FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.03.2026 klo 06:21:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 3 [4]
 
Kirjoittaja Aihe: Lazio vs. Roma  (Luettu 4746 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Tukeem Abdullah Jafer

Poissa Poissa


Vastaus #75 : 31.01.2007 klo 21:21:56

Ihan riippuen siitä miltä kantilta asiaa katsoo. Sinä voit katsoa sitä pohjoinen - etelä asetelmalla ja minä sillä, että kyseisiin kaupunkeihin haluttiin pienimmistä pirstaleista yksi lippulaiva, poikkeuksena Rooma, jossa oli jo Lazio. Samalla se takasi mahdollisuuden tasokkaiden joukkueiden määrän kasvuun tulevaisuudessa.

Selvennetäänpäs nyt, mitä aiemmin on kirjoitettu: Maalailimme oletettuja fasismiyhteyksiä seuroille. Puheenaiheina olleiden fasististen hankkeiden totesimme Signorin kanssa jonkinlaisessa yhteisymmärryksessä koskeneen hajanaisen Italian yhteen sulattamista. Tässä hajanaisuudessa suurin kontrasti oli pohjoisen ja etelän välillä. Kun jalkapallo otettiin välineeksi näiden osien parsimiseksi yhteen, kyse oli oletuksien mukaan nimenomaan – suurten – Rooman ja Napolin naaraamisesta jalkapallokartalle. AS Roma sinne jo ilman muuta valmiiksi kuului, mutta se ei tietenkään riitä yksin vastaamaan pohjoisen ylivoimalle. Ehkä nyt Bari eteläisenä kaupunkina vielä jotenkin menee jutun jatkona, mutta Firenze ei asiaan liittynyt millään tavalla.

...ja minä yhdyin tähän leikkiin ja niinpä juuri siksi Roma väitteilläni on ihan yhtä "todenperäiset" pohjat kuin sinun Lazion yhtäkkisen aallonharjan syitä pohtivilla olettamuksillasi. Tekstini saattoi todellakin haista provolta, mutta se ei ollut päämääränä vaan sinun "leikkimielisen olettelun" alas ampuminen. Viimeiseen en edes katso aiheelliseksi vastata, koska sillä yrität lähteä puolustelemaan vain omaa näkökantaasi AS Roman syöksykierteen syistä.

En missään vaiheessa ole valittanut siitä, että väitteesi olisivat jotenkin enemmän tuulesta temmattuja kuin omani tai Signorin. Miksi muuten halusit tai yritit ampua alas leikkimielisen olettelun, kun et pysty kuitenkaan asiaan täyttä varmuutta tuovaa faktaa esittämään? Viimeiseen voin todeta, etten omista näkökantaa AS Roman syöksykierteen syistä. Kuten sanoin: Teorioihin ja oletuksiin liittyen…
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #76 : 31.01.2007 klo 22:47:03

Kyllä, puolet perustajajäsenistä oli arveluttavassa asemassa, puolet taas eivät. Toisaalta jos miettii fasismin vastustamisen ja/tai kunniatehtävästä kieltäytymisen mahdollisia seurauksia radikaalin fasistisessa maassa, niin oman itseni takia ottaisin esimerkiksi parlamenttipaikan vastaan, jos olisin jo muutenkin luonut uraa politiikassa.

Astumme jälleen harmaalle alueelle jos alamme arvailemaan miksi Foschi tai Igliardi olivat niissä asemissa missä olivat. Vapaasta tahdosta vai itseään suojellakseen ? Varmuus tästä asiasta lienee mahdoton löytää. Saattaa olla, että Igliardi sekä Foschi olivat ikionnellisia PNF:n heille suomista asemista tai sitten häpeissään siitä. Sanon vain, että AS Roman perustamisen yllä lepää monia omituisia yhteensattumia...

Kun ajattelee Italiaa varsin sekavana ja hajanaisena maana, en luokittele fasismiksi tai muutenkaan millään tavalla kyseenalaiseksi sen yhtenäistämisen yrittämistä. Se on ennemminkin luonnollista ja jopa suositeltavaa. Oman kulttuurin ja urheilun käyttäminen apuvälineenä ei mielestäni myöskään ole lainkaan arveluttavaa. Onhan keinot maan yhtenäistämiseen jostain löydettävä.

Italian yhdistäminen oli kaunis ajatus fasisteilta, mutta mahdoton toteutettavaksi. Lopulta syyttäisin nimenomaan fasisteja italialaisen yhtenäisyyden täydellisestä hukkaamisesta. Heille uskottiin tiukka keskushallinto, joka kuitenkin epäonnistui karkeasti. Ei ihme, että sodan, taloudellisen romahduksen ja alueellisen epätasa-arvon turruttamat italialaiset eivät enää Mussolinin jälkeen ole tosissaan luottaneet maansa hallintoon. Mitä tulee taas jalkapalloon se ei minusta saisi ikinä kuulua poliittiselle valtakoneistolle, edes apuvälineenä. Seuraukset ovat harvoin hyviä. Tämä siis tuon hankkeen tuloksista, vaikkei keskustelu varsinaisesti niitä koskenutkaan.

Hyvä että pelillistäkin puolta sivutaan. Lazion menestys oli jo ennen Vaccaron nimittämistä FIGC:n johtoon ollut surkeaa. Laziohan oli suhteellisen pieni seura ja vain harvoin pystyi edes maakuntatasolla kilvoittelemaan tosissaan mestaruudesta. 1920-luku oli Laziolle jalkapalloilullisesti laihaa aikaa kunnes Mussolini otti diktaattorin aseman. Laziokin ylsi heti jopa yllättävän hyviin suorituksiin kansallisella tasolla. Kaudella 1929/30 startanneessa Serie A:ssa Lazio oli myös heti mukana. En tiedä, miten paikat pääsarjaan jaettiin, mutta aiemman pelillisen menestyksen mukaan taivaansinisillä ei olisi ollut sinne suoraan asiaa. Kaudelle 1932/33 asti Lazion menestys pääsarjassa oli tasaisen heikkoa. Sitten alkoi mielenkiintoinen tapahtumasarja: Vaccari nimitettiin liiton presidentiksi. Seuraavaksi kaudeksi loistavasti Pro Vercellissä pelannut nuori ja huippulupaava Silvio Piola saapui surkeaan Lazioon todellisiin huippujoukkueisiin hakeutumisen sijaan. Ottajia olisi varmasti löytynyt. Yhtäkkiä pieni Lazio pomppasikin Serie A:ssa sijalle viisi. Kurssi jatkui tasaisen korkeana. Vaccarin aika FIGC:n presidenttinä loppui ja Piolakin vaihtoi seuraa Toron kautta Juveen. Fasismin ja Vaccarin ajan sekä Mussolinin teloituksen jälkeen rakenteeltaan alueellisemmaksi muuttuneessa sarjassa Lazion sijoitus oli oudon heikko – jaettu seitsemäs – vaikka kilpailijat eivät olleet enää lähellekään yhtä kovia kuin ennen. Ei ollut Interiä, ei Milania, ei Juvea, ei Torinoa – muutamia mainitakseni. Tämän perusteella voisi ehkä tehdä joitain oletuksia.

Pidän tärkeänä, että Brindellone oikaisi pahimpia kurveja tässä oletuspilvessä. Kaikista olettavuuksista huolimatta joku saattaisi lukea tuota kuin sanakirjaa ja sitä kautta jopa uskoa koko sisällön, jolle ei kuitenkaan faktoja tueksi löydy. Ellei sitten sarjataulukkoa ala lukea poliittisena asiakirjana.

Et kannata väärin. En ole koskaan ymmärtänyt niitä, jotka puhuvat väärin kannattamisesta. Jokainen kannattaa tavalla, joka itselle sopii, ja jonka parhaaksi näkee.

Hyvä. Tästä olen täysin samaa mieltä.

Toki saat myös ihailla, ketä haluat. Kerroin vain oman mielipiteeni. En esimerkiksi ihaile Francesco Tottia. Tietenkin ihailen hänen pelitaitojaan ja luovuuttaan. Sama koskee myös Zidanea. Näiden pelaajien käytös on kuitenkin osittain tuomittavaa ja sen takia he eivät pysty antamaan kokonaisuutena puhtaan kiiltävää kuvaa itsestään. Ihailen samalla tavalla monen sellaisenkin jalkapalloilijan taitoja, joista en ole koskaan nähnyt tai kuullut mitään negatiivista. Kun en heitä kuitenkaan tunne, en myöskään ihaile. Tämä on oma näkemykseni, kantani, filosofiani ja niin edelleen. En missään nimessä vaadi, että Sinun pitäisi kulkea samaa polkua pitkin. Suosittelen sitä kuitenkin.

Selvennykseksi kuitenkin. En ole sokea tai sulje silmiäni siltä, mitä Curva Nordissakin on liian usein tapahtunut. Jokainen natsilippu (luojan kiitos nykyisin harvinaista) saa minut tietyllä tapaa surulliseksi ja vihaiseksi. Samoin kuin kaikki se potaska mitä Laziosta tiettyjen yksilöiden poliittisten päämäärien vuoksi on kirjoitettu mediassa. Leimattu ja ilmoitettu fasistien seuraksi, olenpa jopa lukenut, että etuliite SS olisi jotenkin sidonnainen SS-joukkoihin. En silti viimeksi Inter-ottelussa ollessani Curva Nordin vierellä huomannut fasismia, vaan tavallisia ihmisiä, joita yhdisti SS Lazion ihailu ja kannattaminen. Se riittää minun arvostukseni ansaitsemiseen. Fanit ovat osa sitä Laziota, jota minä kannatan. Uskon, että he ovat osa myös sitä Romaa, jota sinä kannatat. Näemme heidän paikkansa eri tavalla.

Viimeisenä tiivistyksenä: Edelleen minulle on tärkeintä mitä Laziolle tapahtuu kentällä. Kaikki muu tulee sitten mukana.
Brindellone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Anonymous Club Oulu


Vastaus #77 : 31.01.2007 klo 23:31:19

Selvennetäänpäs nyt, mitä aiemmin on kirjoitettu: Maalailimme oletettuja fasismiyhteyksiä seuroille. Puheenaiheina olleiden fasististen hankkeiden totesimme Signorin kanssa jonkinlaisessa yhteisymmärryksessä koskeneen hajanaisen Italian yhteen sulattamista. Tässä hajanaisuudessa suurin kontrasti oli pohjoisen ja etelän välillä. Kun jalkapallo otettiin välineeksi näiden osien parsimiseksi yhteen, kyse oli oletuksien mukaan nimenomaan – suurten – Rooman ja Napolin naaraamisesta jalkapallokartalle. AS Roma sinne jo ilman muuta valmiiksi kuului, mutta se ei tietenkään riitä yksin vastaamaan pohjoisen ylivoimalle. Ehkä nyt Bari eteläisenä kaupunkina vielä jotenkin menee jutun jatkona, mutta Firenze ei asiaan liittynyt millään tavalla.
Ei kuitenkaan vedetä liian suurta geologista linjaa fuusioiden taakse. Varmasti on ollut suurena ajatuksena Italian "yhdistäminen", mutta suuremmaksi nostaisin urheilullisen puolen ja kilpailukykyisten seurojen määrän kasvattamisen.
Vai sattumaako on, että Firenzen fuusio tapahtui yhtaikaa muiden eteläisimmien seurojen kanssa. Turha vetää asiaa pelkästään maantieteelliselle kantille, Firenzessä, kuten etelässäkin oli suuri urheilullinen potentiaali, joka haluttiin hyödyntää. Ja mikä parasta siinä samalla myös maantieteellinen kilpailukyky laajeni.
Tukeem Abdullah Jafer

Poissa Poissa


Vastaus #78 : 01.02.2007 klo 01:08:42

Italian yhdistäminen oli kaunis ajatus fasisteilta, mutta mahdoton toteutettavaksi. Lopulta syyttäisin nimenomaan fasisteja italialaisen yhtenäisyyden täydellisestä hukkaamisesta. Heille uskottiin tiukka keskushallinto, joka kuitenkin epäonnistui karkeasti. Ei ihme, että sodan, taloudellisen romahduksen ja alueellisen epätasa-arvon turruttamat italialaiset eivät enää Mussolinin jälkeen ole tosissaan luottaneet maansa hallintoon. Mitä tulee taas jalkapalloon se ei minusta saisi ikinä kuulua poliittiselle valtakoneistolle, edes apuvälineenä. Seuraukset ovat harvoin hyviä. Tämä siis tuon hankkeen tuloksista, vaikkei keskustelu varsinaisesti niitä koskenutkaan.

Näinhän se on. Fasisteja en lähde puolustamaan mutta tuona aikana, historiallisten ennakkotapausten, tieteellisten tutkimusten ja yleisen sivistyksen puuttuessa, voi moni asia summautua hyvinkin pitkälti pelkästä autuaasta tietämättömyydestä ja varautumattomuudesta, jotka molemmat luultavimmin koski sekä vallan kahvasta kiinni pitäviä että peruskansalaisia.

Pidän tärkeänä, että Brindellone oikaisi pahimpia kurveja tässä oletuspilvessä. Kaikista olettavuuksista huolimatta joku saattaisi lukea tuota kuin sanakirjaa ja sitä kautta jopa uskoa koko sisällön, jolle ei kuitenkaan faktoja tueksi löydy. Ellei sitten sarjataulukkoa ala lukea poliittisena asiakirjana.

Sen jälkeen kun toistuvasti on jo valmiiksi puhuttu olettamuksista, niin en näe Brindellonen väliin tuloa kovinkaan tärkeänä. Luotan lukijoiden maalaisjärkeen kuitenkin sen verran.

Hyvä. Tästä olen täysin samaa mieltä.

Selvennykseksi kuitenkin. En ole sokea tai sulje silmiäni siltä, mitä Curva Nordissakin on liian usein tapahtunut. Jokainen natsilippu (luojan kiitos nykyisin harvinaista) saa minut tietyllä tapaa surulliseksi ja vihaiseksi. Samoin kuin kaikki se potaska mitä Laziosta tiettyjen yksilöiden poliittisten päämäärien vuoksi on kirjoitettu mediassa. Leimattu ja ilmoitettu fasistien seuraksi, olenpa jopa lukenut, että etuliite SS olisi jotenkin sidonnainen SS-joukkoihin. En silti viimeksi Inter-ottelussa ollessani Curva Nordin vierellä huomannut fasismia, vaan tavallisia ihmisiä, joita yhdisti SS Lazion ihailu ja kannattaminen. Se riittää minun arvostukseni ansaitsemiseen. Fanit ovat osa sitä Laziota, jota minä kannatan. Uskon, että he ovat osa myös sitä Romaa, jota sinä kannatat. Näemme heidän paikkansa eri tavalla.

Viimeisenä tiivistyksenä: Edelleen minulle on tärkeintä mitä Laziolle tapahtuu kentällä. Kaikki muu tulee sitten mukana.

Selvä. Emmeköhän ole riittävän lähelle jo päässeet toistemme ajatuksia. Hyväksyttäköön se loppu, minkä näemme eri tavoin.
Tukeem Abdullah Jafer

Poissa Poissa


Vastaus #79 : 01.02.2007 klo 01:27:46

Ei kuitenkaan vedetä liian suurta geologista linjaa fuusioiden taakse. Varmasti on ollut suurena ajatuksena Italian "yhdistäminen", mutta suuremmaksi nostaisin urheilullisen puolen ja kilpailukykyisten seurojen määrän kasvattamisen.
Vai sattumaako on, että Firenzen fuusio tapahtui yhtaikaa muiden eteläisimmien seurojen kanssa. Turha vetää asiaa pelkästään maantieteelliselle kantille, Firenzessä, kuten etelässäkin oli suuri urheilullinen potentiaali, joka haluttiin hyödyntää. Ja mikä parasta siinä samalla myös maantieteellinen kilpailukyky laajeni.

Ei ole kyse liian suuresta geologisesta linjasta. Kyse on hyvin yksinkertaisesta ja suurpiirteisestä alueellisesta jakautumisesta kahtia ja sen osien toisiinsa liittämisestä. Totta kai oltaisiin haluttu ottaa kaikki hyöty irti vaikka Foggian tai Materan potentiaalista, mutta asioita on tapana laittaa tärkeysjärjestykseen.

Eikä ole turha vetää asiaa maantieteelliselle kantille, koska koko maan hajanaisuus karrikoitui juuri tässä kahtiajaossa, joka ulottui monelle elämän alalle, mutta oli silti vedettävissä myös tussilla viivaksi karttaan.

 
Sivuja: 1 ... 3 [4]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa