FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.07.2025 klo 01:40:09 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 160 [161] 162 ... 164
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2011/12 - The Rulers of England Marching On  (Luettu 455499 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Vilba

Poissa Poissa


Vastaus #4000 : 12.05.2012 klo 21:48:42

Katselen tässä Saksan cupin finaalia ja yleisöstä bongattu SAF, eli Kagawa lienee melko vakavasti kiikarissa
Phelanin kanssa. Mahtoiko olla shortsit jalassa? Juuri muuten syötti Kagawa maalin tätä kirjoitettaessa Ylos
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #4001 : 12.05.2012 klo 21:55:26

Phelanin kanssa. Mahtoiko olla shortsit jalassa? Juuri muuten syötti Kagawa maalin tätä kirjoitettaessa Ylos

En nähnyt housutilannetta, mutta vahvasti on Kagawa pelannut maali ja maalisyöttö kasassa
Kant

Poissa Poissa


Vastaus #4002 : 13.05.2012 klo 08:52:56

No, ei taida väitöskirjaa näistä jutuista irrota. :D Sitä vartenhan täytyisi tarjota jotain uutta eikä vain toistaa papukaijamaisesti vuosi toisensa perään samoja juttuja ja/tai kompata muiden kommentaattorien näkemyksiä.

Mitä sitten tulee "menestykseen", niin tässä kohtaa sanavalinta on kyllä pettänyt pahan kerran. Ei tämä niin dramaattista sentään ole eikä sillä, että United epäonnistui voittamaan Wiganin ja Evertonin loppukauden aikana voi mitään kovin suurta paniikkia saada aikaan pitkässä katsannossa. Menestys on paljon kokonaisvaltaisempi asia kuin yhden kauden mestaruusjuoksu. Toisaalta se, että kolmeen kauteen United on nyt häviämässä toisen kerran mestaruuden todella niukalla erolla, pitäisi viimeistään herätellä oikeita henkilöitä

Loppukauden pettymyksen lisäksi samaan kauteen on myös mahtunut totaalinen sulaminen Euroopan kermakentillä, joten Unitedin henkinen kantti on rakoillut yllättäen tällä kertaa pahasti. ManU:n pelilliset heikkoudet on toki kaikkien nähtävissä, mutta pisteitä ManU on rutiinilla kerännyt ihan kelvollisesti. Tärkeimpien turnausten ratkaisupeleissä hyytyminen on kuitenkin niin epätyypillistä Fergusonin jengeille, että väkisinkin herää kysymys olisiko vanhuksen ote viimein kirpoamassa. Eri yhteyksissä samaa on toki ennustettu jo vähintään kymmenen vuoden ajan, mutta tähän asti skotti on aina lopulta naureskellut mestaruusviskin ääressä, joten mitään ylitiöpäisen negatiivista ennustetta ei ehkä vielä kannata heitellä ilmaan. Silti gloorian menetys kalkkiviivoila saanee ManU-valmennusjohdon kesällä miettimään mikä valmistautumisessa petti, kun kuohuvat jouduttiinkin pistämään takaisin kylmään odottelemaan parempaa huomista.
PepsiMax

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.U.F.C


Vastaus #4003 : 13.05.2012 klo 13:19:29

http://www.youtube.com/watch?v=vZd6JrglFeg&feature=player_embedded#!

:(

Katotaan ny loppuun asti...
Affe

Poissa Poissa


Vastaus #4004 : 13.05.2012 klo 13:34:36


Onneksi nämä kuvat eivät ole tämän kauden Blackburn-vierasmatsin jälkeen. Se vasta noloa olisikin.
pusero

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kari Arkivuo


Vastaus #4005 : 13.05.2012 klo 18:48:11

Ensi kaudella kaksi tähteä logon päällä?

:D :D :D
« Viimeksi muokattu: 13.05.2012 klo 19:03:08 kirjoittanut pusero »
Juoksentelija

Poissa Poissa


Vastaus #4006 : 13.05.2012 klo 19:06:20

Ensi kaudella kaksi tähteä logon päällä?

