|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #6625 : 11.01.2013 klo 00:12:57 |
|
Ei esityksen perusteella Latelle ole mitään iloa näistä höntsäilyistä junnujen kanssa. Kuitenkin perustekemiseltään Late vaikutti luokkaa varmemmalta ja olevan juuri siinä paljon edellä junnuja, jotka eivät ole aikuisten peleihin vielä kunnolla ehtineet. Eivät nuo pelit ainakaan enää Dalla Vallea kehitä, jollekin junnulle sitten voi olla ihan sopivaa höynää.
Kovin kehnohan tuo Englannin U21-sarja, joka korvasi reservisarjan, pääasiassa on, koska ne samat ongelmat vaivaavat. Ei tuolla juuri joukkueita ole, vaan kasattu joku nippu vähän yli-ikäisistä junnuista, oikeasti junnuista ja loukkaantumisten jälkeen paluuta tekevistä veteraaneista. Joukkueiden kokoonpano vaihtelee jatkuvasti, pelin taktinen puoli on vähissä ja aika moni pelaa lähinnä itselleen. Niin kuin ennekin, mutta merkityksettömiä ikärajoja saatu mukaan. Kilpailullisuus on vaan turhan matalalla, mikä näkyy juuri siinä, ettei tuolla mitään joukkueita ole, vaan heitetään yksilöitä pelailemaan keskenään.
Nopeasti uudelleen lainalle pitäisi Dalla Vallen lähteä.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #6626 : 11.01.2013 klo 11:21:17 |
|
Joo, mielummin tosiaan lainalle jonnekin. Dalla Valle on tuolla joukkueen parhaimmistoa ja pelasi selvästi enemmän joukkueelle kuin muut hyökkäyspään pelaajat. Aika hassua oli, että Dalla Valle ei vaikuttanut pelissä yhtään nopealta, vaikka tätä nopeutta on joskus hehkutettu. Sen sijaan suojasi palloa hyvin ja tuli vastaan palloa target-hyökkääjän tavoin. Tätä on toki nähty U21-otteluissakin. Ei muuta kuin lainalle ja oikeisiin peleihin 
|
|
|
|
|
BuGa08
Poissa
|
 |
Vastaus #6627 : 11.01.2013 klo 21:01:24 |
|
Eihän se pärjää edes Terryä vastaan
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #6628 : 11.01.2013 klo 21:20:32 |
|
Eihän se pärjää edes Terryä vastaan Kyllä ne toisen puoliajan junnutopparitkin tekivät elämän riittävän vaikeaksi.
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #6629 : 16.01.2013 klo 21:12:50 |
|
Lauri oli terveenä kaikki pelit avauksessa, ja se vaikutti olleen myös jonkinlainen virallinen tai epävirallinen ehto lainasopimuksessa. Ainakin twitterin kautta seuratuista uutisista ja keskusteluista jäi sellainen kuva, että Steve Davis olisi halunnut ottaa Laurin rotaatioon (=antamaan enemmän peliaikaa omille sopimuspelaajille), minkä vuoksi Fulham olisi nihkeä lainaamaan Lauria nykyisillä sopimuksen taloudellisilla ehdoilla.
Davis on vahvistanut, että Dalla Vallen lainasopimuksessa oli ehto, jonka mukaan pelaaja oli terveenä ollessaan laitettava avaukseen. Davis ei ymmärrettävästi ole enää samanlaiseen lainadiiliin valmis, kun joukkueen omat kärkipelaajat ovat kunnossa. “The problem is, if you get someone in, you have to play them and I don’t like that scenario. “If they are not playing well I want to leave them out. It was a written agreement with Dalla Valle. Dalliksen lainapestin loppuaikojen esitykset eivät olleet enää niin hyviä, jopa ala-arvoisia ja ilman sopimusehtoa penkki olisi kutsunut, mikä tosin on ilmeisesti toimittajan, ei Davisin näkemys. But toward the end of his stay his performances were below-par and he may well have been dropped had the clause not been in place. http://www.crewechronicle.co.uk/crewe-alex-fc/crewe-alex-fc-news/2013/01/16/96135-32607278/?Sinällään Davisin jutuista voi päätellä, että Crewe ei enää Dalla Valle haikaile, vaikka lainan päättyessä vielä piti ovea avoimena. Ellei sitten ehdoissa tapahdu muutoksia.
