leijona
Poissa
|
 |
Vastaus #4950 : 24.03.2012 klo 19:54:52 |
|
Kyllähän Dalglishin eväät oli syöty jo heti hänen aloittaessa. Tosin parempi vaihtoehto hän silti oli seuralle kuin Woy. Nyt vaan toivotaan, että kulissien takana on jo sovittu siitä, että Kenny siirtyy syrjään kauden päätteeksi. Se voisi myös osaltaan selittää pelaajien haluttomuuden, jos tieto Kennyn lähdöstä on pelaajien tiedossa. Tosin itse uskon, että tason paskuus heijastaa lähinnä Kennyn puutteita managerina. Kesällä sitten joku nykyaikainen manageri tilalle, ja hänelle sitten on annettava aikaa luoda omaa systeemiä. Liigamestaruudesta on turha haaveilla useaan vuoteen vielä.
Kenny on tehnyt ihan hyvää duunia. Muistetaan nyt kuitenkin, et nyt ollaan kasaamassa Dalglishin näköstä joukkuetta. Nyt ollaan vasta korjattu rikkinäinen tuote, ja varsinainen rakentaminen aloitetaan kesällä. Adam ja Carra kun saadaan korvattua, ja pari pätevää stuntmiestä alakertaan ja keskelle, niin hyvältähän tuo näyttää.
|
|
|
|
|
Sivurajatapaus
Paikalla
|
 |
Vastaus #4951 : 24.03.2012 klo 20:33:00 |
|
Paskaa,kasa haisevaa paskaa.
KALLISTA haisevaa paskaa. Oliko kukaan oikeasti skoutannut sitä Carrollia ennen hankintaa? Vai katsottiinko vain maalisaraketta? Ei minkäänlaista tekniikkaa tai pelikäsitystä. Onhan tuossa joukkueessa hyvä mokke, vaspa ja keskikentän pohja. Ehkä myös Suarez, jos joku keksii miten sitä pitäisi peluuttaa. Eli enää 7 laatuhankintaa, niin on mahkut päästä taas Mestareiden liigaan. Tosin niitä odotellessa ainakin vaspa on häipynyt Barcelonaan.
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #4952 : 24.03.2012 klo 20:34:42 |
|
Joo ei muakaan tulos hetkauta pätkääkään, sen enempää kuin viikollakaan. Juuri tällä hetkellä tuloksista ei edes kannattaisi välittää (liigassa), vaan ainaostaan suorittamisen tasolla on merkitystä juuri nyt.
Yleensä tuo suorittamisen taso näkyy myös pisteissä. Poolin pelin taso on tällä hetkellä luokatonta ja se näkyy kertyneissä pisteissä, 11 pelistä 8 pistettä. Kenny on tehnyt ihan hyvää duunia. Muistetaan nyt kuitenkin, et nyt ollaan kasaamassa Dalglishin näköstä joukkuetta. Nyt ollaan vasta korjattu rikkinäinen tuote, ja varsinainen rakentaminen aloitetaan kesällä. Adam ja Carra kun saadaan korvattua, ja pari pätevää stuntmiestä alakertaan ja keskelle, niin hyvältähän tuo näyttää.
Parhaillaan siellä nähdään Kennyn näköinen joukkue, perusbritti pelaamista, muutamalla "tähdellä" höystettynä ja tulos on tämä. Kyllä se on jo pidemmän aikaa näkynyt, että ei Kennystä ole enää Valjuun manageriksi, ainakaan joukkueeseen jonka pitäisi olla top-4:ssä. Ja jos pelaajista näkyy haluttomuus yms. niin kyllä se aika usein on juurikin manageri, jonka piikkiin tuo laitetaan.
|
|
|
|
|
|
hardluckpool
|
 |
hardluckpool
Vastaus #4953 : 24.03.2012 klo 20:36:56 |
|
Yleensä tuo suorittamisen taso näkyy myös pisteissä. Poolin pelin taso on tällä hetkellä luokatonta ja se näkyy kertyneissä pisteissä, 11 pelistä 8 pistettä.
Joo, siis toki olet oikeassa tuossa. Suorittamisen tason sijasta hainkin enemmän sitä asennetta ja sen näkymistä/näkymättömyyttä siellä kentällä. Eli siis tahtoisinkin ensi sijaisesti nähdä oikeanlaista taistelevaa asennetta siellä, jos ei sitten riitä niin ei vittu riitä (kuten tähänkin asti), mutta että ainakin oikeasti annettaisiin sinne kentälle kaikki mitä löytyy. Nythän tuossa eniten tilausta verenpainemittauksiin aiheuttaa se täydellinen munattomuus ja haluttomuus mikä peli-ilmeestä tulee julki. Tämän hetkisellä joukkueella kun ei loppujen nappisuorituksellakaan kamppailtaisi ihan kärkisijoista (sijoista 4-5 kyllä), niin on ymmärrettävää että jos ei edes kiinnosta, niin sitten se lopputulos hädin tuskin riittää kymmenen joukkoon 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.03.2012 klo 20:39:00 kirjoittanut hardluckpool »
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #4954 : 24.03.2012 klo 20:39:02 |
|
Yleensä tuo suorittamisen taso näkyy myös pisteissä. Poolin pelin taso on tällä hetkellä luokatonta ja se näkyy kertyneissä pisteissä, 11 pelistä 8 pistettä.
Parhaillaan siellä nähdään Kennyn näköinen joukkue, perusbritti pelaamista, muutamalla "tähdellä" höystettynä ja tulos on tämä. Kyllä se on jo pidemmän aikaa näkynyt, että ei Kennystä ole enää Valjuun manageriksi, ainakaan joukkueeseen jonka pitäisi olla top-4:ssä.
Ja jos pelaajista näkyy haluttomuus yms. niin kyllä se aika usein on juurikin manageri, jonka piikkiin tuo laitetaan.
Kennyn eväät alkoivat olla loppu tuossa marraskuun alkupuolella, ennen sitä näytti ihan hyvältä, eli noin 10 kuukautta jaksoi vääntää. Nyt alkaa tosiaan paukut olemaan Jutimaisesti finaalissa mutta http://www.youtube.com/watch?v=XgFwrvT_rBQ eiköhän se näillä eväillä.
|
|
|
|
|
Thumb
Poissa
Suosikkijoukkue: Seuraava Liverpoolin mestaruuteen vievä manageri
|
 |
Vastaus #4955 : 24.03.2012 klo 21:22:16 |
|
Kenny on tehnyt ihan hyvää duunia. Muistetaan nyt kuitenkin, et nyt ollaan kasaamassa Dalglishin näköstä joukkuetta. Nyt ollaan vasta korjattu rikkinäinen tuote, ja varsinainen rakentaminen aloitetaan kesällä. Adam ja Carra kun saadaan korvattua, ja pari pätevää stuntmiestä alakertaan ja keskelle, niin hyvältähän tuo näyttää.
Millaisia tuloksia joukkue olisi saavuttanut jos Kenny olisi tehnyt huonoa työtä? Jos viikolla tulee päihin viimeisen vartin aikana 2-0 johdosta niin luulisi seuraavaan peliin saman kaliiberin vastustajaa vastaan joukkueen tulevan sen verran tsempattuna ettei tällaista tapahdu. Mutta kun ei, munatonta touhua jälleen kerran ja kyllä siinä managerissakin vikaa on. Varsinkin kun tuo sakki ei näytä millään onnistuvan muuttamaan peliänsä kesken ottelun - tai no tietysti johtoasemassa voidaan lopettaa pelaaminen eli varmaan pitää perua väite. Joukkuetta ajattelisin viime aikaisten otteiden jälkeen hieman eri tavalla, pari miestä voisi joukkueesta jättää ja muut voisi melkein pistää lihoiksi jos vain jonnekin kelpaavat.
|
|
|
|
|
juuk
Poissa
|
 |
Vastaus #4956 : 24.03.2012 klo 21:37:47 |
|
Hieno esitys koko joukkueelta jälleen! Nyt äkkiä Kennylle jatkosopparia ennenku joku nappaa meiltä managerin. Carralle kapteeninnauha ja AndyLove joukkueenjohtoon. edit: tuli muuten mieleen, että millainenhan mahtaa olla päästetyt maalit vertailu carran kanssa ja ilman. Jotenkin on tunne että aivan kipeä määrä enemmän maaleja omissa kauden mittaan aina silloin kun carra kentällä?
Rupesin tätä itsekin miettimään ja pakkohan se oli tilastoja vilkaista: Carra on aloittanut 14 liigapeliä ja kahdessa pelannut lopussa jämäminuutteja, joiden aikana ei maaleja ole tullut, joten jätin nuo pois laskuista. Carran aloittamissa otteluissa on päästetty 17 maalia, 1,21/ottelu, pelattu 5-4-5 ja pisteitä saalistettu keskimäärin 1,36. Ilman Carraa on aloitettu 16 ottelua, joissa päästetty 14 maalia, 0,88 ottelussa, eli selvästi vähemmän. Pisteitä on kuitenkin tullut vain 1,44/ottelu näissäkin, saldolla 6-5-5. Lucasin pelaamissa otteluissa 6-4-2, keskiarvolla 1,83p/ottelu. Jossitellen: tuolla tahdilla oltais tasapisteissä neljäntenä olevan Spursin kanssa. Nappisuorituksella varmaan sitten kolmantena. Nyt ilman Lucasia on ne normisuorituksetkin ollu niin harvinaisia, ettei tuommosista viiti haaveillakaan: 1,11p/ottelu ja samaa tahtia 15. olevan Villan kanssa. e: Niinjoo, hyvä että Sterling pääsi vähän väläyttelemään! Toivottavasti saa Downingin paikan kauden lopuissa peleissä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.03.2012 klo 21:39:57 kirjoittanut juuk »
|
|
|
|
|
|
|
leijona
Poissa
|
 |
Vastaus #4958 : 24.03.2012 klo 22:58:00 |
|
Millaisia tuloksia joukkue olisi saavuttanut jos Kenny olisi tehnyt huonoa työtä? Jos viikolla tulee päihin viimeisen vartin aikana 2-0 johdosta niin luulisi seuraavaan peliin saman kaliiberin vastustajaa vastaan joukkueen tulevan sen verran tsempattuna ettei tällaista tapahdu. Mutta kun ei, munatonta touhua jälleen kerran ja kyllä siinä managerissakin vikaa on. Varsinkin kun tuo sakki ei näytä millään onnistuvan muuttamaan peliänsä kesken ottelun - tai no tietysti johtoasemassa voidaan lopettaa pelaaminen eli varmaan pitää perua väite.
Joukkuetta ajattelisin viime aikaisten otteiden jälkeen hieman eri tavalla, pari miestä voisi joukkueesta jättää ja muut voisi melkein pistää lihoiksi jos vain jonnekin kelpaavat.
Jos sarjataulukkoa katsoo, niin saattaa huomata ettei poolilla tällä kaudella ole enää mitään minkä vuoksi pitäis pisteitä saada. Nelospaikka on menetetty, eikä putoamisesta ole suurta pelkoa. Itsellä olis ainakin vaikeuksia motivoitua tossa tilanteessa (jos urakka kusee päivän puolivälissä, ni kuka helvetin hullu painais täysillä sen viimisen 4h?). Itse olen nähnyt lähes kaikki poolin pelit tällä kaudella, ja mun mielestä pelillisesti ollaan menty eteenpäin. Tulokset on heikentyneet loukkaantumisten takia, koska rosteri on todella kapea eikä löydy riittävän päteviä korvaajia. Lisäksi on sitten tämä hyökkäyspään ongelma: Viimiset syötöt on huonoja, eikä palloa tunnuta saavan maaliin hyvistäkään paikoista. Jos peli on ens jouluna yhtä tehotonta, niin sitten pitää jo vakavasti harkita Kennyn korvaamista.
|
|
|
|
|
|
|
L4E
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #4960 : 24.03.2012 klo 23:45:37 |
|
Huvittavaa lukea noita ensimmäisiä viestejä. Puhuttiin Matasta ja top neljästä ja muusta mukavasta. Ei tullut Mataa eikä tule top neljää eikä helvetti soikoon tästä kaudesta jää mitää muuta kuin Kalja cup, tosin sekin kelpaa. FA cupin voittoon en jaksa jostai syystä uskoa ja Kennyn, Comollin ynm. projektiin en luota enää yhtään. Parilla laadukkaalla pelaajalla maustettu tasapaksu nippu "taistelee" tulevaisuudessakin niistä sijoista mihin taso riittää eli sijat 6-9. Ihmeitä saa tapahtua kesällä jos Liverpool haluaa tuota top 5 saada kiinni.
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #4961 : 25.03.2012 klo 00:20:22 |
|
Huvittavaa lukea noita ensimmäisiä viestejä. Puhuttiin Matasta ja top neljästä ja muusta mukavasta. Ei tullut Mataa eikä tule top neljää eikä helvetti soikoon tästä kaudesta jää mitää muuta kuin Kalja cup, tosin sekin kelpaa. FA cupin voittoon en jaksa jostai syystä uskoa ja Kennyn, Comollin ynm. projektiin en luota enää yhtään. Parilla laadukkaalla pelaajalla maustettu tasapaksu nippu "taistelee" tulevaisuudessakin niistä sijoista mihin taso riittää eli sijat 6-9. Ihmeitä saa tapahtua kesällä jos Liverpool haluaa tuota top 5 saada kiinni.
Näitäkin itkuja on huvittava lukea. En pitäisi sitä minään ihmeenä jos kesällä tulee muutama uusi pelaaja, eikä tuo välttämättä vaadi kuin yhden täsmähankinnan jos nuo nykyiset, ketkä sitten kesän jälkeen Liverpoolissa jatkaa, löytää jostain munansa ja saa itseluottamuksen takaisin. Eikös Liverpool ole kuitenkin suurimman osan tärkeistä otteluista tällä kaudella pelannut ihan hyvin ja hyvällä asenteella? Ei jostain syystä näytä nämä normaalit liigapelit suurinta osaa pelaajista liikaa kiinnostaa.
|
|
|
|
|
juuk
Poissa
|
 |
Vastaus #4962 : 25.03.2012 klo 01:35:15 |
|
Näitäkin itkuja on huvittava lukea. En pitäisi sitä minään ihmeenä jos kesällä tulee muutama uusi pelaaja, eikä tuo välttämättä vaadi kuin yhden täsmähankinnan jos nuo nykyiset, ketkä sitten kesän jälkeen Liverpoolissa jatkaa, löytää jostain munansa ja saa itseluottamuksen takaisin. Eikös Liverpool ole kuitenkin suurimman osan tärkeistä otteluista tällä kaudella pelannut ihan hyvin ja hyvällä asenteella? Ei jostain syystä näytä nämä normaalit liigapelit suurinta osaa pelaajista liikaa kiinnostaa.
+ Jos jostain löydetään manageri, joka osaa reagoida tilanteen vaatimalla tavalla vastustajasta ja pelitilanteesta riippuen.
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #4963 : 25.03.2012 klo 10:35:47 |
|
Näitäkin itkuja on huvittava lukea. En pitäisi sitä minään ihmeenä jos kesällä tulee muutama uusi pelaaja, eikä tuo välttämättä vaadi kuin yhden täsmähankinnan jos nuo nykyiset, ketkä sitten kesän jälkeen Liverpoolissa jatkaa, löytää jostain munansa ja saa itseluottamuksen takaisin. Eikös Liverpool ole kuitenkin suurimman osan tärkeistä otteluista tällä kaudella pelannut ihan hyvin ja hyvällä asenteella? Ei jostain syystä näytä nämä normaalit liigapelit suurinta osaa pelaajista liikaa kiinnostaa.
Eli Top-4 joukkueita ja Evertonia vastaan motivaatio kyllä riittää, mutta jotain vitun QPR tai Wigania vastaan, ei juuri jaksa kiinnostaa. Tuo jos mikä kertoo, että siellä taustalla ei ole ihan kaikki kunnossa. Sama mikä tuohon liittyy on se, että jos joukkueen pelisysteemi on kunnossa, niin se yleensä kestää sen että muutama pelaaja ei pelaa parhaalla tasolla. Noissa tilanteissa hyvä joukkue yleensä tekee väkisin sen tarvittavan maalin tai kaksi ja ottaa ne tärkeät pisteet.
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #4964 : 25.03.2012 klo 11:12:14 |
|
Näitäkin itkuja on huvittava lukea. En pitäisi sitä minään ihmeenä jos kesällä tulee muutama uusi pelaaja, eikä tuo välttämättä vaadi kuin yhden täsmähankinnan jos nuo nykyiset, ketkä sitten kesän jälkeen Liverpoolissa jatkaa, löytää jostain munansa ja saa itseluottamuksen takaisin. Eikös Liverpool ole kuitenkin suurimman osan tärkeistä otteluista tällä kaudella pelannut ihan hyvin ja hyvällä asenteella? Ei jostain syystä näytä nämä normaalit liigapelit suurinta osaa pelaajista liikaa kiinnostaa.
Tärkeintä olisi hankkia Downingin, Carrollin ja Adamin kaltaisia maailmanluokan huippulädejä, joilla ei asenne ja pelaamisen taso putoa missään vaiheessa.
|
|
|
|
|
L4E
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #4965 : 25.03.2012 klo 11:19:43 |
|
Tärkeintä olisi hankkia Downingin, Carrollin ja Adamin kaltaisia maailmanluokan huippulädejä, joilla ei asenne ja pelaamisen taso putoa missään vaiheessa.
Eiköhän Jenas ja Walters hankita vahvistuksi niin nippu alkaa olla kasassa.
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #4966 : 25.03.2012 klo 11:20:53 |
|
Tärkeintä olisi hankkia Downingin, Carrollin ja Adamin kaltaisia maailmanluokan huippulädejä, joilla ei asenne ja pelaamisen taso putoa missään vaiheessa.
Tätähän kesällä huudeltiin; lädejä joilta motivaatio ei kato rännän ja paskan keskellä vaan ylpeästi suoritetaan loppuun asti. Vitut. Kaikkein munattomimpia pelaajia ovat olleet juuri ne, joiden olisi pitänyt yltää edes siihen tsemppifutikseen. Adamin kohdalla esimerkiksi totaallinen ylipeluutus tappoi sen vähänkin taidon joka tynnyririnnalla oli. Laukaukset eivät lähteneet enää kymmenen pelin jälkeen mihinkään ja keskityksistään ei ole tainnut tulla kunnollista tilannetta edes. Sama juttu Downingin kohdalla. Liverpoolin tämä kausi ei kuitenkaan kuvasta joukkuetta mielestäni täysin. Punaiset ovat täysin kiistatta alisuorittaneet ja tästä täytyy kritisoida valmennusta. Puolustuksessa saman kaliiberin miehistä on saatu paljon, paljon enemmän irti, mutta hyökkäyksen kohdalla tilanne on kriittinen. Toki pelaajilla on tässäkin vaikutuksensa (tolppalaukaukset) mutta suurin sormi osoittaa penkin päätyyn. Kenny tuskin lähtee kesällä, joten ensi kausi katsellaan vielä. Jos jotain merkittävää parannusta ei tapahdu, Kenny todennee itse poistumisen ajan koittaneen.
|
|
|
|
|
rivers
Poissa
|
 |
Vastaus #4967 : 25.03.2012 klo 11:28:28 |
|
Isolla rahalla MK Donsista naarattu lapsitähti Seyi Ojo teki eilen debyytin U-18. Kaveri on siis 14v.
Samoin "Uusi Gerrard" Jordan Rossiter pelasi. Täytti eilen 15v. Moni muukin U-16 ja U-15 jengin tyyppi oli kentällä.
|
|
|
|
|
Rehti
Poissa
|
 |
Vastaus #4968 : 25.03.2012 klo 12:01:09 |
|
Kulmista saatavien yleisön aplodien vaikutus alkaa varmasti näkymään jossain vaiheessa kautta joukkueen taisteluilmeessä. Rehdit kulmat  .
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #4969 : 25.03.2012 klo 12:18:58 |
|
Tärkeintä olisi hankkia Downingin, Carrollin ja Adamin kaltaisia maailmanluokan huippulädejä, joilla ei asenne ja pelaamisen taso putoa missään vaiheessa.
En ymmärrä mitä tarkoitat maailmanluokan huippulädeillä, mutta kukaan edellä nimetyistä ei ole maailmanluokkaa eikä edes lädien huippuja. Jokainen on toki pelannut reilusti alle odotetun tason ja vain Carrollilla on edellytyksiä vielä kehittyä nykyisestä "parhaasta tasostaan" edelleen. Minulle on mieleen jäänyt asennepuolelta ensinnäkin Hendersonin tyyli jäädä hölkkäilemään mokan tai pallonmenetyksen jälkeen aivan kuin olisi jossain harrastepelissä höntsäilemässä ja toisekseen se, että moni pelaaja tuntuu odottavan mitä muut tekevät ja reagoivat vasta sen jälkeen. Esimerkiksi jos pallo pistetään Carrollin päähän, ei kukaan ole valmiina kakkospalloissa - kukaan on harvemmin juossut pystyyn ja juuri koskaan kukaan ei ole Carrollin alapuolella valmiina. Seisotaan paikallaan kantapäillä tai raavitaan munia.
|
|
|
|
|
Landespede
Poissa
|
 |
Vastaus #4970 : 25.03.2012 klo 13:17:56 |
|
En ymmärrä mitä tarkoitat maailmanluokan huippulädeillä, mutta kukaan edellä nimetyistä ei ole maailmanluokkaa eikä edes lädien huippuja.
Sarkasmitutka hukassa?  Kyllähän tuo Poolin viime pelien ongelma on ollut tuo täysi munattomuus ja kyllä siitä pitää syyttää niin pelaajia kuin valmennusjohtoakin. Kausi on ehdottomasti ollut epäonnistuminen ja Downing ja Carroll ovat paljastuneet todella suuriksi flopeiksi. Toisaalta vielä suurempi ongelma Poolilla taitaa olla se, että Bellamyn ollessa lasaretissa noita kahta kannattaa käyttää kentällä, ainakin mielummin kuin nyky-Kuytia. Tämän kauden ongelmat heijastuvat kesällä tehtyisiin virheisiin ja ennen kaikkea kahden pelaajan hankkimiseen, eli Adamin ja Downingin rahtaamiseen Anfieldille. Kennyn aikana suurimmat mokat, mitä on tehty on ehdottomasti Adamin, Downingin ja Carrollin hankkiminen, sekä tietysti Meirelesin myyminen. Toki itse olisin mielelläni nähnyt Aquilanin Pool-paidassa, mutta ymmärtäähän sen, että ei AA:n tasoista pelimiestä oikein kiinnosta pelata Poolin kaltaisessa joukkueessa. Hendon hankkiminen oli mielestäni järkevää, mutta toisaalta häntäkin on peluutettu tällä kaudella ehkä hieman liikaa. Ens kesälle sit seuraava toivelista: Ulos: Kuyt, Carra, Adam, Downing, Carroll. Noista vois vaikka saada Downingin myytyä 8 miljoonalla QPR:ään tai vastaavaa. Downingin voisi sitten suoraan korvata Sterlingillä ja Adamin Shelveyllä. Kuytin ja/tai Carrollin tilalle sitten joku kunnon hyökkääjä a la De Jong, Derdiyok, Gyan, Villa, James Rodriguez, Llorente, Lewandowski, Giroud tai Ibisevic. Carran sitten voisi korvata Wilsonilla.
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #4971 : 25.03.2012 klo 13:22:03 |
|
De Jong, Derdiyok, Gyan, Villa, James Rodriguez, Llorente, Lewandowski, Giroud tai Ibisevic.
Ei muuta kuin kaikki hankintalistalle ja kentälle. Kyllä sitten ainakin löytyy tarpeeksi hyökkäysvoimaa 
|
|
|
|
|
Landespede
Poissa
|
 |
Vastaus #4972 : 25.03.2012 klo 13:26:34 |
|
Ei muuta kuin kaikki hankintalistalle ja kentälle. Kyllä sitten ainakin löytyy tarpeeksi hyökkäysvoimaa  Kyllä kuka tahansa noista olisi parempi kuin Carroll tai Kuyt.
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #4973 : 25.03.2012 klo 13:51:02 |
|
En ymmärrä mitä tarkoitat maailmanluokan huippulädeillä, mutta kukaan edellä nimetyistä ei ole maailmanluokkaa eikä edes lädien huippuja. Jokainen on toki pelannut reilusti alle odotetun tason ja vain Carrollilla on edellytyksiä vielä kehittyä nykyisestä "parhaasta tasostaan" edelleen. Minulle on mieleen jäänyt asennepuolelta ensinnäkin Hendersonin tyyli jäädä hölkkäilemään mokan tai pallonmenetyksen jälkeen aivan kuin olisi jossain harrastepelissä höntsäilemässä ja toisekseen se, että moni pelaaja tuntuu odottavan mitä muut tekevät ja reagoivat vasta sen jälkeen.
Jos mietitään hankintahintoja, eli olikos ne jotain luokkaa Adam 10milj.+Downing 20milj.+Carroll 40milj= 70miljoonaa, 3 lädistä! Kyllä tuolla rahamäärällä on ihan oikeutettua odottaa, että kyseisten herrojen näytöt olisivat edes hiukan siellä huippulädien tasolla (ketä sinne nyt sitten halutaankaan nimetä!) Esimerkiksi jos pallo pistetään Carrollin päähän, ei kukaan ole valmiina kakkospalloissa - kukaan on harvemmin juossut pystyyn ja juuri koskaan kukaan ei ole Carrollin alapuolella valmiina. Seisotaan paikallaan kantapäillä tai raavitaan munia. Kyllä tuo on juuri taktiikan(managerin) vika, jos tuollaista tapahtuu pelin aikana useasti. Jos vastustajan kuudentoista rajoilla on yksi mies ja loput puolessa kentässä, niin aika turha sitä pitkää on sinne ylös heittää. Varsinkaan, jos tuo kärkimies ei kykene edes vähää alusta pitämään palloa hallussa ja jakamaan eteenpäin.
|
|
|
|
|
hafa
Poissa
|
 |
Vastaus #4974 : 25.03.2012 klo 13:51:47 |
|
Eniten kulmia ja eniten tolppia. Varmaan kymmenen rankkariakin, jotka ei oo menneet sisään. Jotain aika uskomatonta tässä kaudessa on. Peli-ilme on kuitenkin ollut sata kertaa parempaa kuin Röyn aikana, joten en aivan floppina Kennyn aikaa toistaiseksi pitäisi. Ei tuo joukkue paljon vaadi että se alkaa taas suorittamaan huomattavasti korkeammalla tasolla. Varmaan kesän aikana ne ongelmakohdat korjataan.
|
|
|
|
|
|
|
|