FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.12.2025 klo 22:24:55 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 133
 
Kirjoittaja Aihe: Etelä-Amerikan sarjat 2011 --->  (Luettu 269404 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #400 : 10.12.2011 klo 10:50:24

Sarjat ovat useammassa maassa ratkaisuvaiheessa ja 1 kipale mestaruuksia on viikonloppuna jaossa (Peru). Striimeiltähän näitä näkee, joten alla koostetusti ratkaisupelejä, jos joku ilta-yökukkjuja haluaa katsoa. Ainakin Ecuadorissa pelataan sen verran otolliseen aikaan, että noi ratkaisupelit voisi vaikka tuijottaakin.

LA 10/12

Chile / puolivälierien toiset osat
Colo Colo - La Serena  (6-2), klo 23:15

SU 11/12

Chile / puolivälierien toiset osat
Audax Italiano - Universidad Católica (1-3), klo 01:30
Cobreloa - Unión La Calera (1-0), klo 21:00
Universidad de Chile - Unión Española (1-0), klo 23:15


Ecuador, loppuottelujen 1. osat
Nacional - LDU Quito klo 19:00
Tässä oli vissiin kyseessä paikka Copa Libertadoresiin. Tosin olen ollut ymmärtävinäni niin, että jos Liga voittaa Copa Sudamericanan, niin sille menee Ecuadorin viimeinen paikka kävi tässä parissa miten tahansa? Näkyy olevan myös paikallispeli, liekö vahvaakin kilpailuhenkeä näitten välillä? Wikin mukaan muuten aika jännä seura toi Nacional; ilmeisesti armeijan hallinnoima ja käyttää Chivasin tapaan vain kotimaisia pelaajia.

Emelec - Deportivo Quito klo 23:00


Peru, loppuottelu
Alianza Lima - Juan Aurich klo 23:00
Finaalin jälkimmäinen osa. Runkosarjan voittaja Alianza vei avausosan 2-1. Kotibileet luvassa?


Kolumbia, välierien avausosat
Once Caldas - Santa Fé  klo 22:30
Millonarios - Junior  klo 24:00


Paraguay, 2. viimeinen kierros
Cerro Porteño (39 p) - General Caballero, tyhjä katsomo  klo 24:00
Sportivo Luqueño - Libertad (38 p) klo 24:00
Tacuary - Olimpia (40 p)  klo 24:00




 



sheng

Poissa Poissa


Vastaus #401 : 10.12.2011 klo 11:10:57

Muutama ihan siisti maali tosiaan, mm. Guille Francolta :). Ei liity näihin pätkiin, mutta onko Cvitanich entinen Banfieldin pelaaja, kun ei näyttänyt pahemmin tuulettelevan osumiaan mestaruusottelussa?

Taitaa tuo Godoy Cruz olla edelleen aika vahvoilla Copa Libertadoresiin ainakin, jos wikin päivitetty taulukko pitää paikkansa:

On kyllä. Taladron oma kasvatti josta mies noukittiin sitten onnistuneiden kausien jälkeen Ajaxiin. Kirjoittelinkin mestaruusliveseurannassa samasta asiasta.

Taulukko pitää myös paikkansa. En nyt jaksa tarkistaa mutta muistaakseni tasapisteissä maaliero ratkaisee tuon jatkopaikan. Racingin soisi nyt venyvän Liniersissä ja etenevän Libertadoresiin; Academia on viimeksi pelannut Copaa vuonna 2003. Joukkueella on kuitenkin eniten potentiaalia näistä ehdokkaista. Gio Moreno, Teo Gutiérrez ja Claudio Yacob poimitaan pian kuitenkin Euroopan kentille ja olisi mukava nähdä Cholon poppoo näiden kavereiden kera kansainvälisillä kentillä. Simeone on yksi omia ehdottomia all time -argentiinalaissuosikkejani ja menestyminen Copassa tekisi hyvää miehen valmentajaurallekin.

e. Niin ja Verón ilmoitti eilen jatkavansa vielä uraansa kauden verran. Hyvä päätös ja La Platassa ollaan enemmän kuin tyytyväisiä.
« Viimeksi muokattu: 10.12.2011 klo 11:35:37 kirjoittanut sheng »
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #402 : 11.12.2011 klo 13:20:16




Ecuador, loppuottelujen 1. osat
Nacional - LDU Quito klo 19:00
Tässä oli vissiin kyseessä paikka Copa Libertadoresiin. Tosin olen ollut ymmärtävinäni niin, että jos Liga voittaa Copa Sudamericanan, niin sille menee Ecuadorin viimeinen paikka kävi tässä parissa miten tahansa? Näkyy olevan myös paikallispeli, liekö vahvaakin kilpailuhenkeä näitten välillä? Wikin mukaan muuten aika jännä seura toi Nacional; ilmeisesti armeijan hallinnoima ja käyttää Chivasin tapaan vain kotimaisia pelaajia.

Emelec - Deportivo Quito klo 23:00






Kyllä näin on. Liguistat (lähinnä ei-ecuadorilaiset) spekuloivat että Ligan kannattaisi peluuttaa ykkösmiehistöä tänään Nacionalia vastaan ja lepuuttaa heitä sitten Sudamericanan toisessa osassa viikolla. Siksi että molemmista lohkeaa tuo Libertadores-spotti mutta liigan 3. sija olisi helpompi saavuttaa kuin tuo taisteluvoitto Chilessä. Itse tekisin pienellä riskillä juuri päinvastoin. Tänään muutaman avainpelaajan lepuutusta ja tasurin hakemista Nacionalia vastaan. Sitten kaikki peliin Chilessä keskiviikon ja torstain välisenä yönä. Jos ei pokaalia tule niin viikon päästä vielä viimeinen rutistus Casa Blancalla Nacionalia vastaan ja voitto tästä (ja Libertadores-paikka).

Pokaali on kuitenkin aina mahtava juttu ja siitä on taisteltava. Joka tapauksessa LDU:n soturit ovat jo nyt osoittaneet arvonsa. Joukkueen runko on kutakuinkin sama kuin 2008 Libertadoresin voittanut jengi, joten heille tämä on varmasti viimeinen mahdollisuus pokaaliin.


El Nacionalia vastaan ei Ligalla ole sen kummempaa kilpailua. Saman kaupungin jengi mutta ei yllä samanlaiseen rivalryyn kuin Aucasta tai nykyään Deportivo Quitoa vastaan.
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #403 : 11.12.2011 klo 19:19:30

Juuri alkaneessa matsissa Ligan kokoonpano on seuraava:

25 Daniel Jimmy Viteri Vinces

3 Geovanni Caicedo Banner Quiñoñes
2 Norberto Araujo
67 Víctor Carcelén Espinoza

52 José Pabón
12 Galo Corozo Junco
53 Sandro Rojas Vélez
56 José Gutiérrez Bastidas

7 Miller Bolaños
9 Wálter Calderón
55 José Cevallos Enríquez

Geo Caicedon ja Norberto Araujon johtaman puolustuksen kautta lähdetään selkeästi hakemaan nollapeliä vieraista. Keskikenttä on tukittu nuorilla pelaajilla joilla on nyt kova näytönpaikka. Pelaamalla hyvin voivat jopa "varmistaa" Libertadores-spotin LDU:lle. Periaatteessa. Mamita Calderon on erikoistilanteissa uhka ja Miller Bolanos juoksuvoimainen ja erinomaisen laukauksen omaava jantteri joka vuosi sitten ratkaisi liigamestaruuden Los Albosille. Jose Isänsä Poika Cevallos on superjunnu jolla on varmasti valovoimainen vaikutus Ligan tulevaisuuteen. Näillä miekkosilla yksi maali ja hyvät asetelmat viikon päästä pelattavaan koitokseen.

Kokoonpanosta päätellen Bauza lukee foorumia. Ylos


e. se siitä nollasta. 8. min ja 1-0 El Nacionalille. Velez asialla.

e2. 1-1! Walter Calderon vasurillaan. :)

e3. 2-1, vittu mitkä avoimien ovien päivät. Kahden miehen keskeltä pääsi Nacionalin kaveri puskemaan johto-osuman. Viikon päästä pitää verkkoa heiluttaa ja kunnolla Casa Blancalla...
45 min. ja 2-1. Ligalla pyöri peli välillä hyvin keskialueella mutta pari tyhmää virhettä joista vapareita ja sitten vieläkin huonompaa merkkausta antoi Nacionalille maalin.
« Viimeksi muokattu: 11.12.2011 klo 19:48:51 kirjoittanut Chingón »
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #404 : 11.12.2011 klo 21:11:05

El Nacional - LDU Quito 2-1 FT.

Viteri otti viimeisellä minuutilla punaisen ja huilaa viikon päästä, tosin Dida Dominquez olisi muutenkin pelannut sen pelin.

Hernan Barcos meni muuten loppupeliksi maaliin. :D

« Viimeksi muokattu: 12.12.2011 klo 23:31:08 kirjoittanut Chingón »
sheng

Poissa Poissa


Vastaus #405 : 11.12.2011 klo 23:08:16

Argentiinassa päätöskierros:

Argentinos - Olimpo
Belgrano - Arsenal
Estudiantes - Unión    
Boca - All Boys    

Colón - Banfield    
Lanús - Newell`s    
Atl. Rafaela - Godoy Cruz    
Vélez Sarsfield - Racing    
Independiente - Tigre    
San Martín (SJ) - San Lorenzo

Kesähelteisessä Cordobassa mittari näyttää 30 astetta ja isännät ovat tauolla johdossa lukemin 1-0. Franco 'El Mudo' Vázquez vei kotijoukkueen johtoon ottelun 14. minuutilla. Maalivahti Olaven pitkän avauksen jälkeen Vázquez ja César Pereyra pelasivat nätin seinäpelin murtaen Arsen alakerran ja piraattien pelintekijä sijoitti pelivälineen tarkasti alakulmaan. Tunteikas osuma näkyi 22-vuotiaan enganchen tuuletuksissa; vasenjalkainen taituri jättää kauden jälkeen Argentiinan kentät ja siirtyy tammikuussa reilun neljän miljoonan euron siirtosummalla Palermoon. Painakaahan nimi mieleen. La Paternalilla Ötökät ja Olimpo tilanteessa 0-0.

Lopputulos Gigante de Alberdilta 1-0. Vázquezin viimeinen ottelu päättyi mukavasti voittoon ja kokonaisuudessaan Ricardo Zielinskin ohjaama piraattipoppoo on kyllä pelannut huikean kovan Aperturan. Tällä pistesaldolla lähdetään hymyssä suin kohti Clausuraa, Mudolle toki etsitään korvaajaa. La Paternalilla pisteet myös kotijoukkueelle. Bichon maalintekijänä 17-vuotias keskikenttäpelaaja Santiago Nagüel - omaa juniorituotantoa luonnollisesti ja perinteitä kunnioittaen.
« Viimeksi muokattu: 12.12.2011 klo 00:00:09 kirjoittanut sheng »
sheng

Poissa Poissa


Vastaus #406 : 12.12.2011 klo 00:07:43

Bomboneralla aloitetaan pian kauden päätösbileet All Boysin kustannuksella. Seba Battaglia vaihtopenkillä yhdeksän kuukauden kuntoutuksen jälkeen ja mies kuittaa viime hetkien sisääntulolla historiallisen 17. tittelin Boca-paidassa. Sinikeltaisilla normi avauskokoonpano ilman vaivaista Rikua.

e. tauolle 0-0. Minuutin pelin jälkeen pallo oli jo Albon repussa Cvitanichin toimesta mutta avustava näki semikroaatin käsivirheen ja maali jäi hyväksymättä. Albon Mauro Matos pääsi kertaalleen läpiajoon, Orión pelasti kuitenkin tilanteen hienolla syöksyllään. Mouche pääsi myös Pochin esityöstä nokikkain Nico Cambiasson kanssa, yllättäen tälläkin kertaa jäätiin ilman tulosta. Mouchen viimeistelytehokkuus on jotain aivan käsittämätöntä, ukko tarvitsee yhtä osumaa varten kolmekymmentä huipputonttia. Jakson lopussa Cvita pääsi vielä puskemaan vitosen boksista mutta tälläkin kertaa kuula suuntautui kehikoiden yli. Yleisesti ottaen melko tylsähkö jakso, toivottavasti jälkimmäisellä puoliskolla peli avautuu ja nähdään enemmän toimintaa. La Platassa Estudiantes johtaa Uniónia Mauro Bosellin kihauksella.

74min. Battaglia sisään, hieno hetki.

77min. 1-0! Cvitanich! Ervitin loistava passi linjan taakse ja kolmatta kertaa Cvita ei enää epäonnistu vaan ohjaa pallon päällään takakulmaan. Nätti byyri, hieno syöttöketju alhaalta asti rakentaen.

Lopputulos Bomboneralta 1-0. La Platassa Cristian Cellay kaunisteli pinchoille loppulukemat 2-0.
« Viimeksi muokattu: 12.12.2011 klo 02:08:57 kirjoittanut sheng »
sheng

Poissa Poissa


Vastaus #407 : 12.12.2011 klo 11:08:55

Belgrano - Arsenal 1 - 0
B: 14' Vázquez
http://www.youtube.com/watch?v=apQefhKQQFE&feature=player_embedded

Argentinos - Olimpo 1 - 0
A: 63' Nagüel
http://www.youtube.com/watch?v=TViGJoSCHr4&feature=player_embedded

Boca - All Boys 1 - 0
B: 77' Cvitanich
http://www.youtube.com/watch?v=EHVCKRnJ7I4&feature=g-u

Estudiantes - Unión 2 - 0
E: 45' Boselli, 78' Cellay
http://www.youtube.com/watch?v=k1LcJoXj12s&feature=player_embedded
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #408 : 12.12.2011 klo 23:04:31

Deportivo otti aimo harppauksen tämän vuoden titteliin, voittamalla Emelecin 0-1 finaalin ensimmäisessä osassa. Kotipeli ensi sunnuntaina joten en usko Dep. Quiton pupeltavan tätä millään. Emelecin voittoa kyllä mieluummin toivoisin.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #409 : 13.12.2011 klo 07:34:05

Viikonlopun tuloksia muutamasta maasta:

Paraguay

Tacuary - Olimpia 2-3
Homma lähti täällä vähän räpylästä, sillä isänniltä ajettiin neljä pelaajaa kentältä :). Näistä Kolme lisäajalla
Cerro Porteño - General Caballero 5-1
Sportivo Luqueño - Libertad 0-0

Olimpia  21  43 p   
Cerro Porteño  21  42 p
Libertad 21  39 p

Yksi kiekka jäljellä, joten Libertad putosi tasurinsa myötä kelkasta.


Chile

Puolivälierät

Colo Colo - La Serena 3-1, yht. 9-3
Audax Italiano - Universidad Católica 0-1, yht 1-4
Cobreloa - Unión La Carela 4-3, yht. 5-3
Hyvä nousu Cobreloalta, sillä kymmenen minuuttia ennen loppua olivat vielä pari maalia tappiolla. Heittivät sitten lisäajalla kaksi maalia lisää.
Universidad de Chile - Unión Española 3-0, yht. 4-0


Peru

Loppuottelu

Alianza Lima - Juan Aurich 0-1

Mestaruus ratkaistaan ylimääräisellä matsilla, koska Alianza vei ekan osan 2-1.
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #410 : 13.12.2011 klo 07:48:25