:D :D

Onko se niinku kaksi tähteä kakkossijan merkiksi? Hopea on hieno saavutus, kun ilmeisesti kyseessä oli ManUlle jonkinlainen välivuosi? Vilpittömät onnittelut Ylos
Pumba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Therese Johaug


Vastaus #4007 : 13.05.2012 klo 19:11:10

Parin minuutin päässä oli siis United liigamestaruudesta, mutta City esitti, sanottaisiinko nyt unitedmaisen loppukirin, ja nappasi nenän edestä liigapytyn itselleen. Lähellä se siis lopulta oli, mutta koko kauden mitalla katsottuna Cityä voi kyllä pitää täysin mestaruuden arvoisena jenginä. Kesällä sitten vain Fergusonilta oikeaa otetta siirtomarkkinoilla ja syksyllä taas uutta matoa koukkuun nälkäisemmällä ilmeellä kuin paikoitellen tällä kaudella.
Duhvi

Poissa Poissa


Vastaus #4008 : 13.05.2012 klo 19:17:22

Ehkä hieman pisti harmittamaan millä tavalla tuo ratkaisu tuli, mutta lopulta kaikki oli kuitenkin cityn omissa käsissä ja aika lähellä olivat pupellusta, hyvin kuitenkin puskivat loppuun asti ja palkinto tuli. Nyt sitten katse ensi kauteen, city tulee olemaan erittäin kova vastus myös ensi kaudella, chelseasta ja arsenalista vaikea sanoa jos pystyvät nousemaan Manchesterilaisten kantaan. Toivottavasti kesällä tapahtuu jotain myös siirtorintamalla, sillä hieman tuuletusta kaivataan joukkueeseen.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #4009 : 13.05.2012 klo 19:17:35

Voitto Unitedille Rooneyn maalilla, liiga Citylle Agueron maalilla. Aivan uskomaton lopetus Valioliiga-sesongille, ei kai tästä kauden päätöskierroksen draama voi kasvaa? Mieletön nousu Cityltä lisäajalla. Sanattomaksi vetää, huikeaa on jalkapallo!
123abc

Poissa Poissa


Vastaus #4010 : 13.05.2012 klo 19:20:26

Tältä se vissiin tuntu Bayernin kannattajista 1999... Pakko sanoa että en haluais että kukaan joutuu häviimään yhtään mitään tolla tavalla, kuvottavaa. Ensin koko pelin ajan pahempi jännitys kuin koskaan ennen, sitten pahempi masennus kuin koskaan ennen.

Kesken matsin, kun QPR tasoitti ja oli menny johtoon, oli pakko käydä "vakuudeks" lyömässä vetoo Cityn puolesta just tätä varten... Ei auttanu, ei yhtään.
« Viimeksi muokattu: 13.05.2012 klo 19:25:27 kirjoittanut 123abc »
ManU9

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU


Vastaus #4011 : 13.05.2012 klo 19:23:04

Uskomaton peli tämä jalkapallo
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #4012 : 13.05.2012 klo 19:49:17

Lupaus on lupaus, joten tässä.

Tuoppi
kaukaasiantuntija

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, ManU


Vastaus #4013 : 13.05.2012 klo 19:49:26

Jaa, sellainen päätöskierros. Aika hirittävä tapa hävitä mestaruus vaikka käytännössä se oli ryssitty jo muutama peli sitten. Vielä kerran kuitenkin tuli tunne että vieläkö se seisoo sittenkin.. mutta ei.

Ens kaudella sitten keskikentälle pari pelaajaa lisää niin kyllä se siitä.
George Beast

Poissa Poissa


Vastaus #4014 : 13.05.2012 klo 19:53:57

Niin lähellä, niin kaukana. Uskomaton peli tämä jalkapallo, ei tuollainen loppuhuipennus voi edes olla todellista. Tunteiden vuoristorata ehti olla aikamoinen... Onnittelut vihollisleiriin, juhlikaa nyt mutta ensi kaudella me otamme omamme takaisin.
Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #4015 : 13.05.2012 klo 20:34:56

Peliesitys oli taas mitä oli. Varsinkin sen QPR:n tasoitusmaalin jälkeen, peli meni melkoisen sekavaksi.

Rutiinivoitto sieltä kuitenkin tuli.

Mutta, olihan huikea loppu kaikinpuolin... melkoisen sanattomaksi tuo loppu veti. Heti kun Unitedin peli loppui, siirryin katsomaan Cityn peliä... ja alle minuutti ja Aquero iski 3-2 maalin.
Melkoinen epäusko siinä vaiheessa iski... mutta, kylä City mestaruuden ansaitsi. Ei Unitedista ollut haastamaan Cityä tänä vuonna, se nähtiin selkeästi keskinäisissä peleissä.

Toisaalta oli ehkä ihan hyvä, että United ei voittanut mestaruutta. Nyt on "pakko" korjata tilanne, etsiä syyt menestymättömyyteen(sillä pokaaliton vuosi on sitä Unitedille) ja uusiutua ensi kauden Valioliigaa ja varsinkin Eurooppaa varten.

Henski

Poissa Poissa


Vastaus #4016 : 13.05.2012 klo 21:26:39

Olihan melkoinen loppu. Kyllähän sitä kieltämättä tuli jo nuolastua ennen tippumista, mutta huonostihan siinä lopulta kävi. Vaikea sanoa kumpi, tämä vai kevään 1995 mestaruustaisto ja sen ratkaisu, on ollut katkerampi pala purtavaksi. Tämä tietysti maistuu nyt erittäin happamalle, mutta kyllä oli paha tuo aiempikin. Silloin ennen muuta valtit olivat lopulta Unitedin omissa hanskoissa päätöskierroksella. Tänäänhän kaikki oli Cityn omissa käsissä.

Manchester City, Valioliigan mestari. Huono vitsi vielä muutama vuosi sitten. :D Nyt toki on syytä onnittella sinisiä. Tuoppi

Pisteet Unitedille siitä, että he suoriutuivat tänään mielestäni jälleen hyvin tilanne huomioiden. Maalilukemat olisivat hyvinkin voineet olla vähän isommatkin. Vaihtoehtonahan tänään olisi ollut hampaaton löysäily liki mahdottoman tilanteen edessä, joten siihen nähden tosiaan positiivinen esitys ja tulos. Samalla olisi nähdynkaltainen loppu jäänyt kokematta. Siinä oli nyt sitä VIIHDYTTÄVYYTTÄ ilman varsinaista hurlumhei-epätasapainoista avointen ovien potkupalloa, eikös vaan! ;) Kolmen pisteen myötä loppusaldo siis 89 pistettä. Loistava parannus viime vuoteen! Se ei tietenkään lohduta, mutta on kuitenkin huomionarvoinen seikka.

Kauden yhteenvedot tehtäneen ensi viikolla, mutta kyllähän tästä sesongista jää todella kaksijakoiset tunnelmat. Pistemäärä on liigassa kova, mutta sitten toisaalta metallia ei tullut kaappiin ja kauteen mahtuu useita kovia shokkeja. Kaiken huipensi sitten tietenkin vielä tämän päivän alunperin epätodennäköinen shokkihoito. Toisaalta, parhaimmillaan nämä shokkaukset johtavat ensi kaudella vastareaktioon. Kaikki eväät tähän pitäisi olla olemassa, joten valttikortit ovat sittenkin Cityn nousseesta profiilista huolimatta Unitedin kädessä mikäli he vain osaavat pelata ne oikein. Ilmaiseksi mitään ei tietenkään tule ja jo lähiviikkojen aikana on syytä odottaa toimenpiteiden ilmenemistä myös meidän ulkopuolisten silmissä.

Perinteinen kysymys tässä kohtaa on myös se, että mitäs topikin kanssa tehdään? Mikäli perinteinen siirtoveikkauskisa järjestetään, niin se olisi ehkä syytä toteuttaa uudessa topikissa. Toisaalta, sillä (toivon mukaan) on jo tässä vaiheessa hieman kiire. Mitä raati siis tuumii?

« Viimeksi muokattu: 13.05.2012 klo 21:28:49 kirjoittanut Henski »
Al Fauros

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KäPa, Manchester United, Cork City


Vastaus #4017 : 13.05.2012 klo 22:00:44

Olo on tyhjä. Loppuhuipennus oli aivan käsittämätön, jostain unen ja todellisuuden rajamailta. Tunneskaala kun loppukaudesta heitteli muutenkin laidasta laitaan molempien tuhriessa omat, jo varmalta näyttäneet mahdollisuutensa mestaruuteen (aivan, "vieläkö se seisoo sittenkin..."). Ja vielä sitä tänäänkin aamulla - 22 vuoden kokemuksella - jaksoi uskoa, että kaiken kauden aikana nähdyn ja koetun jälkeen Unitedin pää pysyisi pinnalla. Mutta ei. Vaikka kautta pitää tottakai katsoa ja analysoida yhtenä isona kokonaisuutena, ei yhden ottelun yliajan järjettömyytenä, saa vihdoin karmaisevan käsityksen siitä, miltä Bayernin faneista mahtoi tuntua keväällä -99. On se vaan käsittämätön laji.

Kaudesta jäi mieleen Unitedin osalta staattisuus ja virkamiesmäisyys. Liian harvoin pääsi todistamaan "perinteistä" United-tyyliä, eli liikkuvuutta, luovuutta ja periksiantamattomuutta. Vidicin poissaolosta huolimatta puolustus pelasi erinomaisesti, ja liigamenestys rakentuikin tälle osa-alueelle. Plussana etenkin Evansin ja De Gean tasonnosto sekä Ferdinandin eleettömyys, miinuksena Evran höntyily ja brassien loukkaantumisherkkyys. Keskikenttä oli tunnetusti iso ongelma, ja tähän osa-alueeseen kaatuivat mm. europelit. Kyllähän surullista kieltä asiasta kertoo se, että 37-vuotiaan Paul Scholesin paluu eläkkeeltä toi keskikentälle edes jonkinlaista rauhallisuutta ja luovuutta. Tästä plussa siis hänelle, eikä tässä yhteydessä sovi unohtaa Valenciaa, joka liian usein oli Unitedin ainoa pelote. Kesästä tulee mielenkiintoinen, kun Sir Alex lähtee purkamaan tätä vyyhtiä. Odotan kolmea hankintaa: kaksi kk, ja vasen pakki. Joukkueen muu taso + potentiaali on kyllä sitä luokkaa (etenkin Vidicin paluun jälkeen, "like a new signing!" jne.), että mahdollisuudet niin Valioliigan voittoon kuin eurokunniaankin ovat loistavat. Vidic tosin missaa pre-seasonin.

Berbaa jää ikävä, aivan huikea pelaaja. http://www.youtube.com/watch?v=nauwOC8Ql0g

Cityn mestaruus oli toki vain ajan kysymys noilla satsauksilla - aivan kuten se oli Chelsea+Abra-kombollekin - joten ei tämä pitkän linjan United-faneillekaan edustane maailmanloppua, vai? ;) Aivan takuuvarmasti brittiforumeilla "oil money", "plastic" ja "respect" -termit lentelevät crescendossa, mutta kukin tyylillään. Rahaa saa seinästä, pelit ratkaistaan kentällä. Ja siellä City oli ratkaisevasti parempi. Loistavia ja mielenkiintoisia yksilöitä, joista viimein kasvoi joukkue. Onnittelut siis siniseen yöhön. Tuoppi Aamulla aurinko nousee, ja värjää taivaan punaiseksi.

Tässä vielä paluu siihen hetkeen, kun sivuunkirjoittajasta tuli United-fani -> http://www.youtube.com/watch?v=W5ExLgxbKFA (maali alkaen kohdasta 1:22). Olisihan se ollut aikamoinen hetki, jos Hughes olisi joukkueineen onnistunut tänään nappaamaan pisteen Cityltä. :D
Jabba the Hutt

Poissa Poissa


Vastaus #4018 : 13.05.2012 klo 22:01:50

Toisaalta oli ehkä ihan hyvä, että United ei voittanut mestaruutta. Nyt on "pakko" korjata tilanne, etsiä syyt menestymättömyyteen(sillä pokaaliton vuosi on sitä Unitedille) ja uusiutua ensi kauden Valioliigaa ja varsinkin Eurooppaa varten.

Tässä se ainut positiivinen asia onkin tästä kaudesta. Nyt ei yksinkertaisesti voida ummistaa silmiä siltä faktalta, että joukkueen pitkään tiedetyt heikkoudet on pyrittävä korvaamaan hankinnoilla. Olisi naiivia tuijottaa vain sarjataulukkoa, koska se ei todellakaan kerro totuutta Unitedin nykytilasta. Mahalasku €-kentillä ja anteeksiantamaton sukellus loppukaudesta ovat ne hetket, joihin tämä kausi kiteytyy.

Giggs ja Scholes ovat hienoja pelaajia, mutta ei joukkue voi tiukoissa paikoissa luottaa enää heihin, vaan uuden sukupolven on nostettava päätään. Pahasti näyttää, ettei nykyringistä ole ketään nousemassa kaksikon korvaajaksi sen paremmin pelillisesti kuin johtajuudessakaan. Nyt olisi tarvetta sille jo tasonsa näyttäneelle keskikentän pallolliselle kenraalille.

Puolustuspäässä Rio on tainnut saavuttaa parasta ennen päiväyksensä. Ei siinä mitään hieno pelaaja, jonka korvaaminen on vaikeaa. Paljon lepää sen varassa, että Vidic palaa vanhassa kunnossaan kehiin. Häneltä löytyy myös sitä kaivattua johtajuutta. Evans, Jones ja Smalling eivät missään nimessä ole valmiita kantamaan puolustuksen pelillisen johtajan viittaa, jos halutaan pelata mestaruudesta. Evra tarvitsisi kiritääjän (Fabiosta ei tähän ole), koska keskittyminen puolustuspeliin on ollut heikkoa. Unitedin puoustuspään ongelmista hän lienee pienin. Oikealle laidalle istutettaneen jatkossa Jones, koska Rafaeliin ei yksikertaisesti voi luottaa puolustuspäässä. Koska brassi ei edes enää kompensoi sähläämistään hyökkäyspäässä, voi häntä korkeintaan istuttaa penkillä.

Hyökkäyspäästä Berbatov joko lähtee tai sitten istuu penkille koko ensi kaudenkin. Ulkona SAF:n kuvioista hän kuitenkin on, oli tämä järkevää tai ei. Jos uutta hyökkääjää ei hankita, lähdetään ensi kauteen käytännössä kolmikolla Rooney, Welbeck ja Chicharito. Rehellisesti sanottuna tuolla kalustolla on syytä rukoilla Rooneyn pysyvän terveenä, koska kahden muun varaan ei voi laskea pitkässä juoksussa. Pelkän Wazzankin varaan laskeminen on todella riskaabelia.

Huvittavinta on, että järkyttävästi kuraa niskaansa saanut De Gea lienee Unitedin ongelmista pienin. Tuli vaan mieleen Saksan cupin finaalia katsellessa, että eipä Neuerkaan kovin vakuuttavalta näyttänyt. Jos De Gea olisi vetännyt isossa pelissä samanlaisen suorituksen, olisi hän ollut koko kesän brittimedian hampaissa. Muutenkin brittimedialle tyypillisesti De Gean jokaista virhettä on ylikorostettu. Jos joku lehtimies kesän aikana mainitsee maalivahtipelin ManUn suurimmaksi ongelmaksi, lopetan kyseisen toimittajan edustaman läpyskän lukemisen.

Eli mitä siis tarvittaan:

1. Keskikentän keskustan kapellimestari.
- Mieluiten Modric mutta ei ole tulossa. Tätä hankinstaa ei enää voida siirtää hamaan tulevaisuuteen.

2. Luovuutta hyökkäykseen.
- Tämän voi toteuttaa onnistumalla ensimmäisessä kohdassa, joten kohdat 1. ja 2. ovat siinä mielessä päällekkäisiä. Kagawasta, Hazardista, Gaitanista ja Eriksenistä on taidettu voimakkaimmin huhuta. Jokainen olisi tyyliltään enemmän 10-paikan pelaaja tai laituri kuin kk:n keskustan maestro, jota eniten kaivataan. Jos SAF näkee tämän ensimmäsitä kohtaa paremmaksi vaihtoehdoksi, niin olkoon sitten niin. Tämän tyyppisen pelaajan tulo siirtäisi Rooneyn takaisin piikkiin, mikä ei välttämättä ole hänen paras paikkansa. Pallollinen luovuus voidaan kuitenkin nostaa toiseen potensiin myös tämän paikan vahvistamisella.

3. Kunnollinen vaihtoehto Rooneylle.
- Tämän voisi melkein täyttää palauttamalla Berban takaisin Fergien suunnitelmiin. Bulgaari on lisäksi osoittanut olevansa luottoa saadessan olevansa ihan eri tason pelies kuin Hernandez ja Welbeck toistaiseksi. Bulgaari toisi myös luovuutta kummasti. Jotenkin vain tuntuu, että tämä saaga ei ratkea vielä tänäkään keväänä. Jos Berba lähtee tai ei saa luotto kuten tänä kautena, on hyökkäyskalusto armottoman kapea.

4. Puolustus
- Jos Vidic ei palaa vanhassa kunnossaan tai jättää Manchesterin muuten, lienee syytä varautua Everton-kotipelin kaltaisiin puolustuskatastrofeihin myös jatkossa.

Oikeasti eniten tässä pelottaa, että United ajautuu Arsenalille niin tuttuun tilaan, jossa omistusportaalle riittää, että joukkue selviytyy joka vuosi €-kentille, mutta kunnollisia satsauksia ei tehdä, jotta joukkue voisi tosissaan haastaa namusetäseurat mestaruustaistossa. Unitedin tulevaisuuden kuva ei voi olla rahantakominen Glazereille ja heidän mukanaan tuomansa velkataakan keventäminen. Kun on lukenut Kroenken lausuntoja Glazereistä ja kuinka he ovat vain hyväksi brittifutikselle, tulee pakostakin mieleen, että heillä on samat tavoitteet.

Edit. Itse en tule koko kesänä seuraamaan tabloitien huhumyllyä, koska pahoin pelkään, että yksikään niistä pelaajista, joita ManU todella tarvitsisi, ei ole seuraan tulossa. Eli käytännössä joudutaan tyytymään kakkosvaihtoehtoihin. Voi verrata kesään 2010 ja Mesut Öziliin.

  
« Viimeksi muokattu: 13.05.2012 klo 22:09:51 kirjoittanut Jabba the Hutt »
Pumba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Therese Johaug


Vastaus #4019 : 13.05.2012 klo 22:24:45

Itse en tule koko kesänä seuraamaan tabloitien huhumyllyä, koska pahoin pelkään, että yksikään niistä pelaajista, joita ManU todella tarvitsisi, ei ole seuraan tulossa. Eli käytännössä joudutaan tyytymään kakkosvaihtoehtoihin. Voi verrata kesään 2010 ja Mesut Öziliin.
Itse olen melko varma Kagawan saapumisesta Old Traffordille, mikä olisi toteutuessaan ihan hyvä veto Fergusonilta. Japsi ei kuitenkaan ratkaisisi alemman keskikentän ongelmia, sillä en vain jaksa uskoa miehen pärjäävän tarpeeksi hyvin puolustussuuntaan. Tämä jättäisi vielä sen yhden "Modricin" mentävän aukon sinne kk:n keskustaan. Kalliiksi on kesä tulossa, ellei sitten Fergie jatka uhkapeliä korteilla Cleverley & Anderson...

Oikeasti eniten tässä pelottaa, että United ajautuu Arsenalille niin tuttuun tilaan, jossa omistusportaalle riittää, että joukkue selviytyy joka vuosi €-kentille, mutta kunnollisia satsauksia ei tehdä, jotta joukkue voisi tosissaan haastaa namusetäseurat mestaruustaistossa. Unitedin tulevaisuuden kuva ei voi olla rahantakominen Glazereille ja heidän mukanaan tuomansa velkataakan keventäminen. Kun on lukenut Kroenken lausuntoja Glazereistä ja kuinka he ovat vain hyväksi brittifutikselle, tulee pakostakin mieleen, että heillä on samat tavoitteet.
Niin kauan kuin Ferguson Unitedin ruorissa vielä on, niin eiköhän hän jyrää itselleen tarvittavat resurssit hankintoihin.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4020 : 13.05.2012 klo 22:33:35

Oikeasti eniten tässä pelottaa, että United ajautuu Arsenalille niin tuttuun tilaan, jossa omistusportaalle riittää, että joukkue selviytyy joka vuosi €-kentille, mutta kunnollisia satsauksia ei tehdä, jotta joukkue voisi tosissaan haastaa namusetäseurat mestaruustaistossa. Unitedin tulevaisuuden kuva ei voi olla rahantakominen Glazereille ja heidän mukanaan tuomansa velkataakan keventäminen. Kun on lukenut Kroenken lausuntoja Glazereistä ja kuinka he ovat vain hyväksi brittifutikselle, tulee pakostakin mieleen, että heillä on samat tavoitteet.

Niin kuin Pumba tuossa kirjoitti, niin suurin ero on SAF vs Wenger, joista SAFilla on edelleen polttava halu voittaa jotain, kun taas Wenger on tyytyväinen, jos Ramseyn myydessään 5-10 miljoonan punnan myyntivoiton. Tämän takia Ramsey pelaa ottelusta toiseen, vaikka taso ei riitä edes penkille. Johtoportaalle saattaa riittää tasainen tulo ja arvonnousu, mutta managerista se ero löytyy ja siinä SAF on paljon edellä Wengeriä.

Iso kesä taitaa olla myös Manulla edessä, jos haluaa ettei tämänpäiväinen juhla toistu vuoden kuluttua. Isot kesät ovat myös edessä Arsenalilla, Liverpoolilla ja Chelsealla. Cityllä on paketti aika hyvin kasassa, jos ei lähde mopo keulimaan. Tottenhamin pitää hankkia vahvistuksia ja pystyä ennen kaikkea pitämään nykyiset tähdet.
123abc

Poissa Poissa


Vastaus #4021 : 13.05.2012 klo 23:33:59

Nyt kun Villarreal putosi Espanjassa, ja siellä alkaa tyhjennysmyynti, pitäisikö Unitedin kenties hakea Rossi takaisin? Ei mitään hajua Rossin nykyisistä taidoista, aika vähän pelejä tällä kaudella, mutta viime kaudella 18 maalia. Siitähän on tainnut olla ennenkin huhuja, että Rossi haluaisi kenties takaisin Unitediin pelaamaan.
Linc

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Swansea


Vastaus #4022 : 13.05.2012 klo 23:34:39

Nyt kun Villarreal putosi Espanjassa, ja siellä alkaa tyhjennysmyynti, pitäisikö Unitedin kenties hakea Rossi takaisin? Ei mitään hajua Rossin nykyisistä taidoista, aika vähän pelejä tällä kaudella, mutta viime kaudella 18 maalia. Siitähän on tainnut olla ennenkin huhuja, että Rossi haluaisi kenties takaisin Unitediin pelaamaan.

Oli 6kk saikulla, ja sitten loukkaantui taas uudestaan viime kuussa ja saikkua tuli 10 kuukautta. Pelikunto noiden jälkeen ihan arvoitus.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #4023 : 13.05.2012 klo 23:42:49

Nyt kun Villarreal putosi Espanjassa, ja siellä alkaa tyhjennysmyynti, pitäisikö Unitedin kenties hakea Rossi takaisin? Ei mitään hajua Rossin nykyisistä taidoista, aika vähän pelejä tällä kaudella, mutta viime kaudella 18 maalia. Siitähän on tainnut olla ennenkin huhuja, että Rossi haluaisi kenties takaisin Unitediin pelaamaan.

Rossi ei mielestäni ollut eikä ole riittävän laadukas pelaaja Unitediin haluamaansa rooliin. Jos hyökkäykseen joku hankitaan, niin sen pitäisi olla todellinen huippuhyökkääjä tai vaihtoehtoisesti (jos Owen ei jatka) uransa ehtoopuolella oleva konkari. En näe mitään järkeä suuria minuutteja hamuavan rotaatiokärjen hankkimisessa, kun joukkueessa on jo Welbeck ja Hernandez.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #4024 : 14.05.2012 klo 01:04:29

Anteeksi off topic, mutta:

Pisteissä mitattuna tämän kauden mestaruuskamppailu on siis ollut erittäin kova, joten Jukka Röngän puheet tusinamestarista voidaan jättää omaan arvoonsa.
Röngät syväanalyysit nyt kannattaa varmasti jättää ihan omaan arvoonsa. Joka vuosihan Röngän mielestä mestaruuden voittava joukkue on "huonoista joukkueista vähiten huono" ja muutenkin mestaruus on väärin voitettu, jos pokaaliin kaiverrettavan joukkueen nimi on lopulta joku muu kuin Arsenal.

Tyly arvio Manchester Citysta - "Suuren onnen ja suotuisten sattumien mestaruus"

Rönkä ei pettänyt taaskaan Ylos

 
Sivuja: 1 ... 160 [161] 162 ... 164
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa