Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #325 : 18.05.2011 klo 11:09:45 |
|
Ja en oo Rane..oon Eki..
Kiitti Rane, eiku Eki  Näyttäs muuten olevan eräs Pasi Moilanen tuon Nuottasaaren koulun va rehtorina. Liikuntaluokkia on kai muuallakin mutta muistelen lukeneeni että kaupunki on niitä suuressa viisausdessaan vähentämässä tai lopettamassa, taisipa olla juuri tuo arinaareenan lähellä oleva koulu lakkautettavien listalla eli oulalaista osaamista taas "parhaimmillaan".
|
|
|
|
|
charlemagne in sweatpants
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO & SMJ
|
 |
Vastaus #326 : 18.05.2011 klo 11:30:25 |
|
KiekkoKalevan urhelisivuillakin mainoostettiin kuvan kera että huomisessa aviisissa on aco-junnuista kauden kotiavauksen kynnyksellä tjsp.
Saman aviisin edellisellä aukeamalla taisi myös olla Hannu Wileniuksen kirjoitus siitä miten oululaisella penkkiurheilijalla menee huonosti kun ei ole pääsarjapelejä kesällä katsottavana. Urheilujournalismi huipussaan. Olisikohan Hannulle mahdollista seurata esimerksi ykkösdivarifutista ja vielä lisäksi mainita että se on kesällä ihan mukavaa ajanvietettä, sen sijaan että kitisee siitä miten pitää odottaa syksyyn asti että pääsee seuraamaan niitä ah niin ihania pääsarjoja? Anteeksi OT, mutta rupesi ärsyttämään.
|
|
|
|
|
Mamadou
Poissa
|
 |
Vastaus #327 : 18.05.2011 klo 11:35:50 |
|
Saman aviisin edellisellä aukeamalla taisi myös olla Hannu Wileniuksen kirjoitus siitä miten oululaisella penkkiurheilijalla menee huonosti kun ei ole pääsarjapelejä kesällä katsottavana. Urheilujournalismi huipussaan. Olisikohan Hannulle mahdollista seurata esimerksi ykkösdivarifutista ja vielä lisäksi mainita että se on kesällä ihan mukavaa ajanvietettä, sen sijaan että kitisee siitä miten pitää odottaa syksyyn asti että pääsee seuraamaan niitä ah niin ihania pääsarjoja? Sama kolumni pisti vituttamaan. Toki Hannu onnistui tylyttämään ohimennen myös ainoaa oululaista kesälajien pääsarjajoukkuetta - Northern Lightsia (liekö ikinä käynyt katsomassa yhtään ottelua?). Hannulle kelpaa vain kendo.
|
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #328 : 18.05.2011 klo 11:45:17 |
|
Sama kolumni pisti vituttamaan. Toki Hannu onnistui tylyttämään ohimennen myös ainoaa oululaista kesälajien pääsarjajoukkuetta - Northern Lightsia (liekö ikinä käynyt katsomassa yhtään ottelua?). Hannulle kelpaa vain kendo.
Jotain viikko sitten jokukimmosiira tjsp itkeskeli samassa aviisissa Lipon perään ja erikseen mainitsi isoimman katsojamäärän ja että siihen ei ACO pystynyt. Lienee vuosien varrella hyvin voideltuja sekä lipon että kyrppien toimesta kyseisen aviisin toimittajat. Hassua vaan kun lipon ilmoittamat katsojamäärät ei olu todellisia mutta uppoavat noihin janareihin täysillä. Mutta samapa tuo ja annnetaan niille nyt mahdollisuus huomiseen juttuun. Kendohuumaisessa maanantain numerossa oli muuten iso värikuva popa-pelistä joten hommaa ei ole vielä kokonaan menetetty. Kait.
|
|
|
|
|
JM
Poissa
|
 |
Vastaus #329 : 18.05.2011 klo 12:37:46 |
|
Saman aviisin edellisellä aukeamalla taisi myös olla Hannu Wileniuksen kirjoitus siitä miten oululaisella penkkiurheilijalla menee huonosti kun ei ole pääsarjapelejä kesällä katsottavana. Urheilujournalismi huipussaan. Melkoista tykitystä kyllä Kalevan "futistoimittajalta" (kesä on vain syksyn ja Kärppäpelien odottamista kun ei ole mitään seurattavaa jne). Pitäisikö jonkun kertoa Hannulle, että ACO pelaa Ykkösessä?
|
|
|
|
|
|
|
Mamadou
Poissa
|
 |
Vastaus #331 : 18.05.2011 klo 12:45:31 |
|
|
|
|
|
|
Blizk
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu
|
 |
Vastaus #332 : 18.05.2011 klo 13:00:54 |
|
No nyt  Piispanen näyttää mallia. Tämänhetkinen sääennuste lauantaille ei tosin ole kovin lupaava 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.05.2011 klo 13:22:03 kirjoittanut Blizk »
|
|
|
|
|
Ares
Poissa
Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011
|
 |
Vastaus #333 : 18.05.2011 klo 13:09:12 |
|
Pleksille
|
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #334 : 18.05.2011 klo 13:12:20 |
|
Liikuntaluokkia on kai muuallakin mutta muistelen lukeneeni että kaupunki on niitä suuressa viisausdessaan vähentämässä tai lopettamassa, taisipa olla juuri tuo arinaareenan lähellä oleva koulu lakkautettavien listalla eli oulalaista osaamista taas "parhaimmillaan".
Mennään nyt vähän kunnallispolitiikan puolelle, mutta sehän on aina hauskaa..  Nuottasaaren koulua ollaan oltu lopettamassa vähäisen oppilasmäärän takia ja sehän taas johtuu siitä, että lapsia ei asu lähellä ja pitkältä matkalta niitä ei haluta tuoda.. Tämähän taas johtuu siitä, että kaupunki on jatkuvasti rakentanut moottoritien varteen ja ties minne suolle perheasuntoja jne. vaikka ihan keskustan vieressä olisi voinut olla mahdollisuuksia mukavaan uudisrakentamiseen. No nythän sitä radanvartta on kivasti ja jännästi rakenneltu.. Mutta siis tästähän johtuu.. Sinällään olisi koulun (ja urheiluluokkien) lopettaminen, sillä urheiluharrastamisen kannalta se on kaupungin parhaimmalla paikalla. Vieressä on täysimittainen futishalli, kaukalo, tennishalli ja viisi nurmikenttää sekä tekonurmi.. Sijainti on myös varsin näppärä rauhallisessa ympäristössä, mutta silti keskellä kaupunkia.. Täytyy lauantaiksi laittaa rilli tulille..
|
|
|
|
|
gulp
Poissa
|
 |
Vastaus #335 : 18.05.2011 klo 13:34:34 |
|
Mennään nyt vähän kunnallispolitiikan puolelle, mutta sehän on aina hauskaa..  Nuottasaaren koulua ollaan oltu lopettamassa vähäisen oppilasmäärän takia ja sehän taas johtuu siitä, että lapsia ei asu lähellä ja pitkältä matkalta niitä ei haluta tuoda.. Tämähän taas johtuu siitä, että kaupunki on jatkuvasti rakentanut moottoritien varteen ja ties minne suolle perheasuntoja jne. vaikka ihan keskustan vieressä olisi voinut olla mahdollisuuksia mukavaan uudisrakentamiseen. No nythän sitä radanvartta on kivasti ja jännästi rakenneltu.. Mutta siis tästähän johtuu.. Sinällään olisi koulun (ja urheiluluokkien) lopettaminen, sillä urheiluharrastamisen kannalta se on kaupungin parhaimmalla paikalla. Vieressä on täysimittainen futishalli, kaukalo, tennishalli ja viisi nurmikenttää sekä tekonurmi.. Sijainti on myös varsin näppärä rauhallisessa ympäristössä, mutta silti keskellä kaupunkia.. Täytyy lauantaiksi laittaa rilli tulille.. Ja tästähän päästään siihen, että kun koulu on lakkautettu se voidaan purkaa ja myydä gryndereille hyvällä hinnalla ja taas saadaan parit edustuslounaat maksatettua.
|
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #336 : 18.05.2011 klo 14:50:31 |
|
siis mit vit  eikö keputelttaa ole ? Piispanen ei pelkää Leijonien vierailun aiheuttavan Helsingin Kauppatorilta tuttua parranpärinää.
- Tapahtuma on alkoholista vapaa ja urheilun merkeissä.
- Tunnen henkilökohtaisesti nämä tänne tulevat jätkät, joten luulen, että ne tottelee kun sanon, että "istu, seiso, nouki ja heitä", Piispanen vitsaili MTV3:lle.
 :n hassuttelulle iso käsi  konkurssi siirtynee tämän perusteella ainakin kesäkuulle
|
|
|
|
|
Mamadou
Poissa
|
 |
Vastaus #337 : 18.05.2011 klo 15:00:46 |
|
siis mit vit  eikö keputelttaa ole ? Ei vaan la'en apinoiden bussi peruttiin ehhehe...
|
|
|
|
|
Järki
Poissa
|
 |
Vastaus #338 : 18.05.2011 klo 15:04:34 |
|
Melkoista tykitystä kyllä Kalevan "futistoimittajalta" (kesä on vain syksyn ja Kärppäpelien odottamista kun ei ole mitään seurattavaa jne). Pitäisikö jonkun kertoa Hannulle, että ACO pelaa Ykkösessä?
Pisti aamulla sama kirjoitus silmään ja pahasti pistikin. Mikä oli tämän koko kirjoituksen info tai tarkoitus ? Oliko tarkoitus vaan saada nimi lehteen ja jotain kirjoitettua vain tuoda esille oma mielipide siitä mitä kannattaa katsoa ja mitä ei. Eiköhän kaiken tämän "kendo tykityksen" keskellä olisi jo ollut pari positiivista kommenttia jalkapallosta paikallaan ja jättää keskustelu jääkiekosta syksyyn. Nämä kendokalevan tyypit osaa kyllä aina yllättää.... Oululaiset maksavat asiakkaat ovat vaatineet nähdä nuoria ouluseudun pelaajia kentällä. Nyt siihen on oiva mahdollisuus. Lisäksi myös pääosa kokeneista pelaajista on oulu-taustaisia joten oman kylän pojista kait voidaan puhua. Toivotaan että mahdollisimman moni löytää tiensä katsomoon vaikka vielä ei Oulun sisäinen finaali olekaan kysymyksessä. Epäilen että löytyy sieltä katsomosta Kalevan toimittajakin, ennakkokommenteista huolimatta !!
|
|
|
|
|
|
|
Ares
Poissa
Suosikkijoukkue: suomalaiset eurokentillä 2011
|
 |
Vastaus #340 : 18.05.2011 klo 15:33:41 |
|
Samanlainen luupio kuin miiga.
|
|
|
|
|
G. Neville
Poissa
|
 |
Vastaus #341 : 18.05.2011 klo 16:05:17 |
|
Nyt olisi nöyrä pyyntö kanssafoorumisteille. Urheilulehdessä oli kuulemma pari viikkoa sitten ollut isompi juttu Matias Ojalasta sekä ilmeisesti joku lyhyt kausiennakko ykkösestä. Jos joltakin löytyy nurkista vielä kyseinen lehti, niin viitsisitkö laittaa nuo jutut jakoon. Vaikka ihan digikamerakuvana. Laadulla ei niin väliä, kunhan vain lukemaan pystyy. Itse asun tällä hetkellä ulkomailla, niin ei ole saumaa saada lehteä (ainakaan kovin helposti) käsiin.
|
|
|
|
|
Sergei Analtov
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO
|
 |
Vastaus #342 : 18.05.2011 klo 16:08:41 |
|
Miten olisi Kendo vittuun suomesta -chäntit ja tifot, Sinitähdet?
|
|
|
|
|
Luyindula
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu! Forever and ever, babe.
|
 |
Vastaus #343 : 18.05.2011 klo 16:25:17 |
|
k
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.05.2011 klo 00:41:26 kirjoittanut Luyindula »
|
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #344 : 18.05.2011 klo 16:27:15 |
|
Miten olisi Kendo vittuun suomesta -chäntit ja tifot, Sinitähdet?
veikkaanpa että vetää ginitähdetkin hiljaiseksi jos mikke I suuri rantautuu paikalle ja tuhat kirkuvaa teinislutia tulee perässä. siinä riittänee jasperillekin pesää...
|
|
|
|
|
Sergei Analtov
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO
|
 |
Vastaus #345 : 18.05.2011 klo 16:29:29 |
|
veikkaanpa että vetää ginitähdetkin hiljaiseksi jos mikke I suuri rantautuu paikalle ja tuhat kirkuvaa teinislutia tulee perässä. siinä riittänee jasperillekin pesää...
Tätä puolta asiasta ei tullutkaan ajateltua. Pitääpäs lähtä paikalle metsästämään teinipillua.
|
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #346 : 18.05.2011 klo 17:17:06 |
|
veikkaanpa että vetää ginitähdetkin hiljaiseksi jos mikke I suuri rantautuu paikalle ja tuhat kirkuvaa teinislutia tulee perässä. siinä riittänee jasperillekin pesää...
Siitä on hyvä seurata mikkeä sitten kaupungin patioille.. Siitä se sitten lähtee 
|
|
|
|
|
scud9
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, OTP, AFC Wimbledon, HSV&St.P, Bilbao
|
 |
Vastaus #347 : 18.05.2011 klo 18:44:20 |
|
Miten olisi Kendo vittuun suomesta -chäntit ja tifot, Sinitähdet?
Kerrohan pöljemmälleki, minkä vitun takia?
|
|
|
|
|
Obsy
Poissa
|
 |
Vastaus #348 : 18.05.2011 klo 19:21:02 |
|
Kaleva osoittaa jälleen tasoaan dissaamalla Northern Lightsia. Luulisi toimittajan käyttävän valtaansa positiivisessa hengessä ja suorastaan kehottamaan katsojioa tutustumaan "uuteen" kesälajiin, kun kerran tarjontaa ei enää niin valtaisasti ole.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|