FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.08.2025 klo 11:16:25 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 11 [12] 13 ... 110
 
Kirjoittaja Aihe: Newcastle United 2011/2012: Matkalla Eurooppaan - voimalla kahden Demban  (Luettu 193358 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Phil Dunphy

Poissa Poissa


Vastaus #275 : 22.07.2011 klo 23:25:20

Wigan ilmeisesti kaavailee Zoggyn korvaajaksi Routledgea ja on tarjoamassa tästä 2,5 miljoonaa puntaa. Joko Newcastle unohti NZogbian vai vieläkö tässä voi elätellä toiveita miehen paluusta Harakoihin? Ilmeisesti Aston Villaan tällä hetkellä menossa mutta vielähän tuohon väliin ehtisi iskeä kun siirto ei varma ole.
Käpylän Harakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomessa siniset ja sinivalkoiset, muualla muut.


Vastaus #276 : 23.07.2011 klo 14:59:09

Taas on soppa kasassa. Newcastle ja Orlando väänsivät pitkään siitä, voidaanko tulevan yön ottelu pelata keinonurmella. Newcastlelle kyseessä oli deal-braker, joten Orlandossa alettiin laittamaan nurmea muovin päälle. Jokin meni tässä vikaan ja koko ottelu meinattiin jo perua. Newcastle suostui kuitekin lopulta pelaamaan muovilla ja ottelu pelataan ensi yönä kello 2.30 Suomen aikaa. Luvassa myös live-stream!
powderfinger

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United


Vastaus #277 : 23.07.2011 klo 15:54:35

Uusia loukkaantumisia odotellessa siis...
Käpylän Harakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomessa siniset ja sinivalkoiset, muualla muut.


Vastaus #278 : 23.07.2011 klo 16:34:29

Tietääkö joku muuten, miksi Mike Williamson on Hollannissa eikä Jenkeissä? Olisin luullut hänen olevan vähintään kolmosvaihtoehto toppariksi.
Barcode Rolle

Poissa Poissa


Vastaus #279 : 23.07.2011 klo 16:58:13

Tietääkö joku muuten, miksi Mike Williamson on Hollannissa eikä Jenkeissä? Olisin luullut hänen olevan vähintään kolmosvaihtoehto toppariksi.

Rouva Williamsonin laskettu aika on pikapuoliin.
Käpylän Harakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomessa siniset ja sinivalkoiset, muualla muut.


Vastaus #280 : 23.07.2011 klo 21:07:03

Danny Simpson lähtenyt/lähetetty takaisin Englantiin. Syytä ei ole kerrottu.
Phil Dunphy

Poissa Poissa


Vastaus #281 : 23.07.2011 klo 21:15:43

Danny Simpson lähtenyt/lähetetty takaisin Englantiin. Syytä ei ole kerrottu.
Toivottavasti ei ole siirtymässä pois,jossain vaiheessa huhuttiin ainakin Villaan ja Ärriin.
Käpylän Harakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomessa siniset ja sinivalkoiset, muualla muut.


Vastaus #282 : 23.07.2011 klo 21:33:49

Twitterin mukaan Simpsonin lähdön syy on sama kuin Williamsonin Eurooppaan jäämisellä eli lapsen syntymä.
El Amateur

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle United


Vastaus #283 : 24.07.2011 klo 03:32:50

United team in full (4-4-2)- Fraser Forster, Ryan Taylor, Steven Taylor, Fabricio Coloccini, James Tavernier. Dan Gosling, Alan Smith, Cheik Tiote, Jonas Gutierrez. Peter Lovenkrands, Leon Best. Subs- Steve Harper, Tim Krul, Jose Enrique, Mehdi Abeid, Demba Ba, Shola Ameobi.

Ensimmäinen puoliaika aivan järkyttävää kuraa...kävelyä, syötöt minne sattuu, maalipaikat nolla ja ketään ei tunnu kiinnostavan. Eipä tosin tuolla kokoonpanolla ihmeitä odotettukkaan, mutta edes vähän parempaa. Josen tulo kentälle tosin piristi vähän joukkueen peliä puoliajan lopussa. Toivottavasti kahta kävelevää katastrofia Smith & Löven ei tarvi kauden aikana kentällä nähdä. Ei tosin sillä, että kukaan muukaan olisi loistanut tähän mennessä.

Eipä se siitä juuri miksikään muuttunut toisella puoliajalla. Joselta ja Cololta ok suoritus, muuten vähän vaisumpaa. Vuckic teki maalin, mutta jotenkin käsittämättömästi (ainakin ensi näkemän perusteella) tuomarit saivat taiottu siitä paitsion. Liekö sitten lämpötilalla ja oudolla alustalla osuutensa haluttomaan esitykseen, mutta lopputulos 1-0 Orlandolle ja parannettavaa jäi reilusti. Positiivista ettei suurempia loukkaantumisia ilmeisesti tullut vaikka Ryan Taylor kentän joutuikin jättämään ensimmäisellä puoliajalla.
« Viimeksi muokattu: 24.07.2011 klo 04:51:55 kirjoittanut El Amateur »
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #284 : 24.07.2011 klo 12:55:04

Smithin, Raylorin ja Lövenkrandsin voisi tosiaan ulostaa jos ottajia on. Raylorin palkkakin on varmaan kuitenkin aikamoinen. Tietysti Jos Perchille olisi ottaja niin aina parempi. Voisi hankkia sekä oikean että vasemman pakin, ja sitten se hyökkääjä

NUFC.com uutisoi että Erdincin hinnata sovittu, 6,5M£. Aika kohtuu hinta.
Phil Dunphy

Poissa Poissa


Vastaus #285 : 24.07.2011 klo 13:58:17

NUFC.com uutisoi että Erdincin hinnata sovittu, 6,5M£. Aika kohtuu hinta.
Ei paha hinta tosiaan, toki omat havainnot on jäänyt kyseisestä kaverista aika vähäisiksi. Tämä ikävä kyllä tarkoittanee sitä että Daniel Sturridgesta haaveilut voi lopettaa.

Ketä sinne ollaan nyt hommaamassa vaspaksi jos ja kun Enrique nostaa kytkintä?
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #286 : 24.07.2011 klo 14:23:41

Neil Taylor on ainut josta on vahvempaa huhua ollut ja kenestä on tarjouskin tehty. Mies kuitenkin teki jatkon Swansean kanssa joten ei ole tulossa. Toivottavasti Josen tilanne ratkeaa, eli jos lähtee niin lähtisi sitten pian ja saataisiin uusi mies tilalle. Toki olisi hienoa jos jäisi. Arsenen taktiikan tuntien tekee tarjouksen jossain elokuun 27. päivän tienoilla :D Ylos

Eli James Perch sitten vaspana :D
Haltsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle United, Hertha BSC


Vastaus #287 : 24.07.2011 klo 16:31:43

Morjesta kaikille!

Uusi jäsen täällä futisfoorumin puolella, mutta Newcastlen kannattajana ollut pidemmän aikaa. Viime tammikuussa tuli käytyä ensikertaa SJP:llä katsomassa West Hamin teurastusta, ja jos kukkaron nyörit antaa myötä niin tarkoitus olisi taas ensi keväänä matkata Tynesidelle.

Viimeyön peli ei tosiaan mitenkään kovin korkealle odotuksia nostanut, olkoonkin pelkkä pre-season peli. Ainoat valopilkut mielestäni olivat Tavernier sekä Abeid, joka onkin jo aikaisemmissakin peleissä esiintynyt edukseen. Mielenkiintoinen kaveri kertakaikkiaan, toivon mukaan näitä nuoria pelureita nähdään nyt myös jo ensikauden Valioliiga-peleissä, Ferguson onkin hyvä esimerkki siitä miksi heitä kannattaa kokeilla. Tavernier pystyy näköjään pelaamaan puolustuksen jokaisella paikalla ja toivonkin että mies tulee olemaan Rayloria ja Perchiä edellä ensikauden nokkimisjärjestyksessä. Nuori ja monipuolinen kaveri on hyvä olla varalla, mahdollisuuksia Tavernierillä on haastaa myös Simmoa.

Vähän aukaisisin tässä leipäläpeäni siirtoikkunasta. Alain Pardewin ja John Carverin mukaan tähtäimessä olisi vielä "yksi tai kaksi" pelaajaa, mikäli enemmiltä myymisiltä vältytään. Nuo uudet hankinnat olisivat varmaankin hyökkääjä (Erding?) ja vasenlaitapakki (M'Bengue?). Etenkin hyökkäys on alue, johon laatua tarvitaan. Ihan en ole varma, riittävätkö nuo pari hankintaa takaamaan onnistuneen kauden, sillä mielestäni etenkin toppariosastolle tarvittaisiin joku jämäkkä/nuori kaveri. Tämä siksi, että meillä on tällä hetkellä ainoastaan kolme topparia, ellei Kádária ja Tavia lasketa mukaan (itse sijoittaisin molemmat laitapakin tonteille). Campbellin korvaajaksi voitaisiin hankkia muutamalla hassulla miljoonalla joku nuori lupaava/valmis toppari, vähän Bassong-tyylinen hankinta. Saylor tulee todennäköisesti olemaan taas muutaman kuukauden lasaretissa, jolloin jäljelle jäävät vain Willo&Colo. Edellä mainittuun en koskaan ole kovin paljoa luottanut ja nyt kun ensi kaudella tavoitellaan Eurooppaan oikeuttavista sijoituksista, en ole täysin varma riittääkö Willolla taso niin korkealle. Älkää ymmärtäkö väärin, Willo on erinomainen varamies ja pelaaja joka on kaikin puolin hyvä pitää ringissä, mutta jotain kehitystä täytyisi tuonne toppariosastolle mielestäni saada. Kauteen voitaisiin lähteä Saylor-Colo parivaljakolla.

Vasemmalle laitapakin tontille tullaan tietysti hankkimaan joku, mikäli Enrique lähtee. Nyt kun tuo Naylorin siirto kariutui, tiedä sitten tullaanko sinne paikalle enää tuollaista back-up-tyylistä pelaajaa hankkimaan. Kádár on varmasti kelpo varamies joko El Torolle tai sitten sille uudelle ykkösvaspalle, ja pystyväthän Tav sekä myös hätätilanteessa Fergu paikkaamaan. Kádária olen itse aina arvostanut, vaikkakin miehen kehitys on ehkä hieman pysähtynyt viime vuosien loukkaantumisien takia. Vasemman laitapakin paikalle ei siis mielestäni tarvitsisi hankkia uutta kaveria, ellei tuo Enrique nyt sitten lähde mikä valitettavasti todennäköiseltä näyttää. Enriquelle potentiaalinen korvaaja voisi olla yllätys-yllätys Ranskan maalta Cheick M'Bengue, joka sopii niin ikänsä kuin hintansa puolesta Ashleyn suunnitelmiin.
Oikeaksi laitapakiksi meillä on tällä hetkellä paljon vaihtoehtoja, tosin kukaan ei ole missään nimessä ns. erinomainen. Simppahan tuota paikkaa on kahtena viime kautena hallinnut ja tulee hallitsemaan (ikävä kyllä) myös ensi kaudellakin. Kaverin työmoraalissa ei ole mitään vikaa, sillä tuntuu että mies antaa aina kaikkensa Newcastlelle. Oikea pakki lienee kuitenkin se heikoin osa-alue tällä hetkellä, mutta sinne tuskin tullaan uutta kaveria hankkimaan. Simmo alkaa pikkuhiljaa olemaan siinä iässä, että kehitys alkaa pikkuhiljaa hiipumaan, joten mikäli tällä kaudella ei urotekoihin yllä, niin ei muutakun parempaa tilalle. Tosiaan leveyttä tuolle paikalle on mm. Raylorin, Goslingin ja Tavin toimesta, mutta onko kukaan tällä hetkellä Simmoa parempi vaihtoehto?

Maalivahtitilanne on Pardewin kannalta täydellinen tällä hetkellä, kun siellä on yksi kokenut ja kaksi lupaavaa kassaria. Paljon on kysymysmerkkejä ensi kauden ykkösvahdista. Uskoisin, että Pardew lähtisi Arsenal-peliin Harper maalinsuulla, vaikka toivoisinkin Krulin nappaavan tuon 1. vahdinpaikan. Forster onkin sitten hieman kysymysmerkki. Allekirjoittanut on kuullut vähän eriäviä mielipiteitä tästä geordiesta, toisten mielestä mies olisi ehdoton ykkösvaihtoehto kun taas toisten mielestä miehen taso riittää hallitsemaan Celticin maalinsuuta, muttei Valioliigaan tästä ole. Oletan, että Forster on se joka tulee siirtymään, tosin mieluiten lainalle. Tällä hetkellä vaikuttaisi siltä, ettei herra ole vielä onnistunut ohittamaan Krulia tai Harperia nokkimisjärjestyksessä kesän preseason-peleissä. Laina johonkin Valioliigan häntäpäänjengiin voisi olla sopiva, paluu Norwichiin saattaisi olla varteenotettava vaihtoehto. Syy miksi päästäisin Forsterin lainalle, enkä myisi tätä suoraan, on loppujen lopuksi aika selvä. Harperilla ei ole uraa jäljellä kuin sen 1-2 vuotta, joten mikäli Forster vain jaksaa odotella ja olla jatkuvasti lainattavana, tulee se Valioliiga-debyytti parin vuoden päästä kyllä tehtyä. Tulevaisuudessa meillä olisi erinomaiset maalivahdit Krulissa ja Forsterissa, molemmat potentiaalisia omien maidensa tulevia ykkösvahteja, joista kummastakaan ei saisi päästää irti.

Nyt kun puolustus ja maalivahdit on käsitelty, siirrytään keskikentälle. Mielestäni keskikenttä alkaa olemaan ihan mallillaan, sillä sinne on nyt kolme uutta pelaajaa sekä kaksi kaveria jotka palaavat ympyröihin pitkien loukkaantumisten jälkeen. Keskikentällä on nyt paljon enemmän taitoa ja luovuutta kuin viimekaudella, joten Newcastle tullaan mitä todennäköisimmin tuntemaan tulevaisuudessa nopeatempoisen pelitavan suosijana, mikä sopii ainakin itselleni enemmän kuin hyvin. Itselläni ja varmasti monella muullakin kovimman odotukset kohdistuvat Hatem Ben Arfaan, joka tulee olemaan varmasti se keskikentän sydän ja pelinluoja mikäli vain välttyy enemmiltä loukkaantumisilta. Cabaye-Tioté kaksikko saa myös allekirjoittaneen innostumaan, oikeastaan tällä haavaa se vaikuttaisi olevan täydellinen, toisiaan täydentävä kaksikko. Tioté hoitaa kungfun kun taas Cabaye toimii tuollaisena pirlomaisena pelinrakentajana keskikentän pohjalla. Keskustan laatua täydentävät Barton, Marvellous ja Gosling, joten keskikenttä näyttää oikein hyvältä. Laituriosastokin vaikuttaa ihan kelvolliselta, kun siellä on satalasissa painavan Jonásin lisäksi vaihtoehtoina mm. Ferguson, Marveaux, Gosling, HBA ja Barton.

Hyökkääjät? Leveyttä on enemmän kuin tarpeeksi ja muutamasta kaverista kun pääsisi eroon niin kelpaisi. Lähinnä tuo ~50k/viikkopalkkaa kiskova Xisco tuolla häiritsee eniten, mutta miehen ulostaminen onkin sitten vaikeampi puuha. Deporiin tätähän ollaan huhuiltu, saa nähdä toteutuuko. Tosiaan leveyttä on kovasti hyökkäyksessä, mutta sellaista profiilihyökkääjää tuo vielä kaipaisi. Demba Ba nyt on ihan kelpo kaveri täyttämään avatarin kenkiä, kenties Ba olisi sopeutunut enemmän tuohon vanhaan "pitkä päätyyn ja perään" taktiikkaan kun tähän nykyiseen, maassa pelattavaan pelitapaan. Ei toki mitään Ba'ta vastaan, ja toivon mukaan tekee ne Pardewin toivomat 15-25 maalia :D. Mevlut Erding lienee se hyökkääjä, joka tuolta olisi vielä tulossa. Pienikokoinen, taitava ja nopea turkkilainen sopii mielestäni tähän uuteen pelitapaan täydellisesti. Vähän vaan askarruttaa tuo miehen jarruttelu ja jatkuva mielen muuttaminen Newcastlea kohtaan... Sturridge olisi myös meikäläisen ykkösvaihtoehto tuonne kärkeen, en vain jaksa uskoa että Ashley on valmis maksamaan 20 miljoonaa tai tämän huimaa palkkapyyntöään. Lainasopimus lieneekin se ainoa vaihtoehto tämän kohdalla, mutten jaksa uskoa että tästä maksettaisiin lainan päätyttyäkään tuota 20 miljoonaa, joten lähinnä yhden kauden hankinnaksi tuo taitaisi jäädä. Tässä mielessä Erdingin hankinta olisi parempi pitkällä tähtäimellä, onhan hän myös paljon edullisempikin.

Tiivistyksenä edellä mainitut aatteeni niille jotka eivät jaksaneet koko litaniaa lukea: omassa toiveessa olisi siis yksi hyökkääjä, oikea pakki sekä toppari. Noista se hyökkääjä lienee ainoa potentiaalinen sijoituksen kohde. Jokatapauksessa en pistäisi ollenkaan pahaksi mikäli etenkin toppariosastoa levennettäisiin.
Barcode Rolle

Poissa Poissa


Vastaus #288 : 24.07.2011 klo 16:40:47


Ketä sinne ollaan nyt hommaamassa vaspaksi jos ja kun Enrique nostaa kytkintä?

Toulousen Cheick M'Bengue oli huhuissa alkukesästä vahvin ehdokas Josen korvaajaksi mutta ei ole kuulunut mitään uutta kun Jose on vielä Harakkamiehistön jäsen. Muistaakseni Pardew sanoi jossakin haastattelussa että Josen tilalle on katsottu korvaaja jos ja kun mies lähtee.

Erdincin mahdolliselle tulolle varovainen Ylos , nopeutta pitäisi ainakin löytyä. Jos tuo varmistuu niin jostakin kärjestä pitää päästä eroon. Ranger lainalle ja Lövenkrands ulos olisi paras vaihtoehto.

Voi että kun tuo Amerikan kiertue olisi jo ohi ja päästäisiin kohtaamaan Leeds ja Fiorentina optimaalisella kokoonpanolla, toki tärkeitä minuutteja monelle tuolla Amerikassa tulee mutta ei olisi huonommin voinut mennä tuo reissu kun Barton, Cabaye, Williamson, Guthrie, Ferguson ja ilmeisesti Simpsonkin nyt pois reissusta. Ja kaiken lisäksi Ben Arfan loukkaantuminen.
Käpylän Harakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomessa siniset ja sinivalkoiset, muualla muut.


Vastaus #289 : 24.07.2011 klo 18:02:21

Voi että kun tuo Amerikan kiertue olisi jo ohi ja päästäisiin kohtaamaan Leeds ja Fiorentina optimaalisella kokoonpanolla, toki tärkeitä minuutteja monelle tuolla Amerikassa tulee mutta ei olisi huonommin voinut mennä tuo reissu kun Barton, Cabaye, Williamson, Guthrie, Ferguson ja ilmeisesti Simpsonkin nyt pois reissusta. Ja kaiken lisäksi Ben Arfan loukkaantuminen.

Joo, mennyt kyllä tuon reissun kannalta preseason pilalle, kun kaksi tärkeää keskikenttämiestä on toisella mantereella kuin muu avauskokoonpano. Toivotaan, että vahinko saadaan kuitenkin korjattua ja joukkue saadaan noissa kahdessa viimeisessä matsissa täyteen iskuun.

Ja Haltsulle tervetuloa! Olen itse samoilla linjoilla noiden hankintojen suhteen. Maalivahtipohdintaan lisäisin vielä huolen Krullin tyytyväisyydestä: jos Harper pidetään ykkösvaihtoehtona, voi hollantilainen lähteä kävelemään. Siksi Krul olisi aika nostaa ykköseksi. Harper sitten tilalle, jos Krullin torjuntavire hukassa.
Haltsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle United, Hertha BSC


Vastaus #290 : 24.07.2011 klo 22:17:31

José Enrique kertoo twitter-tilinsä kautta yhtä sun toista seuran nykytilanteesta (käyttäjätili on 100% aito - varmistettu mm. Simmon, Routledgen ja Bartonin toimesta):

    "The club is leaving to go to all the major players of the team. Seriously do you think is the fault of the players? Andy, etc etc nobby"
    "This club will never fight again to be among the first 6 again with this policy."
    "I think you fans are the best and you deserve the best not what they are doing with the club. Thanks to everyone for supporting me"
    "The give the money I Have already. They lie all the time. But is no for money is because they don't want"
    "They don't want spend in the club and bring quality players that's why everybody go."

Eiköhän se ollut siinä... Kovaa tekstiä tulee härältä, ja eiköhän tuo aika selväksi tule miten hyvin asiat joukkueen sisällä ovat. Jos pelaajat pitävät johtoa&Pardewia valehtelijoina, mitä tulevaisuudesta voi tulla? (José twiittailee espanjaksi, joten tekstit ovat käännetty kääntäjällä englanniksi - siksi huono englanti).
Dong

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: In Siilitukkabodarit we trust


Vastaus #291 : 25.07.2011 klo 01:55:39

Mevlut Erding lienee se hyökkääjä, joka tuolta olisi vielä tulossa. Pienikokoinen, taitava ja nopea turkkilainen sopii mielestäni tähän uuteen pelitapaan täydellisesti.

Hyvää kirjoittelua, jonka ansioista pääsin vähän paremmin mukaan Newcastlen menoon. Tuossa kuitenkin lihavoituna yksi asiavirhe joka silmään tarttui. Erding kun on 185 senttiä pitkä. Ei siis voida puhua mistään ihan pienestä kaverista :)
brane

Poissa Poissa


Vastaus #292 : 25.07.2011 klo 09:36:03

Vaikka en periaatteessa oikein pidä tuollaisesta seuran asioita koskevasta julkisesta avautumisesta, niin onhan Enriquella pointtinsa. Kesähän on ollut jo tähän mennessä siirtomarkkinoilla suhteellisen hyvä. Hyviä pelaajia on tullut halvalla ja joukkue on nyt jo selvästi vahvempi kuin vuosi sitten.

Sitten tulee kuitenkin se mutta... Miksi pitää mennä eteenpäin tällaisilla pienillä askelilla, kun pitkästä aikaa olisi taloudelliset rahkeet mennä kerralla eteenpäin kunnon harppauksella. Siellä on nyt kasassa vahva runko eikä vakavasti €-paikoista tappeleva joukkue ole kuin muutaman kovan luokan vahvistuksen päässä. Kaikki myös tietävät, että seuralla on taloudelliset rahkeet hankkia ne pari kunnon vahvistusta, joten miksi tämä ei kuitenkaan näytä kiinnostavan? Toiminnasta paistaa vähän liikaa nyt läpi se, että sijat 8-12 riittää, mikä pistää kyllä vituttamaan, kun potentiaalia olisi ylemmäskin, jos tämä vaan seurajohtoa kiinnostaisi edes vähän alusta.

No, toivottavasti lähiviikkoina käy ilmi, että olin totaalisen väärässä ja Ashley raottaa sittenkin kukkaronnyörejään.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #293 : 25.07.2011 klo 09:59:15

Hyvä teksti, joka avasi Castlen tilannetta huomattavasti topicin avausta paremmin. Millä kokoonpanolla/formaatilla näet Castlen lähtevän kauteen?
Pieniä uhkakuvia on joukkueen ympärillä kauden kynnyksellä nyt kun Enrique taisi antaa kuolemansuudelman uralleen Harakoiden paidassa ja Bartonia huhuillaan Manchesterin suuntaan..
Northern Rock

Poissa Poissa


Vastaus #294 : 25.07.2011 klo 10:20:42

Millä kokoonpanolla/formaatilla näet Castlen lähtevän kauteen?

Ihanne formaatti tulee olemaan muotoa 4-4-1-1, jossa kärkipelaajan alapuolella on Hatem Ben Arfan paikka. Yksinäisenä kärkenä tällä hetkellä Demba Ba ja nyt jos Erdinc liittyy joukkueeseen, niin on varmasti ykkösvalinta siihen paikalle.

Keskikentän keskellä rouhii Tioté ja pelintekijän viittaa kantaa uusi hankinta Yohan Cabaye. Vasemmalla laidalla sitten Marveaux/Gutierrez ja Barton oikealla, kuten viime kaudella.

Puolustuksessa nelikko: vasen puolustaja-S.Taylor/Williamson-Coloccini-Simpson. Maalissa joko Harper tai Krul.

Tämä siis tietysti sillä varauksella, että kaikki ovat kunnossa..
Brown Ale

Poissa Poissa


Vastaus #295 : 25.07.2011 klo 10:59:08

Juu hieno debyytti Haltsulta, hyvää ja perusteltua tekstiä. Mitä tulee tuohon Jose-pojan avautumiseen, niin onhan tuon suuntaisia kommenteja tullut eri lähteistä muiltakin pelaajilta, mikä kyllä vähän viittaisi siihen, että fanien antipatioilla Ashleyta ja linnanvoutejaan kohtaan on syynsä. Kuten Brane jo viittasikin, niin nyt olisi hyvä mahdollisuus iskeä sekä joukkueen rakenteen että taloustilanteen puolesta, joten tuskallistahan tätä on seurata siinä mielessä. En voi kuitenkaan sanoa, että olisi tullut suurena yllätyksenä, että suurempia hankintoja ei puheista ja kieltämättä lupaavasta siirtoikkunan alusta huolimatta ole tullut. Ne 35milliä plus tv-sopparit yms vuotuiset "palkintorahat" köllöttelevät yhä seuran/Ashelyn tilillä.

Noh, Enriquen lähdön jälkeen tarvitaan vielä (vähintään) se vaspa. Toivotaan nyt että saisivat järkättyä Enriquen ja paikkaajansa siirron hyvissä ajoin, ettei tarvitse lukea niitä carroll-selityksiä siitä, kuinka "kaikki kävi niin kovin äkkiä". Mahdollinen Mevlut Erdincin tulo ei itteeni hirveästi koveta, vaikka ilmeisesti tilastot Ranskanmaalta on vähintäänkin kohtuulliset. Ilmeisesti ihan pelimies ja varmastikin vahvistaa heikkolaatuista hyökkäyskalustoa, mutta kun nuo turkkilaisen kommentit mahdollisesta siirrosta on ollu luokkaa EVVK, niin eipä tuosta uskalla liikoja toivoa. Jotenkin tuntuu, että hyökkääjän tulokin on sidottu siihen, että vanhoista ja riittämättömistä kavereista (Ranger, Löven, Smith, Routledge) pitäisi ensin päästä eroon. Tarkkaa se on noiden palkkojen kanssa, Fat-Mike ei selvästikään halua maksaa yhtään ylimääräisiä palkkoja syyskuun ensimmäisen jälkeen.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #296 : 25.07.2011 klo 10:59:42

Ihanne formaatti tulee olemaan muotoa 4-4-1-1, jossa kärkipelaajan alapuolella on Hatem Ben Arfan paikka. Yksinäisenä kärkenä tällä hetkellä Demba Ba ja nyt jos Erdinc liittyy joukkueeseen, niin on varmasti ykkösvalinta siihen paikalle.

Keskikentän keskellä rouhii Tioté ja pelintekijän viittaa kantaa uusi hankinta Yohan Cabaye. Vasemmalla laidalla sitten Marveaux/Gutierrez ja Barton oikealla, kuten viime kaudella.

Puolustuksessa nelikko: vasen puolustaja-S.Taylor/Williamson-Coloccini-Simpson. Maalissa joko Harper tai Krul.
Tippuuko Demba Ba penkille, jos Erdincin siirtyy seuraan, vai muotoutuuko kokoonpano 4-4-2 formaattiin? Tällöin vasemmalle laidalle olisi tarjolla kaksikko Ben Arfa ja Gutiérrez. Tosin tuolloinhan Jonasin voisi tiputtaa ongelmalliselle laitapuolustajan tontille kuten eräs kokaiinilla marinoitu valmentajalegenda teki. ;)
Loukkaantuiko muuten Ben Arfa pahastikin harjoituskiertueella?
Käpylän Harakka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomessa siniset ja sinivalkoiset, muualla muut.


Vastaus #297 : 25.07.2011 klo 11:15:06

Twitter-tietojen mukaan HBA pois kuusi viikkoa ja Orlando kiinnostunut Alan Smithistä. Se olisi kyllä kesän paras uutinen, jos Smudger jäisi Jenkkeihin.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #298 : 25.07.2011 klo 11:29:33

Niin, tuo 4-4-1-1 on ehkä lähempänä jotain 4-3-3/4-3-2-1 jos noita numeroita haluaa pyöritellä. Jonas tulee pelaamaan myös oikealla laidalla, jos sinne ei uutta miestä hankita.

Eli:

-----------BA
Marveaux---Ben Arfa----Jonas
-------Barton--Cabaye

Tuo ylempi silloin kuin Tiote on ottanut ne 5 pakollista :)

Tai

----------Ba

Marveux/Jonas           Ben Arfa
 
   Cabaye  Tiote   Barton

Varmaan Hatem pelaa aika vapaasti. Ban tilalle voi heittää sitten Erdincin tai jonkun muun uuden miehen.
Brown Ale

Poissa Poissa


Vastaus #299 : 25.07.2011 klo 12:26:11

Kuten tässä Narttu ja NR ovat jo hahmotelleet, Ben Arfalle on kaavailtu melkoisen suuria saappaita ensi kaudelle. Toisin sanoen koko kausi eletään sormet ristiin teipattuna, ettei Ben Arfa loukkaannu ja että pääsee yleensäkin sille odotetulle tasolle loukkaantumisten jälkeen. Ilmeisesti ainoana varteenotettavana (lähes samaa pelipaikkaa pelaavana) varamiehenä on kesän hankinta, pian 19-vuotias Mehdi Abeid. Eri asia sitten, että muuttuko kuvio Ben Arfan poissa ollessa muotoon 4-4-2, eli esim Erdinc ja Ba yhtä aikaa kentällä.

Twitter-tietojen mukaan HBA pois kuusi viikkoa ja Orlando kiinnostunut Alan Smithistä. Se olisi kyllä kesän paras uutinen, jos Smudger jäisi Jenkkeihin.
Voi saasta, jos HBA on noin kauan loukkaantuneena, sarja-avaus ja mackems-matsi jäävät keikkuen väliin. Smudgerista eroonpääsemisestä olen jo luovuttanut kaiken toivon. Miehen palkka on kaikesta päätellen niin kova, ettei halua ole lähteä.

 
Sivuja: 1 ... 11 [12] 13 ... 110
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa