FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.01.2026 klo 04:14:37 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 27
 
Kirjoittaja Aihe: Everton FC 2011/12 - We Could Do Worse, And Probably Will  (Luettu 70381 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Rexsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Everton, Rops


Vastaus #75 : 16.07.2011 klo 09:30:12

Osman jatkanut ilmeisesti siitä mihin viimekauden loputtua jäi pelasi hienon loppu kauden,noin osmaniksi mikä on hyvä asia.Yakubun jäänti seuraan vaikuttaa todellakin selvältä niinkuin tuossa edellä jo mainittiin...! Pelaaja siirrot tulevat ilmeisesti olemaan,jotain junnuja tai lainamiehiä jota Moyes yrittää seuraan taistella'sillä mitään isoja siirto korvuksia ei ole varaa maksaa.!
Louhikkokoskettaja
Vastaus #76 : 16.07.2011 klo 14:24:48

Puolalaismedian mukaan Grzegorz Sandomierski on läpäissyt Evertonin lääkärintarkastuksen ja päässyt yhteisymmärykseen henkilökohtaisesta sopimuksesta. Jagiellonia Bialystok ja Everton neuvottelevat nyt maalivahdin siirtokorvauksesta. Huhujen mukaan puolalaisseura haluaisi Sandomierskista £3 miljoonaa.

Sandomierski toteaa olleensa tyytyväinen vierailuunsa Liverpoolissa ja vakuuttuneensa Evertonin toiminnasta keskusteltuaan Jan Muchan ja maalivahtivalmentajan (Chris Woods) kanssa. Pari-kolme miljoonaa pitäisi olla sellainen summa mihin Evertonilla olisi tällä hetkellä varaa, joten Sandomierskin siirto on hyvin lähellä.

GOT:n luotettavan itk:n mukaan Joseph Yobon siirto Fenerbahceen näyttäisi jälleen toteutuvan. Turkkilaisseura ei joutunut välittömiin ongelmiin sopupeliepäilyjen takia, vaan asian käsittely ja lopulliset päätökset venynevät kauas tulevaisuuteen, jos riittävää näyttöä edes löytyy.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #77 : 16.07.2011 klo 15:53:05

Everton: Davies, Browning, Garbutt, Mustafi, Nsiala, Forshaw, Baxter, Abdullayev, Barrow, Silva, McAleny.
Subs: Duffy, Vellios, Bidwell, Lundstram, Hope, Forrester, Taudul

Evertonin U21-joukkue päätyi lopulta kolmanneksi Lev Jashin Cupissa, kun isäntäseura Dinamo Moskova kaatui maalein 2-0 Conor McAlenyn osuttua kahdesti toisella jaksolla. Raporttien mukaan Everton hallitsi avausjaksoa selkeästi ja ottelun olisi pitänyt taukoon mennessä olla jo ratkennut, mutta Evertonin pelaajille eivät tekopaikat kelvanneet. Jose Baxterilla oli paras paikka, mutta rankkari ylärimaan. Evertonin ote ei karannut toisellakaan jaksolla, vaikka Toto Nsiala ajettiin toisella keltaisella ulos jakson alkupuolella, ja lopulta McAleny ratkaisi ottelun.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #78 : 16.07.2011 klo 19:08:23

NSNO:n luotettava itk kertoo, että Yakubu ja Yobo eivät matkaa joukkueen mukana USA:n kiertueelle.

Yobon jääminen pois oli täysin odotettua, mutta Yakin puuttuminen on yllätys viimeaikaisten tapahtumien valossa. Kovin montaa muuta vaihtoehtoa kuin lähellä oleva siirto ei Yakubun puuttumiselle löydy. Tietenkin jotkut viisumiongelmat ovat mahdollisia, mutta ei Yakubulla pitäisi rikosrekisteriäkään olla.
Sheedy

Poissa Poissa


Vastaus #79 : 16.07.2011 klo 19:20:44

Osman jatkanut ilmeisesti siitä mihin viimekauden loputtua jäi pelasi hienon loppu kauden,noin osmaniksi mikä on hyvä asia.

Hyvä näin. Enpä olisi vielä vuosi sitten uskonut kirjoittavani näin, mutta Osman on ainakin omasta mielestäni ykkösvaihtoehto keskelle hyökkäävämpään rooliin tällä hetkellä. Viime kevät oli sen verran vakuuttava työnäyte. Arteta, Rodwell ja muut hakekoon peliaikansa muilta paikoilta.
Rexsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Everton, Rops


Vastaus #80 : 17.07.2011 klo 10:33:25

Yakubusta ilmeisesti tehty sittenkin uusi tarjous??Evertonia kiinnostaa Argentiinalainen Lucho Gonzales,pelaa Marsellessa,mutta tuskin ilman rahaa mies Evertoniin liikahtaa!
Louhikkokoskettaja
Vastaus #81 : 18.07.2011 klo 20:20:50

Charles N'Zogbiasta näyttää huhuja riittävän, mutta mitään konkreettista Everton ei ole luotettavien lähteiden mukaan ranskalaispelaajan suhteen tehnyt. Ja erittäin epätodennäköistä on, että mitään tekisikään, koska Wiganille ei Aston Villan tarjoama kymppimilli riittänyt, joten N'Zogbia on täysin Evertonin resurssien ulottumattomissa.

Toinen runsaasti esillä ollut nimi on Arsenalin tanskalaishyökkääjä Nicklas Bendtner. Arsenalissa Bendtnerille ei ilmeisesti roolia ole löytymässä, joten siirto jonnekin on todennäköinen. Everton harkitsisi Skyn mukaan lainatarjouksen tekemistä. Eiköhän Arsenal halua pistää juutin pihalle pysyvällä siirrolla ja tuohon Evertonilta ei rahoja löydy, joten tuskin lähiaikoina mitään on tapahtumassa. Everton luultavasti odottaa siirtoikkunan loppuaikoja ja jos Bendtner vielä tuolloin on Arsenalin "riesana" niin laina saattaisi olla mahdollinen, jotta Arsenal pääsisi edes Bendtnerin palkkakuluista eroon.

Independentin mukaan Phil Jagielka olisi Arsene Wengerin ykkösvaihtoehto Arsenalin puolustuksen vahvistamiseksi, mutta Jags ei haluaisi Arsenaliin siirtyä. Voi olla ihan täyttä tuubaakin Independentiltä, jossa on vain laskettu Jagielkan keväällä tekevän jatkosopimuksen kertovan haluttomuudesta siirtoon. Erittäin epätodennäköisenä Jagsin siirtoa kuitenkin pitäisin, osin tuon jatkosopimuksen takia ja toisaalta sen, että asema Evertonissa on betonoitu. Jos edes MM-finaalissa pelannut toppari ei Jagsia Evertonin avauksesta Moyesin silmissä pudota, niin ei sitä tee kukaan. Arsenalissa tilanne saattaisi olla toinen. On hyvinkin mahdollista, että Jagielka on Evertonin seuraava kapteeni Phil Nevillen jälkeen.

Grzegorz Sandomierski on kertonut puolalaismedialle haluavansa siirtyä Evertoniin, mutta siirto riippuu vielä monista asioista. Luultavasti siirron tiellä on vielä Jagiellonian hintapyyntö, joka tuskin kuitenkaan on se suurin ongelma, vaan eiköhän merkittävimpänä seikkana ole se, että onnistuuko Everton kauppaamaan Jan Muchan jonnekin.

Evertonin joukkue on saapunut Yhdysvaltoihin harjoituskiertueelle. Evertonin viralliset sivut eivät jostain syystä joukkueen koostumusta halua paljastaa. Oliskohan syynä se, että pelaajia puuttuu reissulta erittäin paljon. Fenerbahce-siirtoa hierovan Joseph Yobon ja jälleen Leicesterin kiinnostuksen kohteena olevan Aiyegbeni Yakubun lisäksi myös Tony Hibbert, Louis Saha sekä Jose Baxter jäivät Liverpooliin loukkaantumisten takia. Ross Barkley sen sijaan on matkannut jenkkeihin ja toivottavasti saa peliaikaa.

Evertonin verkkokauppa on poistanut automaattisesta valinnasta mahdollisuuden tilata paidan lähtökuopissa olevien Yobon ja Yakubun nimillä. Lisäksi listasta puuttuu Jack Rodwellin nimi, mikä on herättänyt keskustelua mahdollisesta siirrosta. Ilmeisesti kyse on kuitenkin siitä, että Rodwell ei enää ensi kaudella pelaa numerolla 26 vaan ottaa käyttöönsä Yobolta vapautuvan nelosen.
Rexsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Everton, Rops


Vastaus #82 : 19.07.2011 klo 15:46:25

Chelsea tekemässä 15 milj. tarjouksen Fellainista,,?
Sheedy

Poissa Poissa


Vastaus #83 : 21.07.2011 klo 12:19:23

Everton hävisi eilen harjoitusottelussa Philadelphia Unionille 1-0. Ottelusta ei jälkipolville jää Evertonin osalta pahemmin raportoitavaa. Ainoastaan se, että Heitinga meni hölmöilemään itselleen punaisen kortin ottelussa. Pahimmassa tapauksessa tämä tarkoittaa sitä, että hollantilainen on sivussa kauden avauspelistä.

Vellios oli kuulemma ollut hyvä kärjessä ja Ross Barkleyn lyhyt cameo -esiintyminen sujui myös hyvin.

Ottelun parhaat palat:

http://www.youtube.com/watch?v=r-IPUdW6WUE

Evertonin kokoonpano ottelussa

avaus: Mucha, Coleman, Baines, Heitinga, Jagielka, Bilyaletdinov (Barkley 64'), Arteta (Rodwell 46'), Beckford (Vellios 46'), Cahill (McAleny 78'), Neville, Gueye (Distin 46')

penkillä myös: Davies, Dier, Johns, Touray.

Louhikkokoskettaja
Vastaus #84 : 21.07.2011 klo 22:59:54

Osman ja Fellaini puuttuivat ottelusta. Yllättäen syynä loukkaantumiset. Osman saattaa vielä pelata USA:n kiertueen jälkimmäisessä ottelussa DC Unitedia vastaan, mutta Fellaini on varmasti sivussa, vaikka kovin pahasta vammasta ei kuulemma olisi kyse. Howard on vielä levännyt maajoukkuetehtävien takia pitkäksi venyneen kauden jälkeen, mutta saattaa pelata seuraavassa ottelussa.

Osman, Fellaini, Hibbert, Saha, Baxter... Alkaa loukkaantumislista olemaan vähitellen valmis kauden avausta varten. Onneksi joukkueessa on syvyyttä.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #85 : 21.07.2011 klo 23:34:01

Artetakin sitten Liverpool Echon mukaan loukkaantunut, eikä pelaa DC Unitedia vastaan. Loukkaantumisen vakavuudesta ei ole vielä tietoa.

Onneksi Everton otti junnujoukkueenkin mukaan jenkkeihin, niin pelaajat eivät lopu kesken.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #86 : 22.07.2011 klo 00:22:40

Ja vielä tärkeä uutinen. Bill Kenwright on saanut kunnia-arvon Liverpoolin yliopistolta. Tuli tosin ilmeisesti teatteri- ja elokuvahommista, eikä jalkapalloseuran johtamisesta, jossa matkaa kunnia-arvoihin on vielä jonkin verran...



Kenwrightin työstä teatteri- ja elokuvatuottajana, kuten myös näyttelijänä on ollut aiemminkin juttua forumilla. Mutta siitä muistaakseni ei, että tämä lähes Kim Jong-ilin veroinen monilahjakkuus on myös muusikko. Muutama aivan huikea tulkinta Englannin Elvikseltä:

Ensin vuoden 1967 levytys yhtyeensä kanssa Berry Gordyn kappaleesta, josta Chris Clark teki aikanaan listahitin: Bill Kenwright and The Runaways - I want to go back there again

Ja sitten soolouralta vuoden 1969 tulkinta Buzz Cliffordin kappaleesta: Bill Kenwright - Baby I could be so good at loving you

Jos nyt oikeasti jollain tapaa Everton-teemaista musiikkia haluaa kuunnella, niin Osmo Tapio Räihälän tuotanto on hienoisesti "rakastettua johtajaa" edellä...
42Wolves

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Loistava Luontopolku


Vastaus #87 : 24.07.2011 klo 14:24:18

voiko harjoitusotteluiden punaisilla tosiaan olla mahdollisuus antaa pelikieltoa varsinaisen kauden alussa?
Sheedy

Poissa Poissa


Vastaus #88 : 24.07.2011 klo 18:17:35

http://www.youtube.com/watch?v=Ao9cAzR6Kng&feature=player_embedded#t=426s

DC United-Everton -pelin kooste. Everton siis voitti eilen pelatun ottelun maalein 3-1. Ei ainakaan tuon koosteen perusteella kehumista kummankaan joukkueen puolustuspelissä.
Duncci

Poissa Poissa


Vastaus #89 : 27.07.2011 klo 10:54:01

Dixie - The People's Legend

Tällaista dokumenttia ollaan ilmeisesti oltu Liverpoolissa tekemässä jo muutaman vuoden. Produktio kusee eikä investointeja ei tunnu satelevan. Filmiä tuottava Tabacula-yhtiö on väliaikana tehnyt (ei tuottanut) mm. pätkää "15 minutes that shook the world". Tarina Istanbulin ihmeen takana, jossa mukana mm. Jamie Carragherin isä.

500 punnalla pääsee sijoittajaksi Dixien leffaan ja 10k tuo statuksen Executive Producerina eli nimet lefaan ja mahdollisuuden seurata kuvauksia ym. Tuotoista saa sitten voittoa. Jotenkin en kyllä osaa tuottomielessä suositella. Leffan kyllä lupaan katsoa, jos se joskus valmistuu.

http://www.tabacula.com/assets/downloads/dixiepeopleslegend.pdf
john white

Poissa Poissa


Vastaus #90 : 27.07.2011 klo 11:09:40


Jos nyt oikeasti jollain tapaa Everton-teemaista musiikkia haluaa kuunnella, niin Osmo Tapio Everton Räihälä tuotanto on hienoisesti "rakastettua johtajaa" edellä...

Barlinnie Nine on ihan hieno:
Louhikkokoskettaja
Vastaus #91 : 27.07.2011 klo 21:40:56

Sitä on lomaillessa näemmä tapahtunut mahdottoman paljon Evertonin suhteen.

Andy Lonergan sentään meni Leedsiin, ettei siirry Evertoniin.

Joseph Yobon siirto Turkkiin jumittaa edelleen, eikä Aiyegbeni Yakubun siirtokuviotkaan ole selvinneet juuri ollenkaan. Turkkiin Musta Muumikin olisi mahdollisesti menossa.

Grzegorz Sandomierskistä on kiinnostunut useampikin seura, Celtic erittäinkin vahvasti, kun Everton ei ole puolalaisveskarin siirron suhteen pystynyt toimimaan. Ilmeisesti Jan Mucha ei kiinnosta niin ketään...

Mikel Artetan loukkaantuminen ei kuulemma huolestuta, on luultavasti kunnossa kauden alussa. Mikä Everton-standardilla tarkoittanee, että saattaa palata kevyeen harjoitteluun ennen joulua...

Noh, Ross Barkley on kuitenkin Messi, Pele, Maradona ja Gazza samassa paketissa, Apostolos Vellios on kesän aikana kehittynyt apostolista Jeesukseksi, My Gay Guy munaravaa laidalla käsittämättömään tahtiin ja Hibbo voittaa maalikuninkuuden 35:llä osumalla... Hyvältä näyttää.
Rexsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Everton, Rops


Vastaus #92 : 28.07.2011 klo 16:53:25

Everton havittelee Manch.C:n laituria Adam Johnsonia lainasopimuksella...? tietenkin !
forEverton

Poissa Poissa


Vastaus #93 : 28.07.2011 klo 20:12:01

Arse tarjoaa Jagielkasta 18 miltsiä? Olisko 20 sellanen hinta, jolla vois kaverista jo luopua? Sillä rahalla jo sais hyökkäykseen vahvistusta ja Johnny pystyisi Philiä paikkaamaan...
Louhikkokoskettaja
Vastaus #94 : 28.07.2011 klo 22:32:45

Eipä tuosta Arsenalin uudesta tarjouksesta ole mitään luotettavaa näkynyt. Ihan täyttä varmuutta ei ole edes siitä, että Arsenal olisi edes sitä ensimmäistäkään tarjousta tänä kesänä tehnyt, vaikka aika luotettavina pidettävät lähteet tuosta tosin ovat kertoilleet. Parikytä miltsiä tai edes lähelle tottakai kelpaisi Evertonille Jagielkasta, koska Heitingan ja Distinin varaan voi rakentaa avauksen toppariparin, joten siirrosta jäisi rahaa käytettäväksi muille paikoille. Veikkaan tosin, ettei Jagielka mihinkään kesän aikana lähde.

Fourth Officialin mukaan Fellainin jatkosopimusneuvottelut ovat edenneet ja uuden sopimuksen julkaisua voitaisiin odotella. Erinomainen asia, jos vaan pitää paikkansa. Fellainin jatkosopimus olisi oikestaan Evertonille tärkeämpi asia kuin uudet hankinnat.

Saman lähteen mukaan Yakubu on saanut uuden luottamuksen Moyesilta ja jatkaa Evertonissa. Tuoltahan homma on jo pidempään näyttänyt, poikkeuksena jäänti sivuun USA:n kiertueelta. Mutta tuohonkin saattaa syynä olla, ettei Everton ajoissa hakenut viisumia Yakubulle, koska siirto näytti vielä alkukesästä ihan mahdolliselta. Nyt näyttää kuitenkin, ettei Muumi kovan palkkansa takia kelpaa kenellekään, joten jatkaa sitten Evertonissa.

Ja sama lähde kertoo vielä, että Everton on tehnyt sopimukset kahden junnun kanssa, joista toinen oli myös Liverpoolin kiikarissa. Nimiä ei ole kukaan onnistunut kuitenkaan kaivamaan esiin, eikä virallista ilmoitustakaan ole tullut. Lisäksi 18-vuotias yhdysvaltalainen keskikentän oikean laidan pelaaja Liam McGehee Marley on Evertonin testissä.

Everton kohtaa huomenna harjoitusottelussa Oxfordin. Odotetusti Everton lähtee tuohon otteluun erittäin reservipainotteisella porukalla, koska seuraavana päivänä on treenipeli Birminghamia vastaan.

Squad: A.Davies, Roberts, Browning, Barkley, Gueye, Forshaw, Orenuga, Duffy, Mustafi, Garbutt, Vellios, Silva, McAleny, Nsiala, Bidwell, Hope, Lundstram, Forrester.

Pettymys että Magaye lähtee Oxfordiin höntsäämään, kuitenkin harjoituskauden näyttöjen puolesta ansaitsisi paikan Evertonin "ykköskokoonpanossa". Samoin Barkley ja Vellios olisivat ehkäpä ansainneet paikan Brum-ottelussa. Baxter on näemmä jälleen loukkaantumisen takia sivussa.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #95 : 29.07.2011 klo 23:41:20

Evertonin reservit hävisivät Oxfordille maalein 1-0.

Nettiradiosta kuultuna ei mikään ihmeellinen ottelu. Evertonilla oli tasaisella avausjaksolla hivenen paremmat tekopaikat, mutta tauolle lähdettiin maaleitta. Toisen jakson alussa Barkleyllä oli huippupaikka, mutta veto läpiajon päätteeksi ohi maalin. Hetkeä myöhemmin Oxford siirtyi johtoon Constablen osumalla. Selostuksen perusteella unelmaosuma volleystä palloon Constablelta, eikä Daviesilla Evertonin maalilla ollut tilanteessa mitään jakoa. Loppu oli Oxfordin hallintaa ja 2-0 oli tasoitusta lähempänä.

Eipä selostuksen pohjalta ihmeempiä johtopäätöksiä Evertonin pelaajien esityksestä voi tehdä. Barkley oli paljon esillä ja pelasi vahvan ottelun, miinuksena loistopaikan hukkaaminen. Magayeltä jälleen hyviä erikoistilanteita.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #96 : 30.07.2011 klo 02:56:28

Luotettavien itk-juttujen mukaan Jagielkan siirron suhteen ei ole tällä hetkellä mitään tapahtumassa. Everton ei ole Jagielkaa kiinnostunut myymään, eikä Jagielka ole kiinnostunut siirtoa painostamaan. Mutta tietysti jos Arsenal (tai joku muu) riittävän kovan tarjouksen tekee, niin Everton sen hyväksyy ja siirto jää Jagsin itsensä päätettäväksi.

Ongelmana tuolloin olisi Jagielkan korvaaminen pidemmällä aikavälillä. Heitinga tuskin tänä kesänä lähtee, mutta ei kuulemma kuuluisi Moyesin pidemmän tähtäimen suunnitelmiin, vaan tarjouksia oltaisiin valmiita kuuntelemaan. Toisin kuin Jagielka tai Baines, niin Heitinga luultavasti olisi valmis painostamaan Evertonia, jos mahdollisuus sopivaan siirtoon tulisi.

Epämääräisempien huhujen mukaan Jagielka ei olisi mikään Wengerin ehdoton ykköstarget puolustuksen vahvistamiseksi. Wenkula tuttuun tapaansa etsisi kuitenkin hinta-laatusuhteeltaan optimaalisinta ratkaisua ja Jagielkan hinta olisi nousemassa yli sietorajan.

Siirtohuhut sisäänpäin: -

No ei, onhan sitä James McCleanin nimi ollut esillä. Siis kuka?

Irlannin liigan Derry Cityssä pelaava 22-vuotias keskikentän laitapelaaja tietty, pitäähän sitä nyt jokaisen James McClean tietää... Wigan olisi kuulemma kuitenkin paalupaikalla McCleanin suhteen, joten tuskinpa tuostakaan mitään.

Blackburnkin ilmeisesti aikas lähellä onnistua pelaajan hankkimaan, joten Everton jäämässä Valioliigassa viimeiseksi seuraksi, joka ei kesän aikana ole hankintoja tehnyt. Mutta mitä sitä turhaan pelaajia hankkimaan, materiaali on niin laaja... (eikä sitä rahaakaan kuulemma ole)
« Viimeksi muokattu: 30.07.2011 klo 02:59:19 kirjoittanut Louhikkokoskettaja »
Rexsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Everton, Rops


Vastaus #97 : 30.07.2011 klo 23:12:13

Everton hakee lupauksia antavan vieras voiton harjoitusottelusta Birminghamia vastaan 2-1 Baines ja Saha toimivat maalintekijöinä..! Adam Johnsonia huhuillaan edelleenkin Evertoniin.?
Adam Johnson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: David Silvan ironiset hipsteriviikset


Vastaus #98 : 30.07.2011 klo 23:17:47

Adam Johnsonia huhuillaan edelleenkin Evertoniin.?

Mancini sanoi, ettei AJ liiku mihinkään.
Rexsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Everton, Rops


Vastaus #99 : 31.07.2011 klo 12:26:11

Victor Anichebe siirtymässä 4 milj. Portsmouth fc..??

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 27
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa