FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.08.2025 klo 19:53:29 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 11
 
Kirjoittaja Aihe: Asian Cup 2011  (Luettu 10359 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #75 : 11.01.2011 klo 12:06:50

Tänään luvassa erittäin mielenkiintoiset pelit, kun ensin Pohjois-Korea ottaa mittaa Arabiemiireistä ja myöhemmin illalla pelataan tuo kuumottava Irak - Iran -derby. Ylos
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #76 : 11.01.2011 klo 16:22:31

Pohjois-Korea saa rankkarin 8. minuutilla, mutta pallo ylärimaan. Alas Laukojana taisi olla Rostovissa pelaava kapteeni Hong Yong-Jo.

e. Aika heppoisesti tuo rankkari tulikin, joten ei tuo nyt kauhean väärin mennyt.

e2. UAE ottanut selvän hallinnan. Viimeisen kympin aikana kolme loistavaa maalipaikkaa. Pohjois-Korean hyökkäykset ovat olleet harvassa, mutta melko vaarallisilta ne ovat silti näyttäneet. Tämä on molemmille joukkueille todella tärkeä peli, sillä Irak ja Iran lienevät kuitenkin lohkon suosikit, joten jatkoonpääsyn kannalta tästä olisi parempi ottaa voitto.
« Viimeksi muokattu: 11.01.2011 klo 16:48:19 kirjoittanut barbarian »
fdsa

Poissa Poissa


Vastaus #77 : 11.01.2011 klo 16:23:49

Pohjois-Korea saa rankkarin 8. minuutilla, mutta pallo ylärimaan. Alas Laukojana taisi olla Rostovissa pelaava kapteeni Hong Yong-Jo.
Kun ei pää kestä. Näki jo vauhdista, että ei varmana mene.
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #78 : 11.01.2011 klo 16:57:34

Dominoiko Jong Tae-Se!?
Otto-Mani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Jazz, Satakuntalainen jalkapallo


Vastaus #79 : 11.01.2011 klo 17:17:15

Jäi eka jakso näkemättä, kun mokkula heitti hitaammalle mutta nyt mennään taas. :)
Blini

Poissa Poissa


Vastaus #80 : 11.01.2011 klo 17:22:11

UAE dominoi, jos joku
Kratos

Poissa Poissa


Vastaus #81 : 11.01.2011 klo 17:26:05

P-Koreaa pistin vetoihin ja pilkusta olisi selkeästi pitänyt tehdä, on jäänyt sen jälkeen pahasti jalkoihin Alas
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #82 : 11.01.2011 klo 17:50:51

Dominoiko Jong Tae-Se!?

Pääsi ekalla puoliskolla ihan hyviin paikkoihin ja dominoi ainakin ilmassa, mutta tuloksetta. Viimeistely ollut molemmilla joukkueilla suorastaan koomisen sysipaskaa. Tuoppi

e. Pohjois-Korean ottelun alussa missaama rankkari näyttääkin muodostuvan ottelun kulmakiveksi. UAE:llakin toki ollut n. viisi paraatipaikkaa ratkaista peli, mutta Pohjois-Korean maalivahti on pelannut hyvän ottelun.
« Viimeksi muokattu: 11.01.2011 klo 18:01:07 kirjoittanut barbarian »
Alkhemyst

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, KyIF, FC Seoul


Vastaus #83 : 11.01.2011 klo 18:10:36

Aika vaisu esitys Pohjois-Korealta. Joukkue saa kiittää pisteestäkin maalivahti Ri Myong-Gukia joka nappasi UAE:n lukuisat vedot tuurilla ja taidolla. Toiminta keskityksissä ei tosin ihan vakuuta. Parista nyrkkeilystä syntyi vaarallinen tilanne arabiemiireille, mutta mies paikkasi ainakin kerran erheensä käsipallotyylisellä jalkatorjunnalla.

Hyökkäyspeli ei korealaisilta sujunut oikein yhtään. Jong Tae-Se oli tutun yksin eikä mies saanut juuri muuta aikaan kuin pari ihan hyvää pääpallopudotusta, joissa kaverit eivät olleet aina ihan mukana. Turhautuminen pallojen vähäisyyteen ja omiin suorituksiin näkyi. UAE pyöritteli ihan näppärästi peliä lyhyillä syötöillä keskialueella, mutta maaliin palloa ei sitten saatu millään.
fdsa

Poissa Poissa


Vastaus #84 : 11.01.2011 klo 19:33:16

Reilu 15 minuuttia pelattu ja Irakin johdossa mennään!
laardi79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Großverdiener


Vastaus #85 : 11.01.2011 klo 19:50:05

Hunnutettu nainen bongattu katsomosta. Perverssiä, ettäs kehtaa.
joe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: .


Vastaus #86 : 11.01.2011 klo 20:00:49

Vitun Eurosport kun eivät näytä näitä matseja suorana ykköskanavalla :( Alas
laardi79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Großverdiener


Vastaus #87 : 11.01.2011 klo 20:59:27

Varsin Gheorge Hagimainen skruuvi keskelle pelaajahässäkkää kiertäen suoraan maaliin ja Iranin islamilainen tasavalta johtoon. Veskalta aikamoista puppelointia, vaikka pelaajamassa varmasti häiritsikin.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #88 : 11.01.2011 klo 21:01:18

Varsin Gheorge Hagimainen skruuvi keskelle pelaajahässäkkää kiertäen suoraan maaliin ja Iranin islamilainen tasavalta johtoon. Veskalta aikamoista puppelointia, vaikka pelaajamassa varmasti häiritsikin.

Pahan akselille Ylos
laardi79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Großverdiener


Vastaus #89 : 11.01.2011 klo 21:05:01

Pahan akselille Ylos

 Ystävyysottelua suurta saatanaa vastaan odotellessa.
Daaku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: foorumin suurhomo


Vastaus #90 : 11.01.2011 klo 23:45:34

Asian Cup 2007:lle ja sen voittaja Irakille Ylos

Sivaripaikan taivaskanavilta seurasin tuon turnauksen aikoinaan iltäpäivän hiljaisina tunteina. :)

Saman joukkueen wagonissa tänäkin vuonna, vaikka voittaja taitaakin löytyä idempää.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #91 : 12.01.2011 klo 12:49:42

Lohkovaiheen ensimmäinen kierros on nyt takana ja valtavilta yllätyksiltä vältyttiin, vaikka B-lohkon tilanne onkin varsin kimurantti.

A-lohkossa avausvoitot napanneet Uzbekistan ja Kiina ovat todella vahvoilla, mutta jos Kuwait yllättää tänään Uzbekistanin, riittää vielä jännitystä. Qatarin uskoisin olevan auttamatta ulkona. Uzbekistanilla ja Kiinalla kuitenkin jo mahdollisuudet varmistaa jatkopaikkansa voittamalla tänään.

B-lohkon tilanne on sekavin. Jordanian jatkomahdollisuuksiin en usko huolimatta hyvästä tasapelistä Japanin kanssa. Saudi-Arabia koki shokkitappion Syyrialle, mikä tekee tilanteesta todella erikoisen. Syyria kun olisi omissa arvioissani Jordanian jälkeen lohkon heikoin maa. Lohkon kärkipäässä saatetaan lopuksi hyvinkin joutua katselemaan maalieroja. Tässä vaiheessa uskoisin Japanin ja Syyrian menevän jatkoon.

C-lohkon jännittävin seikka on se, kumpi Australiasta ja Etelä-Koreasta vie lohkovoiton ja kumpi jää toiseksi. Parin päivän päästä juurikin tämä kärkijoukkueiden välinen peli luvassa. Bahrainin jatkoonpääsy edellyttäisi karkeasti joko voittoa Australiasta ja/tai Etelä-Korean puppelointia Intialle. Väittäisin, ettei kumpaakaan tulla näkemään.

Myös D-lohkon tilanne on aika tasainen. Iran menee ilman muuta jatkoon, mutta toisesta paikasta nähdään vielä kova kamppailu. Irak saattaa olla siinä vahvoilla, sillä he ovat jo pelanneet Irania vastaan, ja lisäksi P-Korea ja UAE pelasivat tasan, mikä sataa suoraan Irakin pussiin.

Selvältä kuitenkin näyttää, että jo puolivälierävaiheessa nähdään erittäin mielenkiintoisia pareja.
Putki-Einari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikrotason kansalaisjournalismi


Vastaus #92 : 12.01.2011 klo 17:20:25

Melko vaihteleva taso näissä matseissa. Tähän mennessä tasollisesti selvästi paras matsi on ollut Irak-Iran. Kuwaitin tasoitus tuonee eloa tähän par'aikaa menevään matsiin. Kivahan näitä on katsella.
Tiksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat


Vastaus #93 : 12.01.2011 klo 17:37:37

Melko vaihteleva taso näissä matseissa. Tähän mennessä tasollisesti selvästi paras matsi on ollut Irak-Iran. Kuwaitin tasoitus tuonee eloa tähän par'aikaa menevään matsiin. Kivahan näitä on katsella.

Pitäisiköhän tässä hypätä Uzbekkien bandwagoniin tässä turnauksessa.
laardi79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Großverdiener


Vastaus #94 : 12.01.2011 klo 19:59:42

  Edelleen jaksaa ihmetyttää, miksi monet väkiluvultaan pienet maan ovat aika hyviä näissä skaboissa, mutta jättiläisvaltiot (no ainakin Intia) taapertavat. Missäs ovat Burmat ja Vietnamit, joissa on porukkaa kuin pipoa, kun alle miljoonan asukkaan valtiot jylläävät? Oliko Kaakkois-Aasialla siis aivan omat kisat?
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #95 : 12.01.2011 klo 20:22:12

Näiden kisojen ennustaminen näyttäisi tosiaan olevan täysin mahdotonta. Qatar oli avauspelissä sysipaska ja Kiina pelasi ihan hyvää peliä, mutta nyt Qatar onkin yllättäen vienyt Kiinaa kuin pässiä narussa. 0-2 HT.

Meneillään taitaa kuitenkin olla kisojen toistaiseksi vauhdikkain ja viihdyttävin ottelu. Avauspuoliajalla Qatar sai jatkuvasti hyviä maalipaikkoja, muttei Kiinakaan missään nimessä jäänyt niistä paitsi, vaan kyllä kiinalaiset olisivat pari maaliakin voineet iskeä. Iloista hyökkäyspeliä molemmilta joukkueilta. Itse asiassa hieman turhankin iloista, sillä kummallakin joukkueella puolustus on jätetty aika lailla ongelmiin. Mielelläänhän tätä katselee, vaikka vedonlyöntitili itkeekin verisiä kyyneleitä Kiinan puppeloinnin myötä. Ylos Alas
Mercurius

Poissa Poissa


Vastaus #96 : 13.01.2011 klo 17:00:08

Saudien rämpiminen jatkuu.
Otto-Mani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Jazz, Satakuntalainen jalkapallo


Vastaus #97 : 13.01.2011 klo 17:06:01

Saudien rämpiminen jatkuu.

Katsoin arabiankielistä striimiä ja luulin, että SA teki maalin kun sinne ilmeistyi ruutuun 0-1. :D

Hieno maali oli kyllä, mahtoiko olla enempi keskitykseksi tarkoitettu? ???
Katsomo ihan täynnä ja hyvä meininki. Varsinkin tuo laulu tai mikä lienee kuullostaa hyvältä. Ylos
laardi79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Großverdiener


Vastaus #98 : 13.01.2011 klo 20:09:28

Nihkeä Jaappanin ja Syyrian kohtaaminen on tilanteessa 1-0 sukisukeille. Stadionit eivät kyllä ole mitenkään häikäiseviä, vaikka varmasti kalliita ovat olleetkin. Maalin takana on häiritsevän paljon tyhjää tilaa eikä tuollaisessa ilmastossa ole myöskään viisasta kattaa stadikoita, joten tämä ratkaisu välttämätön, mutta syö tunnelmaa. Saudit ovat tosin omassa maassaan katsoneet tuon kattamisen hyvinkin tarpeelliseksi, vaikka ilmasto on pitkälti samantyylinen (varmaan ainakin rannikolla) kuin Qatarissa.

http://www.fussballtempel.net/afc/KSA/King_Fahd.html

  Mikäs mahtaisi muuten olla Aasian lutuurimaiden ykkönen? Veikkaukseni kaukoidän suuntaan.
yushan

Poissa Poissa


Vastaus #99 : 13.01.2011 klo 20:12:03

Mikäs mahtaisi muuten olla Aasian lutuurimaiden ykkönen? Veikkaukseni kaukoidän suuntaan.
Väittäisin että Japani on omaa luokkaansa lutuuriudessa.

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 11
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa