candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3925 : 06.05.2012 klo 12:01:32 |
|
Sir Alex Ferguson: "We'll assess where we're going with that in terms of players," the manager said of any summer dealings. "No doubt we'll be bringing players in. Maybe one or two. Maybe three, who knows? It depends on the kind of market we're dealing with, of course, and player availability."
"Scholesy, Giggsy and Berbatov will be here next year unless someone offers what we want for Berbatov so we have that experience."
Ferguson on siis availlut sanaista arkkuaan liittyen kesään ja siirtorumbaan. Hieman yllättäen mies kertoo siirtoja nähtävän varmasti, mikä nyt ei sinänsä ole mikään yllätys, mutta tuosta puhuminen avoimesti ehkä on. Ne perinteiset puheet sieltä kuitenkin tuli perään saatavuudesta ja markkinoiden tilanteesta. Lopuksi mies vielä veisteli Cityn olevan taloudellisesti kaikkia edellä, joten nuorien pelaajien kehittämiseen United tulee jatkossakin keskittymään. Sir Alex samalla kertoi Scholesin ja Giggsin jatkavan, mikä ei toki yllätä enää, mutta tuo on nyt kuitenkin ilmeisesti varmaa. Berbatoviin liittyvä myyntipuhe ei sekään ollut yllätys. Ilmeisesti sopivia tarjouksia ei ole tullut, joten SAF huuteli hieman halukkaille, että bulgaari lähtee vain jos tarjous on sopiva. Eiköhän sieltä vielä joku sen sopivan tarjouksen heitä, kyllä Berbatovista vielä joku varsin mallikkaan kärjen itselleen saa. Nykyisistä junnuista Sir Alex mainitsi J. Evansin ja Cleverleyn, näihin siis tullaan tulevalla kaudellakin luottamaan. Toki Evans on tuon luottamuksen täysin ansainnutkin. Aivan erinomaisesti J. Evans nosti jo lähes syöksykierteessä olleen uransa takaisin raiteilleen. Sylkykupista avainpelaajaksi muutamassa kuukaudessa. Cleverleyn potentiaali on toki myös selvää, ensi kaudella pitäisi sitten pysyä kunnossa ja lunastaa lupauksia hieman konkreettisemmin. Lähde
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3926 : 06.05.2012 klo 12:16:55 |
|
Jatketaan nyt vielä tästä päivästä. Tänään siis edessä jälleen yksi mahdollisuus menettää mestaruus tai saada vahvemmin kiinni siitä. Juuri nyt City on kuskin paikalla tässä kisassa, mutta Newcastle ei tule antamaan ilmaiseksi pisteitä Manchesterin kakkosseuralle. Manchester United taas kohtaa Old Traffordilla Swansean, joka ei sekään varmasti heti antaudu, vaikka toki oletuksen onkin pakko pitää kotivoittoa. Viime aikoina United on tosiaan esittänyt todella heikkoja otteita, joten katsotaan kuitenkin, ennen kuin mitään huudellaan. Jos Castle pisteitä nipistää Cityltä, niin eiköhän United kuitenkin sen verran ryhdistäydy, että taistelee vaikka väkisin sen voiton. Tai no, niin sitä olisi kuvitellut Wigan- ja Everton- otteluista, mutta toisin kävi. Ei siis odoteta mitään, toivotaan vain. Welbeck ja J. Evans ovat ilmeisesti sivussa, joten avaukseen noussee Chicharito/Berbatov sekä Jones/Smalling. Valencia on melko varmasti mukana, ainakin näin toivoisi. Young/Nani sitten toisella laidalla, mieluiten toki lusitaani, joka on yksilösuorituksillaan onnistunut usein avaamaan peliä. Cityn voittaesssa vaikka yhdellä maalilla, voisi tässä ottelussa United pyrkiä ottamaan hieman maalieroa kiinni, sillä onhan tuotakin kautta jonkinlainen mahdollisuus saavuttaa mestaruus. Mahdollisuus on hiuksen hieno, mutta kuitenkin. Ainahan sitä voi yrittää. Tältä päivältä toivotaan apuja 'Castlelta ja täyttä pistepottia Unitedille Old Traffordilla. Mielenkiintoinen päivä luvassa 
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #3927 : 06.05.2012 klo 12:25:21 |
|
Sir Alex Ferguson:
Näin siis SAF. Jos näissä asioissa pelattaisiin avoimilla korteilla, niin lausunnon olisi pitänyt olla muotoa (siis nähden mitä pitäisi tehdä): -"Tulemme hankkimaan selviä vahvistuksia erityisesti keskikentän keskuskaistalle" -"Tällä kaudella nähty löysäily tullaan kitkemään pois" -"Phelan ja/tai Meulensteen etsivät manageripostia ulkoa" Kauden päätyttyä on tietysti sitten aika näitä analysoida paremmin kenties uudessa topikissa siirtoveikkailuiden merkeissä. Nythän näyttäisi siltä, että uutuutena viimeisiin vuosiin nähden sinne voidaan laittaa Siirto-Loton lisäksi myös Jokeriarvonta, jossa veikataan sitä miljoonamäärää, jolla Berbatov lähtee. Scholesy, Giggsy and Berbatov will be here next year unless someone offers what we want
Tässä vaiheessa teet meinasivat jo mennä väärään kurkkuun.  Tänään siis vielä pelataan ja kaikki katseet ovat tietenkin Newcastlessa. Jos ja kun City hoitaa hommansa, niin en olisi yllättänyt vaikka Swansea niistäisi pisteen, jopa pisteitä, OT:lta tänään. Se kolmen pelin voiton sarja kauden loppuun on aivan mahdollinen nyt kun sulaminen on todella alkanut. Kokoonpano tietenkin elänee aikalailla Newcastlesta tulevan tuloksen/tilanteen mukaan, mutta toivottavasti tosiaan näitä loppuunpalamistapauksia ei peluuteta enää tällä kaudella vaan heille annetaan realistinen lepomahdollisuus ennen kesän koitoksia. Cityn voittaesssa vaikka yhdellä maalilla, voisi tässä ottelussa United pyrkiä ottamaan hieman maalieroa kiinni, sillä onhan tuotakin kautta jonkinlainen mahdollisuus saavuttaa mestaruus. Mahdollisuus on hiuksen hieno, mutta kuitenkin. Ainahan sitä voi yrittää.
 Tässä olisikin nyt jollekulle loistava tilaisuus tehdä topikin epävirallinen optimismiennätys uskomalla, että maalierolla United vielä hoitaa homman. Se vaatii tänään vähintään uuden EPL-ennätyksen asettamista. (Tulkitsen niin, että candidate edellä siis vaan hieman ”hassutteli”.) Mitä tulee Kagawaan, niin kuten monien muidenkin nikkien tapaan, niin jotenkin on sellainen tunne, että tässä saattaa hyvinkin olla kyseessä pelaaja, jonka perässä United on aidosti myös ollut. En ole liikaa, varsinkaan täällä Britanniassa, ollessani hänen pelejään nähnyt, mutta raporttien perusteella vaikuttaa fyysisistä rajoitteista huolimatta pelimieheltä. Sitä paitsi luottamus Callitin skauttausraportiin on "hieman" eri tasolla kuin Fergien viimeaikaiset yhteydet Portugaliin (niinpä niin).
|
|
|
|
Siksok
Poissa
|
 |
Vastaus #3928 : 06.05.2012 klo 12:32:12 |
|
Paul Pogba has decided to quit United & sign for Juve. His decision was made known in a letter from his agent to David Gill. [mail] #MUFC
Joko nyt tämä keissi saisi päätöksensä... Juu Mail lähteenä.
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #3929 : 06.05.2012 klo 12:38:12 |
|
Tänään siis vielä pelataan ja kaikki katseet ovat tietenkin Newcastlessa. Jos ja kun City hoitaa hommansa, niin en olisi yllättänyt vaikka Swansea niistäisi pisteen, jopa pisteitä, OT:lta tänään.
En usko Newcastle-City pelin suuresti vaikuttavan Unitediin, sillä riippumatta tuosta tuloksesta Unitedilla on edelleen teoreettiset saumat mestaruuteen, ainakin jos QPR ottaa pisteitä Stokelta. Vaikka City pelaa viimeisellä kierroksella kotona, niin tuo saattaa olla hankalampi paikka kuin voisi kuvitella, kun mesteruus on jo oikeastaan taskussa ja vastassa putoamista vastaan epätoivoisesti taisteleva joukkue. Toki City voittaa tuon pelin lähes 85% todennäköisyydellä. Tietysti itsekin olen sitä mieltä, että mikäli Newcastle ei tänään ota pisteitä, niin taistelu alkaa olla ohi, mutta pelit pitää aina pelata ennen kuin lopputuloksesta voi olla täysin varma, eikä koskaan kannata luovuttaa.
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3930 : 06.05.2012 klo 12:43:34 |
|
Tässä olisikin nyt jollekulle loistava tilaisuus tehdä topikin epävirallinen optimismiennätys uskomalla, että maalierolla United vielä hoitaa homman. Se vaatii tänään vähintään uuden EPL-ennätyksen asettamista. (Tulkitsen niin, että candidate edellä siis vaan hieman ”hassutteli”.) Älä turhaan, ei se mitään "hassuttelua" sinänsä ollut. Toki tuon mahdollisuus on vain joitain pieniä prosenttien murto-osia, mutta tuskin sitä faktaa nyt kannattaa ihan huutonauramalla ohittaa. Jos City voittaa vain yhdellä maalilla, niin kyllä Manchester Unitedin pitäisi lähteä Swanseaa vastaan tekemään reilusti maaleja, mielummin kuin vain neppailla 1-0 voitto. Hauskaa sinänsä, että tässä tarjotaan nyt virallista optimismiennätystä, kun juuri viimeksi Kant taisi tarjota jonkinlaista pessimisiennätystä, kun totesin että Unitedin tulee voittaa vielä nämä ottelut ennen kuin se voidaan mestariksi kruunata. No, United ei niitä otteluita voittanut ja mestariksi taidetaan kruunata City. Mitä tulee Kagawaan, niin kuten monien muidenkin nikkien tapaan, niin jotenkin on sellainen tunne, että tässä saattaa hyvinkin olla kyseessä pelaaja, jonka perässä United on aidosti myös ollut.
Kagawasta on muodostumassa ikihuhu Unitediin, mutta saa nähdä. Onhan näitä huhumyräköitä nähty ennenkin, joissa jotain pelaajaa viedään Old Traffordille jo "varmana siirtona", mutta lopulta pelaajaa siirtyykin jonnekin aivan muualle. Tämä kuitenkin tuntuisi ihan järkeenkäyvältä hankinnalta, ei sillä, mutta katsotaan nyt miten käy. Ilmeisesti 12. päivä tätä kuuta saadaan kuulla hieman enemmän.
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #3931 : 06.05.2012 klo 12:51:36 |
|
Nykyisistä junnuista Sir Alex mainitsi J. Evansin ja Cleverleyn, näihin siis tullaan tulevalla kaudellakin luottamaan. Toki Evans on tuon luottamuksen täysin ansainnutkin. Aivan erinomaisesti J. Evans nosti jo lähes syöksykierteessä olleen uransa takaisin raiteilleen. Sylkykupista avainpelaajaksi muutamassa kuukaudessa. Cleverleyn potentiaali on toki myös selvää, ensi kaudella pitäisi sitten pysyä kunnossa ja lunastaa lupauksia hieman konkreettisemmin. 88- ja 89-syntyneitten pelaajien kutsuminen junnuiksi kai kertoo siitä, että kehitystä parempaan pitäisi tulla. Kysehän on lähes tulkoon veteraani-ikäisistä janareista. Varmasti noihin tullaan luottamaan, mutta vain ja ainoastaan ns. täydennysmiehinä. Itse ainakin miellän Manun edelleen seuraksi, jota lähtökohtaisesti sekä Valjusijoituksensa että pitkäaiakaisen statuksensa johdosta verraataan aina ensimmäiseksi Barcaan, Realiin, Bayerniin ja Milaniin. Ei siihen leikkiin lähdetä Evansit ja Cleverleyt ykkösmiehistössä.
|
|
|
|
Duhvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3932 : 06.05.2012 klo 12:59:30 |
|
Eiköhän QPR osoittanut Chelsean vieraana sen, että puolustus ei pidä vieraspeleissä ja kun vastassa on kauden paras kotijoukkue niin todennäköisesti nähdään persraiskaus a la Chelsea kaksi vuotta sitten Wigania vastaan. Se on joko tänään tai ei koskaan jolloin Manulle saattaa tarjoutua vielä mahdollisuus, se vaatii cityltä pistementystä. Todennäköisintä on että city ja manu voittaa tänään, ja viimeisellä kierroksella city voittaa ja manu menettää pisteitä. Ehkä noin olisi parempi tapa hävitä mestaruus, maalierolla mestaruuden häviäminen paikkalisvastustajalle kirvoittaisi entistä enemmän. Olisihan se kai myös jonkimoinen ennätys hävitä mestaruus 89 pisteellä.
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #3933 : 06.05.2012 klo 13:00:47 |
|
Älä turhaan, ei se mitään "hassuttelua" sinänsä ollut. Toki tuon mahdollisuus on vain joitain pieniä prosenttien murto-osia, mutta tuskin sitä faktaa nyt kannattaa ihan huutonauramalla ohittaa. Jos City voittaa vain yhdellä maalilla, niin kyllä Manchester Unitedin pitäisi lähteä Swanseaa vastaan tekemään reilusti maaleja, mielummin kuin vain neppailla 1-0 voitto.
Noh, katsotaanpas nyt vähän tarkemmin tätä kahden askeleen pituista ennustetta. Oletuksena sille, että maalierolla homma ratkeaa, niin voidaan pitää sitä, että naapurit voittavat loput pelinsä. Lisäksi selvyyden vuoksi voittakoot City tänään vain maalilla. Tuon jälkeen maaliero taitaa olla +9 Cityn eduksi (+tehdyt maalit). Jotta päätöskierroksella maalierolla United voisi ratkaista tittelin, sen on joka tapauksessa voitettava Sunderlandissa reilulla erolla. Keskeisempää tuossa tilanteessa on kuitenkin se, että myös City tietää, että nyt on tehtävä maaleja. Mikä on siis ennusteesi heidän voittomarginaalille QPR:stä? Niinpä, vuonna 1995, ilman Cantonaa, United rökitti Ipswichin 9-0 OT:lla. Vähintään samaan, ja kovempaankin löylyttelyyn, on tänään heidän kyettävä jotta GD:llä voisi homma hoitua. Eli Fergien ohjeistus tätä varten Tuntematonta mukaillen: "Ja muistakaa sitte että joka luodin on osuttava. Kun kerran laukasee siinä pitää olla tappamisen meininki." Hauskaa sinänsä, että tässä tarjotaan nyt virallista optimismiennätystä, kun juuri viimeksi Kant taisi tarjota jonkinlaista pessimisiennätystä, kun totesin että Unitedin tulee voittaa vielä nämä ottelut ennen kuin se voidaan mestariksi kruunata. No, United ei niitä otteluita voittanut ja mestariksi taidetaan kruunata City.
Kantin "varmat"...  Kagawasta on muodostumassa ikihuhu Unitediin, mutta saa nähdä.
Nohnoh, ei tässä vielä olla lähelläkään Thuram, Gattuso tai vaikkapa Sneijder-huhuja, jotka sentään kestivät vuosia. Ei siihen leikkiin lähdetä Evansit ja Cleverleyt ykkösmiehistössä.
Näinhän se on. Unitedissa, ja osin siihen liittyvässä kommentoinnissa, tunnutaan hieman uinuvan tällä hetkellä, että mitä todellisuudessa he oikein tarvitsevat. Ei sinänsä, mainitut pelaajat ovat varmasti rotaatiossa vahvasti ensi kaudellakin mukana ja kenties kokoonpanossa sitten noita seuroja vastaan loukkaantumisten painaessa päälle loppukaudesta.
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3934 : 06.05.2012 klo 13:03:40 |
|
88- ja 89-syntyneitten pelaajien kutsuminen junnuiksi kai kertoo siitä, että kehitystä parempaan pitäisi tulla. No joo, eihän nuo Unitedin omat kasvatit enää junnuja sinänsä ole, vaikka Cleverley tosin on Unitedin peleissä varsin kokematon. Ei siihen leikkiin lähdetä Evansit ja Cleverleyt ykkösmiehistössä.
J. Evans on kyllä pelannut erinomaisesti viime aikoina. Ja pelasi muuten erinomaisesti jo aikanaan, kun jätti jalkoihinsa Piquen. Tason tippui yhtäkkisesti melko pitkäksi aikaa, itseluottamus tuntui olevan nollissa. Sitähän se on nuorilla pelaajilla, taso ailahtelee. Toivottavasti nyt taso pysyisi stabiilina, sillä parhaimmillaan mies on erinomainen toppari. Cleverleysta ei vielä kukaan pysty sanomaan mitään. Lainakommenukset menivät erinomaisesti, viime kesän harjoitusotteluissa mies oli loistava, kuten myös alkukaudesta, ennen kuin loukkaantui. Oliko tämä kaikki vain harhaa, se nähdään, jos mies saa uudestaan mahdollisuuden näyttää osaamistaan. Monien mielestä esimerkiksi G. Neville, Fletcher, Butt, O'Shea ja Park eivät olleet tarpeeksi hyviä, mutta niin vain nämä miehet ovat kaikki voittaneet UCL:n ja useita mestaruuksia ja cuppeja Englannissa.
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3935 : 06.05.2012 klo 13:13:43 |
|
Eli Fergien ohjeistus tätä varten Tuntematonta mukaillen: "Ja muistakaa sitte että joka luodin on osuttava. Kun kerran laukasee siinä pitää olla tappamisen meininki." Ja niinhän sitä pitäisikin olla. Painetta pitäisi pystyä luomaan Cityn niskaan kaikin tavoin. Ei maalieron kiriminen kiinni ole todellakaan realistista, mutta kyllähän siltikin sitä tulisi kiriä kiinni, eikä luovuttaa suosiolla. Nohnoh, ei tässä vielä olla lähelläkään Thuram, Gattuso tai vaikkapa Sneijder-huhuja, jotka sentään kestivät vuosia.
Ensimmäisen kerran Kagawaa huhuiltiin Manchester Unitediin vuoden 2010 lopulla, joten onhan tässä jo hyvä alku 
|
|
|
|
Siksok
Poissa
|
 |
Vastaus #3936 : 06.05.2012 klo 13:17:01 |
|
Nohnoh, ei tässä vielä olla lähelläkään Thuram, Gattuso tai vaikkapa Sneijder-huhuja, jotka sentään kestivät vuosia.
Odotellaan vaan ensikesää ja Sneijder huhuja, kun vahvisti näyttää siltä, ettei Inter selviä UCL:ään ja EL:äänkin taitaa tehdä tiukkaa... 
|
|
|
|
Waky
Poissa
|
 |
Vastaus #3937 : 06.05.2012 klo 16:42:13 |
|
Ei korvattu suoraan, mutta materiaalista löytyi korvaajia, jotta homma toimi hyökkäyspäässä edelleenkin. ... Tämä juuri. Ei C. Ronaldo ollut ainoa syy menestykseen, vaikka toki tärkeä palanen tuota palapeliä olikin. ...
Olin jopa tuolloin sitä mieltä, että oli hyväksi tietyllä tapaa Ronaldon lähtö koska Unitedin pelitaktiikka joutui monipuolistumaan eikä luottamaan Ronaldo, Rooney kaksikon ratkaisuvoimaan ja käyttämään hyökkääviä taktiikoita. Mielenkiintoinen näkemys. Omasta mielestäni nimenomaan puolustuspäässä on tällä kaudella annettu liikaa siimaa verrattuna viime kausiin, ei hyökkäyspäässä. Samaa mieltä että puolustuspää on heikompi, mutta itse näkisin että tässä tilanteessa Ronaldon kaltaisella lahjakkuudella olisi vaikutus jossa United voisi keskittyä taktiikoissa puolustusvoittoisimpiin taktiikkoihin, luottaen jälleen kerran Ronaldo & Rooney tyyppiseen ratkaisuvoimaan ja siten olen sitä mieltä että miehen puute näkyy selkeämmin kuin aikana jolloin koko joukkueen taso oli kokonaisvailtaisesti parempi ja omasta mielestä taktiikat olivat turhankin konservatiivisia ihan vain "vanhasta" tottumuksesta. Ronaldon lähtö sitten pakotti Unitedin avaamaan peliään enemmän. Eli lyhyesti, Ronaldon kaltainen huippu antaisi enemmän pelivaraa puolustuksen suhteen ja sen sukupolvenvaihdokseen ja hänen tasoisen pelaajan puuttuminen näkyy nyt selkeämmin Unitedin hyökkäyspelissä.
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #3938 : 06.05.2012 klo 17:31:20 |
|
Jos jotain yksittäistä tekijää pitäisi etsiä, mikä on erottanut tällä kaudella Cityn ja Unitedin, niin se on Yaya Toure. Aivan järkyttävää dominointia derbyssä ja tänään sama meininki. Unitedilla ei olisi juurikaan hätää keskikenttänsä kanssa, jos siellä olisi vastaava peluri pelaamassa. Nooh, ehkä ensi kaudella siellä on joku samantason vääntäjä ja ottelujen ratkaisija.
|
|
|
|
benksi
Poissa
|
 |
Vastaus #3939 : 06.05.2012 klo 17:36:57 |
|
No hätä, on muuten varma homma ettei Castle häviä Citylle kotona, ottakaa vaikka talteen  No, hävis kumminkin 
|
|
|
|
Duhvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3940 : 06.05.2012 klo 17:42:30 |
|
Lopulta oikea joukkue vei mestaruuden, jos pupeltaa 8 pisteen johdon kauden ratkaisuhetkillä niin ei ansaitse mestaruutta. Ja keskinäisissä olivat myös selvästi parempia joten onnittelut cityn suuntaan. Ensi kaudella united ei sitten pelaakaan perinteistä höntsäottelua Community Shieldiä, viimeksi näin kävi 2006.
|
|
|
|
kuuhasen lalli
Poissa
|
 |
Vastaus #3941 : 06.05.2012 klo 17:47:51 |
|
Laitappas Turvatarkastus jallua tulemaan 
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #3942 : 06.05.2012 klo 18:00:10 |
|
Laitappas Turvatarkastus jallua tulemaan  Ehdottomasti laitetaan, jos City mestaruuden vie, mutta odotellaanhan vielä viimeinen kierros. Olisihan se hienoa, jos Mancinin tieltä tylysti pois potkittu ja entinen United kärki Mark Hughes pystyisi riistämään mestaruuden Manciniltä ja Cityltä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.05.2012 klo 18:03:47 kirjoittanut Turvatarkastus »
|
|
|
|
|
Pumba
Poissa
Suosikkijoukkue: Therese Johaug
|
 |
Vastaus #3943 : 06.05.2012 klo 20:18:45 |
|
No joo, kyllähän City osoitti tänään niitä kuuluisia mestarin elkeitä ja varmisti käytännössä tämän kauden liigamestaruuden. Täysin ansaitun sellaisen. United hoiti myös virkamiesmäiseen tyyliin omansa Swanseata vastaan, mutta olihan tässä pelissä jo sellaista hävityn mestaruuden makuista tekemistä.
Scholesille muuten tänään jo kauden neljäs liigamaali. Viimeksi tainnut tehdä näin paljon kaudella 06-07...
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #3944 : 06.05.2012 klo 20:25:50 |
|
Lopulta oikea joukkue vei mestaruuden, jos pupeltaa 8 pisteen johdon kauden ratkaisuhetkillä niin ei ansaitse mestaruutta. Ja keskinäisissä olivat myös selvästi parempia joten onnittelut cityn suuntaan. Ensi kaudella united ei sitten pelaakaan perinteistä höntsäottelua Community Shieldiä, viimeksi näin kävi 2006.
Juurikin näin. Harvinainen pupellus Unitedilta, periaatteessa koko kausi, jos/kun City mestaruuden vie. Toisaalta pokaaliton kausi voi tehdä pelaajille erittäin hyvää. Suurimmalle osalle pitäisi tämän kauden jälkeen selvitä, että se keskinkertainen taso ei riitä, vaan tason pitää olla lähellä huippua pelistä toiseen eikä vain silloin tällöin. Varsinkin Euroopassa tämä nähtiin tällä kaudella karulla tavalla. Valjussa 28-5-5, maalisuhde 90-34(arvio) ja 89 pistettä, niin eihän tuota voi huonoksi haukkua millään tavalla. Tällä kaudella vaan sattui käymään niin, että joku muukin onnistui.
|
|
|
|
PepsiMax
Paikalla
Suosikkijoukkue: M.U.F.C
|
 |
Vastaus #3945 : 06.05.2012 klo 20:26:44 |
|
SAFin töppäyksiä nämä wigan,everton ja city peli olivat. Yleensä näitä aivopieruja häneltä nähdään kaudessa ehkä 1, mutta nyt mentiin kyllä riman alta ja lujaa.
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #3946 : 06.05.2012 klo 20:29:10 |
|
SAFin töppäyksiä nämä wigan,everton ja city peli olivat. Yleensä näitä aivopieruja häneltä nähdään kaudessa ehkä 1, mutta nyt mentiin kyllä riman alta ja lujaa.
Sellainen fiilis että tulevana sunnuntaina joutuu taas symppaamaan bussitaktiikalla pelaavaa joukkuetta. Jos ja kun QPR sellaisen Cityä vastaan valitsee. Toivon että valitsee.
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.05.2012 klo 20:38:29 kirjoittanut bison »
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #3947 : 06.05.2012 klo 20:39:46 |
|
J. Evans on kyllä pelannut erinomaisesti viime aikoina. Ja pelasi muuten erinomaisesti jo aikanaan, kun jätti jalkoihinsa Piquen. Tason tippui yhtäkkisesti melko pitkäksi aikaa, itseluottamus tuntui olevan nollissa. Sitähän se on nuorilla pelaajilla, taso ailahtelee. Toivottavasti nyt taso pysyisi stabiilina, sillä parhaimmillaan mies on erinomainen toppari. Topparina voi kehittyä vaikka kuinka hyväksi. En koskaan lue madonlukuja pelaajien kehitykselle. Noppajalkana se kuitenkin pysyy hamaan tulevaisuuteen asti. Tuossa iässä ei enää perusominaisuudet kauheasti muutu. Hyvä toppari voi toki olla noppajalkakin. Jackie Charltonin mukaan pitääkin olla. Cleverleysta ei vielä kukaan pysty sanomaan mitään. Lainakommenukset menivät erinomaisesti, viime kesän harjoitusotteluissa mies oli loistava, kuten myös alkukaudesta, ennen kuin loukkaantui. Oliko tämä kaikki vain harhaa, se nähdään, jos mies saa uudestaan mahdollisuuden näyttää osaamistaan. Jos katsot Cleverleyn kilpailukirjaa vaikkapa transferista, niin tajuat, että pitää olla melkoinen optimisti, jos näkee tämän kaverin tulevaisuuden Barca-haastajana. Kyse siis samasta kuin Evansin kohdalla, rima on korkealla jo heti kättelyssä. Monien mielestä esimerkiksi G. Neville, Fletcher, Butt, O'Shea ja Park eivät olleet tarpeeksi hyviä, mutta niin vain nämä miehet ovat kaikki voittaneet UCL:n ja useita mestaruuksia ja cuppeja Englannissa. Myös Martin Kree on zämppärivoittaja. Oli vieläpä avauksessa. Kuvittelin tosiaan, että tässä keskustellaan Barca-haastajan kokoamisesta. Siinäkin jengissä voi täytemiehinä olla vaikka keitä, mutta kyllä se todellinen haastaminen vaatii vidicejä, naneja, valencioita ja rooneja.
|
|
|
|
KALLEKALLE
Poissa
|
 |
Vastaus #3948 : 06.05.2012 klo 20:40:05 |
|
Kyllä tuo everton-pelin käsittämätön löysäily oli se,joka käänsi vaakakupin Cityn puolelle. En kyllä tiedä,millä perusteella everton-pelin saa SAF:in piikkiin. Jos joukkueella ei ole riittävää kurinalaisuutta pitämään kahden maalin johtoa,niin ei siinä valmentajalla ole kauheasti tehtävissä. Wigan ja City-ottelut toki kaatuivat osittain Fergusonin kokoonpanovalintoihin.
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3949 : 06.05.2012 klo 23:30:03 |
|
Tämän illan ottelut menivät jotakuinkin odotetusti. Newcastle haastoi hyvin, mutta lopulta City kaivoi väkisin tarvittavat maalit ja otti suuren harppauksen kohti mestaruutta. United hoiti myös oman osuutensa melko ammattimaisesti, joten viimeinen kierros jättää vielä pienen pienen mahdollisuuden Sir Alex Fergusonin miehille. En pidättele hengitystäni. Kuvittelin tosiaan, että tässä keskustellaan Barca-haastajan kokoamisesta.
Kuvitusmaailmassa ei tarvitse liikkua. Ji-Sung Park oli olennainen osa UCL:n voittanutta joukkuetta 2007-08 kaudella. Oli avauksessa kaatamassa Barcelonaa molemmissa osissa semifinaaleissa. Myös monien haukkuma Wes Brown oli näissä otteluissa avauksessa. Mutta tämä ei ollut missään nimessä se pointti. Pointtina oli tottakai se, että Manchester Unitedin menestysjoukkueet Sir Alex Fergusonin alaisuudessa ovat aina olleet enemmän kuin osiensa summa. Yksilötasolla ei onneksi ratkaista mitään joukkueurheilussa, joten jatkossakin parhaita pelaajia juuri Unitedille eivät välttämättä ole ne absoluuttisesti parhaat pelaajat, vaan sopivimmat palaset juuri Unitedin palettiin. J. Evans ja Cleverley saattavat tulevaisuudessa olla juuri Unitedille tärkeitä pelaajia. Mutta antaa ajan näyttää, turha tästä on nyt sen enempää kättä vääntää.
|
|
|
|
|
|