Kaiken vastustajan kunnioituksen takaa nousi kuitenkin rapsassa esille Nykäskylän huono häviämismentaliteetti..pientä jos,mut,ehkä blaa blaata..
Eli ei jatkoon KaDy..paskoja jätkiä,paskat taustavoimat..mätiä tomaatteja,mutkun mutkun..
Hyvä provo taas

Onhan tuossa vähän sellainen "jos me oltais tehty paikoista ja Ilves ei ja jos meillä olis yhtä paljon hyviä pelaajia kuin Ilveksellä ja kaikki kunnossa, oltais voitettu", mutta toisaalta senkin ymmärtää. Kyseessä oli kuitenkin finaali ja nälkä kasvaa syödessä. KaDy selätti välierissä GFT:n, mikä varmasti nosti itseluottamusta; "This time we can go all the way." Jos toimitus kirjoittaisi raportin uudelleen viikon kuluttua, hopea tuntuisi varmaan hyvältä suoritukselta.
Tässä vaiheessa se on vielä hävitty mitali ja jyväskyläläisiä varmaan sapettaa, että KaDy ei pystynyt kummassakaan Tampereen ottelussa käyttämään etsikkoaikaansa hyväkseen. Ensimmäisessä ottelussa oli se ylivoima, kun peli oli Ilvekselle 1-0. Tuossa tilanteessa KaDy olisi voinut ottaa ottelun tahtipuikon haltuun ja määrätä tahdin, mutta sen sanelikin loistavasti pelannut Ilves. Torstain finaalissa KaDy tuli otteluun rennolla ja hyvällä jalalla ja loi 3-4 hyvää maalintekopaikkaa, kun Ilveksellä ei ollut vielä ainuttakaan. Jäätyminen maalipaikoissa (juuri se jossiteltava asia) johti siihen, että Super-Tessu kävi laittamassa 1-0 Ilveksen ensimmäisellä maalia kohti ammutulla laukauksella.
Ilveksen mylly jauhoi äärimmäisen tehokkaasti koko finaalisarjan. Ilves paransi Tervarit-ottelusarjasta finaaleihin huomattavasti, KaDylla trendi oli ehkä toiseen suuntaan. Ilveksen pelaajat eivät jäätyneet; Teittinen, Torvinen, Pakola, Inapshba -kentällinen oli huikeassa vireessä ja täysin pitelemätön. He eivät tainneet juurikaan puolustaa, vaan myllyttivät lähes poikkeuksetta KaDyn päädyssä. Tuen näkemystä, että tämä kenttä olisi Suomen maajoukkueen toinen kentällinen. Pihlajakin totesi pelin aikana, että tätä kenttää pitäisi peluuttaa reilusti yli puolet pelistä, ehkä n. 2/3 ajasta. Ihan näin paljon he eivät kuitenkaan tainneet pelata Torvista lukuunottamatta, koska välillä kentällä olivat Laitinen-Nyblom-Majamaa-Alatalo sekä Sairiala-Pulkkinen-Anttonen(-Torvinen), jotka pelasivat ehkä yhteensä sen puolet.
Kentällisen vahvuutena on myös huima kokemus
kansainvälisistä otteluista, joita maaottelutkin enimmäkseen tietääkseni ovat. Ehkä tämä juuri oli se ratkaiseva ero finaalijoukkueiden välillä tänä vuonna. Ilveksellä on ollut huomattavasti pidempi kausi ja paljon erinomaisia pelejä (+ Teittisen, Torvisen ja Pakolan maaottelut).
Loppuun vielä se, että eipä KaDy tosiaan voi hopeataan selittää millään muulla kuin Ilveksen parhaudella. Vaikka siellä olisi ollut yksi Kytölä lisää ei se olisi paras viidestä -sarjassa tuonut voittoa kuitenkaan. Ilves voitti sarjan puhtaasti 3-0 maalierolla 15-4. Ilves siis takoi jokaisessa ottelussa yhtä paljon tai enemmän maaleja kuin KaDy koko sarjassa! Onnittelut Ilvekselle Suomen mestaruudesta ja onnittelut KaDylle Suomen hopeista! Ensi vuonna taistelette sitten taas kullista