Deportivo otti aimo harppauksen tämän vuoden titteliin, voittamalla Emelecin 0-1 finaalin ensimmäisessä osassa. Kotipeli ensi sunnuntaina joten en usko Dep. Quiton pupeltavan tätä millään. Emelecin voittoa kyllä mieluummin toivoisin.
Jos tämä tai Ligan peli päättyy tasan, niin mites toimitaan; vierasmalisääntö käytössä vai mennäänkö pilkuille ? Ja toinen kysymys: Atlante on näköjään hankkinut Jorge Guaguan Ligasta. Minkälainen pakki on kyseessä, ei kai hän ollut vaan se punaisten korttien magneetti :)?
Chamagol

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tigres, Meksiko, sympTiPS, Cruz Azul, AS Roma


Vastaus #411 : 13.12.2011 klo 07:55:46

Bomboneralla aloitetaan pian kauden päätösbileet All Boysin kustannuksella. Seba Battaglia vaihtopenkillä yhdeksän kuukauden kuntoutuksen jälkeen ja mies kuittaa viime hetkien sisääntulolla historiallisen 17. tittelin Boca-paidassa.
Hatunnoston arvoinen suoritus, tuolla ylletään korkealle kansainvälisestikin. Giggsillä taitaa tosin olla enemmän, mutta niiden joukossa on kuitenkin liuta Charity Shieldejä. Ja onnittelut vaan Bocalle mestaruudesta ja tappiottomasta kaudesta. Ei ole varmaan kovin yleinen suoritus, vaikka lyhyistä turnauksista puhutaankin.

ps. toivottavasti jaksat keväälläkin laittaa maalipätkiä, mielellään noita katselee.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #412 : 13.12.2011 klo 08:09:41

Giggsillä 12 Valioliigaa, neljä FA Cupia, kaksi CL-mestaruutta ja kolme liigacupia.
sheng

Poissa Poissa


Vastaus #413 : 13.12.2011 klo 13:46:49

Colón - Banfield 4 - 1
C: 5' Higuaín, 45' Chevantón, 52' Graciani, 70' Chevantón. B: 90' Ferreyra
http://www.youtube.com/watch?v=wvTZoFs-Nv8&feature=player_embedded

Lanús - Newell's 2 - 2
L: 20' Romero, 53' Regueiro. N: 39' Mateo, 44' Pérez
http://www.youtube.com/watch?v=z5iPTwx-9kY&feature=player_embedded

Atl. Rafaela - Godoy Cruz 0 - 2
G: 41' Rojas, 72' Ramírez
http://www.youtube.com/watch?v=iaYLkNuXmts&feature=player_embedded

Vélez - Racing 1 - 0
V: 55' Ramírez
http://www.youtube.com/watch?v=cDGOPHv-uQo&feature=player_embedded

Independiente - Tigre 2 - 1
I: 57' Parra rp. 66' Fredes. T: 12' Morales rp
http://www.youtube.com/watch?v=B1_uXyYrq9o&feature=player_embedded

San Martín - San Lorenzo 1 - 0
SM: 2' Penco
http://www.youtube.com/watch?v=gE1i7GKJIYE&feature=player_embedded

Niin siinä sitten lopulta kävi, että Godoy Cruz teki Rafaelassa tarvittavan ja Mendozan ylpeys selvitti tiensä ensi vuoden Copa Libertadoresiin. Ylivoimaisen Bocan takana sarjassa olikin sitten ahtaampaa ja niin Racing, Vélez, Belgrano kuin Colónkin päätyivät kaikki 31 pisteeseen. Kakkossija maalierolla Academialle mutta tämä ei paljon iloa Avellanedassa irroita kun kaudesta ei jäänyt yhtään mitään käteen. Mielenkiintoista nähdä pystyykö seura pitämään joukkueen tähtöset riveissään vielä kauden ajan. Taloudellinen tilanne ei kovin hyvä ole ja seuralla taitaa olla vieläkin suorituksia rästissä Atlético Nacionalille Gio Morenon siirrosta. Euroopasta puskee jatkuvasti faksia Yacobin, Gutiérrezin ja Morenon perään ja pätäkät tulisivat kyllä tarpeeseen. Siirtorintamalta vielä sen verran, että Benficassa täysin ilman vastuuta jäänyt Enzo Pérez haluaa palata takaisin Estudiantesiin ja pelata Verónin kanssa vielä viimeisen rypistyksen. Pinchajohdon intresseissä on vuoden lainadiili mutta taloudellisista ehdoista täytyy ensin päästä yhteisymmärykseen lissabonilaisten kanssa.

Sarjataulukko:

Koodia:
Boca Juniors 	43 	19	12	7	0	25	6
Racing Club 31 19 7 10 2 16 8
Vélez Sarsfield 31 19 9 4 6 22 17
Belgrano (Cba) 31 19 8 7 4 21 16
Colón (Sta.Fe) 31 19 8 7 4 19 15
Lanús        29 19 7 8 4 20 14
Tigre        27 19 7 6 6 22 19
Independiente 27 19 7 6 6 18 17
San Martín (SJ) 26 19 6 8 5 17 14
At. Rafaela 26 19 8 2 9 22 26
Unión (Sta.Fe) 25 19 6 7 6 14 18
Godoy Cruz Mza. 24 19 6 6 7 28 24
Arsenal 24 19 6 6 7 21 20
Argentinos Jrs. 22 19 5 7 7 18 24
All Boys 21 19 4 9 6 15 23
Estudiantes LP 20 18 5 5 8 22 23
San Lorenzo 19 19 5 4 10 13 19
Newell's 16 19 1 13 5 13 18
Olimpo (BB) 16 19 2 10 7 15 25
Banfield 11 18 3 2 13 12 27


Putoamistaisto:

Arsenal 1.337    
Newell's 1.337    
Unión (Sta.Fe) 1.316    
-----------------
All Boys 1.263    
San Lorenzo 1.242    
-----------------
Tigre    1.147    
Olimpo 1.123


Maalipörssi:

12 Rubén Ramírez, Godoy Cruz       
7 Mauro Matos, All Boys       
7 César Pereyra, Belgrano   
7 Santiago Salcedo, Argentinos       
6 Facundo Ferreyra, Banfield       
6 Martín Rolle, Olimpo       
6 Nicolás Castro, Atl. Rafaela    
6 Teófilo Gutiérrez, Racing Club    
6 Darío Gandín, Atl. Rafaela    


Hatunnoston arvoinen suoritus, tuolla ylletään korkealle kansainvälisestikin. Giggsillä taitaa tosin olla enemmän, mutta niiden joukossa on kuitenkin liuta Charity Shieldejä. Ja onnittelut vaan Bocalle mestaruudesta ja tappiottomasta kaudesta. Ei ole varmaan kovin yleinen suoritus, vaikka lyhyistä turnauksista puhutaankin.

ps. toivottavasti jaksat keväälläkin laittaa maalipätkiä, mielellään noita katselee.

Pytty lämmittää kyllä mieltä laimeiden vuosien jälkeen. Tämä oli kolmas kerta lyhyiden turnausten aikana kun mestaruus kirjataan tappiottomalla sarjalla.

Spämmitarve ei katoa mihinkään joten raapustusta on luvassa jatkossakin. Propsit myös sinne suuntaan ansiokkaasta Meksikon liigan yms. raportoinnista.
« Viimeksi muokattu: 13.12.2011 klo 13:53:49 kirjoittanut sheng »
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #414 : 13.12.2011 klo 18:23:10

Jos tämä tai Ligan peli päättyy tasan, niin mites toimitaan; vierasmalisääntö käytössä vai mennäänkö pilkuille ? Ja toinen kysymys: Atlante on näköjään hankkinut Jorge Guaguan Ligasta. Minkälainen pakki on kyseessä, ei kai hän ollut vaan se punaisten korttien magneetti :)?
Nyt täytyy myöntää etten tiedä onko vierasmaalisääntö voimassa. Veikkaisin että on. Muuten jos tosiaan Liga voittaisi Sudamericanan tapahtuisi näin; However, if LDU Quito win the 2011 Copa Sudamericana, the second leg will be cancelled. Helvetin reilua El Nacionalia vastaan. :D

Guagua on juuri se laatikkopää joka ottaa joka neljännessä matsissa punaisen. :D On tosin pelannut loppukauden ihan hyvin ja välttänyt ulosajot. Mies on vahva kuin härkä ja pelaa yleensä Ligan 3 miehen alakerrassa oikealla. Topparin/laitapuolustajan hommat siis hoituu. Uskon että on kuitenkin vahvistus Atlantelle, sen enempiä ko. joukkueen puolustuksesta tietämättä.
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #415 : 14.12.2011 klo 22:39:54

Ensi yönä kello 02:15 pelataan Sudamericanan finaalin toinen osa Chilessä.

Ei voi oikein sanoiksi pukea kuinka paljon toivoisin Ligan kokeneelle miehistölle viimeistä onnistumista ja pokaalia näistä peleistä. Toisaalta realistina tiedän sen olevan todella vaikean tien takana (toki vain yksi ottelu)...
Näen jossain takaraivossani toiveikkaan "0-3"- tuloksen mutta tosiasia on se että Universidad on ollut uskomattoman kova ja kurinalainen joukkue (niinkuin myös Liga! :). Se pääsee johtoasemassa, vierasmaalin tehneenä kotiotteluunsa. Ei tarvinne suosikkia tästä ottelusta sen suuremmin hakea.

Vaikka Ligan täytyy hyökätä, toivoisin Bielerin tulevan kentälle vasta vaihdosta eikä aloittavan ottelua. Muutoin Ligan kokoonpano tullee olemaan kutakuinkin sama kuin avausosassa. Chucho Bolanos tosin varmasti ravaa kentälle jossain vaiheessa piristämään hyökkäystä.

Tää ois kiva...




Vamos Liga!!
« Viimeksi muokattu: 15.12.2011 klo 07:39:51 kirjoittanut Chingón »
sheng

Poissa Poissa


Vastaus #416 : 15.12.2011 klo 01:57:46

Argentina Primera División, Apertura 2011, All Stars

-----------------Saja--------------------
Pillud-----Schiavi------Cahais-----Clemente
----------------Somoza----------------
----Augusto-----------------Erviti----
----------------Vázquez------------
-------Ramírez----------Pereyra---

Vaihtopenkki:
MV: Agustín Orión
P: Facundo Roncaglia
KK: Agustín Pelletieri
KK: Nicolás Castro
KK: Gio Moreno
H: Darío Cvitanich
H: Teó Gutiérrez


Maalivahti:

Sebastián Saja, 32v, Racing. Kreikasta kotiutunut Saja päästi kauden aikana vain kahdeksan palloa selkänsä taakse ja oli torjuntatyöskentelyssään kauden selvästi vakuuttavin hanskaaja. Teki tukun komeita reaktiotorjuntoja, oli varma ulostuloissaan ja hallitsi varmalla komennollaan omaa boksia ja sen edustaa. Erinomainen hankinta.

---

Agustín Orión, 30v, Boca. Hoiti vähäiset hommansa tyylikkäästi ja mestaruuden arvoisesti. Bocan maalia kohti lauottiin selvästi vähiten koko sarjassa eikä Oriónin tarvinnut venyä montaa kertaa paraatitorjuntoihin. Kuusi päästettyä maalia on lyhyiden turnausten uusi ennätys.


Puolustus:

Iván Pillud, 25v, Racing. Aina ongelmalliselle oikean pakin tontille ei löytynyt yhtä ylivoimaista esiintyjää joten valinta osui tasaisen kauden pelanneeseen Academia-pakkiin. Pillud nousee mielellään ylöspäin pallon kanssa laidaltaan ja osallistuu aktiivisesti joukkueen hyökkäyssommitelmiin. Kärsi aavistuksen siitä, että yläpuolella oikeana laitapelaajana pelasi Simeonen käskystä Gabriel Hauche, joka on koulutukseltaan kuitenkin kärkipelaaja.

Rolando Schiavi, 38v, Boca. 'Flaco' palasi pitkän tauon jälkeen Bomboneralle ja otti alakerran heti haltuunsa. Kauden paras puolustuspelaaja ja todellinen johtohahmo; Schiavi toi varmoilla otteillaan Bocan takalinjoille sen kaipaamaa jykevyyttä sekä osaamista erityisesti keskityspallojen puolustamisessa. Yhteistyö topparipartneri Insaurralden kanssa toimi pienen tauon jälkeen taas kuin ajatus. Miehethän olivat Newell's Old Boysin sensaatiokaudella (Apertura 2009, 2. sija) joukkueen ehdoton tukiranka. Rankkarispesialisti epäonnistui Racingia vastaan pilkussaan mutta korjasi virheensä Mendozassa lataamalla rankkarinsa varmasti alakulmaan. Kantoi kapteenin nauhaa Rikun loukkaantumisesta lähtien.

Matías Cahais, 23v, Racing. Bocan kasvatti on kotiutunut mainiosti Avellanedaan ja muodostaa Matías Martínezin kanssa lujan puolustusmuurin sinivalkoisille. Pystyy pelaamaan myös vasempana pakkina.

Clemente Rodríguez, 30v, Boca. Pikkuinen kaljupää oli alkukaudella suorastaan häkellyttävän hyvä. Aiheutti jatkuvia ongelmia vastustajille tempokuljetuksillaan, taustanousuillaan ja oikea-aikaisilla keskityksillään. Yhteistyö Ervitin ja Riquelmen kanssa toimi fantastisesti ja frendit repivät puolustuksen jos toisenkin riekaleiksi tarkoilla komboillaan. Viime kausien virheherkistä otteista ei enää ollut tietoakaan ja Clemente oli kiistatta kauden mässyin laitapuolustaja. Teki maalin Bomboneralla Estudiantesia vastaan.

---

Facundo Roncaglia, 24v, Boca. Sai Franco Sosan loukkaantumisen myötä luutia koko kauden oikeana pakkina tehden virheetöntä puolustustyötä. Voitti kaksinkamppailut hyvällä prosentilla.


Keskikenttä:

Leandro Somoza, 30v, Boca. Keskikentän ankkuri löysi toisella Xeneizes-kaudellaan oman kovan suoritustasonsa ja suojasi koko sesongin ajan mainiosti Bocan linjaa. Hitaudensa takia joutuu välillä vaikeuksiin ja hujoppi keräsikin kunnioitettavat kahdeksan kappaletta keltaisia kortteja. Sebastián Battagliaa ei siltikään tullut juuri ikävä.

Augusto Fernández, 25v, Vélez. Liigan ahnain ja taitavin haastaja 1v1 -tilanteissa. Vastustajat ovat aina lirissä kun räjähtävillä ensiaskeleilla ja laajalla harhautusrepertuaarilla operoiva Augusto pääsee kiinni palloon. Teki kolme maalia Fortínille ja suunta voi olla pian taas Eurooppaan. Tiedä sitten kuinka kovasti mies itse haluaa uutta yritystä vanhalla mantereella kun visiitti Ranskaan jäi pari vuotta sitten kovin kesyksi.

Walter Erviti, 31v, Boca. En todellakaan olisi uskonut, että kauden päätteeksi raapustan Ervitin nimen tähdistökentälliseen kun Clausura 2011 meni entiseltä Banfieldin pelaajalta täysin alle arvostelun. Toisin kuitenkin kävi Falcionin pumppattua miehen täyteen itseluottamusta ja uutta erilaista osaamista. Teknisesti näppärä vasuri omaksui puolustavamman roolinsa erinomaisesti ollen tärkeä faktori Bocan keskikenttäpelissä molempiin suuntiin. Onnistui maalinteossa kolme kertaa; elintärkeät viimeistelyt otteluissa San Martínia ja Lanúsia vastaan.

Franco Vázquez, 22v, Belgrano. 'El Mudo' nousi suuren yleisön tietoisuuteen viime kesän promootiopeleissä Riveriä vastaan. Piraattien loistava enganche tinttasi kauden aikana kolme kaappia ja nätillä vasurillaan palloa jakava taituri valittiin kuusi kertaa ottelun parhaaksi pelaajaksi. Vázquez oli myös ylivoimaisesti eniten rikottu pelaaja sarjassa. Siirtyy tammikuussa Palermoon, jossa miehestä odotellaan uutta Pastorea. Ihan ei taida rahkeet kuitenkaan riittää samanlaiseen urakehitykseen kuin 'Flacolla'.

---

Agustín Pelletieri, 29v, Racing. Lanúsia pitkään edustanut keskikentän kovanaama onnistui uudessa seurassaan odotuksien mukaisesti. Rappaa, rikkoo ja ärsyttää. Seitsemän varoitusta ja yksi ulosajo.

Nicolás Castro, 27v, Atlético Rafaela. 'Creman' kausi sujui yli odotusten ja yksi syyllinen siihen on kuusi osumaa täräyttänyt Castro. Hyökkäävä (laita)keskikenttäpelaaja oli vahvassa vireessä läpi turnauksen ja miehen vapaapotkuihin (2 maalia) kiinnitetään jatkossa entistä suurempaa huomiota.

Giovanni Moreno, 25v, Racing. Pitkäraajainen kolumbialainen pelintekijä on sarjan uniikeimpia yksilöitä. Pallonhallinta on niin helponnäköistä ja vasen jalka heilahtaa uskomattoman kauniisti ja puhtaasti. Alkukaudella loukkaantuneena jonka jälkeen alkoi saamaan pikku hiljaa rytmistä kiinni. Kauden aikana syntyi kolme osumaa joista kaksi oli vapaapotkumaaleja. Pystyy nähtyä vieläkin parempaan mutta eri asia on kuinka kauan G10 saadaan Avellanedassa pidettyä.


Hyökkäys:

Rubén Ramírez, 29v, Godoy Cruz. Nallipyssyn maineessa elänyt 'Tito' paukutti komeat 12 osumaa Tomballe millä heltisi helposti maalikuninkuus. Onnistui tasaisesti läpi kauden nauttien Ariel Rojasin ja Diego Villarin keskityksistä laatikkoon.

César Pereyra, 30v, Belgrano. Sai nauttia Vázquezin ja Mansanellin tarjoilusta ja teki erityisesti Aperturan loppupuoliskolla isoja osumia sarjanousijalle. Seitsemän byyriä ja väsymätöntä työntekoa yksinäisenä piikkinä. 

---

Darío Cvitanich, 27v, Boca. Ex-maalikunkku Banfieldista oli avausotteluissa vielä ruosteessa mutta loppukaudella syntyi kuitenkin taas jo komeita ja tärkeitä kihauksia mestareille. Ajaxiin ja Eurooppaan ei ole enää mitään syytä palata ja mies tietää sen itsekin; Buenos Airesissa on hyvä olla. Puoli vuotta lainaa jäljellä. Tykkään.

Teófilo Gutiérrez, 26v, Racing. Riquelmeä lainatakseni: "Teo es un 'crack' ". Kolumbian maajoukkuehyökkääjä on sarjan laadukkain hyökkääjä ja miestä viedään kovasti pois Academiasta. Teki kuusi maalia vaikkei ollut ihan herkimmässä viimeistelyvireessään. Menetti malttinsa Bomboneralla: pilkku jäi viheltämättä, niitti tuomarille, ulosajo, käsimerkkejä ja vittuilua kotiyleisölle. Marssitus oikeuden eteen, sakkoja ja yhteiskuntapalvelua. About näin.


Nuoret starbat:

MV: Agustín Marchesín, Lanús.
P: Lisandro López, Arsenal.
KK: Lucas Castro, Racing.
H: Facundo Ferreyra, Banfield.


Vuoden valmentaja: Julio César Falcioni, Boca.

Omassa luokassaan: Juan Román Riquelme. Rikulta nähtiin tuttua murhaavaa dominointia ja pelintekoa kymmenessä ensimmäisessä matsissa ennen kuin loukkaantumiset astuivat kuvaan. Kapteenin nauha kädessään Riquelme valittiin neljä kertaa ottelun pelaajaksi huippupisteillä. Yhdestätoista ottelusta jossa mies pelasi, Boca voitti kahdeksan. Syy ja seuraus. Tekaisi tyylikkään maalin Uniónin reppuun toisella kierroksella. Vaparijysäytykset osuivat harmittavasti kehikoihin mutta Clausurassa karmeat kaukokanuunat löytävät kyllä osoitteeseensa. Terveenä ollessaan aina ylivoimainen. Grande Román!

Kauden aasi: Mauro Camoranesi, Lanús.
http://www.youtube.com/watch?v=oiCubFls9ZU

Napit edellä ja näin käy:
http://www.youtube.com/watch?v=xH8qaL16-m8

bjorn

Poissa Poissa


Vastaus #417 : 15.12.2011 klo 02:32:13

Perun mikälie superhyperfinaali oli loistavaa fudisviihdettä noin 0-0 peliksi. Juan Aurichin maalivahti saa kyllä ottaa mestaruudesta aimo annoksen itselleen. Muutama aivan jäätävä torjunta pelissä ja kruununa pari torjuntaa rankkipenalteissa. Joukkueelle eka mestaruus ja Limalle ei 23:tta (vai 22.). Lima oli koko matsin yläkynnessä, mutta kun ei tee maaleja, niin ei voita. Kolmentoista minuutin kohdalla nähtiin ehkä kovin pusku, mitä olen ikinä nähnyt. Kulmasta pääsi Liman pelaaja tälläämään kahdeksasta metristä, mutta maalivahti jotenkin sai ohjattua ylärimaan.

e. yläkynnessä ei vissiin ole ihan suomea...
ee. tuossa tuo paras paikka:
http://www.youtube.com/watch?v=JrRXeX7y1kM
« Viimeksi muokattu: 15.12.2011 klo 03:02:28 kirjoittanut bjorn »
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #418 : 15.12.2011 klo 07:45:10

Niinhän siinä kävi että Universidad De Chile on Copa Sudamericanan 2011 mestari. Joukkue otti suvereenin 3-0 voiton kotonaan Chilessä. Paljon hehkutettu Vargas teki maaleista 2.
PS: Guagua otti ottelussa punaisen...

Harmittaa kyllä vietävästi!

Ligalla on ensi maanantain ja tiistain -välisenä yönä totinen paikka kun El Nacionalista täytyy ottaa voitto, jos mielii ensi vuoden Libertadoresiin. Uskotaan sieltä voiton kuitenkin tulevan. :)
Tresjoli

Poissa Poissa


Vastaus #419 : 15.12.2011 klo 13:23:12

Niinhän siinä kävi että Universidad De Chile on Copa Sudamericanan 2011 mestari. Joukkue otti suvereenin 3-0 voiton kotonaan Chilessä. Paljon hehkutettu Vargas teki maaleista 2.

Olipa vielä mukana siinä kolmannessakin. Kolmas maali oli aika nättiä pujottelua.
sheng

Poissa Poissa


Vastaus #420 : 15.12.2011 klo 13:27:56

Universidad de Chile - Liga de Quito 3 - 0
U: 2' Vargas, 79' Lorenzetti, 86' Vargas
http://www.youtube.com/watch?v=WzIPvAPg0Ho

Vargas kaikessa mukana. Komea yksilösuoritus tuo kolmas maali jos kohta Ligan puolustusta ja maalivahtityöskentelyä voi kyllä aiheestakin kritisoida. La U Copa Sudamericanan mestari yhteistuloksella 4-0.

Chingónille jaksamisia. ;)
Vavá

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs


Vastaus #421 : 15.12.2011 klo 19:31:56

Universidad de Chile - Liga de Quito 3 - 0
U: 2' Vargas, 79' Lorenzetti, 86' Vargas
http://www.youtube.com/watch?v=WzIPvAPg0Ho

Vargas kaikessa mukana. Komea yksilösuoritus tuo kolmas maali jos kohta Ligan puolustusta ja maalivahtityöskentelyä voi kyllä aiheestakin kritisoida. La U Copa Sudamericanan mestari yhteistuloksella 4-0.

Chingónille jaksamisia. ;)

Olen kai ilkeä nyt, mutta tunnen lievää vahingoniloa, sillä useat serkkuni kannattavat Fluminensea ja asiantuntijat tietävät millainen vittumainen kohtalo FLUlla on ollut aina LDU:ta vastaan.
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #422 : 15.12.2011 klo 21:33:16

Universidad de Chile - Liga de Quito 3 - 0
U: 2' Vargas, 79' Lorenzetti, 86' Vargas
http://www.youtube.com/watch?v=WzIPvAPg0Ho

Vargas kaikessa mukana. Komea yksilösuoritus tuo kolmas maali jos kohta Ligan puolustusta ja maalivahtityöskentelyä voi kyllä aiheestakin kritisoida. La U Copa Sudamericanan mestari yhteistuloksella 4-0.

Chingónille jaksamisia. ;)
Tattis!

Oloa helpotti hieman kun Vavá muistutti miten Liga on ottanut pokaaleja ja kyykyttänyt Fluminensea Libertadoresissa ja Sudamericanassa. :)
Vavá

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs


Vastaus #423 : 15.12.2011 klo 22:44:40

Kyykyttämisestä voidaan olla monta mieltä, mutta äärimmäisen tiukillehan nuo FLU-LDU:t meni, kuten muistat. Oli melkein kohtuutonta että samoin kävi 2 krt.
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #424 : 15.12.2011 klo 23:19:22

Kyykyttämisestä voidaan olla monta mieltä, mutta äärimmäisen tiukillehan nuo FLU-LDU:t meni, kuten muistat. Oli melkein kohtuutonta että samoin kävi 2 krt.

Totta, molemmat ratkaisi oikeastaan Ligan kova kunto kotona ja sitten juuri ja juuri riittänyt taistelu vieraissa. Toki Cevallos oli huikea rankkareissa (Lib)!

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 133
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa