3:a vastaan näytti siltä, että turkulaisilla on paljon paremmat pelaajat, mutta joukkue ns. ylipelaa todella härskisti. Jos kyse on (onko?) ainoastaan tuloksesta, niin tuo pelitapa on todella väärä. Tämänlainen idealismi on toki ihan hienoa ja jalkapallo näyttää pirun hyvältä, mutta ei se kovin tuloksellista ole, koska vauhti puuttuu. Toki jo edellä mainittu surkea viimeistely (ja epäonnikin maalin edessä?) on myös tärkeä tekijä. Täytyy vielä myöntää, että minun otantani ÅCF:stä koostuu ainoastaan keskinäisestä treenipelistä ja ekasta puoliajasta Wilpasta vastaan. Tietenkin sekin vaikuttaa, että ÅCF:llä on kutosessa kovan joukkueen maine, ja kaikki vastustajat pyrkivät pitämään nipun kasassa. Niin mekin tehtiin treenipelissä. Pienellä pelitavan hiomisella (suoraviivaistamisella) kasassa on varmasti yksi kutosen ainoista nipuista, joilla on mahdollisuuksia pärjätä kovemmilla sarjatasoilla. En nyt flopiksi haukkuisi, kun itse ovat suhteellisen nöyriä olleet, ja tätä hypeä ovat ruokkineet kyllä ihan muut miehet kuin he itse  Tietenkin osaan puhua vain kyröläisten puolesta, mutta enpä usko, että tilanne on niin radikaalisti erilainen vaikka tuossa saviseudun Arsenalissa, eli LoPSissa.
|
|
|
|
|
TOINENPUOLISKO
Poissa
Suosikkijoukkue: Åbo club de futbol, juventus
|
 |
Vastaus #624 : 26.05.2011 klo 12:49:28 |
|
Useimmiten näissä peleissä se joukkue voittaa, jolla on paremmat pelaajat ja edes muutama vaihtomies. ÅCF:ään tämä nyt ei sikäli päde, että ainakin Wilpas 3:a vastaan näytti siltä, että turkulaisilla on paljon paremmat pelaajat, mutta joukkue ns. ylipelaa todella härskisti. Jep jep jep.. Kausi on nuori ja kyllä se peli sieltä vielä löytyy. Tosiaan eiliseen Sapeli peliin lisäten niin ei se peli siihen 1-0 maaliin ratkennut. Puolin ja toisin tuomarilla oli vähän omia tulkintoja. (mm: teidän pilkku)  . Rikkeessä ei ollut epäselvyyttä mutta missä se sitten tapahtui on eriasia. Jälleen Salon tuomaria lainaten , joka vihelsi meidän Halikko matsin "Oli pakko ajaa hiukset, jos ette muistaisi minua enää"  Oli miten oli Åcf jatkaa torstaina pelejään SoVo2:sta vastaan eli kohta ollaan saatu yliannostus salon seudun jengeistä..  Ja kiva et porukka on tunteella mukana 6divarin kolmos lohkossa.
|
|
|
|
|
|
|
|