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #6630 : 16.01.2013 klo 21:21:11 |
|
Ei helvetti mitä tohua. 
|
|
|
|
|
Jii
Paikalla
|
 |
Vastaus #6631 : 16.01.2013 klo 21:25:15 |
|
Onko tästä nyt vedettävissä johtopäätös, että se kuuluisa "oma taso" ei löytynyt vieläkään? Mikäli siis oli avarissa vain jonkun sopimuspykälän takia...
|
|
|
|
|
Muumipappa
Poissa
Suosikkijoukkue: Muumilaakso FC
|
 |
Vastaus #6632 : 16.01.2013 klo 21:34:22 |
|
Mun mielestäni Tattikeisarin kannattaisi yrittää neuvotella Italian liitonkin kanssa sopimus, joka pakottaa ne peluuttamaan Lauria aina avauksessa maajoukkueessa.
|
|
|
|
|
valer1333
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Suomen jalkapallomaajoukkue
|
 |
Vastaus #6633 : 16.01.2013 klo 21:50:32 |
|
Onneksi sentään Laten tekemiä maaleja ei oltu sovittu vastustajien kanssa...
|
|
|
|
|
Jau
Poissa
|
 |
Vastaus #6634 : 16.01.2013 klo 22:15:01 |
|
Onneksi sentään Laten tekemiä maaleja ei oltu sovittu vastustajien kanssa...
Onko varmaa? Koskas Laten pahvi päättyy Fulhamin kanssa?
|
|
|
|
|
|
Louhikkokoskettaja
|
 |
Louhikkokoskettaja
Vastaus #6635 : 16.01.2013 klo 22:31:21 |
|
Koskas Laten pahvi päättyy Fulhamin kanssa?
Kesällä.
|
|
|
|
|
Hippo
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet - FC Ilves - Tampere
|
 |
Vastaus #6636 : 16.01.2013 klo 22:45:25 |
|
Tilastoja Crewe Alexandran puolelta liigapelien osalta:| *Nimi* | *Esiintymiset* | *Maalit* | *peliminuutit* | *minuuttia / maali* | | Mathias POGBA | 22 | 7 | 1867 | 267 | | Lauri DALLA VALLE | 10 | 5 | 810 | 162 | | Chuks ANEKE | 17 | 4 | 1095 | 274 | | Mark ELLIS | 27 | 4 | 2430 | 608 | | Luke MURPHY | 27 | 3 | 2365 | 788 | | Ajay LEITCH-SMITH | 13 | 3 | 954 | 318 | | Bradden INMAN | 7 | 3 | 534 | 178 | | Byron MOORE | 24 | 3 | 1895 | 632 | | Max CLAYTON | 20 | 1 | 1483 | 1483 | | Matt TOOTLE | 23 | 1 | 1790 | 1790 |
Ei se nyt siis ihan kauhean huonosti mennyt. Totta kuitenkin on, että jälleen kerran olisi pitänyt olla lainavahvistuksena tehokkaampi, jotta kiinnostus olisi maailmalla herännyt. Ilman sopimuspykäliäkään tokko Lauri olisi paljoa penkillä kököttänyt. e. olisikohan nyt kaikki oikein...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.01.2013 klo 23:08:46 kirjoittanut Hippo »
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #6637 : 16.01.2013 klo 22:50:01 |
|
Maalisarakkeessa taitaa olla kaikien turneiden maalit kuitenkin? Vertailukelpoisuuden saamiseksi siihen voisi rajoittaa pelkät ykkösliigassa tehdyt maalit.
|
|
|
|
|
Hippo
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet - FC Ilves - Tampere
|
 |
Vastaus #6638 : 16.01.2013 klo 22:50:48 |
|
Maalisarakkeessa taitaa olla kaikien turneiden maalit kuitenkin? Vertailukelpoisuuden saamiseksi siihen voisi rajoittaa pelkät ykkösliigassa tehdyt maalit.
Kiitos, olet oikeassa. Tekninen kömmähdys, muutan hetimiten:)
|
|
|
|
|
Jonatan
Poissa
|
 |
Vastaus #6639 : 16.01.2013 klo 23:05:47 |
|
Olivat nuo näytöt sen verran hyvät kuitenkin, että kyllä luulisi League Onesta löytyvän vielä pelipaikka keväälle mainituilla ehdoillakin.
|
|
|
|
|
Röytän Karhu
Poissa
|
 |
Vastaus #6640 : 17.01.2013 klo 01:03:50 |
|
Tromsø virittelee yhteistyöseurakuviota Fulhamin kanssa ja eka lainapelaaja on keskikentän Josh Pritchard. Siis jos tämä itse haluaa siirtyä pohjoiseen. Ilmeisesti tuo Strømsgodsetin hyvin toiminut Man City-yhteistyö innoittaa muitakin kokeilemaan.
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #6641 : 17.01.2013 klo 09:17:28 |
|
No joo. Ehkä turhan raju käännös below bar luokattomaksi. Toimittaja spekuloi, että olisi saattanut menettää paikkansa. Paikallinen nettijulkaisu (This is Staffordshire) kirjoittaa aika paljon jalkapallosta ja vielä Laurin toiseksi viimeisestä pelistä hän sai ainoana joukkueesta ysin arvosanakseen. Sanallinen arvio alkoi "oli jälleen Crewen pääpeto". Eli esitykset ilmeisesti pääosin hyviä lainan aikana. Viimeinen ottelu (vaikka näytön paikka oli) meni kieltämättä heikosti, arvosanana vitonen. Joutui pelaamaan isojen toppareiden välissä. Ei Crewe Chroniclenkaan artikkeli kyllä kokonaisuudessaan kielteinen ollut Davies (jonka kommentista muuten saa käsityksen, että ei seura edes harkinnut koko loppukauden lainaa, vaan kyse olisi ollut vain jatkamisesta viimeisellä kolmannella kuukaudella - puolen kauden laina olisi ollut jo eri hintaluokassa kuin nämä "luvatkaa-peluuttaa-hätälainat"): “Part of educating these players is that they have to earn their place. Luckily Lauri did well but a third month may have presented a problem, so I let him go.” Former Inter Milan and Liverpool youth Dalla Valle, 21, scored five goals in a dozen starts for Crewe and caught the eye with his all-action style. But toward the end of his stay his performances were below-par and he may well have been dropped had the clause not been in place.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.01.2013 klo 09:26:52 kirjoittanut Tuulenmies »
|
|
|
|
|
sto
Poissa
|
 |
Vastaus #6642 : 17.01.2013 klo 10:54:38 |
|
Ei se nyt siis ihan kauhean huonosti mennyt.
Nettikeskusteluissa kaiken saa näyttämään siltä miltä haluaa. Siitä tuskin kukaan on eri mieltä, että lainapesti oli Laurille hyväksi, koska sai pelejä, maaleja ja tuoretta videomateriaalia osaamisestaan. Toki jonkin mielestä olisi ollut parempi, että pelkän huhujen ja vanhojen tilastojen perusteella jatkossa joku Laurille näiltä pohjilta arvioitua tasoa parempi joukkue olisi harhaisena hankkinut Laurin, mutta ainakin omasta mielestäni olisi hyvä, että Laurin ura etenisi nyt "aikuisena" siten, että peliaikaa tulee sopivalla tasolla.
|
|
|
|
|
Lenko
Poissa
|
 |
Vastaus #6643 : 17.01.2013 klo 13:05:24 |
|
No joo. Ehkä turhan raju käännös below bar luokattomaksi...
But toward the end of his stay his performances were below-par and he may well have been dropped had the clause not been in place.
Par ja bar ovat eri sanoja. En ole varsinainen enkun velho, mutta minusta below bar olisi alta riman, jolloin käännös luokaton ei olisi ihan väärä. Below par, alta parin (golf-termi) taas voisi olla jotain alle keskitason, alle tavallisen tason tai alle odotetun tason, joka ei ole ihan yhtä paha tupulointi kuin alta riman.
|
|
|
|
|
Jii
Paikalla
|
 |
Vastaus #6644 : 17.01.2013 klo 13:09:42 |
|
en ole varsinainen enkun velho, mutta "below bar" ei ole ko. kielessä käytetty sanonta lainkaan
|
|
|
|
|
Tuulenmies
Poissa
|
 |
Vastaus #6645 : 17.01.2013 klo 13:18:30 |
|
Par ja bar ovat eri sanoja. En ole varsinainen enkun velho, mutta minusta below bar olisi alta riman, jolloin käännös luokaton ei olisi ihan väärä. Below par, alta parin (golf-termi) taas voisi olla jotain alle keskitason, alle tavallisen tason tai alle odotetun tason, joka ei ole ihan yhtä paha tupulointi kuin alta riman.
Ok. Oma mokani oikeinkirjoituksessa. Sanonta on itselleni tuttu puhutusta englannista, ja tiesin, että sitä käytetään tarkoittamaan nimenomaan tuota alle normaalin tason menevää esitystä, eikä toivotonta tupulointia. Kirjoitetaan oikeasti p:llä eikä b:llä.
|
|
|
|
|
Nahka_Tapsa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapio-san
|
 |
Vastaus #6646 : 17.01.2013 klo 13:57:11 |
|
Below par, alta parin (golf-termi) taas voisi olla jotain alle keskitason, alle tavallisen tason tai alle odotetun tason, joka ei ole ihan yhtä paha tupulointi kuin alta riman.
Tämäkin menee metsään, kyse on nimittäin täysin päinvastaisesta asiasta. Golfissa alle parin menevät tulokset ovat hyviä, ja se on muutenkin under par (ainakin huomattavasti yleisemmin). En ole osakekauppavelho, mutta käsittääkseni termi tulee muuhun käyttöön sieltä päin.
|
|
|
|
|
maasto
Poissa
Suosikkijoukkue: Olympiakos
|
 |
Vastaus #6647 : 17.01.2013 klo 14:04:02 |
|
subpar = alta keskitason / odotetun tason
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #6648 : 17.01.2013 klo 14:08:19 |
|
Golftermeissä par on ehkä kuitenkin verrattavissa hyvään tulokseen ja kaikki alta parin on huippuluokkaa. Niitä golffareita jotka pystyy kokonaisen kierroksen pelaamaan par-tulokseen ei kuitenkaan ole kuin ehkä joku 0.02% golffareista.
|
|
|
|
|
barbarian
Poissa
|
 |
Vastaus #6649 : 28.01.2013 klo 13:48:17 |
|
Jaksamisia, Callit!  Lauri Dalla Valle ja Juuli Vaajaniemi: Ero!Julkaistu-tammikuu 27, 2013 18:18 | Kirjoittanut Toimitus Juuli Vaajaniemi vahvistaa eron Iltamakasiinille Lauri Dalla Vallen ja Juuli Vaajaniemen seurustelu on ohi.Pariskunnan erosta on liikkunut tietoja jo pidemmän aikaa. Nyt Juuli Vaajaniemi vahvistaa asian. - Pitää paikkansa en ole hänen kanssaan, Juuli Vaajaniemi toteaa iltamakasiini.fille. Juuli Vaajaniemi on jyväskyläläinen parturi-kampaaja. Hän pyörittää omaa yritystä. Juuli nousi julkisuuteen osallistuttuaan Janina F Uimapukumalli -kilpailuun ja selvittyään siinä kärkikolmikkoon asti. Lauri Dalla Valle on suomalais-italialainen jalkapalloilija, joka edustaa Englannin valioliigajoukkue Fulhamia hyökkääjänä. http://iltamakasiini.fi/lauri-dalla-vallen-ja-juuli-vaajaniemi-ero/
|
|
|
|
|
|
|
|