FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.02.2026 klo 23:46:00 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 23 [24] 25 ... 110
 
Kirjoittaja Aihe: Newcastle United 2011/2012: Matkalla Eurooppaan - voimalla kahden Demban  (Luettu 193966 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
sir nobby

Poissa Poissa


Vastaus #575 : 10.08.2011 klo 11:53:55

Itseasiassa kun ajattelee järjellä niin Sholan pitäminen listoilla on ihan hyvä ratkaisu. Oma kasvatti, joka tyytyy ja on tyytynyt aiemminkin pienempäänkin rooliin. Eikä varmasti palkka ole mikään hirmuisen kova. On kuitenkin ihan käyttökelpoinen pelaaja vaihdosta sisääntuotuna niin tappio kuin johtotilanteessa. Vaikka kirahvia on tullut usein kritisoituakin kovin sanakääntein niin silti joukkueessa on ihan hyvä olla aina yksi hyökkääjä pelaaja, joka on täysin arvaamaton. Onhan Shola kuitenkin tehnyt ihan kivan määrän maaleja kun sitä vertaa siihen mitkä miehen taidot ovat. Bonuksena vielä se, että nuoremman veljen pitäisi olla parannettu painos isoveljestä, joten ei välttämättä Sammyn kehittymisen kannalta huono asia jos tukena on jo kotoa tuttu kaveri.

Tähän sama.
Tämän hetkisellä miehistöllä jos vielä pari täsmähankintaa tulisi, jos nyt JOsekin lähdössä, niin odottaisin aika hyviä sijoituksia, jos vain miehet pysyy siis terveenä. Pelko on kuitenkin että eivät pysy terveinä ja muutenkin skandaaleja tulee, niin silloin ei tiedä mitä tapahtuu. Bartoninkin edelleen toivon jäävän ja jatkavan kentällä hyviä otteita.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #576 : 10.08.2011 klo 12:24:57

Myöskään HBA:n kunnossa pysyminen ei ole maailman loppu, jos muut pystyvät paikkaamaan. Omissa arvioissani Cabaye ja Vuckic - kenties myös Obertan - ovat tässä suuressa roolissa ja ovat olleet lupaavia preseasonilla.
Tuossa se avainkysymys juuri onkin, eli kuka paikkaa esimerkiksi HBA:n. Cabaye toki, mutta eiköhän tuollekin ole laskettu vähän erilainen rooli kentällä. Voihan tosiaan avauksen pelaajan korvata toisella avauksen pelaajalla, mutta se ei korvaa sitä laadun puutetta.
Tuon Vuckicin varaan en laskisi yhtään mitään vielä alkavalla kaudella, moni nuori jantteri on pelannut hyvän pre-seasonin, mutta liigassa tuo tulee olemaan vielä alkavalla kaudella ujo poju. Obertan on istunut muutaman kauden penkillä, eikä ole kehittynyt oikein miksikään, joten tuolta on vaikea odottaa oikein mitään.

Kai Enrique ja Barton täytyy ottaa laskuihin toistaiseksi mukaan tai olettaa, että heidät paikataan suht samantasoisilla pelimiehillä? Entäs Coloccini ja Krul & Harper, championship-tasoako? Mielestäni Taylor on myös kunnossa ollessaan ihan liigatason tekijä, Obertan pieni arvoitus, mutta ei mielestäni automaattisesti laske sijoja tuonne 17-20 joukkoon kun Valjussa kuitenkin on mukana Swansean, Norwichin, QPR:n tasoisia porukoita, eikä mielestäni sen paremmin WBA, Blackburn kuin Fulhamkaan erikoisesti vakuuta näin pikaisella vilkaisulla. Enemmän voin veikkailla, kun ehdin paremmin muihinkin joukkueisiin tutustumaan.
Barton nyt saattaa jäädäkin seuraan, mutta Enrique lähtenee väkisinkin, enkä usko millään Newcastlen paikkaavan häntä yhtä tasokkaalla pelaajalla.
Coloccinin kohdalla arvoin pitkään nostanko miehen tuohon kastiin ja ilmeisesti hänet nyt sitten voisi nostaa siihen. Tayloria en laske siihen millään, enkä myöskään tuota maalivahtikaksikkoa, menevät ennemmin siihen kastiin jolla taistellaan siitä 17. sijasta. Obertan kuuluu myös tähän kastiin, mutta tuo nyt tuskin edes Castlessa on avauksen miehiä kun kaikki ovat terveenä.

Tuossa kun miettii noiden Castlen pelaajien lajittelua lokeroihin, niin noita keskikenttämiehiä sinne A-kategoriaan kyllä löytyy, mutta puolustajia ja hyökkääjiä molempia vain yksi. Castlen keskikenttä on ihan ok, mutta puolustus (varsinkin Enriquen todennäköisen lähdön jälkeen) ja hyökkäys eivät riitä mihinkään, ei edes Ameobin jatkosopimuksen jälkeen.

Siitä olen samaa mieltä, että on onni kun nousijat ovat ennakkoon niin heikkoja, mutta esimerkiksi hyvin organisoitu Hodarin WBA ja varsinkin tyylikkään herra Jolin Fulham ovat molemmat joukkueita joiden uskon pärjäävän vähintään yhtä hyvin kuin Newcastlen. Tuo Fulham nyt varsinkin pyyhkii Harakoilla lattiaa. Wigan ja Wolves ovat luultavasti ne joukkueet, jotka ovat paperilla tulkittavissa Newcastlea huonommiksi.
Täytyy kuitenkin edellleen muistaa, että paperilla ei ratkota yhtään mitään ja vaikka Castlen pelaajisto onkin nyt saatu (väliaikaisesti) hiljenemään, niin ongelmat sieltä tuskin ovat mihinkään poistuneet ja ne varmasti vaikuttavat negatiivisesti verrattuna esimerkiksi nousijoihin.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #577 : 10.08.2011 klo 12:45:27

Nykyisellään joukkueen avaus on kokonaisuudessaan täysin hyvää liigatasoa ja kestää vertailun tasan kaikkia top-6 seurojen ulkopuolisia vastaan helposti. Nyt niitä valoja jo päälle. Lisäksi penkiltä löytyy sekä kokemusta, että nuorempia hyvin potentiaalisia pelaajia (läpimurron kynnyksellä olevia) lähes joka paikalle, joten en minä ainakaan niin kovin huolissani tilanteessa ole.
Mieleen tulee tässä heti Everton, Aston Villa, Fulham, Sunderland ja Stoke, mutta sen olen toki huomannut, että kohdaltasi on ilmeisesti turha odottaa kovinkaan rationaalista näkemystä Newcastlen asioista.

Kerro kuitenkin ihmeessä tuosta Newcastlen laajasta penkistä näkemyksesi, potentiaalia sieltä toki löytyy kuten Ferguson ja Vuckic, mutta keskikenttä on jo nyt muutenkin niin tukossa, että tuskin pääsevät liigassa pelaamaan, eli ketkä siellä ovat nuoria ja potentiaalisia pelaajia joista olisi jotain hyötyä puolustuksessa tai hyökkäyksessä?
Entä ketkä ovat nämä kokeneet pelaajat, joista on hyötyä nimenomaan valioliiga-tasolla?

Ba:n synkkääkin synkempi loukkaantumishistoria on kanssa mielenkiintoinen väite, kun kaveri on pelannut kuitenkin yli 100 liigaotteluakin viimeisen 4 kauden aikana - joista viime kaudellakin kolmisenkymmentä. Aika hyvin pelaajalta, joka on aina rikki. Ylos
Selvä juttu, Ba on teräsmies ja jos tuosta laskee keskiarvon, niin Newcastle voi olla hyvin onnellinen, kun kärkeen löytyy tasan yksi "hyvä" kärki ja se pystyy operoimaan 25 peliä kaudessa.
Brown Ale

Poissa Poissa


Vastaus #578 : 10.08.2011 klo 13:00:46

Eli lyhyesti sanottuna veikkauksesi/arviosi perustuu siihen, että HBA ja muut tärkeät pelaajat eivät pysty pelaamaan juuri lainkaan, eivätkä uudet tulijat (Marveaux, Cabaye, Ba, Obertan) ja lupaavat junnut (Vuckic, Ferguson joilla on jo Valju/cup-kokemustakin sekä Abeid) pysty korvaamaan lähtijöitä (Nolan, Routledge). Niin ja tietenkin se, että Enrique lähtee, eikä häntä korvata minkääntasoisella pelaajalla. Voihan sen noinkin arvioida, en kiellä etteikö skenaario olisi mahdollinen, mutta edelleen vähän pessimistinen. Mutta pessimismiin on Newcastle-topicissa totuttu.

Siitä olen samaa mieltä, että on onni kun nousijat ovat ennakkoon niin heikkoja, mutta esimerkiksi hyvin organisoitu Hodarin WBA ja varsinkin tyylikkään herra Jolin Fulham ovat molemmat joukkueita joiden uskon pärjäävän vähintään yhtä hyvin kuin Newcastlen. Tuo Fulham nyt varsinkin pyyhkii Harakoilla lattiaa. Wigan ja Wolves ovat luultavasti ne joukkueet, jotka ovat paperilla tulkittavissa Newcastlea huonommiksi.
Täytyy kuitenkin edellleen muistaa, että paperilla ei ratkota yhtään mitään ja vaikka Castlen pelaajisto onkin nyt saatu (väliaikaisesti) hiljenemään, niin ongelmat sieltä tuskin ovat mihinkään poistuneet ja ne varmasti vaikuttavat negatiivisesti verrattuna esimerkiksi nousijoihin.
Nimenomaan paperilla ei ratkota yhtään mitään, ja ennakoisin jälleen aika tasaista sarjaa muutenkin, joten siinä mielessä hiukan huvittaa nuo lähes totena esittämäsi väitteet siitä, että WBA tai Fulham (jonka materiaali on kuitenkin todella kapea) "pyyhkisivät lattiaa" harakoilla.

Mieleen tulee tässä heti Everton, Aston Villa, Fulham, Sunderland ja Stoke
Edellä mainitsemistasi porukoista Villa on kyllä mielestäni ihan vertailukelpoinen porukka harakoihin. Heidän menetyksensä kesän aikana ovat toistaiseksi suhteessa paljon kovempia kuin Newcastlen, managerivaihdos alla jne. Sunderlandista tulee mieleen vanha Newcastle; ostetaan vanhaa keskivertoa parhaiden lähteneiden tilalle. Everton ja Stokekaan eivät mitenkään ylivertaisia mielestäni ole jos lähdetään avauksen kavereita vertailemaan. Stoken esityksiä voivat euro-pelitkin sotkea. Noiden porukoiden keskinäinen järjestys voi mennä miten tahansa, vaikken välttämättä Newcastlea näillä näppäimillä noista ensimmäiseksi veikkaisi. Ainakaan isolla rahalla.
Kaihlamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jalkapallo


Vastaus #579 : 10.08.2011 klo 13:37:55

Nyt sitten WBA:t ja Fulhamit pyyhkii jo lattiaa Newcastlella :D Kerro nyt oikeasti vaikka pelaaja pelaajalta millä logiikalla päädyt tälläiseen päätelmään. Voit ottaa vaikka Sunderlandin ja Stoken siihen mukaan - olisi ihan hauska kuulla kaltaisesi "asiantuntijan" näkemys asiasta, itse kun en keskinkertaisesta paskasta juuri perusta ja sitähän kummankin avaukset on täynnä... Ja perusteluna ei sitten käy "mutku se on ollut loukkaantuneena vuonna -98" tai se , että "pelaajan taso on todistamaton, koska minä en ole nähnyt pelaajan pelaavan".

Ferguson laitapakkina, Kadar laidassa tai topparina, Tavernier laitaan... Siinä nyt kolme pelaajaa vaikka alkuun potentiaalisista puolustuspään pelaajista. Hyökkääjiä ei juurikaan ole kuin vähän nuoremmista tulossa, mutta toisaalta Newcastle pelaa aika paljon yhdellä hyökkääjällä niin eipä siellä kauheasti tilaa olekaan.

Ja jollei vahvoissa huhuissa mainittu Hollannin A-majun ykkösvaspa ole riittävä korvaaja Joselle niin en tiedä millaisia pelaajia pitäisi hankkia ::)

Ja eiköhän ne samat kokeneemmat kaverit jotka pelasivat Newcastlen viime kaudella osittain avauksen miehinä kohtuu sijoitukseen kelpaa jatkossa vaihtomiehinä, jotta voidaan sanoa penkillä olevan pelaajia jotka pärjäävät valioliigassa.

On muuten Hollannin A-majulla isot ongelmat edessä kun avauksen nuori vaspa ei ole vahvistus valioliigaan ja tuleva ykkösmolari on niin paska, että on tasoltaan hädin tuskin valioliigatasoa...

Edelleen kun fakta on se, että Newcastle on kesän aikana vahvistunut Valioliigassa melkein eniten. Joten aika outoa väittää, että muut ovat menneet  joukolla ohi pelkästään pyhän hengen ansiosta. Tottakai jos väitetyt ongelmat pukukopissa pitävät paikkansa, ja Barton sekä Jose vielä tuosta lähtee ilman korvaajaa (Jose) niin ollaan eri tilanteessa. Mutta kun viestit joukkueen sisältä kertoo hengen olevan kunnossa ja Joselle ollaan jo tällä viikolla tuomassa todella vahvojen huhujen mukaan korvaajaa niin tilanne ei kyllä juurikaan ainakaan heikkene. Ja muistetaan, että se siirtoikkuna on edelleen aika kauan auki, joten sisään voi vielä tulla enemmänkin pelaajia...
« Viimeksi muokattu: 10.08.2011 klo 13:44:24 kirjoittanut Kaihlamo »
Kopu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NUFC, SJK


Vastaus #580 : 10.08.2011 klo 13:54:46

Näkisin että Stoke, Fulham, Everton ja Bolton ovat omasta mielestäni keskikastin kovimmat porukat. Stokea olen aina sympannu ja kyllä siellä niin kurinalainen nippu on isoja miehiä että pakkohan se on pärjätä. Vielä kun saivat ton Upsoninkin sinne jyräämään.
Evertonilla, Fulhamilla ja Boltonilla tasaset joukkueet joissa nippu ollu kasassa jo tovin. Ainoa miinus materiaalin kapeus joten saapa nähdä. Tekeekö Beckford tällä kaudella sitten kaikki maalit sinisissä, kun LuuSaha on väläytellyt lopettamisella?
Kevin Davies aka viimeinen oikea brittikärki survoo Jässin kanssa Bolttonin tod. näk. keskikastin yläkastiin.
Eiköhän nämä 4 joukkuetta sieltä kärjen takaa löydy sitten kauden lopussa ja seuraavista paikoista tapellaan kovaa loppujen joukkueiden kanssa.

Aston Villan uskon floppaavan oikein todenteolla. Heillä ei yksinkertaisesti löydy rakentavaa voimaa keskikentältä tarpeeksi. En usko että PenttiPoika kärjessä paljon verkkoja heiluttele kun ei niitä palloja enää tule...

Sunderland voi olla tasanen porukka, tai sitten rämpivät niin kovaa että ei mitää rääpyä. Pelkästään itse John O`shea riittäis syyksi sulkea sarjasta...(en pidä kyseisestä herrasta juurikaan). Cattermole nyt ehkä rouhii tarvittavat pisteet että ei sarjasta tipu, mutta enpä hirveitä odottelisi.
WBA:lla ok porukka mutta enpä hirveitä lähtisi heiltäkään odottamaan.

Erittäin tasaiselta siis näyttäisi ton kärki kuusikon takana. Luulen ja vähän toivonkin että putoamis kamppailu tulee olemaan yhtä tiukka kuin viime vuonnakin.

Noista europeleistä vielä, niin eikös Fulhamillakin euromatseja edessä ollut?

Missään nimessä ei Newcastlea voi suoraan altavastaajaksi laskea, muuta kuin kunnon pessimisti. Koitetaan nyt toivoa että pysyy kaverit kunnossa niin hyvä tulee. Se 5-1 voitto Marsusta ekalla kierroksella niin johan on hymyileviä harakoita harkoissa ja voidaan rullata rauhassa eurokentille. JOS pysyy poijat kunnossa niin tonne Stoken ja kumppaneiden seuraksi kärjen taakse. JOS ollaan koko kausi lasaretis puolen joukkueen voimin niin kyllä sieltä putoamisviivan tuntumasta löydytään. Toivottovasti yläpuolelta...
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #581 : 10.08.2011 klo 13:57:57

Eli lyhyesti sanottuna veikkauksesi/arviosi perustuu siihen, että HBA ja muut tärkeät pelaajat eivät pysty pelaamaan juuri lainkaan, eivätkä uudet tulijat (Marveaux, Cabaye, Ba, Obertan) ja lupaavat junnut (Vuckic, Ferguson joilla on jo Valju/cup-kokemustakin sekä Abeid) pysty korvaamaan lähtijöitä (Nolan, Routledge).
Kun nyt tässä sijoitat nuo Cabayen, Ban, Marveauxin ja Obertanin noihin korvaajiin, niin keitä ovat sitten nuo muut tärkeät pelaajat joita he korvaisivat? Niitä ei ole.
Tuossahan luettelit juuri ne pelaajat (HBA, Cabaye, Marveaux ja Ba) joille niitä korvaajia ei ole ja jotka ovat Castlelle elintärkeitä alkavalla kaudella. Omasta mielestäni on Castlen kannalta sääli, että kolme noista on todella loukkaantumisherkkiä ja kaksi vielä katsomatonta kortti ja mielestäni se on riskialtista. Toivotaan kuitenkin kaikkien pysyvän kunnossa ja että Cabaye sekä Marveaux kuuluvat kauden komeettoihin.

Nimenomaan paperilla ei ratkota yhtään mitään, ja ennakoisin jälleen aika tasaista sarjaa muutenkin, joten siinä mielessä hiukan huvittaa nuo lähes totena esittämäsi väitteet siitä, että WBA tai Fulham (jonka materiaali on kuitenkin todella kapea) "pyyhkisivät lattiaa" harakoilla.
Fulhamin joukkue on huomattavasti paremmin tasapainossa ja heillä on neljä toimivaa osa-aluetta, hyökkäys, keskikenttä, puolustus ja maalivahti.
Jos ringin laajuudeksi käytetään samaa kriteeriä mitä Castlella, niin siellä on lupaavaa junnua Briggs, Gecov, Frei ja Kasami, sekä kokeneempaa Senderosia ja Sidwelliä penkillä. Arvioisin Fulhamin ja Newcastlen välillä olevan noin viisi sijaa lopullisessa taulukossa.
WBA:n en sanonut missään vaiheessa pyyhkivän Harakoilla lattiaa, mutta pidän sitä silti nimenomaan parempana ja organisoidumpana joukkueena kuin tämän hetkistä Newcastlea, samoista sijoista luultavasti kuitenkin tappelevat.
JBarton7

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NUFC ja fc TPS


Vastaus #582 : 10.08.2011 klo 14:00:27

No eipä ole muuten aikaisemmin Newcastlea pidetty suomalaisessa urheilulehdistössä näin huonona. Siis ennen aikaisempien kausien alkua. Tänä kesänä muiden mielestä tuo joukkue on aivan surkea ja olisi toivottavaa että putoaisi.

No johtunee siitä ettei joukkue ole kuluttanut järjettömästi rahaa siirtomarkkinoilla, vaikka joukkueeseen on hankittu jo viisi uutta peluria.

Tottenhamin kannattajat huutelevat täällä rinta rottingilla kun Tottenham on nyt parina viime kautena sijoittunut kuuden parhaan joukkoon. Sitä aikaisemmin olikin vähän paremmat sijoitukset sieltä 80-luvulta.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #583 : 10.08.2011 klo 14:03:30

Lilywhite tosiaan valot päälle nyt siellä. Argojen maajoukkueeseen muutaman kerran mahtunut Coloccini on "juuri ja juuri" valjutasoa ja iät ja ajat Castlen avauksessa pelannut ja lähes kaikkien ikäluokkien MJ-kapteeni Taylor ei ole Valioliigatasoa? Jos veikata pitäisi niin Awful-Dawson on huipputoppari omissa papereissasi näihin kahteen verrattuna. :D Eikä Krulkaan tietenkään ole mikään talentti, juuri taisi saada kutsun Oranjen peliin Ylos

Ja mitä tämän hetken Valioliigaan jengeihin tulee, niin sieltä katso nyt helvetti vaikka Blackburnin, Norwichin, Swansean, Wiganin, Wolvesin ja Fulhamin kokoonpanoja. Jos väität että tästä kuusikosta enemmän kuin yhdellä on edes paperilla kovempi joukkuen kuin Castlella, niin voit mennä provoamaan muualle.

Voin ottaa sen jalluvedon Castlen sijoituksesta esim. suhteessa näihin kuuteen, jos vielä kiinnostaa.

PS. En huolisi Ban tilalle yhtään Spursin tämän hetkisistä hyökkääjistä.
Kaihlamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jalkapallo


Vastaus #584 : 10.08.2011 klo 14:10:54

Kertonee riittävästi myös aika monen joukkueeen hyökkäyskalustosta (myös Spursin), jos Ba:kin on ainoastaan "hyvä" hyökkääjä Ylos
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #585 : 10.08.2011 klo 14:20:31

Tottenhamin kannattajat huutelevat täällä rinta rottingilla kun Tottenham on nyt parina viime kautena sijoittunut kuuden parhaan joukkoon. Sitä aikaisemmin olikin vähän paremmat sijoitukset sieltä 80-luvulta.
Älä nyt ihmeessa Tottenhamia tähän mitenkään sotke, eihän se liity Newcastleen yhtään mitenkään..
PS. En huolisi Ban tilalle yhtään Spursin tämän hetkisistä hyökkääjistä.
Ei mikään ihme, sen verran paskoja ovat kaikki olleet. Tosin ainakin kolme niistä menisi heittämällä Castlen avaukseen Ban rinnalle.
Kertonee riittävästi myös aika monen joukkueeen hyökkäyskalustosta (myös Spursin), jos Ba:kin on ainoastaan "hyvä" hyökkääjä Ylos
Ba on silmissäni ihan keskiverto hyökkääjä valioliigaan. En usko, että vahvistaisi Spursin hyökkäystä, mutta vähän varoittelen, ettei kannata pettyä jos ei viime kautinen West Hamissa saavutettu maalitahti pysy läheskään samana tulevalla kaudella.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #586 : 10.08.2011 klo 15:07:45

Älä nyt ihmeessa Tottenhamia tähän mitenkään sotke, eihän se liity Newcastleen yhtään mitenkään..Ei mikään ihme, sen verran paskoja ovat kaikki olleet. Tosin ainakin kolme niistä menisi heittämällä Castlen avaukseen Ban rinnalle.Ba on silmissäni ihan keskiverto hyökkääjä valioliigaan. En usko, että vahvistaisi Spursin hyökkäystä, mutta vähän varoittelen, ettei kannata pettyä jos ei viime kautinen West Hamissa saavutettu maalitahti pysy läheskään samana tulevalla kaudella.

Vastaa nyt Lily ihan rehellisesti, että etkö oikeesti usko että Castlen taakse jäi muita kuin sarjanousijat?

Ban rinnalle ei mene ketään kun pelataan yhdellä kärjellä btw
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #587 : 10.08.2011 klo 15:08:39

Ferguson laitapakkina, Kadar laidassa tai topparina, Tavernier laitaan... Siinä nyt kolme pelaajaa vaikka alkuun potentiaalisista puolustuspään pelaajista. Hyökkääjiä ei juurikaan ole kuin vähän nuoremmista tulossa, mutta toisaalta Newcastle pelaa aika paljon yhdellä hyökkääjällä niin eipä siellä kauheasti tilaa olekaan.
- Tavernier 13 peliä Gatesheadin riveissä Conferencea
- Kadarilla ei ole minuuttiakaan Valioliigaa ymmärtääkseni alla ja pelasi viime vuonna lainalla League Onessa.
- Ferguson on tainnut sen 300min pelata liigaa ja on ihan potentiaalinen kaveri, mutta en usko että on sitä vielä ensi kaudella, eikös tuo sitäpaitsi ole keskikenttäpelaaja..
- Hyökkääjiä ei siis edes ole, mutta koska joukkue pelaa vain yhdella, niin niitä ei edes tarvitse. Ylos Onko käynyt mielessä, että yksi syy siihen yhdellä pelaamiseen voisi olla myös se niiden kärkien puute?

Ja jollei vahvoissa huhuissa mainittu Hollannin A-majun ykkösvaspa ole riittävä korvaaja Joselle niin en tiedä millaisia pelaajia pitäisi hankkia ::)
Vähän huono vertaus Spursin miehelle, kun tänään ollaan jo hommattu vahvoissa huhuissa Hulk hyökkäykseen.

Ja eiköhän ne samat kokeneemmat kaverit jotka pelasivat Newcastlen viime kaudella osittain avauksen miehinä kohtuu sijoitukseen kelpaa jatkossa vaihtomiehinä, jotta voidaan sanoa penkillä olevan pelaajia jotka pärjäävät valioliigassa.
Mutta niitä ei kuitenkaan pystynyt nimeämään? Smith?

On muuten Hollannin A-majulla isot ongelmat edessä kun avauksen nuori vaspa ei ole vahvistus valioliigaan ja tuleva ykkösmolari on niin paska, että on tasoltaan hädin tuskin valioliigatasoa...
Kannattaa varmaan hetki odottaa vielä tuon ykköspakin tulemista, vahvistus olisi varmasti, mutta saa nyt nähdä onko edes tulossa, vähän epäilen. Tuolla Krulilla on vielä hieman matkaa Castlen kakkosesta Hollannin ykköseksi. Joten eiköhän tuo maajoukkue vielä hetken pystyssä pysy.

:D
Edelleen kun fakta on se, että Newcastle on kesän aikana vahvistunut Valioliigassa melkein eniten.
Tähän väliin voinee päästää ilmoille sitä kuuluisaa huutonaurua!!
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #588 : 10.08.2011 klo 15:23:56

Ja mitä tämän hetken Valioliigaan jengeihin tulee, niin sieltä katso nyt helvetti vaikka Blackburnin, Norwichin, Swansean, Wiganin, Wolvesin ja Fulhamin kokoonpanoja. Jos väität että tästä kuusikosta enemmän kuin yhdellä on edes paperilla kovempi joukkuen kuin Castlella, niin voit mennä provoamaan muualle.
Jos osaat lukea, niin juurihan kirjoitin aiemmin, että nousijoilla, Wiganilla ja Wolvesilla on huonommat materiaalit nimenomaan paperilla kuin Castlella, kaipa tuon Blackburn tuolla listallasi voi siitä puuttuvan QPR:n korvata. Ei kannata sekoittaa provoilua ulkopuolisen näkökulmaan, vaikka se ei aina joukkueen fania miellyttäisikään.

Voin ottaa sen jalluvedon Castlen sijoituksesta esim. suhteessa näihin kuuteen, jos vielä kiinnostaa.
Ok, otetaan sitten jalluveto siitä, että Fulham on kauden päättyessä Castlen yläpuolella sarjassa?

Vastaa nyt Lily ihan rehellisesti, että etkö oikeesti usko että Castlen taakse jäi muita kuin sarjanousijat?
Uskon, että ainakin Wigan jää myös.

Ban rinnalle ei mene ketään kun pelataan yhdellä kärjellä btw
Ei niin ja yhdellä kärjellä pelataan, koska muita mitat täyttäviä kärkiä ei ole.

Aston Villan uskon floppaavan oikein todenteolla. Heillä ei yksinkertaisesti löydy rakentavaa voimaa keskikentältä tarpeeksi. En usko että PenttiPoika kärjessä paljon verkkoja heiluttele kun ei niitä palloja enää tule...
Eiköhän sieltä ihan kiitettävää tukea tule akselilta Albrighton-N`Zogbia ja heidän lisäkseen tarvittaessa löytyy vielä Petrov, Ireland ja Agbonlahor. Ihailtavaa syyvyyttä..
RealMagpie

Poissa Poissa


Vastaus #589 : 10.08.2011 klo 15:25:20

Älä nyt ihmeessa Tottenhamia tähän mitenkään sotke, eihän se liity Newcastleen yhtään mitenkään.

Kun nyt katselee Tottenhamin pelaajarulettia(lähinnä sitä paikallaanpolkemista) niin kyllähän tässä on sellaiset ennusmerkit että Spurs tappelee samoista sijoituksista kanssamme ensi vuonna, siitä ilmeisesti tämä yksinäinen trolli-invaasio johtuu.
brane

Poissa Poissa


Vastaus #590 : 10.08.2011 klo 15:25:46

Voisko joku jo päästää tämän Lilywhiten tuskistaan ja kärrätä takaisin Spurs-topicciin? Ei tuo sairaalloinen huolenpito kilpailijan tason riittävyydestä ole enää ihan tervettä.
Tino Asprilla

Poissa Poissa


Vastaus #591 : 10.08.2011 klo 15:32:24

Vittu mitä skeidaa lilliltä :D Alas

edit: usko tai älä niin varsinkin Newcastle-fanit osaava varmasti olla pessimistisiä tarvittaessa oman seuransa tilanteesta. Kerromme sulle vaikka yksityisviestillä kun seuran asiat alkavat olla päin vittua seuraavan kerran..
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #592 : 10.08.2011 klo 15:38:34

- Tavernier 13 peliä Gatesheadin riveissä Conferencea
- Kadarilla ei ole minuuttiakaan Valioliigaa ymmärtääkseni alla ja pelasi viime vuonna lainalla League Onessa.
- Ferguson on tainnut sen 300min pelata liigaa ja on ihan potentiaalinen kaveri, mutta en usko että on sitä vielä ensi kaudella, eikös tuo sitäpaitsi ole keskikenttäpelaaja..
- Hyökkääjiä ei siis edes ole, mutta koska joukkue pelaa vain yhdella, niin niitä ei edes tarvitse. Ylos Onko käynyt mielessä, että yksi syy siihen yhdellä pelaamiseen voisi olla myös se niiden kärkien puute?
Vähän huono vertaus Spursin miehelle, kun tänään ollaan jo hommattu vahvoissa huhuissa Hulk hyökkäykseen.
Mutta niitä ei kuitenkaan pystynyt nimeämään? Smith?
Kannattaa varmaan hetki odottaa vielä tuon ykköspakin tulemista, vahvistus olisi varmasti, mutta saa nyt nähdä onko edes tulossa, vähän epäilen. Tuolla Krulilla on vielä hieman matkaa Castlen kakkosesta Hollannin ykköseksi. Joten eiköhän tuo maajoukkue vielä hetken pystyssä pysy.
Tähän väliin voinee päästää ilmoille sitä kuuluisaa huutonaurua!!

Tavernier on pelannut koko treenikauden Jose ykkösbackuppina.

Kadar on kaiketi pelannut liigacuppia, kärsinyt loukkaantumisista mutta ei ole oikein kyllä itseä vakuuttanut.

Krul on kyllä Castlen ykkönen :D

Ja huutonauru kohtaan lisätietoa. Moniko viime kaudella Castlen taakse jäänyt joukkue on vahvistunut enemmän?

Jos osaat lukea, niin juurihan kirjoitin aiemmin, että nousijoilla, Wiganilla ja Wolvesilla on huonommat materiaalit nimenomaan paperilla kuin Castlella, kaipa tuon Blackburn tuolla listallasi voi siitä puuttuvan QPR:n korvata. Ei kannata sekoittaa provoilua ulkopuolisen näkökulmaan, vaikka se ei aina joukkueen fania miellyttäisikään.
Ok, otetaan sitten jalluveto siitä, että Fulham on kauden päättyessä Castlen yläpuolella sarjassa?
Uskon, että ainakin Wigan jää myös.
Ei niin ja yhdellä kärjellä pelataan, koska muita mitat täyttäviä kärkiä ei ole.
Eiköhän sieltä ihan kiitettävää tukea tule akselilta Albrighton-N`Zogbia ja heidän lisäkseen tarvittaessa löytyy vielä Petrov, Ireland ja Agbonlahor. Ihailtavaa syyvyyttä..

Castle taitaa pelata yhdellä kärjellä koska Ben Arfa.

Ireland oli Castlessa lainalla ollessaan sysipaska, Guthrien ja Smithin tasoa. Koska Agbo viimeksi tehnyt maalin Valjussa? (retorinen kysymys)

Jalluveto kiinni.
Kaihlamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jalkapallo


Vastaus #593 : 10.08.2011 klo 15:38:52

- Tavernier 13 peliä Gatesheadin riveissä Conferencea
- Kadarilla ei ole minuuttiakaan Valioliigaa ymmärtääkseni alla ja pelasi viime vuonna lainalla League Onessa.
- Ferguson on tainnut sen 300min pelata liigaa ja on ihan potentiaalinen kaveri, mutta en usko että on sitä vielä ensi kaudella, eikös tuo sitäpaitsi ole keskikenttäpelaaja..
- Hyökkääjiä ei siis edes ole, mutta koska joukkue pelaa vain yhdella, niin niitä ei edes tarvitse. Ylos Onko käynyt mielessä, että yksi syy siihen yhdellä pelaamiseen voisi olla myös se niiden kärkien puute?

Luetaan niitä viestejä. Nämä mainitut kaverit ovat sellaisia, jotka tulevat normaalilla kehittymisellä tällä kaudella vaihtopelaajan rooliin joukkueessa. Esim. Kadar on esiintynyt jo Unkarin A-majussa ja tämä kausi on se jolloin mieheltä voidaan odottaa jotain. Ja kyllä Ferguson on myös vasen laituri, mutta se todennäköisempi paikka tulee tulevalla kaudella olemaan vaspa.

Niin kun joukkueesta löytyy tällä hetkellä sen ykköspyssyn takaa 3 kappaletta viime kauden 6 liigamaalin miestä niin se tarkoittaa, että joukkueessa on vain yksi hyökkääjä ??? Jos jotain lajista tajuisit niin varmasti myös ymmärtäisit sen miksi nykypäivänä suurin osa joukkueista pelaa vain yhdellä puhtaalla hyökkääjällä...

Vähän huono vertaus Spursin miehelle, kun tänään ollaan jo hommattu vahvoissa huhuissa Hulk hyökkäykseen.


Joo tälläiset hankinnathan on se Spursin tavaramerkki... Mutta nyt puhutaan oikeasti sellaisesta hankinnasta, josta tietää myös pelaaja ja myyvä seura. Tuo Hulk-juttu muutenkin on vain pelkkä huhu - ei siis mitenkään vahva huhu, kun taas hollantilaisen osalta puhutaan oikeasti siitä että siirrosta neuvottelut on jo hieman pidemmällä.

Mutta niitä ei kuitenkaan pystynyt nimeämään? Smith?

Kato sieltä viime kauden pelaajalistoista. Mun käsittääkseni Raylor, Williamson, Guthrie, Shola, Loven, Best ja jopa Smith ovat myös viime kaudella osoittaneet pystyvänsä pelaamaan valioliigassa, kun kerran näitä jätkiä siellä avauksessa jatkuvasti vilkkui ja silti sijoitus oli ihan kohtalainen kauden päätteeksi. Eli vaikkei oliskaan mitään hyviä pelaajia niin kyllä ne vaihtomiehinä menevät siinä missä Spursin tai kenen tahansa avauksen ulkopuoliset tusinakaverit

Tuolla Krulilla on vielä hieman matkaa Castlen kakkosesta Hollannin ykköseksi. Joten eiköhän tuo maajoukkue vielä hetken pystyssä pysy.

Kakkonen? Krul nyt tulee olemaan pommin varmasti Newcastlen ykkösveska tulevasta kaudesta alkaen. Ja Krul on tällä hetkellä Stekelenburgin takana Hollannin kakkosveska jo nyt ja haastaa sen ykkösveskan paikan lähitulevaisuudessa...

Tähän väliin voinee päästää ilmoille sitä kuuluisaa huutonaurua!!

No anna tulla niitä seuroja jotka ovat vahvistuneet enemmän - muutenkin kuin vain pelaajamäärällisesti... Edelleen jos seurasta on poistunut tasan yksi avauksen mies ja tilalle on tullut kolme (tai neljä riippuen katsantokannasta) niin aika paljon on silloin yhden kesän aikana jo menty eteenpäin... Se mitä tulee tapahtumaan on spekulaatiota, mutta toi edellinen lause on faktaa jota et millään sun ihmeteorioilla pysty kiistämään...
« Viimeksi muokattu: 10.08.2011 klo 15:43:58 kirjoittanut Kaihlamo »
Kopu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NUFC, SJK


Vastaus #594 : 10.08.2011 klo 15:47:50

Eiköhän sieltä ihan kiitettävää tukea tule akselilta Albrighton-N`Zogbia ja heidän lisäkseen tarvittaessa löytyy vielä Petrov, Ireland ja Agbonlahor. Ihailtavaa syyvyyttä..

Sallinet olla erimieltä. Petrovilla jo jalka painaa aika rankasti ja oli jopa veikkailtu että ei välttämättä avauspaikka varma ole, vaikka kapteeniksi tarjotaan. Irelandin viime kauden ja pre seasonin perusteella pitää parantaa erittäin paljon jos meinäät hänestä sateentekijän tehdä.
Gabby hyvä rakentamaan... Älä nyt viitti! Kyllähän mies puhdas kärki on. Laidalla täys turhake. Saa palloja maaliin, mutta ei todellakaan osaa toimittaa niitä maalille. Livenä itku tuli kun sitä räpellystä katto.
Jos verrataan viime vuoden tarjoiluun niin kyllähän tuo on merkittävästi huonontunut. N`Zogbia on hyvä, mutta ei kyllä pysty yksin kaikkia maaleja tarjoilemaan. Albrightonilta en nyt liikoja odottelisi.
Brown Ale

Poissa Poissa


Vastaus #595 : 10.08.2011 klo 16:02:23

Kun nyt tässä sijoitat nuo Cabayen, Ban, Marveauxin ja Obertanin noihin korvaajiin, niin keitä ovat sitten nuo muut tärkeät pelaajat joita he korvaisivat? Niitä ei ole.
Tuossahan luettelit juuri ne pelaajat (HBA, Cabaye, Marveaux ja Ba) joille niitä korvaajia ei ole ja jotka ovat Castlelle elintärkeitä alkavalla kaudella. Omasta mielestäni on Castlen kannalta sääli, että kolme noista on todella loukkaantumisherkkiä ja kaksi vielä katsomatonta kortti ja mielestäni se on riskialtista. Toivotaan kuitenkin kaikkien pysyvän kunnossa ja että Cabaye sekä Marveaux kuuluvat kauden komeettoihin.
Fulhamin joukkue on huomattavasti paremmin tasapainossa ja heillä on neljä toimivaa osa-aluetta, hyökkäys, keskikenttä, puolustus ja maalivahti.
Jos ringin laajuudeksi käytetään samaa kriteeriä mitä Castlella, niin siellä on lupaavaa junnua Briggs, Gecov, Frei ja Kasami, sekä kokeneempaa Senderosia ja Sidwelliä penkillä. Arvioisin Fulhamin ja Newcastlen välillä olevan noin viisi sijaa lopullisessa taulukossa.
WBA:n en sanonut missään vaiheessa pyyhkivän Harakoilla lattiaa, mutta pidän sitä silti nimenomaan parempana ja organisoidumpana joukkueena kuin tämän hetkistä Newcastlea, samoista sijoista luultavasti kuitenkin tappelevat.

Häh? En ymmärrä nyt tuota viestiäsi. Kuten Kaihlamokin on jo vääntänyt (useasti) rautalangasta: jos pois lähtee avauksesta Nolan sekä penkiltä Routledge ja tilalle hankitaan (siis ikään kuin korvaajina) Cabaye, Ba, Marveaux ja Obertan, niin miten vedetään johtopäätös, että joukkue on heikentynyt? Muita tärkeitä pelaajia joukkueessa ovat mm. Tiote, HBA, Coloccini ja Krul jos asia kiinnostaa. Mutta kuten sanottua, en oikein ymmärtänyt viestisi pointtia, etkä ilmeisesti sinäkään minun viestini.

Jallu kyllä kiinnostaa, mutta ehkei niin paljon, että Fulhamia vastaan löisin vielä (pitää ainakin yön yli nukkua), sen verran epävarmaksi on Newcastlen tilanne myönnettävä. Toisaalta Fulhamin rinki ei mikään laaja ole ja Joliin en managerina luota... Noh, nuo perustelut tuntuu muutenkin menevän sulla vähän provoilun puolelle (vaikka Newcastlen hyökkääjistä ja joukkueen rakentamisesta lähtien) joten jätettäköön tähän, kun se jallu-pullokin jäisi varmaan sinne jonnekin "postinkantajan laukkuun".
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #596 : 10.08.2011 klo 16:10:51

Jos Ireland kaivaa sen pelimiehen itsestään esille, mikä parhaimmillaan on ja saa pelata Bentin takana, niin Villan ylänelikko Ireland, Albrighton, N'Zogbia ja Bent on vaikea pysäytettävä monelle joukkueelle. Makoun ja Petrov/Bannan/Delph keskikentän pohjalla.

Alex McLeish on kysymysmerkki, mutta eipä tuo lähtökohtaisesti Pardew'n rinnalla kalpene.
Albrightonilta en nyt liikoja odottelisi.
Marc Albrighton viime kaudella: 20 starttia, 5 maalia ja 4 syöttöä.
Jonas Gutierrez: 34 starttia, 3 maalia ja 4 syöttöä.
« Viimeksi muokattu: 10.08.2011 klo 16:16:58 kirjoittanut Lätkis »
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #597 : 10.08.2011 klo 16:17:32

Ireland oli Castlessa lainalla ollessaan sysipaska, Guthrien ja Smithin tasoa.

Eipä tainnut muuan Giuseppe Rossikaan ihmeitä saada Newcastlessa aikaan, mutta niinköhän vaan näillä perusteilla jätettäisiin ottamatta joukkueeseen, jos siihen mahdollisuus olisi. En väitä, että Ireland olisi (tai miehestä tulisi) samaa kaliiberia oleva pelaaja, mutta jotenkin lainakomennukset Newcastlessa tuntuvat aina menevän pelaajalta kuin pelaajalta jotenkin hukkaan, tiedä sitten mistä tuollainen on jäänyt mieleen.

Ja jotta ei nyt ihan offtopicia olisi, niin lisätään nyt vielä mielestäni joukkueen heikoin lenkki on penkin päässä. Itse joukkue on ihan mielenkiintoinen kokonaisuus ja potentiaalia on taistella jopa ylemmän keskikastin sijoituksista (jos nämä ranskalaiset onnistuvat), mutta Pardew ei herätä ainakaan allekirjoittaneessa mitään suurta luottamuksen tunnetta. Se Champpariin tippunut Newcastlekin kuitenkin oli parempi paperilla kuin sitten lopulta käytännössä, enkä todellakaan uskonut sen joukkueen tippuvan divariin.

Mutta joo, tämähän nähdään ja ehkä valmennusjohto todistaa osaavansa ottaa kaikki irti 'Castlen ringistä ja Harakat päätyvät turvallisesti keskikastin paremmalle puolelle. Näin toki toivonkin, ihan sympaattinen joukkue ollut mielestäni aina Ylos
powderfinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United


Vastaus #598 : 10.08.2011 klo 16:22:31

Häh? En ymmärrä nyt tuota viestiäsi. Kuten Kaihlamokin on jo vääntänyt (useasti) rautalangasta: jos pois lähtee avauksesta Nolan sekä penkiltä Routledge ja tilalle hankitaan (siis ikään kuin korvaajina) Cabaye, Ba, Marveaux ja Obertan, niin miten vedetään johtopäätös, että joukkue on heikentynyt? Muita tärkeitä pelaajia joukkueessa ovat mm. Tiote, HBA, Coloccini ja Krul jos asia kiinnostaa. Mutta kuten sanottua, en oikein ymmärtänyt viestisi pointtia, etkä ilmeisesti sinäkään minun viestini.

Tähän väliin vielä Wenger-kortti pöytään ja sanotaan että Ben Arfa on "like a new signing"!

En minäkään kyllä Harakoita saa mitenkään heikentyneeksi viime kaudesta. Ymmärrän, että joukkuetta seuraamattoman silmään esimerkiksi vaikka juuri Nolanin myynti saattoi vaikuttaa omituiselta, mutta kuten täälläkin on jo moneen kertaan vaikka kuka kirjoittanut, niin ratkaisu oli täysin oikea. Hienolle kapteenille kun ei olisi roolia tämän kauden joukkueesta löytynyt - saa ottaa talteen. Lisäksi tulee vielä muistaa, että Jose ja Barton ovat edelleen virallisesti Newcastlen miehiä. Josen kauppa on todennäköisesti sen takia viivästynyt, että mitat täyttävä korvaaja ei ole vielä varmistunut. Uskon, että myöskään tuo vasemman pakin tontti ei tule heikentymään viime kaudesta, pelaa siellä sitten El Toro, tai joku muu. Bartonin uskon edelleenkin pelaavan vielä ensi kauden Newcastlessa.

Avaukseen on tosiaan tullut uusia miehiä, ja joukkueen tämänhetkisiin lähtijöihin kuuluu ainoastaan Kevin Nolan, niin en kyllä ihan oikeasti tajua Lilywhitea? Vaikka sieltä uusista miehistä Ba ja Marveaux olisivatkin jatkuvasti telakalla, niin eipä tuo siltikään olisi heikentynyt tuo Harakoiden nippu. Tai sitten Lilli arvostaa vaan Routledgeä niin paljon, että hänen poistumisensa on hajottanut Newcastlen pakan totaalisesti? Tuohon vielä se täsmähankinta yksi kärki, sekä mahdollisesti toppari + Josen korvaaja, niin en pitäisi edes sijoja 7-10 mahdottomina. Tämänhetkisellä porukalla siis sijoille 10-14, kuten aikaisemmin kirjoitinkin.
Haltsu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle United, Hertha BSC


Vastaus #599 : 10.08.2011 klo 16:25:19

Kyllähän nämä Lilywhiten viestit ovat ihan hirveetä tuubaa, ei millään pahalla kuitenkaan. Voisit vaikka ihan aikasi kuluksi silmäillä Castlen pelaajalistaa vaikka wikipediasta, ja katsoa vähän miten moni "Mestaruussarjatasonpelaaja" on pelannut maajoukkueensa riveissä... Merimiesnaurut väitteelle, että muka Fulhamit ynnä muut lilliputit pesisivät Newcastlella lattiaa. Siis vit*u Fulham?!
Jos et yksinkertaisesti jaksa perehtyä asiohin yhtään enemmän, niin olisi parempi pitää se suu supussa (olkoonkin keskustelufoorumi)... Mikään ei v*tuta niin paljon kun se, kun joku "asiaan perehtynyt" tulee pätemään. Ihan hyvin sä olet yrittänyt pysyä mukana keskustelussa, mutta ei sulla oikeasti taida olla minkäänlaista hajua koko Newcastlesta. Monta maalia Best teki viime kaudella ja kuinka monessa pelissä? Kuinka monta a-maaottelua esim Krul/Coloccini/Gutierrez/Cabaye/HBA ovat pelanneet?. Ja me sitten ollaan samalla tasolla Wiganin kanssa....

 
Sivuja: 1 ... 23 [24] 25 ... 110
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa