
vs.


Tällainen matsi osui eteen. Avataanpa sille rohkeasti ihan oma topic. Jos moderaattorit kokevat tämän tarpeettomaksi, viestin voinee yhdistää cup-ketjuun.
Taas olisi edessä jonkinlainen paikallistaistelu. Alkuperäistä Savon derbyä on päästy pelaamaan kovin harvoin viime vuosina, joten käyköön tämä Etelä-Savon hegemoniakamppailu nyt sitten korvikkeesta.
Tähän otteluun jännite löytyy paikkakuntien välisestä suhteesta. Mikkeli on Etelä-Savon maakunnan suurin kaupunki ja maakuntakeskus, jonka silmille kuitenkin Savonlinna tasaisin väliajoin onnistuu hyppimään. SaPKo on viime vuosina nöyryyttänyt Jukureita useaan otteeseen jääkendossa, kesällä oopperajuhlat nostaa Savonlinnan valtakunnan valokeilaan ja Mikkelin rajanaapuri Puumala päätti vastoin odotuksia käynnistää kuntaliitosneuvottelut Savonlinnan kanssa.
Entäpä sitten jalkapallo?
Mikkelin Palloilijat kuuluu suomalaisen jalkapallon historiaan. Kaksinkertainen cup-mestari ja 25 pääsarjakautta pelannut MP on eteläsavolaisen jalkapallon ehdoton johtotähti. Mikkeli on toiminut myös hyvänä pelaajakasvattamona, mistä ehdottoman kunnian ansaitsee MP:n rinnalla kaupungin toinen ”suuri” Mikkelin Kissat – joka on tuttu vastus myös savonlinnalaisille.
MP putosi viime kauden päätteeksi takaisin Kakkoseen. Lienee paikallaan todeta, että nousu tuli sittenkin vuoden liian aikaisin. Nyt taustoja on kuitenkin laitettu urakalla kuntoon, joten ammattimaiseen toimintaan panostanut MP on valmiimpi Ykköseen – kunhan se joskus taas sinne nousee. Cup-saaga oli MP:n kauden ehdottomasti positiivisinta antia: matkalla kaatui melkoisen trillerin jälkeen Ykkösen FC Viikingit ja ihan hyvin MP pisti kampoihin myös KuPSille, joka sittemmin voittikin SM-hopeaa.
Savonlinnan Työväen Palloseuran puolesta on tietysti vaikea kommentoida mitään, kun on nähnyt vain muutaman kerran joukkueen Mikkelissä Kolmosen pelissä. Suurta menestysjuhlaa ei perinteikäs STPS ole tarjonnut, mutta taustalla tapahtuu paljon. STPS on Suomen ensimmäinen Fair Play –seura ja myös ensimmäinen jalkapallon sinettiseura.
Vaivihkaa olosuhteet jalkapalloilulle ovat kehittyneet Savonlinnassa myös hyviksi. STPS Areenan tekonurmi, jolla myös tämä ottelu pelataan, tarjoaa hyvät harjoitusolot talvellakin. Lisäksi lähistöllä on Tanhuvaara. STPS on ilmoittanut, että nousu Kakkoseen on selvä päämäärä, ja se näyttäisikin olosuhteiden puolesta olevan täysin realistinen.
Entäpä sitten tämä matsi?
Ennakkosuosikin asemasta ei liene kenellekään epäselvyyttä. MP:n tavoite on voittaa Kakkosen A-lohko ja joukkuetta on pyritty rakentamaan sitä silmälläpitäen. Varsinkin keskikentälle MP:llä riittää laadukkaita pelimiehiä Miikka Turusen johdolla. Myös puolustuksessa on liigakokemusta ja rutiinia Mikko Iivanaisen ja Janne Reinikaisen ansiosta. Arvoituksia löytyykin lähinnä peliryhmityksen molemmista päistä: Ville Taivalanttia on soviteltu ykkösvahdiksi Saku Romppaisen lopetettua. Viime kaudella maalinteko oli Sinisille todellinen ongelma, joten toiveissa olisi jonkin nuoren hyökkääjälupauksen läpimurto.
STPS:llä on kuitenkin eväitä haastaa MP. Juuso Kautonen on erinomainen vahvistus ja viime kaudella hyvin Kolmosessa pelannut porukka taisi kestää aika hyvin kasassa. Vielä kun Ville Saajanlehto olisi mukana joukkueessa.. MP:n peli ei ole kulkenut kummoisesti harjoituskaudella, joten cup-kiiman voimalla yllätystä voi STPS hyvinkin lähteä tässä hakemaan. Luulisi, että mikkeliläinen vastus herättäisi myös Savonlinnassa pientä ylimääräistä innostusta.
Toivotaan, että vähintäänkin seuraaviin kysymyksiin saadaan vastaus.
- Milloin ottelu itse asiassa pelataan?
- Tutustuuko Sininen Osasto Savonlinnan grilliskeneen?
- Löytääkö MP:n valmennusjohto muutakin kehuttavaa, kuin puheen ja taistelun?
- Hyppääkö SaPKoa intomielisesti tukenut Itä-Savon urheilutoimitus STPS:n bandwagoniin?
- Mitä tekee Juuso Kautonen?