AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #5100 : 01.04.2012 klo 20:54:41 |
|
Edelleen kysyn, että eikö oikeasti osaavalla managerilla/valmentajalla ole mahdollisuuksia vaikuttaa joukkueen pelaamiseen esim. peluuttamisen ja organisoinnin kautta kauden aikana tai sellaisen pienen asian kuin harjoittelun kautta? Nyt managerina on kaveri, jonka päätepysäkki tuli vastaan jo yli vuosikymmen sitten ja kuten jo ennen kautta kirjoitin niin ei se osaava apulainenkaan hommaa pelasta jos laivan kapteeni on täysin kuutamolla.
Tietysti on. Mutta rajansa kaikella. Yksi mies voi tehdä kaikein oikein ottelupäivään asti mutta silti ne yksitoista lammasta siellä kentällä voi perseillä kaiken. Edelleen kaipaisin lisätietoa, että DalgLish olisin jonkun kuvitteellisen päätepysäkkinsä saavuttanut. Onko tähän jotan oikeata faktaa vain pelkästään tämä Liverpoolin konttaus? Vissiin Hodgsonista (toivottavasti kirjoitin nimen nyt oikein) taidettiin olla vähän samaa mieltä mutta kas, hänen valmentama joukkue suoriutuukin varsin hyvin ennakko odotuksiin nähden.
|
|
|
|
|
Kaihlamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #5101 : 01.04.2012 klo 21:06:59 |
|
Tietysti on. Mutta rajansa kaikella. Yksi mies voi tehdä kaikein oikein ottelupäivään asti mutta silti ne yksitoista lammasta siellä kentällä voi perseillä kaiken. Edelleen kaipaisin lisätietoa, että DalgLish olisin jonkun kuvitteellisen päätepysäkkinsä saavuttanut. Onko tähän jotan oikeata faktaa vain pelkästään tämä Liverpoolin konttaus? Vissiin Hodgsonista (toivottavasti kirjoitin nimen nyt oikein) taidettiin olla vähän samaa mieltä mutta kas, hänen valmentama joukkue suoriutuukin varsin hyvin ennakko odotuksiin nähden.
No jos CV:ssä on yli vuosikymmenen aukko huippujalkapallosta sekä ne aukkoa edeltävät pestit ovat päättyneet sekoilujen päätteeksi (varsinkin Castlessa) niin joku fiksumpi voisi epäillä ettei ihan kartalla enää olla 2010-luvun jalkapallossa. Jos ihmisellä on paloa johonkin hommaan niin silloin ihminen tekee sitä eikä istu eläkkeellä, koska ei siellä eläkkeellä pysy kartalla samalla tavalla kuin olemalla toiminnassa aktiivisesti mukana.
|
|
|
|
|
juuk
Poissa
|
 |
Vastaus #5102 : 01.04.2012 klo 21:13:23 |
|
Onko sinulla jotain muutakin konkreettista nimenomaan Dalgishin potkujen puoltamiseksi kuin vain 7 häviötä 8 ottelusta ja/tai paskasti mennyt kausi? Sinä voit luetella ketä on ostettu ja paljon maksettu mutta et suostu hyväksymään sitä tosiasiaa, että Dalgish itse ei välttämättä näitä pelaajia ole ollut haluamassa hinnalla millä hyvänsä, eikä Football Managermaisesti ole varmasti ollut hintoja itse sopimassa.
Ja noissa peleissä ja niiden häviämisissä ei ole ollut mistään muusta kyse kuin PELAAJIEN MUNATTOMUUDESTA. Se on aivan vitun sama minkä Mourinhon tai AVB:n te sinne haluatte, nykyistä joukkuetta ei saa voittamaan kukaan muu kuin pelaajat itse, sen jälkeen kun katsovat peiliin. Mitä muuta konkreettista oikein pitäisi olla kuin paska kausi? "Vain" 7 tappiota 8 ottelusta?!?! Pelaajien hinnoillahan ei ole tässä keskustelussa mitään väliä, kun ei tule niitä hyviä suorituksiakaan. Vaikka olisivat ilmaisia kaikki, niin paskaahan tämä kevät on ollut. Periaatteessa silläkään ei ole väliä kuka niitä pelaajia on hankkinut, vaikka uskonkin, ettei ketään ole hommattu ilman Dalglishin hyväksyntää. Yhtälaillahan tuo on sinun spekulointia, ettei voisi tietää onko Dalglish nuita halunnut, vaikka taisi kirjassaan mainita puoltaneensa ainakin Carrollin hankintaa. Ja vaikkei olisikaan, niin Kennyllä on ollut käytössään Meirelesiä lukuunottamatta ne pelaajat, joilla viime keväänä tuli tulosta, ja silti on väkisinpeluuttanut esim. Hendersonia väärällä paikalla ja surkeista esityksistä huolimatta eikä taas Maxia, joka moneyball-periaatteiden mukaan ansaitsisi enemmänkin peliaikaa. Lucas menetettiin, ois ollut tilaisuus paikata, ei paikattu. Kennyn piikkiin menee sekin, jos "ei ole saanut" hankkia jotain pelaajaa, koska on semmoset ehdot suostunut sopimaan. Omistajat on kuitenkin osoittaneet, että tarvittaessa rahaa löytyy, joten ei voi Moyesin roolia vetää ja sanoa, ettei rahaa hankintoihin ole. Itse taisit vasta valitella, ettei esim Carrollin pääpalloille löydy boksista jatkajia? Korjaa jos muistin väärin. Mutta jos taktiikkaa ei ole luotu niin, että siellä boksissa pelaajia olisi, niin se on managerin vika. Jos taktiikalla on tähän pyritty, mutta pelaajat sössivät, niin on managerin vika, jos näitä edelleen peluuttaa. Eikä tässä mistään abramovicmaisesta managerien potkimisesta ole kyse, kun nykyisen ja edellisen managerin suoritukset on niin huonoja, että harvassa joukkueessa niitä näinkään pitkään olisi katseltu. Tietysti on. Mutta rajansa kaikella. Yksi mies voi tehdä kaikein oikein ottelupäivään asti mutta silti ne yksitoista lammasta siellä kentällä voi perseillä kaiken. Edelleen kaipaisin lisätietoa, että DalgLish olisin jonkun kuvitteellisen päätepysäkkinsä saavuttanut. Onko tähän jotan oikeata faktaa vain pelkästään tämä Liverpoolin konttaus? Vissiin Hodgsonista (toivottavasti kirjoitin nimen nyt oikein) taidettiin olla vähän samaa mieltä mutta kas, hänen valmentama joukkue suoriutuukin varsin hyvin ennakko odotuksiin nähden. Hodgsonin kritiikki kyllä kohdistui minusta siihen, ettei mies osannut manageroida isoa seuraa isoilla odotuksilla. En ymmärrä mitä ihmeen merkitystä miehen suorituksilla muissa seuroissa olisi sen Liverpool-pestin suhteen. Kaikkea hyvää Dalglishillekin vaan tulevissa pyrkimyksissään.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #5103 : 01.04.2012 klo 21:42:38 |
|
Tietysti on. Mutta rajansa kaikella. Yksi mies voi tehdä kaikein oikein ottelupäivään asti mutta silti ne yksitoista lammasta siellä kentällä voi perseillä kaiken.
Ei voi. Jos se yksi mies tekee kaiken oikein, niin joukkue ei perseile, vaan pelaa suurimman osan peleistä kykyjensä ylärajoilla. Jos pelaajat vaikuttavat kentällä haluttomilta, niin on tasan kaksi vaihtoehtoa: (1) manageri ei ole tehnyt työtään kunnolla tai ainakaan oikein (2) pelaajat eivät ole managerin takana.
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #5104 : 01.04.2012 klo 21:56:25 |
|
Ei voi. Jos se yksi mies tekee kaiken oikein, niin joukkue ei perseile, vaan pelaa suurimman osan peleistä kykyjensä ylärajoilla.
Jos pelaajat vaikuttavat kentällä haluttomilta, niin on tasan kaksi vaihtoehtoa: (1) manageri ei ole tehnyt työtään kunnolla tai ainakaan oikein (2) pelaajat eivät ole managerin takana.
Eli jalkapallonpelaajat eivät ole ihmisiä vaan robotteja mitä ohjelmoidaan? Kuinka pihalla ihminen voi olla?
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #5105 : 01.04.2012 klo 22:08:44 |
|
Eli jalkapallonpelaajat eivät ole ihmisiä vaan robotteja mitä ohjelmoidaan?
Voisitko käydä läpi yksityiskohtaisemmin sen päättelyketjun, joka johti tähän johtopäätökseen minun viestiini perustuen? Kiinnostaisi ihan oikeasti tietää millä logiikalla näihin johtopäätöksiin päädytään
|
|
|
|
|
Nando
Poissa
Suosikkijoukkue: Salon Wilpas, LFC
|
 |
Vastaus #5106 : 01.04.2012 klo 22:09:59 |
|
Manageri vaihtoon, ei ole muita vaihtoehtoja. Homma menee jatkuvasti vain paskempaan suuntaan. En aio enää jatkossa tukea KK:n johtamaa joukkuetta. Nyt tarvitaan muutosta, pian.
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #5107 : 01.04.2012 klo 22:16:05 |
|
Voisitko käydä läpi yksityiskohtaisemmin sen päättelyketjun, joka johti tähän johtopäätökseen minun viestiini perustuen?
Kiinnostaisi ihan oikeasti tietää millä logiikalla näihin johtopäätöksiin päädytään
Öö.. No tämä? Ei voi. Jos se yksi mies tekee kaiken oikein, niin joukkue ei perseile, vaan pelaa suurimman osan peleistä kykyjensä ylärajoilla.
En todellakaan väitä että Kenny DalgLish on kaikkien aikojen paras jalkapallovalmentaja ja Jumala, mutta nykyisen Liverpoolin pupellusta on täysin turha pistää yhden miehen harteille ja varsinkin kun tämä mies ketä tästä yritetään nyt ainakin täällä syytää, seisoo otteluiden aikana kentän ulkopuolella. Valmentajan vaihtaminen liian tiuhaan ei johda yhtään mihinkään, ellei käy todella kova tuuri.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #5108 : 01.04.2012 klo 22:39:42 |
|
Öö.. No tämä?
Ei tuo nyt ihan hirveästi selventänyt sitä miten tuosta päästään siihen, että olisin väittänyt pelaajien olevan "robotteja mitä ohjelmoidaan". Siitä olen toki samaa mieltä, että managereille pitäisi pääsääntöisesti antaa jonkin verran aikaa, mutta poikkeuksiakin löytyy. Mielestäni Dalglish vaan ei ole viemässä seuraa oikeaan suuntaan liigacup-voitosta huolimatta. e: kannattaa käydä lukemassa Chelsea-topicista viestejä ennen AVBn potkuja ja vähän sen jälkeenkin. Sielläkin laitettiin surkeita otteita pelaajien piikkiin ja AVBhen jaksettiin uskoa. Uskon, että AVB on erittäin hyvä manageri, mutta oli väärässä paikassa väärään aikaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.04.2012 klo 22:44:31 kirjoittanut Eiccu »
|
|
|
|
|
TheBlues
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen
|
 |
Vastaus #5109 : 01.04.2012 klo 22:42:23 |
|
Oliko tämä Newcastle tappio nyt kuinka suri yllätys, Liverpoolilla ei loppukautta ajatellen ole mitään muuta pelattavaa kuin "maine". Eurooppaan on jo paikka saatu ja tänään kentällä nuoria janttereita.
|
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #5110 : 01.04.2012 klo 22:43:00 |
|
Kyllähän AndyLove on tehnyt jo aikaisemminkin selväksi, ettei hän ymmärrä managerin/päävalmentajan roolia ollenkaan. Kaikki on ainoastaan pelaajien vika, nehän siellä kentällä ovat. Jostakin syystä ei tule mieleen yhtään ammattilaisjoukkuetta, jossa ei kyseisellä tittelillä olevaa kaveria ole (paitsi silloin kun edellinen on saanut potkut / lähtenyt itse, ja uutta ei ole vielä keritty palkata tilalle). Jostakin syystä ne seurojen omistajat maksavat kyseisille kavereille palkkaa vaikkei heille mitään tarvetta olekaan. Kumma juttu.
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #5111 : 01.04.2012 klo 22:55:21 |
|
Kyllähän AndyLove on tehnyt jo aikaisemminkin selväksi, ettei hän ymmärrä managerin/päävalmentajan roolia ollenkaan. Kaikki on ainoastaan pelaajien vika, nehän siellä kentällä ovat. Jostakin syystä ei tule mieleen yhtään ammattilaisjoukkuetta, jossa ei kyseisellä tittelillä olevaa kaveria ole (paitsi silloin kun edellinen on saanut potkut / lähtenyt itse, ja uutta ei ole vielä keritty palkata tilalle). Jostakin syystä ne seurojen omistajat maksavat kyseisille kavereille palkkaa vaikkei heille mitään tarvetta olekaan. Kumma juttu.
Sinä nyt pistelet asiat ihan mustavalkoiseksi ja pistät minun suuhun asioita mitä en ole sanonut. Itse taidat luulla, että manageri/päävalmentaja on seuroissa joku helvetin nukkemestari kuka pitää kaikki narut käsissään - ihan niinkuin football managerissa! Olet idiootti. Ei tuo nyt ihan hirveästi selventänyt sitä miten tuosta päästään siihen, että olisin väittänyt pelaajien olevan "robotteja mitä ohjelmoidaan".
Siitä olen toki samaa mieltä, että managereille pitäisi pääsääntöisesti antaa jonkin verran aikaa, mutta poikkeuksiakin löytyy. Mielestäni Dalglish vaan ei ole viemässä seuraa oikeaan suuntaan liigacup-voitosta huolimatta.
e: kannattaa käydä lukemassa Chelsea-topicista viestejä ennen AVBn potkuja ja vähän sen jälkeenkin. Sielläkin laitettiin surkeita otteita pelaajien piikkiin ja AVBhen jaksettiin uskoa. Uskon, että AVB on erittäin hyvä manageri, mutta oli väärässä paikassa väärään aikaan.
En ole Chelsean tilannetta seurannut sen enempää, mutta olen ymmärtänyt että hän nimenomaan kaatui tiettyjen pelaajien legendastatuksiin ja joutui nöyrtymään ja yrittämään sopeutua tilanteeseen muuttamalla omaa juttuaan vain näiden muutaman pelaajan takia. Minä vaan ihmettelen että mitähän vittua sitten jos 2014 keväällä ollaan edelleen taistelemassa juuri ja juuri eurosijoista, potkitaanko nyt DalgLishin tilalle otettu janari myös vittuun ja aloitetaan taas alusta?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.04.2012 klo 23:00:48 kirjoittanut AndyLove »
|
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #5112 : 01.04.2012 klo 23:19:25 |
|
Tulipa tehtyä pieni vertailu Hodgsonin ja Dalglishin välillä. Roy oli Liverpoolin peräsimessä 20:ssa valioliigaottelussa ja saldo niistä oli
7 4 9 24-27 25.
Dalglishin 20 viimeisintä valioliigapeliä ovat kulkeneet saldolla
6 5 9 22-23 23.
Toki Kenny toi yhden pytyn, mutta viime aikojen liigasaldo on katastrofaalisena pidettyä Hodgsoniakin surkeampi. (Vertailu ei toki ole ihan reilu, koska eri ajankohdat ja joukkueet jne., mutta kertoo silti jotakin tämän hetken tilanteesta.)
Dalglishilla on nyt hyvä mahdollisuus viedä Liverpool sen historian surkeimpaan liigasijoitukseen Valioliigassa ja yleensäkin sen jälkeen, kun seura takaisin ylimmälle sarjatasolle nousi kaudelle 1962-63 (8. sija on siis se surkein tähän mennessä). Lisäksi ihmeitä saa tapahtua, jollei saada tältä kaudelta uutta ennätystä vähiten tehdyissä maaleissa yhden kauden aikana liigassa (7 peliä jäljellä ja 15 maalia pitäisi tehdä niissä, jotta päästäisiin edes tasoihin nykyisen surkeimman kauden kanssa). Muitakin surkein kausi -ennätyksiä on mahdollista rikkoa vielä - kuten vähiten pisteitä Valioliigassa ja pienimmällä maalimäärällä seuran paras maalintekijä liigassa jne. Ainoa positiivinen asia kaudessa on se, että päästettyjä maaleja on edelleen kohtuullisen vähän, tosin yli 1 keskiarvolla mennään jo niissäkin.
edit: korjattu pieni virhe
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.04.2012 klo 18:21:58 kirjoittanut Knight »
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #5113 : 01.04.2012 klo 23:31:56 |
|
En ole Chelsean tilannetta seurannut sen enempää, mutta olen ymmärtänyt että hän nimenomaan kaatui tiettyjen pelaajien legendastatuksiin ja joutui nöyrtymään ja yrittämään sopeutua tilanteeseen muuttamalla omaa juttuaan vain näiden muutaman pelaajan takia.
Minä vaan ihmettelen että mitähän vittua sitten jos 2014 keväällä ollaan edelleen taistelemassa juuri ja juuri eurosijoista, potkitaanko nyt DalgLishin tilalle otettu janari myös vittuun ja aloitetaan taas alusta?
En nyt tiedä kaatuiko se yksistään tähtipelaajien statuksiin. Mielestäni AVB yritti tehdä liian suurta muutosta liian nopeasti ja ajaa sisään materiaalille soveltumatonta pelisysteemiä. Uskon, että AVB olisi saanut hyvää jälkeä aikaan pitkällä tähtäimellä, mutta AVBn pitäminen olisi ollut liian suuri riski Chelsealle. En osaa ennustaa tulevaisuutta. Dalglishilla ei ole minkäänlaisia näyttöjä nykyfutiksessa menestymisestä ennen Liverpool-pestiä, eikä noita näyttöjä ihan hirveästi ole vieläkään kertynyt. Uskon, että Dalglish on hyvä projektivalmentaja muutamaksi kuukaudeksi kriisijoukkueeseen, mutta siinä se ja varmaan oli hyvä valinta Hodgsonin jälkeen pelastamaan kaudesta se mitä pelastettavissa oli, mutta jatkopesti vaikuttaa olleen virhe. Tosin mistäpä sitä tuolloin olisi voinut tietää, kun kevät meni sellaisessa hurmoksessa. Liverpool tarvitsisi mielestäni O'Neillin tai Moyesin kaltaisen managerin, jolla on näyttöjä vähintään keskikokoisen seuran onnistuneesta pitkäikaisesta manageroinnista. Niin Dalglish kuin AVB ovat olleet tyhjiä arpoja. Hodgsonin ongelma taas taisi olla se, ettei puolustava pelityyli oikein istu Liverpoolin kokoiseen seuraan tai sen materiaaliin. Silti Hodgson mielestäni noista kolmesta olisi vähiten riskialtis valinta ja on vähän harmi ettei hän saanut kannattajia eikä ilmeisesti pelaajiakaan taakseen missään vaiheessa.
|
|
|
|
|
tetapi
Poissa
Suosikkijoukkue: S.S Lazio, AC Oulu ja FC Schalke 04
|
 |
Vastaus #5114 : 01.04.2012 klo 23:44:54 |
|
Sinä nyt pistelet asiat ihan mustavalkoiseksi ja pistät minun suuhun asioita mitä en ole sanonut. Itse taidat luulla, että manageri/päävalmentaja on seuroissa joku helvetin nukkemestari kuka pitää kaikki narut käsissään - ihan niinkuin football managerissa! Olet idiootti.
Managereilla/päävalmentajilla on yleisesti ottaen aika paljonkin valtaa ja vastuuta joukkueen pyörittämisessä. Tämä toki vaihtelee, mutta Englannissa näkisin asioiden olevan näin. Vaikuttavat päivittäin joukkueeseen tavalla jos toisellakin näin ollen on perusteltua myös seurata niiden puuhien näkymistä sarjataulukossa/kentällä. Tämä yhdistettynä odotuksiin johtanee lähitulevaisuudessa Kennyn potkuihin. Olet oikeassa, että aikaa pitääkin antaa mutta jaksaako kukaan odottaa sitä kun Dalglish keksii pyörän uudestaan ja se ei välttämättä edes vastaa niihin odotuksiin. Odotuksetkin voivat olla epärealistisia, mutta ei voida väittää etteikö Kenny olisi saanut haluamiaan nappuloita tuloksien tekoon ja kuinka pitkään puppelit voivat kestävästi vetää hommat vihkoon. Jossain vaiheessa ne hyvät ainekset alkavat äänestää jaloillaan.
|
|
|
|
|
Bollklubben 48
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Bollklubben 48, Torre Calcio
|
 |
Vastaus #5115 : 01.04.2012 klo 23:55:30 |
|
Tulipa tehtyä pieni vertailu Hodgsonin ja Dalglishin välillä. Roy on Liverpoolin peräsimessä 20:ssa valioliigaottelussa ja saldo niistä oli
7 4 9 24-27 25.
Dalglishin 20 viimeisintä valioliigapeliä ovat kulkeneet saldolla
6 5 9 22-23 23.
Toki Kenny toi yhden pytyn, mutta viime aikojen liigasaldo on katastrofaalisena pidettyä Hodgsoniakin surkeampi. (Vertailu ei toki ole ihan reilu, koska eri ajankohdat ja joukkueet jne., mutta kertoo silti jotakin tämän hetken tilanteesta.)
Dalglishilla on nyt hyvä mahdollisuus viedä Liverpool sen historian surkeimpaan liigasijoitukseen Valioliigassa ja yleensäkin sen jälkeen, kun seura takaisin ylimmälle sarjatasolle nousi kaudelle 1962-63 (8. sija on siis se surkein tähän mennessä). Lisäksi ihmeitä saa tapahtua, jollei saada tältä kaudelta uutta ennätystä vähiten tehdyissä maaleissa yhden kauden aikana liigassa (7 peliä jäljellä ja 15 maalia pitäisi tehdä niissä, jotta päästäisiin edes tasoihin nykyisen surkeimman kauden kanssa). Muitakin surkein kausi -ennätyksiä on mahdollista rikkoa vielä - kuten vähiten pisteitä Valioliigassa ja pienimmällä maalimäärällä seuran paras maalintekijä liigassa jne. Ainoa positiivinen asia kaudessa on se, että päästettyjä maaleja on edelleen kohtuullisen vähän, tosin yli 1 keskiarvolla mennään jo niissäkin.
Lainasin lokakuussa lädifoorumilta viestin missä verrattiin Royn ja Kennyn noin 20 viimeistä ottelua. Viestissä ero oli vain 84 m£, vähän ehkä kärjistetty mutta väitän vieläkin että Roy olisi tehnyt parempaa tulosta samoilla resursseilla. Kenny on legenda mutta ei tämän päivän manageri. Tosin joskus modernit managerit voivat olla väärä vaihtoehto, esim. Tottenhamilla Ramos, jonka tietelliset metodit olivat liikaa lädipelaajille. Kenny oli hätäratkaisu mutta hänelle ei koskaan olisi saanut antaa lisäpesti.
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #5116 : 02.04.2012 klo 08:16:40 |
|
Ei voi. Jos se yksi mies tekee kaiken oikein, niin joukkue ei perseile, vaan pelaa suurimman osan peleistä kykyjensä ylärajoilla.
Jos pelaajat vaikuttavat kentällä haluttomilta, niin on tasan kaksi vaihtoehtoa: (1) manageri ei ole tehnyt työtään kunnolla tai ainakaan oikein (2) pelaajat eivät ole managerin takana.
Ajattelin tätä asiaa yön yli, koska kyllähän tuo noin on. Pomo kantaa viimekädessä vastuun siitä, mitä ja miten työmaalla tehdään. Koko urakka nousee tai kaatuu työmaan johtajan mukana. Samalla ainakin allekirjoittaneen mieltä kaihertaa se seikka, että niin Hodarin kuin AVB:n loppujen lopuksi pelasivat pelaajat ulos. Huonot otteet ja heikko keskittyminen näytteli suurta osaa puolustuksessa ja hyökkäyksessä maalinteko tökki. Tämä tietenkään ei ole koko totuus, mutta väitän että niin Liverpool Hodarin aikana kuin AVB:n Chelsea ei tehnyt parasta mahdollista suoritustaan valmentajansa opeilla. Toisin sanoen, vaikka pelaajat fyysisesti kykenisivät tukemaan valmentajan pelitapaa, he eivät välttämättä halua, koska pelaajat kokevat pelitavan olevan huono tai epäsopiva heille. Raksatyömaan maalari maalaa tahallaan hitaasti jotta oma tuntiliksa olisi parempi samalla kun muiden urakka kusee? Kysymys kuuluukin, onko pelaajien atribuuttien ulosmittaus valmentajan tärkein tehtävä, vai pelaajan henkilöjohtaminen? Benitez oli mitä ilmeisimmin ulosmittaaja jonka henkilöjohtaminen oli vaihtelevaa, Hodari silkka ulosmittaaja joka epäonnistui ja Kenny silkka henkilöjohtaja. Toisaalta, eikö valmentajan tehtävä olisi löytää joukkueestaan juuri se oikea formi ja saada pelaajat uskomaan tuohon formiin niin että he antaisivat kaikkensa? Vastaus on ehdoton kyllä. Toinen mieltä askarruttanut asia on pelaajien joukkovoima suhteessa valmentajaan. Pelaajat nauttivat seurassaan suurta palkkaa ja arvostusta, joten heidän sanansa saattaa painaa paljonkin. En ainakaan itse pidä siitä, että pelaajien mököttely ja julkilausumat vaikuttavat valmentajan asemaan niin paljon kuin ne nyt tuntuvat tekevän.
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #5117 : 02.04.2012 klo 08:31:35 |
|
Surkeata on. Taitaa loppukaudesta olla kolme ottelua, joista on odotettavissa jotain muuta kuin tappioita. Everton*2 ja Chelsea kotona.
Ei voi kuin surkutella Kennyn kohtaloa, varmasti on ajatellut seuran parasta ja todella uskonut omiin kykyihinsä jatkopestiä allekirjoittaessa, mutta nyt todellisuus on iskenyt karvaasti esiin. Tuskin Kenny kävelee ennen kauden päätöstä, vaan siirtyy kesällä omatoimisesti syrjään.Liigassa ei ole ollut pelattavaa kuukausiin ja loppukaudesta on odotettavissa samaa paskaa.
Tärkeintä kevään aikana on todella kartoittaa tarkkaan tuleva manageri. Ei mitään hätiköityjä päätöksiä tai vanhoja jääriä. Kannattaisikohan jo kokeilla Saksa/Ranska -akselilta sopivaa ehdokasta? Tosin voisin löydä melkein jalluvedon, että 2012/13 kaudella Liverpoolia luotsaa Rafa Benitez.
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #5118 : 02.04.2012 klo 08:38:24 |
|
Surkeata on. Taitaa loppukaudesta olla kolme ottelua, joista on odotettavissa jotain muuta kuin tappioita. Everton*2 ja Chelsea kotona.
Tärkeintä kevään aikana on todella kartoittaa tarkkaan tuleva manageri. Ei mitään hätiköityjä päätöksiä tai vanhoja jääriä. Kannattaisikohan jo kokeilla Saksa/Ranska -akselilta sopivaa ehdokasta? Tosin voisin löydä melkein jalluvedon, että 2012/13 kaudella Liverpoolia luotsaa Rafa Benitez.
Loppukauden lyhyys ajaa oikeastaan Kennyn asiaa, jos otteluita olisi vähääkään enemmän niin paineet seurajohdon puolelta olisivat kovemmat.Täytyy vain toivoa että tästä kaudesta saadaan revittyä vielä se maksimaalinen eli FA-cup. Tosin heikolta sekin näyttää.... Uudesta valmentajasta ei ole kyllä mitään käsitystä. Rafa ei ole mieluisa ratkaisu, mutta ei kyllä ole kovin moni muukaan. Liverpool on tällä hetkellä epäkiitollinen paikka valmentaa. Kop vaatii, johto vaatii, pelaajat vaatii, mutta onko edellytyksiä menestyä? Mitä jos ensi kaudella sijoitus on kuudes tai seitsemäs? Tulisiko uudenkin managerin väistyä?
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #5119 : 02.04.2012 klo 08:53:16 |
|
Loppukauden lyhyys ajaa oikeastaan Kennyn asiaa, jos otteluita olisi vähääkään enemmän niin paineet seurajohdon puolelta olisivat kovemmat.Täytyy vain toivoa että tästä kaudesta saadaan revittyä vielä se maksimaalinen eli FA-cup. Tosin heikolta sekin näyttää.... Onhan tuo surullista katsottavaa, kun entisestä Euroopan (maailman) ykkösestä on kehittynyt jonkinlainen surullisen hahmon ritari. Valjun FC Köln. Potentiaalia kuitenkin on, ja on vielä täysin mahdollista, että jenkkiomistajien konsepti lopulta toimii. Pool-faneilla on ainakin mielenkiintoiset ajat tiedossa. Uudesta valmentajasta ei ole kyllä mitään käsitystä. Rafa ei ole mieluisa ratkaisu, mutta ei kyllä ole kovin moni muukaan. Liverpool on tällä hetkellä epäkiitollinen paikka valmentaa. Kop vaatii, johto vaatii, pelaajat vaatii, mutta onko edellytyksiä menestyä? Mitä jos ensi kaudella sijoitus on kuudes tai seitsemäs? Tulisiko uudenkin managerin väistyä? Varmasti "uuden nousun" merkittävin yksittäinen tekijä on oikean mänizerin löytyminen. Poolin oma ferguson/kloppo/mourinho tms. Mikähän näitten moneyball-omistajien kompetenssi sellaisen löytämiseen on? Aika paljon on heitelty ilmaan ajatusta, että der Sami a.k.a. Sammy siirtyisi ensi kaudeksi Poolin puikkoihin. Sopisi paremmin kuin hyvin tarinan seuraavaksi jaksoksi.
|
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #5120 : 02.04.2012 klo 09:03:26 |
|
Aika paljon on heitelty ilmaan ajatusta, että der Sami a.k.a. Sammy siirtyisi ensi kaudeksi Poolin puikkoihin. Sopisi paremmin kuin hyvin tarinan seuraavaksi jaksoksi.
Kannukset hankkimatta. Jos Leverkusen pesti olisi tullut vuotta aiemmin niin ehkä silloin. Nyt ei ole mitään näyttöä tai syytä tuoda miestä Anfieldille. Kennyn jatko on utopiaa, mutta jotenkin sitä kannattaja keikkuu sellaisen puolittaisen epäuskon välillä - haluaako sitä Dalglishin pois puikoista vai jatkuvuutta? Tahtooko nähdä valmentaja ja pelaajarulettia taas kesällä? Mitä jos homma ei taaskaan toimi? Houllierin ja Benitezin kaltainen kuusivuotisjakso olisi enemmän kuin tervetullut. Se olisi tervetullut vaikka sijoitukset keikkuisivat välillä 4.-6. ja silloin tällöin tulisi pyttyjä, kunhan suunta olisi selvillä. Houlliermaista jälleenrakennusta ja tavoitteellisuutta tarvitaan. Benitez taas ei ole mielestäni muutosvalmentaja ainakaan parhaasta päästä, mutta kohtuullinen ratkaisu kuitenkin. Comebackit ovat sinällään mielestäni aina huono asia.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #5121 : 02.04.2012 klo 10:18:56 |
|
Kannukset hankkimatta. Jos Leverkusen pesti olisi tullut vuotta aiemmin niin ehkä silloin. Nyt ei ole mitään näyttöä tai syytä tuoda miestä Anfieldille. Ajatukseni olikin se, että Englannin jalkapallon perinteisiin kuuluu nämä valmennuskokemattomien pelaajaikonien pestaamiset. En sitten yhtään osaa sanoa, sopiiko tämä jenkkiomistajien ajatusmaailmaan. Kennyn jatko on utopiaa, mutta jotenkin sitä kannattaja keikkuu sellaisen puolittaisen epäuskon välillä - haluaako sitä Dalglishin pois puikoista vai jatkuvuutta? Tahtooko nähdä valmentaja ja pelaajarulettia taas kesällä? Mitä jos homma ei taaskaan toimi? Houllierin ja Benitezin kaltainen kuusivuotisjakso olisi enemmän kuin tervetullut. Se olisi tervetullut vaikka sijoitukset keikkuisivat välillä 4.-6. ja silloin tällöin tulisi pyttyjä, kunhan suunta olisi selvillä. Houlliermaista jälleenrakennusta ja tavoitteellisuutta tarvitaan. Benitez taas ei ole mielestäni muutosvalmentaja ainakaan parhaasta päästä, mutta kohtuullinen ratkaisu kuitenkin. Comebackit ovat sinällään mielestäni aina huono asia. Usko huviksesi, empatiani ovat vahvasti puolellasi. Taitaa tuntua siltä, että mikään ratkaisu ei ole hyvä. Siksi mainitsinkin siitä, että joku konseptivalkku ala Ferguson/Klopp olisi se taivaanlahja, joka muuttaisi seuran kurssin pitkässä juoksussa.
|
|
|
|
|
Vorssander
Poissa
|
 |
Vastaus #5122 : 02.04.2012 klo 10:31:25 |
|
...Everton*2
Liverpool kohtaa Evertonin toki vain kerran loppukaudella.
|
|
|
|
|
Pesso
Poissa
|
 |
Vastaus #5123 : 02.04.2012 klo 12:24:25 |
|
Kennyn valinta ankean Hodarin tilalle oli onnistunut ratkaisu. Miehen jatkosopimus taas herätti ainakin täältä vähän etäämmältä Poolia fanittavien keskuudessa koko lailla kaksijakoisia tunteita; Periaatteessa hienoa, mutta onko Kennyllä kuitenkaan eväitä tulevaisuuden rakennustyöhön? Nyt alkaa näyttää sille, että looginen vaihtoehto on, että Kenny "päättää" kauden jälkeen siirtyä takaisin seuran nuorisokoordinaattoriksi tms.. Selviö Kennyn ero ei tosin ole, eikä välttämättä edes paras mahdollinen ratkaisu. Hyvällä tuurilla saattaa vieläpä olla, että kauden päätteeksi Poolilla on paikka Eurooppaliigassa ja kaksi kannua palkintokaapissa.
Lisäksi Kennyn kaudella ollaan ostettu ~sadalla miljoonalla punnalla pelaajia, joilla joku nuoremman polven koutsi ei tekisi periaatteessa yhtään mitään. Koko homma täytyisi aloittaa taas lähes alusta. Nimenomaan pelaajahankinnat on se osa-alue, jossa Kenny on epäonnistunut pahiten. Toisaalta hankintojen osalta on sanottava, että olisi mielenkiintoista tietää, mikä tässä on Damien Comollin rooli. Ainakin Spurs-aikoinaan Comolli oli muistaakseni tunnettu suht järjettömistä ja itsevaltaisista hankinnoistaan. Nyt kun Pool on hankkinut ylihintaisia brittijyriä, on syy joidenkin mielestä yksin Kennyn, mutta voisiko olla, että myös herra Comolli ja omistajat ovat asiaan vaikuttaneet? Ja toisaalta, mitä markkinoilla on ollut saatavissa?
Kennyä on syytetty myös taktisesta köyhyydestä. Minun mielestä tuo on totta korkeintaan osin. Puolustus pitää edelleen koko lailla hyvin ja hyökkäyspeli kärsii eniten vääränlaisista pelaajista. Ok, eihän taktiikkaa ja pelaajahankintoja voi täysin erottaa toisistaan, totta kai manageri hankkii tarvitsemansa pelaajat, mutta jos meillä olisi toinen Suarezin tasoinen pelaaja ja Meireles Adamin paikalla, olisi pelinrakentelu ihan erinäköistä. Vertailukohdaksi ottaisin Tottenhamin, jossa Redknappin taktiikat ovat suunnilleen yhtä arkaaisia, kuin Kennyn vastaavat. Erona on se, että Spursin tähtipelaajat ovat luokkaa Poolin vastaavia taitavampia.
Pelaajahankintojen ohella Kennyn kauden isoimmat ongelmat ovatkin olleet hieman yllättäen "tsemppipuolella". Esimerkiksi Carroll oli eilen matsin alussa jopa loistavassa vireessä. Peli päättyi kuitenkin siihen, kun se potki roskiksia pelaajatunnelissa. Onnistumisten puute katkaisee selkärangan liian aikaisin, eikä Kenny ole nähtävästi pystynyt täysin voittamaan pelaajien varauksetonta luottamusta. Toisaalta Kennyn hahmo ei myöskään luo Fergusonmaista pelkoa seurauksista, jos homma ei toimi.
Jos mitään megalomaanisen hyviä managerivaihtoehtoja ei ilmaannu, näen kohtuullisen mielelläni Kennyn Poolin peräsimessä myös ensi kaudella. Jonkinlainen projekti tässä nyt on kuitenkin käynnissä, ja esimerkiksi Carrollin ja Hendersonin otteissa paistaa kokemattomuus, jonka kitkemällä näistäkin pelaajista voidaan saada hyvää irti. Carroll on näyttänyt jopa Poolin paidassa välähdyksiä siitä, miten kiistaton sen potentiaali on. Kesällä toki pitäisi tehdä taas valitettavasti muutama järjellinen hankinta. Jos Kenny tiimeineen ei ensi kesän hankintojenkaan kohdalla tunnista tarvetta luovien pelaajien hankinnalle, tällöin olen valmis luovuttamaan Kennyn suhteen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.04.2012 klo 12:42:40 kirjoittanut Pesso »
|
|
|
|
|
L4E
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #5124 : 02.04.2012 klo 13:04:41 |
|
Vielä tuosta valmentajan merkityksestä sen verran että esim. Swansea ja Norwich keikkuisivat noilla sijoilla missä Pool lähes on ilman omia laadukkaita valmentajiaan? Uskallan kuitenkin väittää että Poolin pelaajisto on parempaa kuin noilla kahdella.
|
|
|
|
|
|
|
|